Nederland niet accoord met 2 jaar dienen HET ROTTERDAMSCH PAROOL EDG4anden verdeeld over diensttijd .Optreden kinderverlamming geen reden voor paniek" m Aantal aangiften daalt Westen komt met nieuw ontwapeningsplan Eis van KVP lastige klip voor formateur Generaal Naguib splijt grootgrondbezit Trampvaart voor een catastrofe .Woensdag 13 Augustus 1952 Duitse mariniers marcheren door Kopenhagen HOOFDINSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID. Conferentie van Grote Vijf als Russen toestemmen Faillissement der koningen F 100.000 er uit op nr 14560 Massamoord in een dessa Mr Donker set pogingen voort het plan-Beel te amenderen Positie van vroegere pasja's wordt steeds zwakker Enorme daling der vrachten Zweeds schip vaart tegen Noorse boot Fout van kapitein kostte 176 man het leven WAT VOOR VEER? Zomers en vrij warm Toenemende kans op buien S 12e Jaargang, no. 189 Red. en Adm. Lcmge Haven 141, Schiedam. Tel. 69300 - Abonn-prijs: per week ƒ0,47, per kwartaal 6,OS, losse nummers ƒ0,10- DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier.- Amsterdamsche Bank te Rotterdam Dlrecteuri B. do Vries. (Van onze reisredacieur) PARIJS. De conferentie der zes experts ran de landen, die de Europese Defensie Gemeenschap vormen, over de dienst tijd, is zonder resultaat uiteengegaan. Men weet, dat in het bijzonder België by dit probleem geïnteresseerd was, aange zien in dit land demonstraties zijn gehouden tegen de dienst- tijdverlenging tot 24 maanden. Men. weet cok aan de andere kant, dat Ridgway eergisteren nog zich duidelijk had uitge sproken voor een diensttijd van twee jaar. Niemand echter heeft in deze conferentie enige wijziging voorgesteld van de diensttijd, die in zyn land bestond. Van uniformiteit was dus zeker geen sprake. Elk land bleef op bet standpunt staan, dat gebaseerd was op de eigen moeilijkheden en mogelijkheden, di© voortvloeien uit de afspraak onlangs in Lissabon gemaakt. Kennelijk trouwens had niemand zin er in het hindèrlfoke vraagstuk van de diensttijd in eigen land op nieuw aan de orde te stellen- Het duidelijkste sprak dat uit het com muniqué -iat Frankrijk bij monde van de heer Hervé Alphand aan de pers verstrekte. Art. 73 en 74 van Bet defensieverdrag eist uniformiteit van de diensttijd, maar dit verdrag is nog niet geratificeerd. Elke wijzi ging van de afspraak die uit de E.D.G. voortvloeit, zei de heer Al phand, moet dus door ons parlement opnieuw goedgekeurd worden en dat kost tijd. Dat vraagt ook eui deli cate discussie. Fxankrijn heeft aan een diensttijd van achttien maanden genoeg. Enkele andere diensten ver gen een langere tijd, maar dit is op gelost door xn bepaalde takken een langere diensttijd in te voeren. Wat de rest betreft er zijn nog niet eens genoeg wapens geleverd voor de sol daten die achttien maanden onder dienst blijven. Trouwens er kan. geen sprake zijn van enige uitbreiding van de diensttijd zolang de fmancien -daarvoor nog niet geregeld zijn, al dus de heer Alphand. Formeel is dit. standpunt juist. Frankrijk' kan op deze basis de twaalf divisies leveren die het in Lissabon "beloofd heeft. Maar kan het ook de drie extra divisies leveren die het voor 1953 heeft beloofd? Dit is meer dan twijfelachtig. Voorts echter blijkt dat Frankrijk deze dis cussie op de conferentie van zes ge bruikt heeft om zijn controverse met de Verenigde Staten over de „off shore" bestellingen voort te zetten. Zolang er geen extra geld en geen extra wapenen komen, geeft Frank rijk geen extra divisies. Dit was on geveer de boodschap, die Alphand indirect en over de hoofden van de Belgen heen san de Amerikanen gaf. De W?stand is dus nu deze, dat Luxemburg een diensttijd van twaalf maandan heeft, Italië en Onder heftig protest: KOFENHAGEN. De 'inwoners van de Deense vlootbasis Frede- rikshavn zagen Maandagavond tot hun pijnlijke verbazing een groep Duitse mariniers door de straten marcheren om. een krans te leggen op het graf van bij de hezetting van Denemarken om het leven ge komen Duitsers. Een grote menig te jouwde de Duitse mariniers uit. Zij zijn in opleiding op Ameri kaanse mijnenvegers, die een ge deelte van het Kattegat vegen met hetoog op de komende NATO manoeuvres. De commandant van. de vlootbasis, die tevergeefs ge tracht had om de Duitsers van hun voornemen af te houden, heeft de commandant van de Amerikaanse flottilje verzocht om In de toe komst dergelijke incidenten te voorkomen. Frankrijk een van achttien, Neder land een van twintig maanden, m sommige takken aangevuld tot 24 en Belgie thans een diensttijd van 24 maanden, die door het land met grote tegenzin wordt gedragen. Wij zijn ver van enig compromis af. De enige conclusie lykt nu wel dat, aangezien de befaamde artikelen 73 en 74 van het defensieverdrag toch ..iet belet hebben dat ieder land e* een eigen diensttijd op nahield, het nu ook niet kan beletten dat België op znn eigen houtje zijn dienst tijd guiat aanpassen aan de verlan gens die onlangs zo luidruch'/g in het binnenland tot uiting z,ju ge komen ei.lIIMffiWifiliUltMllffi LVIITIIÜfi?] l'i! Brrrkoud! Daar kunt U nu wel om lachen, om die meneer die met zijn streepjesjasje en zijn hoed op daar zo onwennig staat te doen op zijn witte benen, tnaar ten slotte is het aardig van hem dat hy zyn zwarte schoenen en zijn wollen sokken heeft uitge trokken alleen om dat kleine jongetje 't plezier te doen, sa men met vader ui zee te zijn. Dat ijzige koude zoutwater en dat ellendige zand heeft hij er zelfs voor over. En, wat drom mel. we hoeyen toch niet a!7e- j maal per sé in Bikini's rond te springen! DEN HAAG. „Het aantal aangiften van kinderverlamming:, dat thana uit de ergst door deze riekte getroffen gebieden dat zijn Oost-Brabant, Noord-Limburg en Zuid-Limburg per dag binnenkomt, IS in verhouding tot de aangiften der vorige weken, dalende, Voor het eerst is Maandag uit Limburg geen enkel nieuw geval gemeld. Dat het aantal dagelijkse aan giften minder hoog is dan enige weken terug, mag echter geen aanleiding geven tot optimisme. Wü constateren eenvoudig het feit." Dit deelden de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr Banning te 's-Gravenbage, en de inspecteur in algemene dienst, speciaal belast met het toezicht op de besmettelijke ziekten, dr G. D. Hemmes te Utrecht, mede. „Natuurlijk vervult het optreden van de ziekte ons met zorg en bjj tal van mensen bestaat er angst, die verklaarbaar is, maar voor een paniekstemming bestaat geen reden," zo werd er aan toegevoegd. We hebben steeds gevallen van kinderverlamming gehad, zeide dc hoofdinspecteur. Het was altijd zo, dat het optreden der ziekte ver dwijnt zodra de koude maanden komen en zodra het weer warm wordt komt ze weer opdagen. Van 1 Januari tot en met 3 Juni zijn er 98 gevallen geweest, dit in tegen stelling tot vorige jaren, toen prac- iïsch in winter en voorjaar zich in het geheel geen gevallen voorde den, Het aantal is na 3 Juni vroe ger dan normaal pleegt te geschie den, gaan oplopen. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zijn namelijk 701 nieuwe gevallen opgegeven en wel in Juni 149, in Juli 369 en in Augustus (tot en met Maandag 11) 183, Op dit ogenblik zijn dus in to taal 799 gevallen opgegeven. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd in Zuid-Limburg, Noord-Limburg en Oost-Brabant. Midden-Limburg bleef practisch vrij. Van deze haar den uit is de ziekte langzaam over het gehele land gtjaan, waarbij NEW YORK, Amerika, Fraïikrjjk en Engeland hebben Dinsdag in de ontwapeningscommissie der V.N. een voorstel gedaan om de strijdkrachten van Amerika, Rusland en China te beperken tot anderhalf millioen man ieder, en die van Frankrijk en Engeland elk tot 800.000 man. S5Ü hebben zich tevens bereid verklaard om deel te nemen aan een conferentie van de Grote Vijf over de ontwapening en de controle op atoomwapens, mits de Sowjet-Unie toestemt in het vaststellen van een plafond voor de onder scheiden legers. Het Russische ontwapeningsvoorstel, neerkomend op een vermindering van de strijdkrachten met één derde, is voor de Westelijken onaanvaardbaar, omdat daardoor het Russische overwicht in getalsterkte zou blijven bestaan. enige gebieden nagenoeg vrij zijn gebleven, zoals bijvoorbeeld Zee land en Drenthe. Het percentage goede nieuwe hui zen, waarin de ziekte m de getrof fen gebieden voorkomt, is zeer hoog, zodat men met moet denken, dat het In die streken vuiler zou zyn dan elders. Blijkens de opgaven van het Vooral in het Oosten van Europa en het midden-Oosten zijn de laat ste jaren verscheidene koningen van hun troon verdrevenIn 1945 maak te Tito in Joeg o-S I a v i een eind aan het betinnd van koning Peter. In 1946 kwam een eind aan de dynastie van het huis-Savoye in Italië". Door een volksstemming spraken de Bulgaren zich uit voor de republiekterwijl ook in Alb aniè m dit jaar de commu nisten de republiek uitriepen, na dat koning Zog reeds in 1939 bij de Italiaanse ittsasie was gevlucht. Koning Michael van Roemenië deed in December 1947 afstand, na onenigheid viet de communistische machtshebbers. In het midden-Oosten verlieten korteling Faroek en Ta lal de troon. In Perzië vond in 2941 een troonswisseling plaats op aandrin gen van Rusland en Engeland. In alle landen van het midden- Oosten werd de monarchie echter, Volgens het westelijke voorstel ZOU op de conferentie der Grote Vijf moeten worden gesproken over de wijze, waarop het vast gestelde „plafond" zou moeten wor den." ingedeeld in land-, zee- en luchtstrijdkrachten en over het type en de omvang van de bewa pening," welke voor ondersteuning van de toegestane strijdkrachten als noodzakelijk moeten worcen beschouwd. Verder zou op de con ferentie vastgesteld moeten wor den de ontoelaatbaarheid van strijdkrachten en bewapening, be halve de toegestane, en zouden maatregelen genomen moeten wor- den voor uitschakeling van alle be langrijke wapens, die gebruikt kun nen worden voor massavernietiging. Doelmatige Internationale controle van de atoomenergie zou het ver bod van atomische wapens moeten verzekeren. Het opnemen van de kwestie der atoomenergie in het voorstel wordt in sommige kringen gezien als een aanwijzing, dat de Westelijken nu bereid zijn om het vraagstuk van de contróle der atoomenergie, dat zich reeds vyf jaar in het slop be vindt. op een nieuwe manier aan te pakken. De Amerikaanse rege ring en haar twee Westelijke ge allieerden hebben reeds enige tijd gezocht naar een nieuwe formule ter vervanging van het oorspron kelijke „plan-Baruch" voor contróle der atoomenergie, dat door de Rus sen is afgewezen. De Sowj et-afgevaardigde Malik verklaarde, dat hij de nieuwe voor stellen ernstig zou bestuderen, doch dat ze, op het eerste gezicht, niets nieuwe schenen in te houden. Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de kinderverlamming in de periode van 1 Januari tot en met Juni 1.1. negen sterfgevallen ten gevolge gehad. Onder de patiëntjes beneden vier jaar kwamen merk waardigerwijs 'géén - sterfgevallen voor. In de groep van 5 tot 14 jaar vier en in de groep boven 15 jaar vijf sterfgevallen. Betrekkelijk weinig mensen boven 15 jaar wor den door de ziekte aangetast. Het grootste contingent ziektegevallen treft men aq,n m de groep van 0 tot 4 jaar. (Zie verder pag. 3) DEN HAAG. In dc vyfde klas se, 15e lijst van de 5l6e Staats loterij is op het nummer 14560 een prijs van 100.900 gevallen. De series van dit lot zün verkocht door collecteurs in Amsterdam, Rot terdam, Utrecht en Tilburg. DJAKARTA. Gedurende het weekeinde heeft een bende een dertigvoudige moord gepleegd in de dessa Tjikeres, ten Zuiden van Ban dung. Zy heeft daar zonder vorm van proces 30 bewoners dier dessa. die weigerden zich aan te sluiten bij de 300 man sterke bende, neer geschoten. Rotterdamse schipper in België verdronken HASSELT De 31-jarige Neder landse schipper Jos Mersy uit Bot terdam, deed in de nacht van Maandag op Dinsdag op zijn schip, dat gemeerd lag langs het Albert- kanaal te Eigenbilzen, een misstap en viel in het water Toen hij op het droge werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De kabinetsformateur mr L. A. Donker beeft gistermiddag het AR Tweede Kamerlid mr Algera ontvangen- Aangenomen mag worden, dat deze gepoist is voor het minis terschap van Verkeer en Waterstaat, Deze polsing stemt over een met de verwachting, dat mr Donker thans een kabinet poogt samen te stellen door amendering van het plan-Beel In dit nieuwe schema zijn twee portefeuilles, die in de sociaal- economische sfeer liggen, nl. Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat, toegedacht aan de Anti-Revolutionnairen. In hun kring wordt thans verwacht, dat dr Schouten zijn af wijzende houding tegenover de pogingen van mr Donker zal laten varen. Dit zou dus betekenen, dat de A R.-fractie niet langer bezwaar zou maken tegen een ministerschap CAIRO. Generaal Nagulb's plan om het grootgrondbezit in Egypte te liquideren niets minder dan een revolutie in het Midden-Oosten! is door het Oppergerechtshoï goedgekeurd. Niemand mag voortaan meer dan 30 hectare grond bezitten. Na hun titel, zjjn de rijke pasja's ml ook hun grond kwijtgeraakt. Tegelijk zorgde het kabinet van Aly Maher voor een verdere beperking van de macht van de vroegere pasja's door een pro gressief tarief voor de inkomstenbelasting vast te stellen, die de grote vermogens sterk belast. Generaal Naguib heeft verder een commissie ingesteld, die de politiek van het leger en de rege ring met elkaar in overeenstem ming zal brengen. De regering heeft Dinsdagavond zeven nieuwe zuiveringcommissies ingesteld, die verdachten voor het gerecht kunnen brengen, zonder van te voren de openbare aanklager te raadplegen. De nieuwe commissies kunnen huiszoekingen en arrestaties laten verrichten en aanklachten op stellen, Een commissie zal een on derzoek instellen naar de handelin gen op de katoen -termy nmarkt en de effectenbeurs, een tweede zal zich bezig houden met het Palestijnse wapenschandaal en een derde met de verdeling en verwerving van staafsïanderijen De vier andere commissies zullen een onderzoek instellen naar ver schillende 4andere schandalen. Op een persconferentie heeft Aly Maher medegedeeld, dat .zijn rege ring zal streven naar bevordering van de Arabische eenheid. De Egyp tische legaties in de Arabische lan den zullen tot ambassades worden verheven. Schade van 80.000 bij boerderijbrand WESTERLEE. De kapitale boerderij van de heer T. Jansïngh is gistermiddag in vlammen opge gaan. Men ontdekte de brand toen een sterke rookontwikkeling in een grote kapschuur werd waar genomen. Toen de brandweer uit Scheemda arriveerde had ook het woonhuis inmiddels vlam gevat. Men slaagde er in een ge deelte van dit woonhuis te behou den, doch de boerderij ging in vlammen op. De schade wordt op f 80.000 geschat. CM BÜ wel voortgezet door aanwijzing van de wettelijke opvolger. Het blijkt dusdat de monarchen van Griekenland, Irak en Saoedi- Arablë hun troon konden behou den. --i ROTTERDAM. Gedurende de afgelopen vijf of zes maanden ver tonen de vrachten in de tramp vaart een voortdurende daling die thans zo ver is gegaan, dat niet meer van een lonende vaart kan worden gesproken. Be vooruitzich ten zyn zodanig, dat, althans op korte termijn, geen verbetering valt te verwachten. Joh au Selam, adviseur van de Noorse redersvereniging de No ren hebben een belangrijk aandeel in de trampvaart heeft ver klaard, dat de daling op de vrach- tenmarkt voor de trampvaart zo scherp is, dat men tot de scheep- vaartensas van 1920 moet terug gaan om ha ars gelijke te vinden. De vrachten zijn gemiddeld 60 tot 70 procent omlaag gegaan. Een. half jaar geleden werd vcor het vervoer van kolen van Noord- Amerika naar Europa ongeveer 80 shilling per ton betaald. Thans worden contracten afgesloten op basis van 25 shilling per ton. Dit betekent, dat de grootste tramp schepen een verlies boeken van ongeveer 1000 gulden per dag. De sterke inkrimping van de export van kolen uit Amerika-wordt als de voornaamste oorzaak van de scherpe daling van het vrachten- peil beschouwd. Drijvende traankokerij uit Noorwegen staat in brand SCHEVENINGEN-RADIO In de Pentland Firth, het vaarwater tussen Schotland en de Orkaden, is het Zweedse motorschip „Anna Salen" vanochtend vroeg in aan varing gekomen met het Noorse schip „Thorshoevdi". Naar het Zweedse schm heeft geseind staat het Noorse schip in brand. De „Thorshoevdi" is een drijven de traankokerij en meet 18.369 ton. De „Anna Salen" meet 11.672 ton. De „Anna Salen" heeft geseind, dat het geen hulp nodig heeft. Van het Noorse „Thorshoevdi" is ver nomen, dat het niet onmiddellijk hulp nodig heeft. DUITSE GELEERDEN hebben hun eerste na-oorlogse proeven met raketten genomen. Zij ver wachten dat zij een post-raket kunnen ontwikkelen, die in één uur van Hamburg naar New York vliegtDe eerste proeven vielen tegen. Alfred Piillenberg (achter het scherm), die de lei ding heeft bij de proeven, zei, dat de stabiliteit nog aanzienlijk moet worden verbeterd. VLISSINGEN. Op 18 October zal het 18000-tons passagiersschip te water worden gelaten, dat op de werven van de Kon. Mij. „De Schelde" voor rekening van de Svensk^ Amerika Lïnien wordt ge bouwd. van de NW-bestuurder Suurhoff op Sociale Zaken. Dat de kabinetsformateur aan mr Algera tenslotte de voorkeur beeft gegeven boven mr Van Gunsteren, die aanvankelijk voor het minister schap van Verkeer en Waterstaat werd genoemd, is iuet moeilijk ver klaarbaar. Door een Kamerlid aan. te zoeken wordt immers een ster kere binding met de AJï.-fractie verkregen. Wanneer de indruk in A.R-kring juist is, dat de A.R.-fractie haar medewerking aan de plannen van. mr Donker niet zal onthouden, dan. heeft de kabinetsformateur nog en kele bezwaren aan katholieke zijde te overbruggen. Nadat hij Maandag middag de heren Beaufort, Zijlstra en Beyen had ontvangen, schijnen, door de KVP nieuwe eisen naar voren te zijn gebracht, welke mr Donker in een lastig parket moeten hebben gebracht. In katholieke kringen verluidt ril, dat men daar geen genoegen kon nemen met het aangeboden ministerschap zander portefeuille op Buitenlandse Zaken. Daar ontstond plotseling het ver langen naar de portefeuille van mr Stikker. Aangezien de formateur daaxvGor juist mr Beyen had ge polst, ontstond een uiterst moeilijke situatie, waarover hij kennelijk overleg heeft willen plegen met dr Drees en Koningin Juliana. Tegenover deze zwaardere eis van de KVP stond echter een bereid heid om bet aangeboden premier schap toch aan da PvdA xe laten. Dit zou dan betekenen, dat de PvdA de zetels behoudt, die zij in het demissionnaire kabinet in handen heeft. Ramp met de „Hobson" WASHINGTON. Een Ameri kaans marinehof van onderzoek heeft verklaard, dat de enige oor zaak van de rampspoedige botsing tussen het vliegkampschip „Wasp" en de mijnenveger „Hobson", waar van 176 bemanningsleden omkwa men, een onverklaarbare wending naar bakboord van de mijnenveger is geweest. Het hof zeide, dat de bevelheb ber van de „Hobson", die bij de botsing door midden gesneden werd, een „ernstige beleidsfout" had gemaakt. Hij behoort tot "de slachtoffers van de ramp. DE BILT Het KNMI deelt mede.- Na een onstuimig weekeinde trad in ons land een belangrijke weers- verbetering in, die het geuolp u>o« van de ontwikkeling van een ge bied van hoge luchtdruk boven Midden-Europa. Tussen dit hoge- drukgebied en een depressie bij Ier land voerden zuidelijke tot zuid westelijke winden warme en voch tige lucht aan, zodat de temperatu ren snel konden oplopen en giste ren in het zuidoosten van het land tot 30 graden stegen. In Frankrijk en Duitsland kwamen echter nog belnagrijk hogere temperaturen voor en werden maxima van 35 gra den gemeten. Hier ontwikkelden zich op verscheidene plaatsen tot dicht by onze grenzen onweers buien, maar in ons land werd ner gens onweer geméld. Ondertussen drong gtstercoond en vannacht iets minder warme lucht ons land bin nen, waardoor een tydelyfce afkoe ling optrad. De algemene luchtdruk- verdeling blijft echter zodanig, dat kleine veranderingen tot een nieu we temperatuurstijging kunnen leiden. Bocendien bestaat de moge lijkheid, dat storingen ran de oceaan hun invloed net tot ons land zullen uitbreiden^ zodat hef weer enigszins onvast blijft en af en toe buien tot ontwikkeling kunnen komen. De kans op perioden met zonnig weer is echter groot e« de temperaturen Mij ven aan de hoge kant Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Veranderlijke bewol king en hoofdzakelijk norgen overdag en kele buien, hier en daar met onweer. Overwegend matige Zuid-Westelijke en Zuidelijke wind. Vry warm, 14 Aug. Zon op 5 u 22 m onder 20 u 6 m; Maan op 23 u 33 ns on der 16 u 53 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 OUR Oslo Nevel Z.3 W.5 Helsinki Regen Z.Z.W. 5 Edinburgh Regen Z.W. 5 23 Licht bew. Z.Z.W. 5 KopenhagenZw. bew. Z.W. 7 22 Amsterdam Half bew. NW. 13 25 Onbew. Half bew. Onbew, N.N.W. 2 N.N.W.2 •31 Nice Onbew. N.N.W. 2 28 Berlijn Onbew. 32 W. 1 Z.Z.W. 2 Wenen Onbew. Windstil 34

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1