Drie oorlogen bezorgden Finland 60.000 invaliden B a Er wordt beter voor gezorgd dan voor Nederlands zeven duizend „Gusto" bouwde zuiger voor Belgisch bedrijf Frankrijk doet Tunesië nog enige concessies Luchtmacht heeft thans honden voor bewaking Cyprus hoofdkwartier van Midden-Oosten Radioprogramma Israëlisch, parlement wijst debat af over Arabische kwestie Schumacher wil pian-Schuman torpederen SIMPELMAN Woning uitgebrand; bewoners afwezig De „Colombo" koos z'n 'element Nieuwe voorstellen openen echter ook nieuwe twistpunten Zuid-Carolina zal Stevenson steunen Kerknieuws Twintig dieren - als proef - in opleiding Als twee druppels water BRITTEN STELLEN VOOR: Nieuw beroep op Egypte hangt af van politieke ontwikkeling Ongeregeldheden in Guatemala Donderdag 7 Augustas 1952 7 Finland heeft 80.000 invaliden uit de drie oorlogen, die het sinds 1938 heeft gevoerd. Twee maal nam het de wapens op tegen Rusland, de laatste maal moest het Finse leger, dat op maximumsterkte 600.000 man bedroeg, de Duitse eenheden, die in Lapland waren doorgedrongen, op last van de ge allieerden terugwerpen. Thans ontwikkelt Finland een be wonderenswaardige kracht om de vreselijke wonden, die dez eoorlogen hebben achtergelaten, zo goed mogelijk te stelpen. De zorg voor de militaire oorlogsslachtoffers is waarschijnlijk uniek voor de gehele wereld. Zeker een voorbeeld voor ons land. Aidus vertelde ons de heer P. Dijkman, districts-voorzitter van de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, afdeling Zuid-Holland. De Worlds Ve terans Federation vaardigde hem af als vertegenwoordiger van de Beneluxlanden, Frankrijk en Engeland, toen de Finse organisatie en de Finse regering een delegatié tot een be zoek uitnodigden. Van de Olympische Spelen heeft het gezelschap, bestaande uit twee Israëlieten, een Turk. twee Grieken, twee Joegoslaven, een Amerikaan en een Nederlander, slechts weinig gezien. Van de speciale invaliden- tehuizen en de lagere scholen des ie meer. Daar de kosten van le vensonderhoud in Finland zeer hoog zijn is het een noodzaak, dat de getrouwde vrouwen eveneens mee helpen verdienen. Zij nemen niet alleen typisch vrouwelijke be roepen voor hun rekening maar werken evengoed als metselaar of straatveger. Daar de pensioenen voor de oorlogsinvaliden ontoerei kend zyn is het in dergelijke ge zinnen dus dubbel noodzakelijk, dat rij de handen buitenshuis uit de mouwen steken, Het valt echter te begrijpen, dat bij zware invaliditeit van de man de uitgaven toch ver boven de gezinsmkamsten komen te liggen en dan blijft hem niet an ders over dan gebruik te maken van een der tehuizen die voor mili taire invaliden zijn ingericht Daar wordt aan hun revalidatie gewerkt, indien zulks mogelijk .is, en leert men hen opnieuw een plaats in de maatschappij .innemen. In Helsinki zijn vijf grote flats, waar dergelijke invaliden, die zichzelf kunnen red den, al dan niet öa een opleiding en een herscholing' met hun gezin nen wonen. Ook treft men op het platteland soms derpen aan, die door en voor invaliden werden gebouwd. Er wonen geen mannen zonder li chamelijke gebreken, die in een oor log werden opgedaan, Uiteraard is hereniging met vrouw en kinderen beter dan het aparte leven, dat het verblijf in een tehuis meebrengt. Verwrongen, doch begrijpelijke hu- wel ij kssitua ties zijn daarvan niet zelden het gevolg. WIE BETAALT? En wie betaalt deze uitgebreide zorg? Deels de regering, maar voor een heel belangrijk percentage zijn het vrouwenverenigingen, die zich biervoor inspannen. De Ö.S. gaven hiervan ook al voorbeelden. Een restaurant-eigenaar, die zijn zaak in de hoofdstad wilde verkopen sloeg voorlopig alle verleidelijke- aanbie dingen van de band en leende de zaak voor de duur van de Spelen aan een dier vrouwenorganisaties, die er. veel. wjns^mee maakte, niet, in het minst doqr'dat het personeel uit de organisatie werd gerecru- teerÜ en natuurlijk geen salaris ais- te. Idem ging het met de ver koop van Coca-Cola, dat bij deze gelegenheid zijn intrede in Finland deed. Het werd zodanig aan de man gebracht, onder supervisie van een vrouwenorganisatie, dat er een dik ke duit aan de strijkstok bleef han- VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 HILVERSUM I, 402 m. VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muz. 7.30 Idem. B.OQ Nieuws en weerber. 8.18 Gram.muz. 8.50 Voor de huievrouw. 9.05 Gram.muz, (9.359,40 Waterstanden). VPRO; 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding, VARA; 10.20 Gram.muz. 10.35 Pianorecitat. 11.00 RadiofeuiUeton. 11.20 Gram.muz. AVRO; 12,00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.48 Gram.muz. 13.1)0 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.muz, 13.30 Orgel en sopraan. 14.00 Konkpraatje. 14.20 Gram.muz. 15.05 Voordracht). VARA; Ifl.Qü Gevar. pro gramma. 18.40 Voor de jeugd. 17.10 Ka. merkoor en solisten 17.3Ó Gram.muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 ..Denk om dé bocht". 19.00 Pianospel- 19.10 „Wat doet Gw man", klankbeeld. VPRO: 19.30 „Vroomheid, die moest buiten staan", causerie. 19.45 ..Op be zoek bij anderen", causerie. 20.09 Nws- 20.05 Berichten en boekbespreking. 2o,15 Voordracht met pianobegeleiding, 20.30 „Benelux". 20.-1O „Van vreemde bodem", causerie, VARA; 21.00 Caba ret 21.35 „Het leven betrapt". 21.55 Buitenlands overzicht 22.10 Gram.muz, VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22-45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Residentie-orkest. HILVERSUM li, 298 m. NCRV; 7.00 Nieuws. 7.15 ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.müz. 1.45 Een woord voor de dag. 6.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muz. '9.öci Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.33 Cram.muz. 10.30 Morgen dienst. li.(10 Pianorecital. 11.30 Omroep orkest. 12.30 Land. en tuinhouwmedede- lingen. 32.33 Nederlandse volksliederen 12.59 Klokgelui. 13,00 Nieuws. 13.13 Sa- lonorkest 13.4$ Gram.muz. 14.00 „Rots- planten in de tuin" causerie. 14.15 Ra dio Philharmonisch orkest en soliste. 15.10 Kamermuziek. 15.45 Voordracht, 16.05 Jodel- en accordeon muziek. 16-30 Voordracht. 16.50 Gram.muz, 17.00 Vnor de jeugd. 17.30 Militaire causerie, 17.40 Gram.muz. 17.45 Fries programma. 16.00 Nieuws. 18.15 Gevar. muziek 18,50 Lichte muziek 19 15 Reg. uilzending: „Verklaring en toelichting". 10.35 Gram muz, 19.40 Radlokrar.t 20.00 Nieuws, en weerber. 20. lo „Vijf minuten" 20.15 Gram.muz 20.30 ..De Snoek", hoorspel. 21.15 Zang en plano. 21.511 Graimmuz. 22.00 Gevar. muziek. 22.30 Gram.muz. 22.45 Avnndoverdenkios» 23 00 Nieuwa- en SOS-berichten 23.15 „Het Evangelie in Esperanto", causerie. 23 3024.00 Gramof oon mu ziek ENGELAND 1SOO en 247 m, BBC Light Programme 12.00 Gevar. muziek. 12.4» Amuse, mentamuïiek. 13.30 Orgelspel, 13.45 Voor de kleuters. 14.00 BBC Welsh Orchestra en solist. 15,00 Dansmuziek 15.45 Amu sementsmuziek. 16.15 Mrs. Dale's dag boek. 16.30 Orgelspel. 17.00 Lichte mu ziek. 17.30 Amusementsmuziek. 18.15 Gram.muz. 18.45 Hoorspel. Ifl.oo Nieuw., en radiojournaal. 18.25 Sportberichten. 19.30 Twintig vragen. 20.00 Hoorspel. 20,45 Gevar. programma 21,15 Lichte muziek, 22.00 Nieuws 22.15 Amuse, mentsmuziek 23.00 Voordracht, 23.13 -Zigeunermuziek, 23.(58—24.0q Nieuws. URUSSKL 324 m. 11.45 Grair.muz 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel 14(H) Cram.muz. 14.43 Dans muziek 15.13. 15.30 en jfi IS Gram.muz 17.00 Nieuws l7,lo Gram.muz. 18.00 Idem, 18.10 Voordracht. 16.20 Gram.muz. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.40 Gram.muz 19.50 Causerie. 20.05 Orkestconcert 22 00 Nieuws 22 15 Ope rettemuziek. 22.55—23.00 Nieuws De heer PDIJKMAN gen ten bate van het werk onder de militaire oorlogsinvaliden. Dat de representanten van de Worlds Vete rans Federation ook terdege de schitterende schoolgebouwen hebben bezocht ligt in de lijn van hun in teressen. Daar een dubbele nood zaak het Finse volk uithuizig maakt 1.95 van de vrouwen werkt) zijn de kinderen grotendeels van de scholen afhankelijk om zich te vor men en ook in dit opzicht hebben de Finnen een hoog peil bereikt. Dat rij in andere opzichten bij vele Europese landen ten achter staan zijn zij zich bewust, maar bun enor me offervaardigheid in charitatieve aangelegenheden en de doeltreffen de organisatie, die zij hebben ont wikkeld. staan er borg voor, dat rij ook zullen slagen bij problemen van geheel andere aard. wat hun ver zorging van voor het laven gehan dicapte militairen betreft staan rij Nederland ver voor, zo zei de heer Dijkman. Wij hebben 7000 militaire JERUZALEM. Het Israëlisch parlement heeft Woensdag een motie van de oppositie verworpen, waarin een volledig debat geëist werd over Israels houding tsgenover de ontwik kelingen in de Arabische landen. Sjaret, de minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de Israëlische regering de toestand aan gene rijde van de grenzen van het land voort durend volgt. Een volledig rapport over de ontwikkelingen „in een zeker land" zal bij de commissie voor Bui tenlandse Zaken van het parlement ingediend worden. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM - tndonesïë-route: Thuisreis: PH-TES (Soerabaya) gistermiddag te Amsterdam aange komen: PH-TDG (Gouda) vanmor gen om zeven uur uit Caïro ver trokken: PH-TDI (Enschede) gister avond om half negen uit Djakarta vertrokken; PH-TDB (Walcheren) vannacht uit Biak vertrokken. Uitreis: PH-TDO (Maastricht) gisteravond uit Karachi vertrok ken; FH-TFG (Friesland) werd ver wacht om II, uur uit Rome te ver trekken; PH-TET (Tilhurg) zou van morgen om elf uur uit Beiroet ver trekken; PH-TDM (Aalsmeer; van nacht uit Damascus vertrokken en werd om negen uur te Dahran ver wacht. invaliden, die weliswaar steun van militaire bonden ontvangen naast faun te gering overheidspensioen, maar toch zeker te kort komen wat betreft hun revalidatie, de taak, die de Ned. Bond van Militaire Oor logsslachtoffers mede pp zich heeft genomen. Wanneer wij meer dona te 'jes hadden konden wij deze kant van de zaak beter aanpakken, de financiële steun aan anderen over latend, wBnt daarmee hebben w:j geen bemoeienis, zoals wel eens ten onrechte wordt gedacht. BONN. (Reuter). De West- Duitse socialistische leider Schu macher heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de socialisten zullen pogen de kolen- en staalpool van het plan-Schuman voor het jaar 2002, de termijn van vijftig jaar, te doen mis lukken. Het plan vormde z.i, een hin derpaal op de weg naar een. Verenigd Europa en betekende een afzien van Duitsland van het Saargebied. Eurppeïserlng van het Saargebied betekende slechts een afscheiding van Duitsland, De regering had niet het recht dit toe te laten. Zij zou dan slechts handelen als de Oost-Duitse regering gedaan had met de gebie den in het Oosten. 1{oor Witn van Wipringen DEN HAAG. De oude Scheve- ningse viasersbuurt rond Zeil- en Ankerstraat kwam gisteravond om streeks negen' uur in rep en ioer door brandalarm. De vlammen sloe gen uit het dak van een diep ge legen hofjeswoning van de Zeil- straat. De bewoners bleken afwe zig, vermoedelijk zaten zij in de bioscoop, De brandweer rukte met het oog op de dicht op elkaar staande huisjes, die in rijen van zes diep liggen, met groot mate rieel uit. De benarde omwonenden waren toen reeds druk bezig aan grenzende woningen te ontruimen. Toen de deur van het brandende perceel door de brandweer werd ingeslagen, stonden, alle vertrckkèn tot het dak toe reeds in lichter laaie, zodat niets gered kon wor den. r Duitse invoerquota voor Hollandse kaas vergroot BONN.De Invoercommissie van de West-Duitse regering heeft Woensdag toestemming gegeven voor de invoer van kaas uit Ne derland ter waarde van 12,6 mil lioen dm. voorts werd de invoer van groenten en fruit uit Neder land ter'waarde van 1 millioen dm vrijgegeven. Geblesseerde Terlouw door Hendriks vervangen DEN HAAG. In het Bonds- elftai, dat Zondag in het Olym pisch stadion tegen Egypte uitkomt, is een wijziging gekomen. Terlouw van Sparta zal niet spelen wegens een blessure. Hij zal worden ver vangen door Hendriks van Vitesse. Gistermiddag gleed van de helling der Werf Gusto v.b. Firma A. F. Smulders te Slikkerveer de hopper zuiger „Colombo" de rivier in, na dat mevrouw Hélène Ackermans, de echtgenote van de directeur der Belgische opdrachtgeefster, S. A. Entr. Ackermans. en Van Haaren te Antwerpen, met oen koene zwaai de kabel waaraan de fles champagne was verbonden, had doorgehakt. Onder de vrolijke tonen van het muziekcorps der Werf Gusto Schie dam hadden de genodigden zich naar het schip begeven en terwijl de „Colombo" de helling afgleed, klonk de Brabangonne. De hopperzuiger werd lh 1951 be steld by de Industriële Handels combinatie Holland te Den Kaag, een organisatie waarvan de Werf Gusto vennoot, is. Onder toezicht van de heer H. W. van Oastendorp W. Hzn, raadgevend ingenieur, te Amsterdam, werd met de bouw be gonnen. De hopperzuiger is zelfvarend, zeewaardig en werkt Diesel-elec- trisch. Bovendien kan de „Colombo" dienst doen als cutterzuiger. Ook is het schip uitgerust met een flexibele zijzuigbuis. De opgezogen grond kan over een afstand van enkele kilometers landinwaarts worden ge perst. De „Colombo" is 73 meter lang, bijna twaalf meter breed, terwijl de holte 5.60 meter bedraagt. De uiter ste baggerdiepte is vijftien meter. In totaal kan Lh het laadruim 600 kubieke meter grond worden ge borgen. Moderne en aan alle eisen beant woordende accomodatie voor de be manning is aangebracht. De acco modatie is er tevens op berekend, dat eventueel met een dag- en een nachtploeg wordt gewerkt. De „Colombo", die dienst gaat doen bij Ceylon, vandaar de naam, werd direct na de tewaterlating naar de Schiedamse werf Gusto gebracht, waar het schip verder zal worden voltooid. De oplevering vindt plaats omstreeks 15 Novem ber. (Van onze reisredacteur) PARIJS. De Franse regering heeft het nieuwe voorstel, dat de heer, Binoche aan de bey gaat voor leggen, in hoofdzaken bekend ge maakt. In grondtrekken kotnt bet natuurlijk op het oorspronkelijke voorstel neer, maar er zfjn nog eni ge concessies gedaan aan het Tu nesische nationalisme. De bevoegdheden van de minis ters worden uitgebreid. De eerste minister krijgt meer mogelijkheden om het werk van de andere minis ters te coördineren, een functie, die oorspronkelijk door de Franse se cretaris-generaal verricht werd. Verder krijgt elke minister een bij na onbeperkte macht om zijn eigen personeel te benoemen. Ook dit was vanouds een ernstig twistpunt. Vast gesteld wordt nu, dat in principe alleen Tunesiërs in aanmerking ko men voor de posten van ambtenaar in Tunis. Aan het slot van deze paragraaf wordt nog eens herhaald, dat de rechten, van hen, die reeds in Tunis werkent beschermd moeten worden. Aangezien de laatste tijd zeer veel Franse ambtenaren naar Tunis gestuurd zjjn, is hiermee een nieuw twistpunt geopend. Een administratieve rechtbank zal warden ingesteld, die zal moe ten beoordelen in hoeverre de Tu nesische organen hun bevoegdheden buiten gaan. De rechtbank kan slechts een advies uitbrengen aan de bey, die dan in laatste instan tie de beslissing treft, Uitgesloten van deze procedure zijn wetten of decreten, die over religieuze kwes ties handelen. De administratieve rechtbank zal bestaan uit een Fran se president, een Tunesische vice- president, vier Franse en vier Tu nesische rechters. Aangezien hier door een Tunesisch overwicht ver meden. is. wordt ook dit een twist punt Er zal ëen wetgevende vergade ring komen, uit zestig leden be staande. -die voor een deel benoemd en voor een deel gekozen worden. Zij zal over alle regeringsvoorstel len kunoen beraadslagen, met uit zondering van financiële kwesties, die voor een aparte raad komen, de zg. financiële raad. Deze raad is gemengd en paritair en bestaat uit 96 leden. Voor driekwart worden plaatselijk gekozen voor een kwart aangewezen door de Han delskamer. Er wordt een systeem van ge meenteraden voorgesteld, die niet, zoals oorspronkelijk, benoemd, doch gekozen zullen worden. Deze raad kiest zelf een vice-president en diens bijzitter (min of meer te vergelijken met onze wethouders). De voorzitter wordt door een de creet van. de bey aangewezen. Ten slotte komen er nog Caidale raden, enigermate te vergelijken met onze provinciale staten. Ook hier van zullen nu de leden gekozen worden door een uitgebreid kies college. Zij krijgen ook meer rech ten dan in het oorspronkelijke voor stel van Frankrijk waren aangege ven. Zij kunnen hun eigen budget regelen en provinciale diensten in stellen. COLUMBIA. Met grote meer derheid heeft de democratische con ventie van Zuid-Carolina besloten om de can di dat uur van Stevenson te steunen. Er werd gevreesd, dat deze Zuidelijke staat, evenals vier jam- geleden toén Truman candidaat was, de partijlijn niet zou volgen. Ver scheiden sprekers drongen er op aan om Eisenhower te steunen, doch het advies van. de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Byrnes, die een tegenstander van Truman is, gaf de doorslag. Sultane van Pontianak in Indonesië aangekomen DJAKARTA. De echtgenote van Sultan Hamid van Pontianak is dezer dagen uit Nederland in Djakarta aangekomen. De reden aaaaaaaaK van haar overkomst is niet bekend. Zij zou gisteren een ontmoeting hebben met haar echtgenoot, - die thans in een van de gevangenissen te Djakarta is ondergebracht Ned. EEerv. Kerk Beroepen te Den Hootn (Texel) G. H. van Rhijn. cand_ te 's-Gravenha£e. Aan genomen naar Vierhuizen-Zoutkamp, w Hoekstra, vicaris te Noord-wijk - aan Zee. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In November van het vorige jaar Is het lucbtmachtbewa- kingscorps er toe overgegaan honden in dienst te nemen, welke worden gebruikt om bewakingsdiensten te verrichten op de vliegvelden. Er is nog sprake van een proefneming, maar de resultaten zijn al zodanig, dat aan de opleidingsschool in Den Haag een twintigtal honden voor deze taak wordt opgeleid. Dat de luchtmacht is overgegaan om honden in zijn gelederen op te nemen, vindt zijn oorzaak voorna melijk uit economische overwegin gen. De ervaring heeft nl. al ge leerd, dat het rendement van be waking reeds aanzienlijk is ver hoogd door deze te laten verrich ten door een militair met een hond in plaats van door twee militairen. Een hond ontgaat niets, wat niet altijd van een militaire patrouille gezegd kan worden. Zo kan men dus op de bewakingsobjecten direct al met minder personeel volstaan. door Samuel W Taylor 16 Mijn horloge was stil blijven staan, ik wond het op en zette het op de gis gelijk. Toen ik vond dat het 'aat genoeg was om me op straat te kunnen vertonen, liep ik naar de stad Bij de eerste bocht die de weg maakte, zag ik in een tuin wasgoed aan een drooglijn hangen. Ik hoorde geen hond blaf fen, toen ife er langs kwam en ik zag dat er ook een oude deken bij hing. Ik bleef even staan om te kijken cf er iemand in de buurt was, die mij kon zien. liep toen vlug de tuin en trok de deken van de lijn. Vreemd, dat een moorde naar als ik huiten adem was van spanning bij het stelen van een versieten deken. Ik nam de deken mee naar de struiken die langs de weg ston den, keek eerst goed ofhet geen galelk was, deed mijn ondergoed uit vouwde de deken in de lengte op, wond hem om mij heen en deed daar mijn kleren overheen. Ik kon de warmte best hebben, maar van' mün colbertjasje kon ik geen enkele knoop dicht krijgen. Mijn overjas ging er echter over heen en toen zag je er niets meer van. Ik hoopte dat ik nu maar dik genoeg was en dat mijn lichaam wat beter paste bij mijn gezwollen gezicht en handen. Ik zette mijn wandeling naar de stad voort. Binnen een paar minuten begon ik echter te zweten en ik ver vloekte die deken, want door het zweten bego» mijn huid op een ontzettende manier te jeuken. Ik ging langzamer lopen, mijn han den tot vuisten gebald in mijn zakken, om te voorkomen dat ik mij zou krabben. Een oude rammelkast van een auto die voorbijkwam nam me mee. Ik vertelde de chauffeur dat mfa'n wagen kapot was. Hij vroeg wat het er voor een was. en ik zei hem dat het er een van '46 was, ..Ze maken ze niet meer zo als voor de oorlog", zei hij. Even later: „Hoe vind je die effecten- diefstal?" - Ik zei dat ik wou, dat ik kans zag om ergens twee millioen weg te pikken. „Nou. anders ik wel", zéi hij. Ik vroeg of ze die knaap al te pakken hadden. „Niet dat ik weet", zei hfj. „Ik wou dat ik een kans had op die beloning van tienduizend dollar." Hij zette mij af bfj El Camino en ik ging weer by Ed's Diner naar binnen om ie ontbijten. Ik had eeh dollar' vier en tachtig in mijn zak. De rest van mijn geld zat in die portefeuille. Het was niet veel, al had ik legen die agent wel anders verteld. Ik bestelde een paar spiegel eieren en koffie, wat me vijf ea zestig cent kostte. Ik was van plan eens te kijken, hoe die kell- ner op mijn gezicht reageerde, maar die morgen stond er toeval lig een ander achter de toonbank. De spiegel, w ar ik tegenover zat, toonde mij het opgeblazen gezicht van een man die op het punt staat een beroerte te krijgen of die een paar dagen aan het' strand van Santa Cruz bad doorgebracht cn die zonder aan de gevolgen te denken, de hele dag in de zen ge zeten had. Ik zag er uit als een behoorlijk mens, maar op Char Les Bruce Graham leek ik niet het minst Mijn horloge bleek maar twintig minuten achter te lopen. Het was kwart vooi zeven Toen ik klaar was met eten, was het een paar minuten over zeven. Ik besloot die morgen gewoon met de trein van 1 uur 12 naar de stad te gaan. zoals ik altijd deed. Ik liep naar het SP -Station, kocht een kaartje en een ochtend blad en ging tegen een paai staan, om rustig het laatste nieuws over de jacht op Albert Rand te lezen. Tussen de forensen die op de trein van 7 uur 12 stonden te wachten, slenterde een agent, en twee plaat selijke detectives, die ik van ge zicht kende, stonden tegen de muur van het station een krant te lezen, maar namen, over hun krant heen, iedereen nauwlettend op. Ik hield mijn krant laag, zodat ze mijn gezicht goed konden zien. Ze keken even naar mijn zonne bril, maar verder schonken zü niet de minste aandacht aan mij. Daar kwam mijn bruine Nash aan. met Cora aan het stuur en de man met mijn gezicht naast haar, terwijl mijn hond, Jiggs. achterin 2at. De twee detectives kwamen in beweging. Een van hen liep naar de auto toe. maar hield stil toen de ander hem bij zijn mouw pakte. De man met mijn gezicht stapte uit de auto. „Wacht even. Chick." zei Cora, ,lik heb het boodschappenbriefje er gens in gestopt, maar ik kan het niet zo gauw vinden." „Waarom zorg Je zelf niet voor je boodschappen? Ik heb een ver vloekte hekel san boodschappen doen." „Voor jou is het niet veel moei te en voor mij betekent het een extra rit naar de stad.'* zei ze. „Ik ga even een krant halen, liefste," zei hij. Kij haalde een krant en liep naar mijn auto terug, waar hij, met één elleboog op het geopende raampje geleund, vlug de koppen doorkeek. „Er staat nu een betere foto van hem in de krant" zei hij. „Hij lijkt werkelijk veel op mij." „Die kranten, daar kun je toch niet van op aan." „Ja, maar we hebben hem toch 2elf gezien, liefste. En hij leek toch" ook op mij." „Wel wat ja Maar tang zou hij iemand die jou kent, niet bedrei gen. Wat een brutaliteit om zo maar by je binnen te lopen om je plaats in te nemen." Cora huiverde. „Gelukkig dat we een hond hebben. Als Jiggs er niet was geweest, had hij ons, ge loof ik. gewoon vermoord om jouw plaats in te nemen „Ja, dat zegt de krant ook. Maar ik geloof eerder, dat Buster en Ethelene hem hebben afgeschrikt. Gelukkig dat zij juist bij ons kwamen eten. Ons belden had hij we] uit de weg geruimd. Maar vier personen, dat was wel wat veel." „Chick, lieverd, wees voorzichtig. Neem geen enkel risico. Hij kan het nog wel eens proberen." „Hij weet nu wel dat hem dat niet meer lukt. Wie weet hebben ze hem al te pakken." „Die sufferd van een agent!'* zei Cora. „Hij had hem en iaat hem op zo'n manier weer ontglippen! Beta len we daar onze belasting voor?" De trein liep het station binnen. De man met mijn gezicht gaf zijn vrouw een kus. „Nou. tot ziens, liefste. En denk er aan dat je Jiggs steeds bij je houdt. Neem geen en kel risico." Hy liep naar de trein. „Chick, het boodschappenbriefje!" „Ik hoop, dat je het vergeten hebt," zei hij, toen hij terugkwam. Ik stapte een rijtuig achter hem in en volgde hem tot in de roók- afdeling. Hij ging m de vijfde stoel rechts zitten, precies op de plaats waar Ik altijd zat Ik ging een stoel achter hem zitten. (Wordt vervolgd.) LONDEN. In Londense diplomatieke kringen is Woensdag vernomen, dat Groot-Biittannië binnenkort een nota zal richten tot de staten, die deel zullen nemen aan de voorgestelde oprichting van een verdedigings- bevel voor het Midden-Oosten. Daarin zal het voorstel worden gedaan om het hoofdkwartier van de organisatie, die belast zal worden met het op stellen van de verdedigingsplannen, op het eiland Cyprus te vestigen. De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk. Turkije, Zuid- Af n ka. Australië en Nieuw-Zeeland hebben reeds toegezegd, dat zy hun medewerking zullen verlenen aan het instellen van een opperbevel voor de verdediging van het Mid den-Oosten. Egypte heeft verleden jaar in eerste aanleg geweigerd het plan te steunen. Of een nieuw be roep op dit land zal worden gedaan tot samenwerking ten deze, is af hankelijk van de Egyptische poli tieke ontwikkeling. De mogelijkheid bestaat, dat de betrokken staten later over het Britse voorstel zulten beraadslagen. De Turkse minister-president Menderes en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Kopriilu zullen, waarschijnlijk in October a.s„ een. officieel bezoek aan Groot-Brittan- nië brengen. Men verwacht, dat de voorgestelde instelling van een op perbevel voor het Midden-Oosten een eer voornaamste onderwerpen zal vormen voor de döor hen niet Britse staatslieden te voeren be sprekingen. Volgens Mcdermott, de woord- voerder van. het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, is dit Britse voorstel de V.S. te be perkt. De V.S. wensen, dat eerst po gingen zullen, worden- gedaan om Israël en de Arabische staten in een verdedigingsplan voor het Midden oosten te betrekken. Op het ogenblik zijn op het vlieg veld Soesterberg zeven honden in praktijk, zo deelde ons kapitein A. E. Kelder, die belast Is met de oprichting van een hondendepot, tijdens een persconferentie gister mee. Dc taak van deze honden is voors hands uitsluitend op vredesdoelein den afgestemd Of zij eventueel in oorlogstijd zullen worden ingescha keld. kan op dit ogenblik nog niet beoordeeld worden. Het leger heeft wel reeds zijn belangstelling ge toond, maar is er nog niet toe over gegaan om eveneens de diensten van de honden in ta roepen. Op de opleidingsschool, waar de brigadier van de Haagse politie W. Kieft tijdelijk de leiding heeft, worden mens en dier met elkaar vertrouwd gemaakt. Het komt er speciaal op aan of dit tweetal een team kan vormen, geheel op elkaar ingesteld, waarbij de hond zich volkomen onderge schikt kan maken aan de wil van zijn meester. Van nature zijn de bouviers, de Hollandse en Belgi sche herders het meest geschikt gebleken. Zo worden hond en mi litair getweeën opgeleid, Als regel neemt de training een maand of vier in beslag. Dat de „nieuwe dienstplichtigen" hun geld volledig opbrengen, wordt wel gedemonstreerd door het feit, dat op een bepaald vliegveld min der burgers clandestien toegang proberen te verkrijgen dan voor heen. Het is zelfs zo. dat de die ren vliegtuigen bewaken. GUATAMALA In Noord-Gua- tamaia zijn ongeregeldheden ont staan naar aanleiding van de on langs ingevoerde agrarische her vormingen, die ten doel hebben het grootgrondbezit onder kleine boeren te verdelen. De ongeregeld heden begonnen in het rijkste koffiegebied van Guatemala, toen de perschef van de president daar een uiteenzetting gaf. Vijftig per sonen werden gewond, onder wie hoge regeringsfunctionarissen. DEN HAAG. De staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de com ponist Willem Vogel te Amsterdam opdracht verleend tot het compo neren van een werk voor orgel. Poraptutes, oude kranten en zelfs hele lakens toerden gistermiddag op Dükrigt door de kinderen ge bruikt om zich tegen de gestadig druppelende regen te beschermen. Geen van hen dacht eerder aan weggaan, want in het openlucht theater werden de avonturen van het „Wonderpaard van Marjoltfn- tje" opgevoerd. En die avonturen boeiden de jongens en meisjes'zo, dat ze van pure enthousiasme de regen vergaten en. van spanning haast niet op de natte banken stil kouden zitten. Was het wonder, dat de weergoden het maar opga ven en de regen bevel gaven te vertrekken? De spelers en vooral Marjolfjntje zelf tuisten de kinde ren zo te boeien, dat ze èr hele maal geen erg. in hadden dat' de repen midden in het spel teas öp- gehóurien Vandaar; dat. onze foto graaf nog gauto het stel onder een enorm laken vereeuwigde. „Mafjo- ltintje" werd opgevoerd in het ka der van de oacantie-besledinp t?ön de Rotterdamse Gemeenschap

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7