kabinetsformateur Spelen HET ROTTERDAMSCH PARCDL is Van teruggave van de opdracht geen sprake Voedselvergiftiging was drievoudige moord Parachutisten kwamen in publiek terecht Nieuwe beperkte blokkade Berlijns radiogebouw Belgisch Vakverbond roept op tot 24 mirss taking 12e Jaargang, no. 181 Maandag 4 Augustus 1952 AVRO bestuur gedagvaard KLM gaat twee helicopters aanschaffen Geen fusie tussen VVN en Ex-Po-Ge Boerenfamilie te Varsseveld slachtoffer van roofzucht Vijfjarig meisje overreden op „onbewaakte" Wachtmeester zwaar gewond bij oefening PiiïliiwÉiÉi VLIEGFEESTEN OP YPENBURG Met daverende knal door geluids barrière Sowjel-chauffeur probeerde Brits politieman omver te rijden F1 25.000 valt op nr 15355 Socialisten onderschrijven nationaal protest tegen langere dienstplicht Drie miilioen dollar voor Europese DP's Knaapje gewond door losse flodder Iets warmer Bed- ec Adm. Langs Haven 14! Schiedam. Tal. 69300 - Abono prijs: per week f 0.47." pei kwartaal"6.05. losse oammers 0,10. Uitgave N-V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamache Bank te Rotterdam Directeur» B. d® Vries. DEN HAikG.. Prof. dr U J. M. B e ei is op- dit ogenblik nog altijd'kabinetsformateur. Deze conclusie mag wordèn ge trokken uit de omstandigheid, dat aan eén kort communiqué van het Kabinet der Koningin, dat melding maakte van zijn bezoek op het paleis Soéstdijk in de loop van Zaterdagmiddag, sindsdien geen nadere mededelingen werden toegevoegd. Blijk baar heeft, hij de Koningin wél uitvoerig, ingelicht over zijn ervaringen bij de tot dusver bij hem ondernomen pogingen een parlementair kabinet van vier partijen te vormen, maar heeft hij haar nie t het verzoek gedaan van zijn opdracht te worden ontheven. Natuurlijk kan men slechts gissen of hij bij zichzelf reeds definitief de vorming van een parlementair kabinet uit de vier partijen, die hij daartoe bereid had willen vinden, on-. ..mogelijk acht. Maar ook indien dit zo mocht zijn is er niets, dat hem zou dwingen zijn formatiepogingen te staken. Hij toch ont ving- niet de opdracht tot de vorming van een parlementair kabinet, maar tot de vorming van een kabinet 2onder meer. MnMIIKB&lillllilDIPilPllt.ülllIjlliraillilliiniilDfJÜIJillilillllllilllLli'ltDIll Zoals onze parlementaire redacteur de vorige week reeds heeft opge merkt, heeft het ietwat stugge, ulti matieve optreden vaii' prof. Be el in het bijzonder het bereiken van moge lijke 7 overeenstemming met de p.v.d.A. verhinderd. Met praten ware er een kans geweest'nog een oplos sing 'te vihdën' met betrekking tot bepaalde bezwaren, die het schema van de formateur bij de P.v.d,A>- fractie had gewekt. Dit, gevoegd bij de omstandig heid, dat de formateur Zondag in zijn woonplaats Nijmegen onbereik baar was heeft de vraag 'doen rijzen of hij misschien van het feit, dat de voorzitter van de katholieke Tweede Kamer-fractie, prol Rorrune, ergens op de Veluwe zijn vacantie door brengt, gebruik; heeft gemaakt om een ontmoeting mét hem tot stand te brenger). Zoals de verhoudingen thans liggen zou een gesprek met hem zeker niet' overbodig zijn. En na het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat hetzelfde kan worden ge zegd van eventuele gesprekken mét anderen; - Toen. hij. dezer dagen de onmoge lijkheid van' een vier-partijen-kabi- ttet moest vaststellen, heeft prof- Beel verklaard de mogelijkheden van een kabinetsformatie verder te zullen overpeinzen. Aan-dit peinzen is blikbaar tbt nu toe hog geen ein de gekomen. Zal prof. Beel het-.zoeken in de: vorming van .eén extra-parlementair kabinet? Zó dit zijn streven is, 2al hij toch ook eerst nog wel eens met de respectievelijke fractie-voorzitters nader contact moeten, opnemen. Of heeft hij wellicht dit weekeinde ge bruikt om iets op schrift te stellen, teneinde een dergelijk nieuw stuk voorwerp van overleg te laten, uit maken? Ook deze vraag is hier in politieke kringen gerezen. Het ant woord er op zou alleen de heer Beel zelf kunnen geven en hij heeft tot dusverre het stilzwijgen bewaard. Maar ook als het bevestigend mocht luiden ligt het voor .de hand, dat direct mondeling contact eer nut dan nadeel zal kunnen opleveren. Rechtsgeldigheid algemene vergadering betwist Hilversum. Een ud van de Avro,-..aan iwiéondanks vertoon van lidmaatschap, de f. toegang tot de algemene vergadering jn Maas tricht is geweigerd. Heeft op kor te termijn een 'uitspraak gevraagd van de Amsterdamse rechtbank over de rechtsgeldigheid van deze vergadering.; Eiser acht deze ver gadering in' strijd met statuten en huishoudelijk reglement gehouden en derhalve ongeldig -waardoor tevens de op. die vergadering geno- men besluiten ondermeer de herbenoeming van voorzitter G. de Llercq ,'rechtskraeht missen en nietig dienen te worden verklaard. Als gronden, waarop de rechtsgel digheid wordtbetwist,' zullen o.m. worden aangevoerd: het 'feit, - dat deze vergadering te laat is uitge schreven en het feit dit-aan leden ten onrechte de .toegang is ontzegd. Deze zaak zal. in eerste instantie op Donderdag 7 Augustus a.s. die nen, -waarna vermoedelijk 'n week later de. pleidooien zullen worden- gehouden.. Communistische invasie in West-Beriijn mislukt BERLUN De Oost-Berlijnse communisten hadden het. plan om Zondag 10.000 werkloze jongeren in een park in de .Britse sector te Ver zamelen. Er kwamen echter veel minder en naar Reuter meldt waren er meer anti-c -wnmunisten dan com munisten. Velen van hen droegen zwarte hemden. De politie liet slechts personen toe met West-Ber- lijnse papleren.-Zij had zich op om vangrijke ongeregeldheden voorbe reid. Een honderdtal jonge commu nisten, die een optocht wilden hou den, werd met gummiknuppels uit een gedreven. In het geheel zijn 46 jongeren gearresteerd. SCHIPHOL. Dr Plesman heeft -vanochtend op Schiphol medegedeeld, dat de KLM op bet ogenblik de mogelijkheden Vfn* 't gebruik van hefschxoef- vliegtuigen bestudeert. „Eind 1953hopen wij'twee He licopters S 55. maar met andere motoren dan de Amerikaanse, in gebruik te nemen", zei de presi dent-directeur van. de KLM, naar wiens mening het hef schroef vlieg tuig jn 1960 economisch bruikbaar zal zijn. Dr Plesman vertelde dat de helicopters bestemd zullen zijn voor het burgertuchtverkeer Nederland, ROTTERDAM Op het Zaterdag voortgezette congres van de natio nale federatieve raad „Voormalig Verzet Nederland" kwam onder meer het voorstel voor het aangaan van een mogelijke-fusie met Ex- Po-Gé" aan de orde. Gebleken is, aldusvoorzitter Van der Meulen, dat de „Ex-Po.-Gé" op dit ogenblik niet tot een volkomen fusie wenst .over te gaan- De voorzitter stelde voor de activiteiten in de bestaan de landelijke .contactcommissie van de NFR en de „Ex-Po-Gé" te hand haven en ze mogelijk te verhogen. In deze commissie wilde de - voor zitter ook graag de B.S. betrekken. Na discussie ging het congres hier mede accoord. ULFT. De voedselvergiftiging, welke Woensdag j.l. te Varsseveld de dood veroorzaakte van de twee broers Te Lindert en hun zuster, hljjkt moedwillig te zijn veroorzaakt docr hun buurman, de 53-jarige, ongehuwde D. J. L. Terwijl de familie Te Lindert op het land aan bet werk was, is hjj de kenken binnengeslopen en heeft aan de aardappelen en andijvie, die op het fornuis stonden, een dodelijke hoeveelheid van een sterk werkend in de landbouw gebruikt vergif toegevoegd. (Van onze correspondent) HEERLEN Zaterdagmiddag is het vijfjarig dochtertje van dè fa milie Stas te Horst op de onbe waakte overweg Nijm e gen-V enlo door een trein overreden en ge dood. Bij het oversteken van de spoorbaan viel het kind, dat op de bagagedrager van de fiets van een oom meereed, en de oom ontdekte dit te laat. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Tijdens schiet oefeningen-van de rijkspolitie op de schietbanen te Vught is Zaterdag de gehuwde wachtmeester der rijks politie J. M. ïn 't Veld .uit Oister- wijk door een ongelukkig schot in de buik getroffen en zwaar ge wond. Het slachtoffer is naar het diaconessen ziekenhuis te Vught. vervoerd. Zijn toestand was heden morgen goed te noemen." GEVLUCHT voor een regiem, dut bun angstaanjagender voor komt dan het bezit van ftuis en haard hun dierbaar was, wachten vele Oost-Duitsers in West-Her- lijn, -tat zij worden ingeschreven* Alleen al in Juli zochten 13229 Oost-Duitsers toesvlucht in West- Berlijn. Zó groot was de stroom vluchtelingen, dat zij voorlopig' in fabriekshallen en noodver- blijven moesten worden onder gebracht. V Zijn motief voor deze opzettelijke voedselvergiftiging was roof. Het was hem namelijk bekend, dat in de woning van de Te Lindert's een niet onbelangrijk bedrag aan geld aan wezig was. Door de familie Tc Lin dert te vergiftigen, dacht L. zich daarvan meester te kunnen maken. Bijna is ccn broer van L, met wie bij samen woont, ook slachtoffer ge worden. Hij had Woensdag bij de familie Te Lindert nJ. enig werk verricht. Als tegenprestatie was hij uitgenodigd mee te blijven eten. Hij had dit aanbod' afgeslagen, niet ver moedende, dat hij daarmee aan de vergiftigingsdocd zou ontkomen. L. zal zo spoedig mogelijk worden voorgeleid voor de officier van jus titie te Arnhem. Hij is Zaterdag tij dens de begrafenis van zijn slacht offers door de rijkspolitie van Ter- borg gearresteerd. Hij had juist deelgenomen aan het „klokkeluiden", waarbij de bewoners van de buurt- scbap Heelweg, waar de overledenen woonden, gezamenlijk, aan het klok- katouw trokken. Toen hij'buiten kwam, werd hij gevangen genomen. De daarop volgende nacht heeft hy een bekentenis afgelegd.' Peking 'protesteert Britten wijzen veertig Chinese vliegtuigen aan VS toe LONDEN. Communistisch Chi na heeft bij Engeland geprotesteerd tegen „Britse inbeslagneming te Honkong van vliegtuigen van Chi nese communistische luchtvaart maatschappijen-" De Britse Kroon raad wees de veertig toestellen Maandag 'aan een Amerikaanse maatschappij, toe. De vliegtuigen waren door de Ame rikaanse maatschappij in December 1949 van de Chinese nationalistische regering gekocht. Het oppergerechts- hof van Hongkong had beslist, dat deze koop" onwettig was, aanvoerend dat de vliegtuigen op die datum eigendom waren geworden van de nieuwe Chinese regering te Peking. Deze uitspraak werd echter onge daan gemaakt door de Britse kroon raad. (Van een onzer verslaggevers) YPENBURG. De sensatie van het week-end was de vierde Interna tionale Luchtvaart Show Ypenburg, doordat Zondag een aantal parachu tisten midden tussen het publiek terechtkwamen en twee andeten op zó onfortuinlijke wijze de grond, bereikten, dat zij gelukkig niet ernstig werden gewond. De Engelse solo-springer major Terence W. Willïans, die na een gewaagd lange ral zijn parachute opentrok, ging kopje-onder in een moddersloot en haalde zijn neus open aan het prikkeldraad. De heer De Lange van de Eerste Ned. Parachutisten Club. smakte met het hoofd tegen de grond, waardoor hij een shock of een lichte hersenschudding op liep en mar het Militair Hospitaal vervoerd moest worden. Sergeant-parachutist van Santen, ste Ned. Parachutisten Club ver- die met een zendertje onder zijn voerden, hebben wij gezien, dat de valscherm een -directe reportage rain of meer ongelukkige „di f voor de AVRO verzorgde, plofte pings" zeker niet te wijten vlak naast de benen van een oude, niets vermoedende heer in het,.gras. Verder dreigde deAmhonnese'para- chutist Halapiri boven op een kin derwagen te vallen, maar zijn kor date schop tegen dit vehikel redde én de baby én hemzelf het leven. Tenslotte sleurde een valscherm, dat nog niet genoeg had van het tocht je, korporaal R. A. Mug uit Gro ningen, tientallen meters over de wei. Meevliegend in éénder beide Dakota's, die de springers der Eer- aan. de „dispatcher" luit. Moize de Chatelet-, die juist met grote plichts betrachting de springcommando's gaf. Nummer zeven, de korporaal Mug, veroorzaakte gehéel buiten zijn schuld een kort oponthoud, doordat de hand met behulp waarvan zijn valscherm opengetrokken moest worden, bleef steken achter. stang in het toestel... Het duurde even eer hij kon springen en daar door kwamen zijn opvolgers een eind verder terecht dan was bere kend. Ondanks al deze kleine incidenten is -ide vierde ELSY met een record aantal bezoekers v.an lOO.bOQ (Zater dag zó wek ais Zondag ri50:öÖOH;een- groot succes geworden- Met het parachute-springen van major Willians en de dertig leden der Eerste Ned. Parachutisten Ciub, vormden het optreden van Prins Constantin Cantacuzene van Roe menië in zijn ondersteboven vlie gend. tweedekkertjeen de Noord- Amerikaanse „Sabre"-straaijagers, die het in Korea tegen de Russische .Migs opnamen, de hoofdschotel. Verder waren het bombardement van Nederlandse straaljagers, de VLIEGENDE O/"1 O/TT1 CF C9 dienst van de ounL/i LLo. Amerifcea-nse kustwacht, zag op 16 Juli verscheidene heldere lichten tegen de. vroege ochtend hemel toen hij uit het laboratorium te Salem Massachusetts keek. Hij greep een camera, nam een plaatje en dit is het resultaat. De kust wacht gaj deze foto Vrijdag vrij toen Washington nog overstroomd werd met rapporten, die de Ame rikaanse luchtmacht had ontvangen over „onbekende verschijnselen", die door het hele land in de lucht gesignaleerd waren. Het heeft er veel van weg dat men er eindelijk in geslaagd is een formatie vlie gende schotels" te fotograferen, maar het officiële commentaar luidt, dat men niet heeft kunnen vaststellen wat het is geweest. De foto werd genomen op super xx film met een 10 X 13 camera uit gerust met een 135 mm lens, ge steld op oneindig. Opname 1/50 se conde op f 4.7. (Van een onzer verslaggevers) DEN' HAAG. -Een daverende dreun liet Zondagmiddag even na vijven half Den Haag schrikken. Als een lopend, vuurt je ging het door de stad, dat boven Ypenburg een reactie-vliegtuig geëxplodeerd zou zyn. .Maar er was niets aan de hand. De knal bleek niets meer dan het natuurlijke gevolg van 'hét'" doorbréken' der-geluidsbarrière door *n formatie „Sabre"-straalja- daarbij aansluitende brandblus-de- monstratie, het landen van een Bristol Freighter van de Britse' Sil ver City Airways, die passagiers met auto's en fietsen over het Ka naal zet, en* dfc aankomst der'twee kolossale helicopters uit de V.S., die er pas de eerste -oceaanvlucht op hebben zitten, dé grote attracties. EEK fris en aantrekkelijk kind van Holland, met de zorgeloze lach van de jeugd op haar gelaat en van a vermoed tintelende ogen, dat- isgelijk ieder .ander meisje van haar leeftijd, prinses Irene, het tweede dochtertje van Koningin .Julianaen Prins Bernhard, dat morgen op het witte paleis van Soéstdijk haar dertiende verjaardag viert. BERLIJN.Het gebouw van radio-Berlijn, dat tn de Britse sector ligt, doch onder Oost-Duitse controle staat, is opnieuw door de Engelsen ge blokkeerd, thans als vergelding voor een incident, waarbij een Sowjet-, chauffeur een Britse militaire politieagent trachtte omver te rijden. De toegang voor voertuigen naar het radio-gebouw is geblokkeerd met een grote tralier, die met afval is gevuld. De trailer is met kettingen aan een boom vastgelegd. Voortaan zullen de Russen slechts door één ingang het gebouw kunnen binnengaan, en dan nog alleen te voet ZU zullen daarbij de Britse militaire post bij.de deur moeten passeren. Het eigenlijke strijdpunt tussen de Britten én'dè Russen is, dat de laat st en in militaire auto's Oost-Duitsers in het gebouw trachtèn binnen te smokkelen, die geen speciale West- Duitsé pas hebben. De Britten staan er nu op óm de Sow jet-Russische militaire 'voertuigen, die:-caar het radio-gebouw rijden, te controleren. De Russen staan op het standpunt, dat dit een schending is van de vier- mogendhedenovereenkomst van 1945. Zij zijn niet van plan-dit onderzoek toe te laten' en dit heeft de Britse militaire politieagent, die zijn plicht wilde doen, bijna het leven gekost. De Britse commandant in Berlijn, generaal Coleman heeft scherp ge protesteerd hiertegen bji de verte genwoordigen van de Hoge Stril'd- commissie in Berlijn. Hjj heeft de medewerking van de Russen ver zocht bij het handhaven van de be paling, dat alleen bezitters van een West-Duitse pas het gebouw betre den. Anders, schreef de generaal, zou hij v«-plicht zijn om dè toegang te beperken. Degin, de Russische vértegen- woardigèr, antwoordde: „Wat betreft uw dreigement, in een of andere vnnn de onwettige blokkade van het radiogebouw te hernieuwen, daaraan zal ik geen aandacht wijden." Nu het dreigement is uitgevoerd, zal hij .wel gedwongen zijn om er aandacht aan te. schenken. DEN HAAG. -t- In de 516e staats loterij vijfde klasse negende lijst is beden de f 25.900 gevallen op lot no 15355. (Van ome correspondent) BRUSSEL. De meestal wilde, soms spontane en soms door de commu nisten voorbereide stakingen in verscheidene fabrieken en mijnen van Luik en Henegouwen uit protest tegen het bandhaven van de tweejarige dienst plicht .en uit sympathie met de miliciens, die daarover op baldadige wijze hun ongenoegen hadden geuit, wil het linkse Algemeen Belgisch Vak- verhoud in een algemene protestdemonstratie opvangen, Het bestuur van hetA.B.V.V. heeft besloten op Zaterdag 9 Augustus in het gehele land gedurende 24 uur het werk te doen neerleggen om daarmee, evenals door grootscheepse betogingen, op de regering pressie uit te oefenen en haar tot een wijziging van haar houding te bréngen. In een resolutie zégt het ABVV de gevoelens en de reacties zowel van de. soldaten als van de arbei ders te delen, de brutale maatrege len tot herstel van de orde te ver oordelen en de intrekking van alle strafmaatregelen te eisen. Het ABVV za] ook een beroep doen op de in ternationale vakbeweging om een gemeenschappelijke actie in de zes landen van de Europese Defensie Gemeenschap te voeren, waardoor aan de ongelijkheid van de dienst tijd een einde kan worden gemaakt. Het bureau van de socialistische party, dat tot deelname aan de sta king oproept, heeft geëist dat de soldaten,die thans achttien, maan den dienst hebben gedaan, onmid dellijk zouden afzwaaien. (Dit bete kent, dat België op eigen gezag zijn belofte zou verbreken om een troe penmacht vaii 04.000 man op de been te houden, een daad,, waartoe GENEVE. De Amerikaanse „Ford Foundation" heeft ,èen schenking ge daan vaj 2.900;000 dollar ten behoeve van elf tot twaalf ralllióen vluchte lingen in Europa, Het fonds zal beheerd worden door de Hoge Commissaris voor vluchte lingenzaken der V-N., mr G. J. van Heuven Goedhart. De „Ford Foundation" zegt ih. een verklaring, dat zij het vluchtelingen vraagstuk van acute en ernstige aard en een bedreiging van de vrede acht. De schenking is bedoeld als bydrage tot het herstel „van de intellectuele en morele schade.hij zovele millioé- nen vredelievende mensen." Het' geld is niet bestemd voor' rechtstreekse steun doch vóór permanente prdjec?" ten op sociaal eh. economisch gebiedt De klemtoon hierbij dient zoveel 'mo gelijk op de vraagstukken van de jeugd gelegd te worden. ook een socialistische regeringwel niet zou willen overgaan red.) In de meeste bedrijven, waarin de vorige week werd gsetaakt, is Za terdag of vanmorgen het werk weer hervat. In enkele fabrieken braken nog nieuwe stakingen uit. TILBURG. Bij een propaganda- cefening op Zaterdagmiddag van de Nationale Reserve te Haaren is omstreeks zes uur het achtjarig jongetje, Engelbertje van Loon, dat uit een huis kwam gelopen, door een losse flodder die vlak. b(j hem werd afgeschoten, vrij ernstig ge- Wond. Een dokter heeft hét knaap je, dateen grote wónd op het voorhoofd; en bovendien een her senschudding opgelopen had, ver bonden. Bij deze oefening werd door een .reservist ook een band van een bromfiets van een der toe schouwers kapot geschoten. LIEFDE voor de sport en de wens, in zoveel mogelijk lan den en op zo uitgebreid mogelijke schaal de jeugd en niet de jeugd alleen tot deelneming aan de sport te bewegen, zijn vijftig jaren, lang de voornaamste drijfveren geweest van. hen, die de Olympi sche Spelen organiseerden. Hun, activiteit, in deze geest ontketend, heeft ongetwijfeld vele schone vruchten afgeworpen, óók nu weer. Er was aan de laatste Spelen een zeker risico van politieke „in cidenten" verbonden. De Russen, met wie het Wrsten in een „koude oorlog" is gewikkeld, namen voor het eerst sinds de overname van de macht door het" communisme aan dg Spelen deel. Voor het eerst sinds de oorlog waren ook de vij anden van gisteren, West-Duitsers en Japanners, weer vertegenwoor digd, Desondanks bleven inciden ten van de gevreesde aard üit: .de enkele kleine botsingen, die zich voordeden, waren uitingen van een te hoog opgevoerd chauvinisme en misten, gelukkig, een politiek ka rakter. De Russen hadden niet de ,,won- dèrploeg", welke, naar de geruch ten wilden, de toeschouwers zou verbluffen met voor andere lan den onbereikbare prestaties. Wel bleken de Russen zich ontwikkeld te hebben tot-een sportnatie van de eerste rang. Veel belangrijker is echter, dat de Russische athle ten zich in Helsinki vriendelijk en sportief toonden. Lieden, die 'de omgang van de Russische athleten met die van de andere landen heb ben gevolgd, waren er van over-, tuigd, dat deze vriendelijkheid en sportiviteit natuurlijk waren, -en niet van bovenaf gecommandeerd. De bescheidenheid, door West- Duitsers en Japanners aan de dag gelegd alsmede de kwaliteit van hun prestaties, rechtvaardigden ten volle het besluit van het Int. Olympisch Comité, huh weer aan de Spelen te laten deelnemen. - Met een wérkelijke wortderploeg, ten minste op het gebied der atb- letiek, kwamen de Amerikanen. Op de sintelba&n vierden- hun blanke en gekleurde afgezanten, onder- afwezigheid van elke ras sendiscriminatie, triomf'op triomf. W AT de verrichtingen van ón ze, eigen delegatie betreft: zij bleven over het algemeen beneden, de, misschien wel wat al te hoog gespannen verwachtingen van 'het publiek, din-ever igens-.dooj ons^ in onze voorbeschouwing niet werden gedeeld. Wellicht bok zijn wij, iets meer dan andere landen,- door pech achtervolgd.. Een volkomen fitte Fanny Blankers-Koen. .had welis waar waarschijnlijk geen gouden medailles meer kunnen veroveren zoals in 1MB, maar voor het „zil ver" was zy nog altijd goed ge weest. Zonder de eigenaardige be slissing rondom onze waterpolo- ploeg had deze misschien de. eind strijd kunnen bereiken. Maar oók zo is het goed geweest: onze athle-, ten gaven zich vooir wat! zij waard waren en méér dan dat. Een wijd verspreide misvatting is, dat ons land, met 'zijn. 10 mii lioen inwoners, op sportief gebied nooit zou kunnen concurreren niet landen als de. Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, die hun keuze uit een veel en veel groter reser voir van sportlieden kunnen doen. Natuurlijkkan een groot 'land meer uitstekende athleten voort brengen dan een klein land, maarl de gouden medailles, door kleine naties veroverd, bewijzen, dat de grote landen daarom nog niét auto matisch ook de beste sportlieden moeten opkweken. Wel waar is, dat de sportlieden in het ene land onder gunstiger condities trainen dan in het an dere. Men behoeft daarbij géén geloof te hechten aan de verhalen, dat de athleten in bepaalde landen maanden lang op de kosten van de staat of een universiteit tot uitzon derlijke prestaties woraen opge leid. Maar het is wel zo, dat ih het ene land aan de sport veel meer faciliteiten verleend wordèn dan in het andere. In ons land bijvoor beeld kan men de goede sintelba- nen op dé vingers van een hand aftellen; in een enkele Ameri kaanse staat, Califomië, heeft men er zeshonderd! Men mag de hoop uitspreken, dat men hier, meer dan in het verleden, het belang van góede sportvelden en -gelegenhe den zal inzien. REST ten slotte een woord van dank aan de organisatoren: de Finnen. Alle gastvrijheid, waar toe dit sportieve, vriendelijke en vreedzame volk in staat is, viel de bezoekers in de ruimste mate ten deel. „.".'-.r KUALA LUMPUR. By een on- - geluk van een Valetta-transport- vliegtuïg in de staat Selangör zijn alle zeven inzittenden om het leven gekomen. Weersverwachting, medegedeeld door; het K.N.MJ; té: De Bilt, .geldig van Maandag-' avond tot Dinsdag-:, avond:ff fjKf •Droog, overwegend zonnig en vrij warm mét een 'matige Zui delijke wind. 5 Aüg. Zon op 5 u 8 '.'jn; onder: Maan' op 20 u 24 m-on der 4 u- svm.-- AST WggB VAP) VANMORGEN UjJR_- Helsinki Zw. bew. Edinburgh Half bew Londen,."-. \2w:bew. KooenhagenOnt) èw Amsterdam Zw. bew. Züricb Zw, bew. Locarnó Zw. bew. Genève Parijs Bordeaux Nlee Berldn Frankfurt MUnchen Zw.bew* Onbew.? Zwtbew; Zw. bew, Zw.btw.' Windstil Windstil Z.Z.W 5 z.W 4 Z. 3 Z.O, 2 .z.viv' Windstil ;N-W, 4, W.N.W W.Z.W. W.Z.W. Regenbui; W.Z j2

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1