BEELDEN in SON SBEEK i Internationale expositie toont uitmuntende naast veel middelmatige werken „Maas" bevaart 40 jaar Nieuwe Maas 'PROGRAMMA Maandag 9 Juni 1952 Rodin: vér boven alles uitstekend genie Israel kondigt geldsanering af Van wilde sleepvaart tot georganiseerd bedrijf Persconferentie van Perzië was een paskwil T ele visie-programma Ontevredenheid bij petroleumventers MATHENESSERLAAN-DIJKZIGT BÉIJERLANDSELAAN ROTTERDAM-ZUID EEN glooiend gazon, wit-besterd met madeliefjes, machtige boomgroepen, de bosrand als achtergrond.... welk een ideaal décor vormt het park Sonsbeek voor een tentoonstelling van beeldhouwwerken! Doch ook een veeleisend kader, want alles wat niet werkelijk geïnspireerd is, niet door de geest ge adeld, wordt, als armzalig menselijk maakwerk, door deze om geving verpletterd. Het is dan ook een zwakheid van de tweed internationale beeldentcntoonstelling in Sonsbeek, dat niet Yui- doende lering werd getrokken uit do voorafgaande expositie en dat de selectie van de beelden weer niet streng genoog was. In plaats van ruim tweehonderd plastieken had men moeten volstaan met de helft en men zou dan een schitterende collec tie gehad hebben. Dat men, wat betreft dc belang rijkste inzendingen, dikwijls moest teruggrijpen op reeds eerder ge toonde, of overbekende kunstwer ken, is natuurlijk onvermijdelijk. Grote beelden worden nu eenmaal niet in een handomdraaien gemaakt en bovendien krijgt een kunstwerk in een nieuwe omgeving ook weer een andere betekenis. Geen climax in opstelling Teleurstellend is echter, dat in dc opstelling van de beelden, op de open heuvelhelling, geen belangrijk middelpunt, geen climax, werd be reikt. Nu wordt de aandacht, door een groot aantal, op zich zelf dik wijls heel fraaie, kleinere beelden, teveel verbrokkeld. Permcke's lig gende „Niobe", dat als pièee-de- résistance zou hebben kunnen die nen, staat daarvoor te laag Opge steld en Moore's „Familiegroep" te veel op zij. Dat rnen de 22-jarige Nederland se beeldhouwer C. N. Visser, die in zijn kleine smeedijzeren plastiekjes inderdaad genoeg talent toont om op deze expositie aanwezig te mo gen zy'n. ook waardig heeft ge keurd om op het centrale gazon naast Zadkine. Marini, Lipchitz c.s. te figureren, is een symptomatisch voorbeeld van gebrek aan kieskeu righeid. VIsser's. uit kachelpijpen aanéén gesmede „Stervende Paard" ligt nu in bat gras als een stuk oud roest dat wacht op de vuilnisman. Rodin nobel cn aangrijpend Doch genoeg aanmerkingen. Er is zoveel te bewonderen, dat het ondankbaar zou zijn alle bezwaren breed uit te meten en het goede dat bereikt werd niet alle eer te geven. Rodln ls, dat wordt men op deze. tentoonstelling opnieuw gewaar, het ver boven alles uitstekende genie van de moderne beeldhouw kunst. De „Burgers van Calais" staan hier, indrukwekkend door het meesterschap van hun schep per, maar vooral aangrijpend door de gloed van - een nobele bezieling. Nog sterker wellicht, is dat het ge val met Rodin's „Eva", die in deze omgeving een bijzonder dramatisch accent krijgt. Koeler, vormelyker, doch verrukkelijk schoon in hun volmaakte harmonie, zijn de vier beelden van Maillol, met als waar dig pendant de betoverende „Venus'1 van Renoir. Opzettelijke gruwelsfeer De levende Franse beeldhouw kunst wordt vertegenwoordigd door O. Zadkine. J. Lipchitz. Germaine Richier en Couturier, die wel een flagrante tegenstelling vormen met hun voorgangers! Vooral beide laatstgenoemden hebben een vorm- geving geïntroduceerd, die gruwe lijke herinneringen wekt aan dc uitgemergelde kadavers uit de con centratiekampen. En juist dit exor bitante in de vorm begint nu over al klakkeloos navolging te vinden. Zoals er vóór de oorlog een,.dikke- benen-mode" was naar 't voorbeeld van Maülol's robuuste figuren, gaat nu een opzettelijke gruwel-sfeer overheersen. De groep „Europea nen" van Kneulman, is er in ons land een voorbeeld van! Los van de Franse traditie, staat Italië, dat met kunstenaars als Marini, Minguzzl, Maschermi, Greco, een kleine, maar interessan te inzending heeft. Ook België Een der fraaiste plastiekent van de tentoonstelling ^ons- beek '52" is deze familie groep" van de Engelse beeld houwer Henry Moore. BOMSLACHTOFFER van Mari Andriesse», ee» der ingetogenste beelden van de tentoonstelling op Sonsbeek. fFoto NUD-Ho1land) komt over 't algemeen goed voor *de dag, hoewel de beelden van Rik Wouters minder belangrijk zijn dan op de vorige Sonsjeek-exposi- tie, en Meunier in zijn grote beel den wat erg theatraal is. Maar Permeke's ..Niobe" is toch een bij zonder suggestief, en Jespers' „In de Zon" een heel gaaf, evenwichtig beeld, terwijl Lcplaé, Macken en Grard er ook mogen zyn. Fraai werk van Moore Engeland heeft Moore, en dat is genoeg, want zijn ..Familiegroep" behoort, vooral wat de ruimtewer king in de vrije natuur betreft, tot de fraaiste plastieken van de ten toonstelling. Lohmbruck, met zijn prachtige, knielende-1 vrouwenfiguur, en Barlach (met een „Predikende Christus") zijn niet voor niets in ternationaal beroemde Duitse mees ters. Minder bekend is Marcks, wiens „Eva" en „Freya" in een enigszins archaïserende stijl, en een geestige groep van de Bremer Stadsmuzikanten*' uit Grimm's Sprookjes, de aandacht verdienen. De Zwitsers Meyer, Rossi en Baenniger, de Deen Boggild, de Oostenrijker Riedel en de Joego slaaf Mestrovic lijken mij veraer de belangrijkste buitenlanders, Nederland kan zich handhaven De Nederlandse inzending had, evenals de gehele tentoonstelling, alleen maar kunnen winnen door oordeelkundige beperking. Beelden van groot formaat, zoals de monu menten van Raedecker, Stauthamer, Reijers. Andriessen en -verder Couzijn's „Strandstoel", „Krop's „Drang naar het leven" en Mee- fout's „gezin", handhaven zich met meer of minder gemak in het internationaal gezelschap. Ook in de kleine plastiek hebben de Ne- J. RaDECKER maakte voor Waal wijk een markant verzetsmonu- ment, dat thans ook in Sonsbeek is te zien. (Foto NUD-Hojland) derlanders soms uitmuntende pres taties geleverd. Doch naast het goede, is er toch tc veel, dat middelmatig of zelfs onbenullig genoemd moet worden. En dat is, zoals gezegd, een euvel, waaraan niet alleen de Hollandse inzending, doch de gehele tentoon stelling mank gaat. Jammer de vele goede beelden, de bewonde renswaardige meesterwerken, ver dienen toch dat men. volledig en thousiast van een bezoek aan Sonsbeek terugkeert. Nederlander in Frankrijk aangehouden PARIJS. Op verzoek van de politie te Rotterdam is in Montar- gis aangehouden de 29-jarige J. van der H. uit Rotterdam. Van der H. wordt ervan verdacht onlangs ten nadele van een notaris te Rotter dam f 30.000.— tc hebben verduis terd. De politie te Rotterdam heeft om de uitlevering van Van der K. verzocht. JERUZALEM. Dc regering van Israel heeft Zondagavond een geld sanering en een gedwongen ler.ing van 10 procent van alle bankdeposito en alle in te wisselen bankbiljetten met uitzondering von die van een pond en tien shilling, afgekondigd. Met ingang van vanmiddag 12 uur zullen alle bankbiljetten, die in 1943 als Anglo-Palestijnse bankbiljetten werden uitgegeven, ophouden wettig betaalmiddel te zijn. Houders van bankbiljetten zullen deze tegen nieu we kunnen inwisselen gedurende veertien dagen, tot 23 Juni. Banken in het buitenland, die bankbiljetten van Israel in bezit hebben, zullen gedurende een week gelegenheid hebben geld naar Israel over te ma ken, waar het op geblokkeerde reke- worden. Het was op 8 Juni 1912,'dat de heer J. Burger Sr. het Initiatief nam over te gaan tot oprichting van de N.V. Stoomsleepdienst „Maas". In deze maat schappij, die gisteren dus veertig Jaar bestond, waren alle eigenaren va» een of meer sleepboten ondergebracht, waardoor er een einde kwam aan de wilde sleepvaart en ledereen het werk kreeg toebedeeld, waarop hU krachtens zijn lidmaatschap van de N.V. „Maas'" recht had. Stakingen in Japan TOKIO In Japan waren Zater dag 700.000 arbeiders in staking. Er werden grote betogingen gehouden tegen de politiek der regering, al dus een mededeling van het vak verbond. Volgens de politie hebben zich tot dusver geen ernstige incidenten voorgedaan. Het publick ondervond R. E. PENNING, weinig ongemak van de staking. DINSDAG 10 JUNI 1552 HILVERSUM 1, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.mu2. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8-00 Nieuw. cn weerber. 8.15 Gratn.rouz. fl.Oo Voor de hulsvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muz. 9.40 ..Lichtbakencauserie. lO.Oo Voor de kleuters 30.15 Gram.muz. lOJfo School radio. 1J.OO Voor de "rouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 32.03 Cram.- mui (12.3012 33 Land- en tutnbouw- medédellngen). 12.33 Verkiezingstoe spraak. 13.00 Nieuws en Katholiek nws. 13.20 Militaire causerie. 1325 Metropole orkest en solist. 14.00 Kamerorkest en solist 14.45 Gram.muz 15.00 School radio. 15.3q „Ben je zestig?" 10.00 Voor de zieken. 16.3o Zlekenlof 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Heg. uitzending: Dr C. A~ O. van Nleuwenhuyze,* ,J3e openbaring van dc Koran". 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 3830 Promenade orkest en solist. 19.00 Vau deville-programma. 19.30 Verkiezings toespraak. 19.45 Gram.muz. 19.50 „Dit is leven" causerie. 20.0O Nieuws en weerber. 20.08 De gewone man zegt er t zijne van. 20.15 Omroeporkest cn soL (In de pauze d: 20.50 Vraaggesprekl. 21.25 Pianorecital. 21.55 De Radiodok ter. 22.05 Gramjnuz. 22.40 Idem. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.oo Gram.muzlek. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.1S Ochtend gymnastiek. 7.3o Graro.muz VPHO.- 7.50 Dagopening AVRO; 8-00 Nieuws. 8.15 Gram.muz. 8.45 idem 9.oo Morgen wijding. 9.15 Gram.muz. 9.25 Voor de huisvrouw. D.30 Gram.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11,30 Clavedmbelrecltal. 12.0o Orgelspel. 12,30 Land- cn tuinbouwmededellngen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianodua. '13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muz. 1320 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw 14.30 Gram.muz. 14.40 School radio. iS.Oo Gram.muz. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 1G.0Ó ..Dit la mijn lievelingsmelodie", enquête. 18.30 Voor de Jeugd. 16,50 Kinderkoor 17.15 Plano, recital 17.45 Gram.muz. 18.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 18.55 „Paris vous parJe" 19.00 Pianospel. 19-15 Jazzmu ziek. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 21.05 „Ik weet, ik weet wat U niet .weet" co-causerie. 22-15 Discogram. 22.45 21.20 Rode-Kruls-prljsvraag. 21.40 Dia- Buitenlands overzicht 23.00 Nieuws. 23.13 ..New York calling" 23.20—24.00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND 1500 en 247 BBC Light Programme 12.00 Opera-orkest. 12.30 Sport. 13.35 Gramimuz. 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Sport. 15.30 Voor de soldaten. 15.45 Gevar. muziek. 15.13 Mrs. Dale's Dagboek. 1B.30 Ge- var. muziek. 17.00 Variété orkest en solist. J7J0 Sport. 18J5 Gram.muz. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nieuws en radio journaal. 19.25 Sport. 19.30 Gevar. pro gramma. 20.15 Reportage. 2945 Verzoek: programma. 22.0O Nieuws. 22.15 Sport. 22.20 Lichte muziek. 23.00' Voordracht. 23.15 Rhythmische muziek. 2355—24.00 Nieuws. BELGIS 324 m. 11.45 Gramunuz. I2.3q Weerber. 12.33 (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Nog voor in het Vredespaleis de pleidooien in de zaak Engeland—Iran begonnen zijn is er Zaterdagochtend van Iraanse zijde een Incident veroorzaakt. Terwijl de buitenlandse en Nederlandse pers was uitgenodigd voor een persconfe rentie, waarop zij naar het heette, leden van de Iraanse missie en Iraan se journalisten zouden ontmoeten, bleek dat alleen da laatsten aanwe zig waren. Hun woordvoerder achtte het oirbaar een propagandaverhaal- tje te gaan afsteken. De voorzitter van de buitenlandse pers heeft tegen dit optreden gepro- testeerd, waarop ten. slotte na enig gepraat tussen de Iraanse journalis ten eindelijk een lid van de Iraanse delegatie verscheen, te weten prof. Ali Abar, hoogleraar in het volken recht, die 'zo onbeleefd was voor lichting te weigeren. Vol veront waardiging hebben daarop de jour nalisten de bijeenkomst verlaten. Nijmegen Te Voors is gis teren het tweejarig dochtertje van de landbouwer Hendriks onder 'n boerenwagen gekomen, die werd bestuurd door haar broer. Het kind werd op slag gedood. DEN HAAG Aan de eco nomische faculteit, die vier jaar geleden aan de Groningse univer siteit gevestigd werd, zal met in gang van de nieuwe cursus de mogelijkheid opengesteld worden te studeren voor accountant. Gram.muz. 13.00 Nieuws 13.15 Tuin- bouwkroniek 13.20 Gram.muz. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram.muz 18.15 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Cram.muziek. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Sopraan en piano. 17.5o Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek, 18.30 Voor de solda len. 19.00 Nieuws en persoverzicht. lg.40 Gram.muz 19.50 Kroniek. 20.00 Hoorspel. 2i.3o Gram.muz. 21.45 Idem. 22.O0 Nieuws. 22.15 Amusementsmuziek 22.43 Gramjnuz. 22.55—23.00 Nieuws. DINSDAG 10 JUNI 1952 NCRV 20.15—21.45 uur. 1. Dertigduizend. 2. Padvindersprogramma. Pau2e. 3. „In de uitdragerij". 4. Dagsluiting. In een pand aan de Tarwenakker werd het kantoor gevestigd en de heer J. Koen werd met ae boek houding belast. En diezelfde me neer ICoen is heden ten dage nog boekhouder van de „Maas". Met de kapiteins J. Zeilemaker en A. Sterkman, die eveneens vanaf de oprichting in dienst zijn, was het voor de heer Koen j gisteren een dubbele feestdag. Dat dö „Maas"; door de oprich ters J. Burger Sr.. P. Boudewijns. J. Sterkman en H. P. de Wit °P een hechte basis was opgetrokken, blijkt wel. dat deze stoomsleep dienst na jaren van harde strijd de enige particuliere onderneming j is, die op het sleepvaartterrein het hoofd boven water heeft kunnen houden. Wel is het aantal boten, waarover men momenteel beschikt (17 stuks) aanmerkelijk kleiner dan de 30 schepen waarmede in 1912 werd gestart; het neemt niet weg, dat de „Maas" nu van een1 hechte structuur en van een inner lijke gezondheid getuigt. De terug slag van het aantal boten vindt zijn oorzaak in het feit, dat de sche pen, die nu de Rotterdamse havens bevolken veelal op eigen kracht hun weg door het Maaswater kun nen vinnen. In de beginperiode van de „Maas"1 hadden de stoomboten (van motoren had men nog nooit gehoord) druk -werk-met het ver halen van de zeilschepen. Na de eerste wereldoorlog kwam de er>r- ste motorsleepboot in dienst. Het was de „Zwaluw" van de heer Boudewijns. die nu nog de rivieren bevaart. Door motorisering van de vrachtschepen liep het sleepwerk terug en toen na 1926 de concur- rentie-strijd ongekende proporties aannam, besloten de grootste sleep bootondernemingen, waartoe ook de N.V. „Maas" behoorde, in 1931 over te gaan tot het oprichten van de Sleepvaartcentrale. - Inmiddels had de heer Burger Sr. in 1926 dg order uitgevaardigd, eenheid in de sleepvloot te bren gen en alie eigenaren, die hun sleepboten soms de vreemdste namen hadden gegeven, verander den die in een vogelnaam. Op 2 Januari van dit jaar kwam de nieuwste aanwinst, de „Valk" in de vaart. Het kantoor op de Tar- wenakker viel in de Meidagen van 1940 als prooi van Duitse bommen. Sinds die tijd behelpt de heer J. Burger Jr. (die zijn vader als di recteur opvolgde) zich met zijn personeelsstaf met een noodge- bouwtje aan het Westplein. Doch binnen drie maanden gaat aan de Willeraskade de eerste paal de grond in voor een nieuw kantoor gebouw van de .Maas". Het veer tig jarig bestaan wordt met de huldiging van de drie jubilarissen Op Woensdag 11 Juni belegt da Rotterdamse afdeling van de No. derlandse Bond van Petroleumde- taillistcn „Door Eenheid Sterk" een Kroon" aant de Van SpeycKstraat. De vereniging „De Handelskamer". In bond is gebelgd over het feit, dat ondanks toezegging van de direc teur-generaal van de prijzen ont met hen overleg te plegen over de wijziging van de petroleumverkoop- prijs on daarbij de winstmarge te bezien, dit overleg niet heeft plaats gevonden. De prijsverhoging is inmiddels in gegaan per 14 Mei. Onder de ruim honderd Rotterdamse petroleumven ters heerst grote ontevredenheid over de lage winstmarge. Zij had den gehoopt deze gelijktijdig met de prijswijziging herzien te krijgen. Door het niet-nakomen van de ge dane toezegging tot overleg is hun yerwachting de bodem ingeslagen. Op de protestvergadering zal het woord worden gevoerd door de af delingsvoorzitter, de heer M. Traa3, en door de heer W. van Loon uit Den Haag. C. van den Barselaar 25 jaar bij „Coop" De heer C. van den Barselaar was Zaterdag vijf en twintig jaar in dienst van de Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties (de vroegere coöperatieve groothandels vereniging ,J3e Handelskamer") in een intieme bijeenkomst bracht de directie de jubilaris dank voor de ijver en toewijding, waarmee hij al die jaren zijn werk in het magazijn heeft verricht De heer Van den Barselaar ontving de gebruikelijke gratificatie. Het kantoor- en maga- zijnpersoneel zowel als de perso neelsvereniging, waarvan hij een zeer actief lid is. boden hem geluk wensen en geschenken aan. V.N .-onderzoek naar slavernij achter IJzeren Gordijn NEW YORK Een speciale com missi e van de VN, die zal trachten, vast te stellen óf en in- hoeverre achter het IJzeren Gordijn slaver nij bestaat, beeft bekend gemaakt, dat rij in Amerika en in Europa in gesloten zitting verklaringen zal aanhoren van tien anti-Sowjet-or- ganisaties. De commissie zal een. rapport uitbrengen over het be wijsmateriaal door haar verzameld, aan de economische en sociale raad van de VN en aan de internatio nale arbeidsorganisatie. feestelijk herdacht met een recep tie op Dinsdagmiddag 10 Juni van vier tot zes uur in restaurant At lantic aan het Westplein, mms msficm Vlotle damesjapon, in frisse kleuren pikant rond kraagje, aanga knipt mouwtje Deze-zonnejurk Is een zonnetje op zichzelf, prtm» cloquette, laste* bovenlijfje, loss© bolero Charmante topper van velours t man de laine, de chetten en hals in contrasterende kleur BON HIERLANGS AFKNIPPEN Deze bon kunl U tol en met Zaterdag 14 Juni a.s. inwisselen In onze magazijnen Mathenesserlaan-DijlöFgt of Beijer- landselaan-Rotterdam-Zuid. U ontvangt dan een genummerd reisbiljet dat U kans geeft geheel gratis een heerlijke vacantie- reis naar keuze te maken. Van 14 tot en met 25 Juni worden er dagelijks vier „gratis reizen" beschikbaar gesteld; één van 1100.-, één van f75,-, één van f50.-cn één van f25 en als troostprijzen 10 toegangsbewijzen voor twee personen voor Diergaarde Blijdorp of* voor een rondvaart met Spido door de Rotterdamse havens. De nummers van de reisbiljetten, waarop een gratis reis wordt toegekend worden dagelijks in onze etalages bekend gemaakt U hebt allen een kans, zorg dat U er bij bent door deze bon tijdig in te wisselen»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 6