POLLEN'5 I ïonderd millioen ontheemden bedreigen samenleving WAT IS DE INZET? Speelautomaat ratelt in de rechtszaal Koningin: Laat ons doen wat ons hart ingeeft99 „Rose Mary" nog een maand aan ketting Ergerlijke staaltjes van kinderarbeid Zweedse parlementsleden bij spionnage betrokken? GELEZEN- Werkcomité vluchtelingenhulp geïnstalleerd Groninger rechters voor vraag: Js dit hazardspel?" Ongekend voordelige aanbieding in SPQRTCOLBERTS/ 29.75 39.75 47.75 29 w Lord Alexander: „Geen Brit in de VN-delegatie te Panmoendjon" Man bij ontploffing ernstig gewond g£BS?tt KIEZERSVRAAGBAAK Gevecht ontbrand aan Chinese kust Iu Mei 88 pet van invoer door uitvoer gedekt Tentoonstelling bij eeuwfeest van rijkstelegraaf Het mooiste examen cadeau PRISMA Kapitein kreeg in volle zee opdracht olie te halen In 1950 werd, in 626 gevallen proces-verbaal opgemaakt Stu.dent-gef.uige noemt namen Indonesisch kabinet krijgt vertrouwen van parlement TRANSPIREERT UVEEI? Bijna f 100.000 voor Erefonds voor Oud- Verpleegsters bijeen en gewogen Vrijdag 20 Juni 1952 3 (Advertentie l. M.J UTRECHT. Bijna honderd, millioen mensen zijn de laatste tientallen jaren door oorloir of revolutie uit hun eigen land verjaagd. Zjj zwerven van her naar der of leven, onder de meest kommervolle omstandigheden, in den vreemde. Het vluchtelingenprobleem is dan ook een der brandend- ste vraagstukken van deze tijd en bergt In zicb kiemen voor een cata- strophale verstoring der samenleving. Deze sombere klanken liet Don derdagmiddag prof. dr Sj. Groen man horen tijdens de plechtigheid in de Utrechtse Statenzaal, waar de Raad van Advies en het Werkcomité van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp werden geïnstal leerd. Koningin Juliana, die met baar boodschap aan president Truman over de hulp aan vluchtelingen zc'n belangrijk aandeel heeft gehad bij de stichting van het Nationale Co mité, toonde door haar aanwezigheid en een korte toespraak weer haar diepgaande belangstelling. Een ze kere teleurstelling, dat wij Neder landers niet in staat zijn het gehele probleem op te lossen, kon zij niet verbergen. „Laat ons echter alles doen wat ons hart ons ingeeft en hopen, dat ons werk veel succes mag hebben", zei Hare Majesteit. Advertentie m m Prot Groenman liet duidelijk uït- i komen, dat het vluchtelingenpro bleem alleen opgelost kan worden door allen, die van hun maatschap pelijke basis zijn losgeslagen, weer in te schakelen in -het productie proces. De vluchteling moet weten met dat hij wordt geduld, maar dat bij als volwaardig burger in een an der land is aanvaard. De heer L. Neher, voorzitter van het Nationale Comité, gaf een over zicht van wat er door Nederland voor Duitsland reeds is gedaan. Gro te hoeveelheden kleren en boeken, drie mobiele consultatie-bureaux voor zuigelingen, vier complete naaikamers en twee geheel inge richte schoenmakers-werkplaats en zijn er gezonden. „Maar er moet veel meer gebeuren", zei de heer Neher. Ir Albai-da eervol als lid van Raad van State ontslagen DEN HAAG. Aan ir J. W. Albarda, is op 2ijn verzoek, we- gens het bereiken van de zeventig jarige leeftijd, met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als lid van de Raad vaa State, met dank betuiging voor dg gewichtige dien sten in die functie aan den lande bewezen. Nederland kan voor 13.45 millioen mark naar Duitsland exporteren BONN. De West-Duitse autori teiten hebben Donderdag een bedrag van 13,4o millioen Dm beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland, waarvan 12,6 nulUoen Dm voor kaas, 350.000 Dm voor melkproduc ten, 400.000 Dm voor vlas en vlas garens en 100.000 Dm voor houtwa- ren. (Advertentie l. M.) SPORTCOLBERTS van zuiver wollen stol.Ruime keuze uit een grool aantal zeer aparte dessins. Zeer speciale aanbieding SPORTPANTALONS van zuiver kamgaren. Bovenstaande aanbieding bretft U de gelegenheid om voor zeer lage prijs een Sportcombinatie aan te schaffen, welke uitmunt door onberispelijke pasvorm apurte matterne roupc dvgdüke af werking ktw.lltcil zoals U alleen bij tSDtliS vindt STATENWEG 184 WINKELSTAD-BUIDORP PLEiNWEG host Wofphairtibocht •Winkelcentrum Wereldhaven-Zuid" (Van onze correspondent) GRONINGEN. Speelauto maten, zijn een vorm van ha zardspel. Tot deze slotsom kwam Donderdag de Officier van Justitie jhr mr A. H. S. v. d. Wijck. Hij eiste dan ook 200.— boete tegen een hotel houder uit Hoogezand, die in deze principiële kwestie te rechtstond. Vóór de officier tot zijn. uitspraak kwam was er veel aan vooraf ge- faan. In de rechtszaal stond een ergelijke speelautomaat opgesteld. Deze apparaten, die men overal in ons land aantreft, werken met een kogeltje, dat door bepaalde electri- sche contacten te raken een 2eker puntenaantal noteert. Een scorebord (waarop paardenafbeeldingen staan) correspondeert met een bepaald nummer, dat na verlichting een zeker bedrag uitbetaald. De officier had twee getulgen- deskundlgen gedagvaard: een in specteur van politie en een inge nieur in de electrotecbniek. Beiden verklaarden, dat behendigheid bij dit spel geen werkelijke invloed kon uitoefenen. De raadsman, mr N. J. Polak, noemde deze vorm van spelen wel een zaak van behendigheid. En ter demonstratie had hij twee getuigen a décharge meegebracht, ware goo chelaars op het gebied van deze automaten. Rechters, officier, griffier, par ketwacht en pers stonden broeder lijk naast elkaar om deze demon stratie te kunnen volgen. Het was inderdaad verbluffend te zien hoe beide heren de loop van het kogeltje wisten te beïn vloeden en tevens het verlichtings bord zodanig behandelen via de betalingsschijf, dat het aantal kan sen aanmerkelijk toenam. Maar de officier vond toch, dat met derge lijke duivelskunstenaars geen reke ning kon worden gehouden. Voor de gewone man is dit een zuiver geluksspel," zei hij. De uitspraak in deze zaak is op 3 Juli. Vermeer's „schilders atelier" aan Oostenrijk toegewezen "WENEN. Een rechterlijke com missie te Wenen heeft het stuk „Het schildersatelier" van Johannes Ver meer, dat in 1933 door Hitler van de Oostenrijkse verzamelaar graaf Czexnm voor 1.6-50.000 Duitse mark werd aangekocht, aan de Oosten rijkse staat vervallen verklaard. De advocaat van de' tegenpartij beeft het hooggerechtshof verzocht de in beslagneming van bet schilderij, dat zich te Lioz bevioit, te voorkomen, straties bij te wonen. Ais wij, als grootste afnemer van de Jumbo fahrieken dui zenden matrassen per jaar verkopen, dan is het toch niet verwonderlijk dat zij met een speciale aanbieding het eerst bij ons komen? En wat voor een aanbiedmgl De driedelige Jumbo-Supe- neur, catalogusprijs 120 gul den, een binnenveermatras afgedekt met gestepte crine en watten en 15 jaar volle dige garantie, konden wij ruim dertig gulden goedkoper krij gen omdat het de laatsten uit die serie waren. En daarbij, de kussens met Java kapok gevuld, zijn bij de prijs inbegrepen zodat U niet alleen beter kunt leven maar ook beter kunt slapen voor minder geld. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze driedelige tweepersoons Jumbo-Superieur matrassen compleet met 2 Java kapok- kussens, WINKELCEHTRUM BINNENWEG SANTIAGO. In Chili zijn in het gehele land de employe's van de openbare diensten voor onbe perkte tijd in staking gegaan. Zij eisen loonsverhoging. OTTAWA. De Britse minister van Defensie, Lord Alexander, heeft Donderdag verklaard, dat een wijziging in de V-N.-delegatie te Panmoendjon „meer kwaad dan goed zou doen". Hij zou niet adviseren een Brit se gedelegeerde in de delegatie te benoemen. Een Brits verzoek om een stem in de bestandsbesprekin gen zou de kansen op een wapen stilstand slechter kunnen doen worden zei hu* De geallieerde onderhandelaars te Panmoendjon overwegen, naar Donderdag uit Tokio werd ge meld, in weerwil van protesten van de Noordelijke delegatie een langere pauze in de besprekingen te bewerkstelligen om te voorko men dat de Noordelijken de on derhandelingen gebruiken voor propaganda-docleïnden. TERSCHUUR. Gistermiddag werd in het laboratorium van de Zuivelfabriek „De Eendracht" eeu centrifuge in werking gesteld. Korte rijd daarna barstte deze uiteen. De centrifuge werd gebruikt bQ het melkonderzoek en bevatte zwavel zuur. Juist op het moment dat de heer R. van der Kleut door het kijk- glaasje keek, sprong het apparaat uit elkaar. De heer Van der Kleut werd ernstig gewond aan het ge laat. Het zwavelzuur drong in riin ogen. Het slachtoffer werd onmid dellijk naar Amersfoort vervoerd. Na een onderzoek vreest men voor zijn ogen. In het laboratorium werd veel vernield. Het overige perso neel bleef ongedeerd. (Advertentie I. M.) Cr (Van onze parlementaire redacteur) WAT is de inzet bij de a.s. verkiezingen? Op de verkiezingsaffiches lezen we, al naar de aard der adverterende partijen, dat het gaat om de middengroepen, voor of tegen het socialisme, tegen de reactie, om vrede, welvaart, sociale rechtvaar digheid ja, wat al niet? In dit rubriekje, dat „beoogt van verkiezingstechnische voor lichting te dienen, zal over de juistheid van die leuzen niet gerechterd worden. Dit han delt over wat men met een zwaar woord de staatsrech terlijke betekenis van de ver kiezingen zou kunnen noemen. Zo bezien, zou het antwoord kun nen luiden, dat de kiezers opgeroe pen worden over een Grondwets herziening te oordelen. De regering heeft immexs enkele voorstellen tot Grondwetswijziging ingediend, waar van er een tweetal door de Staten- Generaal in eerste lezing is aan vaard. Het belangrijkste beoogt onze nationale Grondwet aan te passen aan de ontwikkeling der internatio nale rechtsorde; het andere: het aantal Tweede Kamerleden uit te breiden. Die voorstellen moeten nu nog een tweede behandeling m de nieuwe Kamers ondergaan om van kracht te worden. Daartoe dienen ze met tweederde meerderheid te worden aanvaard Maar eerst moe ten de kiezers worden geraadpleegd. Waarover? Over de Grondwets voorstellen? In feite niet Want de kiezers beslissen niet direct zelf over die voorstellen. Dat doen de nfeuwverkozen Kamers, overeen komstig de politieke zeden van ons land. Van de kiezers wordt niet, als bij een referendum, een oordeel over een bepaald wetsontwerp ge vergd. Zij stemmen op die partijen, wier politieke beginselen met de hunne overeenstemmen. De Kamer leden maken naar eer en geweten uit, wat deze beginselen in de prac- tijk met zich mee brengen. In hun verkiezingsprograms geven zij de kiezers een richtsnoer van wat de zen mogen verwachten dat zij zul len doen. HET komt er bij deze verkiezin gen dus veel meer op aan, dat getoetst wordt in hoeverre de volks vertegenwoordiging representatief is voor de politieke opvattingen vein het Nederlandse volk. Daarin, kan immers sedert de laatst gehouden Kamerverkiezingen verandering zijn gekomen.Om dit vast te stéllen dienen tn het algemeen de periodie ke verkiezingen, zoals die bij ons nu eenmaal in de vier jaren wor den gehouden. Daartoe dient feite lijk ook een Kamerontbinding in verband met de Grondwetsherzie ning. Sinds 1387 is het in ons land ge bruikelijk om een grondwetsher ziening te doen samenvallen met de normale periodieke verkiezingen. De verklaring ligt voor de band. Een Kamerontbinding betekent immers een onderbreking van de parlemen taire werkzaamheden. Wanneer dit veelvuldig geschiedt nu eensom. een Grondwetsherziening tot stand te brengen, dan weer op de voorge schreven vierjaarlijkse tijdstip- zou dit weinig bevorderlijk zyo voor een goede gang van 's lands zaken. Temeer waar het optreden van nieuwe Kamers samen pleegt te gcan met het aftreden van het zit tend kabinet. Onze parlementaire zeden verlangen immers, dat de sa menstelling van een kabinet dus danig is dat het vertrouwen ont moet bij de meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Uiteraard bij de volksvertegenwoordiging in haar nieuwste samenstelling. Men zou dus ook kunnen zeggen, dat de verkiezingen dienen om de overeen stemming tussen regering en volk te handhaven. Behalve dat dus de Staten-Generaal verantwoording af leggen voor hun beleid in de afge lopen jaren, is ook bet algemeer regeringsbeleid in het geding. En in dit verband krijgen de verkie zingsleuzen haar betekenis. TAIPEH. Een Chinese natio nalistische stoottroep heeft op 12 Juni het eiland Tsjianghoa bij de kust van de provincie Eoekïen ver overd. Twee bataljons infanterie vielen het eiland aan, dat door bijna duizend communistische man schappen was bezet. Van de tegen stander werden 200 man gedood, 200 gewond en 150 gevangen genomen. De nationalisten zouden 45 man aan doden, hebben vetkaren. Waarnemers maken uit de om vang der ingezette troepen op, dat de nationalisten besloten hebben het initiatief van de operaties "angs de kust van communistisch China te hervatten. DEN HAAG. Volgens voorlo pige cijfers van het Centraal Bu reau van de Statistiek werd in Mei 88 procent van de invoer door uitvoer gedekt. In April was dit percentage 103. De waarde der irt- fevoerde goederen bedroeg in Mei 719 millioen (April f688 millioen), terwijl werd uitgevoerd voor een waarde van f636 millioen (ƒ708 millioen). De verhouding tussen de in- en uitvoer, welke in April zo opval lend gunstig was, is in Mei tenge volge van een voortgezette daling van de uitvoer bij een stijging van de invoer ongunstiger geworden. Toch bleef het dekkingspercentage vergeleken met vorige jaren op een voor de Mei-maand hoog niveau- Het Invoersaldo bedraagt sinds hgt begin van het jaar f223 millioen. (Jam-Mei 1951 1.378 millioen), DEN KAAG. Ter gelegenheid van het lCO-jaxïg '-estaan van. de rijkstelegraaf wordt van 19 Juli tot 28 September In het Nederlandse Postmuseurn. alhier een tentoonstel ling gehouden, waarop een over zicht wordt gegeven van de ont wikkeling van de telegrafie. Het publiek zal in de gelegenheid wor den gesteld verschillende demon- Advertentie LM.) Een Prisma dameshorloge 55.- Sporitef en sierlijk ADEN. Rechter Campbell van bet Hooggerechtshof te Aden heeft beslist, dat de lading van de „Rose Mary" nog een maand In Aden moet blijven. De vertegenwoordiger van de re ders van het schip in Aden heeft Donderdag verklaard, dat de „Rose Mary" gehuurd was door de firma Bubenberg te Spietz (Zwitserland) voor een reis heen en terug van Italië naar de Perzische Golf. Toen de „Rose Mary" zich in de Perzi sche Golf bevond, kreeg de kapi tein van de firma Bubenberg op dracht naar Bandar Masjoer te gaan om (Perzische) olie in te ne men. Volgens de vertegenwoordiger van de reders hebben de reders de kapitein bevel gegeven Aden aap te doen. Zij deden op het ogenblik stappen om zich van de lading te verzekeren. Te Genève heeft ae eigenaar van de „Rose Mary" berichten, dat hy het schip aan de Anglo-Iranian heeft verkocht, ten stelligste tegen- DEN HAAG. In 1950 kwamen ergerlijke staaltjes van kinderarbeid aan het licht. Het verslag van dc Arbeidsinspectie vermeldt, dat In een steenfabriek twee jongetjes werden aangetroffen, resp, twaalf en zeven jaar oud. die tüdens de vacantledagen. met medeweten van de vader, een oudere broer assisteerden. Ze waren bezig op een vrijwel onbescherm de cirkelzaag steen te zagen, waarbij z|j in een dichte stofwolk waren gehuld. gespreken. Een wo^-m-oerder van de Anglo-Iranian. iu Lenden heeft berichten tegengesproken, dat de maatschappij het sclip heeft ge huurd. In het Lagerhuis heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, Donderdag verklaard, dat de kapitein van de „Rose Mary" ge weigerd had zijn lading aan een vertegenwoordiger van de Anglo- Iranian over te dragen voordat het hof in Aden maatregelen had ge nomen. Desgevraagd zeide Eden, dat de RAF fcydens de reis van het schip geen ogenblik £n verbin ding -was geweest met de „Rose Mary". Op de vraag waarom het schip naar Aden was gegaan ant woordde Eden onder hilariteit; „Dat zou ik niet weten". In een centrum van huisindustrie bleken ook kinderen intensief aan de werkzaamheden deel te nemen. Het onderwijzend personeel klaagde over gebrek aan belangstelling als gevolg van te weinig nachtrust en voorts over het feit dat talloze kin deren de beschikking hadden over veel geld. Zij snoepten veel en som migen gingen zich reeds aan drank misbruik te buiten. Een der leerlin gen kocht een radiotoestel van zelf verdiend geld. EeD ander schafte zich een nieuwe fiets aan. In 626 gevallen werd van de over treding van het verbod van kinder arbeid proces-verbaal opgemaakt Deze overtredingen hadden betrek- ZOWEL democraten cis republi fe einen gebruikten tijdens onlangs door deze partge?i gehouden ver kiezingsbijeenkomsten in JSvan- sfon (Illinois) auto's, tot een ge zamenlijke tc aarde van eert tnil- lioen dollar, voor het opvoeren van een propagandastuntVoor het enorme Dyehe-Stadion vorm den de Lmcolns, Fords en Mer curies der democraten een ezels kop (de ezel is het symbool van de democratische partij). Dat lie ten de reptiblikeirise automobilis ten niet op zich zitten: met hun karretjes vormden zij prompt de jiguur van ecu olifant, het sym bool van hun partij. DEN BURG. Op het strand by De Mok op Texel is gistermiddag een lyk aangespoeld. Men vermoedt, dat het één van de slachtoffers is van het ongeluk in het Marsdiep, waarbij een Nederlandse Thunderjet tijdens een duikvlucht op een En- gele patrouillevaartuig is neerge stort. STOCKHOLM. Twee commu nistische leden van het Zweedse parlement hebben Donderdag ver zocht, door de rechtbank van Stockholm gehoord te worden in het proces tegen zeven communis, ten, die van spionnage voor de Sowjet-Unie worden beschuldigd. Dit naar aanleiding van het feit, dat hun namen zyn genoemd door een getuige, de 19-jarige student Jan Lodin. Deze heeft verklaard, dat de voornaamste beschuldigde. Er.bom. die bekend heeft tien iaar lang voor de Sowjet-Unie gespion- neerd te hebben, eerst mondeling' en daarna in een anoniem schrij ven hem Lodin, een bekentenis had gedaan. Dit schrijven had Lodin aan de politie overhandigd. Volgens Lodin bad Enbom hem vertéld, dat Perssan en Hoimberg iets met de spionnage van Enbom te maken hadden gehad. Lodin heeft verder de naam genoemd van Knut Ols- son, een lid van de Stockholmse gemeenteraad. Enbom zou Lodin verteld hebben, dat Olsson ge poogd had hem (Enbom) over te halen om in het geheim voor de Russen te werken. king op arbeid in fabrieken of werkplaatsen (110), brood bezorgen (72), melk bezorgen (86), couranten bezorgen (50). loopwerk van andere aard (150) en verrichten van ver schillende andere werkzaamheden (153). DJAKARTA. Door het aan nemen van een motie van I. J. Kasomo van de partai Katholik, heeft Donderdagavond het Indone sische parlement zijn vertrouwen uitgesproken in het nieuwe kabinet De motie werd aangenomen met 125 tegen 5 stemmen van de Partai Murba en de Sarekat Kerakjatan Indonesia. Vóór de stemming had den de fracties van de Partai Indo nesia Ray a, de fraksi demokrat, de fraksi progressief en enkele partijlozen de zaal verlaten. Adwnenrtp t M.) De nare gevelgen voor Uzeil en an deren kunt gij bestrijden door plaat selijk betlen (deppen) HEIOEBC otphlsl s*« AAW DEN HAAG. Het totaalbedrag van de voor het Erefonds voor oud-verpleegsters" binnengekomen gelden bedraagt thans byna 100.000, terwijl de inzameling nog steeds wordt voortgezet. De siich- tingsacte van het Erefonds zal de zer dagen worden gepasseerd, zo dat dan ook spoedig de werkzaam heden van het stichtingsbestuur een aanvang^ zullen kunnen nemen. In tussen zijn reeds een paar honderd aanvragen om steun bij het secre tariaat binnengekomen. Men hoopt, dat het benodigde kapitaal nu spoe dig bijeen zal zyn, opdat de oud verpleegsters die ïn de diepste el lende verkeren, weldra geholpen zullen kunnen worden. AL bepaalt de wet wat een ieder aan de fiscus verschuldigd is, in de practüie ts het met onverschillig wie deze wet hanteert en op welke wijze dat gebeurt. Het is opvallend, dat er over het belastingrecht véél. doch over de belastingdienst te weinig is geschreven." Aldus begmt het voor woord van het boekje „Hoe werkt fle fiscus?", dat geschreven werd door H. Weisfeit, hoofd van de afdeling perso neel van de belastingdienst by het mi nisterie van Financiën, in samenwerking met de heren A, Bouman en A. J P. W« Heyne, beiden werkzaam op dezelfde afdeling. Het boekje, uitgegeven bij de N.V. Uitgevers-Maatschappij JE. E. Ktu- wer te Deventer, (prys 5 50.) stelt Zich ten doel. de leemte in de literatuur over de belastingdienst enigszins aan te vul len. Het richt zich zowel tot de ambte naar als tot het grote publiek en bevat een volledig en samenhangend overzicht van de praktijk van de dienst, waaraan de uitvoering van de belastingwetten is opgedragen. Bekendheid daarmee kan de belastingbetaler slechts tot voordeel strekken. Het is met alleen terwille van dat voordeel. dat dit boekje kun nen aanbevelen. Het Is zó leesbaar en boelend geschreven, dat men het, een maal ter hand genomen, slechts node zal wegleggen. Er staan wetenswaardighe den over het belasting-museum, de be- lastingacademie en dc stoaatsloterij, die u zullen interesseren, ook wanneer fis cale praktijken u overigens koud Satan- En misschien zult u niet alle bladzijden, van dl: werkje lezen, wellicht laat het u koud. Maar wat een essaleur, wat een ingemeur-verifacateur is het zal u asn leek toch wel interesseren wat er nu allemaal komt kijken voordat het geld uit uw portemonnaie tn de schatkist 3s beland. Dat is meer dan u wel denkt, vóór u dit bcekle hebt bestudeerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3