Nijmegen gereed voor intocht van 10.500 wandelaars <33335) Noorse vrachtboot in vlammen opgegaan (iElizEN-s Het Nederl. Rooae Kruis weer zeer actief Afzetters en oplichters belagen vreemdelingen Truman wil staalindustrie opnieuw vorderen Financiering olie-levering aan Europa gestaakt Huisvuil Ter beschikking gestelden blijven gedetineerd Kinderverlamming neemt nog steeds niet af DINSDAG START 36STE VIERDAAGSE Bewoners iosten eendrachtig huisvestingsprobleem op Benen afgerukt door springende kabel Jaarverslag getuigt van vorderingen op alle gebieden En veie fietsers bederven in België de goede naam van Nederlandse toerist Goederenwagons van twaalf landen in één organisatie Masten omgevallen bij tenlbouw n BETROUWBARE BROMFIETS Beroep op oorlogswetgeving zou mogelijkheid bieden Gunstig rapport over Den Haag Meisje onder wiel van autobus Amerikaanse oliemaatschappijen vragen veel te hoge prijzen Vijfenveertig man gered bij nachtelijke scheepsramp voor Amerikaanse kust President van Haagse rechtbank wijst het versoek tot invrijheidsstelling af Ziekte heerst deze zomer vooral in het Zuiden van Limburg en gewogen Zaterdag 19 Juli 1952 (Van een onzer redacteuren) NIJMEGEN. In de Keizer Karelstad heerst al dagenlang ,Vier- daagsekoortsDe vreemdeling merkt aan de feestelijk ver,rde éta lages, aan de feeerieke verlichting van parken en singels, dat het wan delsport-evenement nabti is. Doch van de „koorts" zal lï(J weinig mer ken. Die heerst in de huizen van de bewoners, waar ieder kamertje t« gereedheid wordt gebracht om een wandelaar te herbergen. Die heerst in de dorps-comité's, welke de laatste voorbereidingen treffen om straks de duizenden doorgangersop de meest hartelijke wijze te ont vangen. Die heerst in die paar vertrekken achter het gebouw „De Ver- eeniging" »r» Nijmegen, waar het hart van de organisatie klopt. Daar, in die dri' er kamers, tracht al wekenlang een geroutineerd groepje administrateurs zich door de steeds groeiende berg aanmeldingsformu lieren te werken. Daar heerst de koortshet ergst. (Advertentie L Ut.) Niet minder dan 10-500 wandel- liefhebbers meldden reeds hun komst. Nijmegen toont zich voor geen klein gerucht vervaard. De hele bevolking zet zich schrap om straits de massale intocht op te van gen. „Zjj kunnen komen, die tien duizend." sprak burgemeester mr Ch. Hustinx, „iedere wandelaar zal onderdak vinden." Op bet aanmei- dingsbureau van de Vierdaagse ver zekert men ons, dat men geen moeite heeft gehad met het huisvestingspro bleem. Deze kwestie werd door de medewerking var de bewoners spe lenderwijs opgelost. Het aanbod overtreft nog steeds de vraag naar onderdak. Wel een bewijs hoe de Nijmege- naar aan „zijn." Vierdaagse gehecht is en welke moeite hij ex voor over heeft. De onderbrenging van de 4200 deelnemende militairen baarde in het begin heel wat meer zorgen Doch ook deze moeilijkheden werden voornamelijk door de loyale mede werking van de garnizoenscomman dant kolonel F. J. Molenaar over wonnen. De Nijmeegse politie heeft voor de vier wandeldagen speciale maatregelen getroffen. Busdiensten en trolley-lijnen zullen worden om gelegd of stopgezet. Nijmegen is klaar. De 36ste Vier daagse kan beginnen. Het officiële begin is de vlaggen- parade, welke Maandagavond van zeven uur af in het Goffert-stadion wordt gehouden. Doch de Belgische parachutisten hebben voor de vroeg aangekomen deelnemers nog een aardig voorproefje. Ondanks orga nisatorische moeilijkheden hebben zij er op gestaan een traditie te handhaven. Maandagmiddag om twee uur zullen de parachutisten-wande laars boven de Ooy-polder uit het vliegtuig stappen om bungelend aan hun parachutes de Vierdaagse-stad (Van onze correspondent) ROERMOND. Een ongeval dat zich heelt voorgedaan op het terrein van de in aanbouw zijnde nieuwe P.L.EJVf- Maascentrale te Buggenutn bij Roermond heeft aan de 4".-jarige ongehuwde werkman Peeters uit Roggel het leven gekost. Het slacht offer bevond zich op de wal tegen over een der in de Maas gelegen baggermolens. Een der kabels, waar mede de boot aan de kade gemeerd was, sprong. Een stuk sprong met grote kracht op de kant en trof Pee ters. Beide benen werden hem afge rukt. Hij stierf enige ogenblikken later. binnen, te tuimelen. Na de vlaggen- parade is er een grote taptoe. Dit maal niet zoals In voorafgaande ja ren op het Keizer Karelplein, doch op het Plein 1944. in het hartje van hersteld Nijmegen, Na de taptoe zullen de deelnemers hun legersteden in kazerne, veehal, schoolgebouw, of huis opzoeken om de volgende morgen bij het krieken van de dag de eerste 55, 50, 40 of 30 kilometers door de bongerds van de Betuwe af te leggen Dan zullen 250 Britten. Fransen. Belgen, Luxembur gers, Zweden, Noren en Oostenrij kers tussen de vele, vele Nederland se militairen en burgers, groepen en individueler genieten van de harte Iijkheid van de Betuwse bevolking, en dat is de hartewens van iedere wandelaarvan het prachtige wan- Advertentie tl W.) MCGOZJN (reukeloos) voorkomt dat muggen U steken. Per flacon 93 en 52 ct. delweer. Moge gie hartewens in ver vulling gaan! Dan zullen ook deze 36ste Vierdaagse voor majoor J. N. Breunese en zijn medewerkers, voor de bevolking van Nijmegen en al die dorpen, waar langs de route leidt, voor de deel nemers „last but not least" een ge beurtenis zijn, waaraan herinnerin gen van warme kameraadschap, van sportiviteit en behulpzaamheid, van waardering voor de medemens, of die nu putjesschepper of bankdirec teur is, tientallen jaren verbonden blijven. Nasleep van roulettespel Kroongetuige onder verdenking van meineed in arrest (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De rechtszaak tegen de 46-jarige koopman G. H. L., die terechtstond omdat hij m April en Mei van het vorig jaar ten huize van zijn 26-jarige vrien din L. F. K. in de Jan Luyken- straat, gelegenheid tot roulettespel zou hebben gegeven, kreeg Vrijdag een vroegtijdig einde. De rechtbank beval n.I op verzoek van de Of ficier van Justitie mr Hartsuycker, de onmiddellijke gevangenneming van deze vriendin die als kroon getuige tegen verdachte moest op treden. Dit geschiedde, omdat de rechtbank het ernstige vermoeden had, dat zij meineed had gepleegd. De zaak tegen verdachte L. werd terugverwezen naar de rechtercom missaris, in afwachting van het ge rechtelijk vooronderzoek naar de vermoedelijke meineed. DEN HAAG. Het Nederlandsche Roede Kruis beeft in het afgelopen jaar op bet brede terrein, waarop het werkzaam is, weer heel wat ge presteerd. Dat blijkt uit het jaar verslag over 1951, dat vandaag op de in Breda gehouden algemene ver gadering is uitgebracht. De volgende punten stippen wij aan: Ingesteld is een „Raad voor de Rode Kruis-taak bij de Bescherming der Burgerbevolking", die onder lei ding is gesteld van. It.-gen. M. Boer stra. Voor d« door watersnood getrof fen gebieden in Italië werd een be drag van 430.000 bijeengebracht, alsmede een groot aantal gaven in natura. Tien nieuwe afdelingen werden gesticht, waardoor het aantal afde lingen steeg tot 370, met een totaal aantal leden van ruim 460.000. De 840 hulpposten langs de wegen verleenden in ongeveer 3000 geval len hulp. De taxichauffeur, die voor een kart ritje een tientje aan zijn Ame rikaanse passagier durft vragen, bederft in één minuut meer dan het hele propaganda-apparaat om toeristen naar ons land te krijgenin lange tijd heeft kunnen opbouwen. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer krijgt herhaaldelijk klachten over de grofste afzetterspractijkenNog in ander opzicht tonen sommige Neder landers zich geen heer in het vreemdelingenverkeer. Belgische politie heeft bij de ANWB geklaagd over de Nederlandse fietsers, die herhaal delijk de verkeersregels overtreden. De meeste vreemdelingen die ons land bezoeken en vorig jaar waren dat er 450.000 pryzen uitbundig onze gastvrijheid, hulp vaardigheid en hartelijkheid. De buitenlander, die tevreden terug komt uit Nederland is de beste propagandist voor ons vreemdelin genverkeer. Maar vaak ook worden argeloze toeristen, die moeite hebben met het Nederlandse geld, op zon grove manier afgezet en opgelicht door kellners, taxi-chauffeurs en souve nir-verkopers, dat alle zorgvuldig gekweekte good-will met één slag teniet wordt gedaan., Dat zegt de A-N.V.V. En de A.N.W.B. klaagt, dat Ne derlandse fietsers in België zich ge dragen, alsof er geen verkeersregels bestaan. Met drie en meer rijden GENÈVE, De plannen vooreen Europese pool van goederenwagons beginnen meer concrete vorm aan te nemen. Twaalf Europese landen en de Verenigde Staten, die heb ben deelgenomen aan de bespre kingen van de commissie voor bin nenlands transport van de economi sche V.N.-commissie voor Europa zyn overeengekomen de bestaande en tot tevredenheid van beide par tijen werkende Frans-Duitse pool uit te breiden tot de spoorweg maatschappijen van zo veel moge lijk Europese lande-De pool om vat OP het ogenblik 100 000 wagons, die door de spoorwegmaatschap pijen van beide landen vrijelijk mogen -vd^ gebruikt Zes Euro pose landen hebben in beginsel be sloten tot dit systeem top te treden, te weten België, Italië. Luxemburg. Ned er la; id. het Saargehied en Zwit serland. Naar verwachting zal deze toetreding in 1953 een feit ■orden. ze naast elkaar en van rijwielpaden trekken ze zich niets aan. De Belgische politie, die tot nu toe waarschuwingen heeft gegeven, dreigt streng te gaan optreden. De A.N-W-B- is van mening, dat vooral het wangedrag van vele Jongeren, die zich zeÜs niet ont zien na het passeren van politie patrouilles. opzettelijk weer in drommen bij elkaar gaan rijden, de goede naam van de Nederlandse toeristen in België ernstige schade toebrengt. Een dode en een zwaar gewonde ENSCHEDE. Leden van de Glanerbrugse Schuttersvereniging waren Donderdagavond bezig de laatste van de negen masten van een grote consumptietent op te takelen, toen een kabel tussen twee masten knapte. Alle masten vielen als gevolg daarvan om. De 50-jarige J, H., commandant van de schuttersvereniging, werd doör een neerstortende mast op slag ge dood. De 29-jarige J. de J. werd zwaar gewond onder een mast vandaan gehaald en overgebracht naar het ziekenhuis alhier. Dodelijke val van twintig meter hoogte MAASTRICHT - De 28-lailge arbeider W. P, aan de Wiel uit Limmel, die Woensdagmiddag in een twintig meter diepe betonnen silo van de klakbranderij Scbunck te Geulhem viel, ts Vrijdagmorgen in het ziekenhuis Sint Anna dal al hier aan zijn verwondingen over leden. Met het Duitse Rode Kruis werd een overeenkomst ontworpen over wederzijdse hulpverlening bij ern stige rampen in het grensgebied. Met België was zo'n overeenkomst reeds eerder gesloten. De kringen Utrecht en Limburg volgden het Haagse voorbeeld van de vorming van een medische mo biele eenheid. Aan de kampen der Ambonnezen werd voor een bedrag van ruim' 40.000 aan sport- en ontspannings- artikelen verstrekt. Elf militaire hospitalen en sana toria en 45 burgeffiiekenhuizen wa ren in het „welfarewerk" van het Rode Kruis betrokken; ook een groot aantal thuis liggende zieken werd bezocht. De boekeninzamellng bracht 42.919 exemplaren op (14.000 meer dan in 3950). De opbrengst der lectuur- huisjes is stijgend. Aan tijdschriften ontving' men exemplaren tot een totaal gewicht van ruim 55.000 kg. De aantallen donors, donors van wie bloed in ziekenhuizen werd afgenomen en de personen van wie bloed werd afgetapt voor plasma- bereiding. bedroegen resp. 65-000, 56.000 en 45.552 (In 1950, 50.000, 33 000 en 30.900). Ca, 10,000 personen hebben zich bereid verklaard na hun dood hun ogen af te staan voor hoornvlies transplantatie. Gedurende 1950 en 1951 stond het dagelijkse bestuur credieten van in totaal 68.000.toe voor hulpver lening aan Nieuw-Guinea. WASHINGTON. Ofschoon het Congres president Truman verzocht heeft om op de staalstaking de Taft-Hartley-wet toe te passen, waardoor de stakers gedwongen zouden zijn voorlopig weer aan het werk te gaan. heeft hü in deze richting nog geen stappen gedaan. Het ziet er ook niet naaT yit, dat dit zal gebeuren. Naar hier verluidt bestudeert het Witte Huis thans de mogelijkheid om opnieuw de staalindustrie te vorderen, tenmin ste de ondernemingen, die contracten hebben met de rifks-lnkoopbureaux- Daarbij zou dan een beroep worden gedaan op de wetgeving betreffende bijzondere maatregelen in oorlogstijd. Reuter meldt nader, dat uit hoge regeringskringen vernomen werd, dat aan deskundigen van het minis terie van Justitie opdracht is ge- gegeven de weg voor te bereiden voor de vordering van een deel van de industrie op grond van de Selec tive Service Act. Deze wet geeft de president de bevoegdheid, dat deel van de industrie te vorderen, dat een rechtstreeks contact heeft met de rjjksiEikoopbureaux en in ge breke blijft te produceren. Volgens Reuter heeft de directeur van het bureau voor de prijs-stabi lisatie Am all. Vrijdag verklaard, dat de regering aan de staalmaat- schappüen een prijsverhoging zal toestaan van maximaal 2.84 dollar per ton. Eerder was gemeld, dat de leider van het bureau voor defen sie mobilisatie, Steehnan, en de lei der van het bureau voor economi sche stabilisatie Putnam, aan ver tegenwoordigers van de staalindu strie zouden hebben medegedeeld, dat de maatschappijen een prijsver hoging van 5.65 dollar per ton zou kunnen worden toegestaan, wanneer daardoor onmiddellijk een regeling voor de staking tot stand zou kun nen komen. Am all verklaart, dat Steehnan en Putnam het thans met zijn verklaring van Vrijdag eens waren. Om de Schuman-zetel DEN HAAG Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de com missie van deskundigen, die o.m. Den Haag bezocht heeft als een der steden, die m aanmerking zouden kunnen komen om tot zetel te die nen voor de organen van de Euro pese kolen- en staalgemeenschap, niet tot de conclusie is gekomen, dat een bepaalde plaats beslist de voorkeur zou verdienen. Te Brussel heeft men berichten uit Parijs ont vangen als zou de commissie alleen Den Haag willen aanbevelen. Dit is niet het geval. Het enige, dat ge zegd kan worden, is, dat Den Haag er in het rapport niet slecht af komt. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Een 2^-jarig dochtertje van de heer Mar. Speksnijder, wonende aan de Groenendijk alhier, is on der een autobus van de dienst Gouda—Krimpen aan de IJsse! geraakt en op slag gedood. Het kind stom» aanvankelijk aan de binnenkant langs de dijk. terwijl de moeder eut zoontje in de bus hielp. Het kind moet de moeder zijn nagelopen en vlak voor de autobus hebben gestaan. Toen de bus wegreed kwam het meisje onder een van die wielen, die het kind over het hoofdje ging. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. De chauffeur treft geen schuld. DEN HAAG Op uitnodiging van minister Mansholt zal de Zweedse minister van Landbouw, de heer Noruk, van 28 Juli tot 1 Augustus een oriënterend bezoek aan Nederland brengen. AAN de vooravond van de Eer ste Internationale Beurs voor Le der, SchoenenLederwaren en Aanverwante Branches, is in „Es planade" te Utrecht een scjioe- nenshow gehouden, waarop twee mannequins kwamen demonstre ren, welk een keur van modellen en welk een prima kwaliteit schoeisel de Nederlandse industrie heden kan leverenZij lieten de juistheid zien van de bewering, dat de Nederlandse schoenen-in dustrie tegen die van alZe landen kan concurreren, een bewering, vó&r de aanvang »an de show in een persbijeenkomst geu.it door een der vertegenwoordigers van deze branche. WASHINGTON. Het Mutual Security Agency heeft, na bij de Ameri kaanse oliemaatschappijen tegen de veel te hoge prijzen te hebben gepro testeerd, de financiering van de levering van ruwe olie uit het Midden oosten !»fi Engeland en andere Europese landen gestaakt. Het bureau heeft b(J het departement van Justitie een klacht ingediend tegen drie Amerikaanse oliemaatschappijen, die de ruwe olie leveren, en die volgens het bureau ongeveer 59 mi [Hoen dollars te veel in rekening hebben gebracht. De woordvoerder weigerde mede te delen of en wanneer het bu reau de financiering van de leve ring van olie aan Europa zou her vatten. maar men neemt aan, dat dit zal geschieden wanneer er een of andere vorm van overeenstem ming zou kunnen worden bereikt met de oliemaatschappijen over een nieuwe prijs. Ambtenaren te Washington verklaarden, dat de staking der financiering geen onmiddellijk ge volg zou hebben, daar reeds uit- (Aduertenrie l M.. SlVEkOp NEW VORK. Het met springstoffen geladen Noorse vrachtschip „Black Gull", dat onderweg was van Bremen naar New York Is Vrijdagavond honderd kilometer uit de kust van Long Island in vlammen opgegaan. Het Zweedse hospitaalschip „Grlpsholm" heeft 45 van de 49 opvarenden weten op te pikken. Vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht hadden fakkels uitgeworpen om te hulp snellende schepen naar het brandende schip te leiden. Onmiddellijk nadat het vuur om zich heen greep ontstond aan boord van de „Black Gull" een verschrikkelijke hitte. Omdat er geen tijd meer was de reddingbo ten neer te laten, sprongen de opvarenden overboord. Dit ge schiedde vrijwel onmiddellijk na dat de 4929 ton metende Noor een S.O.3. had uitgezonden om 22.22 uur plaatselijke tijd. Vier kotters en twee vliegtuigen van de kustwacht begaven zich on middellijk onderweg naar de op gegeven positie. De Amerikaanse vrachtboot „Excalibur" spoedde zich eveneens naar de plek van het ongeluk. De zee was op dit ogenblik kalm, maar er hing een lichte mist. Drie uren nadat het S.O.S. was uitgezonden, bereikten de „Exca libur" en de „Gripsholm" de 1» üchfcr iaa:e staande „Black Gull" De gloed van de vlammen ver mengde zich op dat tijdstip met het koude licht van de fakkels. Uren later meldde de „Grips holm", die van New York naar Gótheborg onderweg was. dat een groot aantal overlevenden was op gepikt. Een kotter van de kust wacht zal hen overnemen en aan land zetten. De toestand van de overlevenden is niet ernstig. De vier vermisten zijn eveneens in zee gesprongen. De kotter ..Machinac" blijft naar hen zoeken. Een vlieger, die ooven de „Black Gull" cirkelde heeft ver klaard., dat zelfs op 900 metei hoog te de uit het schip schietende vlam men verblindend waren. Wij vernemen nader dat er zich vijf Nederlandse passagiers aan boord van de „Black Gull" bevon den. Het schip was 10 Juli van Rot terdam naar New York vertrokken. Belgische Senaat stemt voortaan electrisch BRUSSEL. De Belgische Se- naat heeft beslist, dat zij voortaan zal stemmen met behulp van een electrisch systeem Door het in schakelen van lampjes van ver schillende kleuren brengen de le den hun stem uit. Een verlichte ta bel geeft het aantal voor- en tegen stemmen. onthoudingen en afwe zigen aan. Een stemming zal slechts drie minuten tijd kosten gegeven vergunningen nog enkele maanden geldig zouden blijven. A L rinds mensenheugenis iconen ■ril tnijn twee tantes in gezuster- lijke eendracht op hetzelfde oude bovenhuis, dat ze van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat tioldribbeïen met overzichtelijke zorgjes als de melk voor de koffie, die niet mag overkoken en de pillen van Marie, die op tijd genuttigd moeten wor den. Het grote leven daarbuiten beschouwen zij reeds vele jaren als een duister, ondoorgrondelijk mon ster, dat achter het vertrouwd décor van de straat bloeddorstig op oude juffrouwen ligt te loeren, want van de krant, dte 's werelds loop toch elke dag zo haarfijn komt voorre kenen. snappen ze zelfs het feuille ton niet meer. Soms valt er opeens enigerlei oiierkeidspapier in de bus iets ran de betastingen of een duistere kaart ran de Raad van Arbeid. Dan heeft het monster toegeslagen en leven ze in paniek rot mijn vrouw of ik op het alarm zijn komen toelopen, om uit te leggen, dat de missive in kwestie geen onherstel baar kwaad tail, want zélf zien zij in elk poststuk, dat niet van Mien uit Soest of Henri uit Gorkum komt, een betekening van de ondergang. ..Ga jv eens naar de tantes", zei mijn vrouw vanmorgen. ,jZe hebben weer iets." Toen ik er een paar uur later naar boren was geklommen, bleek de toestand nog ernstiger dan ge woonlijk, uiant er was nou iets ge bracht met de post. o neef, kom gauw zitten en zeg wat we in vre desnaam doen moeten Een in deftige letters neergegra- veerd handschrijven werd op tafel gelegd, waarvan de steller mijn tante Marie beschuldigde van er gerlijke a-sociale handelingen, die zijns bedunkens, de aandacht van- de politie verdienden Ik begon al te vrezen, dat rij zich een avondje vergeten had en de kroegen was afgegaan, maar bijkomende inlich tingen brachten de affaire gelukkig tor kleiner proporties terug. De ashakken-buitenzet-mannen zijn mei racantie. De tantes begrepen hieruit, dat voorshands op de komst van de asman niet meer mocht worden gerekend Ze begonnen zich dan ook ernstige zorgen te maken over de ophoping van huisvuil en hebben dé zaak, na een dagje of wat grübeln, opgenomen met de melkboer een stille, behulpzame figuur, die het zwarte garen niet heeft uitgevonden, doch zich zont* en dan voor een dubbeltje in de arm laat nemen om een boodschap te doen of een zwaar voorwerp te verzetten. In het asprableem leefde hij da delijk mee en een kwartje was ge noeg om hem in de namiddag met de nolle emmer naar een onbeken de bestemming te doen vertrekken. Later bleek, dat hij het ding ge woon had leeggeschud op een van de netste lanen der stad. vlak voor het huis van van de brief schrijver. Die tecs bijzonder boos geworden, dat tantes Wil zijn uitzicht bezwad derde, maar daar hij het pas merk te, toen de melkboer allang met de lege emmer de terugtocht had aanvaard, ging hij met een wandel stok naar buiten en roerde net ZO lang in de aardappelschillen en de eierschalen, tot hij op het couvert van een brief uit Soest stiet. Daar mee keerde hij toen wraakgierig in zijn woning terug en stelde zijn requisitoir op. ^En zouden we nu in de getxm- ger.is moeten, neef?" Ik heb ze grootmoedig buiten vervolging gesteld. Maar die melk boer ben tk daarna lang en ernstig gaan toesprëken, KRONKEL. Advertentie t. M.) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De fungerend president van de Haagse rechtbank, mr J, H. Marius, ontzegde vanmorgen in uitspraak in kort geding aan as gedetineerden uit het Huis van Bewaring in Utrecht hun vordering tegen de staat der Nederlanden, waarin z|j om onmiddellijke in vrijhei dsstelling vroegen. De eisers zijn veroordeelden, die inmiddels hun gevangenisstraf hebben uitgezeten, maar daarnaast b|j vonnis van de rechtbank ter be schikking werden gesteld van de regering. Aangezien in de inrichtingen, welke bestemd zijn voor de ten uitvoerlegging van deze bekomende be paling, geen plaats is, zijn deze zes mensen, met ongeveer tweehonderd lotgenoten, voorlopig vastgebonden in het Hols van Bewaring. De raadsman van de eisers, mr Ferd. B. Keulen uit Utrecht bracht deze kwestie vorige week in kort geding voor de Haagse rechtbank. Hij voerde aan, dat dr. rechterlijke vonnissen door deze detentie van de ter beschikking gestelden wer den genegeerd en zag in deze detentie een onrechtmatige daad. De minister van Justitie werd vertegenwoordigd door mr J. J. R- Hoogewegen. die de president had verzocht zich m deze kwestie niet bevoegd te verklaren. Hij kwam tot afwijzing van de eis, omdat het hier een doelmatigheidskwestie be trof en geen rechtmatigheidskwestie, Mr Marinus verklaarde zich van- (Van een onzer redacteuren) Het aantal gevallen van kinder verlamming, dat dit voorjaar, waar schijnlek tengevolge van bet fraaie weer, vroeger inzette dan gewoonlijk In ons land, neemt nog steeds niet af. Vooral In het zuiden van Lim burg heerst de ziekte vrij sterk. Het merendeel der patiëntjes ib tussen de 0 en vijf jaar. In de eerste week van Mei werden er reeds zes gevallen van deze ziek te in ons land geconstateerd, waar van twee in Limburg. Niets wees er toen nog op. dat deze ziekte, die vorig jaar in vrij sterke mate in Den Haag voorkwam, deze zomer vooral in het zuiden van Limburg zou heersen. Van begin Mei tot 12 Juli werd in totaal In ons land 314 maal kin derverlamming geconstateerd; 148 gevallen, daarvan trof men in Zuid- Limburg aan. In de eerste weken van Juli deden zich 53 en 72 nieuwe gevallen voor, waarvan respectieve lijk 26 en 29 in Limburg. De hoofdinspectie der volksge zondheid hoopt, dat men dit jaar de top in Juli al heeft bereikt. Gewoon lijk ligt die in de maand Augustus, maar daar de riekte dit voorjaar vroeger begon, verwacht men, dat ze ook eerder dan andere jaren zal teruglopen. Hoewel men het aantal gevallen zeker niet kan onderschatten steekt Nederland in dit opzicht toch gun stig af tegen landen als Engeland, Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land. waar de kinderverlamming elke zomer in veel grotere mate huishoudt dan bij ons. morgen wé! bevoegd om van deze 2aak kennis te nemen. Hij stond de eisers toe kosteloos te procederen, maar verklaarde de gedetineerden niet ontvankelijk in hun vordering tegen de minister van Justitie, voorzover hierin sprake was van onrechtmatige daad kwade trouw en misbruik van gezag. DE roman „Karmel" van Herbert Kuhn is thans door 'rt tweede boek de schrijver gevolgd. Het verscheen bij ..Het Wereldvenster'* te Amsterdam en draagt als ntel de naam van de hoofd persoon, „Michel" de jonge Duitse sol daat die zich verraden voelt. De breuk met de oudere generatie komt tot uiting ia het gesprek met zqn vader. Als deze znjn ten dode gedoemde zoon vraagt hem Iets mee te geyeo voor zijn moeder dan ts het antwoord: ..Dan moet ja maar een paar luizen meenemen. Een paar luizen op sterk water". Deze pas sage is tekenend voor de sfeer van het boek. Het mist veel van de overiaden- heid van „Karmel". Maar. hoewel Kuhn gewonnen heeft aan eenvoud zowel tn zijn stijl ais in zijn verhaal is er toch, naar onze smaak, te veel nadrukkelijk» m gebleven. Ook het verhaak dat Abra ham de ziekenverpleger overigens een milde en menselijke figuur in tht onmenselijke milieu - over zijn ge- zwakt de boodschap van dit boek, een boodschap voor de vrede. (Pfijs 4.90>. Dr. Stephen Szabo, een Hongaar die in Amerika predikant werd van de Refor med Church, heeft in twintig historisch® miniaturen „De Opmars der Waarheid" geschetst. Hu tekent daarin het voort schrijden van de reiomatorische gedach te. Voor zijn schema keos hij de figuren van de Reformatie-monumenten te Worms en Genèye. Szabo schreef e«n aantal verhalen Lrt een wat romantische en pathetisch® zwart-wit stijl, waarbij wij hem op een enkele onjuistheid be trapten. Het boek verscheen bij H. Kok N.V. te Kampen l'S^

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3