m Van Steenbergen wint de eerste Tour-etappe Aftekening der fronten „Luchtaanvallen in Korea psychologische fout Bombarderen centrales „een militaire zaak" Mislukt huwelijk vond einde in tragedie Echèc voor Mussen in Veiligheidsraad Oude man vermoord en van f 7000 beroofd Verlegenheid over winst van Rv.d.A. WAGTMANS HAD BLOK AAN HET BEEN ATTLEE IN LAGERHUISDEBAT Labour vreest voor verminderde kans op sluiten van bestand Amerika achtte het niet nodig bondgenoten te raadplegen Vrouw, die in dolle drift haar man wurgde, hoort voor Hof wéér zes jaar eisen Amerikaans Voorstel tot onderzoek door Rode Kruis in Korea op agenda "Voetganger beleeft ernstig avontuur Truman weigert immigratiewet te tekenen Evita Peron zeer ernstig ziek VOORBEDACHTE RADE OF NIET? Verdachte zei z'n moeder: „Morgen gaan' we winkelen, dan heb ik geld" OUD: TEVREDEN; WELTER: VOLDAAN Mr P J. Oud: Ponderdag 26 Juni 1952 3 (Advertentie t.M met toestemming\ van Coppi '(Onze speciale verslaggever in de Tour de France telefoneerde ons gisteravond) RENNES. De champagne, waarmee in de Tour de France een équipezege pleegt te worden gevierd, stond vanavond met mate ■r- op de tafel van de Belgen. Sylvere Maes, vanochtend nog de weinig be nijde chef d'équipe van een ploeg, die men in-België zon der al te veel hoop op succes naar'Brest had zien vertrek ken, zat vanavond als de trotse vader van een groot en geluk kig gezin, glunderend van ple zier, naar ziin drie lievelings zonen te kijken. Want het is voor hem en zijn mannen in deze eerste étappe van de Tour de France niet gebleven bij een overwinning. Rik van Steenbergen, die morgen de gele trui naar Le Mans zal dragen omdat hij in Eennes het eerst over de streep is gegaan en wel met een gemak dat iedereen verblufte, heeft de victorie stellig in niet geringe mate mede te danken aan de taaie temporijder Blomme, die niet alleen een groot deel van de kastan jes voor hem uit het vuur heeft gehaald en toen voor zover nodig ook nog het sprintje heeft aangetrokken, maar die bovendien de tweede plaats in het klassement voor zich heeft opgeëist. En dan is daar als derde man nog Van der Stock, die zich vierde klasseerde en daardoor de Belgen behalve in het per soonlijk klassement ook voor de ploegenrang- schikking belangrijke diensten heeft be wezen. Of men in het Nederlandse kamp over Van der Stock goed te spreken zal zijn, is weer een an der geval. Want zonder enige twijfel is Van der Stock er de oorzaak van geweest, dat onze landgenoten in deze eerste étappe een vierde plaats werd onthou den. Weliswaar betekenden de achtste (Dekkers), de dertiende (Wagtmans) en zeventiende plaats (Van Est) even zovele eervolle onderscheidingen in het veld vai» 122 tot de tanden gewapende metadoren, maar zonder twij fel zou Wagtmans het bijzonder geapprecieerd hebben, wanneer de Belg hera niet als spring plank voor zijn prestatie zou hebben gebruikt. Want inderdaad dankt hij die plaats aan Wagtmans, Wagtmans, die 45 kilometer voor het einde uit een groep van negen man weg vluchtte, om te proberen of hij ergens op die laatste glooiende ki lometers naar de éfcappeplaats misschien Van Steenberge, Blom- me ent de Franse regionaal Par doen te pakken zou kunnen krij gen. Maar zaken waren blijkbaar zaken voor Van der Stock, de Belg, die er allerminst behoefte aan bleek te hebben om de Ne derlander hij de vluchtelingen te brengen ook al kon Wagtmans uiteraard de eerste plaats van de RONDE VAN FR ANKRIJK 1952 fl ticfkrifoif 26 Jt/nf ptttoppt 2* ETAPPE RENNES-LE MANS 101 nflWKS CM ATE Au BÖUBO c,Sril£MAS pesr Vervolg van pao. J onïe mening bemoedigendste feiten van de verkiezingen van 25 Juni 3952. Dat de V.V.D. heeft gewonnen kan gelden als een duidelijk symp toom, dat de doorbraak zich niet enkel aftekent in linkse richting wij betreuren het heengaan van Stikker uit' nationaal oogpunt: maar diens ►verdwijning uit het politieke \even heelt in ieder geval ae situa tie zeer verhelderd. Dg V.V.D, is nu de consequente oppositie-partij. Voor zoyer de ontevredenen niet Welter hebben gestemd, hebben zij zich by de V.V.D. vervoegd; de party, die in haar verkiezingspro paganda zozeer de nadruk heeft ge legd op lager belastingen en méér bedrijfsvrijbeid. Zonder twijfel heb ben niet weinigen uit het traditio nele kiezerscorps van de confessio nele partijen thans maar liever Oud gestemd. In diens partij zitten tenminste geen Kupperts. (T.ELIJK. wij reeds opmerkten, zijn de tekenen des tijds niet geheel aan de C.H.U. voorbijgegaan. Deze partij kan veel verdragen; zij heeft ook nu de storm weerstaan. In de betrekkelijke achteruitgang ligt toch reeds een waarschuwend teken. Het kan op deze wijze niet doorgaan. Veel duidelijker intussen ligt de zaak bij de A.R.-pavtij. Dat zeven jaar oppositie deze hechte politieke groep nu bijna twee ze tels verlies heeft opgeleverd, is een teken aan de wana. Het lijdt geen twijfel of ook het kie2erseorps, dat Schouten en de zijnen lange jaren zo trouw volgde, heeft nu zijn deel bijgedragen aan de zege van de Partij van de Arbeid. Het besef, dat het hier niet aangaat twee heren te dienen, wint vooral ïn deze politiek krachtig bewuste kring veld ZeLf-handhaving lijkt ons niet alleen mogelijk door koerswijziging naar links. 1) E fronten tekenen zich nu scher- per af dan voorheen. Een po litiek, bestaande in een onelegant en onvruch -aar manoeuvreren tus sen De Bruyn en Duynstee en tus sen Ruppert en Van den Heuvel, lijkt bij de nieuwe toestand vrij wel uitgesloten. Het door niemand verwachte feit, dat de P. v. d. A. méér stemmen heeft verworven dan de K.V.P., houdt in, dat Dr. Drees met de kabinetsformatie zal worden belast. Het ligt voor de hand, dat hij een programma zal aanbieden, dat in grote lijnen een voortzetting betekent van het hui dige beleid; met zekere cofrecties on aanvullingen overigens, omdat de leider van de Partij van de Arbeid moeilijk veel rekening kan houden met de reebtse malconten ten en de confessionele partijen, die toch al voor een goed deel. zijn gedrost. En al zal vooral Romme pogen een aantal ounten te ver zachten, een formule, waarop ook de V.VX). zal kunnen meedoen, -ukt toch wel volkomen uitgeslo ten. XaJ EL moet rekening worden ge- 11 houden met de mogelijkheid, dat de Anti Revolutior.siren hun verzet tegen het meedoen aan een kabinet onder de indruk van een nederlaag laten varen. Wat de CHU betreft, die zal nu minder dan ooit ?e behoefte gevoelen principieel en integraal in de oppositie te gaan. Maar hoe dan ook, het programma zal scherper omlijnd zyn dan thans en er zal in de komende periode minder gelegenheid zijn dan tot toe tussen die der divergerende stromingen in de boezem van een partij door te varen. Wij willen er spoedig meer van weten. Bij de gewichtige dingen, die zich hebben afgespeeld, is het commu nistische verlies van twee zetels ternauwernood meer de moeite van het vermelden waard. Wij gewaag- öen van bewijs van politieke rijpheid, dat het Nederlandse volk heeft afgelegd. Wel, dit is één der aspecten daarvan. athletische sprinter Van Steen bergen niet in gevaar brengen bleef volgens de regelen van de kunst hardnekkig aan bet wiel van onze landgenoot hangen en vertikte het, ondanks omstandige en duidelijke uitingen in die rich ting van Wagtmans' kant, om ook maar een metertje kop te doen. Tot vlak voor Rennes hield de Nederlander nog stand. Toen kwa men daar in ijltempo en opge jaagd door het peloton, dat zijn achterstand van 'minuut in het zicht van de haven haastig' nog wat reduceerde, de acht an deren aanstuiven, die Wagtmans en Van der Stock bij hun ont- vluchtingspoging achter zich had den gelaten. Dekkers was daar ook bij en met zijn achtste plaats in het klassement legde hij een redelijke pleister op de wonde. Maar het was voor Wagtmans toch wel erg 'zuur, dat Van der Stock, die rustig in zijn wiel was blijven zitten nog juist de kracht in voorraad had, die hij zelf op dat moment niet meer kon op brengen, de kracht namelijk om nog dertien seconden voor zijn achtervolgers over de streep te gaan. Goed gebruld, leeuw! Dit dus wat het resultaat in cijfers betreft. Maar ook afgezien van dat resultaat kunnen onze landgenoten van een uitstekend begin spreken. Zij hebben een rol gespeeld bij vrijwel alle uitloop pogingen van deze wel niet in hoge mate boeiende, maar onge twijfeld zeer zware race op een sterk geaccidenteerd terrein, dat de karavaan in totaal meer dan 1500 meter bij elkaar heeft laten klimmen. Voorting was er bij'toen na 65 km de Franse nationalen, onder wie Robïc, en drie regiona len een demarrage waagden. Voor ting was er ook ,bij, toen na de mislukking daarvan een ontsnap pingspoging begon, waaraan niet minder dan twintig renners deel namen en waarin de Franse na tionalen met niet minder dan ne gen van hun twaalf mannen wel het leeuwenaandeel hadden. En niet alleen Voorting was daar bj) maar ook Nolten en Van Est en van de buitenlandse cracks verder nog de eerste favoriet van deze ronde, Fausto Coppi. Er was dus alle reden voor de Fransen om er met deze meerder heid eens flink aan te gaan trek ken. En indeidaad lieten de he ren zich verre van onbetuigd. Maar in het peloton had men het gevaar van deze uitlooppoging al heel gauw begrepen. De heer Bartali zelf was bleek van schrik toen hij daar zijn vriend Coppi op de vleugelen van de Franse ploeg steeds verder en zonder extra kosten van het peloton zag weg dragen. Toen er maar even spra ke was van 'n opgevoerd tempo wa ren hjj en z'n makkers gaarne be reid hun steentj e in de achtervolging bij te dragen. Hij formeerde met Van Steenbergen en Ockers een groepje van ongeveer dertig man, waarin ook de Nederlanders Koks. Wagtmans en Van Rreenen van de partij waren, maar toen dat spelletje was gelukt en de groep tot 52 man was uitgebreid, bleek voor iedereen de aardigheid er af, en liet men ook de rest van het peloton maar rus; ig bijbenen. Belgen slaan slag Ongeveer 25 km verder kwam de coup de ihéntre van de Belgen. Van Steen bergen, die liet pessimisme ten aanzien van de kansen der Belgische équipe he lemaal niet deelde en er geen geheim van maakte dat hij zich in goede con ditie en te sterk voelde om zichzelf helemaal als een out-sider te laten be schouwen, om van méér voorlopig nog maar niet te sprékegn, koos het hazen pad. naar men fluistert met medeweten en het accoord van Coppi hoogstderzel- ve. Aan zijn zijde vond hij een paladijn van kwaliteit in de persoon van de vast houdende en schier onvermoeibare Blomme. Weliswaar probeerden ook de Franse regionalen. Pardoen, Fapazlan en VIvier van dit buitenkansje te profite ren, maar de Belgen gingen zo hard, dat alleen Pardoen hen tot Bennes kon behouden. Toch bleken de groten in het peloton de ernst van deze veelbelovende ont snapping toch niet helemaal in te zien. Toen 20 km verder en enkeling vond dat daar voor de veiligheid toch maar Iets aan moest worden gedaan, bleven de bazen de hitte van. de dag zo rustig mogelijk in het peloton verdragen, Er ontsnapte een gxoep van negen man onder wie Lauredl, Van der Stock, Ros- seel, Wagtmans en. Dekkers. Aanvankelijk leek. het. erop. dat die twaalf daar heel goed. aan hadden ge daan, want terwijl zij zelf hun achter stand tot 214 minuut konden beperken, raakte het peloton er 6% achter. Dat was het ogenblik waarop Wagtmans zijn slag wilde slaan, maar met Van der Stock als blok aan zijd been kon hij de kloof niet overbruggen, in de laatste twintig kilometer echter zetten de ploegbazen hun knechten en waterdra gers aan het werk om het tempo een paar slagen te verhogen. Dat kostte Wagtmans zijn vierde of vijfde plaats met grote voorsprong op het peloton. En wat het verder nog opleverde, vindt men in de uitslag beschreven. De uitslag van de eerste étappe Brest Rennes (246 km.) luidt; 1. Van Steenbergen (Belg) 6 uur 28 min 31 sec,; 2. Blomme (Belg,} 6.2701; 3. Pardoen (NO. Frankr.) 6.27.31; 4. Van der Stock (Belg.) 6.30.25: 5. Cieliczka (N.O, Frankr.) 5.30.39; 6, Bernard (West j Zuid-West Frankr.) 7. Lauredi (Frankr.); i Dekkers (Ned.); 9. Carrea (Jt.); 10. als het ware in de nieuwe „all-metal"-verpakkmg LONDEN. De leider van de Britse Labonrparty, Attlee, heeft de V.S. er van beschuldigd, de wapenstilstandsonflerhandelingen in Korea in ge vaar te hebben gebracht en het risico van een oorlog met China te hebben genomen door de massale luchtaanval op de electrïsche centrales aan de Yaloe. Attlee verklaarde dat Engeland met betrekking tot de plannen voor de grote aanval onwetend is gehouden. „ïn een aangelegenheid van deze aard", zo zeide hij in het Lagerhuis, heeft de Britse regering recht op de meest volledige Inlichtingen. Attlee was Woensdag de eerste spreker, tijdens het debat in het La gerhuis over de bombardementen, die in Britse parlementaire kringen grote bezorgdheid hebben, gewekt. Attlee zei, dat de bombardementen in Korea zijn uitgevoerd op een ogenblik, waarop bij de wapenstil standsbesprekingen nog slechts één kwestie behoefde te worden opge lost, nJ. welke communistische krijgsgevangenen moeten worden gerepatrieerd. „En nu plotseling komt men tus senbeide met een aanval op deze krachtstations", aldus Attlee. „Ik acht dit een .grote psychologische fout en niet de eerste, die in de loop der gebeurtenissen gemaakt is. Ik ben bang, dat zij een verbittering te weeg zal brengen en dat de kans op Close (Belg.); 11. Renaud (Parfjs); 12. Te[otte (Parijs)13, Wagtmans (Ned.) allen zelEde tijd als Cieliczka; 14. De- caux (Penjs) 6.31; 15. Vivler (West Zuid-West Fr.) 63231; 16. Baroni (It.) 633 52; 17. Van Est (Ned.); 18. Van Kerckhove (Belg.); 19. Derycke (Belg.); 20. Caput (Partjs), Op de 22e plaats est aequo volgde een zeer grote groep renners ln dezelfde tijd als BaTOni. Tot deze groep behoor den o.a. onze landgenoten, Nolten, Faan- hof, Roks en van Breencn. de Italianen Coppi, Bartali en Magni en de Fransen So bic. Re my en Gemnüanl. Rennes. Het ploegen klassement. 1 België (Van Steenbergen, Blomme en'Van der Stock) 1933.57; 2. Noord- Oost Frankrijk (Pardoen, Cieliczka, Dus- sa uit 19.32.02; 3, Parijs (Renaud, Telotte, Decaux) 1932.18; 4. Nederland (Dekkers, Wagtmans, Van Est) 1935.10; 5. West Zmd-West (Bernard, Vjvier, Lapebie) 19.36.52 6. Ex Aequo: Frankruk (Laure- di„ Teisseire, Lazarides) Italië (Carrea, Baron;, Crippa) 1Ö3823; 8. Ex Aequo; Zuid-Oost Frankrijk (Rotta, Vivetta, Bianehi) Luxemburg—Australië (Bmtz, Goldsehmldt, Diederich) Noord-Afrika (KebaUt, Guercy, Zelasca); Zwitserland (Spuhler, Reiser. Diggelman): Spanje (Ruiz, Perez, Gelabertl alle 19.41.36. Op- gegeven heeft de Noord-Afrikaan Cha- rauf. WASHINGTON. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag medegedeeld, dat noch Engeland, noch Frankrijk, noch een andere bondgenoot van te voren geraadpleegd was over het Ame rikaanse bombardement van de krachtstations in Noord-Korea. Een Ame rikaanse woordvoerder verklaarde; „dat dit bombardement geheel en" al als een militair besluit in het kader van de bestaande politiek ten aanzien van de strijd op Korea moet worden beschouwd." uitlatingen van. ambtenaren van het Deze verklaring, gedaan door de perschef van het departement van Buitenlandse Zaken, McDermott, was in tegenspraak met vroegere (Van onze correspondent) DEN BOSCH Be advocaat- generaal-hg,", het Gerechtshof eiste Woensdag bevestiging van het rechtbankvonnig 6 jaar tegen de vrouw H. K. uit Mficrio-Hout, die op 22 October 1S51 haar echt genoot P. v. d. Bogaard door wur ging om het leven bracht. Op die dag kwam de man weer eens dronken thuis en 'bij een ruzie, die ontstond om een pakje tabak en konijntjes, die de man ter betaling.aan, een taxi-chauffeur wilde meegeven, werd de vrouw 20 driftig, dat zij haar' echtgenoot bij de keel pakte, totdat hy op de grond gleed. 'Toen zette zij haar knie op zijn borst en hield net zo lang zijn keel omklemd tot de man dood was. Voor het Hof ging het er alleen maar om of verzachting van het vonnis mogelijk was. De vrouw bekende alles. Ze zei, dat zij in. drift had gehandeld. Het werd haar kennelijk zéér zwaar aangerekend, (Van onze correspondent) NEW YORK. De Veiligheidsraad besloot met tien Btemmen tegen één het Amerikaanse verzoek, om een onderzoek door het Rode Kruis te laten instellen naar de kwestie van de beschuldiging van liet gebruik van bac teriën In Korea, op de agenda te plaatsen. Malik wist echter zodanig te manoeuvreren, dat het punt onder aan de agenda kwam, dus na de kwes ties, welke bet tekenen van het protocol van Genève (over de uitbanning van de bacteriologische oorlog) en de toelating van nieuwe leden betreffen. Hij manoeuvreerde zo, dat het ten slotte niet mogelijk was uil elkaar te houden of hU als president of als afgevaardigde het woord voerde. Het enige duidelijke was, dat Rus land geen onderzoek ter plaatse wenst, maar een behandeling in de Veiligheidsraad in aanwezigheid van afgevaardigden van communistisch China en Noord-Korea. Intussen zijn de debatten over het protocol voortgezet zonder uitzicht, dat deze iets anders beogen dan propaganda van Russische zijde. De Pakistaanse afgevaardigde, Eokhart, schaarde zich aan de kant van hen, die een oplossing der kwestie van het gebruik van massale verdel gingswapenen alleen kunnen zien in een beëindiging van de bewape ningswedloop. Hij toonde de on waarde aan van papieren overeen komsten als het protocol van Ge nève aan de hand van het feit, dat dit onvoorwaardelijk werd geratifi ceerd door Italië, dat echter niet schroomde gassen te gebruiken te gen Ethiopië, dat het protocol mede had geratificeerd. De hoop der ge hele wereld is alleen gevestigd op de ontwapeningscommissie, die dit probleem in het kader der algeme ne plannen kan oplossen. DE verkiezingsuitslagen van het A.N.P. werden dit jaar voor het eerst mede met behulp van hollerithmachines berekend. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees te Den Haag, stelde voor dit doel personeel en machines ter beschikking. Automobilist probeert hem te verpletteren HILVERSUM. De Hilversum- mer P. K. heeft een angstig nach telijk avontuur beleefd, waarvan hij inmiddels aangifte heeft gedaan bij de politie. Dinsdagnacht om één uur zag hij een dame uit een auto vallen en hij kreeg zelfs de indruk, dat zij er uit gegooid werd. Daarop snelde hij toe om de dame te helpen, doch de bestuurder van de auto, de echtgenoot van de dame, wilde dat niet toestaan en dreigde hem op een gegeven ogenblik zelfs met een Engelse sleutel te lijf te gaan. De behulpzame K. ging er toen maar van door, omdoor de bestuurder in diens auto te wor den achtervolgd. Door allerlei stra ten en stegen werd K. door de automobilist nagezeten en slechts door een sprong heeft hij tenslotte het vege lyf kunnen redden en kunnen voorkomen, dat hij te plet ter werd gereden. dat zij de keel van. haar man nDg Ian had dichtgeknepen, nadat 'hrj reeds op de grond was. gevallen. Zorgvuldig werd. de schuld van de beide echtelieden afgewogen. De man dronk veel en geregeld. Toch wist hy soms een poos lang van de drank af te blijven. De vrouw Meld (op haar manier) veel van haar kinderen, maar verslonsde het huishouden. Zij kon niet met geld omgaan en scheen erg verkwistend. Hoewel het inkomen van het gezin f 100,per week bedroeg, was er toch schuld. Een wachtmeester verklaarde o.a., dat de man van het begin af aan niet had gedeugd. De advocaat-generaal, mr S. J. v. d. Hoeven achtte de man mede schuldig aan het drama. Deze twee mensen verstonden elkaar eenvou dig niet, zei hij, zij voelde zich schuldig aan het drinken van haar man. Toen eens was gebleken, dat het huishouden beter ging als zij niet tbuis was, voelde zij zich overbodig. Verdachte is geen zielige figuur; haar daad geschiedde niet in over spannen toestand. De verdediger mr K. "Wïtlox vond het onjuist, dat verdachte de verantwoordelijkheid van het 26 jaar lange drama moest dragen. Hij meende, dat de man de grootste schuld had en vroeg clementie. Uitspraak 7 Juli. departement, die verklaarden, dat Engeland wel ingelicht zou zijn. De verduidelijkende verklaring van McDermott kwam, nadat minister Eden in het Britse Lagerhuis had ge zegd, dat Engeland niet geraadpleegd was. Het Franse kabinet heeft Woens dag te Parijs 't bombardement goed gekeurd. Na afloop van de zitting deelde de minister van voorlichting, MarcelÜn mede, dat „de Amerikaan se luchtmacht volkomen in haar recht stond met het bombarderen van het legitiem, militaire doel; de kracht- stations aan de Yaloe. Radio Moskou heeft Woensdagavond voor het eerst commentaar gegeven op de bombar dementen. Men verklaarde, dat op 21 Juni bij „een zware aanval van 200 Amerikaanse bommenwerpers ten Zuiden van de Yaloe een groot, aantal vrouwen en kinderen zijn omgekomen". De uitzending van ra dio-Moskou was een poging om munt te slaan uit de controverse met Groot-Brittannië door propaganda te maken tegen de tactiek van de luchtstrijdkrachten der Ver. Naties. een wapenstilstand er door zal ver minderen. Dit zou ons gevaarlijk dicht bij een algemene uitbarsting in het oosten kunnen brengen. Als die er komt, weet niemand, waar het einde is", zo besloot Attlee. In zijn antwoord namens de rege ring herhaalde de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden, wat Churchill Dinsdag reeds had gezegd nJ. dat Groat-Brittannië „niet op de hoogte gesteld of geraadpleegd" was. „Ofschoon dit ons spijt, staan wij echter geheel achter onze bond genoten" Eden verklaarde verder, dat de bombardementen op de krachtinstal- iaties bij de Yaloe „een onderdeel vormden van een plan om te pogen de onmetelijke militaire voordelen, die de communisten sinds het begin, van de wapenstïlstandsonderhande- lingen hebben verkregen te neutra liseren". Met betrekking tot Attlee's bewe ring, dat de bombardementen een gevaar opleveren voor de wapen stilstand, antwoordde Eden: „Ik zelf zou niet graag een schatting geven, van de uitwerking, die zij wellicht zullen hebben". WASHINGTON President Tru man heeft zijn veto uitgesproken over de dezer dagen aangenomen wijziging van de immigratiewet, waarin volgens de tegenstanders nazistische rassen-theorieën ver werkt zijn. Volgens Truman houdt de wet door de handhaving van het quota-systeem een opzettelijke discriminatie in van vele volken, e De president noemde het wets ontwerp „schandelijk". Het wetsontwerp gaat nu terug naar het congres. Het ontwerp moet in Senaat en huis een meerderheid van tweederden krijgen, wil het te gen het veto van Truman in aange nomen worden. BTJENOS AIRES. De gezond- -heidstoestand van Eva Peron, gaat -snel achteruit. Er worden geen me dische bulletins uitgegeven en in lichtingen uit de eerste hand zijn niet te krijgen. De vrouw van de Argentijnse president onderging eni ge tijd geleden een ernstige ope ratie. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Woensdag be handelde het Bossche gerechtshof de zaak tegen W. v. d. S. uit Wer kendam, die op 4 December 1950 in Dussen de 70-jarige J. van Mol had neergeslagen en van een portefeuil le met f 7000 had beroofd. M. was onder de slagen bezweken. De. rechtbank had v. d. S. veroor deeld tot vijftien jaar gevangenis- Vervolg van pag. 1 „Ik ben best tevreden over deze verkiezingsuitslag", zo verklaarde' ons desgevraagd mr P. J, Oud. „Men moet in deze zaken nooit te pessi mistisch zijn. Wanneer men mij voor de verkiezingen naar mijn verwach ting vroeg antwoordde ik altijd: we hebben er nu acht, bet kunnen _er ook negen of tien worden. Nu zijn het negen zetels geworden. De winst van de groep Weiter vind ik wei het opmerkelijkst van de hele uit slag. Voor het overige lijkt het my moeilijk om te bepalen waar de winst van de PvdA vandaan komt. De betekenis*van deze party is on getwijfeld toegenomen." De heer Welter: Oud-mmister Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van de K.N.P. verklaarde ons: „Ik ben zeer voldaan over de verhoging van het zeteltal mijner partij met honderd procent. Ik be treur het evenwel, dat ook ditmaal de verdeling van de rest-zetels ten' nadele van de kleine partijen en ten voordele van de grote partijen is gekomen. Ik moet mij daarbij neer leggen, maar het was billijk geweest nis mijn partij ook nog een restzetel had gekregen. Ik ben dankbaar voor het in mij gestelde vertrouwen. In. de uitslag zie ik een uitspraak van de kiezers tegen de KVP-politïek. En dit juich ik toe." H. W. Tilanus: „Uit de verkiezingsuitslag", aldus zei ons de heer Tilanus, voorzitter van de CHU, „concludeer ik aller eerst. dat de PvdA naar percentage de sterkste partij is geworden. Ik meen. dat deze winst afkomstig is van de CPN. Zonder bezwaar acht ik dat niet. Ik zie de communisten liever, dan dat zij in andere party en ondergedoken zitten. De winst van de PvdA is echter ook gedaan ten nadele van de KVP. Anderzijds is gebleken, dat een deel van de KVP het samengaan dezer party met de PvdA niet goed beeft kunnen ne men. De actie van prof. Duynstee heeft gewerkt. Ook de feile bestrij ding van de heer Weiter was niet gunstig voor de KVP. De AR. is niet onbelangrijk achteruit geboerd. Daaruit blijkt, dat haar overigens zeer krachtige propaganda toch te negatief was opgezet. Dankbaar ben ik-:n zoverre, dat mijn fractie in ze teltal gelijk is gebleven. Moeilijk acht ik het over de toekomstige ont wikkeling iets te zeggen. Het is de vraag welke de positie van de KVP Zal zitn bij de komende kabinetsfor matie. In ieder geval blijf ik staan op- het standpunt, dat de vijf grote constructieve groeperingen elkander bij.de komende formatie zo enigszins mogelijk dienen te vinden." Dr. J. Schouten: „Mijn maximum-verwachting was 13 zetels, maar in myn hart ver wachtte ik er twaalf", zo heeft de A.R.-!ijsttrekker, dr J. Schouten ver klaard. „Men moet niet vergeten, dat wij 25 a 30.000 stemmen aan het Gereformeerd Politiek Verbond zijn kwijt geraakt en daarnaast hebben straf met terbeschikkingstelling van de regering. Woensdag verweerde verdachte zich driftig tegen de beschuldiging van voorbedachte rade. Hij was, zei. hij, tot zijn daad gedreven door eey. oude boer v. d. G., die een zeker# chantage op hem zou hebben uitge oefend. Maar de president mr J. Poerink, bracht v. d. S. onder het oog, dat de twintig keer, dat hij bij Mol op be zoek was geweest en de tien minu ten. welke hij vóór zyn. daad ach ter zijn slachtoffer had gestaan om een gunstig moment af te wachten,- wel degelijk wezen op voorbedachte rade. "Verdachte beweerde, dat dit juist in zijn voordeel sprak. Hij had toen telkens een inwendige strijd ge voerd. Het ijzer, waarmee hij Mol had geslagen, had hij in het water gegooid. Een ander punt, dat wees op voorbedachte rade, was dat ver dachte op de dag voor de moora tegen, zyn moeder had ge2egdi „Morgen gaan we winkelen, dan heb ik geld" en hij had gewinkeld. Voor hefst 1200! Verdachte was bij de SS geweest en had zelfs deel uitgemaakt van een vuurpeleton. De advocaat-generaal, mr S. v, d. Hoeven, zei in zijn requisitoir dat verdaebtes ontkenning van voorbe dachte rade géén zin had. Er waren, talrijke aanwijzingen in die rich ting. Hij schilderde v. d S. als zéér egoïstisch, onbehouwen en gevoel loos. Hij noemde hem een volmaakt oplichter. Daar verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar was, eiste hij bevestiging van het rechtbank- vonnis. De verdediger, mr v. d. Brakel wees op duidelijke invloed van v. d. G. Hij meende, dat geen moord maar diefstal met geweldpleging moest worden ten laste gelegd en vroeg clementie. Uitspraak 7 Juli. Ds P. Zandt: ,.ïk ben verheugd dat de uitslag van de verkiezingen zo bevredigend is voor mijn party", zo zei ons ds Zandt, de lijstaanvoerder van de Staatkundig Gereformeerde Partij. „Zeker heeft de Partij van de Ar beid een mooie vooruitgang weten te boeken en betekent deze verkie zing een slag voor de KVP. Verder zal ik moeten afwachten hoe f wij in verhouding de meeste kiezers ken zich ontwikkelen. Het is im- aan emigratie verloren. Ik kan niet 1 mers niet te overzien, wat voor re- zeggen, dat ik ontevreden ben." gering er uit de bus zal komen".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3