Sigaren nuweet mier bereik! Vierdaagse met droppings en fleurig vlaggenspel geopend Vrijheidsstraffen voor sigarettensmokkelaars Lederwarenbeurs een geslaagd experiment „Verliefde5 Fransman vernielde beeld Kus Zuidelijke democraten lijden nederlaag (;eijezen~s Parachutisten dalen zonder een schram tussen de koeien Weer vele landen vertegenwoordigd Arbeider van steiger doodgevallen "K Grenadier Guards in Nijmegen V Met BRYLCREEM rA-y. Clandestiene zender opgespoord Clandestiene invoer door de politie gestoord Sommige deelnemers sloten al belangrijke contracten af Orange bereidt zich voor op bezoek van Koningin Juliana GOUDSE KUNSTENARES GEDUPEERD Brochure „Alarm, in de AVRO" trekt de aandacht Ontsnapt aanhel van Legioen Prof. dr Asselbergs Anton van Duikêrken) volgt prof. Brom op i en gewogen Dinsdag 22 Juli 1952 3 (Van een speciale verslaggever) NIJMEGEN. Met korte, veerkrachtige passen, in een tempo, als hoorde hij het rhythme van een drumband, liep Maandag op de Oranjesingel een man. De knapzak danste in de cadans van zijn tred op de rug. Z'n schaarse grijze haren fladderden in de wind. Op zijn borst glom in een oranje-groen medaille-lint het gouden cijfer 5. Hij liep met de zelfbewustheid van de Vierdaagse-veteraan tussen met hoera-dassen en zoek- me-maar-strohoeden uitgedoste jongelingen, tussen met uit puilende reistassen en koffers beladen zwoegers, in het druk rumoer van het stads-verkeer. Hij liep daar als één van "de meer dan tienduizend wandelaars, die op hun jaarlijkse pel grimage waren samengestroomd in het Mekka van hun sport: Nijmegen. Zeer Internationaal Terwijl burgemeester mr Ch. Hustinx op het stadhuis delegaties van buitenlandse deelnemers ont ving, spoedden de eersten zich al naar het Goffert-stadion, dat tegen zeven uur tjokvol zat. De kapel van de Luchtstrijdkrach ten opende hier de ceremonie van de vlaggenparade. Achter de muzi kanten iiepen parachutisten, een de tachement RAF, een afdeling van het Franse leger, van de Engelse politie de bobbies kregen een extra-applaus en enige niet-mi- litaire groepen. Nadat de marinïerskapel een de tachement mariniers en matrozen Per trein, per boot, per bus, ja., zelfs uit de lucht kwamen zij naar de Vierdaagse stad, die in haar beste plunje gestoken hen ont ving en gastvrijheid ba "i. Zü. die vroeg kwamen, zagen s middags de Belgische parachutisten met de „chute" in het Vierdaagse-huis val len. Tussen twee en drie uur zou den de Belgen uit hun toestellen springen.. Om half drie, toen het natuurlijke amphitheater aan de Ocypolaer, daar waar de weg Nij- megen-Ubbergen het heuvelland verlaat en de polder in daalt, krioel de van kijklustigen, kwam de me dedeling: de Dakota's moeten eerst voor koning Boudewijn parade-vlie gen en komen daarna boven Nij megen. Voor de Belgen was de her denking van koning Boudewij'ns eedsaflegging belangrijker. Doch om vier uur zagen de onge duldige wachters de Dakota's ko menEen kwartier later pakten de parachutisten op de grond hun aylon-valschermen bij elkaar Ze wa ren even aan komen waaien om de Vierdaagse mee te lopen, Geen schrammetje, geen vuile broek, geen gedwongen rit op van balorigheid heen en weer dravende koeien. Ne gen-en-dertig jongens hadden na el kaar in twee „sticks" een sprong gemaakt van een paar honderd me ter, zij hadden even bungelend aan de touwen van hun scherm neer kunnen kijken op die duizenden, die hun voor deze traditionele stunt hartelijk toejuichten. ,,'t Is m'n dertiende sprong", zei de jongste „springer" Gustav Ver bist (19 jaar), zonder meer waarde te hechten aan het getal 13, aan dat het 1 meer is dan 12. EDE. Gedurende "^erkzabrn-' heden bij de in aanbouw zijnde nieuwe H.B.S. en "gymnasium aan de Achterdoelen is Maandagmiddag de 64-jarige J. v. d. weerd uit Wa- geningen van éen 5Vt meter hoge steiger gevallen? De man kwam op zijn hoofd terecht en werd zwaar gewond naar bêt Julianaziekenhuis overgebracht. In de loop van de middag is het? slachtoffer aan zyn verwondingen overleden. Tweede Kamer behandelt uitbreiding van het aantal leden DEN HAAG De Tweede Kamer zal Woensdag' in het openbaar be handelen de Grondwetswijziging, die voorziet in de uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden tot 150 cn het wetsontwerp tot wijzi ging van de Noodwet-Ouderdoms voorziening, waardoor uitbreiding tot nieuwe leeftijdsgroepen moge lijk wordt. Advertentie (1. M..) Genieten zonder gevaar voor „Inhalose" Regering over uitbreiding van Tweede Kanier DEN HAAG Het door sommige Kamerleden geuite bezwaar, dat 3e behandeling, op dit tijdstip, van de uitbreiding der Tweede Kamer, van weinig eerbied voor de nieuwe af gevaardigden getuigt, kan de rege ring, blijkens de zojuist verschenen Memorie van .Antwoord, moeilijk aanvaarden. Zij is het eens met hen. die hebben opgemerkt, dat indie ning der thans aan de orde zijnde voorstellen, de plicht van e 1 k kabinet is. Zij is het ook eens met hen, die een spoedige beslissing over het voorstel wenselijk achten. Op een vraag, of de regering de grotere kosten, voortvloeiende uit ae uitbreiding, voor de volle hon derd procent verantwoord acht, antwoordt zij bevestigend. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Naar wij van officiële zijde vernemen, heeft de Grenadier Guards van Konin gin Elisabeth van Engeland de bijzondere toestemming gekre gen, in hun kleurige gala-uni formen de ongeveer honderd Engelse deelnemers aan de Vierdaagse Vrijdag aanstaande 1 officieel in te halen. had binnengebracht, volgde op de grasmat van het stadion het fleu rige vlaggenspel. Mannen van de luchtmacht legden vervolgens het NBvLO wapen in de middencirkel, v/elk wapen door meisjes omzoomd werd met oranjebloemen. Daarna stonden militairen en.bur gers tien keer in de houding tijdens het spelen van de volksliederen van Oostenrijk, België, Canada, Frank rijk, Engeland, Luxemburg, Noor wegen, Zweden, Zwitserland en Ne derland. Daar in de kuip van het Goffert-stadion werden, terwijl de klanken van de volksliederen tegen de betonnen wielerbaan kaatsten, negen voor ons vreemde vlaggen langzaam, plechtig, in top gehesen. Het wapperen van die vlaggen naast elkaar op een plek, die door enige tienduizenden omzoomd werd, is er een sterker sprekend symbool van de geest der Vierdaagse? (Zie verder elders in dit blad) (Advertentie I. M.) mag Uw haar gezien worden Voor zacht en glanzend haar... BrylcreemVoor mooi gezond haar Brylcreem Brylcreem geeft U een welver zorgd voorkomen, waar U ook gaat co wat U ook doet. Mas seer Uw haat dagelijks met Brylcreem. Let op hoe vjtaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Bryicreem zijn geëmulgeerd! een smetteloze haarverzorging: Uw haar! K'if De dropping van de Belgische parachutisten aan de vooravond, van de Vierdaagse leverde even als vorige jaren een prachtig schouwspel DEN HAAG. De opsporings dienst der F.T.T. heeft Zondag in samenwerking met de rijkspolitie ter plaatse twee clandestiene zen ders opgespoord en wel de „Bruns- wijk" te Vriezenveen, werkende op de 250 M en de „Bandoeng", alias de „Curacao" de gemeente Kar- denberg, werkende op de 240 M. Proces-verbaal werd opgemaakt, te gen de 2S-jarige textielarbeider F. A. te Bruinehaar, gem. Vnei,°n- veen en de 20-jarige kweker H. M. te Brucht, gem. Hardenberg. Alle apparatuur werd in beslag geno men. (Van onze correspondent) HAARLEM. Wegens overtre ding van het deviezenbesluit en de in- en uitvoerregeling veroordeelde de Haarlemse economische politie rechter Maandag de 65-jarige bakker J. K. tot vier maanden gevangenis straf en verbeurdverklaring van zijn auto, de 32-jarige poelier T. de V. tot ■vijf maanden gevangenisstraf en. dc 35-jarige timmerman H. L. tot drie maanden gevangenisstraf. De stuk- Brykram Products Ltd, Stanmort, England - bnp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam (Van onze correspondent) UTRECHT Het bezoek aan de eerste internationale beurs voor sckoenenleer en lederwaren, wel ke gisteren in de Jaarbeursgebou wen te Utrecht is geopend, heeft alleszins aanleiding gegeven tot te vredenheid. Reeds vroeg in de och tend, zelfs voor de officiële ope ning, welke om elf uur plaats had. werden goede orders geboekt Sommige deelnemers hadden toen al zo veel contacten gelegd en con traden afgeslotendat zij daardoor alleen al hun deelneming verant woord vonden. Het aantal geregistreerde buitenlanders bedroeg 416, zij wa ren afkomstig uit twaalf landen, met als grootste participant België, ORANGE. Er worden reeds voorbereidingeo getroffen voor het bezoek, dat Koningin Juliana hier, behoudens ve rbindering in verband met de kabinetsformatie, aanstaan de week zal brengen. Volgens het programma zal de Koningin op Dinsdag 29 Juli om half vijf in het station van Orange aankomen en daar door de burgemeester. de pre fect van het departement Vaueluse en volksvertegenwoordigers worden verwelkomd. Na een ontvangst op het stadhuis zal de Koningin zi«*h naar de heuvels begeven, welke het' stadsbeeld beheersen om er de overblijfselen van het kasteel der Oranges te bezichtigen. Er zal een eik worden geplant ter herinnering aan dit bezoek. Na een diner in de feestzaal van het stadhuis zal het koninklijk gezelschap in het theater een opvoering bijwonen van „Jo seph in Dothar," van Vondel, in een Franse prozavertaling. Jongetje viel in gracht en verdronk AMSTERDAM. Een negenjarig jongetje uit de Utrechtscdwars- straat is Maandagavond om zeven uur spelenderwijs in de Prinsen gracht gevallen. De kunstmatige ademhaling, die op hem werd toe gepast. toen hU op het droge was gebracht, mocht niet meer baten. verder kwamen zij o.m. uit Duits land Uruguay. Pakistan, Ver. Sta ten en Zuid-Afnka. De Belgen hebben vooral belang stelling voor schoenen, de Duitsers voor lederwaren, chemicaliën en machinerieën. Voor de lederwaren is de beurs min of meer een experiment. De datum van de beurs valt namelijk wat vroeg in het seizoen, omdat men !n deze branche gewend is om pas eind Augustus orders te plaat sen. De indruk van de een-te dag is. dat het experiment geslaagd is en dat het door de beurs in deze tijd te houden gelukt is de stille tijd te overbruggen. Dat de buitenlandse dienst van de Jaarbeurs vaak voor vreemde en moeilijke vragen komt te staan bleek gistermiddag weer eens. De eerste dag van de schoen- en ledei- beurs bevond zich onder de buiten landse gasten iemand uit Pakistan. Tegen het eind van de middag ver voegde deze zich bij de buiten landse dienst met het verzoek of men hem niet een vertrek ter be schikking kon stellen, waar hij al leen kon zijn om zyn godsdienstige plichten te vervullen. De Jaarbeurs heeft aan zijn wens kunnen vol doen en zo kon haar gast Allah aanroepen op de wyze die hem is voorgeschreven. (Van een onzer verslaggeefsters) GOUDA. „Ik heb my schuldig gemaakt aan beeldenstorm'*. Dat heeft die 32-jarige Fransman achteraf nog geschreven aan Sonja Meyer, de 23- jarige beeldhouwster uit Gouda, nadat hij 's nachts een. bijna voltooid relief had kapotgeslagen. Sonja Meyer had het in opdracht van de gemeen te AxnmerstoL gemaakt in haar atelier, dat staat öp een eilandje in de Reeuwijkse plassen. Het kunstwerk, waaraan ze twee maanden koorts achtig had gewerkt, Is zó verminkt dat zij het voor een belangrijk deel kan gaan overmaken. De Fransman zit al hoog en droog in zyn land en schrijft haar brieven. Maar als hü weer eens deze kant uit mocht komen, dan heeft de Goudse politie nog een appeltje met hem te schillen Een „crime passionnel" zou men deze privé-beeldenstorm kunnen noemen. De jongeman in kwestie, die Sonja Meyer al een jaar van correspondentie en een oppervlak kig persoonlijk contact kende, wil de meer dan het, maar daarvoor voelde mej. Meyer niets. Sonja Meyer woont bij haar ouders in Gouda, maar zy heeft haar atelier op een moot eiland „Klein Elf hoven" in de Reeuwijkse Plassen, De ge meente Ammerstol had haar opgedragen m de gevel van de „H. Zanen-Kleuter- school" een relief te maken. Zij ont wierp een voorstelling met de spreuk „Concordia Parva© Crescunt" („Door eendracht groeien kleine dingen tot grote zaken"). Het relief wordt uitgevoerd In Fran se kalksteen en is 100x70 cm. Een gip sen voorstudie is voorlopig in de Uit. vrees voor straf Scholier die niet was overgegaan gevonden AMSTERDAM. De 15-jarige Gerrit Jansen, die op 8 Juli aan het zwerven is gegaan, omdat hij niet thuis durfde komen, is terecht. Hij was op de Mulo-school niet overgegaan en vreesde straf. Een Duitse koopman, die de jongen in zijn auto meenam naar Freiburg, kreeg argwaan en bracht de jon gen. naar de politie. Daar vertelde hij eerst, dat hij een voettocht maakte door Duitsland en Zwitser land. maar viel tenslotte door de mand. Maandag kregen de onge ruste ouders bericht, dat hij in een jongenstehuis in Freiburg onder gebracht was. Gedrag van bestuurders in de oorlog belicht HILVERSUM Een anonieme brochure, getiteld: „Alarm m de AVRO", heeft de aandacht getrok ken. Zij is kennelijk geschreven door iemand, die van omroepwan- ten weet, ook uit de oorlog. De schrijver plaatst het conflict VogtDe Clercq in het middelpunt van zijn betoog en geeft dit con flict als achtergrond van de ver anderingen, na de oorlog gekomen in ons omroepbestel. Nadrukkelijk wordt gewezen op de positie der honderdduizenden ongeorganiseerde Nederlandse ra dioluisteraars, voor wie bet betalen van 12 luistergeld plicht is, maar die zich niet- tot het lidmaatschap ener radiovereniging willen laten dwingen en daardoor totaal onmon dig in omroepzaken blijven. Deze opmerking doet vermoeden, dat de schrijver relaties heeft met de kring om het wel zeer zwijgzaam gewor den „Comité radioluisteraars". Interessant is de conclusie der brochure, dat juist de AVRO voor deze ongeorganiseerden., veelal voor standers van een nationale omroep, van groot belang kan zijn en dat de heer Vogt, m tegenstelling tol de heer De Clercq, dit zeer goed ziet. Wat de oorlogsgeschiedenis be treft geeft de brochure aan, dat zo- wei de heer Vogt als de heer De Clercq fouten hebben gemaakt, maar dat de heer Vogt op grond van zyn onbetwistbare capacitei ten na de oorlog weer door het Ne derlandse volk is aanvaard. De brochure citeert de beruchte brief, die de heren De Clercq en paler Dito in November 1940 aan ae Duitsers schreven om, namens het „Centraal Bureau voor de Om roep in Nederland", dus namens al le omroepverenigingen, een liquida tie van bet omroepverenigingstelsel aan te bieden. Pikant is het te le zen, dat dezelfde brief de heer Vogt, op grond van zyn grote ken nis van omroepvraagstukken aan beveelt voor de functie van direc teur-generaal van een „Centrale Nederlandse Omroep". Bliikbaar zyn thans voor de heer De Clercq de prachtige directeurs- kwaliteiten, die hij de heer Vogt toen toeschreef, niet meer van overwegend belang. school aangebracht. Soma Meyer werkte dus koortsachtig aan het eigenlijke relief. Eén collega-vriend, de Amster damse beeldhouwer Aegidus van Dun, hielp by dit haastwerk. Zy werkten bui ten, onder een afdak en lieten het werk en de gereedschappen 20 Uggoi als zij het 's avands verlieten Het stond beschut. Hadden »j binnen ge werkt dan had de vernieling met zo ongemerkt kunnen gebeuren. Want op die ochtend stond iSonJa Meyer heel vroeg voor haar werk. De buitenste figuren waren kapot gesla gen pn deerlijk verminkt, 2® wist niet wat haar overkwam. „Eerst dacht ik", vertelde zij ons. „dat het door de storm kwam, het had die nacht gewaaid en mis schien waren er balken op ge waaid. Maar het huisie was onbe schadigd en het afdak ook. De vuist, waarmee de hartstochtelijke Fransman zijn vernielend werk heeft verricht, vonden ze later een heel eind weg in de tuin. Nu begint Sonja Meyer met ver nieuwde ijver aan de restauratie. Het afgietsel uit Ammerstoi is naar haar atelier gebracht. Zij zal het werk in drieën hakken tn in drieën in de schooi metselen, want het middenstuk i* onbeschadigd. 11eivol# pas f zij iedere morgen om vijf uur uit hun. cel werden gehaald om een „kruïpoefening" te maken. In be hoorlijke snelheid moesten zij dan op handen en voeten tweemaal een stuk terrein van vijftig meter „ne men". Ging dat niet vlug genoeg dan werden zij ter beschikking ge steld van de wachtcommandant en twintig minuten lang geslagen tot zij niet meer konden zitten of lig gen, Deze kruipoefening werd drie maal per dag herhaald. Jan Peetersen heeft in Marseille viermaal dagarrest gehad en moest na de vierde keer door zijn kame raden naar zijn bed worden ge sleept. In een brief aan zijn ouders schreef hij later dat de striemen toen minstens een halve centimeter diep in zijn lichaam stonden. Van Marseille werd hij overge bracht naar een opleidingskamp in Frans Marokko, waar de situatie nog een graadje erger was. Op ad vies van een deskundige sloeg hij toen aan het simuleren. Hii gaf voor dat hij kwalen had aan zijn oren, 7.11 n ogen en hersens. Zijn bevel hebbers namen dat zomaar Biet. maar dc strafoefeningen, die hij kreeg te verduren vermochten hem niet te breken Hii werd tenslotte afgekeurd, naar Frankrijk gezon- ken van de zaak tegen de 28-jarige timmerman H. D. S„ die om dezelfde reden terecht stond, werden weer in handen gesteld van de rechter-com- missaris voor het laten inwinnen van een reclasseringsrapport. Al deze verdachten wonen in Am sterdam en zijn betrokken geweest bij een sigarettensmokk els ff a ire, die haar hoogtepunt bereikte in de nacht van 28 op 29 Jura te Velsen. In het nachtelijk duister voeren L. en S. toen met een bootje naar een Finse houtbout in het Noorüzeekanaal om daar twintigduizend Amerikaanse sigaretten af te halen. Bij hun terug komst op de wal vonden zij tiaar niet De V.. die volgens afspraak in de auto, die K. ter beschikking had ge» steld, zou wachten. De V. was nl. met de auto verdwenen, nadat de po litie op zijn spoor was gekomen. Hij was hard weggereden en had de waarschuwingsschoten, die werden afgevuurd, langs zich heen laten gaan. L. en S. werden de volgende och tend door de politie ontdekt onder een hooischelf, waarin zij zich had den verscholen. De twintigduizend sigaretten lagen in de nabijheid. De eis van de officier van justitie was tegen K. vijf maanden gevange nisstraf plus verbeurdverklaring van zijn auto en tegen De V., L, en S. een maand gevangenisstraf en vier maan den verblijf in een rïjkswerkinrich- ting, (Van onze correspondent) NIJMEGEN De benoeming van prof. dr Asselbergs (Anton van Duinkerken) tot opvolger van prof. dr G. Brom als buitengewoon hoog leraar in de Nederlandse en alge mene letterkunde heeft in Nijmeeg se universiteitskringen geen opzien gebaard. Zij heeft de algemene instemming zowel van de hoog leraren als van. de studenten. De benoeming door de St, Rad- boudstichting ivas reeds geruime tijd geleden geschied, maar men kon haar niet officieel bekend ma ken in verband met het feit dat de benoeming nog de sanctie moest hebben van het departement van O., K. en W. X\7AAR ik mij in die Brabantse Vr stad na volbrachte taak een beetje begon te vervelen en de Nederlandse Spoorwegen nog lang geen puf hadden om terug te gaan, liep ik het gerechtsgebouw binnen de enige gratis theatervoorstel ling die de overheid geeftNauwe lijks had ik op de publieke tri bune plaats genomen of de veld wachter kwam op krakend rijks- schoeisel naar me toe en zei nors: „Rustig blijven, hè", want burgers die gebruik maken van de open baarheid der zittingen worden door de vaklui- meestal een beetje als potentiële medeplichtigen behan deld. Ik knikte de man onderwor pen toe en ging nóg muisstiller dan ik al ben, zitten luisteren naar de rechter, een goedgevoede notabel, die op het bekende feodale spot toontje een verdachte zijn inklim- mingen voorhield Het teas een geschikte jongen van een jaar of vijf en twintig Inbrekers behoren trouwens veelal tot het meest acceptabele deel der tegen de maatschappij indruisende persoonlijkheden. Zij begeren wel eens anders goed, maar niemand kan ze afnemen dat ze er iets voor doèn. Déze had, als je het zo hoor de, een reeks van stoutmoedige gymnastische toeren verricht, eer hij in een deftig notarish-uis de hand kon leggen op een buit van nog geen tweehonderd gulden. Ook de weg terug had hij er vakkundig afgebrackt en als er later niet door jongens van de vlakte was gepraat zouhij waarschijnlijk nooit in het bankje terecht gekomen zijn. Hij ontkende op de manier van nee heb je en ja kun je krij gen. Getuigen trachtten de legkaart die de officier van justitie zo be kwaam bijeendroomde, met sub stantie te vullen, maar de zaak bleef onwelluidend rammelenzo dat het belang van 's mans alibi met de minuut zwaarder begon te wegen. „Zo verdachte. En V beweert dus geweest te zijn bij een dame Het laatste woord beefde van rechterlijke ironie, waarom het la gere personeel behulpzaam doch binnen de_ grenzender magistrale waardigheid grinnikte. „Dan zullen we die dame maar eens even horen." Toen ze binnenkwam werd het wat lichter in de saai, want het was een alleraardigste juffrouw met een toffe glimlach om de zorg vuldig gepenseelde lippen. De ver dachte leefde, na een maand een zaam voorarrest, helemaal op van de knipoog die zij hem voor de voeten wierp, tertmjl de reckter zijn formele aandacht via drie keelschrapingen moest terugroe pen, gelijk een buitenspelend kind dat niet wil komen eten. Eindelijk hief hij aan; „Uw naam is Maria Henriëtte Willy Haar getuigenis bleek uerpolgens een meesterlijk staaltje van liegen binnen de bedding van de wet, want ze steunde de jongen waar het ook maar moge tijk toas en hul de zich in de mist van het „dat herinner ik me niet meer" als het vuur haar at te dicht aan de wel gevormde schenen werd gelegd. Moegestreden liet dc rechtbank haar ten slotte gaan er was geen bruikbaar woord uitgekomen. Ze stapte van het getuiqenpodtum en wipte naar de verdachte toe, die geestdriftig opsprong en haar zonder de geringste aarzeling dank baar in de armen sloot. Nóóit klonk een hartelijker kus in de waardige stilte van een rechtszaal. De toch nog wakker geschrokken veldwachter rukte de minnaar terug op de bank en de rechter vond het ter zake bijzon der hard met zijn hamer op de tafel te bonzen. Maar vrouwe Jus- titia had het door een kiertje van haar blinddoek allemaal gezien en- glimlachte zó getoucheerddat ik 'die officier geen schijn van kans geefKRONKEL Vert^tg van pag. 1 zijde der gedelegeerden als van die van het publiek, zoals anders alleen een candidaat na zyn benoeming te beurt valt. Men kan thans van een besliste Stevenson-bewegmg spreken, welke bij de minuut groeit en aangemoe digd wordt door het feit, dat hij, hoewel hij zich nog steeds niet be schikbaar stelt, ook niet onomwon den heeft verklaard, een candidaat- stelling te zullen weigeren, Hij toon de zich een eminent en bezielend redenaar, wiens stijl en woordkeuze aan Roosevelt herinneren. Hij deed het hele negativisme op het republi keinse congres met cnkclo sarcasti sche zinnen af. prees 2elfcritiek aan ais het geheime wapen dor demo cratie en. toonde zich bewust van Amerika's verantwoordelijkheid voor het wereldgebeuren. Nog een belangrijk feit: Barkiey, de vice-president der VS„ heeft op het congres te kennen gegeven, dat hij zich niet langer beschikbaar stelt voor een candidatuur der democra tische party. Dit is ongetwijfeld in het voordeel van de actie voor Ste venson. die na hem de populairste figuur in alle mogelijkheden is. Al gemeen wordt nu aangenomen, dat Stevenson een candidatuur zal aan nemen, omdat na zijn rede van Maandagmorgen dc aandrang uit al le hoeken van het land enorm is toe genomen. Volgens de laatste geruch ten zal ook Truman hem steunen. Russell, de Zuidelijke candidaat, is door de Stevenson-actie wat meer op de achtergrond geraakt. De hoofd personen zijn thans Stevenson, Har- riman ea Kefauver. Het congres nam in de nanacht nog een onverwachte wending. De voorzitter, die tegen twaalf uur de zitting had geschorst verlengde de I niet weg, zoals gevreesd werd. Een poging, door de afgevaardigde van Florida ondernomen, om het voor stel door amendering te verzachten, mislukte, nadat de luid toegejuichte Roosevelt jr. een hartstochtelijk be roep had gedaan om ertoe mede te werken, dat de democraten van alle staten straks op de door het congres aan te wijzen candidaat kunnen stemmen en de situatie van 1948 zich niet zal herhalen, toen Truman in verscheidene Zuidelijke staten niet op de kiezerslijst werd geplaatst. Ru de Wereldbibliotheek is in ■*-* Wereldboog-serte (prijs per «f 2,25, by intekening op minstens 4 tjes t 1,63) een tweede druk verschenen van de Nederlandse vertaling van het 1 bekende boekje „Ontstaan en ontwikke- ling van het moderne kapitalisme" van dc Franse econoom prof. Hcnrl Sée. Waarom aan de Nederlandse titel de woorden „en ontwikkeling" werden toegevoegd is ons niet helemaal duide lijk. "Worden hiermede by de lezer met verwachtingen gewekt, die prof. Sée niet vervult en blijkens zijn voorwoord, Dok geenszins heeft willen vervullen? Afgezien hiervan echter kan men de verschoning van dit aardige en knappe hoekje m het Nederlands slechts toejui chen. Dat er een tweede druk van is uitgekomen bewyst. dat er terecht nog steeds naar wordt gevraagd door hen, die in deze problemen belaas stel len. De in vete opzichten opvallende rede. voeringen, die Koningin Juliana heeft gehouden tijdens haar verblyl m da verrrusdc Stalen en Canada, zyn thans, ouder de ütel „Koninklijke woorden van rrw ouuer ae uiei „nonintuijKe wooraen van schorsing met een uur. Toen diende h.m. Koningin Juliana" Gebundeld mt- ScTiQtnr IvïnrtHv pon mnria in ïr, 11a IJ J v Senator Moocly een motie in. in de geest van de loyaliteits-verklaring van de groep Harriman-Kefauver. In den en daar totaal beroofd op straat deze verklaring wordt geëist, 'dat -n slechts gedelegeerden aan het con- Van Franknjk trok J PeetersCn 1 gres kunnen deelnemen, die zich naar Belgie waar hij^met een jon- 1 verplichten tijdens de a.s. verkie- pemar met wie hij in contact 1 zïngscampagne volledige steun te het plan maakte om naar verlenen aan de door de conventie kwam. Zuiri-Afrika eaan en daar werk te zoeken Eerst wfH« hii echter not? een kennis in otv zoeken Bii het nver»ehrHden van dn Nederlands" frons werd hii e"h- ter aangehouden in verband met weenemm van de auto bii de 1 de Zuideliike staten Georgia, Texas. Haarlemse stad^chouwburc. Tfuns i Virginia, Florida. Mississippi en Louï zit hij in het Huis van Bewaring sana, maar de gedelegeerden van de- te Haarlem. 1 gekomen, eveneens bij de lVereld-biblio- töceit. Men heeEl bij verschillende gelegen heden gesproken over deze redevoerin gen als „waarlyk koninklijke woorden". IV13 willen dit liever niet -doen, omdat deze uitdrukking ons té versleten aan doet. Wat wy. en met ons velen, in dcre woorden hebben beluisterd is de zui\-er menselijke roep om vrede in deze wereld vol ooriocsdtei- rihr: om beter begrip voor elkaar bij de statengroeoen. die nu wantrouwend teec-nover clkrar staan: om klaarheid, onk op wetenschappelijk gebied, in de?e chaotische tijd. Het zal voor velen een vreugde zlju deze redevoeringen le herlezen. Dat het batig saldo van dit boekje het kost *en Rovde komt aan de StJch- aan te wijzen candidaat ook, indien men het met de keuze niet eens is, Deze motie werd na een langdurig en vaak bewogen debat om ruim twee uur in de nacht aangenomen De bestrijding was gekomen van

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3