Onbehaaglijke stemming in het N.A.T.O.-kamp Kabinetten zijn er in soorten -ssHrJ&B. Malik wijst het Westelijk ontwapeningsvoorstel af Cacaofabriek in conflict met de loterijwet Pensioenrechten voor arbeidscontractanten GELEZEN - s Europa's geslonken inspanning maakt Amerikanen bezorgd Nieuwe oliebronnen in Perzië ontdekt? Wordt Indonesisch Hoge Commissariaat ingekrompen? Moskou verwerpt verkort Oostenrijks staatsverdrag Loubens begraven in de grot Driehonderd gulden boete opgelegd voor een advertentie-campagne AVRO ontdoet zich ook van onder directeur VOORSTEL STAATSCOMMISSIE Absoluut pensioen-maximum niet wenselijk geacht Vermoorde gijzelaars herdacht vergader- en feestzalen De oude baas en gewogen Zaterdag 16 Augustus 1952 (Van onze celsredacteor) PAKIJS. De laatste conferentie van de zes experts in het kader van de Europese Defensie Gemeenschap heeft bij de betrokkenen, maaa ook ljjj Amerika een onaangename nasmaak achtergelaten. Het gebrek aan over eenstemming, maar bovenal het gebrek aan wil om tot overeenstemming te komen, heeft insiders en bult itaandera nogal getroffen. Men vraagt zich af hoe het mogelijk moet wu.den om, op deze wijze voortgaande, tot die nauwere integratie te komen, die het doel was van de E.D.G. en tot die Inniger samenwerking, die bedoeld wordt met de N.A.T.O. Het NATO-apparaat begint thans te werken, maar, zo zegt men hier, dit is met voldoende om een goed NATO-geheel te krijgen. Daarvoor is ook nodig, dat de landen, die de NATO vormen, bereid zijn vlot met elkaar samen te werken en dit veronderstelt, dat men in de meest voor de hand liggende gevallen af weet te zien van de nationale ge voeligheden. In de conferentie over de dienst tijd is daarvan niet veel gebleken. Men meent dezelfde tendens te bespeuren in de raad van perma nente vertegenwoordigers, die, zo als men weet, het opperste lichaam vormt van de NATO in afwezig heid van de ministers. Dit lichaam heeft weinig initiatief getoond en de leden er van weinig persoon lijke zelfstandigheid, waaruit blijkt dat zij nog altijd zeer nauwkeurig gebonden worden, door instructies van hun eigen la..Dat was, zo als men weet, niet de bedoeling, toen men de plaatsvervangers om doopte in permanente vertegen woordigers, een naamsverandering die kennelijk ten doel had om hun positie maar ook hun zelfstandig heid te versterken. Intussen wekt dit ook reacties in Amerika. Het is niet uitgesloten, zo zei men ons in Amerikaanse kringen, dat wjj een periode tege moet gaan van langdurige koude oorlog, waarin geen nieuwe sensa tionele schokken plaats vinden en een soort van waakzame vrede ongestoord bewaard blijft. In dat geval kan men een zekere neiging verwachten bij verschillende sta ten om hun bewapeningsinspan- ning te verzwakken en deze ver wachting wordt sterker, wanneer men de huidige reacties in de ver- NEW YORK. De „Iran Oü Cy", die het eigendom is van de Perzische regering heeft 160 kilo meter ten Zuiden van Teheran olie aangeboord. Deze vondst „zou mis schien een veld kunnen zün dat net zo veel oliereserves herbergt als de genationaliseerde olie con cessies van de Anglo-Iranian Oil Cy", zo schrfjft de „New York Journal of Commerce". Het blad verklaarde, dat de bo ring werd verricht door een Ame rikaanse firma in Khom (Centraal Perzië). De maatschappij overweegt een raffinaderij te bouwen om het ge bied van Teheran te voorzien met een productie van 5000 barrels per dag. Het is de derde bron die in dit gebied aangeboord wordt. Een oliemaatschappij uit Hous ton (Texas) is van plan binnen kort in hetzelfde gebied een vierde boring te verrichten. DJAKARTA. Enige ttid ge leden is melding gemaakt van de komst van een Indonesische com missie naar Nederland, die zich zou bezig houden met de reorganisatie van het Indonesische Hoge Com missariaat in Den Haag. Aneta verneemt, dat het in de bedoeling ligt het omvangrijke apparaat belangrijk in te krimpen. Er wordt, zo zegt men, thans door het Hoge Commissariaat al lerlei werk verricht, dat eigenlijk niet op zjjn terrein ligt, zoals de betaling van pensioenen, een afde ling comptabiliteit e.d. Dergelijke werkzaamheden kan men zien als „verlengstukken" van verschillen de ministeries in Djakarta en het zou in verschillende opzichten wenselijk zijn indien de ministe ries in Djakarta deze werkzaam heden zelf via in Nederland ge plaatste of te plaatsen ambtenaren zouden ter hand nemen. schillende landen ziet. In Engeland maakte zelfs Churchill al een toe speling op vermindering van de bewapeningsinspanning, in België vermindert men de diensttijd, in Frankrijk weigert men een stapje verder te gaan en dreigt men zelfs met vermindering, indien aan fi nanciële eisen niet wordt voldaan. Verzwakking van de bewape ningsinspanning zou echter het diplomatieke evenwicht ten nadele van het Westen verplaatsen en daarmee die rust in de koude oor log, waarop wellicht de houding der Westerse regeringen gebaseerd is, ondermijnen. Dat alles baart de Amerikanen zorg. Zij zijn bovendien bevreesd, dat op de duur het Amerikaanse volk niet bereid zal zijn door te gaan zich voor te bereiden op een ernstige krachtsinspanning, wan neer de bandgenoten tekenen gaan geven van koude-oorlogsmoeheid. Ook dit is een heel ernstig pro bleem, aangezien tenslotte de voornaamste krachtsxcrpanning van Amerika moet blijven komen. Al deze overwegingen, die ten dele zijn uitgesproken, ten dele in direct gesuggereerd, bepalen de stemming in het NATO-milieu van het ogenblik. WASHINGTON. De Sow- jet-unie heeft het Westelijke voorstel voor een verkort Oos tenrijks staatsverdrag verwor- worpen, zo deelt het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken mede. In Maart werd dit voorstel in Moskou ingediend. Het hield een uit acht punten bestaand verdrag in ter vervanging van het oorspron kelijke, uit meer dan 50 artikelen bestaande verdrag, waarover de „Grote Vier" in de afgelopen vier jaar geen ^overeenstemming hebben kunnen bereiken. Op 9 Mei hadden Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten op beantwoording van dit voorstel aangedrongen en dit verzoek werd Maandag, 11 Augustus herhaald. Het antwoord op het verzoek van Maan dag is volgens waarnemers verras send snel gekomen. Aduertentle LM.) Ua'anbr!"ve*ffid'\ NEW YORK. De Verenigde Staten hebben Vrijdag verklaard, dat rij gebruik zullen maken van de atoombom en zelfs niet zullen aarzelen een bacteriënoorlog te ontketenen, als het er om gaat, agressie tegen te gaan. Dit voornemen zal pas herzien worden, wanneer een internationaal controle plan voor het buiten de wet stellen van dergelijke wapens defi nitief uitgewerkt zal zjjn. Deze waarschuwing werd in de ontwapeningscommissie der VN. uitgesproken door de Amerikaanse gedelegeerde Cohen bij de behan deling van het Westelijk voorstel tot beperking der bewapening door het vaststellen van een „plafond" voor ieder land. De Sow jet-gedele geerde kwam weer op de proppen met het Russische voorstel om de chemische en bacteriologische oor logvoering te verbieden. De Veilig heidsraad heeft dit voorstel echter onder Amerikaanse druk afgewe zen» zei hij. Cohen deelde Malik mede. dat de V.S. geen ultimatum stelt en dat het aangekondigde voornemen ook geen bedreiging inhoudt. Maar Amerika zal nooit accoord gaan met een onnozele verklaring op papier. Amerika wil eerst zeker zijn, dat een inspectie-apparaat, toezicht zal houden, op de naleving van de over eenkomst, voordat over de over eenkomst zelf gesproken kan wor den. „Wanneer we ons door beloften op papier zouden binden, zouden we een eventuele agressor een prachtige gelegenheid geven zijn eigen wapens te kiezen. Er bestaat namelijk geen enkele zekerheid dat SAINT ENGRACE Loubens, de 33-jarige grot-onderz«»ker, die ten gevolge van een val i de grot van Pierre St. Martin om het leven is gekomen, is Vrijdag in deze grot begraven. Toen zijn vier collega's tot de slotsom kwamen, dat het niet mogelijk was het stoffelijk over schot naar boven te brengen, be dekten zij het met een stapel grote stenen- li ie r op maakten zij zich klaar voor de tocht naar boven. Zij 2ulien met behulp van een lier worden opgehesen. Een deel van de uitrus tingsstukken, die zij naar beneden hadden gebracht voor het onder zoek naar een onderaardse rivier, wordt achtergelaten. BERLIJN. De Franse, Britse en Amerikaanse bevelhebbers van Berlijn hebben besloten de Senaat van de stad 100.000 mark te schen ken om inwoners van de Sowjet- zóne, die naar West-Berlijn zijn ge vlucht, te heipen. (Van onze correspondent) HILVERSUM, Een chocoladefabriek te Weesp had het plan een loterij te organiseren, waarbij aan de liefdadige instelling „Zorg en Bijstand" een gedeelte van de opbrengst zou worden afgedragen. De minister van Justitie gaf echter geen toestemming. Daarop veranderde de firma de loterij In een wedstrijd, wie het grootste aantal omslagen van chocoladerepen kon verzamelen. De hoofdprijs was niets minder dan een automobiel. agressoren. die hun verplichtingen, hen door het Handvest opgelegd, niet nakomen, zich wèl zullen sto ren aan op papier gedane beloften om geen gebruik te maken van be paalde wapens", HILVERSUM, Door de directie van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Hilversum Is medegedeeld, dat na gehouden overleg tussen de AVRO en ur J. den Daas, tot nu toe onder directeur dezer omroep-vereniging. door beide partijen besloten is, het dienstverband te beëindigen. Reeds voordat het conflict met de heer W, Vogt tot uitbarsting kwam, was de zaak-Den Daas aan de orde. Het bestuur van de AVRO verweet aan mr Den Daas, dat deze denigre rende uitlatingen over het bestuur had gedaan, terwijl men voorts cri- tiek had op zijn programmabeleid. Na enige weken van overleg is een accoord bereikt. Aan mr Den Daas is een financieel aanbod ge daan, dat voor deze acceptabel was. (Advertentie t. M.} Een witte raaf! Heemskerk stelt een verlaging van de belasting voor BEVEKWIJK. Een „witte raaf' onder de gemeenten is ongetwij feld de gemeente Heemskerk. B. en W. van dit tuindersdorp stellen namelijk aan de raad voor de per sonele beiasimg te verlagen (foor het derp mplaats van m de zeven de klasse in. de zesde te rangschik ken. Dit houdt verband met de struc tuurwijziging van de streek, die van agrarisch gebied Industrieter rein is geworden. De verlaging heeft voor de inkomsten van de gemeente geen nadelige gevolgen- Smokkelaar met spek liep tegen de lamp (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. - Grenskommie. zen hebben bij Achtmaal aan de Nederlands-Belgische grens M- Kommgs uit St. Willebrord aange houden met veertien kilo vet spek welke hij tegen het vallen van de avond frauduleus wilde invoeren. Ofschoon het geen geheim is dat vele Belgen per persoon een portie vlees meenemen, zijn al te grote hoeveelheden in omgekeerde rich ting niet toegestaan. Men moet echter aan de grens de kat niet bij het spek zetten, want de prijs in België is bijna de helft lager dan in ons land, namelijk f 2.per kilo voor mager en f 1.5Ö per kilo voor vet spek. 'Jacht m nood aan Normandische kust SCHEVENINGEN-RADIO Hêt Franse 4.513 ton metende m.s. „Owendo" heeft Vrijdagavond ge seind, dat zich bij de Pointe de Bar fleur (Normandië) een jacht in nood bevindt De sleepboot „Abeille 21" is hierop uitgevaren. De „Owen do" blijft in de nabijheid van het jacht. Daarin zagen de autoriteiten geen bezwaar blijkbaar totdateen ad vertentiecampagne de wedstrijd openbaar maakte, waarna de politie ingreep. De directeur van de cho coladefabriek. de 51-jarige heer J. S van M. uit Hilversum moest zich gistermiddag voor de kantonrechter verantwoorden. De directeur be streed dat het hief een loterij be trof. „Het is een wedstrijd, waarbij het v om gaat een groter aantal om- 'agen te verzamelen dan elk an- er." Daar bleek de kantonrechter, mr P. Nijbakker, het niet mee eens te kunnen zijn. Volgens hem moest men bij 'een wedstrijd, zelf invloed op de uitslag kunnen uitoefenen en dat kan hier niet. „Geen sterveling kan weten of hij wel het grootste aantal reepomslagen heeft ingezon den." De ambtenaar van het O-M. was diezelfde mening toegedaan en acht te de loteruwet overtreden. Hij eis te een geldboete van 500 of drie maanden hechtenis. In de wetenschap, dat gedaagde toch in hoger beroep gaat, veroor deelde de kantonrechter hem tot een boete van 300 of eèn maand hechtenis. AMSTERDAM. De staatscommissie voor de pensïoenwetgeving heeft een interim-rapport betreffende enige pensioenrechtelijke vraagstukken uitgebracht, waarin oun. wordt gezegd dat het vraagstuk van de pensioen- gerechtigdheid van de arbeidscontractanten dringend om een oplossing vraagt en dat een spoedige oplossing slechts hereiken is door hun wet telijke pensioenrechten te verlenen. Het wordt verder wenselijk geacht de regel, dat aanspraak op invaliditeitspensioen eerst ontstaat na een dienst tijd van zeven jaar, te wijzigen. Wanneer men overgaat tot Incidentele her ziening van de pensioengerechtigde leeftijd mag een nadere voorziening ten aanzien van het minimam-invaliditeitspensioen zeker niet ontbreken. Voorgesteld wordt verder af te zien van het vasthouden aan een absoluut maximum, voor eigen, we duwe en. wezen-pensioenen. Verder wordt voorgesteld een andere rege ling ten aanzien van de cumulatie van pensioen en inkomsten uit ar beid en bedrijf. Het treffen van voorzieningen ten aanzien van deze punten wordt zo urgent geacht, dat daarmee met kan worden gewacht tot het werk van de staatscommissie is voltooid. De kwestie van vervroegd ouder domspensioen acht de commissie nog niet rijp voor nadere wettelijke regeling. Opgemerkt wordt dat alleen het voorstel betreffend het pensioen gerechtigd worden van de arbeids contractanten zal leiden tot ho gere uitgaven voor de aan het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds contribuerende organen.. Die lasten bestaan uit betaling ineens van in totaal -Jl mtlÈtoen en een jaarlijks terugkerende last van 12 millioen. De wyzigmg van de wachtteen voor mvaliditeits- en ouderdoms pensioen brengen slechts een gerin ge verhoging van lasten mee. De in totaal uit de voorgestelde maatregelen opgestelde lasten wor den geraamd op 63 rmliioen, waar van 28 millioen ongedekt blijft, hetgeen overeenkomt met 1 van het totaal van de pensioengrondsla gen. DEN BOSCH. Gisteren was het 10 jaar geleden, dat in het gijze laarskamp Beekvliet te St. Michiels gestel een vijftal gijzelaars zonder enig proces door de Duitsers van het leven werd beroofd. Het waren Robert Baelde. Cbristoffel Benne- kers, Otto graaf Van Limburg Sti- rum, Willem Ruys cn Alexander baron Schimmelpenninck van der Oye. Twee maanden later, op 16 October 1942, werden in een bos bij Woudenberg andermaal drie gijzelaars vermoord: de heren Jan Haantjes, Koos van den Kerkhoff en Hein Vrind. Honderdvijftig oud-gijzelaars uit alle streken van het laud waren gisteren met vele nabestaanden op het landgoed „De Kovert" onder Gotrle, bijeen om hen te herden ken en te eren. opent 17 October 1952 de herbouwde en luxueus ingerichte mmndiltantd voör 20 tot 750 personen FRANS RESTAURANT en GRILLROOM voor exquise lunches en diners Hes geheet staat ander dezelfde leiding als bet Jaarteursrestauram ttt Utrecht en Treslong tn Hilltgom Nu reeds kunt U de zalen bezichtigen en bespreken CARLTON -AMSTERDAM TEL. 54000 6 LIJNEN OP mijn bureau lag een knipsel uit een te Nijmegen verschij nend dagblad, waarvan een gedeel te rood was omlijnd. „Iets voor jOU?" had de chef binnenland tn de marge geschreven. Weinigen zullen loeten", las ik, „dat het historische kanon te Crave in 1880 voor het laatst is afgeschoten door een land bouwer. die de boeren wxlde waar schuwen voor een naderende over stroming De oude baas woont nog altijd in CuyckVolgde 's mans vaam iets als Klaas Pieters Ik begreep onmiddellyk teat met deze hint bedoeld werd. Dtfcioyls zijn zulke oude mannen immers goed gesmeerde kletsmeiers die, als er maar eenmaal op de knop js gedrukt, een stukjesschrijver in de tijd van een paar uur aan een d0- ztjn onderwerpen helpen. Ifc ijlde dan ook naar het station, iaaar xfc een kaartje Cuyck en tepig bestel de. want je moet in dit ambacht nooit te beroerd zijn om onbekende bronnen aan te boren, al liggen die ook ver ackrer Nijmegen verscho- len. 't Wos een heel reisje, maar voor mij bestaat er geen hoger genot dan reizen met de trein: je zri maar te suffen en hebt tóch niet de knagende wroeging dat je ti?d ver morst Want moest ik ja of ween naar Cuyck, voor mijn werk? Ik moest En kwam er na een groot aantal goed geslaagde over- stappingen wel degelijk aan. De middag kriekte al en er stort a een man op het dorpsplein, die oud ge noeg itos om dat kanon met eigen- handen te hebben gegoten. Maar hij wou geen Pieters hetenhoe hard ik ook in zijn behaarde schelp schreeuwde. Omdat ik aanhield be kende hij, na een méér t*an stille pei nztngen. dat hij mij, als ft et per sé moest, wel aan iemand van dte naam kon helpen. Het was zijns be dunkens een kwestie van eren rechtuit lopen en dan links e» rechts en onder en boven en achter en dóór en tussen Het schemerde me allang,r maar je wilt dan toch niet helemidl voor niets naar Cuyck zijn gereisd. Ik be gon het aanvallige plaatsje den ook te doorkruisen, te verlaten en te omringen en de klok had ruim schoots zes, toen ik eindelijk voor een deur stond, die de naam Pieter fier op het borstbeen droeg. Er deed een juffrouw open in een fluïdum van wee-mdkende bloemkoalgruren. Zonder uitstel schoot ik het antie ke kanon in haar partaaltje af en gewaagde aanhankelijk nan mijn voorkeur voor een babbeltje met oude Klaas. „Klaas?" riep zij in het Cuycks. „Die is al drie jaar dood, man!" Ik stond er stil bij. irDa's noe jammer hè", zei ze met fijn begrip, doch verre van solem neel, „anders had oe nog -wat met 'm kunnen praoten..." De terugreis heb ik gezond en vast geslapen. Och, in dit oafc krijg je het leoen best om. KRONKEL. EEN EXTRA-PARLEMEN TAIR KABINET, dat is het, wat de huidige kabinetsforma teur, mr L. A. Donker, volgens zijn eigen woorden, thans be zig is tot stand te brengen en wat hij afgezien dan van enkele moeilijkheden over de personen zo goed als gereed heeft. Om de lezer duidelijk te maken wat hieronder moet worden ver staan, menen wij er goed aan te doen hier een klem overzicht te laten vol gen van de verschillende soorten van kabinetten, die wij in ons land kennen of hebben gekend. rr T VI Het Koninklijk mirns- IVOninkilJ K tens, dat wy terwille van een historisch be- ministerie gnp in deze reeks op- nemen, kennen wy thans niet meer. Men verstond hieronder een bewind, dat steunde op het vertrouwen van de Koning en net zolang kon aanblijven als het zijn vertrouwen bezat, zonder dat er sprake behoefde te zijn van het vertrouwen van het parlement. Het kon alleen bestaan in de tijd. dat het parle mentaire stelsel nog met was ingevoerd, de grondwet geen bepaling bevatte om trent de onschendbaarheid des korungs en de ministeriele verantwoordelijkheid. Slechts m het ze. Londense tijdperk (kabmet-Gerbrandy) hebben wij, door bijzondere omstandigheden, zulk een. kabinet nog even aan het werk kunnen zien. waarvoor overigens slechts plaats is onder het persoonlijk bewind van het staatshoofd. Parlpmpnfflir 5611 i aXlciricniair haar werkzaamheid kabinet kabinet EUROPA'S meest moderne mijn, de ..Maurits" krijgt een nieuwe yerdtepmg op 8.10 meter onder de grand. Zware ijzeren balkenboopsfufclcen, buizen, en piefen zijn in grote hoeveelheden pasklaar omlaag gebracht en worden ntt gemonteerd. Het ge dreun van zware betonmolens, die enorme vrachten cement uertaerïcen en de befonspecie door stalen leidingen naar de werkpunten stuwen overheerst hier in „de 810 in aanleg", waar aan dag en nacht taordj door gewerkt. De afbouwkamers van de steen houwers doen. hun machtig werk. Laadplaatsen, magazijnen. uiatergaleryen. pompenkamers en andere grote ruimten worden gekapt tn de buurt van de schacht, de hoofdweg van het kolenfront naar de om kolen roepende bovengrondse tüereld. Ruim 2600 m3 betonwerk moet worden gemaakt, waarin om en- om 15 millioen kilo cement wordt verwerkt. AIa de nieuwe verdieping een- maal in bedrijf komt zal de pro ductie al heel spoedig 2300 wa gons kolen per dag bedragen. Dit zal dan de „oogst" zijn can tien pijlers. Begin 1955 sullen de glinsterende vrachten van „de 810" naar de aardoppervlakte worden getrokken. haar werkzaamheid begint op basis van eer. program, dat overeenstemt met de wensen van een meerderheids groep tn het parlement er. dat geheel of in belangrijke mate vut die meerderheid ts voortgekomen, noemt men een parlementair kabinet. Extra-parlementair Ïïjj, "f?; hetzij door haar pro gram, hetzij door haar samenstelling, hetty door beide, losser tegenover het parlement staat, dan het parlementaire kabinet, begmt op een extra-parlemen tair kabinet te lijken. Te lijken zeggen wij met opzet, omdat öe grenzen met altijd nauwkeurig kunnen worden afge bakend en allerlei nuanceringen denk baar zyn. Het aantal parlementaire fi guren, dat m een ministerie zitting neemt is niet absoluut beslissend voor het 2uiver of minder zuiver parlemen tair karakter daarvan. Gewoonlijk ech ter ïs hun aantal m een parlementair ministerie groter dan In een extra par lementair kabinet, In de pxactijk zo bijvoorbeeld by de vorming van het ex. tra-parlementaire ministerie van de heer Cort van der Lmden in 1913 komt ook een extra-parlementair kabi net met een regermgsprograra, dat men selijkerwijze kan rekenen op een meer derheid in de Tweede Kamer, Pi a. Nauw verwant aan hef "r extra-parlementaire ka- is het program-ka. bmet. Het is een mini sterie, dat met een program van princi pieel staatskundige inhoud optreedt, een program, waarvan men roet grote waar schijnlijkheid zal kunnen zoggen, dat een meerderheid daarmee accoord zal gaan. ook al is dan met steeds van te voren op het programma en op de ver deling der portefeuilles het ja-woord, van de fracties gevraagd. LraLinP't werpen van ?r KaDlUeX staatkundige aard y 1. Een ploeg ministers, die het ZidkCD- angstvallig vernujdt onder- prmcipieeï te snijden, noemt men een zakenkabinet, of, zoals de Franse benaming luidt, een ..cabinet d'affaires". Doel is louter de regering en de lopende, zaken, die In de zg. neutrale of met-pohtieke sfeer liggen, gaande te houden. Aanleiding vcar het optreden ervan is het ontbre ken van een meerderheid, bereid of in staat steun, te geven aan een bewind, dat een program met principiële pun ten voor zyn rekening wil nemen. Meestal zal een aergetyk kabinet graag bereid zijn onmiddellijk het veld te mi men, wanneer een dergelijke meerder heid weer wel aanwezig büjkt en een program-kabinet kan worden gevormd. In het algemeen acht men het optreden van een dergelijk zaken-kabinet alleen by wrjze van uiterste noodzaak toelaat baar. Akense kermis afgelast door kinderverlamming KERKRADE. Met ingang van Vrijdag, 15 Augustus, is in Aken plotseling de kermis op de „Aachener Bend", welke nog zou duren tot 19 Augustus, afgelast wegens het ver bod tot het houden van volksfeesten dat dezer dagen door de regering van Nor drhein-Westfalen met het oog op de kind erverlataming is uitgevaar digd. Het stadsbestuur van Aken had nog geprobeerd gedaan te krijgen, dat men voor de op 9 Augustus be gonnen Akense kermis een uitzonde ring zou maken. Dit verzoek is ech ter afgewezen. De kennis was dit jaar bijzonder groots opgezet daar het de 25ste is, welke op de „Aache- ner Bend" wordt gehouden. Engelse kranten krijgen, meer papier LONDEN. Met ingang van 24 Augustus rullen de Britse dagbla den meey papier mogen gebruiken. De goedkope» populaire dagbladen, zullen met acht. de hoger geprijsde met tien en de „Times" en de „Manchester Guardian" met twaalf pagina's mogen, uitkomen. kitT de Uitgeverij Vjui Stockum te Den Haag verscheen ..Eeuwigheid en Oneindigheid, synthese tussen geloot en wetenschap". De schrijver, prof. R. W. Broekman is geen theoloog m.aw. hy betreedt bij de behandeling van de subtiele stof eeuwigheid en oneindig heid niet de gebaande wegen der theologie Daardoor krygt dit geschrift iets buitengewoon fris Het geeft ren geheet nieuwe kyk op de vele levens raadselen, waarmede leder mens toch min of meer worstelt. Velen zullen prof. Broekmans gedac'fitensfeer al ken nen tut zyn radiotoespraken voor de radio-volksuniversiteit. Het spreekt vanzelf, dat dit bock tilet eenvoudig is en het zich niet als een romannetje iaat lezen1 Men moet het bestuderen en. zeker vooraf de vele -dogma's ter rijde stellen ora ten volle dit rijke boek t» I kunnen genieten. Soms lyken bepaalde hoofdstukken i erg geleerd, maar de grondtoon Is ove®- al zo bescheiden, dat men met stijgende bewondering dit werk leest. De opvat- 1 tingen van de vele grote denkers en schrijvers, zoals Emsteln Goethe en ■vele anderen worden getoetst aan de begrippen eeuwigheid en oneindigheid. Er wordt op gewezen, hoe wij alten zachtjesaan in alles gespecialiseerd wor den en door te veel van de onderdelen te kennen, het grote geheel uit bet oog verhezen. Veten zullen door dit boek gestaafd worden ln een dappere levensaanvaar ding. Een korte inhoud is onmogelijk In geven van dit machtige boek. Het boek kan dringend aanbevole* worden aan iedere mens. die bereid w over levensvragen n» te denken. («Prijs 1 7.90).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3