Adenauer capituleert voor verzet in regeringscoalitie Kees Pellenaars zwijgt in alle talen.... Ratificatie verdragen op de lange baan Kiesraad werkt onder hoogspanning Eetlust Ook op het strand Amerikaanse mijnwerkers best verzorgd Samenstelling Tweede Kamer sedert 1918 1 3 Italië en Griekenland erkennen Faroek als ..koning van Soedan" Belastingaftrek van giften aangenomen Drukste tijd valt in dagen na de verkiezingen Besprekingen over teruggave schepen vastgelopen Legeroefeningen aan Noordpool een succes r5"°ri Talal Donderdag naar Jordanië V S-bommenwerper stort neer: elf doden Wordt „Yeendam" gerestaureerd? ONZE PLANNEN VOOR DE TOUR? Italianen jaloers op hechtheid van Nederlandse ploeg Russisch protest in zake Triëst HOE VINDT DE VERDELING DER ZETELS PLAATS? 1 i Woensdag 25 Juni 1952 BONN. Adenauer heeft er Dinsdag in een zitting van het kabinet van afgezien om het tijdschema, dat hij zich had ge steld voor de ratificatie der verdragen met het Westen, aan te houden. Hy is gecapituleerd voor het verzet in zijn eigen coalitie en heeft daardoor het risico vermeden, dat zijn tijdplan door de Bondsdag 2ou worden verworpen. Daarop was grote kans, want het seniorenconvent uit de Bondsdag had zich er reeds tweemaal tegen uitgesproken. Een nederlaag vah Ade nauer in het parlement zou koren op de molen der oppositie zijn geweest, die overigens door Adenauers capitulatie in eigen kring toch krijgt wat zij wenste: uitstel der ratificatie voor geruime tijd. De Bondsdag zal nu weliswaar de Conventie van Bonn en het E.D.G.-verdrag in eerste lezing be handelen, maar op 20 Juli gaat hy" voor zes weken op reces. Dat be tekent, dat de ratificatie niet eer der dan in October een feit kan zijn. Het kan zelfs wel November worden. Adenauer heeft zijn illu sie, dat West-Dultsland het eerste land zou zijn, dat de verdragen ratificeert, moeten opgeven voorde in regeringskringen steeds meer veld winnende gedachte, dat. eerst de conferentie van de Grote Vier over Duitsland moet hebben plaats gevonden. Bovendien leeft sterk het verlan gen, dat eerst het Constitutionele Gerechtshof in Karlsruhe uitspraak moet hebben gedaan over de grond wettigheid der verdragen. Als voor proefje zal het Hof op 29 Juli uit spraak doen over het in Novem ber 1949 gesloten verdrag over de kolen- en staalgemeenschap. Dit is niet aan de goedkeuring van het parlement onderworpen, omdat de regering op het standpunt stond, dat het hier geen internationaal ver drag betreft maar een overeenkomst met de bezettende mogendheden in het kader van het bezettingsstatuut. De sociaal-democratische oppositie heeft dit geding, waarin de plei dooien Dinsdag zijn gehouden, aan hangig gemaakt. Advertentie LM.) Om Zuurtranden op da maag te bkssen: r Bés ei twee Resales nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pjjn. Ki]k eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten ntet meer wat bran dend maagzuur isl Koningin zat vernieuwd Gouds stadhuis openen GOUDA, Op 18 Juli zal Konin gin Juliana hier het gerestaureerde stadhuis officieel openen. Tevens zal zij bij deze gelegenheid de Heksen- waag in Oudewater, 't patriciërshuis van de stichting Bisdom van Vliet te Haastrecht en de Koninklijke Ver enigde Tap ijtfa brieken te Moor drecht bezoeken. CAIRO. De Griekse zaakge lastigde in Cairo heeft zich naar de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Hassoena Pasja, begeven, om hem op de hoogte te stellen van het besluit van zijn re gering, om koning Fercek als «ko ning van Soedan" te erkennen. Uit Cairo-J4B'*v'00rtH gemeld, dat Dok de Italiaanse zaakgelastigdede Egyptische minister heeft bezocht, cirri hem officieel er van In kennis te stellen, dat Italië de koning als koning van Soedan erkent. Naar verluidt zullen de Griekse en Ita liaanse ambassadeurs spoedig hun geloofsbrieven aanbieden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Ka mer ging Dinsdagmiddag z.h.s. ac- coord met het voorstel van minis ter Lieftinck om fiscale faciliteiten te scheppen ten behoeve van ker kelijke, liefdadige, culturele en wetenschappelijke instellingen. Ge lijk bekend wil het wetsontwerp dit bereiken door belastingaftrek toe te staan wegens giften door particulieren of lichamen aan der gelijke instellingen. Deze aftrek zal beperkt zijn tot maximaal drie pet van het loon, inkomen of de winst en wordt slechts toegestaan voor zover deze giften meer belo pen dan twee pet van het zuiver inkomen of een pet van de winst en tevens een bedrag van 100 te boven gaan. Westerlings raadsman zal Meine Pot en.Colson verdedigen. (Van ooze correspondent) 'AMSTERDAM. Mr A. G. Veld huis, de raadsman van ex-kapitein R. Westerling, zal ook de veröedi» ging op zich nemen van J Meine Tot en F. A Colson, beiden ver dacht van de aanslag op de Indo nesische militaire attaché, luitenant kolonel M. T. Harjono. DEN HAAG. Op de deur van een der vertrekken in het departement van Binnenlandse Zaken staat het woord „Kies raad". Achter die deur hebben dezer dagen enige mensen tot over de oren in het werk gezeten en dat zal oök in de komende dagen nog het geval zijn. Het zijn de ambtenaren, die het admi nistratieve centrum vormen van de verkiezingen en die uitein delijk de verantwoordelijkheid dragen voor de juiste telling der stemmen. V.S.-S.U.-twistpunt WASHINGTON. De Russisch- Amerikaaose besprekingen over de teruggave van door de Sowjet-Unie tijdens de oorlog geleende schepen, zUn Dinsdag wederom vastgelopen. De Sowjet-Unie weigerde haar aanbod om 186 Amerikaanse sche pen terug te geven, welke zij op grond van de leen- en pachtwet indertijd gekregen heeft, te hand haven, indien de Verenigde Sta ten er met mee instemmen om eni ge van de 167 Amerikaanse sche pen, die de Sowjet-Unie verdernog bezit, aan haar te verkopen. De onderhandelingen waren on langs weer begonnen, toen Rus land onverwachts het genoemde aanbod deed. De Verenigde Staten zullen nu een officieel antwoord op de desbetreffende Russische nota van 16 Juni opstellen, zo deelden Amerikaanse functionarissen mee. OTTAWA- In het afgelopen half jaar hebben 150 Canadese en 3Ö0 Amerikaanse geniesoldaten in Alaska oefeningen gehouden. Deze oefening, „Eager Beaver" genaamd, waarmee men de prestaties van de soldaat en de kwaliteit van de ge wone uitrusting fn een gebied, waar de temperatuur tot 54 graden onder nul daalt, wilde beproeven, ia een succes geworden, aldus meldt het Canadese legerhoofdkwartler. De manschappen hebben twee landingsbanen in Alaska aangelegd, groot genoeg voor viermotorige vliegtuigen. De troepen hadden geen speciale opleiding ontvangen en werkten met de gewone mili taire uitrusting, die aangepast was aan, doch niet speciaal ontworpen voor de Noordpool, Het bleek, dat soldaten met lage bloeddruk, zwgk- ke voeten of slechte ogen moeilijk lange tijd achtereen konden wer ken. Nieuwe smeermiddelen, spe ciaal voor de Noordpool bestemd, maakten het mogelijk het zware oorlogstuig ook bij zq zware vorst te gebruiken. (Advertentie LM.) GENEVE. Koning Talal van Jordanië zal Donderdag Zwitser land verlaten en per schip uit een Italiaanse haven naar z|jn land ver trekken, aldus Is Dinsdag verno men. De Jordaanse premier Tawfik Pasja Aboe El Hoeöa die Maandag in Lausanne is aangekomen om de terugkeer van de koning te rege len, zal naar Amman terugvliegen, terwijl de koning onderweg is. Ri tussen Is nog niets bekend van de plannen, van koningin Zain. Zij heeft zich voor haar echtgenoot schuil gehouden sinds hij ongeveer veertien dagen geleden in Lausanne arriveerde. SOUTH RUSISLIP. Ten Noor den van Londen is Dinsdagmiddag eer. middelzware Amerikaanse bom menwerper van het type B-50 met een bemanning van 11 personen, neergestort en uitgebrand. Alle In zittenden kwamen daarbU om. Volgens officiële mededelingen bevond het toestel zich op een „rcutinevlucht". Het vliegtuig was opgestegen op een basis van de Amerikaanse luchtmacht te Milden- hail en kwam neer in een dorpje in Suffolk. ROTTERDAM. Naar het ANP verneemt zou de „Veendam" van de HollandAmerika-Lijn, als dit schip eind October uit New York komt, grondig worden gerestau reerd. Er zouden nieuwe machines In worden geplaatst, terwijl ook de salons en de passagiersverbRjven zonden worden, verbouwd. De directie van de H.A.L. acht deze mededelingen wel zeer voor barig, want men heeft met dit uit 1923 daterende en 15.652 brt me tende schip nog geen definitieve plannen. Het schip zal eerst gron dig moeten worden onderzocht om na te gaan of het gerechtvaardigd is van dit stoomschip een turbine schip en in plaats van een „twee- pijper" een „één-pijper" te maken. Toen ons land In 1917 het stelsel der evenredige vertegenwoordiging invoerde, werd het Centraal Stem bureau opgericht, dat dus dit jaar, thans onder de naam „Kiesraad", zijn 35ste verjaardag viert. Vóór 1917 was een Centraal Stembureau overbodig, omdat Nederland toen, evenals thans Engeland nog. dis- trlcts-verklezingen kende, en elk der 100 atemaistricten een afgevaardigde naar de Kamer van Honderd zond. Al bij de oprichting van het Centraal Stembureau werd het als een Hoog College van Staat beschouwd, d.wj. dat het c.S.B, niet onder een Mininterls ressorteert, maar rechtstreek» verant woording verschuldigd ij aan de Eerste Tweede Kamer. De leden van het van het ogenblik. De naam Kiesraad werd ïrtgevoerd met het inwerking Weden van de nieuwe kieswet in 1951. Men heeft daarmee getracht, om de tweeledige taak van het college tot uitdrukking te brengen: in de eerste plaats nh het vaststellen van de uitslag der verkiezingen der Sta ten-Generaal en het verrichten van alle daarmee verbandhoudende werkzaamheden, maar daarnaast ook de functie van adviserend lichaam, om de minister van Binnenlandse zaken desge vraagd van advies te dienen bij de uitvoering van de Kieswet Thans is het de- eerste taak van de Kiesraad, nl, die van het vast stellen der verkiezingsuitslagen en de bijbehorende werkzaamheden, welke de meeste hoofdbrekens kost. Zij hebben o.a. reeds al de candi- datenlijsten met de plm. 4500 namen uit alle kieskringen moeten gereed maken en laten drukken. Maar het drukst wordt het op de dagen na de verkiezingen zelf. Dan komen immers de uitslagen van de Provin ciale Saten voor de Eerste Kamer verkiezingen en die van de achttien hoofdstembureau's voor de Tweede Kamer vrijwel tegelijkertijd binnen druppelen. Uiteraard is het publiek dan al op de hoogte van de onofficiële uitslagen, maar daarvan trekt men zich niets aan. Dag cn nacht werkt men door om met behulp van zes rekenmachines met bemanning, („ge leend" van het Centraal bureau voor de Statistiek) uiterst nauwkeurig de uitslagen op te tellen en te controle ren. Op 25 en 27 Juni komen de Eerste Kameruitslagen binnen van de Proylrt- cia Griffies en in een openbare zitting van de voltallig» Kiesraad *s middags om 12 uur in de Trouwzaal van het Haagse stadhu's op 28 Juni wordt de offtciëlo uitslag voor de Senaat bekend gemaakt en tegelijkertijd de kennis gevingen van benoeming toegezonden aan de pas verkozen leden. En ten slotte komt dan op 1 Jult dezelfde tijd en dezelfde plaats, de Kies raad nogmaals In het openbaar bijeen, nu nrn ae nieuwe Tweede Kamerleden officieel bekend te maken. Pas daarna zal ook de administra tieve afdeling van de Kiesraad een diepe zucht kunnen slaken en zeg gen, dat de Pariements-verkiezingen 1952 achter de rug zijn. (Van onze correspondent) NEW YORK. Dank ztf John L. Lewis is zes Jaar geleden een So ciaal Fonds voor de Verenigde MUowerkers (United Mine Workers Welfare Fund) in het leven geroepen. Werkgevers betalen voor iedere ton gedolven en verkochte steenkool S0 dollarcents aan het fonds. De reserve bedraagt thans 100 millioen. De drie beheerders, waarvan één ae werkgevers, één de werknemers vertegenwoordigt en de derde neu traal is, wisten in 1951 de admini stratiekosten te beperken tot 2.5 ai 3 Ui oen, geen hoog cijfer wanneer aien bedenkt dat de uitgaven 82 öiilltoen bedroegen. 440.000 Mijn werkers, werkenden en gepension eerden, profiteren van het Fonds. Het mijnwerkerspensioen bedraagt 100 dollar per maand. Mijnwerkers en hun gezinnen hebben recht op vnje geneeskundige hulp en zieken- huisverpleging, op hulp bij gedeel telijke invaliditeit, op een overlij densuitkering van 1000 dollar, en op een uitkering bij invaliditeit, die S 30 per maand bedraagt, plus 10 per maand voor de echtgenote en voor ieder kind. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van tien hospitalen met tezamen 1000 bedden. De verstrek king van kosteloze tandheelkundige hulp ïs echter te kostbaar gebleken. Het Fonds werkt tot aller tevreden heid. De werkgevers hebben de er varing opgedaan dat het een hej]- zame stabiliserende invloed uit oefent op de verhquding met de arbeiders, Aangezien de bijdragen afhankelijk zijn van de hoeveelheid gedolven steenkool, zien de werk gevers in het fonds bovendien een middel om de duur Vari stakingen te verminderen. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen dat Lewis de mijnwerkers zal laten staken wanneer hij dat noodzakelijk acht om kracht dan een actievoor herziening der ar beidsvoorwaarden bij te zettenl -(Van onze speciale verslaggever in de Tour de France) BREST. Dinsdagavond Het Franse sport dagblad L'Equipe omgeeft zichzelf nu niet be paald met het aureool der op perste bescheidenheid, wan neer het in zijn uitgave van vandaag laat weten, dat de or ganisatie van de Tour de Fran ce, haar organisatie dus, in de wereld haar gelijke niet heeft. Maar de waarheid, de echte onvervalste en klare waarheid, doet zij er allerminst geweld mee aan. Het pakt u elke keer opnieuw, wan neer ge na uw simpele aanmelding-per-brief aan het adres in de Rue Montmartre te Parijs een paar maanden later in de startplaats alles vindt liggen, wat uw deelname aan deze wie- Ier-cavalcade van 25 dagen mogelijk en aange naam moet maken. Uw autoplaten en identi teitskaart, uw pasjes voor het passeren van grenzen, uw lijst met dagelijkse adressen van officials, renners en telefoonkantoren, uw invi tatie om in bepaalde étappes op te treden als lid van een jury, die de beste dagprestaties moet beoordelen en belonen, uw uitnodiging voor een stuk" of wat ere wijntjes, uw ballpoint aangeboden door de firma zus en uw imitatie lederen map om alles bij elkaar te houden van de maatschappij zo. Het is een staaltje regie dat inderdaad zijns gelijke niet heeft. En wan neer ge dan nog even afdaalt in de catacomben van de Halles St. Louis om te zien hoe perfect en tot ieders genoegen de materiaal-voorzie ning van de renners en hun staf verloopt, zijt gij allicht geneigd voor deze perfecte organi satie met enige eerbied uw hoed te lichten. Wendt u voorts tot de Zwitsers gevoeglijk als duivels betiteld kan en gij zult ervaren, dat de rustige zekerheid waarmee de zonen van Teil het vorige jaar de tour reden, niet meer bestaat. Allicht niet. Nu met Koblet en Schaer hun twee beste mensen zijn uitgevallen, en de slimme Kubler zich liever voor bereidt op het wereldkampioen schap, behoeven zij zelfs de schijn niet meer op te houden. Hun chef d'équipe heeft gisteren dan ook een beetje beteuterd da nieuwe gele truien bekeken die men hem liet zien. Nu is het jouw beurt, zei hij later tegen Pellenaars. Maar die maakte 'n gebaar van: „Toe noul" en zweeg verder in alle talen. Da Fransen, die nu de tijd heb ben gehad om over het gemis van hun chèr ami Bobet heen te komen, hebben hun houding al bepaald. Ploegleider Bidot heeft zelf de me ning al kunnen opbrengen, dat het uitvallen van Bobet de ploegtac- tiek vereenvoudigd heeft. In alle Franse bladen kan men verder le zen, dat Geminiani, die met Robic nu een van de kopmannen zou zijn geworden, in een buitengewone physïeke conditie verkeert, van ge zondheid blaakt en van harte be reid is deze 39ste Tour de France voor zijn rekening te nemen. Waar van acte. Intussen' is die vlotte gang van zaken toch niet in staat om te zorgen dat ledereen hier met een glimlach op de lippen rondloopt De Italianen bijvoorbeeld, die in 1940 alleen maar even hun schou ders ophaalden wanneer je de vete tussen htin campionisslml en het lapmiddel van het concordaat ter sprake bracht, zijn nu allemaal even duidelijk als hun collega die wü Zondagavond in Parijs tegen het lijf liepen. Bereidwillig vertel len ze ons, dat de ponten voorsprong van Bartali in de koude oorlog te gen Fausto Coppi groter en groter wordt, aangezien da Florentijn elk uur vas de dag gebruikt om ajn eeuwige rl7aal met een sadisme dat worden van diens a propos te bren gen. Intussen doet Coppi uiterlijk alsof er niets is gebeurd. Toen wij gisteravond via de vallei van Che- vreuse naar Brest reden, passeer den wij hem met zyn trainings- makkers op een tochtje van onge veer 150 km. En op alle mogelijke vragen aangaande het conflict zegt hij: „Ik zal gewoon mijn wedstrijd rijden en mijn kansen verdedigen. Later zullen wij wel weer eens zien." En Magm? „Ik ben de las tige derde", lachte die, toen wij hem naar zijn positie in de squa- dra vroegen.... Dergelijke geluiden hoort men in het Nederlandse kamp (gelukkig) niet. Ondanks de Zwitserse chef d' équipe en ondanks niemand min der dan de heer Goddet zelf, die onder deze omstandigheden veel van onze landgenoten verwacht, werd er niet gegoocheld met voor spellingen en verwachtingen, die weliswaar een plaatsje zouden krij gen Op de voorpagina van L'Equipe maar die toch altijd prognoses zou den zijn en blijven van bedenkelijk allooi. VAN BETEKENIS Desalniettemin ligt daar het feit, dat onze landgenoten op het ogen blik als een partij van betekenis worden beschouwd. Iedereen vraagt naar hun conditie dis uitstekend ia en hun plannen- De Italianen met hun hele hoge persoonlijke troeven in Coppi, Bartali en. Magni, zyn ronduir jaloers op deze jonge en tamelijk sterke en vooral in ka meraadschappelijke zin zo hechte équipe. De Belgen komen er rond voor uit, dat deze Nederlandse ploeg de hunne wel eens zou kun nen verslaan en de Luxemburgers hebben er ondanks Goldschmidt en Diederich ook geen overmaat van vertrouwen in. Maar bij de Neder landers leeft dat vertrouwen nu juist wel. Niet een vertrouwen dat gericht is op de kortstondige glorie van verleden jaar, maar een ver trouwen dat voort komt uit geloof in hun mogelijkheden en opperste saamhorigheid. Pellenaars vertelde ons, dat hij liever een deelnemersveld had ge zien met Bobet en Koblet, omdat zijn Jongens dan misschien van een geweldige rivaliteit tussen alle grootmachten profijt zouden kun nen trekken. Maar daar staat te genover, dat de verzwakking van die sterke ploegen (Zwitsers, Fran sen en Italianen, hetzij als gevolg van indispositie der favorieten, het zij van onderlinge naijver) de grote verschillen tussen de sterkere en zwakkere équipes belangrijk heeft verkleind. Het zou valse beschei denheid zijn, wanneer wy niet wil den toegeven, dat in dit gezelschap en onder deze omstandigheden onze Nederlandse équipe niet een be hoorlijke rol zou kunnen spelen, ook al blijven Fransen en Italianen ons ook nu nog onbetwist te sterk. LONDEN. De Sowjet-Unie heeft te Moskou bij de Britse en de Amerikaanse ambassade gelijk luidende nota's ingediend. Hierin wordt geprotesteerd tegen de ln Mei getekende overeenkomst van de V.S., Engeland cn Italië, waarbij bepaald werd, dat Italië een groter aandeel in het bestuur van Triëst zou krijgen. (Advertentie LM.I Vraag Uw winkelier! Hf EER dan een uur lang had de irl dominee in zijn provinciale werkkamer vurig op mi) ingepraat. Toen stond alle stof voor het inter- pieto in mijn notitieboekje en rees ik, een beetje groggy, averetna. n ,Jk breng tt even naar ae trein zei hij, nog altijd kwiek. „O doer u geen moeite ant woordde ik. Jk ga toch eerst nog even wat eten voor ik terugreis. Daar schrok h?j van op. Hereme- tijd moest ik nog tafelen? Foei foei en htj had maar zitten bab belen. Wat klungelig van em! Ik zou wel gedacht hebben... „Wij hebben al gegeten en ik moet tot mijn spijt direct weg, maar mijn vrouw maakt nog teel even wat voor u warm", riep htj bedrij vig en hij wuifde mijn tegenwer pingen met marmerwitte hand zo achteloos het venster uit, dat ik even later in zijn huiskamer „aan genaam" riep tegen een corset- strenge dame, met een van spaghet ti gebreide jumper aan, die haar teleurstelling knap verbeet en nddf da keuken terug marcheerde geluk een generaal, die zich gaat over geven. Zodra zij weg was kwam een blo- zena oud mannetje gehaast de ka mer binnen, liep naar de kast, haal de een trommeltje te voorschijn, en nam er drie koekjes uit, die hij in zijn broekzak stopte. Daarop keek hïj mij even aan, knipoogde en leg de de wtfsvinger op de lippen. „Wat kom je doen?' vroeg hij, op eens lusteloos, als een kind-zonder vriendjes op Zondag. „Eten", zei ik. Hij schudde beslist van neen. „We hébben al gegeten", meldde hij op de melancholieke toon van iemand die spreekt over mooie, doch onherroepelijk voorbije tijden. „Tóeh wel", zei ik en ik legde hem de zaak even uit. Terwijl ik sprak, klaarde zijn gezicht helemaal op. Wéér snelde htj naar de kast, nam er een wit kleed uit, dekte handig de tafel en zette een bord neer. Toen hij juist neuriënd mes, lepel en vork hun plaats gaf, trad de domineesvrouw met een klein pannetje binnen en bleef jnisprtf- zend bij de deur staan. ,JLee opaJ" riep zij streng. „Het eten is voor die meneer. JU hébt al gehad." „En ik dek alleen even de tafel/ sprak hij verongelijkt. „Ja, ja, dat kén ik", zei ze en zich tot mij wendend: ,{'t Is mijn schoonvader, meneer. Hij wil de héle dag eten. En dat is niet goed voor hem. Hij kent geen beheer sing!" Ze deed de soep op het bord en keerde terug naar de keuken, na nog een bezorgde blik op het man netje te hebben geworpen, dat met geveinsde aandacht voor de boe kenkast stond. Zodra ze weg was trippelde hij naar mjj toe, schoof gezellig een stoel b(j en zei, op het bord wijzend: Eet je dat allemaal op?" ,jk weet het nop niet", antwoord de ik en nam een paar hapjes, die hij zo spijtig nakeek dat ik hem al gauw het bord toeschoof. Myn le pel hoefde hij niet. Hij had er zélf een in zijn binnenzak. Met het eigen ichap schrokte hij de soep nu opmerkelijk behendig naar binnen. Hem te zien eten maakte me nog hongeriger, zodat ik blij was met het vleeg en de aardappelen, die de tweede gang vormden, maar nauwe lijks had de gastvrouw zich voor de toespijs naar de keuken begeven of hij hief weer aan: „Ik krijg ook wat, hè?" gleder de helft", sloeg ik voor. Goed ik deel wel effé", riep hij, een dolkmes trpkkend dat hem, onder zijn jasje als een zwaard op- zijde hing. Erg eerlijk ging het «iet toe. Het was trouwens een wassen neus, want we aten tegelijk vanéén bordje zodat zijn razend tempo hem viervijfde van de portie deed toe vallen. Het kleine, keiharde puddinkje moest hij my' laten, omdat zijn schoondochter tydens de «uttiging in de kamer bleef. Hij zat er wel afgunstig naar te kijken en had een lichte wrok in de ogen, bij het af scheid. Op het station heb ik daarna'wat gegeten. Alléén. KRONKEL. Hoe worden na een verkiezing de zetels van de Tweede Kamer -ver deeld? Dat is de vraag, die op en na een dag als vandaag altijd weer opnieuto uiordt gesteld. Om haar te beantwoorden nenten tae, gemaks halve, om met hanteerbare getallen te werken, een ogenblik aan, dat in totaal 1 millioen geldige stem men zyn uitgebracht. De kiesdeler (stemmen, gedeeld door aantal ze tels) is dan 10 009. Nemen we verder aan, dat we te maken hebben met zes partyen. die respectievelijk de volgende aantal- stemmen hebben verworven: A 447.000. B 354.000. C 172.300, D 14.700, E 7.400 en F 4.600. Bij de eerste verdeling krijgt A 44 zetels. B 35, C 17 en D 1 zetel. Sa men 97 zetels. Welke partijen moe ten nu de drie zetels hebben, die "O s i -a a P.v.d.A. 9 tt I C.H.U. C.P.N. S3 73 c O 3 M C a K.N.P. *o E 5 2 S D O S.D.A.P. CQ P d i rM S.G.P. V.V.D. 3 Totaal 1918 18 7 2 SO 22 5 15 6 100 1922 16 11 2 - - 32 - - 20 S 1 10 8 100 1925 18 11 1 - 30 - - 24 7 - - O 9 3 100 1929 12 11 2 - - - 80 - - 24 7 - - S 8 8 100 1933 14 10 4 - - - 28 - 1 22 6 - - 3 7 5 100 1987 17 8 8 - - SI 2 23 6 2 4 4 100 1946 IS 8 10 - - - 32 - 29 - - 2 6 100 1948 18 9 8 - - 1 32 - 27 - 2 S - 100 1952' 100 nog te verdelen over blijven? In ons land bedient men zich hiervoor van het stelsel van de grootste over schotten. Het grootste overschot heeft E, dan volgen A, D, F, B en C. De drie zetels zouden dus moeten toevallen aan de partijen E, A en D. Bij na dere beschouwing blijkt echter, dat A voor 45 zetels nodig had 447.000 stemmen, dj. per zetel gemiddeld 9933, Per zetel hadden nodig B 10.114, C 10.135, D 7350 en E 7400 stemmen. De kleinere partijen krijgen hun se tels dus veel goedkoper dan de grote. Om dit bezwaar enigermate te ondervangen is voor de tweede verdeling een minimum gesteld van 75 van de kiesdeler. In ons voor beeld moet dus elke zetel ten min ste 7500 stemmen opbrengen. D en E komen daar niet aan toe en krij gen dus niet meer dan respectieve lijk 1 en 0 zetels. De drie overschot zetels komen aan A, B en C. De mogelijkheid bestaat, dat alle partijen, die daarvoor in aanmer king komen een rest-zetel hebben ontvangen en er dan nóg zetels te verdelen over blyven. In zo'n geval treedt het stelsel van de grootste gemiddelden in werking. Voor elke lijst wordt uitgerekend, hoeveel stemmen zij, na toekenning van nog' een zetel, gemiddeld per zetel op levert Wie het groqtste gemiddelde behaalt krijgt de zeteL Hierbij geidt met meer de minimumgrens van 75 van de kiesdeler. Wanneer echter by de eerste ver deling van de zetels er niet aan stonds minstens 85 kunnen worden toegewezen, -worden de overige niet volgens de grootste overschot ten, maar volgens de grootste ge middelden verdeeld. De bedoeling van deze bepaling is, dat zy nim mer wordt toegepast. Zij is m 1923 in de Kieswet opgenomen om een „gokspel" met veel lijstengroepen te voorkomen. Want hoe meer afzon derlijke lijstengroepen. hoe meer restzetels. Komt het dan tot toepas sing van het stelsel der grootste ge- middelen, dan zijn de „gokkers" met kleine lijsten-groepen de dupe. Aanleiding was het feit, dat RJC en A.R. bij de verkiezingen van 1922 hun lijsten tot respectievelijk 6 en 4 groepen verbonden er op speculerende voor elk van die groe pen een restzetel in de wacht te slepen. De speculatie gelukte. De KK. kregen twee, de A.R. één zetel meer dan waarop rij recht hadden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3