VOORAL VOOR Nieuwe mode: geen revolutie maar variatie in details WiLLEM DE JONG Sprouting Broccoli: Oom Jaap houdt zich niet op met virussen Waar blijft dat millioen? Vrouwelijke antiquair krijgt poëzieprijs Als twee druppels water VIJFTIENDUIZEND SPELDEN IN EEN JURK Astrakan doeken, smalle ceintuurs enJD-D's" Bloemkool in het groen Nieuwe opnamen van Philips op langspeel- en standaardplaat Impressies van een simpele ziel Film over Eva Peron Belgische visser nam mijn op sleeptouw Radioprogramma Va\vt\eï\opqe«eW i w&Gj£L Vrijdag 22 Augustus 1952 CV an eèn medewerkster) E Parijsé couturier Jacques Griffe bereidde op zijn open.inffMh.ouj zijn gasten een apar te verrassing door een avondjurk te .iatjen zien met strookjes valenciermeskant, die nog'niet af was- Wij zullen 'u maar niét laten, raden hoeveel spelden erin waren: vijftienduizend! Zijn ere gast was Madame Vtónnet. bij wie hij de haute couture heeft geleerd. De collectie' van Jacques Helm stond in het teken van ttD-DV'. Dat zijn japonnen-diner- danse, zeer wijde toiletten half lang en meestal uan kant gemaakt. „CarameP' b.v. mas nan brui ne en zwarte kant en had een zwart fluwelen lijfje met schaiiderbandjes. Envoi" bestond uit een fluwelen bovenstuk .met een rok van rose en zwarte bloemen. Nade vele shows die soms zeer lang duur den was het een verademing bij Vera Boréa in een dertig minuten, ook precies dertig zeer ge slaagde en uiterst verzorgde modellen te zien. Hier waren de rokken eveneens/belangrijk lan ger, lün en détails waren sober gehouden. De taille zat bovendien waar ze behoort te zitten, de schouders waren lichtelijk opgevuld en de heuplijn vertoonde geen afwijking van datgene -wat men onder normaal verstaat. Prettige klas sieke tailleurs heeft Vera Boréa dit seizoen ge bracht, een aansluitend jasje, met een of twee rijen knopen. Een bijna onopvallend ietsje, aan gebracht op kraag, de revers of zakken, maakte deze mantelpakken juist niet te klassiek, Die „ietsjes" zijn overigens zeer in de modè- Heeft de lijn dan al geen voor ons gewoonte mensen tè ingrijpende verande ringen ondergaan, de nieuwe dé tails zijn veelvuldig. Om te begin nen: een mantelpak zonder kraag of revers met in bet décolleté een das van bont, gekruist erin gesto ken, 2ijden shawls worden thans vervangen door astrakan-doeken, geknoopt of gedrapeerd gedragen. Ook zijn er brede wollen shawls, in een punt hangend en met franje, maar die wel Iets te veel aan grootmoeder doen denken! Veel moffen. Dikwijls geknoopt om te gelijkertijd als tas dienst te kun nen doen. Enweg met die bre de ceintuurs! Want deze zijn nu even smal als ze--in de lente uit bundig breed waren. Deze luxueuze poederdoos is gemaakt uit goud en zilver en met kleine robijnen versierd. De vorige week hebben bestuurs leden vaneen aantal vrouwenor ganisaties kennis gemaakt met een nieuwe groente: sprouting' Brocco li. De proef werd 'genomen in hotel „De Roskam" te .Hoorn, waar de eigenaar, de heer Muller, de sprou ting broccoli in twaalf variaties op tafel bracht in genummerde scha lenIedere deelneemster moest op een loaamemingslyst, die naast haarifbord^was gelegd, haar bevin dingen noteren. Na de. maaltijd- werden Idle lijsten can de Rijks- tuinbouwvoprlichting gegeven, die er haar voordeel mee kan doen bij dé verdere: proefnemingenDe dames vonden overigens de nieuwe groente zeer geslaagd. Sprouting 'Broccoli is een kool soort, die een struik' 'beeft als spruïtkooï; en die in sommige va riëteiten'precies lijkt op -bloemkool in 't groen, terwijl andere soorten doen denken aan boerenkool. De smaak komt overeen met die van bloemkool of van groene kool, dat hangt ook weer - af van hel ras. Het gewas is bestand, tegen niet te strenge vorst. Een van dé medewerkers van het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen, ir Sneep uit Wageningen, bracht van een stu diereis door Amerika zaad mee van een aantal rassen van deze groen te, die in de Verenigde Staten zeer in de smaak valt. Dit zaad werd deels uitgezaaidop de proefvelden ln Eist, maar ook de RijkstuLn- voorlichtingsdienst in Hoorn kreeg een deel van het zaad toegewezen, omdat in die. streek veel kool ver bouwd wordt. Advertentie LM.) Bo'doot Hial-crème voor overdag. Beldeet coW-crème vóór da nacht Det Is de hulp die Uw huid nodig heelt om Jong, gaal en inooj te lijn. Dg Philips-platen die ditmaal ter bespreking voor ons liggen komen, niet alleen artistiek, doch ook technisch weer alle lof roe. Men kan ge rust zeggen, dat Philips een opname-techniek heeft bereikt die aan de hoogste eisen voldoet en die voor geen der buitenlandse gramofoon- platen-industrieën- behoeft ónder te doen Grijze met goud doorweven wo! vormde het materiaal voor deze turh/in van Lpgroux Soeurs. Een gemakkelijk model, dat van aller lei materiaal door vaardige handen in korte tijd gemaakt kan worden. Het haar eronder is naar boven geborsteld. Grapjes zijn overal- Het komt er maar op aan of je ze waardeert. Bij Serge Kogan begon een man nequin opeens tefluiten. Niet met haar liepen, maar - op een echt fluitje, dat aan de ceintuur van haar nauwe rok was bevestigd, Al.Ko- gans rokken waren nauw. De hoe den van Rose Valols die door de mannequins gedragen werden, wa ren sueciaal gemaakt voor hoge mantelkragen; sommige lieten zeËB de nek geheel "vrij en omsloten van achteren het hoofd, alsof een chignon beschermd moest worden. Serge Kogan toonde wondermooie avondjaponnen. Ze hadden iets feeërieks; nauw tot over de knie. ja zeer nauw zelfs, om zich dan in grote wolken 'van tullo. naar be-. neden te spreiden. Het leken soms fonteinen, dan weer gaver, ze 'n mat schijn sel.- dan weer schitterden ze met kleurige stenen. Een waar genot voor het oog! Patou (Julio Lafitte), oen Spanjaard van huis uit, maar reeds lang Parijze- naar, is een bescheiden coutirier, do man met de volmaakte snit voor de eenvoudige dich chique japon, waarvoor -. de -. rest maar bijzaak blijft. Asymmetrie was het ^hepia van zijn collectie, zelfs tot in zyn mantelpakken toe, die hierdoor niet meer tof klassiek gestempeld konden worden, Gezondheid en ziekte zijn. ook maar betrekkelijke ideeën. Niet alleen dat elke indiyidu, elke arts, en elke bevolkingsgroep daar een andere mening over heeft, maar hét aspect ervan 'wisselt ook nog met elk stadium van beschaving. Men kan de grens tussen ziekte en gezondheid in het midden laten, en het mensdom indelen in gezondheids-maniakken en ziekte-vrezers, maar die onderscheiding. Is dan toch altijd pas ontstaan op het ogenblik dat de eerste oerfamiilë ontdekt had dat de grot veilig, het gras smakelijk, de jacht góed en de dag van morgen redelijk verzekerd was. Toen kwam het ogenblik dat bij zei: „Ik geloof toch dat die paardebloemen me niet goed bekomen. Er zal toch niks mee wèzen?", en dat zij antwoordde: „Je eet het maar hoor, 'fc is best en krachtig voedsel".... Dat was 't begin, on sindsdien hebben we het ver gebracht. En de grote stap; .de enorme -vooruitgang ligt vooral ln deze eeuw," waarin we •20 fijn precies'rwëten waV~is," Onze bacteriën,' onze trauma's; onze vitamines, ze steken met kop en schouder uit boven de bioscoop en de wasmachine, en we zouden ze voor niets willen ruilen. Zelfs in die. verdroomde momenten dat we onszelf rustig en statig door de acht tiende eeuw zien leven, omringd van een man twaalf rechtschapen kinderen, en kandeel met beschuit jes, dan nóg laat het idee van enze alsoortlge hygiëne ons met los, We kunnen niet meer anders. En als we lezen van vroegere epidemiën, straatvuil, wespencorsetten, en in gebakerde zuigelingen, van dotten met brandewijn, van wegkwijnen en van blijven-ln-dit-of-dat, dan be grijpen we nauwelijks dat de mens het tot de twintigste eeuw beeft gebracht, en voelen ons veilig in de wetenschap van anderen en vooral ook in onze eigensupérieure in zichten. Goed, onze grootmoeders waren dan ook wel voor handen wassen en Toen we nog kinderen warenkleine zoete onschuldige kinderen, toen hielden wé ons ai bezig met dat glinsterende gegeven: Rijk zijn. Dat is namelijk een heel belangrijk onderwerp, ook voor kinderen. Maar hoe ze er tegenóver staandat ligt aan de ïcuenshoudinff van httn ouders. Sommige moeders zeggen: Kijk, daar gaat meneer Hoppen- daalHij ig rijk. Uit haar intonatie proeft het kind: Ah, ik moet mijn eerbied gereed houden. Wat een groot man! Hij is rijk! Ik.moet dank baar zijn, fiat ik hem. mag zien voorbijkomen! Hulde! Andere moeders zeggen: Kijk daar gaat die rijke Hoppendaal. En het kind voelt iets in deze trant: Daar gaat 'de schobber! Kijk 'm 'sl Rijk is ie! Een kapitalist, een uitzuiger En dan zijn er nog moeders dia zeggen: Daar gaat een heel rijke man, hü heet Hoppendaal..., En in haar toon ligt opgesloten: Je moet medelijden met hem hebben, kindje, Hij;, is rijk, dat ls zielig, want geld maakt niet gelukkig, in tegendeel, geld leidt naar'de Bréde Weg. Weliswaar géat deze man niet elke avond brassen met sletten in een nachtlokaal, maar hij' zou het, gezien zijn - middelen, kunnen doen eri vroeger of later komt het wei- licht daartoe. Beklaag hem, kind! Het laatste van die drie stand punten heb ik lang in mijn bloed meegedragen, maar sinds ik met mevrouw Hoppendaal in een.comité zit en bij haar thuis theedrink,-ben ik veranderd. Ik wil graag rijk zijn.. Er is niets zieligsaan. Rijk zijn leidt niet ten verderve, o neen, pas als ik een millioen heb zal ik nobel kunnen wezén, Dat grote witte landhuis met de muur er omheen en dë oprijlaan met kastanjebomen er. koekoeken eh duiven en anemonen om de vjjver, ik wit het heus niet üit be gerigheid, ik wil het enkel en al leen om eindelijk eens goed'te zijn, diep-in goed. Natuurlijk zou ik be ginnen mijn huis open te «tellen voor een groot aantal behoeftige kinderan, maar als ze de anemonen hébben platgetrapt en als ze de jachthonden hebben getreiterd niet •tokken,,.dan zal ik tot mijn butler •eggen: John, ik geloof- niet dat dit de weg is Inderdaad mè: vrouw, zegt hij bedroeld en eer biedig..Jk geloof, zal ik zeggen, dat ik beter een geheel aparte villa ter beschikking van die kinderen kan stellen met een hek om de ane monen en een hok om de jacht honden.' Dat gebeurt dan. En al mijn kennissen en al mijn neven en al rnijn nichten mogen komen logeren, dat mogen ze nu niet, want ik word ziek van hun ge zanik. Maar dan krijgen tt een aparte vleugel van het landhuis, met eigen badkamers en eigen bil jarten, en eenmaal per dog mogen ze bij mij korben om naar mijn raad te luisteren. {Dat willen ze nu niet}. Ik zal het lied der vo gels kunnen beluisteren en het murmelen van de beek en het rui sen van het park, want dat zijn de dingen, die een mens goed maken. Kan ik dat dan nu niet? Nee, waar achtig niet. Ik heb wel wat anders aan m'n hoofd met. de was aan huis en dat dure gas en m'n gezin dat zoveel slijt! Ik zal nooit meer boos worden, want in mij zal het Begrip groeien, al luisterend naar het lied der vogels enzovoort. Al leen zal ik mij een enkele keer boos maken over het Onbegrip van de anderen. En als ik dan boos ben, zal ik het Wegdwood nemen uit de Chippendale kast en het door de ramen het park in gooien. Mijn huisgenoten zullen zeggen; Wat is zij weer origineel. Koste lijk, de manier waarop zij af reageert. O, o, o, wanneer krijg ik dat millioen? ANNIE M. G. SCHMIDT Open venster naar het verleden' bekroond Yvonne de Brémond d'Art is op en top Parisienne, Zowel in haar uiterlijk, cultuur, als smaak. Zij heeft in de rue du Faubourg St. Hanoré- een antiquiteiten-winkel waarmen uren zoek kan brengen. Zij weet haar étalage te schikken als geen andei Het Is dan. ook niet zonder reden dai 'men haaf de wel klinkende bijnaam van (rLc Pre mière Dame du Faubourg St. Ho- noré" heeft geschonken. Yvonne de Brémond d'Ars.êchter, is ook nog dichteres. Ze dicht over haar land, over Parijs, ja, zelfs de métro komt onder haar charme: Zo heeft ze o.m. geschreven; Cher métro de P3ris, petit salon qui route Sous la ville, en chantant ses noms melodieux Madeleine, Opéra, Saint-Phillppa du-Roule (lieve metro va» Parijs, kleine salon die onder de stad rijdt, die melodieuze namen zingt als: Ma deleine, Opera. Saint-Philippe-du- Roule. De „Académie Franpaise" heeft nu onlangs verschillende litteraire prijzen toegekend en die van de poëzie is aan Yvonne de Brémond d'Ars geschonken, voor. baar bun deltje: „Fenétre ouverte sur le Pas sé" (een open venster naar het ver leden). Yvonne's reactie? Ik ben >ver- gelukkig, zei ze, Ik voel me net of ik door mijn eindexamen ben ge komen. Ik dicht -al vanaf mijn twaalfde jaar. Voor onze dienst bode moest ik de liefdesbrieven schrijven. Dat werden dan altijd verzen, nimmer proza. Yvonne de Brémond d'Ars komt uit een .zeer oude Franse familie, waarvan het merendeel zich van haar afgekeerd heeft toen zij een winkel durfde te openen. Eeh anti quair in bün stamboek? Nu kan. Yvonne hierop antwoorden, niet zonder een tikje plezier over deze overwinning: antiquair? Stellig. Maar voeg er nu ook dichteres bij. MONIQUE groene groente eten, maar ze wisten niet waaróm, hè?, en daarin hem de -kneep. En; die; goeie oude- Oom Ja?p, die mag' tfatf ia 'principe net zo manisch tegen besmetting gekant zijn ...als wij. maar als je hem erover hoort praten, dan weet je al wel dat dat niet de juiste houding is. Hij is tegen de zelfde zaken in de weer als wij, maar. hij noemt man en paard niet, hij zou het niet willen, maar hij zou het ook niet kunnen. Voor hem bestaan er geen bacte riën, virussen, witte bloedlichaam pjes of anti-stoffen. Voor hem be staan alleen Tocht, het-Pootje, Stof, Vocht en Vuil Geld. En natuurlijk Besmetting. Hij verdiept zich ver der niet in de elementen van deze Furiën die zijn leven bij voortdu ring bedreigen, en zelfs nun gevol gen zijn hem vaag. Maar: hij bestrijdt ze. Als hij maar 'uit de tocht blijft, warm slaapt, over schoenen en handschoenen draagt, en bij het afborstelen van zijn jas de neusgaten van een wattenprop voorziet, dan wil hü wel eens zien 'wat ZE nog zouden kunnen doem En wij maar hoofdschudden en elkaar geamuseerd in de ogen kij ken. Wij weten wel beter. Nou ja- we weten het wel niet helemaal grecies. -maar dat hoeft bok niet, !et is voldoende dat wijer van op de hoogte zijn dat we sommige bac teriën, coccen en zo, altijd hebben, en dat we voor andere moeten uit kijken, of ons laten inenten. Dat vi russen door de lucht vliegen in ge mene zwermen, vooral ais er geen ventilatie is, en dat 'bacillen door de bloedbanen-kunnen kruipen, met millioenen en mülioenen tegelijk. En dat ze zich soms inkapselen, en zich dan splitsen of eitjes leggen of zo, en dat veel witte bloed lichaampjes nooit kwaad kan, In tegendeel, hoe meer, hoe beter. En toch altijd maar oppassen voor stof en vuil geld. Nee, 't is fijn. dat we zovéél weten, wat zouden we moe ten doen als we het niet wisten! 4 MARJOLEIN DE VOS. MEXICO CITY. Robert Wolf. de Amerikaanse filmmanager, die hier de film „Somero" maakt, heeft meegedeeld, dat Olivia de Havil- land of Gene Tierney Eva Peron zal spelen in de filmbiographie. die van de gestorven echtgenote van de Argentijnse president ge maakt zal worden. Wolf zei, dat Peron er bezwaar tegen had, dat een Amerikaanse maatschappij de film maakte, maar hij voegde er aan toe, dat Miguel Aleman Jr zoon van de Mexicaanse president en filmproducer, op zich genomen had om de toestemmingvan Pe ron te verkrijgen. De film zal in Argentinië gemaakt worden. Het is dan ook een groot genoe gen te luisteren naar de kleine smalgroefplaat N 006Ü2- R, waarop het celloconcert wan Edouard Lalo gegrift is. Met de Symphonic Es- pagnole behoort het lot de meest gespeelde werken' van deze sym pathieke componist.Lala schenk 'met dit concert de cellospclende wereld een compositie, die. door haar warme -populair getinte, doch niettemin voorname melodiek eh prachtig coloriet de moeite van het horen nog altijd ten zeerste waard is. De solocellist van het Concert gebouworkest, Tibor de Maehula speelt dit concert met groot kunste naarschap en het Residentie Orkest onder Willem van Otterloo zorgt voor een fraaie bege leiding. De langspeel plaat A 00603 R bevat twee, echt- Tschaikcwskyaanse stukken, d.w.z. soms in- iets aan de luidruchtige kant, maar anderzijds geschreven met een heftige muzikale spanning en een warmbloedige meeslepende melodiek. Op de ene zyde dan is de Ouverture „1812" (het beroem de jaar van Napoleon's nederlaag in Rusland) vastgelegd. Het is een. typische compositie, waarin de componist op felle wijze uiting, geeft aan zijn vurig patriottisme. Het etiket op de keerzijde vermeldt het Capriccio Italiano, een melo disch sprankelend werk, waarin volksliederen zijn; verwerkt. Het ontstond naar aanleiding ..van Tschaikowsky's verblijf in Italië, waar hij enige tijd rust zocht voor zijn overspannen zenuwen. Bijna onnodig- te vermelden, dat het Concertgebouworkest, gediri geerd door Paul van Kempen, de ze muzieken. met een maximum aan kiankspanning en muzikale uitbeeldingskracht tot klinken brengt. Twee recente standaard-opnamen in de Weens-muzikaJe «feer ver dienen eveneens een aankondiging. Zo kunt u het Berlijns Philharmo- nisch Orkest onder Fritz Lehmann horen in de Keizerwalzer van Jo- hann Strauss, die men terecht be schouwd als de grootste vertolker van het -Weense idioom-'De uit- i voering ervan is zeer aantrekke lijk; ze ia vrij van alle gema- jiiëreerdheid, doch bezit'de -nodige i vaart en Schwung (A 11178 G). Voorts zingt met mooie stem en levendige voordracht op N 11173 G de sopraan Erna Spoorenberg voor u „Mein Herr Marquis" uit Johann Strauss' „Die Fledermaus" en „Ja, werm die Musik nicht war" uit Die schön Galathea van Franz von Suppé. Onder de bezielende leiding van Paul van Ke&pen wordt de zangeres door het Radio Phïlhar- monisch Orkest (Hilversum; en het Koor der Nederlands the Opera uitstekend gesecundeerd. HERMAN VAN BORN Advertentie lM.) Laat ons Uw discotheek verzorgen Gramophone-Specialisten sinds 1&06 VVytemaweg a/d Math en. taan kruispunt Hochussenstraat relet 2809$ Botterdam Raad voor de Scheepvaart wenst voorbeeldige straf BRUSSEL. Een Belgische vis ser, die enige tijd geleden een mijn in zijn netten kreeg, nam het gevaarlijke projectiel op sleep touw mee naar Qstende,in plaats van, zoals in zo'n geval gebruike lijk is, de netten te kappen. De kapitein verklaarde Vrijdag voor de Raad van de Scheepvaart, dat bij nu wel inzag, dat hij het leven van zijn bemanning op het spel heeft gezet en bet risico heeft ge lopen dat zijn boot en een deel vsn de haveninstallaties in de lucht vlogen. Op het critieke ogen blik had hij echter alleen maar aan. zijn kostbare netten gedacht. De Raad voor, de Scheepvaart; was I van oordeel dat Rèri voorbeeldige straf hier op zijn plaats is en zal 1 later uitspraak doen. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 HILVERSUM I 402 hu VARA: 7.00 Nws 7.18 GramfoonTOU- ziek 7.30 Idem 8.00 Nws en weerbe richten 8.18 Gramofoonmuzifik 8-40 Idem 855 Voor de huisvrouw fl.0o Gra- m of oon muziek {955—9,40 Waterstan den) VPRO; 10.00 ..Tijdelijk uitgescha keld". causerie 10,05 Morgenwijding VARA; 1050 Voor de arbeiders in de continubedrijven 1150 Viool en piano 12.00 Gramofoonmuxiek 1250 Land- en tulnbouV/mededelingen 1253 Roemeens orkest 13.09 Nws 13,15 Gramofoonmuziek 1320 Voor de jeugd 13.45 Gramofoon- muziefc 1455 „Onze vacantie hun brood", klankbeeld 14.35 Wierlnger pro gramma 15.00 Amateuruitzending 13.20 Boekbespreking 15.45 Accordeonxnuz. 16,15 „Van de wieg tot het graf", cau serie 1630 Radio Phllbarmonlsch Orkest en. solist 17.15 Sportpr.iatje 1750 Voor de jeugd 18.00 Nws 18.15 VARA-Varia 18.20 Gramofoonmuziek 13.45 (ïvamo- foon muziek 1S.D0 Artistieke staalkaart VPRO; 195fl .Passepartout", causerie 19.40 „Het Oude- Testament in deze tijd", causerie 19-55 .Deze week", cau serie" VARA; 2050 Nws 20.05 Actuali teiten 20-15 Promenade orkest en solis ten 21.15 Socialistisch commentaar 21.30 Dansmuziek 22.00 „Onder de pannen", hoorspel 2250 Gramofoonmuziek 22.40 Lichte muziek 23-00 Nws 33.15—24,00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m, KRO: 7.00 Nws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Parochie-kocrr en orgel 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.0 NWt en weerberichten 8.15 Grarao- foonmuz. 9.00 Voor de huisvrouw 9,35 Gramofoonmuziek 10-00 Voor de kleu ters 10.15 Gramofoonmuziek 11-00 Voor de zieken 11.45 Gramofoonmuziek 12.00 Angelus 12.03 Gramofoonmuziek (12.30 1253 Land- en tulabouwmededeiïn- geno 12.35 Zonnewijzer 13.00 Nws en Katholiek nws 13.20 Lunchconcert 14-00 Boekbespreking 14.10 Pianospel 14.25 Gemengd koor 14/45 Symphonette orkejii en golist 15.05 Kroniek van letteren en kunsten 15.43 Metropote orkest en so list 16.20 ,J3e schoonheid van het Gra_ goriaans" 16.59 Voor de jeugd 17.50 Sport 18.00 Nws 1855 Journalistiek weekoverzclht 1853 Gevar. muziek 18.40 Gramofoonmuziek 19.00 Idem lg.25 Amusementsmuziek. 10.52 Actualiteiten 20.00 Nws en weerberichten 20.08 De gewone man zegt er 't rijpe van 20.15 ..Lichtbaken", causerie 20-35 Grarao- foomnuzïek gl.00 Cabaret 21.40 Om roeporkest <n soliste 22.30 „Wij luiden de Zondag Ie" 23.00 Nws 23.15 Nws in Esperanto 2352—24.00 Gcamoioonmu- zfek. Engeland RBc Light Programme 1500 en 247 m. 12.15 Gevar. muziek 1Z.55 Sport 1345 en 13.35 Sport 13.45 Voor de kleuters 14,00 Lichte muziek 14.30 SpDrt Daar na: Militair orkest 17.00 JazsmuzLek 1730 en 18.00 Sport 1848 Orgelspel 18.53 Sport 19.00 Nws en radiojournaal 19,23 Sport 19.30 Symphonic -orkest en solis ten 20.55 Causerie 21lo Symphonie-or- kest en solisten 22-00 Nws 22.15 Sport £2.20 Gevar. programma 2250 Lichte muziek 23-20 Dansmuziek 23,56—24.00 Nws. LONDEN. Japan verkoopt in het Britse wereldrijk meer Engel se vlaggen dan Engeland zelf, dat niet zo goedkoop .kan leveren, Brit se fabrikanten onderzoeken thans of zij verandering in die toestand kunnen brengen. (Advertentie l.M.) door Samuel W. Taylor 29 Bill Meadows stond weifelend voor het huis. Uit een mondhoek hing een niet-aangestoken sigaret. Hij zei iets tegen de hond, stak toen de straal over en ging de dro gisterij óp de hoek binnen. De hond olgef op het trottoir voor het huis staan. „Hü gaat de politie opbellen." zei Mary. „Dat had hij al veel eerder kun nen doen. Wat 7,ou hij nu gaan uit voeren?" vroeg Walt. „Ja, als we dat eens wisten," zei Mary. „Hij probeerde in ieder ge val binnen te komen. Dat is hem niet gelukt en nu zal hij wel wat anders proberen. Er moet nu vlug wat gebeuren." „Ik ga de achterdeur uit," zei ik. „Morgen bel ik jullie op en dan kunnen we...." Toen zei ik niets meer, WRnt de hond had zijn oren gespitst, rende toen plotseling het trottoir langs en verdween om de hoek van het huis. Kort daarop was hü weer terug en hield de wacht bij de voordeur. ,Dat is een pientere hond," zei Walt. „Hij houdt de achterdeur inde ;aten. In dienst hadden we er ook o een paar. Sommigen waren bijna zo slim als een mens." Aan de overkant van de straat liep een man een sigaret te roken. Toen hij voorbij de verlichte étala ge van de drogisterij kwam, zag ik de rook uit zijn mond komen. „Walt," zei ik, „geef me een paar schoenen van jou en je overjas, vlug!Mary, heb je een sterk desinfectie middel in huis?" „Ja, in de badkamer. Wat wil je doen?" Walt scharrelde in de klerenkast en ik volgde Mary naar de bad kamer. Uit een kastje haalde ze een fles lysol. Ik goot de hele fles in het bad leeg. liet water in het bad lopen, deed mijn pantoffels uit en doopte mijn voeten, met sok en al, in het mengseL Daarna ging ik, onverschillig voor de sporen dié ik achterliet, naar de huiskamer, waar Walt een paar spiksplinternieuwe schoenen tevoorschijn haalde. „Oude, Walt," zei ik. „De oudste die je maar hebt. Die goed naar jou ruiken." „Ik snap je. Chick." In de slaapkamer trok ik mijn jasje 'aan. Intussen had Walt een paar oude soldatenkistjes opgediept, die werkelijk helemaal op waren. Ik reeg ze vast en trok toen zijn gabardine overjas aan. Hij was me wel wat breed in de schouders, maar verder paste hij vrij aardig. „Mary. blijf jij nu bij het raam?' zei ik. „Als Bill Meadows uit de drogisterij komt, vóórdat ik buiten ben, fluit jij. Wanneer bij er uit komt als ik er al uit ben; dan zie ik wel wat ik doe. Jij Walt, zorgt voor de achterdeur, je doet hem open en dicht en rammelt er wat aan." „Ik snap het," zei' - Walt. „Je moest toch liever de revolver mee nemen. Chick." „Als het niet lukt, helpt een revolver ook niet veel. Ik ben helemaal geen schutter." „Chick," zei Mary. ..waar ga je been?" „Dat weet ik nog niet. Blijf jul lie allebei hier. Laat niemand bin nen. Morgen bel ik. Waar werkje?" „Bij de Bay. Verzckerings Maat schappij. We. werken daar allebei. Heb je geld nodig?" „Nou Ze haalde, tien dollar uit haar. portemonnaie. „Morgen kan je meer krtjgen." Ik keek waarschijn lijk nogal vreemd, want ze zei: „Doe niet zo raar, Chick, Ik leen het je immers -maar." „Dank je.... Ben je klaar. Walt?" „Ja, laten we gaan." We gingen naar beneden. Ik bleef bij de voordeur staan, terwijl Walt door de gang naar de achterdeur liep. Met de deurknop in zijn hand bleef hij wachten. Ik gaf hem het "afgesproken teken. Hij deed de deur open en trok hem weer dicht. Ik hoorde de nagels van de hond over het trottoir krassen toen bij wegrende. Ik glipte de voordeur uit, die ik open liet staan. Met een paar sprongen was jk twee huizen verder. Toen dwong ik mezelf weer langzaam te lopen en voelde dat mijn voeten pijn deden. Achter mij hoorde ik de hond terugrennen, omdat hij siemand bij de achterdeur had gevonden. Tege lijk hoorde ik Walt aan de voor deur rammelen. De hond krabde verwoed met zijn voorpoten tegen de deur. Toen hoorde tk niets meer. Ik durfde niet omkijken. Ik wist dat de hond me niet aan myn uiterlijk zou herkennen; een hond gaat op de lucht af. Toen ik even later toch omkeek, zag ik dat de hond voor het huis stond en - de voordeur in de gaten hield. Ik was blij, dat ik Walt's schoe nen aan had. Ze waren twee maten groter dan de mijne, maar ïil-pas ten ze me precies. Ik was bü de hoek van de straat, toen Bill Meadows de drogisterij uitkwam. Hij keek naar zijn hond en liep toen naar de Ford, aie daar geparkeerd stond. Aan mij schonk hij niet de minste aandacht. HOOFDSTUK XI In de Howard Street vond ik een onderdak." Kamers 50 cent, las ik. Goed genoeg voor iemand die van teleend geld leeft. Ik ging naar innen en. vroeg een kamer. De had een stil hoekje nodig en een lamp, waar ik bij kon lezen. Aan het plafond hing .een 25-Watt lampje aan een snoer. Het werd tijd dat ik de kranten eens las. Ik kocht de „News" en de „Herald" en de „Chronicle" en „Star" van de vorige dag. Met mijn overjas legde ik ze op net bed en ging naar de gemeenschappelijke badkamer beneden, om de sterke lucht van mijn voeten en uit mijn sokken te krijgen. Toen ik weer in mijn kamer kwam, ontdekte ik, dat er iemand op bezoek was geweest. Walt's overjas was weg. Op een bordje op de deur las ik: De direc tie stelt zich niet aansprakelijk voor het zoek raken van kledingstukken. Voorwerpen nan waarde gelieve men in bewaring te geven. Mijn bezoek had de kranten ge lukkig laten liggen. En wat moet je in het zonnige Californië eigen lijk met een overjas? Ik deed de deur op slot, kleedde me uit en nadat ik de lakens aan een grondig onderzoek had onder worpen, kroop ik in bed- De „Chronicle" bevatte een overzicht, van de hele geschiedenis. Albert Rand was er op een knap pe en handige manier met de ef fecten vandoor gegaan. In zijn functie van bankloper droeg hij voor een bedrag van twee. millioen dollar aan Staatsobligaties in een handkoffertje, dat met een stalen ketting met een slot aan zijn pols vast zat. Een gewapende bewaker vergezelde hem, maar de beste be veiliging was. dat vrijwel niemand wist, wat het koffertje bevatte. Van Rand zelf werd verondersteld, dat hij het ook niet. wist. Rand had al honderden van dergelijke bood schappen als bankloper gedaan. Meestal waren bet belangrijke stukken, die echter volstrekt geen handelswaarde hadden. Het was echter aan het Ucfct gekomen dat Rand wèl wist wat hij by zich had. Toen de politie de kassier van de bank. H. R. Alexander, het vuur aan de schenen had. gelegd, had deze toegegeven dat hy de avond vóór de diefstal aan Rand had: ver teld, waar hij mee op stap moest en hem had gewaarschuwd erg voorzichtig te zijn. Rand genoot het vertrouwen van de kassier, wat het gevolg was van de omstandigheid dat Rand met zijn dochter ver- ioofó rsex. (wordt vervuild)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7