X In clubhuis aan Doeleplein voelt jeugd zich thuis CADEAU Activiteit niet beperkt tot het eigen gebouw Veilig Verkeer kreeg nieuwe stoottroepen Bouw van woningen in KL Babberspolder L Bakker-Bezorger /5 taiid). Jeugd kocht al 15323 plaatsen AGENDA Burgemeester Peek reikte diploma 's en nieuwe mouw-emblemen uit DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB De mening van B. en W. Herhaling wegens enorm succes Chocolade Repen Gedurende de zomermaanden ^JOMADC^ prestige Snelkookpan g £!K. «mmiiD -| Juist NU adverteren lil van 7 tot 19 Juli 1952 D.E.S. SCl4l£DA"M Donderdag 10 Juli 1952 Uit het Jaarverslag van de Stichting Clubhuis werk voor de ongeorgani seerde Jeugd blgkt, dat in het clubhuis St Joris Doele" het ledental in 1951 terugliep van 13D1 tot 1141. In de leeftijdgroep van 8—11 Jaar waren er 213 Jongens en 113 meisjes, van 12—17 Jaar 515 Jongens en 182 meisjes, van 18—23 Jaar 105 jongen» en 13 meisjes. Hieruit blijkt wei duidelijk, dat de grootste aantrekkingskracht van het clnbhuis wei uitgaat naar de Jongens en de Jongere meisjes. Ook uit het aantal nieuw ingeschreven leden, waarbij 105 jongens en 47 meisjes, kan het worden opgemaakt. Niet alle pupillen van het clubhuis voor de ongeorganiseerde jeugd zijn inderdaad bij geen enkele organisa tie aangesloten. Van de jongens, die zich vorig jaar als lid aanmeldden, waren er zeven lid van een jeugd organisatie en twee behoorden resp. tot een gymnastiekvereniging en een mondaccordeongroep. Van de meisjes waren drie aangesloten by een gymnastiekvereniging, vijf bij een naai krans, terwijl één meisje lid was van een zwemgroep. Het wer kelijke aantal ongeorganiseerden was 96 jongens en 38 meisjes. Verreweg het grootste deel van het kinderriagbezoek kwam voor re kening van de groep 1217 jarigen. Om enkele totaal-cijfers te noemen: In Januari 1951 waren bet 5645 kin deren, welk aantal in de maanden daarna stijgende was tot 7033. In April was de invloed van het mil dere klimaat al te merken en in Mei noteerde men niet meer dan 3172 bezoekers. Het laagste aantal gaf September te zien. Er kwamen toen bij elkaar slechts 899 kinderen. Van October tot Januari van dit jaar wa ren de cijfers van het kind er dag be zoek resp. 5627, 6306 en 4737. De activiteiten in het clubhuis waren vele. Er was timmeren, fi guurzagen, schilderen, tekenen, boetseren, papier- en cartonarbmd, gymnastiek, volksdansen, volks zang, handenarbeid voor meisjes, lekespel, sport, muziek en spel. De deelneming aan dit alles was voor al groot onder de clubhuisleden beneden 15 jaar. De ouderen voel den niet zo heel veel voor handen arbeid. De jongens onder hen zoe ken b.v. het liefste hun ontspan ning in biljarten, boksen, kaarten muziek maken (mondaccordeon), lekespel, tafeltennis en modern dansen. De mogelijkheden hier voor stonden in de St. Joris Doele steeds tot hun beschikking, De materiaalvoorziening is een van de zorgen, waarmee de club huisleiding het gehele jaar door ver vuld kan zijn. Gelukkig was er veel medewerking van de bedrijven, waarvan in de eerste plaats de werf Wilton-Fyenoord moet worden ge noemd. De Technische School in de St. Liduinastraat verzorgde het ge reedschap en het zaag- en schaaf- werk. Bflzondere bijeenkomsten Natuurlijk waren er St. Nicola as- en Kerstbijeenkomsten, die grote 'belangstelling trokken. Ook de me dewerkers hadden omstreeks de Kersttijd hun eigen bijeenkomst. Veertien clubhuisleden boven 15 jaar trokken - in December enkele dagen naar de jeugdherberg Oc- kenburgh, er werd deelgenomen aan de clubhuis-buitendag op het eiland Brienenoord. er werkte een Moeder- kring voor de Clutenba, er werden ouderbijeenkomsten belegd en de jeugd kon genieten op filmavonden. Belangrijk mag het experiment genoemd worden om door middel van maandelijkse dansavonden met een groep jongeren te pogen de mi- ging van de dancing op de ongeor ganiseerde jengd te verminderen en te laten zien dat moderne dansen met evenveel vreugde beoefend kunnen worden buiten de sfeer van het dans lokaal Wat de sport betreft, graag sou de clubhuisleidirg het zwemmen tegen gereduceerd tarief in het Sportfondsenbad op Zaterdagavond zien uitgebreid tot een vaste club- huis-zwemavond in de week. Ook Evenals voorgaande jaren is de jeugd op de lagere scholen ook nu weer bezig te sparen voor de jeugd voorstellingen in de Vacant! e week. Op een enkele school na z$n thans alle lijsten by de Schiedamse Ge meenschap Ingeleverd. Hieruit blijkt dat In ieder geval 15323 plaatsen be zet zullen zijn! Het is, gezien de grote belangstel ling, noodzakelijk gebleken zowel voor het jeugdtoneel als voor het ballet nog twee voorstellingen vast te leggen. Op Vrijdag 29 Augustus geeft „Puck" in de morgenuren in het Passage-theater nog een voor stelling van „Feest in het Spitinebos" en Zaterdag 30 Augustus komt het Scapino-ballet nog eens naar Schie dam met o.a. „De sneeuwpop". Na 1 Augustus zullen aan het bu reau van de Schiedamse Gemeen schap in de Gerrït Yerboonstraat zo wel voor film, toneel, ballet, variété en poppentheater nog losse plaatsen verkrijgbaar zijn. Vat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Rembrandt-apotheek, Rembrandtlaan 5. Bellen bi) ongeval: G.G. en G.D Tuinlaan 89. Telefoon 69290. 7 i itDi: Passage, 2 en 8 u: „De Blauwe sluier" (aJÜ. Monopote, 2, 7, 9 uur: Duistere wegen (18 jr.). Bijeenkomsten: 11 JuE, Stedelijk Museum, 8 u: Opening tentoonst. Penning-ont werpen Schied. Gemeenschap. 12 Juli, Feestterrein Volkspark, 3.30 uur: Chr. Nat. Vakverbond. Openluchtbijeenkomst. r-EUGDRECREATlE DONDERDAG Muziekavond te verzorgen door J on ge-Harmonie Pijpercorps. Met medewerking van een accordeonist, op het plein voor het Stadhuis. Aan vang 8 uur. Vooraf een korte wan deling door de wijk. de jongens en meisjes, die in het ge heel niet kunnen zwemmen, zoudey dan les kunnen krijgen. De tafel tennissers hadden regelmatig ont moetingen met de teams van de clubhuizen De Arend en Het Anker te Rotterdam, De lijst van het zomerwerk is om vangrijk: zomeravond-voetbal, wjjk- recreatie. tocht naar diergaarde Blijdorp, kinderfeest aan de Paral lelweg, sportdag Delft, voetbaltour- nooi Schiedam, handballen meisjes, fietstochten, zomerkamp De er sum men had er de handen vol aan. Leiding en financiën In de leiding kwam nogal enige verandering, hetgeen in het bijzon" der de groep 811 jarigen trof. Het middagwerk draaide voor een groot deel onder leiding van jongeren. „Mensen te vinden, die kundig zijn en bereid worden gevonden leiding te geven in het clubhuiswerk, blijft een moeilijke opgave", zo schrijft de heer Scholten in dit jaarverslag. Naast hem en mej. Sara Bolt waren er twaalf mannelijke en vijf vrou welijke krachten, benevens vier as sistent en, uit het clubhuis zelf voortgekomen, in de St. Juris Doele werkzaam. Voor de leiderstraining waser een cursus Handenarbeid en dank zij financiële steun van de Schied. Gemeehschap kon een spelleiders cursus worden opgezet met de N.J.G. Maandelijks werden verga deringen met alle medewerkers ge houden. Éénmaal vond een trefdag plaats in Delft met de clubhuis- jeiding in die stad en uit Gouda. Het doel, de financiële toestand van het clubhuis te verbeteren? had bij de Clutenba zeker succes. De bazar bracht niet minder dan t S00 Overgehouden speelgoederen werden .verkocht De bate hiervan bedroeg 255, De heer D de Bruin „vriend De Bruin" staat terecht in het jaar verslag te lezen breidde het le dental van „Vrienden van het Club huis" uit en inde met behulp van de dames Kool en Bogert en de heer en mevr. Bons de contributie- gelden hiervan. Minder als finan ciële hulpbron dan wel als morele binding met de gezinnen waaruit de pupillen Komen, is deze vereni ging belangrijk. „Grauw is de omgeving waaruit onze clubhuiskinderen komen", zo schrijft Karei Scholten, „wij zullen ze daarom moeten opvangen in een fris en gezellig gebouw." Om dit laatste te bereiken, werd vorig jaar reeds een huiskamer voor de meis jes ingericht. Het was een begin. In de St, Joris Doele wil men zeker op deze weg voortgaan. Het politic-muziekgezelschap zat lustig ta musiceren op het toneel en in de zaal regelden de mannen van de motordienst de verdeling van de plaatsen. Zo zag het er gistermiddag uit in „Irene", waar de Vereniging voor Veilig Verkeer aan 322 leerlingen van 22 Schiedamse schelen het Veilig Verkeer-dipïoma kon uitreiken. Iets nieuws was de verstrekking van een embleem aan de geslaagden van het verkeers examen. Het kan op de mouw worden genaaid en zo op straat direct kenbaar maken welke jongen of welk meisje het devies „Veilig Verkeer" in practijk brengt. Behalve de bestuursleden van de vereniging „Veilig Verkeer" waren op de eerste rij ook gezeten bur gemeester' Peek en de heren. M. Holl, gemeentelijk inspecteur van het Onderwijs en W. H. Kloese- man, hoofdinspecteur van politie. Bij de kinderen van hun school waren meerdere onderwijzers en onderwijzeressen te vinden. Een welkomstwoord is gespro ken door de voorzitter van „Veilig Verkeer" ia Schiedam, de heer G. W. vap Bergen Walraven. „Wees een voorbeeld, ook voor de oude ren, zet je ogen open en maak geen verkeersfouten", was zijn raad. „Het mouw-embleem is er speciaal om je dagelijks aan je taak, het in acht nemen van de verkeersregels, te herinneren" Bij zondere dank bracht de heer G, W. van Bergen Walraven, evenals trouwens burgemeester Peek na hem, aan de politie, die niet alleen deze middag maar vooral bij het examen zich zo prachtig en enthou siast heeft geweerd. Mr Peek liet even later dc aanwezige jeugd een daverend applaus aanheffen voor het Politie-muziekgezelschap, dat in bet afgelopen weekeinde zulke prachtige successen behaalde. De burgemeester was vooral zo verheugd met het steeds groter wordende aantal gediplomeerden omdat hij er als hoofd van de "po litie een welkome hulp in. zag voor de strijd tegen het onveilige verkeer- Het aantal deelnemende scholen breidt zich steeds uit. Wa ren het er eerst vijftien en vorig jaar negentien, nu is het aantal scholen al gestegen tot twee en twintig. Misschien doen volgend Uit handen van de burgemeester ontvingen de vertegenwoordigers (ster*) van de scholen Woensdag middag in ,rIrenede diploma's. Op de foto: Een meisje van de Prinses Beatrixschool neemt de enveloppe in ontvangst Schiedam is een. van de eerste gemeenten in Nederland, maar het nieuwe „Veilig Verkeer"-mouw- embleem werd uitgereikt. Natuur lijk was er direct grote belang stelling poor toen een «an de leerlingen van de Kethelse open bare lagere school, de Burgemees ter Verveenschool, het aluast even op de mouio speldde om te kijken „hae het stond". jaar alle scholen mee? „Maak er propaganda voot!" luidde het bur- gemeestersadvies. Dat de strijd tegen onveilig ver keer maar al te nodig i$, blijkt uit de statistische cijfers over 1951. Ten gevolge van. verkeersongeval len stierven 1051 personen, 12000 geraakten zwaar en 9500 licht ge wond. Verschillende oorzaken zijn aan te wijzen, onoplettendheid, gebrek aan fatsoen, niet voldoende eerbied voor eigen leven en dat van an deren, maar vooral gebrek aan kennis omtrent verkeersregels en de mogelijkheden van de verkeers middelen. Tezamen met de politie heeft de gediplomeerde „Veilig Verkeer"-jeugd een mooie taak om in de bestaande toestand wyziging ten goede te brengen. Vorig jaar won Schiedam een beker wegens het feit dat men van de middel grote steden de veiligste stad was. „We hebben een erenaam op te houden", 'aldus besloot mr Peek zijn korte toespraak, „en daarnaast te streven om onze stad tot de veiligste van Nederland te maken," Hierna vond de uitreiking van de diploma's en de mouw-emble men plaats aan een leerling van elk der deelnemende scholen. Ver gezeld van een handdruk werd een en ander door mr Peek, terzijde gestaan door Veilig Verkeer-secre- tarls Edw. den Hoed, overgedragen. Inspecteur J. J. Knook gaf even later een toelichting by de foto's, die tijdens het practische gedeelte van het examen door de politie- fotograaf werden opgenomen. De vertoning van de film „Twee jon gens en een auto" besloot da bij eenkomst. Advertentie (LM.) 111 Bij zonnebrand, doorzit '"■n, schrijnen, smetten 1939. Op het ogenblik dat Wij de ijzeren hand van de robot op zjjn schouder voelt, rukt Rob zich om en slingert het zware voorwerp met alle kracht, waarover hij be schikt, op de robot Hij treft de kunstmens op een paar gevoelige plaat sen: de antenne en de ogen. Machteloos stou de machine ap de grond. Rob schreeuwt tegen zijn vrienden haast ce maken. Zij moeten pro beren allereerst de duro vismannen te bevrijden Maa»* waar zijn die ge bleven? Lupardi en Yoto hebben nog net voor hun vertrek ook Bill In het aquarium gegooid, maar j fcelijk zijn. En waar is de uitgang uit dit laby- i juist, hogt de zware luiken, van de drie vissen is niets te zien. Zijn zy in rintb? De mannen hollen de gangen door tot zij de olieteek, waarmee Luparc open zee terecht gekomen? Dat zou verschrik- I bij de hogedruksluis komen. Maar zij zien nog gaan naar het oorlogsschip. (Advertentie I.M.) Gezondheid om mee ie nemen: f§ li B""1 Jn rugzak, roef en picnicmend Eind vorige week richtte de frac tie-voorzitter van de CJï.U. in de gemeenteraad, de heer Th. J. L. v. d. Berg, vragen aan het College van B. en W. naar aanleiding van de voorgenomen bouw van zestig woningen in de Klein-Babberspol- der. Hetzelfde terrein zou reeds eer der zijn toegezegd aan de bouwers combinatie Smits, Schotel en Noord zij. Als gevolg van deze toezegging zouden inmiddels in opdracht van de S.SN. plannen hiervoor door de architecten Sprayt en De Butter zijn uitgewerkt. De .heer v. <3. Berg had zijn vra gen in de volgende punten onder gebracht: 1. Is het juist dat de gemeente aan eén particulier bouwbedrijf voorlo pig bouwgrond had toegezegd, nu achteraf deze toezegging weer heeft herroepen omdat de gemeente zelf op dit terrein wil bouwen, niette genstaande het betrokken bouwbe drijf op grond van. deze toezegging reeds plannen en tekeningen voor de bebouwing had laten maken? 2. Zijn burgemeester en. wethou ders met van mening dat woning bouw door particulieren, moet wor den bevorderd en zelfs voorrang moet worden verleend boven bouw door Rijk en gemeente? welke fi- Kunnen burgemeester en wet houders ook mededelen nanciële voordelen het bouwen door Rijk en gemeente biedt boven het. bouwen door de particuliere bouw ondernemers? Hierop hebben. B. en W. thans het volgende antwoord gegeven: Ad 1. De eerste vraag moet ont kennend worden beantwoord, aan gezien de onderhandelingen met het bet_ ukken particulier bedrijf nog lo pende zijn. Ad 2- In het algemeen juicht ons College de woningbouw door par ticulieren toe; waar mogelijk wordt deze door de gemeente gesteund; In de praktijk blijkt echter, dat de plannen voor woningbouw, welke door particulieren worden ontwor pen, slechts gedeeltelijk kunnen worden verwezenlijkt, zodat de ge meente moet zorg dragen, dat niet tengevolge van. het al te lang in handen geven van bouwgrond aan particulieren de uitvoering van de gemeentelijke woningbouwplannen in het. gedrang komt. Belangrijker dan de vraag: wie er bouwt, acht ons College de vraag: welke soort woningen er gebouwd wordt. De behoefte van de SchïedarA bevol king moet daarbij het criterium zijn. Ad 3. Particulieren zijn voor het bouten van v/omngen op de pre mie bouwregeling aangewezen; de gemeenten kunnen op grond van de Woningwetregeling het bouwen van woningen ter hand nemen; de bij drage, die de gemeenten hierbij in de kosten ontvangen, is hoger dan die welke volgens de premiebouw- regeling gegeven wordt; voor de huurders levert dit het financieel voordeel op van een lagere huur. SCHIEDAMSE JDUJVEN IN DB VLUCHT VAN ST. VINCENT Aan de nationale wedvlucht voor post duiven uit St. Vincent (1016 km) deden ook Schiedamse liefhebbers mee. De medaille, beschikbaar gesteld door ,3o- gena", werd gewonnen door J. Doejaa- ren. De verdere pry swinnaars waren K. Muylwijk. J, Christen sr., J. van Leeu- wen-Schrumph, C. Gouweleeuw en H, van Tnel. De prijzen kunnen voor 14 Juli worden afgehaald by J. Doejaaren. OUD-SCHIEDAMMER. PROMOVEERT Aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde onze oud-stadgenoot J. C. Anceaux tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op een proef schrift getiteld: „The Wolio langua ge. Outline of grammatical analysis and texts". BURGERLIJKE STAND Geboren: Erica M. d. v. H. J. Vietje en M, H. Vermaat,Wilhel- mlna d. v. K. Boender en J. A. de Man. Cornelia M- G. d.' v, A. A. Goedhart en M. P. van Mil. Marga- retha H. d. v. D. Dijkshoorn en H. Overgaauw. Qveleden: P. Petes, 5B j. Vrijdag en Zaterdag m. bij aankoop van leder» f 2.50 aan boodschappen ALBERT HEIJN ZELFBEDIENING - Oranjegalerij 60 cent 50 cent 250 gram Gesorteerde KOEKJES 250 gram VAC ANTIEMOPPEN A.S. ZATERDAG: 200 gram BITTERKOEKJES 45 cent Op Uw uitstapjes onze verpakte, stukgoed-artikelen Lorentzlaan 64 Tel 65851 Ploegstraat 224 TeL 69695 Vrijdag 11 Juli. Zaterdag 12 Juli Oranjestraat 13, Schiedam, Telefoon 65673 Gratis kaarten verkrijgbaar Ook telefonisch BAKKERIJ DE LANGE vraagt voor direct: leeftijd 24 25 jaar Kreupelstraat 28 Schiedam DUIVEN UIT ST. QUENTIN De P. V J>e Vrijheid" hield een wed vlucht vanuit Sint Quentin, waarvan de uitslag was: VJ, van Ekris 1, 12. 13; C. Lems. 2, 4, 7. 14, 23. 24: Vermaat 3, 25; Krela v. d. Moer 5. 9,-16; J. F. Janssen» 6, 11, 19, 21, 26: L, Beckers 8, 10; A. H. Bakker 15, 18; C. Middendorp 17; J- Mleloo 20; D. C Bakker 22, 27. Zondag zal een wedstrijd worden ge houden met jonge duiven van uit Til burg. Inkorven Zaterdag tussen 15.03 en 15,30 uur. Permanent-Wave, compleet f 5.75. Ook speciaal alle kleuren haarverven. Kap salon „Alida" Grote Visse rijstraat 8 E (hoge stoep) Tel 33762. Rotterdam. Rijwielen, compleet, vanaf 135.— Betaling desge wenst in overleg. Frans Waltman, Rotterd.dijk 240a. Telefoon 68948. Tuinders#las in diverse ma ten, uit voorraad leverbaar voor volkstuin, kippenhok, zomerhuisje etc. Zeer con currerend. Bel op 68735, Van Katwijk's Glashandel. Lange Kerkstraat 38. Schie dam. Let op Juiste adres. Een fiets is een onontbeer lijk iets!! I.D.W., Buitenha venweg 178, t.o. Politiepost, levert U reeds een splinter nieuwe fiets vanaf 3.20 p. week. Dus op zfeer gemak kelijke betalingsvoorwaar den. Komt U eens praten? Dames -en herenpolshorlo ges," in chroom, staal en doublé vanaf 17.50, Beta ling in overleg. H. A. Die- terich. Prof. Kam. Onnes- laan 98 Fi, meisje, leeftijd 20 jr., vraagt een netle vriendin met fiets. Brieven onder no. S 506 bur. v. d. blad. Te koop; een prima front motor voor -tandem of rij wiel; nwe ^kinderkruiwagen en een één-pers. ledikant. Eendrachtsstraat 18 a. Te koop: prima houten kin- deriedikant. W. van Beek, Rembrandtlaan 20. Timmerman vraagt oud huisje te koop in Schiedam. J. in 't Hout, Hoofdstr. 221, Schiedam, Te koop: een Rex-hulp- motor. Parallelweg 180 a, Schiedam, Meisje gevraagd. 8—5 uur. Mevrouw v, Stigt-Thans, Lorentzlaan 52 b. Tel. 65517, Vanaf heden tot 19 Juli en vanaf 10 Aug tot 15 Sept prima pension aangeboden. Mevr De Vries, Bilderdijk- laan 49, Hilversum. LIMONADE SIROOP 0,5 Liter per fles LIMONADE SIROOP 0,75 Liter per fles f PLASTIC LIMONADE RIETJES per pakje ZOMER- MELANGE een fijne drops met zachte vulling gram van 0,45 voor 1 per stuk 5 Btuks f per pot PARADIJSVRUCHTEN een heerlijk kindersnoepje 200 gram van 0,36 voor 1 0 BIESJES, uit eigen Banketbakkerij 200 gram van 0,56 voor 9 SPRITS KOEKEN Neem er wat mee op reis 10 stuks voor t 0 PLAATKOEKEN 250 gram LOLLY'S PRUIMENJAM CHOCOLADE REPEN 25 gram melk en puur per stuk f 0 „TERROX" het beste zelfwerkend raiddel, het goedkoopste per pak KARNEMELKZEEP nu maar 0 Van 3 Maart tot 30 Augustus 5 JUBILEUM KORTING NIET OM HET GEWIN MAAR VOOR HET GEZIN ONZE FILIALEN ZIJN GEVESTIGD: Kethelstreat 24 Groenelaan 55 Singel 210 West Frankclandsestraat 72 J, A, Aib Thymstraat 35 Boerhaavelaen 27 Rotterdamgedijkflatgebouw lepenlaan 51, Kethel. Telefoon 68314 Telefoon 68315 Telefoon 6B789 Telefoon 6874? Telefoon «7321 Telefoon 6f!77l> Telefoon 80257

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2