m Faroek's vonnis al bij voorbaat geveld Vliegende schotels een natuurverschijnsel PS0N&* Amerika opgelucht door verklaring natuurkundige Nieuwe faciliteiten voor export naar Amerika Burgemeesters wedijveren in welsprekendheid Kampeerders klagen over Noordwijkse politie GELEZEN j 5 Een pluim van premier Naguib voor Engeland Formateur zet er tempo in Geen uitbreiding defensiepact Stille Oceaan Kinderverlamming in Noord Rijnland- Westfalen Revanches O.S. te Amsterdam AKKERTJES1 MOETEN DE TENTHUISJES GAAN VERDWIJNEN? Deining onder gezinskampeerders Lekkere hapjes van onnozele restjes WIE VIERT HET BESTE FEEST? Oranjestad Breda geeft eerste prijs aan „concurrent" uit Naarden Jongetje dodelijk verongelukt Victor Silvester in Loosdrecht Verhuurders van terreinen klagen' gemeente bestuur aan Agent die fietsje meenam thans vrijgesproken 3HR. DE GRAEFF. GROOT G.G., MORGEN 80 JAAR Roofoverval leidde iol ontmaskering van een P.D. Einde in zicht van Duits-Israëlische besprekingen Indonesië benoemt ambassadeurs in Moskou en Peking en gewogen j Donderdag 7 Augustus 1952 CAIRO. Generaal Nagnib, Egypie's „sterke tnan", heeft tegenover de correspondent ran het Milanese blad „Corriere della sera" ontkend, dat hü de troonsafstand van koning Faroek bewerkt zou bebben, omdat deze om gewapende Engelse interventie had verzocht na de militaire staatsgreep in Egypte. „Het lot van de ex-koning", aldus Naguib, „stond reeds vast, voor dat de beweging van het leger begon." De generaal stelde verder vast, dat Engeland tijdens hei gebeurde een volledige onzijdigheid In acht had ge nomen. Deze onverdachte pluim op de Engelse hoed krijgt nog meer be tekenis door het voortdurende overleg tussen de premier AU Maher en de Britse ambassadenr Stevenson. Zjj hebben de laatste fijd elkaar bijna da gelijks ontmoet. De Britse ambassade te Cairo heeft Woensdagavond een verkla ring uitgegeven, welke de goedkeu ring van premier Ali Maher heeft en waarin gezegd wordt: „Het is de ernstige wil van de Egyptische en Britse regeringen, dat in de huidige critieke toestand een zo nauw mo gelijk contact en de vrlendschappe- bjkste betrekkingen tussen haar worden bewaard." Hieraan wordt toegevoegd: „Er moet geen andere betekenis worden gehecht aan. de jongste veelvuldige besprekingen tussen de premier en de ambassa deur". In kringen van de Britse ambas sade heeft men voortdurend Egyp tische persberichten over een aan staande hervatting der onderhande lingen ter regeling van de Brits- Egyptische geschillen tegengespro ken. In verantwoordelijke Egypti sche kringen gelooft men, dat men het Brits-Egyptische geschil zal la ten rusten zolang het nieuwe Egyp tische regiem bezig is zich te con solideren. Het hoofdkwartier van ge neraal Naguib heeft Woensdag mee gedeeld, dat het leger zal worden gereorganiseerd en dat in Egypte wapenfabrieken zullen worden ge bouwd teneinde de strijdkrachten van de modernste wapens en uit rusting te voorzien. Het ministerie van oorlog en marine zal worden „gestroomlijnd" om bureaucratie te vermijden. De begroting voor dit ministerie zal vallen buiten de staatsbegroting. Vervolg van pag. 1 Drie, eveneens zittende ministers kwamen 's middags aan bod. Een daarvan behoort tot de VVD, Toch zal hij waarlijk niet in die hoeda nigheid benaderd zijn, omdat de fracties, die aan het ontwerp-pro- gram-Drees hun steun hebben toe gezegd aan samenwerking met de WD met de geringste behoefte hebben gevoeld. Als mr Donker een beroep op mr Stikker heeft gedaan om Buitenlandse Zaken te blijven leiden, dan is dat °P grond van zijn onschatbare ervaring en zijn per soonlijke kwaliteiten. Blijkbaar is de formateur erop uit geweest figu ren als mr Stikker en prol Van den Brink, van wie het algemeen heette, dat zij om persoonlijke rede nen bezwaren tegen aanblijven hadden, tot andere gedachten te brengen. Intussen zeggen de namen van hen met wie de formateur zich gis teren in verbinding heeft gesteld nog heel wat meer en heel wat an ders, Mr. Donker gaat er kennelijk van uit, dat tot de bijeen te bren gen ploeg met meer de ministers Muldenje en Peters zullen behoren. Lnplaats van eerstgenoemde wil hij blijkbaar als tweede CHU-figuur naast ix Staf, prof. Kernkamp in het kabinet zitting zien nemen en dan waarschijnlijk aan het te wijzi gen departement, dat tot dusver door de heer Peters werd geleid. Verder ligt het voor de hand, dat hij graag minister Van den Brink als minister van Economische Zakt/ zou willen doen aanblijven. In dat geval bebpeft men dus niet te re kenen op een Anti-Revolutionair aan het hoofd van dat departement of aan het hoofd van een der an dere sociaal-economische departe menten, Gegeven hu de dienaan gaande door de AR-fractie nadruk kelijk op de voorgrond geplaatste verlangens rest slechts de slotsom, dat het |abmet. dat mr. Danker voor ogen zweeft, niet op de steun der AR behoeft te rekenen. HONOLOELOE. De defensie raad van de „Anzus", de tegenhan ger van het Atlantische Pact in de Stille Oceaan, waarin de ministers van Buitenlandse Zaken van Ame rika, Australië en Nieuw-Zeeland zitting hebben, heeft 20 juist zijn eerste zitting beëindigd. Volgens een communiqué werd besloten, dal deskundigen spoedig te Honoioeloe zullen samenkomen om de militane organisatie van het bondgenoot schap uit te werken. Ook besloot de raad voorlopig het pact niet uit te breiden tot andere dan de drie lan den, die er reeds deel van uitma ken. Ten slotte werd overeenstem ming bereikt over de politieke or ganisatie van de „Anzus"» iB3in iius cüiEüi iit i bui. u uiiiujiiiijiainjitnjt'jiiiiniji.'t 'ni.Tiiiiiui muiinhiicinfL. DUSSELDORP. Naar van be voegde zijde is verklaard woedt een ongekende epidemie van kinderver lamming in Noord-Rijnland-Westfa- Ien, Verwacht wordt, dat zij zich tat midden September zal uitbreiden. Het hevigst getroffen is het gebied rondom Aken en het Ruhrgebied. Sinds het begin van dit jaar zijn er 1.647 gevallen, waarvan 118 met do delijke afloop, geregistreerd. Alleen reeds in de afgelopen week zijn 386 nieuwe gevallen gemeld; 26 hier van zijn met de dood geëindigd. Verduistering van gelden der B.S. niet bewezen DORDRECHT. De arrondisse mentsrechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de boek houder S. de V. uit Dordrecht. De ze stond veertien dagen geleden terecht omdat hij verdacht werd ccn bedrag van plm 3000— te hebben verduisterd ten nadele van de vroegere B.S- De V. zou dit be drag in zijn functie van leider der sociale sectie in het district Dord recht van de B.S. te eigen bate hebfaen gebruikt. De rechtbank achtte het wettig en overtuigend bewijs echter niet geleverd en sprak hem vrij. Om 13.15 uur sluiten hekken van Stadion AMSTERDAM. De voetbalwed strijd tussen Nederland en Egypte in het programma van de revanches van de Olympische spelen, die Zon dag 10 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden ge houden, zal worden geleid door de heer Klaas Schipper. Het bestuur van het N.O.C. ver zoekt ons voorts mede te delen, dat voor houders vart toegangskaarten de hekken van het stadion om 11.45 uur worden geopend. In verband met de officiële opening worden de hek ken van 13.15 tot 13.50 uur weer ge sloten. Aan deze revanches wordt o.a. deelgenomen door twaalf Olympische kampioenen, achttien winnaars van zilveren en. vijf winnaars van bron zen medailles. Te Lunteren heeft „Commissioner" E. Thykjaer, leider van hef Leger des Heils in Nederland, het eerste internationale kamp van Leger des Heuspadmnders geopend door het ontsteken van een vuur. Bijna 600 verkenners uit Zweden, Finland, Noorwegen, Belgiè, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, AmerikaCanada en Neder land bevolkten het kamp, dat „Motondo" heet. Advertentie l.M.) Veraorg Uw linid! Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. N.-Zeelands vakverbond Immigratie moet beperkt worden AUCKLAND. Naar de „Auck land Star" meldt, heeft het Nieuw Zeelands Vakverbond dezer dagen verklaard, dat de regering van Nw.- Z eel and moet ophouden steun te ver lenen aan niet-Britse immigranten en dat de immigratie-politiek moet wor den gewijzigd, Het dagelijks bestuur van het verbond gaf in een resolutie uitdrukking aan de vrees, dat „de politiek van massa-immigratie scha delijk is voor de huidige levensstan daard". Als de regering geen wijzi ging brengt in de huidige immigra tie-politiek, zal het vakverband de medewerking inroepen, van zuster organisaties overzee. WASHINGTON, De gemiddelde Amerikaanse burger is gewei- dig opgelucht door een verklaring, die de natuurkundige Noel W. Scott heeft gegeven van het verschijnsel der z-gvliegende schotels Door proeven heeft hij kunnen aantonendat zij toegeschreven moeten worden aan door statische electriciteit teweeg gebrachte verschijnselen die zich op zeer grote hoogte afspelen Op het fort Belvoir in Virginia heeft Scott een aantal proeven ge nomen, die werden bijgewoond door officieren der technische legerdiens ten. Hierbij' werd in een gaskamer met constante druk lucht in steeds grotere hoeveelheden toegelaten, totdat een tevoren vastgestelde hoe veelheid zich daarm bevond. Ver volgens werd in de kamer een be paalde lading statische electriciteit, aangevoerd, waarna de hoeveelheid ingebrachte lucht en de spanning worden verminderd. Hierna treden vreemde verschijnselen op, die over eenkomen met de beschrijvingen van de z.g. „vliegende schotels". Ooggetuigen van de proeven ver klaren dat men dan in de gaskamers oranje gekleurde ballonnen, omge ven door vlammende saturausimg, ziet. Deskundigen leggen er de nadruk op, dat de in de gaskamer op het tijdstip der proefneming teweeg ge brachte toestand kan worden ver geleken met die in het betrekke lijke luchtledig, op een. hoogte van 300.000 meter. De Amerikaanse jagers zullen thans niet meer pogen de onder de naam „vliegende schotels" bekend zijnde verschijnselen te achterhalen. Scott heeft namelijk uiteengezet dat, indien een vliegtuig op een derge lijke hoogte achter „vliegende scho tels" zou aanjagen, de kans groot Advertentie (l.M.) zenuwpijn,kiespijn Teigande pijnen., du ld el dos, maar niet hope loos, warrtAKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zakBr. Weiger namaak. helpen direct DEN HAAG. Volgens een mededeling in het blad „Foreign Commerce Weekly", een officiële uitgave van het Amerikaanse departement van Handel, z^n er nieuwe faciliteiten gekomen voor zakenlieden, die naar de "Verenigde Staten willen exporteren. Voortaan zullen in zogenaamde „vrQ- havenzoneü" („Foreign trade zones") uit het buitenland afkomstige goe deren In entrepot en zonder betaling van Invoerrechten kunnen worden tentoongesteld cn zelfs verwerkt. tuun of noodzakelijk wordt geacht. De Amerikaanse Importeur kan vrij stelling van belastingen en invoer rechten aanvragen, zolang de bui tenlandse handelswaar zich in. de „zone" bevindt. Voor buitenlandse exporteurs, die hun artikelen op de Amerikaanse markt willen introduceren, zal het bovenstaande zeker van het groot ste belang blijken te zijn. Men verwacht, dat de „Foreign Trade zones" tot een soort van markten voor de buitenlandse han del zullen worden, waar de kopers de monsters kunnen bezichtigen en die koopwaar uitzoeken, waarnaar hun speciale belangstelling uitgaat. Volgens de jongste bepalingen kunnen er voor dit doel nieuwe ..zones" worden geschapen in zaken- en handelscentra, waar dit oppor- Dat wil zeggen, dat deze pas be taald behoeven te worden, wanneer de goederen voor gebruik in de Ver enigde Staten de „zone" verlaten. Wanneer de Amerikaanse impor teur de monsters en/of koopwaar later weer exporteert, behoeft bij evenmin belastingen of rechten te betalen. is, dat de vreemde verschijnselen, tengevolge van de door het toestel veroorzaakte atmosferische storin gen, zouden verdwijnen, voordat de jager in de buurt zou zijn. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. De gezins kampeerders of forensen-kampeer ders, verenigd in de „Stichting Ne derlandse Forensen Kampeerver enigingen", voelen zich op het ogen blik ernstig bedreigd. Het gaat hier om de mensen, die er tenthuisjes op na houden, dat zijn tenten met houten vloeren en veelal een houten opbouw, eigen lijk een soort kleine huisjes, die men o.a. vindt in Bakkum, Franse Kamp en de Kruininger Gors Volgens de heer D. J. WuJvjng, algemeen seeretarts van deze stich ting, die een 50-tal verenigingen omvat, zou de Nederlandse Kam- peerraad het standpunt innemen, dat deze tenthuisjes moeten ver dwijnen; men zou de gebruikers van deze huisjes dan als het ware (Advertentie LM.) Er is in deze tijd. van alles wat U zo prettig koud ver- werken feunl. er zijn volop tomaten en komkommers; U hebt koude vlees-, uts-, en groente-resten maafe er eens wts èrg lekkers van mei De Gniyter's Mayon naise/ Mayonnaise is im mers geen luxe meer voor 'n huisvrouw. De Gray ter heeft potten van slechts 83 cenf met cassabonï U moet werkelijk eens zo'n pot nemen en zélf eens on dervinden, hoe U daarmee van onnozele restjes de lekkerste hapjes en slaatjes maken kuntl T~ (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Welke Nederlandse gemeente, die een bestaan van 700 jaren of nog langer heeft herdachi of gevierd, zou dit nu wel met de grootste waardigheid dan wel de meeste luister hebben pedcan? Vijftien burgemeesters en andere vertegenwoordigers van zulke eer biedwaardige, bejaarde steden en dorpen hebben niet zonder chau vinistische subjectiviteit gepoogd deze vraag te beantwoorden tij dens een wedstrijd tn welsprekendheid» georganiseerd in Breda door het comité Breda Oranjestad Bij haar zevende eeuwfeest heeft de Baromestad n.l. de even oude en oudere zusters niet vergoten. Burgemeesters, wethouders en ande re stedelijke hoogwaardigheidsbe kleders van 27 van de oudste ge meenten waren bijeen, om met erl- tisch en ervaren oog, vast te stel len, hoe Breda het nu wel had ge daan Hiermee is een denkbeeld ver wezenlijkt van dr H. J. Olthuis, ereburger van Elburg, wie de eer voor dit loffelijke initiatief met werd onthouden. Hoogtepunt van deze samenkomst was de vreedzame interiocale strijd in welsprekendheid, waarin naast de rijkelijk over Breda uitgestrooide gelukwensen, de min of meer ver holen, maar altijd grappige „preek voor eigen parochie" de boventoon voerde. Burgemeester Jhr Visser Jr van Naarden ging met de eerste prijs strijken wat van de jury een spor tief gebaar mag heten. Want het slot en hoogtepunt van zijn speech was een opwekking om kijkers uit Breda weg te lokken naar een Ve- netiaans nachtfeest in zijn gemeen te, dat toch zó fantastisch belooft te worden. Dat de tweede prijs naar wethouder J. F. Ankone van OJden zaal ging zal onze beneden-Moer- dijkse landgenoten niet verbazen, als men weet, dat deze heer betoog de, dat nergens beter jubileum is gevierd dan in Oldenzaal: „Want ik kan u niet meer vertellen, .wat er na de officiële opening verder is gebeurd!" De heer J. v. d. Mortel, een po pulaire Bossenaar. die bij de 700ste verjaardag van zijn stad de rol van president-schepen vervulde, kreeg voor zijn oud-Hollandse gelukwens op rijm» uitgesproken in passend gewaad, een eervolle vermelding. Wethouder R, Gerritsen van Zierik- zee viel soortgelijke eer te beurt. Zijn heilwens had hij laten rijmen, omdat hij de geboortestreek" van vader Cats vertegenwoordigde. De slotregel van dit gedicht: „Viert feest en springt er uit", getuigde van deskundig begrip voor wat bij zulk een manifestatie aue- maal komt kijken. ROTTERDAM. De vierjarige J. F. van Asten van de Oost-Side- linge te Rotterdam is Woensdag middag op de Overschiesewcg on. der een auto van de Shell geraakt en op slag gedood. Het ongeluk ge beurde, toen de hoge brug na af gesloten te zijn geweest, juist weer was opengesteld en de vele wach tende voertuigen zich een weg zochten- De moeder van het slacht offer, die haar zoontje achter op de fiets had, geraakte bekneld en viel met het gevolg, dat het ventje onder de auto kwam. Het lijkje is naar het Zuiderziekenhuis ver- voerd. Gromyko bezoekt Eden LONDEN. De nieuwe Sow jet ambassadeur Gromyko, die vandaag Koningin Elizabeth zijn geloofsbrie ven zal aanbieden, heeft Woensdag een beleefdheidsbezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, Eden. Voordat Eden de Rus ontving, had hij geconfereerd met de ambas sadeurs van Amerika en Frankrijk. Het bezoek van Gromyko duurde tien minuten en had „een hartelijk verloop". om willen vormen tot tentkam- peerders. Weliswaar zou er ge ruime tijd overheen gaan, en er zou zelfs vergoeding voor de tent huisjes worden gegeven, maar de ze vorm van sociaal toerisme zou moeten verdwijnen. Nu is de stichting zelf bereid de nodige maatregelen te nemen. Zo zou men geen grotere tenten wil len toelaten dan die van 20 vier kante meter oppervlakte. Van de zijde van de stichting keert men zich tegen eigenaars of beheerders van kampeerterreinen, die eisen, dat men op een bepaalde dag, vroeg in tyet jaar, reeds bezit gaat nemen van een stuk terrein om hier ajn tentbuis op te plaat sen. De stichting heeft nu plannen ontworpen om een rouleersysteem in te voeren in het komende sei zoen voor onderhuurders, zodat dan meerdere gezinnen van eén tent gebruik kunnen maken. De prijzen hiervan zouden dan bepaald wor den door de stichting. De heer Wuiving wees er nog op, dat het bij het vraagstuk van de tenthuisjes vooral gaat om uitbrei ding van, de bestaande recreatie mogelijkheden; z.i. is het mogelijk, dat er méér ruimte wordt vrijge maakt voor deze buisjes, (Van onze correspondent) LOOSDRECHT. Tot degenen, die hun vacantie dit jaar in het watersportcentrum op de Loos- drechtse plassen doorbrengen, be hoort de Engelse bandleider Victor Silvester, sinds 1934 de man van de „ballroom music in strict dance tempo". Het is niet de eerste maal dat de heer Silvester ïn Nederland zijn vacantie in Loosdrecht door brengt. In 1938 logeerde hij hier ook en het is hem toen blijkbaar zo goed bevallen, dat hij het zich veertien jaar later niet alleen nog herinnert, maar weer twee weken vacantie in Loosdrecht komt door brengen om in een bootje op de plassen eens helemaal uit te waaien en nieuwe kracht op te doen voor een nieuw jaar vol „ball room music in strict dance tempo". „Nederland" Bestelt weer twee nieuwe schepen AMSTERDAM. Wederom heeft de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" bij de Nederlandse werven een bestelling geplaatst voor de bouw van twee nieuwe schepen, en wel twee enkelschroef wachtschepen met accommodatie voor 12 passagiers. Eén schip zal worden gebouwd bij de machinefabriek en scheeps werf van P. Smit Jr. N.V. te Rot terdam en de andere bij de N.V. C. v. d. Giessen en Zonen's scheeps werven te Krimpen a.ci IJssel. Het draagvermogen van deze schepen zal ca. 12.500 ton bedragen. Het dienstvermogen zal ca. 11.000 apk bedragen, waardoor een snel heid van ca. 17 mijl bereikt kan worden. Verwacht wordt, dat de opleve ring van deze schepen in 1956 zal geschieden. (Van onze correspondent) LEIDEN.Er is wrijving tassen kampeerders en verhuurders van kam peergelegenheid enerzijds en het gemeentebestuur van Noordwijk ander zijds. Aan B. en W. van Noordwijk wordt willekeur verweten ten aanzien van de uitgifte van vergunningen om te laten kamperen en een onprettig optreden van de Noordwijkse politie. Deze zaak zal dezer dagen in een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank worden behandeld. In de afgelopen dagen is de kampeerkwestie in een vergadering besproken en toegelicht. Daarbij waren de raadsleden F. Rippe (PvdA) en Tb. Warmerdam (KVP) tegenwoordig. Zij hadden de klach ten van verhuurders en kampeer ders aan B. en W. overgebracht en daarbij hun belangen bepleit. Op de vergadering brachten zij van die bespreking verslag uit. Aan twee van de zestien vergun ninghouders is het met toegestaan „individuelen" te laten kamperen. Een der betrokkenen noemde de gedeeltelijke uitsluiting niet alleen I onbillijk maar ook een blijk van wantrouwen. j De politie zou onnodig hard op- 1 treden. Jongelui, die onkundig zijn van de kampeerbepalingen, worden, zo zegt men, dikwijls Iaat in de avond zonder meer weggejaagd. Een gevolg daarvan is, dat zij dan de duinen intrekken, wat onge wenste toestanden geeft. Een kam peerder vertelde, dat een Noord wijkse politieman hem had toege voegd: „Jullie weten toch wel. dat wij jullie veel liever niet hebben Van de zijde van het gemeente bestuur wordt gewezen op de ver ordening op het kamperen, die be perkende bepalingen bij de afgifte van vergunningen toelaat. Het ge meentebestuur had zich daarbij laten adviseren door de kam peer- raad. Bij afwezigheid van de burge meester hebben wij nog het oordeel gevraagd van de loco-burgemeester van Noordwijk, de heer E. L. de Wxtt. Hij deelde mede, dat op het kampeerterrein van een der be trokkenen dingen waren voorgeval len, die niet door de beugel kon den. De anderen zou zich stelselma tig niet aan de voorschriften hou den. Als goede kampleiders wor- (Van onze correspondent) ARNHEM De Veenendsalse pDlitie-agent S. A. die begin Juli een op het politiebureau ge deponeerd kinderfietsje (waarde t 2.50) mee naar huis nam om het aan zijn jarig dochtertje te geven, is door het Arnhemse gerechtshof vrijgesproken. De procureur-gene raal bad drie dagen gevangenisstraf geëist. De Arnhemse politierechter veroordeelde de agent tot drie we ken, nadat de officier een maand gevangenisstraf had geëist. Anti-communisten wet in India aangenomen NEW DELHI, Met 296 tegen 61 stemmen is in het Lagerhuis van In dia de anti-communistische wet op de preventieve hechtenis aangeno men. Vandaag wordt zij m het Ho gerhuis behandeld. Door de wet krijgt de regering de bevoegdheid om zonder proces een preventieve hechtenis toe te passen van twee jaar. Onder deze procedure vallen subversieve elementen, maar ook hamsteraars en zwarte handelaars. Jhr DE GRAEFF TV/T ORGEN viert Jhr. mr A. C. D. de Graeff, oud-minister van Buitenlandse Zaken en oud- gauveiiieur-generaai van het toen malige Nederlandsch In die zijn tach tigste verjaardag. Het Nederlandse volk heeft alle reden op die dag een ogenblik met zijn gedachten bij hem te verwijlen, omdat hij in onder scheidene functies en op diverse, hoge en minder hoge posten, het land grote diensten heeft bewezen, waarvoor hij, door diverse omstan digheden, niet altijd de waardering heeft gevonden, waarop hij, mense lijkerwijs gesproken recht had. Dit geldt vooral voor die periode, waar in hij de hoogste gezagsdrager in Indonesië was en waarin hij ten vol le de grote gaven als regent ont plooide, waarvan hij later, zij het op veel bescheidener schaal, opnieuw als minister van Buitenlandse Za ken zou doen blijken. Na een schitterende carrière in het Indische ambtenarencorps, na een pe riode in de diplomatieke dienst als gezant in Tokio en Washington, waarin hij zich ontpopte als een fijn mensenkenner en bekwaam onder handelaar. volgde hij in 1926 mr D. Fock ot? als landvoogd over de Ne derlandse archipel en dat op een moment, dat het meer dan ooit gold aan deze post aanzien en gezag te verlenen vanwege de hand over hand toenemende politieke moeilijk heden. Hoe groot deze wel waren bleek terstond nadat jhr De Graeff zijn functie bad aanvaard, In 1927 kreeg hij met ernstige verwikkelingen te maken, die niet alleen uiterste doortastendheid, maar ook begrip vereiste» Aan beide heeft het jhr De Graeff geenszins ontbroken. Van zijn doortastendheid getuigde de instelling van het verbannings oord te Boven Digoel. van zijn be grip, zijn moeizame pogingen om zijn beleid op soepele wyze bij de razend snelle ontwikkeling van het Indonesische nationalisme aan te passen, Het laatste bracht hem j in ernstig conflict met de Europese groep in Indonesië, alsmede met de regering jn Den Haag. het eerste bezorgde hem een wantrouwen in Indonesische kringen, dat ook zijn algemeen beleid niet vermocht te overwinnen. Tussen Nederlanders en Indonesiërs in werd hij zodoen de een steeds eenzamer figuur, die echter door deze gang van zaken zich niet weerhouden liet. datgene te doen, wat hij in 's lands belang juist en als mens rechtvaardig achtte. Dat hij op een verloren post gestreden had werd duidelijk door de persoon, die de toenmalige re gering tot zijn opvolger bestemde. Van de moed en de nimmer af latende volharding, getuigde zijn afscheidsrede in de Volksraad. Nu de twistpunten van weleer tot het verleden behoren en on dubbelzinnig is komen vast te staan, dat de kijk. die Jhr De Graeff op de ontwikkeling van het Indonesi sche nationalisme had, in vele op zichten reëler is geweest dan. die van anderen, die hem toentertijd hebben tegengewerkt, is ook het ogenblik gekomen om hem hulde te brengen voor hetgeen hij in een lang leven, met inzet van zijn ganse sterke persoonlijkheid, die zowel zijn landvoogdij als zijn andere werkzaamheden zo'n bijzonder ka rakter verleende, voor ons volk heeft verzicht. den aangesteld, is er, zo zei hij, de mogelijkheid, dat weer een volle dige vergunning wordt gegeven. Wat net wegzenden van „clandes tiene" kampeerders betreft, zei de heer De Wjtt, dat dit éénmaal was gebeurd. Nu worden overtreders steeds elders onderdak gebracht. t Atinrr+erM* I 11 müsin ROTTERDAM De aanhouding van de daders, die op 1 Augustus jL de roofoverval op een bestelauto van de Rotterdamsche Bank pleeg den zoals men weet met bitter weinig succes heeft tot^ gevolg gehad dat tevens een politiek de linquent, die rich sedert het eind van de oorlog had schuil gehouden, in handen van de politie is geval len. Een van de arrestanten had ge zegd Jan Groen te heten en in Kleef geboren te zijn. De recherche kreeg echter argwaan, niet alleen omdat hij geen papieren kon tonen, maar aok omdat hij zonder enig accent sprak. Ofschoon de arrestant vo! hield Groen te heten, is men er tenslotte in geslaagd zijn ware iden titeit vast te stellen. Hij bleek een 33-jarige broer van de andere dader te zijn, J. T. S. geheten. Hij is zon der vaste woonplaats, maar verbleef te Amsterdam, Aangezien hij als politiek delinquent gesignaleerd stond, leefde hij sinds 1945 onderge doken, meestal op kosten van der den. BEN HAAG. Htt ziet er naa* uit, dat de Duits-Israelische be sprekingen binnenkort lot een gun stig einde zullen komen. ÜB wel ingelichte kringen wordt vernomen, dat de delegaties op het ogenblik bezig zijn een ontwerpverdrag op te stellen, dat naar men verwacht binnen enkele weken, men spreekt ook van 12 dagen, gereed zal zijn- Zoals men weet behandelen de delegaties een schadeloosstelling aan. de staat Israel en een schadeloos stelling voor het wereldjodendom» bestaande uit een aantal wereldor ganisaties van Joden. Hoewel zulk» met officieel bekend wordt gemaakt, ziet het er naar uit. dat Israel in. totaal voor 822 miïüoen dollar aan goederen van Duitsland zal ontvan gen. De Joodse wereldorganisatie» zullen dan ter compensatie van jood se slachtoffers buiten Israel van Is rael een bedrag doorbetaald krijgen gelijkstaande aan 107 millioen dol lar in contanten. Israel zelf ont vangt dus 715 millioen dollar. DJAKARTA De benoeming van dr Subandrio, de Indonesische ambassadeur te tonden, tot ambas sadeur van Indonesië te Moskou, kan verwacht worden. Voorts kan» zo vernemen wij, verwacht worden, dat de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr Darmasetiawan, benoemd wordt tot ambassadeur van Indonesië te Londen, het hoofd van de afdeling Economische Betrekkingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr Zain, ambassadeur te Bonn wordt en Mangimsarkoro, voorzit ter van de culturele adviesraad» ambassadeur te Peking zal worden» Bovendien zouden ambassades ge opend worden in Mexico. Brazilië en Argentinië. Waarschijnlijk zalmr Sudjono. tot voor kort Indonesisch vertegenwoordiger te Tokio, aan het hoofd van een dezer ambassades geplaatst worden. IN de door de uitgeverij Bont, Assen verzorgde voortreffelijke secie hoekjes over „Hootafiguren van het menselijk denken" door ons reeds aangekon digd verschenen twee nieuwe deel tjes- „Inleiding tot het denken van A» Einstein" geschreven door de Utrecht se wiskundige prof, dr H, ïTeudeit- thal en „Inleiding het denken van Plato" door dr G, 3. de Vries. Ook voor deze beide werkjes veel iofi Dat van prof. Freuüenlhal is o.i het beste, om dat de schrijver Inderdaad een „inlei ding" heeft gegeven tot meer kennis van wellicht het grootste wetenschappe_ lyke genie onzer eeuw. Natuurlijk vooronderstelt de auteur bd rqn lezers enige kennis van de wiskunde. Zonder dat is b.v, het hoofdstukje over de spe ciale relativiteitstheorie nu eenmaal niet te lezen, laat staan ook maar eni germate te begrijpen. Wat wij op het boekje van dr de Vries tegen hebben, is het veelvuldig gebruik van wijsge rige termen, zonder verklaring daarvan Ook prof. Freudentha! bezigt nu en dan voor de leek moeilijke vak- uitdrukkingen, maar hij t.cht ze ach terin toe op heldere wijze. Maar d» leergierige lezer, die rich wü laten voeren tot de gedachten- en ideeën wereld van Plato zal beslist geen raad weten met woorden als IntelUfiibUïteit, teleologisch, fantasmagorie, synoptisch, gnostisch, dualist, somatisch, phaeno- menologle enz. In een tweede druk zal dr de Vries net goede voorbeeld van, prof. Freudenthal moeten volgen. Ztjrx boekje zal er door aan waarde winnen. De werkjes kosten f 1.43 per itttk.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3