n Kapitein van Hoekse reddingboot wacht nog steeds op een woning Als het nog lang cluurt ga ik terug naar Stellendam Cirque-Géant brengt een „echt" circusprogramma High Noonveredelde western Egypte krijgt sterkste sleepboot ter wereld L Willem Seters Wees toch zuinig met Uw pak 0M0 Matrozen willen hem niet kwijt Van Buul's" heeft mooi nieuw pand betrokken Brand na wassen in wasbenzine Sportterrein bij Ahoy' r Op een terras J ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Arletty en amour met een heel kleine a Van goede wilL Redders en fiscus r~ Applaus voor ..Houwen zo F' Zaterdag 16 Augustus 1952 5 in nood. Drieëntwintig maal moest de Hoekse reddingboot uitvaren in de kokende zee. Meer dan 120 opvarenden werden van boord gehaald. Bij een van deze pogin gen kwam Arie Brinkman, schip per t>an de Hoekse reddingboot, om het lew en. Op het eenvoudige gedenkteken voor de gevallen mensenredders staat sindsdien zijn naam in gulden letters ge grift. Kort daarna, in Februari, nam een andere schipper zijn plaats op de' reddingboot in. Het was zijn zwagerWillem Seters van Stel lendam, een man met een uitste kende staat van dienst. Hij is al zeventien jaren aan het redding wezen verbonden. In Stellendam zagen zijn kameraden hem on gaarne vertrekken, maar het was niet anders. De Hoekse redding boot had een nieuwe schipper no-' digiemand met een langdurige ervaringiemand die de waters voor de Zuidhollandse kust op een prikje kende. Zulke schippers liggen niet voor het grijpen. Van zijn kwaliteiten, in het bijzonder van de manier hoe hij met zijn mannen oinspringt, hangt het aj of men zich op de. reddingboot kart verlaten. Zo'n schipper is Willem Seters. Om hem voor Den Hoek te behouden daarvoor zal, zoals uit nevenstaand interview blijkt, iets meer moeten gebeuren dan een benoeming alleen. Ruim een kalf jaar geleden werd ons' land opgeschrikt door de scheepsrampen die zich om en nabij de pieren van Hoek van Holland als een soort noodlottige kettingreactie voltrok ken. De Radmar, de Merope, de Marjorie, later ook de zeeslepers Witte Zee en Ganges raakten (Advertentie LM.) Gooi geen geld door de gootsteen! (OMO-Nieuwsdtenst) ROTTERDAM, 16 Aug. - We zouden het de Nederlandse huisvrouw wel dn het. oor willen schreeuwen: Wees toch zuinig met uw pak OMO! Natuurlijk begrijpen we heel goed, dat het moeilijk is te breken met de vastgeroeste gewoonte op was dag een heel pak in de wasketel leeg te storten. Zo deed moeder bet, zo doet U het dus ook. Maar met OMO is dat beslist niet nodig. Zelfs in het hardste water- doet iedere OMO-korrel onmiddellijk haar werk en zjj doet dat bo vendien beter dan welk ander, was middel ook. Het is al zo vaak ge zegd. maar toch kan er niet ge noeg de nadruk on worden gelegd: „Verspil geen enkele korrel, maar wees er zuinig mee, héél zuinig"! Neem zo gauw mogelijk zelf de proef op de som. Ook U zult dan tot de inderdaad verbazingwek kende conclusie komen, dat het wonderlijke pak OMO in feite een grote besparing geeft. Want niet alleen is uw grote was bij heel wat minder OMO-korrels in de wasketel even kraakhelder als daarvoor, maar er is nog venoeg OMO in het pak gebleven voor een heerlijk schuimend sop voor wol en zijde als ook voor veler lei andere schoonmaakkarweitjes. waarbij we dan in. de allereerste plaats denken aan de dagelijkse afwas. Neem dus deze proef. Werkelijk. U zult ons dankbaar ziin. het is een las voor uw leven. O. 26 IN het magazijn van de Zuidhollandse Maatschappij tot redding van schip breukelingen, recht tegenover de Berghaven in Hoek van Holland hangt een doordringende geur van pek. Het is misschien niet alleen pek, want ook de oliejassen, de rubberlaarzen, de dekzeilen, de olielampen, kabels, Louw en wat er al niet in zo'n tuighuis hoortverspreiden hun geuren die zich vermengen met het pek. Het is er brandschoon in dat magazijn. De uitrusting voor de reddingboot ligt en hangt keurig geordend en goed onderhouden langs de wanden. Het enig bijzondere is dat in het kantoortje opzij meer gezelligheid heerst dan gewoonlijk, want de tafel heeft een kleedje en er staat een theemuts op en uit de stand van de stoelen en uit de aanwezigheid van huishoudelijke voorwerpen valt op te maken dat de ruimte meer woonkamer is dan kantoor. „Deze maand woon ik hier met mijn gezin," verklaart Willem Seters, de ;chipper van de reddingboot. „Kom maar eens boven kijken." Een steile trap leidt naar de zolder. Tussen netten en.gordels staan daar drie ledikanten. „Voor mij,' m'n vrouw en de drie kinderen zegt Seters. „Ik heb ze maar laten overkomen uit Stellendam. Het is nu vacantietijd en de. jongens vin den het prachtig." „Maar woon je dan niet in Den Hoek?" vragen wij. Hij haalt de schouders op. „Dat is een verhaal apart," zegt hij. Ondefinieerbaar is de sfeer van het „echte" circus. Vindt die sfeer zijn oorzaak in het romantische beeld van zo'n cireusdorp, in de klapperende reilen, de luchtnummerapparaturen In de nok van het linnen theater of in de kruidige geur van paarden, roofdieren en zaagsel? Of Is het het pro gramma met Bensaties, humor, spanning en dresseerkunst, dat het- circus altUd nog zo'n aantrekkingskracht voor het publiek geeft? Het Is niet te zeggen, doch wel kan men zeggen, dat het „Cirque Géant" van Jos Mullens een „echt" circus is met alle aantrekkelijkheid van dien. Voor een belangrijk gedeelte zal dit mede op rekening van de Fran se circuskoning Bougiiane moeten worden geschreven, die Jos Mullens de beschikking gaf over een wel voorziene menagerie. Deze menage rie- en het talent van Jos Mullens voor het samenstellen van een spectaculair circusprogramma "mo gen de verwachtingen boog doen spannen en dat zij niet worden te leurgesteld is gisteravond gebleken tijdens de gala-première. Zeer goed is de roofdierendressuur, ivaarbü captain Grandia, Emilien Moustier en Jefferson Cheriff beurtelings ijs beren. atlasleeuwen en Bengaalse koningstijgers in de kooi voeren. Behalve roofdieren-dressuur is er dressuur met olifanten, chimpansees en „de kleinste hondjes ter wereld". Vanzelfsprekend is er een ru>me plaats ingeruimd voor het klassieke circusnummer: het paardenspul. De paardenglorie van Mullens omvat kaukasische paarden, Deense tijger- paarden. Maximum en Minimum, het grootste en het kleinste circus- paard uit de menagerie enz. enz. Voor de klassieke hogeschool zorgt Nadia Houcke, die ondanks een ge zwachtelde voet (een paard bles seerde haar voet) op charmante wijze een volbloed voorrijdt, ge dresseerd door Otto Schuman. Spanning en sensatie is er te over in het programma, o.a. het luchtnummer van de vijf Burketts, de jongleur Halo Medini, les deux Pivotos met evoluties aan de tra peze en last not least: Het Kanon, waaruit een menselijk projectiel in een vangnet wordt geschoten. A! met al een. programma, waar mede Jos Mullens het praedicaat „echt circus" ten volle heeft ver diend. Een gedeelte van de paardenglorie van Mullens in actie. De R.E.T, Harmonie geeft op Dins dag 19 Augustus a.s te 20 uur een con cert In de gemeentelijke muziektent op het Fijnackerplein. onder leiding van de dlrieent Alb. Mevns Wzn. Maandagmiddag om vier uur zaide eerste paal worden geslagen voor het nieuwe winkelpand van de firma Both aan de Vlsschersdijk-Keizerstraat. Willem Seters is een stevige. vier kante man met een gezonde, rode gelaats kleur. en rossig haar. Zijn Flakkees dialect klinkt vriendelijk. Hij houdt niet van lange uitweidingen en wat hij zegt is kort en krachtig, direct de kern van een zaak rakend. Wat koop je ook voor al dia praatjes? Zo zijn de mannen van de kust. Rustig, naden kend over hun woor den, vertellen ze wat ze op hun lever heb ben. Soms monkelen ze eens, doen een trek aan de sigaret en kijken je dan op zo'n eigenaardige en toch wel prettige manier aan. Openhartig ver klaart Seters dat Hoek van Holland hem best bevalt. Hij zou hier wel voor goed willen blijven. Matroos de Weers van de reddingboot komt het ongevraagd bevestigen. „Op een redding boot heb je een schipper nodig die weat wat team geest is. Zo was het onder Arie Brinkman, zo is het nu ook onder Willem Seters. We zouden hem niet meer willen missen." De kleine, pezige man uit Den Hoek zwijgt even, maar hij be denkt zich niet lang. ..Als we Seters voor Den Hoek willen behouden., zal er gauw iets moeten gebeuren. Het is toch te gek om Tos te lopen dat de schip per nog steeds geen woning heeft" En dan zitten we meteen mid den in het probleem waarmede Seters al worstelt sinds hij hier in Februari kwam om Arie Brinkman te vervangen, een probleem dat hamperen op zolder de kinderen vinden 't fijn.-.. De oprichters van Van Buul's boek handel in een van de noodwinkels van de van alles beroofde Goudse Singel hebben in 1941 misschien wèl gedroomd van een prachtige grote zaak in een eenmaal herbouwde bin nenstad, maar zij hebben niet durven denken dat die droom reeds ia 1953 gerealiseerd zou worden aan de Meent. Aan alle wanden en op uitstaltafels lachen U boeken toe. (Vooral op kunstgebied zagen wij opvallend veel moois). Er is een zitje, er is licht, lucht en intimiteit. Het zal de heer Smeehuyzen niet zwaar vallen om van dit punt uit de liefde voor het goede boek van de Rotterdammers te verstevigen en te verdiepen. Het stroomde bloemen vanmorgen, ook van de oude buren uit de nood- winkeltijd. Omstreeks negen uur gisteravond ontstond een begin van brand in een woning aan de Wandeloord- straat, doordat de bewoners kle dingstukken reinigden, in wasben zine in de nabijheid van een. bran dend theelichtje. De snel uitgerukte brandweer wist het vuur spoedig te doven, zodat de aangerichte scha de tot f 100.kon blijven beperkt. Aanwezig waren de slangenwagens 19 en 20 en de g 2. Brandmeester J. H. Hoogenstrjjd had aanvankelijk de leiding, later overgenomen door hoofdman J. van Sillevoldt. reeds loonbelasting was afgehouden, moeten opgeven. Hij kreeg een de finitieve aanslag van 130. gevolgd door een naheffing van 30.14. Natuurlijk, belastingstecbnlsch zal het allemaal wel juist zijn. Daar Is meestal niet aan te tornen. Maar ook at is die heffing ambtelijk in orde, zo redeneren zij, dan is het nog maar de vraag of het dit ook moreel is. Een belastingvrije premie zou daar om zeer gewenst zijn. Het zijn zaken waar de gewone man niet bij stilstaat. Hij bewondert de moed en de doodsverachting der mensenredders; hij volgt in ademloze spanning hun verrichtingen in het geweld der elementen. Tot de storm is bedaard en de rust weerkeert, Dan denkt niemand meer aan de mannen van de kust. Later, ergens op een kantoor, schrijft een ambtenaar een belastingbiljet uit. Voor de mensen- redders. Onbewogen, precies, zoals het behoort... Een gedeelte van het prakeerter- re in achter het Museum Boy mans met een totale oppervlakte van' 75000 m2. zal werden ingericht als sportterrein. De scholen in de onmiddellijke nabijheid missen een terrein waar openluchtsport kan warden beoefend. Het gedeelte parkeerterrein, gren zend aan Dijkzlgt, wordt hiervoor in orde gebracht, inmiddels zijn de lichtmasten ter plaatse reeds ver dwenen en is met het omspitten een begin gemaakt. Na egaliseren zal de grasmat moeten, worden inge zaaid. De bedoeling is deze winter het terrein nog ter beschikking van de scholen te stellen. De indeling zal zijn zoals die van het sportter rein aan de Henegouwexlaan. Nu zitten, er velen ergens op een terrasje. Het klinkt wel bui tenlands, en wie denkt er met aan Parijs? Maar het .gaat ook heel goed in eigen land en voor sommige gelukkigen zelfs vrt eigen hof. Er is een zekere mate van rust voor nodig. Er moet geen heimelijk verdrongen ge dachte zijn van „eigenlijk mag ik hier niet zitten, want eigenlijk moest ik aan het werk zijn." Va~ cantie is óók: het bevrijd zijn van dat eigenlijk-moeten. Zo zitten wij vanavond opeen terrasje aan de Rijn. Niet eens buitenslands. Et klinken oud- vertrouwde wijsjes van een góed- bespeelde vleugel over het wa ter. Een paar late gasten eten nog. De rivier stroomt voorbij zonder rimpel en geruisloos. De tijd lijkt «til te staan. Alleen aan de horizon flitst nu en dan een zoeklicht. Want de tijd staat nu eenmaal niet stil. Maar wij zit ten. op het terrasje, In vacantie- Tust, tussen werk en werk. Er even uit. Er even ook boven uit. Een psalmwoord blijft haken Een woord van iemand, die in zielerust aanbidding vindt: „Here, Gij zijt mij een hoog vertrek". Dat dekterras van de mediteren de mens, dat zelfs in alle drukte van onze gonzende stad nog is te vinden. Zet daar het zoeklicht van uw ziel eens op'. F. OBERMAN Sheriff Kane (Gary Cooperblijft alleen over in de schijnbaar uit- gestorven stad. Uit: JZlokslag 12". (ARENA) 99 voor heel veel mensen en niet allean in Den Hoek brandend is, maar voor een schipper van een reddingboot die zyn gezin in Stel lendam heeft moeten achterlaten eens zo pijnlijk omdat hij nu een maal onmogelijk in zijn standplaats kan werken zonder er te wonen. Anderhalf uur duurt de film „ff/Gif NOON(Klokslag 12), precies even lang ah die dramatische gebeurtenis die sheriff "Kane en het kleine Arizone-stadje op een zonnige Zondagmorgen in ondraaglijke spanning houdt. De sheriff, zeer gezien bij z'n medeburgers omdat hy de stad heeft weten te zuiveren van misdaad en rechteloosheid, is zo juist getrouwd. Terwiüe van zijn vrouw, die Quaker is en dus elke vorm van geweld haat, legt hij zijn gezagsfunctie neer De Egyptische order voor een cut terzuiger van 40DO pk, die ongeveer f 8 mlltloen zal kosten, is ongetwij feld vererend voor ons land, waar de combinatie van zes werven, ver enigd onder de naam IHC le Den Haag, voor de uitvoering zal zorgen. Het gevaarte wordt gebouwd by de werf Gusto In Schiedam en de con structie zal naar schatting twee jaar duren. Aan de andere kant is het nu langzamerhand zover gekomen, dat de Egyptenaren zelf hebben geleerd hoe z(j dergelijke grote baggerwer- ken moeten uitvoeren. Daarvoor hebben zij geen buitenlandse maat schappijen, ojn. Hollandse, meer no dig. De Suez-Kanaai Mij bestelde ook nog een zeilvarende drijvende kraan in ons land en een sleepboot, die sterker moet worden, aldus Britse vakbladen, dan de Zwarte Zee van L. Smit cn Co's Internationale Sleepdienst. De twee schroeven worden elk aangedreven door een 8-cylinder Smitman-motor van 2250 pk, ver vaardigd door J. en K. Smit's Scheepsbouw te Kinderdijk. Als de sleepboot eenmaal heeft vastge maakt, kan hjj zonodig 5 etmalen aaneen sjorren. Vrees voor breuk van de sleeptros behoeft niet te be staan. want een speciale buffer-in richting zorgt ervoor, dat da gewel dige trekkracht zelfs bij zware schokken geen stukken maakt. Het schip zal nog meer bijzonder heden krijgen; een 50-tons kaap stand, twee omgeerbare „Kamewa" driebladige schroeven, een brand- bïuspomp, die in een uur tijd 150.000 liter water boven op de Utrechtse Dom zou kunnen brengen. Verder zijn er radar en radio aan boord," vier zoeklichten, trossenberging, ro yale verblijven, drie hulp-diesel dy namo's, elk met een 5-cylïnder Man motor. een reeks pompen en allerlei nuttige toebehoren vinden alle hun plaats in een casco van 46x12x5,50 meter. Deze sterkste sleepboot ter wereld zal v/orden gebouwd door specialis ten op het gebied van sleepbootbouw, de werf van Smit en Zoon te Kin derdijk. „Iedereen is van goede wil," geeft Seters toe. „Iedereen begrijpt dat deze toestand niet kan blijven voort duren. Ik ga nu eens in de veertien dagen naar Stellendam om bij mijn gezin te zijn, maar straks, als het herfstseizoen begint met onbestendig en stormachtig weer is het niet lan ger verantwoord er tussen uit te trekken. De heer v. d. Burg van de Wijkraad en Murk Leis, president directeur van de Zuidhollandse, heb ben al vaak moeite gedaan ora het woningprobleem voor mij op te los sen. Tot dusver zonder enig resul taat." „Wij dachten dat het woningte kort hier nagenoeg was opgeheven," merken wij op. „Aan mijn geval zou je dat niet zeg gen," meent Seters. „Er zit nog deze kant aan dat op mijn verzoek de proeftijd pas ingaat zodra ik met mijn gezin hier woon. De tijd dat ik hier ai zit telt dus eigenlijk niet mee. Zoiets is onbevredigend. Wanneer er daarom niet heel gauw iets op wordt gevonden, ga ik terug naar Stellen dam." „Juist," interrumpeert matroos de Weers," en dat moeten we zien te voorkomen. Alle mannen van de red dingboot zuilen in verzet komen als Seters vertrekt. Het is toch belache lijk dat we on2e schipper zouden kwijtraken, omdat er geen woning voor bem is!" Seters knikt. Hü begrijpt het wel, maar hij krijgt er zo langzamerhand schoon genoeg van om steedè maar te horen dat hij nog even geduld moet hebben. In dit geval vraagt hij zich ook terecht af waaróm niet van hogerhand wordt ingegrepen. Van het een komt het ander. Wij halen herinneringen op aan de storm rampen in het begin van dit jaar. hoe wij met hen hebben meegeleefd en ontdaan waren toen Arie Brinkman in de golven, verdween. Maar dan klinkt weer de nuchtere stem van matroos De Weers. die ons even nuchter voorhoudt dat de mannen van de reddingboot voor de oorlog een toelage kregen van 2.87 per week en voor elke reis 1.per uur. Na de oorlog is dit iets verbeterd. Zij krijgen nu 4.50 per week en 12.50 per reis, ongeacht of deze lang dan wel kort duurt. Verder ont vangen zip bü een moeilijke redding een premie welke varieert van 5. tot 20.—. Nee, rijk zulten ze er niet van worden en dat hoeft ook niet. Alleen kunnen zij het goed gebruiken. Wel is het bitter dat de belasting een flink deel van die bijverdienste komt opeisen. Matroos De Weers heeft de papieren bij de hand. Die papieren liegen niet. Er btukt uit, dat hij in de afgelopen jaren gemiddeld 300 a 350 .op de reddingboot heeft ver diend. Dit bedrag heeft hij uiteraard naast zijn gewone loon, waarvan Pralend croon c uit- zelf is tamelijk misplaatst in rijn t) serieuze rel en de grappen, die hi haalt, hebben een witte baard. De auto race echter geeft een curieuze collectie van oer-vehikeïen te zien. waarvan sommige nog rijden óók en dat is dan wel de aardigste episode in deze heel matige technicolor. Capitol Steevast keren Bud en Lou terug bil hun publiek .The Naughthy Nineties' Jb weer zo'n lopende-band-product, waarin de heren Abbott Costeüo om het hardst roepen: lach o£ wij komen, kie telen Nu speelt het simpele verhaaltje zich af op een echte showboat, waarmee rei zende «Tmegezelschappen ln de jaren negentig de Missisippi op- en afvoeren. Sud is de man die alle ongemakkelijke i karweitjes Ran boord opknapt het j levert hem wel wat op met zijn enige stupide gezicht en Lou treedt ditmaal dan eens als jeune premier op. Tezamen en in vereniging werken ze op de hun j eigen onprettige manier een koppel i valse kaartspelers de wa] op. ,A. C* maken schoon schip' heet het geval. Och, wie er van houdt ar.dcre mensen een gros of wat tikken op het hoofd te *ten ontvangen, wie graag ziet hoe visuele humor wordt bedreven met cakes, wie gaat om der wille van een beetje niet- zc-bestr-show; die zai zich wel amuse ren. Bud en Lou hebben een grandioze flater in celluloid geslagen. Het valt niet mee om ster te zijn en te blijven. Prinses Maar dan komt het bericht, dat Red SfctTfon op terdood veroordeelde bendeleider In vrij- ;jj„ „gamohüe-.f „Wcspinait no. npiri fiesteln la pn om 12 uur met ne T in LUXOR). heid gesteld is en om 12 uur met trein in het stadje za] aankomen. Het doel van zijn bezoek is voor iedereen f lU. j.a duidelök: pmmlM* .MMH n>« SSSS3>5 de sheriff, die hem destijds zelf aan de justitie heeft overgeleverd. Drie" getrou wen van de misdadiger hebben postge vat op het eenzame station: hun ongure tronies laten er weinig twijfel over be staan wat Kane en misschien ook het stadje te wachten staat, Kane krijgt van zijn omgeving de goedbedoelde raad uit de stad te ver dwijnen. Hij is immers sheriff M. Maar hij weet zelf veel te goed. dat de wraak van de half krankzinnige tegenstander hem overal als een dreiging zal achter volgen en besluit de ontmoeting nü en hiér af te wachten. droog achter de oren is. Dit gebeurt in het veelbelovende Franse filmpje ,L'Amour, Madame...dat allerlei aanknopingspunten biedt voor ondeu gende en een tikje pikante intriges, manr door de niet erg handige regie eigenlijk steeds op hetzelfde aambeeld blijft hameren. De jonge leraar heeft niet veel succes bij een wuft, geraffi neerd en tamelijk verwend meisje, muur dat verandert wel snel als zijn koppel- zieke moeder de roddel verspreidt, dat het zoontje reeds twee jaar een verhou ding heeft met ArJetty. In werkelijkheid heeft Francois de be- Tot zover, kan men zeggen, onder- roemde actrice slechts éénmaal in eer. scheidt deze fikr zich uiterlnk niet van treinccupc ontmoet. Enfin, deze verzon- de gebruikelijke western', Décor, figu- net amour Is genoeg om het meisje ren, sfeer passen geheel m het bekende Diane in hevige jalmule en dus liefde te gen re van de kolonistenfilm Maar dan doen ontsteken. Moeilijk wordt het voor herkent n.en de geheel eigen stijl van de arme Francois als Arletty inderdaad de Stanley Kramer-productiegroep in de in hetzelfde hotel te Juan les Pins, waar meesterlijke wijze, waarop de enorme j hij logeert, verschijnt. -Vir>r\ rla fatale K, Het recept van de ..onzichtbare man" wordt vooral vaak toegepast tn griezel films. ditmaal biedt het echter de basis voor allerlei dolle avonturen, die Theo wir.een beleefl. In .Help, ik brn onsieht- baar' rijdt hij vrolijk in een autootje door öe stad en het ontstelde publiek ziet alleen maar een wagentje met een. hevig draaiend stuurwiel. Zichtbaar wordt Theo pas, wanneer hij xich ,aan de fles waart en dat g«ft hem met reaen het recht zich een flessenkiTid te noemen. Ai met ai een historie, waar mede men zich wel kan amuseren. In Rotterdam is opgericht de „Kring van Rotterdamse grootwin kelbedrijven". Deze vereniging stelt zich ten doel de behartiging van de belangen van de hier ter stede gevestigde grootwinkelbedrijven- Het secretariaat is gevestigd aan de Schiecamsesingel no. 181. Het voor lopige bestuur bestaat uit de heren H. H, de BJécourt, A. Jungerhans, H. H, de Klerk, drs. D. C. P. van de Pavoordt en C. M. P. van Vorst. spanning van dat wachten op de fatale trein, de isolatie van Kanc die door iedereen, ook zijn vrouw, in de steek i'ordt gelaten in uiterst geconcen- Goed heeft de regisseur Gilles Gran der de wat decadente, totaal oppervlak kige sfeer van het Rivtèra-leven getrof- daar houden zton verdiensten treerde beelden tastbaar gemaakt wordt, (dan ook mee op. Het is wonderlijk Ar- Dan blijkt ook, dat regisseur Fred i letty inderdaad jils Arlettv te zien op- Zinnemann oppervlakkige attractiemid- treden en daarbij blijft het niet. Aan delen als rommelige saloons en ruwe j het slot van de lilm, waarin Francois ruiters helemaal niet nodig heeft om de - - belangstelling voor dit geladen drama vast te houden. Deze geschiedenis zoü zich met behoud van dezelfde hoofd elementen evengoed in de lijd van nu kunnen afspelen en in dat opzicht is het gebruikelijke .westcrn'idee dus eigenlijk geheel uitgeschakeld. Met .ver edelde western' benadert men het ka rakter van deze knappe film misschien het beste. Gary Cooper speelt de sheriff met grimmige zelfbeheersing. Iets bijzon ders is de melancholieke ballade .High i .y Noon', een simpel wijsje gezongen bU *°PPJ£« uitvinder van de .gasmobjle', een guitaar, dat op de manier van het pnmibef soort auto, waarmee V. T y. I hil +„nc1n1to nna Ferier als de onrijpe een weinig benij denswaardige taak kreeg te vervullen, ziet men zowaar nog bekende figuren van film cn toneel. In het voorprogramma een uitstekende documentaire over het harde bestaan v-an Eskimo's In Noord-Alaska. Luxor Een ongewoon ernstige en veelvuldig orerende Ked Skelton ziet men in .Ex cuse my dust" (Wegpiraat no. 11 als de Harry Li me-motief in voortdurende her- tenslotte nog een zeer sensationele haling een haast obsederende werking - -- krijgt. (ARENA). Lutusca (vooral bekend als Garance in Li fants du -Paradis) heeft men uitgekozen om als minnares te poseren van een on- race wint. Bovendien heeft hij perma nent moeilijkheden met een Hef maar tamelijk wispelturig meisje (Sally For rest). wier vader een belangrijk stalhou der en dus een overtuigd tegenstander is van de moderne motorduivet. Men ken tevens een zestal songs beluisteren in deze film. die daarom als musical aangekondigd wordt, maar er eigenlijk bitter weinig van heeft. Ook Skelton Een bijzondere af tractie ïn het voorprogramma, van Arena is de documentaire, die Herman van der Horst in opdracht van de M.S.A. maakte over de- we deropbouw van Rotterdam. Be trekkelijk kort na de première in besloten kring van deze uit stekende 20 minuten durende .film. die tve reeds zeer waar derend hebben besproken, maakt „ITotttven go."* dus haar entree in het normale bioscoop- programma. Vrijdagavond rea geerde het publiek spontaan met een hartelijk applaus, vooreen bioscoop een on gewo ne gebeurtenis. Naar men weet, toas de film ie laat gereed om mee te dingen in de documen taire sectie, taaarm.ee de Biën nale opent. De kans is echter grootzo vernamen we. dat „Houwen zo!" toch nog ty- riens dit. Venetiaans filmfestival vertoond zal worden. y

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5