INTEGRATIE II is niet hetzelfde als unificatie Wie stal Japans goud en juwelen Vliegende schotels of schijnwerperlicht Koning Talal het slachtoffer Öp en oog voor het verschil in structuur Chefarine A Had kapitein Carlsen een motorongeluk of niet? Directeur Amsterdamse toneelschool gedupeerd GELEZEN Benelux- pro blemen Echte locomotief, die Zatopek heet 4 middelen in 1 tablet doen wonderen I Engeland zet import van Nederlandse tomaten stop TOKIO VRAAGT ZICH AF: Bedekte beschuldigingen aan adres van bezetters Zutfenaren zagen ovaalvormige iiven in de lucht schip In Flensburg zegt men van wel maar de kapitein ontkent Chinezen laten drie Australiërs vrij Nederlander in zijn bed doodgestoken in Indonesië Zam&ZëcZ Stichting Culturele Samenwerking over afwijzing reis naar Suriname gedagvaard Twintig doden bij vliegramp in Brazilië Koning Hoessein heeft grote plannen INTRIGUES ROND EEN DYNASTIE Pas op voor over vermoeidheid en gewogen Woensdag 13 Augustus 1952 S Van de vele besprekingen tussen de regeringen der Benelux-landen kan de Conferentie van Maart 1049, welke in Den Haag gehouden werd. ais een der belangrijkste worden gekenmerkt. In een uitvoerig rap port kunnen wij de grondslagen terugvinden, waarop de toekom stige Benelux-politiek gebaseerd zou-worden. Van bijzonder belang zijn daarbij de beschouwingen in zake de sociale politiek en in het bijzonder over de loonpolitiek. Aan de hand van voorafgaande studies constateerden de regerin gen, dat er reeds in Maart 1S49 grote verschillen bestonden tussen de gemiddelde loonniveau's in de drie landen. Aangenomen kon we den, dat het Belgisch loonpeil op dat tijdstip gemiddeld ongeveer 20% hoger lag dan het Nederland se. Het Luxemburgse loonpeil bleek het Nederlandse met meer dan 40%. te overtreffen. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat deze loonverschilien in de onder scheidene bedrijfstakken sterk uit eenliepen. De Ministersconferentle achtte dit verschil in loonniveau geen onover komelijk bezwaar voor de verwe zenlijking van de Economische Unie. Ook tussen België en Luxem burg bestond en bestaat een niet onbelangrijk loonverschil geduren de de jaren, waarin tussen Luxem burg en België een Economische Unie in werking is. De Ministers der drie landenplaatsten daarbij de opmerking, dat de genoemde loonverschilien (althans bij gelijke productiviteit) ongelijkheid ln prijsvorming kunnen veroorzaken. Ëen zekere vermindering van de2e verschillen zou daarom gewenst zijn voor het in overeenstemming brengen van het prijspeil in de partnerlanden. Als toelaatbare grens voor de verschillen werd gesteld het loonverschil, dat men gemeenlijk ook kan constateren tussen de diverse gebieden binnen één land. Overigens waren de Mi nisters van oordeel, dat men elk der sectoren van het bedrijfsleven afzonderlijk dient te beschouwen, waarbij het loonverschil voor dezelfde bedrijfstak in beginsel geen onoverkomelijk bezwaar kan zijn_ voor het doorvoeren van de Economische Unie. Dit neemt niet weg, dat in feite sommige verschil len-evenwel moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken voor een gun stige ontwikkeling van de econo mische betrekkingen tussen de deelnemende landen. Naast de vergelijking der nomi nale lonen is een beschouwing van het" reële loon. op zijn minst zo belangrijk. Daarbij komt niet al leen net prijspeil in het geding, maar ook de sociale lasten spelen daarbij een rol En tenslottte vor men lonen en sociale lasten slechts een onderdeel van de totale pro ductiekosten. Andere factoren, zo als - transportkosten, geografische ligging en grondstoffenprijzen- kun nen voor de vaststelling van de totale productiekosten van door slaggevende betekenis zijn. Ten slotte constateerden de Mi nisters, dat de loonverschilien door een harmonisering van de econo mische politiek van de deelnemen de landen de tendenz zouden ver tonen te verminderen. - Geen gelijk trekker ij Er dreigt een gevaar, dat de mening post vat, dat integratie ge lijk is aan unificatie. Bij herhaling kan men beluisteren, -dat zelfs in de kringen van deskundigen het streven naar economische integra tie gepaard gaat met een streven naar „gelijkmakerij". Wij willen, met klem daartegen waarschuwen PRAAG. - Het bestuur van de Tsjechische spoorwegen wil niet achter blijven zijn bewon dering uit te drukken voor de prestaties van Emile Zatopek tijdens de Olympische Spelen in Helsinki. Wellicht heeft Za- topeks bijnaam de „Loco motief" de Tsjechische spoorwegen geïnspireerd tot 't nemen van het besluit om een locomotief de naam „Emil Za topek" te geven en deze in grote letters er op te schilde ren. De Olympische kampioen is uitgenodigd om de eerste rit van de nieuwe locomotief mee t** maken. VJ en als "oorbeeld stellen de diver siteit van economirche verhoudin gen m de Verenigde Stalen van Amerika. Het stemt tot voldoening, dat deze geest van gelijkmakerij niet aanwezig was op de Minister conferentie van 1949 Integendeel, uit de hiervoor gegeven samenvat ting van de conclusies blijkt, ge lukkig, dat men een open oog heeft gehad voor het verschil in economische structuur der Bene lux-landen. Toch is er een gebied, waar ik een voorstander ben van unificatie, dat is: het terrein der economische statistiek. Het gemis aan vergelijk bare gegevens blijkt elke keer op nieuw aanleiding te geven tot grote moeilijkheden en het moet gezegd v/orden, dat België tot nu toe in gebreke is gebleven de noodzakelijke voorzieningen te tref fen. Ondanks het .feit, dat onzer zijds bij de opzet van een betere statistische dienst alle mogelijke medewerking is verleend, België beschikt nog steeds niet over een betrouwbare loonstatistiek. noch over exacte gegevens inzake de kosten van levensonderhoud en evenmin is men georiënteerd over de verdeling van het nationale in- Advertentie LM.) Wanneer U rich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chefarlne „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. 'n 4ije doei wonderen/ komen Het gemis aan vergelijk bare officiële statistieken brengt met zich dat men met bet noemen van cijfers uitermate voorzichtig moet zijn. Wanneer de heer Cool van het Algemeen Christelijk Vak verbond in Belgie m een inter view, dat gepubliceerd werd in „Het Handelsblad" van 2 Augustus, de uurlonen vergelijkt tussen de grote steden, dan is dat zeker geen maatstaf, die aanvaardbaar is. In de eerste plaats zijn de toonver schillen tussen stad en platteland in België veel groter dan tn Ne-1 deriand, hetgeen tot de conclusie leidt, dat de stadsionen niet repre- j sentatief zijn voor de vergelijking.1 Men dient dan een gemiddelde te i trekken voor de gehele bedrijfstak. In de tweede plaats komt men er niet met alleen de uurlonen te vergelijken, maar dient men ook kwalitatieve en kwantitatieve pres- tatiebeloningen in het geding te brengen. In de prae-adviezen. die door de algemene vakverbonden der Benelux-fanden in 1950 zijn uitgebracht, vindt men velerlei ma teriaal. Bij het verzamelen daar van ls ons echter één ding heel erg duidelijk geworden, namelijk dat het schier onmogelijk is door gemis aan exacte gegevens vanuit België een juiste loonvergelljking op te stellen- Hetzelfde geldt ten aanzien van de kosten van levens onderhoud, en voor vele andere vergelijkingsobjecten. Op de cijfers kunnen wij derhalve niet zonder meer afgaan. DEN HAAG De Engelse rege ring heeft de import van Neder landse tomaten met ingang van vandaag stopgezet. Deze maatregel is een uitvloeisel van de omstan digheid. dat het beschikbare con tingent is uitgeput. Als gevolg van deze maatregel zul len de veilingen vanaf heden geen uitvoervergunningen voor tomaten met bestemming Engeland meer af geven. Reeds verscheepte tomaten zullen in Engeland nog worden bin nengelaten. TOKIO. Een Japanse parlementaire commissie heeft bekend gemaakt, dat een groot deel van het Japanse nationale bezit vermist wordt en dat de kwitanties, die door de bezettingsautoriteiten werden afgegeven voor bepaalde schatten, hoogst onduidelijk zijn gesteld. Bovendien kloppen de cijfers op de kwitanties niet met de werkelijkheid. Aan de bedekte beschul diging aan het adres van de bezettingsautoriteiten wordt grote waarde gehecht, omdat die aan het einde van het rapport staan. In Japan worden gewoonlijk de belangrijkste punten op de laatste bladzijde van een rapport geplaatst. Bovendien geldt in Japan, als stelregel, dat een beschuldiging in bedekte termen veel zwaarder weegt dan een directe beschuldiging. Er wordt in het rapport echter aan toegevoegd, dat een groot deel van de schatten vermoedelijk in 'e oorlog reeds verdwenen is toen zij nog in Japanse handen waren. „We missen een grote hoeveelheid edeïe metalen en diamanten, waaronder de kroon van keizerin Nagako, die vervaardigd is van platina en goud en bezet met vijf grote diamanten", meldt de commissie. Als voorbeeld van vaderlandslief de gaf de keizerin de kroon in de oorlog aan de regering. Volgens de commissie werd het volgende overgedragen aan de be zettingsautoriteiten, waarvoor zeer onduidelijke of onvolledige bewijs stukken werden ontvangen. 10.999.37 karaats diamanten, 240 pond platina, 15 kg. platina van de Rijksmunt, 532.145 kilo goud 226.047.068 kilo zilver. De commissie zat zich thans be zighouden met de vraag, of er van wangedrag in enig opzicht sprake is geweest. (Van onze correspondent) ZUTFEN. Vliegende schotels of reflexen van schijnwerperlicht? Dat is de vraag die honderden Zutfenaren en bewoners van de om geving van deze stad sinds gisterenavond elf uur bezighoudt. Voorlopig houden de meesten het nog op vliegende schotels, maar de nuchtere Zutfenaren zoeken een andere verklaring voor het vreemde verschijn sel, dat in de late avond werd waargenomen Nelly van de Waals uit Enschede, j grond af naar boven ontbraken, gelogeerd m Zutfen, zag ze het Wat het was, ken niemand zeg- eersl. Ze wandelde met een Zutfen- j gen, maar een feit ïa, dat grote se jongeman door de Emmersteeg i nevelachtige ovaalvormige schijven in Warnsveld maar had alle be- I met grote snelheid door het lucht- plot- ruim scheerden. In de verte ver vaagden de vlekken maar ogen blikkelijk daarna vlogen kleine groepjes van de onverklaarde din gen weer tussen Doetinchem en Zutfen. Hoewel vele ooggetuigen vanme- - --- nuig z«u. dat het verschijnsel niet ven staan. Op dezelfdeltjd hebben veiiDrz,akt is doDr vliegende, vas- te voorwerpen, bleven talrijke Zut- langstelling voor haar vriend plot seling verloren, toen ze in Zuid westelijke richting „vliegende scho tels" zag. Wielrijders op de Warnsveldse weg, vlak daarbij hadden het ver schijnsel ook waargenomen en ble ven staan. Op dej wandelaars langs de IJsel elkaar ook op de lichtende vlekken in de lucht gewezen. „Schijnwerpers" zelden, enkelen, maar anderen- geloofden dit niet. omdat de stralenbundels van ds fenaren nog lange tijd ln de licht bewolkte hemel zoeken, in de stel lige overtuiging, dat zij nu einde lijk ook met vliegende schotels had den kennis gemaakt. Daar verschillende schatten het eigendom waren van de keizerlijke familie, zal de commissie zeer omzichtig te werk moeten gaan. ROTTERDAM. Kapitein Carlsen, nu ran de „Flying Enterprise IT', die hier in de haven ligt, verscheen Dinsdag weer tn het nieuws, doordat een bericht uit Flensburg (Duitsland) meldde, dat hjj een motorongeluk had gehad, terwijl h|j op een motorrijwiel op weg was van Kopenhagen naar Rotterdam. Een gebroken sleutelbeen had hem genoopt om zyn reis per trein voort te zetten. Doch Carlsen ontkende Dinsdag ten enenmale dat h|} een ongeluk beeft gehad. „Dit is nu al de tweede maal, dat er be richten de ronde doen dat ik een ongeluk gehad zou hebben en ik vraag me af wanneer er eens een einde zal komen aan de publiciteit over mij." voegde h|j er zuchtend aan toe. Om te bewijzen, dat hij niet gewond was, knoopte h|j ztyn overhemd los. Carlsen vertelde, dat hij per motor van Rotterdam naar Denemarken was gegaan, omdat hij ln de trein zo veel overlast ondervindt van auto- grammenjagers en amateur-£otograr fen. Op de heenreis naar Denemar ken had hij slecht weer maar op de terugweg door Duitsland was het nog slechter. Op een modderige weg reed hij bijna 'n vrouw aan. „Toen besloot ik verder per trein te reizen. Ik zette myn motor bij een vriend in Ham burg en nam de trein rjaar Rotter dam Doch Carlson's ontkenning bracht OVER DE STEILE en gevaarlij ke rotsen klommen acht mannen naar de veiligheid, terwijl een woedende zee hun schip tegen de rotswand beukte. Het was een- Australische marine-barkas, die vlak bij Sydney op de rotsen werd geworpen. HONGKONG. Een Britse „Catatina"-vliegboot moest 15 De cember 1950 bij Hongkong een noodlanding maken. De drie Aus tralische vliegers, die de beman ning vormden, werden, door een patrouilleboot der Chinese commu nisten opgepikt. Dinsdagavond zijn de drie vliegers met de trein uit Canton in Hongkong aangekomen. Zij deelden mede twintig maanden in Zuidchinese gevangenissen te hebben doorgebracht. De Australiërs zeiden, dat zich in een cel, grenzend aan de gene, waarin zij waren opgesloten, een zieke Britse soldaat bevond, die, toen zij vertrokken, nog steeds in de gevangenis vertoefde. DJAKARTA. De 22-jarige em ployé R. Abels van de rubber- en koffieon derneming „Kali Ben do", in de omgeving van Banjuwangi, is in de nacht van Zaterdag op Zondag in zyn slaap overvallen en met steekwapens vermoord. De heer Abels was sedert een jaar in dienst bij de onderneming. Hei motief voor de moord is niet bekend. Men weet alleen, dat in de kamer van de vermoorde een kast en een brandkast open stonden. Het is nog niet bekend, of en zo ja wat er is geroofd. (Advertentie I.M.) VAN DELFT'S ONTBIJTKOEK (Van ome correspondent) AMSTERDAM. Het algemeen bestuur van de Stichting Culturele Samenwerking heeft het besluit van het dagelijks bestuur om de directeur van de Amsterdamse toneelschool, de heer W. Fh. Pos, voor een jaar als leider en adviseur van het toneelteven in Suriname te doen optreden, niet bekrachtigd. De heer Pos heeft nu een kort geding tegen de Stichting aan hangig gemaakt, dat Zaterdagochtend om II uur voor de president van de Amsterdamse rechtbank zal dienen. Het afwijzende besluit van het al gemeen bestuur is o.m. gebaseerd, op het feit, dat de heer Pos medewer ker is geweest van het dagblad De Waarheid en het met het commu nisme sympathiserende weekblad De Vrije Katheder, dat reeds enige ja ren geleden werd opgeheven. De be treffende officiële instanties schijnen inlichtingen te hebben Ingewonnen naar de politieke betrouwbaarheid van de heer Pos. Hun advies luidde gunstig. Daarna heeft ook de procu reur-generaal van Suriname, naar v/ij vernemen op de hoogte zijnde van de antecedenten van de heer Pos, zijn goedkeuring gehecht aan de reis van de heer Pos naar Suri name. Door de heer Pos is toen een con tract getekend; terstond heeft hij voorbereidingen getroffen voor zijn reis en oa. voor een plaatsvervan gende directeur van de Toneelschool gezorgd. Nu het algemeen bestuur dit con tract niet wil aanvaarden, voelt de heer Pos zich ernstig gedupeerd, hetgeen hem ertoe bracht een kort geding aanhangig te maken, waarin hy uitvoering van het contract eist. Advocaat voor de Stichting is mr J. J. P. Tonino, voor de heer Poe treedt op mr Th. Ph. van Raalte. Het dagelijks bestuur van de stich ting bestaat uit prof. dr J. H. A. Log em aim (voorzitter) en J. W. Ver meulen (secretaris). RIO DE JANEIRO. Alle twin tig passagiers en de uit vier kop pen bestaande bemanning van een Douglas Dakota van de „Transpor- tes Aereos Nacional" zijn Dinsdag om het leven gekomen nadat de machine op een vlucht van Rio Verde naar Goiania, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Goiaz, neerstortte. Eén van de passagiers was Anto nio Borges Teixeira, zoon van de gouverneur van de staat Goiaz. LAUSANNE. De 17-jarige koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard te willen helpert om hervormingen in te voeren en de scheiding tussen koning en volk te doen verminderen. Hij zeide zo spoedig mogelijk naar zijn land te zullen vliegen, teneinde zich in de toestanden daar in te werken. Hij zou ook veel vergaderingen van de regentsebapsraad bijwonen. Koning Hoessein zeide meer ontwikke lingsmogelijkheden voor zijn volk te willen scheppen „opdat het een beter gebruik van zijn intelligentie en andere uitstekende eigenschap pen zal kunnen maken." Hij zeide, het plan te hebben, om op onopvallende wjjze alle delen van zyn land te bezoeken en uit de eerste hand gegevens te ver zamelen omtrent het vluchtelingen vraagstuk, een van de belangrijk ste vraagstukken. Op een desbetreffende vraag antwoordde hij, dat hij, indien hij geen koning zou zyn, in de Jor daanse luchtmacht zou zijn gegaan. KONING TALAL leed aan ach tervolgingswaanzin, zo zeggen de twee Arabische bladen, die in zyn koninkrijk verschijnen. „Als Talal gek is, dan is het alleen van baat tegen de Britten en dan zal hij Allah bidden hem in deze toestand te houden", zo heeft een Egyptisch blad enige maanden geleden ge schreven. Deze laatste interpretatie van 's Komngs ziekte stemt won derwel overeen met een ander ver haal, ontleend aan een blad in Ka rachi. Hierin wordt verteld, dat de Koning eens drie geschenken aan- bood aan de scheidende ambassa deur van Pakistan in Jordanië. Het eerste geschenk was een speld met diamanten, afkomstig van Emir Hussein van Mekka, de grootvader van TalaL Hy overhandigde deze met de woorden: „Emir Hussem diende de Britten en stierf een zaam". Bij het tweede geschenk, een Koran met gouden letters van zijn vader Abdullah, zeide de Ke ning: „Mijn vader diende de Britten en werd in een'Moskee vermoord". Het derde geschenk, zyn eigen dolk belegd met juwelen, ging vergezeld van zijn woorden: „Ik diende de Britten en vraag mij af wat mün einde zal zijn". Talal leeft als vele machthebbers in het Nabye Oosten in omstandig heden, die voor personen met zwak' ke zenuwen gemakkelijk tot psy- lah door de Britten tot Emir uit- chische storingen kunnen leiden. In geroepen in 1920, doch. werd na de nacht van l op 2 Sept. van het een jaar reeds verdreven door de vorig jaar, toen de strijd om de Fransen. In Irak is eveneens een opvolging van de vermoorde Koning telg uit het Hasjimietiscbe geslacht Abdullah in volle gang was, werd koning, zodat de omliggende sta in Amman een complot tegen Talal ten steeds een vereniging dezer nog juist op tijd ontdekt. In stilte alle bezetten toen eenheden van het Arabische legioen onder leiding van de commandant, Glubb Pasja, een Brit die de Jordaanse nationa liteit heeft aangenomen, alle strate gische punten van de stad. De ko ninklijke lijfwacht werd bijeenge roepen en ontwapend en de com mandant gevangen genomen. De derde vrouw van de overleden Ab dullah, de „zwarte koningin", kreeg huisarrest. Bij onderzoek bleek dat de samenzwering zich inderdaad concentreerde om de persoon van de „zwarte koningin", die eens de liefde van Abdullah had opgewekt toen zij als slavin door massage zyn iheumatische rugpynen wist te ge nezen. Als koningin schijnt zij de haat van Abdullah tegenover zijn zoon Talal te hebben overgenomen. Zij begon na Abdullahs dood tegen de huidige vorst te intrigeren ten gunste van zijn jongere broer Naif. Deze laatste leefde in vijandschap met zijn halfbroeder en moest bij de troonsbestijging van Talal het land verlaten. Van Beirut uit heeft hij toen, naar de Arabische pers ons verzekert, zijn intrigues tegen Talal voortgezet. Hij vond hierby beide koninkrijken onder één Has- jimiet vrezen. Het Hasjimietiscbe hof van Amman is zodoende een broeinest geworden van intrigues en de toch al zwakke Talal was hiertegen niet opgewassen. By zün volk was Talal ongetwij feld bijzonder populair. Hij oegon zijn regering met de invoering .van een nieuwe grondwet, waarin een gekozen volksvertegenwoordiging en een kabinet van uitsluitend aan het parlement verantwoordelijke ministers werden ingesteld. Dit reeds lang bestaande verlangen kon onder Abdoellah nimmer wor den verwezenlijkt. Talal deed toe zeggingen aan de opposanten tegen het Brits-Jordaanse verdrag van 1946 waarbij Engeland militaire volmachten kreeg en de buiten landse politiek van het land kon hepaleft om al het mogelijke te doen veranderingen in deze verhou. v-4 KONING HOESSEIN veranderd. De nieuwe grondwet geeft de Koning veel minder per soonlijke macht dan Abdullah be zat. Bovendien is de oppositie te gen de verhouding met Engeland groot, zodat de Britten uiterst voor zichtig moeten zijn in hun sympa thieën voor de jonge Hoessein. Een al te openlijk optreden zou de rust in dit deel van het toch al zo roe rige Midden Oosten in gevaar brengen. DE onrust in de Arabische we reld wordt het best gedemon streerd aan het feit. dat nu reed9 ding te brengen. In zijn buiten- in drie landen een regentschap is landse politiek was Talal in tegen stelling tot zyn vader veel meer ge neigd de Arabische Liga te steunen tegen de Britse invloed in hefc Mid den-Oosten. Ook hierdoor geraakte hij xn allerlei moeilijkheden. I Hiai VUUUÜBiCI,. "V f-. een bereidwillige medewerker in NDER TaïaTs regering werd Dr. Subbhi Abu Ghanina, de stich- v—tenslotte voor het eerst een ter van het „Jordaanse eenheids front" een politieke partij, die «ver- de voor de vervanging van Talal door zijn halfbroer. EX-KONING TALAL DEZE partij acht de geestelijke erfenis van Abdullah, de stryd namelijk voor de vereniging van het oude „Bilad al Sjam", in ge vaar. Inderdaad heeft Talal dit po litieke ideaal van rijn vader geheel opgegeven. „Bilad al Sjam" ofwel „het land van Syxië" heet by de oude Arabische geografen het ge hele gebied, dat thans van Israël nog afgezien in vier staten uit eengevallen is. Libanon, Syrië. Jor danië en Irak, ln Syrië was Abdul- begin gemaakt met de doorvoe ring van landhervormingen, sociale verbeteringen en bestrijding van de oude privileges der feodale machthebbers. Reeds voor Naguib in Egypte schafte Talal de pasja- titel af en verbood de menigte bij zijn bezoek aan de moskee de ge bruikelijke nog al slaafse eerbe wijzen te brengen. ingesteld. In Egypte is Faroek het land uit gezet, in Irak regeert Ab- doel Illah als regent voor de jonge Hasjimiet Feisal II en thans zal in Jordanië een regentschapsraad de regering waarnemen totdat Hoes sein volgend jaar de leeftijd van 18 jaar zal hebben bereikt Nog steeds is de geschiedenis van de landen van het Midden-Oosten een geschiedenis van vorsten en feo dale families. Het volk, dat ïn ar moede en ellende verkeert, laat nDg betrekkelijk weinig van zich horen. Maar reeds zijn overal ver schijnselen waar te nemen van een ommekeer. In Perzië bleek dit bij de relletjes rondom de benoeming van Ghavam Al Sultaneh tot pre- de politie te Flensburg in het ge weer, die het bericht van het gebro ken sleutelbeen in de wereld had ge bracht. De politie in Leek, waar het ongeluk gebeurd zou zijn, bad de motorrijder als kapitein Carlsen ge ïdentificeerd. maar hoe dat gebeurd was, werd er niet bij verteld. En het ziekenhuis xn Flensburg komt met een gelijksoortig verhaal. Professor Bümel, de geneesheer directeur van het diaconessenhuis in Flensburg, beeft verklaard, dat het pertinent kapitein Kurt Carlsen is geweest, die in zijn ziekenhuis werd behandeld. Nadat hem meegedeeld was, dat kapitein Carlsen het bericht ontkend had en zelfs zijn schouder bad laten zien om aan te tonen, dat hij niet was geblesseerd, antwoordde Bumel: „Het is zeer goed mogelijk dat er niets van een verwonding te zien was, omdat niet zijn sleutelbeen gebroken is, zoals werd gemeld, maar hij slechts een lichte verstuiking op liep." De professor deelde verder mede, dat Carlsen hem verzocht had niets over het ongeluk uit te laten lekken, maar hij gaf toe, dat hij Carlsen haa behandeld, nadat de politie en ver schillende ooggetuigen het ongeluk van kapitein Carlsen wereldkundig hadden gemaakt. Ook de man, die Carlsen naar het ziekenhuis overbracht, - verklaarde met grote stelligheid dat de gewonde niemand minder was dan de kapitein van de „Flymg Enterprise." Kinderverlamming Veiv^ig van pag. 1- Het aantal gevallen van polyo- melitis, waarbij zich geen verlam mingen voordoen bedraagt 1 op de 5. In een groot aantal gevallen ver- dwijnen de verlammingen spoor loos. Van de ziektegevallen eindi gen 10 a 15 procent met blijvende en dan uitsluitend lichamelijke invaliditeit. Wij nemen aan, dat het een besmettelijke ziekte is, zeide dr Banning, en wij adviseren alleen wat het gezonde verstand bij besmettelijke ziekten aangeeft: weest zo zindelijk mogelijk op li-' chaam, voedsel en huis. En het tweede advies, gebaseerd op een. ervaringsfeit, is: past op. voor over- vermoeidheid. Wanneer overver moeide kinderen en volwassenen het krygen, is het ernstig. Wat de verschijnselen van de optredende ziekte aangaat werd medegedeeld, dat kleine kinderen hangerig worden en koorts krijgen. Soms treedt braken, diarrhee en/o£ hoofdpijn op. Deze verschijnselen, lopen dan weer terug. De patiën ten moeten zich rustig houden en men moet de dokter eerder waar schuwen dan normaal zou geschie den. Men moet niet te vlug na de ziekte opstaan, doch echt uitzie ken. Staat men te vroeg op dan bestaat de kans op ernstige ver lamming. Predikant uit'Tubbergen nog steeds vermist WENEN, Pogingen van de Oos tenrijkse bergwacht om de Neder landse ds Janzen op te sporen heb ben tot dusver geen resultaat ge had. In een gisteravond door de po litie te Innsbruck uitgegeven com muniqué wordt gezegd, dat tot dus ver geen enkel spoor gevonden is van ds Janzen uit Tubbergen. Ds Janzen verdween op 7 Augus tus in het gebied van Innshruck toen hij zijn. pension verliet om de Hafekkarberg te beklimmen. Teza men met zijn zuster bracht hij zyh vacantie in Oostenrijk door. Oost-Duitsers nodigen ds Nlemöller uit BERLIJN. Een groep Oost- Duitse predikanten heeft in een door het Oost-Duitse persbureau gepubliceerde open brief ds Nlemöl ler, hoofd van de protestantse kerk in Hessen in West-Duitsland, uitge nodigd in December a.s. het onder communistische leiding staande „vredescongres" in Wenen toe te spreken. De tegenstanders van de Koning mier. In Egypte had het volk een hebben nu het pleit gewonnen. De aandeel in de agitatie tegen de zoon van Talal. Hoessein, zal rijn Britten. In Jordanië zou ook wel vader volgend jaar als hij achttien eens spoedig kunnen blijken, dat wordt als Koning opvolgen. Hij het volk zich gaat verzetten tegen verblijft thans nog in Engeland en de intrigues van een koninklijk men verwacht van hem, dat hij de hof, dat de belangen van dat volk politiek van Abdullah zal voortzet- verwaarloosde en slechts familie ten. De situatie is achter intussen twisten uitvecht De hernieuwde belangstelling voor Jhakespeairs, die de laatste Jaren valt te constateren, blijkt niet alleen uit ds drukbezochte voorstellingen van Ne derlandse en Engelse gezelschappen, maar ook uit het aantal vertalingen, dat de laaste tijd is verschenen. Bert Voeten. Nyhoff, A, Roland Holst, We- rumeus Buning en Hendrik de Vries maakten. ..moderne", welluidende verta lingen van enkele stukken, die het ver- "rassend goed bleken te doen op het to neel. A. W. Sijtbnff'j Uitgeversmaat schappij te Leiden laat op het ogenblik in twaalf deeltjes Shakespeare's be roemdste tragedies en comedies ver schijnen in de oude. degelijke vertaling van dr L. A. 3. Burgersdljk. Dat is een gelukkig imtiatiei. Want Burgersdfck mag dan naast de nieuwe vertalingen wat deftig en een beetje ouderwets aandoen, in exactheid en bruikbaarheid voor het toneel doet deze oude Shake speare-kenner stellig niet onder voor de ..modernen" Elk stuk wordt ingeleid - door een kort overzicht en gevolgd door De sportliefhebbers en speciaal d« jongeren onder ben zal het interesse ren, dat «en alleraardigst album me* plaatjes is verschenen over de Olym pische Spelen 1e Helsinki. De tekst, meer speciaal voor de jeugd geschre ven, is van de bekwame sportjournalist Ch. Geudeker, Uitgeefster is de firma J. van Kerckhoff te Amsterdam die de gekleurde plaatjes bij haar product be schikbaar stelt In het. album is plaats voor de volledige uitslagen der Spelen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3