Hannie Termeulen (™lt) schenkt ons derde zilveren medaille Irma Heyting-Schuhmacher in het beslissende duel niet snel genoeg v. Klaveren door puntenzege op Keenan in volgende ronde Waterpoloploeg bereikte minuut voor tijd 3-2 zege Geen puntentelling bij deze en volgende Olympische Spelen r r r NA EEN KWARTIER DE UITSLAG Amerika loopt uit op Rusland Ilein v. d. Zee door Rus Bulakov uitgeschakeld Na keiharde worsteling Zuidslaviërs vonden dat de Belgische scheidsrechter niet deugde m Geertje W ielema vestigt nieuw Olympisch record Nederlanders uitgeschakeld J w. V J w Dinsdag 29 Juli' 1952 3 (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Maandag. Voor Nederland zal het goud op deze Olympische Spelen uitermate schaars zijn. Zelfs na een nummer, waarop velen hun hoop hadden gevestigd de 100 m. vrije slag dames is vanavond in het zwemsta- dion het Wilhelmus niet ge speeld. Het rood, wit en hlauw is wel naar de top van een mast geklommen, maar dat was voor het Finse militaire muziekcorps nog geen aanleiding ons volkslied aan te heffen. Hannie Termeulen stond nl. een trede te laag bij de cérémonie protocolaire, die zjj met Olympisch kampioene Katalin Szöke twee Hongaarse zwemsters beleefde. Ja, Han nie Termeulen en niet Irma Heyting-Schuh macher. Oe Amsterdamse had na een opwin dende finale met acht deelneemsters door sterke laatste meters tegen de hassinwand ge tikt achter Katalin Szöke (tijd 1.07.-). Het be tekende zilver. Een resultaat, dat onder de aanwezige landgenoten wel vreugde veroor zaakte, maar geen uitbundigheid. De ver wachtingen waren ondanks de goede tijden van de Hongaarse meisjes te hoog gesteld. Van Hannie Termeulen overigens een knappe prestatie, deze tweede prijs vóór Judith The mes, die gisteren een Olympisch record ach ter haar naam had laten noteren. "N Vanavond voor de radio V. Goud vervaagde - OLYMPISCH BOKSTOURNOOI Clympische cijfers HELSINKI, Maandag. Er stonden vanavond in het Uima- stadion voor de box van de Belgische zwemploeg enkele heet hoofdige Zuidslaven. Nog onder de invloed van de spanning, die het waterpolodrama NederlandZuidslavië 20 minuten geleden binnen de muren van het bad had ge bracht en de gemoederen van de Oost-Europeërs had beziggehouden en nóg hield, werden door hen allerlei onvriendelijkheden tussen Belgische Olympische deelnemers geworpen. Wij zullen u vertellen waarom. Zojuist had het Zuidsla- visch 7-tal na een keiharde worsteling met 32 van Nederland verloren. Omdat, volgens de heren, de scheidsrechter niet had gedeugd. Nu moet u weten, dat deze een Belg was. Daarom schoof na afloop een groep wild gesticulerende lieden in de richting van de Belgen om zich, eenmaal daar in de buurt ge komen, via niet voor publicatie in aanmerking komende woor den en uitdrukkingen, te laten gaan. Het dreigde zelfs nog op een vechtpartij met een der Belgen uit te lopen. Tenslotte zijn officials aan het sussen geslagen. Mokkend dropen de Zuid- slaven af. Tulare viert feest OP DE BRINK VAN HELSINKI V. Zatopek kan niet ophouden Joris Tjebbe niet in finale 400 m Landbouw versloeg waterpolo Drie Nederlandse meisjes in de finale rugslag Achtervolging Hijzelendoorn moet herkansing rijden Italië wint Davis Cup finale Europese zone Het uitblijven van een officiële uitslag heeft de spanning er op de tribunes lang ingehouden. Er was geen twijfel aan de eerste plaats van Katalin Szöke. Zij had met een duidelijke voorsprong aange tikt. De finish van de anderen was echter te dicht opeen geweest om de volgorde te kunnen vaststellen. Na een kwartier echter liep een aantal in Nederlands Olympisch tenue gestoken officials opgewon den naar Hannie Termeulen toe. De jury had uitgemaakt, dat zij voor de zilveren medaille in aan merking kwam. Een gelukkige zwemster stak twee vingers om hoog, wuifde naar de tribune en onderging vervolgens dapper de felicitatieaanvallen. Een omhelzing van Irma Heyting-Schuhmacher, dit seizoen haar felste rivale, maar in het beslissende duel niet snel om op het podium te Dinsdag 29 Juli: 18.0018.30 <KJt.O.) Woensdag 30 Juli; 12.4513X0 (V.A.H.A.) 18.00—18.30 (V.AJLA.) Donderdag 31 Juli: 12.45—13.00 (A.VJt.O.) 18.00—1830 (A.V.R.O.) Vrfldag 1 Aug.: 12.45—13.00 (A.VJl.O.) 18.00—1830 (K.R.O.) Zaterdag 2 Aug.: 12.45—13.00 (V.A.K.A.) 18.00—1830 (K.R.O.) Zondag 3 Aug.: 12.45—13.00 (K.R.O.> 17.55—1835 (VR3.0.) Veel zenuwen voor de start. Zorgvuldig trokken de finalisten de trainingspakken uit. De Ameri kaanse Joan Aiderson hield haar tenen in het water om er vast aan te wennen. Hannie Termeulen deed dat anders. Zij schepte twee handen vol water om het gezicht wat af te koelen. Commando om op de betonnen blokken te gaan staan. Irma Heyting-Schuhmacher op baan vijf, Hannie Termeuien naast Szöke op baan 3. Startschot. Acht geladen zwemsters werden terug geroepen. omdat H' nnie Termeulen zich te vluin het water had ge stort. Nog enke.'e minuten van in tense spanning. De Hongaarse leidster moest tenslotte achter Katalin Szöke worden weggestuurd. Ditmaal een correcte start en on middellijk felle strijd. Het krachts verschil was uiterst gering, maar na 30 meter maakte Katalin Szöke zich toch van de groep los. Zij keerde als eerste, gevolgd door de beide Nederlandsen en haar land genote Themes. Op drie kwart van de af te leggen afstand lag de Hongaarse een meter voor. Hannie Termeulen op de tweede plaats en vlak daarachter vier zwemsters vrijwel op lijn. Het goud was al vervaagd voor Neder land, maar deze finale kon toch nog twee medailles opleveren. Geest driftige aanmoedigingen rolden over het woelige water, waarin acht meisjes alle krachten inspan den voor een zo sterk mogelijke finish, Hannie Termeulen hield zich uitstekend en won zelfs iets op de Hongaarse, maar Irma Hey- tmgScbuhmacher bleek niet be stand tegen de aanval van haar mededingsters. Zij werd gepasseerd, maar het was van de tribune af niet te onderscheiden w -Ik meisje het brons had behaald. Ruim een kwartier had de jury nodig om de juiste volgorde van aankomst vast te stellen. Irma HeytingSchuhmacher was zesde geworden met een tijd van 1.07.3, een teleurstelling voor deze zwem ster, die dit seizoen steeds goed is HELSINKI, 28 Juli. De ver deling van de gouden, zilveren en bronzen medailles ziet er na 9 dagen als volgt uit: goud zilver brons 1. Ver. Staten 29 15 10 2. Rusland 22 26 15 S. Zweden 8 11 8 4. Hongarye 8 7 15 5. Tsj. Slow. 6 3 3 6. Italië 5 5 1 7. Finland 5 2 10 8. Frankryk 4 4 1 9. Australië 3 1 8 10. Zwitserland 2 5 B 11. Japan 2 4 4 12. Denemarken 2 2 IS. Turkije 2 1 14. Jamaica 1 3 15. Noorwegen 1 3 16. Canada 1 2 17. India 1 1 1 18. Argentinië 1 1 1 19. Zuid Afrika 1 1 20. Brazilië 1 1 21. Nw Zeeland 1 1 22. Zuid Slavië 1 23. Luxemburg 1 24. Duitsland 6 8 25. Nederland 3 26. Gr. Brittan. 2 6 27. Iran 2 4 28. Polen 1 1 29. Libanon 1 1 30. Oostenrijk 1 1 31. België 1 32. Spanje 1 33. Trinidad 2 34. Venezuela 1 35. Uruguay 1 36. Korea M- t 37. Egypte 1 38. Roemenië 1 89. Portugal 1 V-V-V geweest voor een resultaat onder de 1 minuut 7 grens. Hoe scherp de finish was ge weest, bleek uit de officiële uitslag: Judith Themes, Joan Aiderson en de Zuid-Afrikaanse' Joan Harrison 1.97.1. Voor de winnares en Olym pisch kampioene Katalin Szöke was 1.06 afgedrukt. PRACHTIG RESULTAAT! Hannie Tcmeuien (links) op het ere-podium met de winnares van het nummer 100 meter vrije slag, de Hongaarse Katalin Szöke. Hannie werd tweede en bezorgde Nederland daarmee de derde zilveren, medaille In de eerste ronde van de licbtwelter klasse heeft Piet van Klaveren zijn party tegen de Canadees Roy Keenan op punten gewonnen. De beslissing werd met twee stemmen tegen een ten voordele van onze landgenoot ge nomen. Van Klaveren heeft zich zijn overwinning op de Canadees hoofd zakelijk zo niet uitsluitend te danken aan een bliksemsnelle en accurate linkse waarmee hy zijn tegenstander tientallen malen tegen neus en kin trof en daardoor veie aanvallen in de kiem smoorde. Overigens was het geen fraaie pariU. Van Klaveren had het kennelük wat met zyn zenuwen te kwaad en hy trof in Keenan een tegenstander wiens styi hem slecht lag. Het omgekeerde gold trouwens eveneens, want Keenan is er niet in ge slaagd vat te krijgen op de zeer beweegiyke Nederlander. In de eerste ronde danste Van Kla veren in cirkels om de massieve en trage Canadees heen. By een hand gemeen op korte afstand viel Van Klaveren bijna door de touwen bui ten de ring als gevolg van een duw. Even later begaven de spankettingen van een der ringposten zich, en het duurde meer dan 5 minuten voordat het euvel verholpen was. Al die tod zat Keenan temidden van zijn ver zorgers op zyn stoel buiten de ring, terwijl Van Klaveren met zyn mana ger Theo Huizenaar op het podium wandelde. Na de hervatting hield Van Kla veren het tempo hoog, hij gebruikte zijn snelle linkse directe tegen de aanvallen van de Canadees, die nog geen oplossing had gevonden voor de raadseltjes, welke de Rotterdammer hem opgaf. Van Klaveren behield ook in de 2de ronde het initiatief. De derde ronde zette in met een Canadees offensief, waartegen Van Klaveren steeds weer zon linkse stopstoot aanwendde. Van Klaveren die in de tweede ronde een bloed neus had opgelopen kwam hiervan kennelijk onder de indruk, hy werd nerveus en miste enkele linksen doch kon zich, naarmate de strijd vorder de, toch weer herstellen en ander maal met grote zuiverheid zijn link sen tegen het gelaat van Keenan plaatsen. By de furieuze slagwisse lingen in deze ronde kwam Van Kla veren ook enkele malen met zijn rechtsen goed door. In grote spanning werd op de uit slag van de kamprechter gewacht en tot grote vreugde van de kleine Ne derlandse kolonie klonk door de luidspreker: overwinnaar: Van Kla veren. Gelukkig voor onze landge- SILHOUET SCHIETEN Silhouet schieten (60 schoten op een afstand van 25 M.) 1. en Olympisch kampioen: Takacs (Hongarije) 579 pnt.: 2. Kun (Hongarije) 578 pnt.; 3. Lichiardopol (Roemenië) 578 punten. sCHERMWEDSTRIJDEN Degensehermen (herei 1. en Olym pisch kampioen: E. Mangiarottl (Italië) 7 overw.; 2. D. Mangiarotti (Italië) 8 overw-: 3. Zapelll (Luxemburg) 6 overw. SCHOONSPRINGEN Schoonspringen heren (3 meter plank) 1 en Olympisch kampioen Browning (V.S.) 20539 pnt.; 2. Anderson (V.S.) 199.84 pnt.; 3. Clotworthy (V.S.) 184.92 punten. noot moeten in de jury mensen geze ten hebben, die oog hadden voor de ■superieure techniek van Van Klave ren. alhoewel hy zeker niet de beste wedstrijd van zijn leven gebokst heeft. Hij komt nu in de tweede ronde uit tegen de Ier Terence Milligam, die zijn partij uit de eerste ronde te gen de Iranees Ebrahim Afsharpour op punten heeft gewonnen. Hein v. d. Zee verloor op punten varf de Rus Bulakov. Na dit tafereel zijn wy de kleedkamer ingedoken om de over- biyfselen van ons waterpoloteam te aanschouwen. Het viel mee. Ons 7-tal was wel uitgeput, maar niet geschonden, Dat waren wel verschil lende zwembroekjes. Aanvoerder Braasem liet het zijne zien met de woorden: „Hier, zü. hebben het ge woon van mijn Iichaaam gerukt." Inderdaad, het is een hard duel geweest, maar niet onsportief. De Zuidslaven waren uitstekend en zelfs in sommige opzichten beter dan de Nederlanders. Zü combi neerden sneller en hun positie kie zen was effectiever. Ook het schot was goed» verzorgd. Ondanks deze voor een waterpoloteam voortref felijke eigenschappen, moesten zij Nederland de voordeligste kant van de score laten. Onze nationale ver dediging heeft aan de overwinning uitstekend meegeboawd. Daar was b.v. een doelman Van Gelder, die steeds weer uit het water rees om dreigende schoten te stoppen of weg te slaan. Voor hem lag meestal Korevaar die middenvoor Jezig geen vrijheid gunde. Daar was een Braa sem. die. als het even mis dreigde te gaan. zijn bevelen gaf. Neen. in die achterhoede Hen het best. Ook onze aanval heeft echter zim aandeel in de winst gehad. Middenvoor van Peggelen was gevaarlijker dan ooit. Cabout en Smol hebben zich leeg- gezwommen. De Nederlandse com binatie liep. Mentaal was zü ook hard. Want Zuidslavië deed al direct dingen, waar een ander 7-tal al snel mee kapot zou zyn gespeeld. De voorhoede met een aalvlugg? rechts voor Radonic zwom in de eerste mi nuten van het gevecht een paar keer dreigend op. Doelpunten kwa men er nog niet van, die volgden pas in de tweede helft. Eerst zou Nederland voor rust de leiding ne men door Van Feggelen. die een verre worp van Braasem benutte: 1—0. Nadat vele Nederlandse scho ten door een doelpunt of doellat wa ren gebroken, kwam Zuid-Slavië in de tweede helft op 11; het ge beurde vrij onverwacht. De Neder landse aanval maakte tijdens een attaque een fout. Brainovlc was er onmiddeliyk bij. nam de alleen drij vende bal met een rush mee naar voren en wilde schieten. Op dat ogenblik wierp Smol zich boven op hem. Het werd natuurlijk een vrije worp. Die naar Ivkovic werd ge plaatst. Deze bedacht zich niet. Een ferme armzwaai sloeg Van Gelder voor het eerst. De Nederlandse doelman zou nog één keer worden gepasseerd op een enigszins vreemde wijze. Het werd weer een gelijkmaker, aangezien Nederland nogmaals was weggelopen door een Braasem-Cabout combina tie: 21. Bij een Zuidslavische aanval floot de scheidsrechter nl. voor een Nederlandse overtreding. Een fractie van een seconde eerder had Kurtini. ook al vla een vrije worp, de bal achter Van Gelder ge plaatst. De Belg kende het doel punt toe. ofschoon hü het spel al had doodgemaakt. Onze waterpoloërs protesteerden zwak. De scheidsrechter gaf niet toe. Nederland ging driftiger spelen1 het verlangde een zege, die vlak voor tijd kwam. Dank zy een straf worp door van Feggelen. Onze mid denvoor mist zo iets vrijwel nooit: 32 In' groep A won Italië met 54 van de Ver. Staten (rust 32). PRINS BERNHARD en zijn beide oudste dochters, de prinsessen Beatrix en Irene, besteden de tijd die zy in de Finse hoofdstad door- brengen, goed. Elke ochtend en middag zijn zij in een der Olym pische arena's aanwezig. Vanzelf sprekend heeft de paardensport hun grote belangstelling. Maar ook de bezoekers van het zwemstadion kunnen het drietal elke dag met zijn klein gevolg op de tribunes zien. In het bijzonder het schoon springen en de oefensprongen van de 10 meter toren hebben hun aandacht. De foto toont de prins en zyn dochters bij de waterpolo- wedstrijd NederlandZweden cv VJ.y.« Gistermorgen zijn drie het Olympisch dorp Russen Kapyla binnengekomen met stapels uit nodigingen onder de armen tot bijwoning van een filmvoorstelling, gevolgd door Russische folkloris tische dansen. De uitnodigingen waren qcsteld in het Engels, Rus sisch, Nederlands en Fins. 't Is te hopen dat veel sportslieden daarvan gebruik zuilen maken om de sfeer, die door berichten van de Amerikanen over het gebruik van opwekkende middelen door de Rus sen bij het gewichtheffen en door klachten van de Russen over som mige uitspraken van de jury, troebel dreigde te worden weer zuiver te maken. Het I.O.C. geeft ook de dag bladen een beetje schuld van de wrijvingen. Immers de officiële re gelen van het Comité kennen geen landenklassement en het comité is vooralsnog niet bereid om enige wijziging daarin aan te brengen. In een vergadering werd het voorstel van Rusland dienaangaande ver worpen. Toch zyn vele dagbladen er toe overgegaan een puntentelling te publiceren. Die puntentellingen geven een ander beeld dan de lijst van medailles. Tulare (Californië) de woonplaats van Bob Mathias. Olympisch kam pioen op de tienkamp, heeft de overwinning van zijn stadgenoot spontaan gevierd. Ongeveer 1000 personen vormden een optocht van brandweerwagens, ziekenauto's en automobielen langs het huis van de ouders van Bob. ar en mevr. Harles Mathias, en verder door de straten van de stad. In een hotel was een speciale telexmachine opgesteld om de menigte die zich in de hotelhall verdrong op de hoogte te houden van de berichten uit Helsinki. De scores werden steeds bekend ge maakt op grote borden. Zatopek, de held van deze Spe len, kan niet ophouden met hard lopen. Maandagochtend, de dag nadat hij op indrukwekkende wijze zyn derde gouden medaille haalde door de Marathon te winnen, maak te hij met enkele journalisten een tochtje door Helsinki. In de middag trok hij echter de spikes weer aan. Hij ging een beetje trainen op de smtelbaan van het Olympisch dorp. Toen hij ophield, had hij precies tien kilometer afgelegd De Amerikanen hopen inmiddels dat deze training geldt als voorbe reiding van de tournee van de Tsjech. Hij werd nl. uitgenodigd om deze winter naar Amerika te ko men. Of hij de uitnodiging zal aan vaarden HELSINKI. In de eerste hal ve finale van de 400 meter vrije slag heren verbeterde de Frans man Jean Boiteux het Olympisch record, dat .n de series van Maan dag door de Zweed Ostrand op 4 mm 38.6 sec was gebracht. Boi teux liet 4.33.1 voor zich afdruk ken. In deze halve finale zwom ook Joris Tjebbes, maar, hoewel hy tot op 200 m zich kon hand haven in de middengroep, is hy er niet in geslaagd zich voor de finale te klasseren. Hjj werd acht ste in 5.01.9. Ook Ostrand bleef onder zijn Olympisch record van gisteren met 4.33.6. In de serie waardoor Tjebbes zich in de halve finale plaatste had hij 4.45.4 gezwom men. Weinig in overeenstemming met sportieve en Olympische normen was het incident na afloop van- de basketballwedstrijd tussen Frankrijk en Uraguay, die de Fransen met 6866 tconnen. Enkele Uruguay se spelers en toeschouwers takelden scheids rechter Farrell (een van de beste referee's van de V.S.) zodanig toe. dat hij van het veld moest worden gedragen. Spannende ogenblikken be leefden duizenden Nederlanders gisteren aan het radiotoestel, toen Dick can Ryn de water- polowcdstrijd Nederland-Zuid- Slaviê versloeg. De spanning bereikte zijn hoogtepunt toen de Zuidslaven even na de rust kans zagen om de in de eerste helft opgelopen achterstand weg te nemen. Hoe roti het verder gaan? De druk op het doel van Van Gelder werd steeds groter. Alle luisteraars vreesden het ergste, hoewel er toch nog wel vertrouwen teas in Van Fegge len. Zou hij er in slagen weer zo'n geweldig doelpunt te ma ken? Juist toen Dick van Rijn vertelde, dat Braasem en Bijls- ma in goede combinatie naar het Zuidslavische doel gingen, werd hij plotseling onderbroken door de stem van de omroeper. Dringender zaken moesten voor de microfoon gebracht. Luiste rend Nederland had op dat mo ment bepaald behoefte aan een praatje over de landbouw. HELSINKI. In de eerste serie van de 100 m. rugslag dames Is Geertje Wielema er in geslaagd bet Olympisch record te verbete ren. Het Hilversnmse meisje, dat met baar lange rustige slag reeds na een tiental meters met een lengte leidde en na het prachtig genomen keerpunt steeds meer was uitgelopen noteerde tenslotte een tyd van 1.13,8. Het oude record stond sedert de Spelen van 1348 op naam van de Deense Karen Harup met L14J2. De uitslag luidde: 1. Geertje Wielema 1.13.8. 2. Joan Stewart (N.Z.) 1.16.0. 3. Margaret McDonald (G.B.) 1.17.5. Ook Ria v. d. Horst won haar serie. Zy noteerde een tyd van 1.17. In de derde en laatste serie van de 100 m rugslag dames liet Joke de Korte zich verrassen door de Zuid-Afrikaanse zwemster Joan Har rison. Het Rotterdamse meisje zwom. op een der buitenbanen en heeft waarschijnlijk niet gezien dat Joan Harrison na het keerpunt een voor sprong nam om tenslotte als eerste aan te tikken in de uitstekende tyd van 1.14.7. De uitslag luidt: 1. Joan Harrison (ZA. 1.14.7; 2. Joie de Korte (Ned.) 1.15.8. Voor de finale plaatsten zich de volgende zwemsters: Geertje Wielema, Ria v. d. Horst, Joke de Korte. Joan Stewart (N.Z.), Margaret McDowall (G.B.), Barbara Stark (V.S.), Gertrud Herr- bruck (DuitsL), en Joan Harrison (Z-Afr.). De Nederlandse achtervolgings- ploeg, bestaande uit Flantaz, Voor tin g. De Groot en Maenen, verloor reeds na drie van de tien ronden een renner. Maenen nl. klaagde over stijve dyspieren en staakte na 1200 meter de stryd. Hoewel de Britse ploeg niet zo stejk reed als in de voorwedstry- den bleek het numerieke overwipht van onze tegenstanders voldoende te zijn om de oranjehemden ge makkelijk te slaan. Hiermede is de achtervolgingsploeg definitief uit geschakeld. De uitslagen kwarteindstrydten achtervolging luiden: le rit: 1. Italië 4.50.7; 2. Zwitser land 5.06.2. 2e rit: 1. Frankrijk 454.7; 2. De nemarken 458.2. 3e rit: 1. Gr. Brittannië (Stret- ton, Newton. Newberry en Burgess) 4 min. 52.2; 2. Nederland 457.8. 4e rit: 1. Z.-Amerika' 450.6; 2. België 4.51.7. De resultaten van de kwarteind strijd in de sprint. Eerste serie: 1. Cox (Australië); 2. Robinson (Zuid-Afrika); 3. Mar tens (België), tyd laatste 200 meter 125 sec. Tweede serie: 1. Peacock (Gr. Br.); 2. Le Lormand (Frankryk); 3. Millman (Canada), tijd 11.7 sec. Derde serie: 1. Sacchi (Italië); 2. Krogh Kants (Denemarken); 3. Szekeres (Hongarye), tijd 12 sec. Vierde serie: 1. Potzenheim (Duitsl.); 2. Gimenez (Arg.); 3. Hijzelendoorn (Ned.l, tijd 11.6 sec. Hijzelendoorn zal de herkansings- rit moeten winnen om nog in de halve finale te komen. MILAAN In de finale van* de Davis Cup ontmoeting. Europese zone, tussen Italië en België, heeft Italië het vierde enkelspel gewon nen, waarmede dit land deze eind strijd dus heeft gewonnen. Gardinl (It.) sloeg Brichant (Belg.) met 46 61 06 62 62, waardoor de stand thans 31 voor Italië is. Ita lië zal thans moeten uitkomen te gen India,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3