Sultaneh afgetreden 11a bloedige onlusten Stevenson straks tegen Ike? HET KOTTERDAMSCH PAROOL Moccadeq A Nationale Front heer en meester Reeds vijf keer goud voor Amerika AVRO-comité stelt v eisen aan bestuur Ontsnapt aan hel van V reemdelingenlegioen Aardbevingin Calif ornië eist elf doden Geen AR-bezwaar tegen vakbewegingsmmisters k PERZISCHE HOOFDSTAD LEEK SLAGVELD Boven V.S.: record aantal vliegende schotels 84-jarige voor-de rechter wegens mishandeling Jaarvergadering in Maastricht niet geldig genoemd Wordt mr Oud hoogleraar? WEINIG ETEN EN VEEL SLAAG Nederlander simuleerde kwalen en werd afgekeurd Ook bij democraten: oude contra jonge garde Vrouwelijk lid van boerendansgroep in zee verdronken Zware schokken richten voor millioenen dollars schade aan Wellicht misverstand tussen dr Schouten en de kabinetsformateur A. J. Otte-Arnolli overleden Motorsloep vermist bij Terschelling Hilaly pasja weer premier Egypte in Iets minder warm Ü2e Jaargang, no. 170 Red. en Adm. Lange Haven 141 Schiedam. TeL 69300 - Ahonn prijs: per week f 0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers ƒ0.10 DE SCHIEDAMMER Dinsdag 22 Juli 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries, TEHERAN. Ernstige botsingen in Teheran zijn Maandag het bloedige voorspel geweest van een verrassende wending in de huidige Perzische politiek. Sultaneh, de pas benoemde pre mier, tegen wiens optreden de door Mossadeq's Nationale Front bevorderde botsingen gericht waren, is als zodanig afgetreden. De sjah heeft zijn ontslag aanvaard. Het aftreden van Sultaneh werd door Maki, de vroegere rechterhand van Mossadeq, Maandagmiddag medegedeeld aan een grote menigte, die op het plein voor het parlementsgebouw was samengestroomd. Na deze mededeling vormde de menigte een optocht en trok door de straten van de hoofdstad, zonder hierbij te worden gehin derd door de militairen en de politie, die enige uren tevoren nog bezig waren geweest de demonstranten te verspreiden. de hoffotograaf van de sjah. Foto's van (je sjah ?n leden van de ko ninklijke familie werden van de muren getrokken. Mossadeq heeft Maandagavond via radio-Teheran een oproep tot kalmte gericht tot de bevolking. Volgens officiële opgave zijn Maandagavond bij de onlusten 15 personen om het leven gekomen. Twintig ernstig gewonden verkeren in levensgevaar, zeventig personen zijn zwaar en honderden licht ge wond. Prins Sali Reza, broer van de sjah, is in zijn auto op het plein voor het stadhuis ernstig gewand geraakt. WASHINGTON Do Amerikaan- se luchtmacht en het leger hebben bekend gemaakt, dat het aantal rapporten, dat men over „vliegende schotels" ontvangt, nog nooit zo hoog is geweest ais thans: namelijk gemiddeld honderd per maand. Boven het vliegveld van Was hington zijn Zaterdag twaalf „ge heimzinnige voorwerpen" waarge nomen, die zich met een snelheid van ongeveer 200 kilometer per uur verplaatsten. Zij werden met be hulp van radar door de controle toren van het vliegveld gepeild. Voorts meldde een piloot, dat hij Zondag tussen Washington en Mar tinsburg (West-Virgmië) zeven lichtende voorwerpen heeft gezién, die zich rtu eens in horizontale, dan weer in verticale richtingen ver plaatsten, Een andere vlieger deel de mee. dat hij van Hem don (West- Virginië) tot Washington was „ge volgd" door een geheimzinnig licht. HELSINKI. Na de athletickwedstrijden van Zondag en Maan dag luidt het landenklasscment: 1. Ver Staten, 57 pnt.; 2. Rusland, 37 pnt.; 3. Gr. Brlttannlë, 14 pnt.; 4. Tsjecho-Slowakije, 12 pnt 5. en 6. Hongarije en Italië, elk 8 pnt.; 7. Brazilië, 7 pnt.; 8, Zweden, 6 pnt.; 9., 10. en 11. Frankrijk, Jamaica en Finland, elk 5 pnt.; 12. Nleuw-Zeeland, 4 pnt.; 13. Japan, 3 pnt.; 14, en 15. Oostenrijk en Roemenië, elk 2 pnt; 16. Australië, 1 pnt. goud zilver brons L Ver. Blaten 5 3 1 2. Rusland 1 2 2 3. Tsjecho-Slowaküe 1 1 4. Italië 1 5. Frankrük 1 6. Jamaica. 1 1 7. Hongarije 2 8. Nieuw Zeeland 1 9. Gr, Brittannië 1 10. Brazilië De Perzische Tweede Kamer heeft zich uitgesproken voor de herbe noeming van dr Mossadeq als pre mier. De voorzitter van de Kamer zal de Sjah mededeling hiervan doen. De Sjah zal dan beslissen, of hij dr Mossadeq als premier zal benoe men. Onder leiding van afgevaardig den van het Nati -'■7a (Van onze, 'correspondent) ALKMAAR Het zal niet va Bk zyn gebeurd, dat Iemand op 84- jarige leeftijd wegens mishandeling voor de politierechter moest ver schijnen. Dit overkwam Cornells Kater uit Barsmgerhorn Maandag middag wèL HU had vee willen laten grazen op het bleekveld van zijn vroegere bedrijfsleider, maar diens vrouw had 'daartegen bezwa ren gemaakt/ VerdaChte, die tóch Wilde doorzetten, had een wandel- Stop bij zich gehad, waarmee hij de vrouw een slag in de hek zou hebben gegeven. Het stond echter lang niet vast, dat het zo was ge beurd; dus werd de oude heer vrij gesproken. ken de demonstranten naar Mos sadeq's woning. In de stoet werden Eortretten van hem meegevoerd, eiders van ^.het Nationale Front hebben via radio-Teheran een op roep tot de bevolking gericht, om in het gehele land het werk te hervatten. De sprekers wensten de bevolking geluk met haar „moed en vastberadenheid tegenover een grote overmacht" en dankten haar voor de krachtige steun. De straten waren Maandagavond vol mensen, die liederen zongen, waarin zsj uiting gaven aan hun sympathie voor Mossadeq. Men hoorde voorts leuzen als: „Weg met de zoon van Reza Chan" (de vori ge sjah). Radio-Teheran zond geen muziek uit met het oog op de slachtoffers, die bij de ongeregeld heden gevallen zijn. De politie heeft Maandagavond het vuur geopend op een menigte, die zich verzamelde nabij het huis van Sultaneh. Spoedig nadat zijn aftreden bekend was geworden trok een menigte naar de woning van (Van onze correspondent) HILVERSUM. Op korte termijn een bultengewone ledenvergadering van de AVRO In het centrum van het laad, waarin het beleid van alge meen en dagelijks bestuur onder de loupe zal worden genomen, recht van toegang tot die vergadering voor alle leden èn behandeling van bet geschil in de AVKO-top voor de microfoon. DJt zijn de voornaamste eisen, die het AVRO-coraitc-van-actie Maandagmiddag heeft gesteld tijdens een vry langdurige bespreking in de studio met de voorzitter de heer De Clercq, en de algemeen secretaris, de heer Oorven De heer De'Clercq zei'hierover ruggespraak met zijn bestuur te moeten bonden. Het comité heeft er aan herinnerd de heren ir. A. Ruis uit Bilthoven dat in 1950 reeds op statutenwijzi ging was aangedrongen. Het achtte de in Maastricht gehouden jaarver, gadenng van de AVRO niet geldig. Tenssiotte was het co.mté de me ning toegedaan dat door algemeen èn dagelijks bestuur op onverant woorde wijze was beschikt over de gelden der luisteraars, De besprekingen zyn afgebroken toen het comité de vraag stelde waarom het AVRO-bestuur geen opening van zaken heeft gegeven na hel laatste verzoek daaitoe door de heer Vogt gedaan. De besprekingen zullen 29 Juli worden hervat. Het comité-van-actie bestaat thans uit ROTTERDAM, De senaat van de Economische Hogeschool te Rot terdam overweegt mr p. J. Oud te benoemen tot buitengewoon hoogleraar in het staatsrecht. Een beslissing hierover is, naar men ons mededeelt, nog niet gevallen. De functie van gewoon hoogleraar in dit vak, die binnenkort vrij komt ia verband met het te ver wachten emeritaat van prof, mr C. W. de Vries, zou de gewezen, burgemeester niet kunnen aanvaar-', den door het vele werk dat zijn politieke activiteit medebrengt. WENEN. Gen. majoor R. E. TTr- quhart, die bij Arnhem het bevel over de eerste Britse luchtlandings divisie voerde, is Maandag hier aan gekomen om het opperbevel over de Britse troepen in Oostenrijk over t* nemen. (Van onze correspondent) HAARLEM. Weer 1b een jongen er in geslaagd te ontkomen uit de verschrikkingen van bet Vreemdelingenlegioen in Frans Marokko- Het is de 18-jarige bankwerker J. Pecterten uit Haarlem, die op de avond van de 24ste April samen met zijn 20-jarige Haarlemse vriend Hans Wilders het avontuur tegemoet trok. Hans Wilders werd enkele dagen na bun ver trek door zq'n vader, die hem achterna was gereisd, teruggehaald uit een Parijse kazerne. ZQn kameraad, die achtergelaten moest worden, Is er In Marokko echter in geslaagd een aantal kwalen, zo goed te simuleren dat hij werd afgekeurd en ln Frankrijk In vrijheid werd gesteld. De jongens zijn 24 April uit Haarlem vertrokken tn een auto, die zy wegnamen van het Wilson- voorzitter), G. C, Lancle (secreta ris), K. H. Nïermeyer, arts te Wa penveld, W. van der .Velde (Leeu warden) en A. H. Leeuwerke, Hil versum, '(Elders in dit blad een korte be schouwing over de anonieme bro chure „Alarm in de AVRO'1. Red,), DE HANDEN ineengeklemd en br'-ed lachend poseren vijf Demo cratische candidaten voor het pre sidentschap voor de feletjüie- cam era's. DguoorTiacmste gega digde, Stevenson; imtbf'eekt. Van links naar 'réchts: Harriman, -Bark- ley, Kefauver, Kerr en Rmsell, Ook De Bilt registreerde Californische aardbeving AMSTERDAM. Het K.N M.I. te De Bilt noemde Maandag de uit Califomié gemelde aardbeving „Sterk, maar niet uitzonderlijk sterk. Die in het da] van de Bra- mapoeira, emge jaren geleden, was veel sterker." Maandagmiddag te dertien uur vier Nederlandse tijd waren de schokken ook in De Bilt geregistreerd. (Van onze New Yorkso correspondent) CHICAGO. Het nauwelijks begonnen congres der Democratische Partjj brengt, evenals op bet republikeinse bet geval was, een breuk aan de dag tussen de oude en de jonge garde, doch van een andere orde. Bq de republikeinen vertegenwoordigt de oude garde de conservatieve voor geen vernieuwing toegankelijke kern, die de partij tot nu beheerste en voorlopig het veld moest ruimen voor de jongeren. De democratische oude garde, die tot dusver eveneens de leiding der party uitoefende, wordt gevormd door Truman en zijn volgelingen, vertegenwoordigers en verdedigers van de „new fair deal". Tegenover hen staat een groep aan het congres een voorstel heeft conservatieven nlt het Noorden envoorgelegd, dat neerkomt op eon het Zuiden, die, wat betreft de kwes- j loyaliteitsverklaring. Dit is in wezen DEN BURG. De.27-jarige mej. S. 'uit Putten is Zondagmiddag tij dens het zwemmen in zee nabjj het strand op Texel verdronken. Het slachtoffer was lid der Veluwse bacrendansera uit Putten. Voor de óg?n van de leden van deze dans groep. onder wie haar zuster, is mej. S. om het leven gekomen. De Veluwse boerendansers waren Zaterdagavond opgetreden voor de badgasten in De Koog op Texel. De 73-jarige moeder van het slachtof fer heeft tijdens de oorlog twee van haar drie zonen verloren. Zij zijn tijdens de deportatie van de Puttense mannelijke bevolking weggevoerd. tie der gelijke burgerrechten de negers, de afschaffing van de dis criminatie by werkverschaffing, by credietverlening aan West-Europa, de politiek in Azië, de (lefensie en de belastingen met een republikein se minderheid in Senaat en Huis van Afgevaardigden de regering wan Truman bfj voortduring hebben dwarsgezeten. Gebruik makend van de situatie, dat tegenover Eisenhower eenheid in de partij meer dan ooit is gewenst, tracht de conservatieve groep op dit par tij-congres een compromis-partij program er door te drukken, dat al- wen aanvaardbaar is voor een can- didaat, die zelf tot belangrijke com promissen bereid" is. De strijd wordt thans nog binnenskamers gevoerd, maar iedereen is er van op de hoog te. De Zuiderlingen werken met het dreigement van afscheiding en met het stellen, van eigen candidaten, evenals vier jaar geleden. De Harriman- en Kefauverkrach- öie daarvoor niet willen wijken, nebben een coalitie gevormd, die een poging van de oude garde om de partij te zuiveren van de opposi tie, die in 1948 de gouverneur van Zuid-Carolma, Thurmond' als eigen candidaat onder de democratische vlag naar voren bracht. Tussen de ochtend- en de avond- zitting van Maandag hebben de ge schilpunten zich toegespitst. Diverse arbeiders!eiders, onder wie Reuiher, hebben zich achter de eis van. een sterk platform gesteld. Zij wensen niet alleen een onverzwakte burger recht-clausule, maar ook een clau sule, welke het „filibusteren" in de Senaat bij de behandeling van een dergelijk wetsvoorstel verbiedt. De ze methode werd indertijd toege past door Zuidelijke Senatoren. Het opmerkelijkste feit van de openingsdag was de ontvangst van Stevenson toen deze, als gouverneur van Illinois, het spreekgestoelte be klom om de ontvangstrede uit te spreken. Hij kreeg een minutenlange demonstratieve ov; ovatie, zowel van de Zie verder pag3 EEN HARTELIJKE begroeting viel de familie Driesprong uit Boskoop ten deel toen ze, na gered te zijn van het brandende Noorse vracht schip „Black Guit", aan land kwam op Staten Eiland (Nevi- York). LOS ANGELES. In California heeft Maandag de krachtigste aardbeving plaats gevonden sedert 1925. Er zyn elf doden te betreuren. De mogelijkheid bestaat, dat vandaag een nog zwaardere schok zal optreden. Het stadje Tehachapi, dat 3000 inwoners telt, Is geheel verwoedt Millioenen mensen, van San Francisco tot aan de Mexicaanse grens, werden door de aardbeving uit hun slaap gewekt. Ruiten braken, water- en krachtleidingen geraakten In het ongerede en wegen werden versperd- Er traden aardverschuivingen op, die het reddingswerk ln de dunbevolkte bergstreken, waar het centrum van de aardbeving zich bevond, belemmerden. De schade loopt in de mil lioenen dollars. De grote weg tussen Los Ange les' en San Francisco werd ge blokkeerd door een aardverschui ving, die op een punt meer dan acht meter hoog was. „Het lijkt wel of de hele top van een berg naar beneden gekomen is", zei een lid van een politiepatrouille. De gangen van de hotels in Los Angeles stonden propvol mensen in nachtgewaad. In de huizen flapten de lichten uit *eh"hOnden jankten angstig, In de vallei van San Fernando liep. door de be ving, het water uit de zwembaden weg. In Pasadena werden door de beving ?de kerkklokken aan het luiden gebracht en de inwoners vluchtten de straat op. Te Long Beach, waar in 1933 een beving (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Van AJL-ziJde is gisteren een. communiqué gepubliceerd, dat onze .lering van het conflict tussen de kabinetsformateur dr W. Drees en de A,R.-fractie goeddeels bevestigt. Nieuw ls de mededeling, dat deze fractie eenstemmig tot een afwijzend antwoord is gekomen. Het AJS.- dagbïad „Trotrw" verstrekt zün lezers evenwel een andere kijk op de tegen stelling. Het beweert, dat de AIR. op zichzelf „natuurlijk geen bezwaar hadden tegen vukverenlgfngsmensen als ministers", doch dat zy het een wanverhouding vonden, dat is het nieuwe kabinet wel aan het N.V.V. en de K.A.B. was gedacht, doch niet aan het C.N.Y. Dit betoog zou er o.i. dus ln feite ramspoed had aangericht, moes ten stroomdraden het ontgelden De beving duurde daar slechts twee minuten. In Hollywood verscheen een 75 centimeter brede scheur in het plaveisel vlak bij de beroemde Sunset Boulevard. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Maandag is. 67 jaar oud, te Amsterdam overleden mevrouw A. J. OttoArnolii, die vooral grote bekendheid kreeg met haar praatjes-voor-de-vrouw voor de VAR A-microfoon, Een jaar geleden moest zij we gens haar zwakke gezondheid haar causerieën onderbreken. Na een zware operatie kwam zij nog korte tijd voor de radio, maar haar "toe stand verergerde voortdurend. Haar overlijden komt dus niet onver wacht. TERSCHELLING. Be Ter- sehellinger motorsloep „Zeehond." is Maandag van een tocht naar het Molengat niet teruggekeerd De sloep was om vijf uur 's mid dags uitgevaren naar de Schel pen- zuiger „Volharding", die in het Molengat aan het werk is, 'doch heeft de „Volharding" niet bereikt De sleepboot .Stortemelk' is Maan dagavond om elf uur vertrokken om de vermiste „Zeehond" op te sporen. Aan boord van de sloep bevinden zich twee man. op neerkomen, dat de A.R. dus nog méér vakverenigingsmensen in het kabinet hadden willen opnemen cl geeneen. Wij achten dit een ietwat wonderlijke redenering. Toen pro fessor Albregts, secretaris van de Katholieke Werkgeversorganisatie, als minister in het vorige kabinet werd opgenomen, hebben de ande re organisaties van werkgevers zich niet veronachtzaamd gevoeld. En terecht: een minister zit in een kabinet niet als een vertegenwoor diger van een bepaalde belangen groepering. Van hem. wordt ver wacht in objectiviteit de belangen, van het Nederlandse volk in zijn geheel te zullen behartigen. Dat een ex-bestuurder van het N.V.V. of de KAB. in dit opzicht achter zou staan bij een man van het C.N.V., wil er bij ons niet in. Wij menen bovendien, dat hier de con currentiezucht tussen de vakorga nisaties op de spits is gedreven ten nadele van de kabinetsformatie Wat echter belangrijker meet worden geacht is, dat in het offi ciële A.R.-communique deze lezing van „Trouw" niet met zoveel woor den. is opgenomen. Aangezien men moeilijk aan een verzinsel van „Trouw" kan geloven, rijst de vraag of er zich op dit punt wellicht een misverstand tussen, dr Drees en dr Schouten heeft voorgedaan Zes en vier jaar voor doodslag op baby AMSTERDAM Be rechtbank heeft de 32-jarige kleermaker J. H. veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek en zijn 28-jarige buurvrouw H. W. B.D, tot vier jaar met aftrek. Zsj hebben terecht gestaan voor mededaderschap aan doodslag op een enkele uren oude baby. De dood van het kindje is lange tijd geheim gebleven. De vrouwelijke verdachte heeft het geheim tenslotte echter niet onder zich kunnen houden. plein nabij de Haarlemse stads schouwburg. Zij reden, naar Putte bij de Belgische grens, stalden de wagen daar en slopen vervolgens clandestien over de grens. Liftend en lopend legden zy vandaar de af stand af, die hen scheidde van de Franse grens. In Frankrijk trokken, zij naar Rijssel, waar zij zich aan meldden bij een wervingsposf van het legioen. Met een hele troep ad- spirant-legio nnairs^, .afkomstig— uit verschillende landen werden tij per trein overgebracht naar Parijs. Jan Peetersen werd met rijn lotgenoten op transport gesteld naar-Marseille,,, waar "hij drie en een halve week in een fort heeft gezeten. De toestand daar was verschrik kelijk. De jongens hadden slecht en." weinig eten. Het was ontzettend warm en ze kregen veel slaag met een stok die voorzien was van een aantal dunne Ieren riempjes. Bui ten het fort, dat op een hoge rots aan de Middellandse Zee lag, kwa men zij nooit. In de gloeiende hitte moesten zij dag in dag uit hard werken. „Krtüpoefening" De vreemdelingen, waaronder ook veel Nederlanders, die de Franss commando's niet goed verstonden en ze daardoor niet of verkeerd uitvoerden, waren er slecht aan toe. Ze werden regelmatig bónt en. blauw geslagen en wanneer zij hiertegen protesteerden kregen zij dagarrest. Dit hield steeds in, dat (Z1* verder pag. 3) Morg@vi meute ketuzriët CAIRO. Nadat Hilaly pasja drie weken geleden als Egyptisch minister-president aftrad, heeft hij Maandag avond deze functie opnieuw aanvaard. Het formeren van een. nieuw kabinet bereidt hem geen zwarigheid, want hij komt met zijn oude ploeg van onafhankelijke ministers zo goed als voltallig terug. De ka binetscrisis, welke gevolgd is op het aftreden van Sirry pas ja, heeft maar 36 uur geduurd. Het nieuwe kabinet is het vijf de sedert de ongeregeldheden in Cairo in Januari van dit jaar. Hilaly zal zijn nieuwe kabi net Woensdag bekend maken. Van Dinsdagavond tot Woensdagavond Droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noordelijke wind. Over het algemeen tets minder warm. 23 Juli zon op 4.48 on der 20.44". maan op 06.09 onder 31,25. BET WEBB VAN VANMORGEN t UUR Station Weer vvmd n Oslo Zw. bew. Z. 3 Siut'Khoun Repen Z.W. 4 SeismW Onbewolkt W.N.W. 4 Edtn buren Zw, |bew. W.Z.W. B l-onflen Onbewolkt Windstil Kt»t>enhaf>en Regen Z.W. 10 Amsterdam Licht bew. Windstil ZUrïcb Nevel 0.1 Lwarnp Regen N.2 Geneve Zw. bew. Windstil Paryt Licht bew N. 4 Bmdeau> Half bew, N.W, 3 Nice Zw. bew. N.W. 4 Berlyn Onbewolki W.Z.W. 3 Frsnkfuri Onbewolki N.0.6 München Onbewolkt Windstil W»ner> OnbewoJkl Wlndatü 19 C 3 mm

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1