Ukrnt weer goedkoop sigaren roken! Indonesische volk is bereid om zich in te spannen JÉ Vooruitgang van vrije land zij het doel Nieuw Egyptisch regiem heeft een harde hand Minder nieuwe gevallen van kinderverlamming Spoorwegen gaan voort met modernisering Voornaamste getuige wil niet meewerken Duizenden defileerden langs Auerbach's baar GELÉZEN-, SJAHRIR ANALYSEERT TOESTAND New Y ork wordt onveiliger Ben Goerion nodigt Naguib uit om vrede te sluiten IVicuwe conventie voor auteursrecht verwacht Aanstichters van onlusten ons wel bekendzegt Naguib Handel tussen Oost en West interesseert Sowjetblok niet meer Meeste nog steeds in Noord-Brabant Electrificatie in 1953 stop Meer nieuw diesel-electrisch materieel komt er Nederlandse bus in Duitsland door dieven geplunderd Smyrna hoofdkwartier voor Z.O.-Europa Voor de heren DE ZAAK-DRUMMOND Na reconstructie van misdaad moordenaar geïdentificeerd Op begraafplaats botsing tussen politie en demonstranten Prins en prinsessen in Londen Nederlandse kippen nu in de Po-vlakte op stok Kip gepromoveerd tot KLM-siewardess en gewogen Dinsdag 19 Augustus 1952 3 (Van onze correspondent) DJAKARTA. Zeven jaren, die verlopen -zijn sedert Indo nesië zijn onafhankelijkheid proclameerde, analyserend, neeft Soetan Sjahrir verklaard, dat de enig juiste maatstaf, die kan worden aangelegd om te bepalen wat er werd bereikt is, vast te stellen in hoeverre de bevolking thans beter in staat is de levensomstandigheden te verbeteren en in hoeverre vooruit gang is geboekt bij het gebruik van 's lands natuurlijke rijk dommen ten voordele van de bewoners. Zo beschouwd zag hij weinig grond voor optimisme. Aan de vooravond van de na tionale feestdag in de reeds vlag gende hoofdstad, zei de oud-minis- ter-persident ons, dat de Indonesi sche samenleving zich dit kernpro bleem in het algemeen tot dusver re niet zo diep realiseert. Toch zijn alle problemen en organisatori sche moeilijkheden, waarover men zich het hoofd breekt en waar men dikwijls niet meer boven uit kan zien, slechts etappes op de weg naar het uiteindelijke doel: voor uitgang voor het Indonesische volk en verbetering zijner levens voorwaarden. waarvan hij voorzitter is, heeft zich daarom consequent voor standster van het zo spoedig mo gelijk houden van algemene ver kiezingen betoond. „Dit alles moge weinig optimis tisch klinken, ik ben er ander zijds van overtuigd en mijn jongste reizen door Indonesië sterkten mij in die overtuiging dat er bfj het volk nog genoeg be reidheid, nog genoeg enthousiasme is om passiviteit en onverschillig heid te doen verkeren in opge wekte inspanning indien een dui delijk welvaartsdoel wordt ge steld", aldus Sjahrir. Uitingen van onrust, die thans nog veelvuldig kunnen worden ge constateerd zijn volgens Sjahrir een gevolg van het gevoelen, dat het leven er sedert de proclamatie van de onafhankelijkheid niet ge makkelijker op is geworden. Hogere cUfers ven export en import zeggen In dit verband weinig, aldus Sjahrir. Hogere internationale prijzen bewijzen bijvoorbeeld immers niet. dat het land een hogere productie wist te bereiken. „Zij betekenen niet. dat wij vorderingen hebben gemaakt bij het ex ploiteren van de bodemschatten. Vele tekenen duiden eerder ap het tegen deel". Hij verwees daarbij naar de vermindering van de arbeidslust en dus de arbeidsprestatie, organisatiegebreken, die leiden tot verminderde discipline omdat de te bereiken doelen bij de opbouw van de organisatie niet duide lijk zijn geformuleerd. Een algemene klacht is. dat er te weinig belangstelling bestaat voor essen- liele zaken, voor de man- om wie alles begonnen is: de Indonesische burger, hetgeen voor het overgrote deel van de bevolking wil 2eggen; voor de Tani. Stemmen, die opgaan om veran dering te brengen in deze situatie, hameren op eenheid, maar een- beid, zo zei Sjahrir, is een schrie le basis als men niet weet waar voor zij dient. Hij meende daar om dat de eenheidsgedachte een nieuwe basis moet worden ge geven: de vooruitgang van vrij Indonesië. En aan de bevolking moet het besef worden bijge bracht, dat zij in dit opzicht veel kan doen door zelf te werken. De middengroep van de be stuursambtenaren, zo zei Sjahrir. kampt met de moeilijkheid, dat zij geen medewerking van de be volking ondervindt. Daarbij komt, dat de bestuurders menen niet ge noeg 3eiding-van de centrale rege ring te ontvangen. Het één spruit voort uit het ander. De medewerking van de bevolking hangt af van de mate, waarin z8 daar door vooruitgang in de toekomst ziet, Leiding van Hogerhand ontbreekt aom- tuds ook, omdat degenen, die politiek verantwoordelijk zjjp, niet steeds meer de eerste taak ilen: het land tot voor uitgang te brengen. Vooral In lagere regionen geldt daarbij, dat men zich er hoe langer hoe meer toe bepaalt slechts een symbool van gezag te zijn Dit la een erfenis van het verleden, toen het de zorg van de Nederlanders was wel vaartsmaatregelen te ontwerpen en aan de uitvoerende bestuursambtenaren door te geven. Wel hebben wij een regering zonder Nederlanders tot stand gebracht, maar dat wil niet zeggen, dat wij ons alle kundigheden eigen maakten. Een der voornaamste redenen welke tot deze toestand hebben geleid noemde Sjahrir de omstan digheid, dat er een groeiend ver schil bestaat tussen het politieke leven enerzijds en aan de andere kant hetgeen er onder het volk leeft. Voor de huidige politici ont breekt de noodzaak zo nauw mo gelijk voeling te houden mert het volk. Daarom noemde Sjahrir al gemene verkiezingen een eerste noodzaak. De Partai Sodalis, (Van onze correspondent) NEW YORK. Voor het eerst sinds vele jaren is het de New Yorker niet veroorloofd de nacht In het Central Park door te brengen. Andere zomers zag men gedurende een hittegolf vele burgers op het gras in het park des nachts enige koelte zoeken die ze in de hulzen niet konden vinden. Nu is het te gevaarlek geworden. Er vinden zo veel berovingen en aanslagen plaats dat men zich bU donker niet meer in het park waagt. De onveiligheid wordt vooral ge weten aan de jeugd. Officiële cij fers gov en aan dat boefjes onder de 16 jaar verantwoordelijk waren voor 1527 misdaden gedurende de eerste helft van dit jaar. Daaronder vallen negen moorden, 31 verkrach tingen, 185 berovingen, 117 aansla gen, 809 inbraken en 377 diefstallen. Er hebben de laatste maanden verschillende processen plaatsge vonden waarbij leden van het poli tiecorps in de beklaagdebank zaten, Het waren bijna alle gevallen van omkoperij. De grote schoonmaak onder de politie van deze wereldstad is nog niet ten einde. Intussen heeft de burgemeester besloten het corps met 1600 agenten uit te breiden teneinde op straat op grotere schaal te kunnen surveilleren. JERUZALEM. De Israëlische minister-president Ben Goerion heeft Maandag in de volksverte genwoordiging, bij het bespreken van het wetsontwerp waarbij de militaire dienstplicht in Israël van twee op twee en een half jaar wordt gebracht, Egypte uitgeno digd vrede te sluiten met Israël. „Van alle Arabische staten Egypte het land, waarmede wij geen feitelijke meningsverschillen hebben," zeide hij. De premier gaf ex-koning Faroek de schuld voor het deelnemen door Egypte aan de otylog der Arabische staten te gen Israël, nu vier jaar geleden, hieraan toevoegend: „Wij kunnen aannemen, dat generaal Naguib de waarheid sprak, toen hij zei zich verzet te hebben tegen Egypte's deelneming aan de_ oorlog in Pa lestina". Ben Goerion wenste de generaal succes toe na zijn staats greep in Egypte. DE „Bristol Britannia", het nieu we Britse viermotorige vlieg tuig, waarvan elke motor een ver mogen van 3790 pie heeft, maakt een proefvlucht boven het vlieg veld van Bristol, De B.O.A.C,, de Britse luchtvaartmaatschappij, ml kaar vloot met 25 van deze toe stellen, die 50 passagiers op lange vluchten en meer dan 109 op kor tere kunnen vervoeren, uitbreiden. SOETAN SJAHRIR ...nieuwe basis nodig. Bespreking grensincident Griekenland-Bulgarije zonder resultaat SALONIKL Griekse en Bulgaar se officieren hebben Maandag het grensincident van 13 Augustus in centraal-Macedonié besproken, waar bij twee Griekse soldaten werden vermist. De Bulgaren hebben toege geven, dat zij de twee Grieken heb ben gedood, De Griekse vertegen woordigers eisten de lijken van de twee gesneuvelden op, maar de Bul garen stelden hierbij als voorwaarde, dat dt Grieken schriftelijk erkennen dat zij het Bulgaarse grensgebied hebben geschonden. Toen dezen wei gerden, verklaarden de Bulgaren, dat zij nieuwe instructies zouden vragen. GENèVE. Afgevaardigden van ongeveer 50 landen zijn Maandag hier bijeengekomen onder auspi ciën van de Unesco om,gezamen lijk een nieuw systeem uit te wer ken voor de auteursrechten. Mo menteel erkennen de meeste Euro pese landen een auteursrecht tot vijftig jaar na de dood van de schrijver, terwijl de Amerikaanse ■uitgevers de rechten van de auteur slechts 28 jaar na verschijning van het werk erkennen. Zoals men weet is Amerika niet aangesloten bij de Bern er-conventie, welke in ternationaal het auteursrecht re gelt. Verwacht wordt de opstelling van een nieuwe conventie, waarin zoveel mogelijk de Amerikaanse en Europese standpunten tot el kaar gebracht zullen worden. Sow- jet-Rusland en zijn satellietstaten ontbreken op de conferentie. CAIRO. Een speciale krijgsraad heeft Maandag Mohammed Khamls wegens zijn aandeel bÜ de ongeregeldheden In een textielfabriek te Kaft el Dawar by Alexandrië lot de dood door de «trop veroordeeld. Khamis was de eerste van een groep van 29, die gevonnist werd. De uit vfff per sonen bestaande militaire rechtbank achtte bewezen, dat hij de leider was geweest van de bloedige onlusten van verleden week Woensdag en dat hyi verantwoordelijk was voor de dood van twee soldaten. Khamis ontkende, dat hjj Iets met de zaak te maken had. Later heeft hij een onderhond ge vraagd met generaal Naguib, ten einde „bepaalde bekentenissen" te doen. De openbare aanklager had de doodstraf tegen Khamis geëist, nadat gene raal Naguib aangekondigd had dat „verraders" de doodstraf verdienden en premier Aly Maher had laten welen dat er voor agitators geen genade kon zijn. GENEVE. Db Economische Com missie voor Europa van de Verenig de Naties heeft het plan laten varen om in de komende herfst een bijeen komst te organiseren, ter bevorde ring van de handel tussen Oost en West. Van het plan is afgezien, om dat de Sowjetunie en de satellietsta ten niet op een uitnodiging tot bij woning van de conferentie gerea geerd hadden. Alle leden van de E.C.E., behalve de Oost-Europese sta ten en Portugal stemden met het Slan in, dat tijdens een in Maart ge- ouden zitting voorgesteld is.door de Oost-Europese landen. DEN HAAG In de week van 3 tot en met 9 Augustus zyn in het gehele land 123 nlenwe geval len van kinderverlamming aange geven, tegen 134 in de week daar voor. Van dese 123 gevallen waren er 30 In de provincie Noord- Brabant, w.o. 5 in Eindhoven. In Zuid-Holland waren gevallen, waarvan 13 in Rotterdam, 4 in 's-Gravenhage en telkens 1 in Barendrecht, 's-Gravendeel, Kat wijk, Krimpen a.d. Ussel, Lisse en Oostvoome. Limburg telde 21 gevallen. In Noord-Holland waren 18 gevallen, waarvan 4 in Amsterdam, 3 in Den Helder, 2 in Haarlem en Generaal Naguib heeft volgens A.P. tegenover een aantal zakenlie den" verklaard, dat de aanstichters van de onlusten „ons wel bekend" zijn en dat zij streng gestraft zul len worden. De president van de Krijgsraad zou aan de pers een soortgelijke mededeling hebben ge daan. Tegen de andere personen, die te- BONN. Twee onbekenden heb ben Zaterdag de bagage van een Nederlands reisgezelschap in West- Dultsiand geplunderd. De diefstal werd Zaterdagochtend om vijf uur gepleegd uit de bus van de Nederlandse Reisveremgmg, toen het gezelschap" van 20 perso nen, op de thuisreis na een vacan- tietocht naar Oostenrijk even bui ten Keulen by een restaurorn wa*- uitgestapt om koffie te drinkén. De chauffeurs hadden de bus af gesloten, doch, gezien de tempera tuur. het schuifdak enige decime ters open gelaten. Hierdoor zijn twee dieven naar binnen geklom men, die kennelyk al enige'tijd op de loer hadden gelegen en hun mo torfiets langs de kant van de weg geparkeerd hadden, In een giote kuil naast de weg hebben zjj alle lassen die zij uit de bus hadden gesleept onderzocht on er uit gehaaid wat van hun gading was. Uit alle tassen waren waarde volle dingen verdwenen, zoals foto toestellen. celd en horloges, met een gezamenlijke waarde van erwge dui zenden guldens. De politie kon met een politiehond het spoor van de dieven volgen tot de plaatg waar zij op hun motor gestapt waren en weg waren gereden in de richting Frankfort. Op één na hadden alle deelnemers van de reis hun bagage verzekerd. Voor die ene is door zijn medepassagiers een inzameling ge houden die hem althans gedeeltelijk schadeloos stelde. ZANDVOORT Vrijdag zal voor het eerst in Nederland een jokan-tournool worden gehouden. Het kampioenschap van Zandvoort en een zilveren beker staan de winnaar te wachten. recht staan, heeft de openbare aan klager eveneens de doodstraf geëist, ibehalve tegen een jongen van veer tien jaar. Vandaag of morgen zui len de vonnissen bekend worden. De Egyptische regering heeft de uitbetaling van de salarissen der senatoren gestaakt en deze maatre gel wordt uitgelegd als gelijkstaan de mei ontbinding van dit lichaam, dat door de Wafdpartij wordt be heerst. De Kamer van Afgevaar digden, waarin de Wafd eveneens de meerderheid heeft, werd In Maart van dit jaar ontbonden. UTRECHT. De Spoorwegen hljjven hun materieel moderniseren. Het tempo van de afgelopen jaren kan echter niet worden volgehou den. De electrificatie vindt waar schijnlijk in 1953 voorlopig haar einde; de modernisering zal vooral haar beslag vinden In meer nieuw diesel-electrisch materieel. De totale lengte van het geëlec- trlficeerde net is nu 1048 km, 32.7 pet van het gehelespoorwegnet. Deze mededelingen vinden wij in het jaarverslag over 1951 der Spoor wegen, dat een sterke vermindering van de bedrijfswinst toont (in '50 nog 1,382.167. in '51 maar 99.696). Hoewel de ontvangsten, vooral uit het goed eren vervoei. belangrijk ste gen en met f 331.9 millioen een nieuw hoogtepunt bereikten, de kos ten streefden hun met f 331.8 mil lioen nabij. Advertentie (t tü.) Tahl is iiii alltibsis mm' Alie reizigers legden tezamen vo rig jaar 6291 millioen kilometers af, dat is één pet méér dan in 1950. Het aantal afgelegde reizen daalde echter van 158.4 millioen in 1950 tot 156.8 millioen in '51. De gemid delde reisafstand steeg echter van 39.3 km tot 40.1 km, vandaar die toeneming van. het totale aantal tremkilometers. Steeds minder rei zigers maken gebruik van de twee de-klasse coupé's, uiteraard het ge volg van de ingebruikneming van het nieuwe derde-klasse materieel. Financieel is het bedrijf beter ge fundeerd dan ooit, omdat het aan delenkapitaal van 10 millioen op f 300 millioen is gebracht De Staat nam alle nieuwe aandelen in bezit. Teleurstellend acht de N.S.-direeïie echter hef bedrag, dat vergoed werd voor oorlogsschade. Zlf had op 709 millioen gerekend, doch kreeg f 324 millioen. in Koog a. d. Zaan, en telkens 1 in Barsmgerhorn, Beverwijk, Bloemen- daal, Callantsaog, Ouder-Amstel, Texel en Zij pe. Gelderland had il gevallen. Friesland telde gevallen. In Groningen werden 5 ge- va Hen opgegeven. Overijsel telde 3 gevallen, Drenthe had 2 gevallen. In Utrecht waren het er even eens 2, resp. in Stoutenburg en Zeist. In Zeeland, dat tot nu toe vrij was gebleven, werd thans 1 geval geregistreerd. PARUS. - Op advies van ad miraal R. b. Carney Is de Turkse stad Smyrna gekozen als hoofd kwartier voor Zuid-Oost-Earopa, zo deelt het opperbevel van de At lantische strijdkrachten in Europa mede. Admiraal Camey had tevoren overleg gepleegd met Turkse en Griekse autoriteiten. Het is rnoge- lyk, zo gaat de verklaring verder, dat in hetzelfde gebied het hoofd kwartier van dg tactische lucht strijdkrachten wordt gevestigd. In ieder geval zou dit een vooruit geschoven post van het hoofdkwar tier van de luchtstrijdkrachten van generaal Schlatter te Florence wor den. A/f EER dan een jaar geleden 1 f kreeg mijn vriend van zijn superieuren de vererende opdracht, een korte verhandeling op te stel len. Ik voor my maak daarvan at rinds mensenheugenis mijn geluk kig nog steeds door de vingers ge zien dagwerkmaar doe dat op eert b&zonder primitieve wij ze. want ik pak een pen en een papiertjeklad neer wat mijn geest voor de mond komt, doe het in een couvert en vind één en ander de volgende dag, door onze correctie van taalfouten gezuiverd en van komma's voor zien, in dit betoverend orgaan te rug. Mijn vriend echter werkt in ambtelijke sferen. Schrijden sfaat voor hem derhalve gelijk met aar zelen en uttstuffen. Boven zijn bu reau zweven honderd en twaalf re ferendarissen en drie en tachtig rijksdiensten, die zijn betoog alle maal moeten fiatteren. „AIs ik hier nu ,.de" in plaats van „het" schrijf denkt hij bijvoor beeld, „dan maakt de rijkscentrale voor toezicht op het loodswezen waarschijnlijk bezwaar, maar als ife „het" laat staan liggen de moeilijk heden met de economische mede werker van onze gezant in Peru practisch op de stoep." Onder zulke omstandigheden komt men maar langzaam voorwaarts. Na talloze maanden denken, wikken, puzzelen, wegen, polsen, sonderen en lobbyen was mijn vriend zover, dat hij zijn verhandeling waterdicht waande. Nu kwam nog de zwaar ste proef: hij moest alles gauw voorlezen aan de vier hoogste man nen die zich tegen zijn horizon af tekenen, Op een middag trad hij derhalve met de verhandeling in een stevig mapje, het vertrek bin nen waar zij achter een groene ta fel zaten en maakte de korte, de mocratische buiging die hij voor de badkamerspiegel had ingestudeerd. „Gaat U zitten", zei de voorzitter „En léést U maar." En hij las. Zijn ernstige tenor klonk langer dan een half uur sonoor door het vertrekToen lag de korte verhandeling compleet met alle voetnotenverwijsingen, inlas sen en verduidelijkende tabellen ten prooi aan luim en vraatzucht van de grote vier. Het was zijn of niet zijn dat wist mijn vriend. Om de spanning waarin hij verkeerde wat te breken, nam hij een sigaret, haal de lucifers uit zijn zak en stak 'm aan. De klap moest nti maar val- De vier hoge mannen zaten, sphmxachtig achter de tafel en ke ken hem aan met blikken die van alles konden betekenen. Eindelijk verbrak de oudste, een waardige heer met een gouden bril op, het zwijgen. „Meneer...", begon hij. „Ja?", vroeg mijn vriend, alle ar gumenten van een jaar doorwrochte arbeid in slagorde paraat. „Meneer", vervolgde de grijsaard en er kwam een fyne glimlach om zijn lippen, „zou ifc misschien dat lucifersdoosje van U kunnen krij gen? Mijn kleinzoon spaart ze, ziet U, en dit merk heeft hij nog niet." KRONKEL. PEYRUIS. De voornaamste getuige der politie ln de moordzaak- Drummond, de boer Domlnici. heeft geweigerd deel te nemen aan de reconstructie van de misdaad, welke Maandagavond zou worden gebonden. Daarentegen heeft hij een beloning van 10.000 francs uitgeloofd voor ieder, die de moordenaar ontmaskert. De Britse familie Drummond Is in de om geving van Dominlcl'i boerderij vermoord. De reconstructie zou toch hebben plaats gevonden. Na reconstructie zegt de politie er van overtuigd te zijn de moordenaar te hebben geïdentificeerd. Een boer, die ongeveer tien ki lometer van Forcalquier woont, heeft de politie Maandagavond medegedeeld een „verdacht uit zien individu", gekleed in een kor te broek en met een slappe hoed op, rondom zijn boerderij te heb ben zien 2werven. Hjj rende weg, toen de boer hem aansprak. Hoofdinspecteur Sebeille heeft hel gebied, waar de man het laatst is gezien, in alle richtingen over een afstand van twintig kilometer doen doorzoeken. Bij de nasporin gen wordt ook gebruik gemaakt van politiehonden. Volgens de politie komen de voetafdrukken van de thans ge zochte man overeen met die, wel ke in de omgeving van de plaats van de moord zijn aangetroffen. De politie is er van overtuigd, dat de persoon, die 40 minuten voor de moord door de chauffeur van een passerende vrachtauto in het licht van de koplampen was gezien en op dat ogenblik onbweeglijk bleef stilstaan, de moordenaar is. De plaats, waar de chauffeur deze persoon had gezien, bleek bij re constructie vijftig meter van de boerderij van Dominici te liggen en honderd meter van de plek van de moord. De politie is er voorts can overtuigd, dat de moord met voorbedachte rade werd gepleegd, daar de moordenaar veertig minu ten wachtte alvorens tot de mis daad over te gaan. Spoorwegen waarschuwen: Speel op onbewaakte geen gevaarlijk spel UTRECHT. De moderne bevei ligingssystemen op de onbewaakte overwegen worden door een deel van het publiek nog steeds met op hun juiste waarde geschat. Zo moest on langs fn één week tijds tweemaal procesverbaal worden opgemaakt te gen een en dezelfde automobilist, om. dat hij door het negeren van het rade knipperlicht en het helsignaal bij een onbewaakte overweg tot tweemaal toe bijna een ongeluk veroorzaakt had. Ook op de met halve sluitbo men en rode knipperlichten beveilig de overweg te Heilo wordt bijzonder roekeloos opgetreden, zo melden de spoorwegen. Enige tijd geleden is hier geconstateerd, dat 84% van de weggebruikers zich niet aan gesloten bomen, rood knipperlicht en belslg- naai stoorde. 4 Het aantal automatische knipper lichtinstallaties op onbewaakte over wegen in ons land is tot 90 gestegen- De veiligheid op de betrokken over wegen wordt door deze installaties aanzienlijk verhoogd, mits de wegge bruikers zich ook inderdaad aan het rode knipperlicht en het belsignaal i staren. Wie dit niet daet speelt een l gevaarlijk spel: de tijd tussen het be- I gin der waarschuwingssignalen en net passeren van de trein bedraagt slechts 20 a 25 seconden. T PhlUpp Auerbach, de voormalige Joodse leider in Beieren, die zelfmoord pleegde nadat hü op beschuldiging van fraude en verduiste ring tot twee en een half jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is Maandag ter aarde besteld. Duizenden mensen, Joden zowel als niet-Joden, hebben de voorafgaande nacht schreiend langs zijn baar in de synagoge gedefileerd en nog eens duizenden liepen achter de baar naar de begraafplaats. Na de begrafenis had op de begraafplaats een botsing plaats tussen de politie en demonstranten tegen Auerbach's veroordeling. die in gereedheid waren gehouden, naderden onmiddellijk met brand slangen. Zij zetten de begraafplaats af en hielden een aantal betogers aan, die later op één na weer werden vrijgelaten. Van de rouwkapel sneu velden door het gedrang een aantal ruiten en glazen deuren. Op het kerkhof luisterden de dui zenden die er samengedrongen wa ren, ontroerd naar de woorden van bewondering voor het dienstbetoon van Auerbach aan de Duitse Joden en andere nazi-slachtoffers. Bekende figuren als de socialis tische leider dr Schumacher spraken over Auerbach als de man, die het meest heeft gedaan voor de slachtof fers van het nazi-regiem in de eerste na-oorlogse jaren. Er was een grote grafkrans van een vrouw met het op schrift: „Aan de helper van vervolg de christenen". Max Wönner, vakbondsleider uit Beieren, heeft verklaard, dat de Duitse arbeiders Auerbach er dank baar voor zijn, „dat hy de tragische schuld van het Duitse volk jegens de Joden" als commissaris van het resti tutiefonds verminderd heeft. Na afloop van de aangrijpende plechtigheid zette zich een stoet in beweging, waarin spandoeken met protesten tegen het vonnis meegedra gen werden. Een politieman In bur ger wilde een spandoek in beslag nemen, waarop stond: ,.weg met de nazi-rechter Mulzerï", (Mulzer was president van de rechtbank, die Auerbach veroordeelde. Red.) De de monstranten verzetten zich daarte- Twee honderd politiemannen, LONDEN. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene waren Maandagavond in het verregende „White City Stadium" aanwezig bij de opening van het internationale concours hippique, waar aan ruim 1000 ruiters en 650 paarden uit het Ver. Koninkrijk, de V.S., Ierland en Spanje deelnamen. Voor het begin van de wedstrijden werd de Britse ruiteréquipe. die in Helsinki de enige gouden medaille voor Grout-Brittan- nië veroverd heeft, op grootse wijze gehuldigd. DEN HAAG. Onlangs heeft de Nederlandse landbouwattachó te Rome het aandeel van de Neder landse bedrijfspluimveehouders in het Nederlands geschenk aan de boeren in de Po-vlakte, die in de afgelopen winter tengevolge van overstromingen grote verliezen hebben geleden, officieel aan het Italiaanse ministerie van landbouw overgedragen. Volgens een Italiaan se verdeling kreeg iedere in aan merking komende boer vijf hennen en één haan. In totaal werden 4200 hennen en 850 hanen naar Italië gezonden. Zandvoort beleeft invasie van dondervliegjes Tan onze correspondent) ZANDVOORT, Maandagmiddag vond aan de zeereep van Zandvoort een ware invasie plaats van zg. dondervliegjes. Op het strand zetten hele zwermen zich neer, vooral op de lichte kleren van de argeloze badgasten. Voorruiten van auto's werden be- waasd door de insecten en fietsers reden van tijd tot tüd door mmia- tuurwolkjes van vliegende aard. DEN HAAG. Dierenstewards van de K.LM. zijn tot de ontdek king gekomen, dat olifanten, die hoog in de lucht aan hun zorgen zijn toevertrouwd, zich als keurige, rustige passagiers gedragen, zolang zy gezelschap hebben van een,... kip. De kip, die in de vliegende die rentuin rondstapt, gaat af en toe op de rug van de viervoeter zitten of maakt een extra luchtreis op de slurf en beide schijnen zich zo goed te amuseren, dat de op passer aan de kolos geen kind meer heeft, ""ovendien levert dit „ei van Columbus"' nog wel eens een echt ei op ook. De kip, die op een olifant past, heeft in KLM,-krin gen al een speciale naam verwor ven, nL „elephant girl". Baby van vier maanden in kussen gestikt (Van onze correspondent) TERNEUZEN De vier maanden oude baby van de familie J. Plad- det te Biervliet is. doordat het kmd zich in zyn wieg omdraaide, in het kussen gestikt. DEN HAAG Van 20 tot en met 23 Augustus zal te Bern het jaarlijkse internationaal brand weercongres worden gehouden van het. C.T.I.F, (Comité Technique In ternational de Prévention et d'extension du feu). Op dit con gres zullen onder meer enige as pecten van de burgerlijke verde diging worden besproken.' en de samenstelling van een internatio naal woordenboek voor de brand weer. DE waarde van Ary den Hertog's nieuwe roman „En JU Schrevelius?" (A. W. Sljihoff's Uitgevers Maatschip- moetmg na jaren" tussen de gebrekkige aardrtjkskunde-leraar Schrevelius en een vyftal vroegere leerlingen wordt de lezer geen boelend detail onthou den, zcidat bij de hoofdpersonen at op z'n duimpje meent te kennen voor hd met de heer Schrevelius afreist naar het rendez-voua in Venetie, Gecon fronteerd met de levensloop zijner pu pillen, waarvoor hij zich sterk verant woordelijk aebt, rhst by de leraar de vraag of hij misschien z|jn leven lang niet al te zeer bh de gratie van de droom heeft geleefd. Of zijn voormalige leerlingen eigenlijk niet veel dichter bij de werkelijkheid staan en. daardoor rijker zijn dan hij. Sensationele onthul lingen moet ge in deze nogal compact geschreven roman niet verwachten. De ik-figuur exploreert het innerlijk land schap van vijf doodgewone mensen en legt slechts vast wat er van de kiemen is terecht gekomen, die hij er deels zelf in heeft gelegd. By de een tukt hem dat beter dan bij de ander, maar over het algemeen is het Den Hertog uitmuntend gelukt van zijn hoofdper sonen een pakkende psychologisch® doorsnee te geven. Alleen kon do ontmoeting met op een wat minder Hoïlywood-achhge manier worden ge arrangeerd? De nuchtere lezer zal ftu mtsschien zitten te meesmuilen over de wyze van samenkomst tussea mensen van alle windstreken der aaröol

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3