Onze betalingsbalans in 1953 weer bedreigd m HET ROTTERDAMSCH PAROOL Bewapening werkt het volgend jaar door Minister Staf kreeg geheime opdracht Races gehouden tegen advies van KNMV in Amerika overweegt nieuw hulpprogram aan Engeland Britten onrustig ónder Amerikaanse druk Rumoer om olie Handelsvloot nu groter dan ooit Bilthovens jurist mengde vergif in het eten Vallende steen treft Bilthovenaar dodelijk KRO-stunt leidde tot run op telefoons Gesneuveld in Korea Amerikaanse jager schiet eigen bommenwerper neer Nederlandse viel uit nok van circus Twee kleine meisjes bij brand omgekomen Vrachtwagen door trein vernield Bemiddeling eist meer tijd dan was voorzien Motorongeluk in Goffert-stadion Poging om in sterlinggebied blijvend even wicht te scheppen Onbekend schip bij New-F oundland vergaan „Geen internationaal olie-kartel" Positie van Engeland inzake olie-conflict met Perzië wordt steeds onaangenamer Weinig verandering in temperatuur 12e Jaargang, no. 200 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0,47, per kwartdal 6,05,. losse nummers ƒ0,10. SCHIEDAMMER Dinsdag 26 Augustus 1952 Uitgave N V, De Nieuwe Per# - Postgit# 398644 Bankier? Amsterdams die Bank te Rotterdam Directeur» B. de Vris#. DEN HAAG. In verband met het aanzienlijk betalings- överschot, dat Nederland verworven heeft in de Europese Be- talings Unie, nadat zijn grote tekort was Ingehaald, heeft het bestuur van de E.B.U. overleg gepleegd met Nederland omtrent maatregelen ter vermindering van het overschot. De Neder landse autoriteiten meenden echter, dat grote voorzichtigheid betracht moest worden ten aanzien van Nederlands monetaire politiek. Zij verwachten n.L, dat de Nederlandse betalings balans weer achteruit zal gaan, als het bewapeningsprogram zyn invloed op de Nederlandse economie ten volle zal doen gelden, met name in de eerste helft van 1953. De verbetering in de tweede helft van dit jaar is naar hun mening aan seizoen oorzaken toe te schrijven. Meer dan 3 millioen ton DEN HAAG. Voor het eerst In de geschiedenis meet de totale Nederlandse koopvaardijvloot thans meer dan 3 millioen b.r.t. Volgens de cijfers van het cen traal bureau voor de statistiek omvatte de Nederlandse koop vaardijvloot op 1 Augustus j.l. 1174 schepen met een totale hrnto inhoud van 3.009.699 reg. ton. Naar het aantal schepen gere kend, nemen de kustvaarders (schepen tot 500 b.r.t.) in de Ne derlandse vloot een belangrijke plaats in. Op 1 Augustus 1952 be droeg het aantal kustvaarders 661 (56,3% met in totaal 217.777 bx.t (7,2%). De koopvaardijvloot, welke thuis boort in de Nederlandse Antillen en Suriname omvatte op 1 Augus tus j.L 89 schepen (186.711 b.r.t.). Onder Nederlandse vlag varen thans dus 1263 koopvaardijsche pen, met een totale bruto-inhoud van 3.716.41-0 reg. ton. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Bilthovense jurist mr W_ K, F., verdachte in het Bilthovense vergiftigingsdrama, heeft aan de rechter-commissaris meegedeeld, dat hij het voor zijn vader bestemde vergif gewoon in het eten voor de familie mengde. Dit betekent dus, dat hij met het daaruit voortspruitende levensge vaar van zijn overige familieleden, geen ogenblik rekening heeft ge houden. Het onderzoek naar de motieven, die hem bezield hebben, duurt nog steeds voort. Ten aan zien van dit punt tast de justitie nog steeds in het duister. OUDENRIJN. Bfj verb on wings- werkzaamheden op het landgoed „"Welgelegen", nabij den Hommel, is Maandag een ongeval gebeurt, dat de heer J. J. Gilberts uit Bilthoven het leven heeft gekost. Een arbeider was bezig een pla fond uit te hakken, toen plotseling een stuk steen los raakte en. viel. De heer Gilberts, werd er door ge troffen. Hij werd, zwaar aan het hoofd gewond, per ziekenauto naar het St. Antonius ziekenhuis ver voerd. In de loop van de dag is faü overleden. LONDEN. Een en dertig Brit ten, onder wie vier parlements leden van Labour, zyn Maandag per vliegtuig vertrokken voor een rondreis van een maand door communistisch China. Het jaarverslag van de E.B.U. over de periode 1 Juli 1951--30 Juni 1952, waaraan het bovenstaande ontleend is, vermeldt verder, dat de gemid delde maandelijkse waarde van de export der E.B.U.-lacden naar elkaar, naar hun overzeese gebiedsdelen en naar niet bij de E.B.U. aangesloten landen in twee jaar gestegen is van 1.982 tot 1.791 millioen. dollar. Van deze stijging Is 65 pet. toe te schrij ven aan prijsstijging. Niettemin is de betekenis van deze groei groot, en des te groter, als men er rekening mede houdt, dat Engeland en Frank rijk in het eerste kwartaal van 1952 reeds begonnen hun invoer te beper ken Zou een internationaal mechanisme als de E.B.U, niet bestaan, dan zou den de Europese landen hun heil moeten zoeken in tweezijdige over eenkomsten, waardoor de omvang van de inter-Europese handel zou verminderen. Voor de defensie-in spanningen der Europese landen en (Van onze correspondent) HILVERSUM. Zondagavond en Maandagmorgen hebben bij de KRO in Hilversum de telefoons bij wijze van spreken witgloeiend gestaan door de „pleister-actie" van de rJs. EHBO. Aan alle r.k. kerken waren Zondagmorgen "pleis ters uitgereikt in een zakje; in zeven van deze 1.221.000 zakjes was een letter te zien, een der letters van het woord KRO-gids. Wie zo'n letter had kwam in aan merking voor een der hoofdprijzen in deze actie: een auto, een koel kast, gratis reizen (naar Lourdes b.v.) en dergelijke. Blijkbaar dui zenden ontdekten lettertjes want de telefoon stond niet stil: enkele weerstanden van de telefooncen trale in Amsterdam sloegen er van stuk. De eerste werkelijke prijswin naar meldde zich pas Maandag morgen aan. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen, tijdens gevechten in Korea, op 21 Augustus 1952 is gesneuveld de soldaat T. J. Heugen uit Schaes- berg (L.). .de verhoging der productiviteit zou dat een grote hinderpaal vormen. Om het doel van onbeperkte inter nationale handel en algemene omwis sel baarheid der valuta's te bereiken moet eerst het evenwicht in de beta lingsbalansen van alle aangesloten landen worden hersteld en moeten verder om. de dollartekorten van de- ze landen worden verminderd. Ver mindering van de dollartekorten zou bereikt kunnen worden door een meer liberale invoerpolitiek in de Verenigde Staten en door nieuwe en meer Intensieve pogingen om de uit voer naar het dollargebïed te ver groten. Vergissing bij manoeuvre WASHINGTON. Bij een oefening boven de golf van Mexico heeft Maandag een Amerikaanse straalja ger tachtig kilometer ten Zuiden van Panama City (Florida) bil vergissing een viermotorige bommenwerper neergeschoten. De bommenwerper had een bemanning van acht koppen aan boord en leidde radiografisch een ander vliegtuig, dat dienst had moe ten doen als doelwit voor de jager. Toen de bommenwerper neerstort te kon worden waargenomen, dat vier inzittenden de machine met be hulp van hun valschermen verlieten, aldus een mededeling van de Ameri kaanse luchtmacht. Slechts een hiervan is gered; de andere drie worden vermist, SOUTHSEA, (Eng.) De vol gens de berichten Nederlandse zes tien-jarige circusartiste Anna Kon- czek is Maandagavond in een luchtaummer in een circus van acht meter hoogte naar beneden gevallen en met inwendige kneu zingen naar een. ziekenhuis ver voerd. Haar 'vrouwelijke partner viel eveneens en 'üep verwondin gen aan de borst op. Het ongeval gebeurdedoordat een rekstok, die tussen twee touwen hing, losschoot. MUSSELKANAAL Twee klei ne meisjes, de 6-jarige Jannie Troud.es en haar 3-jarige zusje Trijntje, zijn Maandagavond om gekomen in de vlammen, die het huis van hun ouders verwoestte. De brand, waarschijnlijk ont staan. in de slaapkamer der meis jes, werd. om ongeveer tien uur ontdekt. Op dat ogenblik waren de kinderen alleen thuis. Omwo nenden, die te hulp kwamen, za gen geen kans meer hen te be reiken. Inzittenden tijdig uit cabine gesprongen DEN HAAG. De electrische trein, die 19.49 uit Den Haag naar Utrecht vertrok, heeft op een onbewaakte overweg tussen Noot dorp en Zoetermeer de vracht auto van de groentenhandelaar Koole "uit Zoetermeer volkomen vernield. De vrachtauto stond stil op de spoorbaan, doordat de motor was afgeslagen. De bestuurder, een zoon van de eigenaar, en een pas sagier konden tijdig uit de cabine springen. Het treinverkeer tussen Den Haag en Utrecht ondervond door het ongeluk aanzienlijke ver traging. GLASGOW. Aan boord van een in een dok liggend schip is een acetyleenhouder ontploft. Der tien arbeiders liepen brandwonden op. Het vuur kon snel geblust wor den. DEN HAAG. Nu de bemidde lende werkzaamheden van de demissioimaire minister van Oorlog Marine, ir C. Staf meer rijd in lag nemen, dan aanvankelijk werd verwacht, wordt in politieke kringen niet langer verheimelijkt, DEN HAAG. „Het verschrikkelijke ongeluk bij de motorwedstrijden In het Goffêrt-stadion te Nijmegen, dal aan een der renners en een twaalf jarig meisje het leven kostte en welke wedstrijden tegen het uitdrukkelijk advies van de K.NJM.V. In werden gehouden, bevestigt opnieuw het grote gevaar van het organiseren van motorwedstrijden zonder deskundige lei ding," zo deelt de KJNJLV. in een communiqué mede. Dit hoog ernstige geval, zo gaat ontraden daarvoor toestemming te het communiqué verder, is te tra gischer omdat de K.N.M.V- reeds m Mei en Juni de burgemeester van Nijmegen en de gemeentepoli tie aldaar ernstig tegen dit soort wedstrijden, welke op een beton- baan worden gehouden, heeft ge waarschuwd en. met klem heeft WASHINGTON. In Amerikaanse regeringskringen wordt een geheel nieuw programma voor de verlening van hulp op lange termijn aan Enge land overwogen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington verno men. Men is van plan een geheel nieuwe poging ln het werk te stellen om Engeland en het gehele sterlinggebied in staat te stellen een werkelijk en blijvend evenwicht te bereiken ln hun handel met het dollargebïed, zodat de aanhoudende betalingstekorten, die voortdurend dreigen de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied uit te putten, niet meer zullen voor komen. Nadere bijzonderheden van het programma, dat zich nog in het sta dium van de voorlopige besprekin gen bevindt, konden niet worden verkregen, doch van ambtelijke zijde werd medegedeeld, dat het plan wordt gekoesterd een poging te on dernemen om de oorzaken van de zich telkens herhalende economische moeilijkheden van Engeland weg te nemen. Voorstellen dienaangaande zullen tussen de regering van Enge land en die der Ver. Staten vermoe delijk nog voor de in November te houden conferentie van de premiers van het Gemenebest worden bespro ken. Men merkt op, dat uit de mede delingen, die aangaande het nieuwe plan van gezaghebbende zijde zijn gedaan, niet blijkt, dat het program ma in do eerste plaats financiële hulp voor Engeland zal inhouden. geven. De regering heeft reeds in 1947 aan alle betrokken autoriteiten geadviseerd geen motorwedstrijden toe te staan, indien deze niet on der de auspiciën van de KNMV worden gehouden. Aan de burgemeester van Nij megen en aan de gemeentepolitie van Nijmegen is duidelijk ge maakt, dat de KNMV dit soort wedstrijden te gevaarlijk acht en ze daarom reeds sedert enkele jaren heeft verboden. Men heeft deze ernstige waarschuwing in de wind geslagen. Zelfs de mededeling, dat de KNMV het Goffert-stadion ook voor andere soorten motorwedstrij den gesloten zou verklaren, indien deze kombaanwedstryden doorgang zouden, vinden, heeft de betrokke nen niet tot betere gedachten kun nen leiden De KNMV heeft zich in een telegram tot de regering ge wend met het dringend verzoek nogmaals bij alle autoriteiten stap pen te doen. opdat geen motorwed strijden worden toegestaan, die niet onder de auspiciën en de beproef de leiding van de KNMV worden gehouden. Vrouw probeerde haar man te vergiftigen DEVENTER. De Deventer politie heeft in de loop van de vo rige week de Deventer vrouw D. uit de Douwelerstraat gearresteerd onder verdenking een poging te hebben gedaan haör echtgenoot te vergiftigen. Maandag is de vrouw voor de officier van justitie te Zutfen geleid. Met ijzeren hand regeert generaal Templer het door guertlldbenden onveilig gemaakte Malakka. Enige dagen geleden werd in Permatang Tinggi een Chinees officier ver moord. Templer vloog naar het dorp en legde de bewoners huis arrest op. _Hü stelde in een toe spraak eèn ultimatum: binnen uier dagen moesten de daders he kend zijn, anders zouden alle in woners naar een gevangenkamp worden overgebracht. ST. JOHNS. Volgens de kapi tein van het vrachtschip „Blue Prince" is 49 mijl ten Noemen van kaap Bonavista aan de Oost kust van New Foundland, een niet rader geïdentificeerd schip ver brand en gezonken. De romp had een lengte van 20 tot 25 meter. In het water zijn geen voorwerpen ge vonden, waaruit men de identiteit van het vaartuig kon vaststellen. Men is thans op zoek naar over levenden. Het is niet uitgesloten, dat de bemanning de kust heeft bereikt. tieve opdracht, welke koningin Ju liana hem Vrijdagmorgen moe! hij deze arbeid verricht, inge- een vertrouwelijke, informa- hebben verstrekt. Ontkennen zou overigens weinig zin meer hebben, gehad. Want wat zou anders de betekenis zijn van de gesprekken, die hij met de drie ex-formateurs dr Drees, prof. Beel en mr Donker en de C.H, fractie leider Tilanus had, gezwegen dan nog van het bezoek, dat hij gister morgen aan de demissïonnaire mi nister van Buitenlandse Zaken, mr Stikker, bracht? Zijn wandeling naar het.kabinet van de Koqingm aaa de Korte Vijverberg kenne lijk om HJL - telefonisch verslag uit te brengen was tenslotte ge schikt om alle twijfelaars tot inkeer te brengen. Des avonds dineerde ir Staf met de demissïonnaire K VP-minist er s Rutten en Teulings. Over de plan nen, welke hij met deze politieke figuren besproken heeft, is uiter aard niets bekend geworden. Vast schijnt te staan, dat hij in zijn ar beid, evenals mr Donker voor hem, ietwat belemmerd wordt doordat verscheidene figuren, die hij gaarne zou ontmoeten, met va- cantie of althans niet direct be reikbaar waren. Daaruit zou kun nen worden verklaard, dat zijn bemiddelingspoging meer tijd in beslag neemt, dan aanvankelijk was voorzien. Vanmorgen heeft ir Staf zijn be sprekingen yoortgezet. Hij ontving de fractieleider van de K.VP„ prof. Romme. ROOSENDAAL De 46-jarige landbouwer K. te Kruisland is Zon dag, toen hij bezig was met het beleggen van een dak met asbest- platen, naar beneden gestort door dat een der platen brak. K. stierf na de val vrijwel onmiddellijk. Hij laat een vrouw met zes kinderen achter. Een leerlinge van de Kantklos- school geeft een demonstratie. Om haar hoofd heeft zij een 17e eeuw- se Belgische sjaalOp de achter-' grond de Vleeshal en Lontje (Lourens Jansz. Kosterop de Grote Markt Koninklijkeantwoordt: DEN HAAG „Het is een al gemeen bekend feit, dat een zekere mate van samenwerking tussen de verschillende maatschappijen van de olie-industrie noodzakelijk is geweest en door verschillende rege ringen voorgestaan is, ten einde de olievoorziening van de wereld te verzekeren. Ik kan echter met nadruk verklaren, dat een interna tionaal oliekartel niet bestaat Integendeel," de concurrentie" tussen de verschillende oliemaatschappijen is zeer groot." Dit deelde jhr mr J. H. Loudon, directeur van de Kon. Ned. Pe troleum Mij Maandag mede, naar aanleiding van een door een com missie van de Amerikaanse Senaat gepubliceerd rapport Hopwood, de directeur-generaal van de Shell Transport and Tra ding Company, de Engelse afde ling van de Koninklijke Shell- groep, heeft eenzelfde verklaring afgelegd. Been van rangeerder door wagon afgereden EMMEN. Maandagmorgen raak te de veertigjarige rangeerder J- Nijhuis uit Ommen op het spoor wegemplacement bij Nieuw-Amster- dam met rijn linker voet bekneld tussen twee spoorstaven. Hij kon niet meer tijdig wegkomen voor een naderende wagon; de wielen hier van reden over z'n linkerbeen. N. werd terstond naar het Diacones- senhuis vervoerd, waar het been werd geamputeerd. ABERDARE (Wales), padvinders die in een - De drie grot nabij LONDEN. De positie van Engeland in het olie-conflict met Perzië wordt met de dag onaangenamer. De Amerikaanse druk om tot een spoe dige oplossing van dit conflict te komen neemt toe. Britse autoriteiten beschouwen de publicatie van het rapport, waarin zeven grote oliemaat schappijen waaronder de Anglo-Iranian Oil Cy. van kartel-vorming beschuldigd worden, als een duw ln de rug om met Mossadeq te gaan praten. Ook het bezoek van de Amerikaan Jones, één der belangrijkste olie-figuren ln de Ver. Staten, aan Teheran zien de Engelsen In dit licht. Daar komen nog by de in Engeland onrust wekkende mededelingen van Hoessein Makki. «oofd van de dienst voor de nationalisatie van de Per zische olie-industrie, die verklaart, dat Perzië overeenkomsten gesloten heeft voor de levering van olie aan Italië en Amerika, tegen een prils, welke 20% heneden die van de wereldmarkt ligt. De aankomst in Teheran van Jo nes, directeur van de „Cities Service Corporation of America" wordt door Britse regeringspersonen van groot belang geacht. Jones zal onderzoe- Aberdare gevangen zaten, zijn ken, welke steun zijn onderneming Maandagochtend gered. 1 Perzië kan geven om zijn olie-indu- Van Dinsdagavond tot Woensdagavond; Aanvankelijk weinig, later weer toenemen de bewolking. Over wegend droog. Gelei delijk tot matig en langs de Waddenkust tot vrü krachtig toe nemende Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Vannacht kou der, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 27 Aug. Zon op 5 u 45 m onder 19 u 38 m; Maan op 13 u 48 m on der 21 u 24 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 VUB Weer Wind co/s Oslo Onbew. Stockholm Zw. bew. N.W. 10 17 Helsinki Regenbui w.z.w. io 17 0 Edinburgh Zw. bew. Windstil 20 0 Londen Kopenhagen Licht bew. VVJ7.W.6 0,1 Amsterdam Zw bew N.N.O. 4 21 0 Zürich Mist Windstil 22 0 Licht bew. Z.O.2 23 0 Onbew. 23 0 Zw. bew. Windstil 26 0 Mist Z.O. 2 28 0 Nice Onbew N.N.W. 2 23 0 Berlijn Geh.bëw. WN.W. 2 22 0 Nevel Windstil 24 0 MÜnchen Zw. bew. Z.W. 2 20 D Half bew. W.N.W. 6 18 0 Luxemburg Zw. bew. N.N.Ö. 3 22 0 Windstil 25 Innsbrtick Mist Windstil 17 0 strie weer op gang te brengen, aldus meldt Reuter. Zondagavond heeft hy een onderhoud gehad met premier Mossadeq. Hoessein Makki verklaarde Maan dag te Hamburg, op rijn reis door West-Duitsland, dat Perzië de raffi naderijen van Abadan met behulp van Duitse technici weer In bedrijf wil stellen. Daartegenover verzeker de hij, dat de Duitse industrie be langrijke orders zou krijgen van de Perzische regering, zodra de uitvoer van olie hervat zou zijn. Zijn economische adviseur deelde naar aanleiding van Makki's verkla ringen over overeenkomsten met Italië en Amerika mee, dat deze overeenkomsten met particuliere maatschappijen waren gesloten. Wel hadden de regeringen bij sommige gelegenheden medewerking verleend j doch zij hadden in geen enkel op- 1 zicht officieel aan de onderhandelin gen deelgenomen. Noch Makki noch z(jn adviseur zeiden iets over de hoe veelheden te Leveren olie. Te Londen verwacht men een nieuwe Britse stap om eon einde te maken aan het geschil met Perzië, Engeland zou nieuwe besprekingen met Mossadeq voorstellen, waarin waarschijnlijk enige Britse concessies gedaan zullen worden. DE beschuldigingen, door een Amerikaanse Senaatscommis sie geuit tegen, zeven grote olie maatschappijen, vestigen de aan dacht op twee ondernemingsvor men, waarover, ondanks de gewel dige rol, die zij in het moderne economische leven spelen, veelal wordt gezwegen; de kartels en trusts. Die zwijgzaamheid is niet in de laatste plaats een gevolg van het feit, dat de directe belangheb benden voor niets zozeer bevreesd zijn als de openbaarheid. Een kar tel is, eenvoudig verklaard, een overeenkomst van fabrikanten om ae prijs van een bepaald artikel te regelen, de te produceren hoeveel heden te bepalen en het afzetgebied onderling te verdelen. Het voor naamste doel van het kartel is. het betreffende artikel tot een roono- poliegoed te maken, dat buiten de concurrentiestrijd staat. Deze over eenkomsten plegen zo geheim mo gelijk te worden gehouden. De trust verschilt in zoverre van het kartel, dat hierbij niet de overeen komst, maar eigendom aan het ge heel ten grondslag ligt. Een grote onderneming slokt de kleine con currenten op, of verschillende fa brikanten brengen hun bezit in een groot lichaam (de z.g, holding company) onder, waarbij echter de oude ondernemingen formeel blijven bestaan. Zo ontstaat ook veelal de verhouding van moeder en dochtermaatschappijen. HET is duidelijk, dat kartels ai trusts tegen het belang van de consument zijn. Hij moet de prij zen betalen, die door uitschakeling van de concurrentie kunstmatig hoog worden gehouden. Een bij zonder tekenend voorbeeld van de wijze, waarop kartels soms met de belangen van de afnemer omsprin gen, werd onlangs uit Engeland gemeld: daar was een fabrikant van gloeilampen, lid van een kar tel. door het kartel zwaar beboet, omdat zijn lampen een te lange levensduur bleken te hebben! Ook de staat ais geheel kan de werking van een kartel te zijnen nadele te voelen krijgen, namelijk wanneer, volgens afspraak, de ene onder neming een bepaald product wel, de andere het niet zal vervaardi gen- Zo miste Amerika bij het be gin van de oorlog bepaalde voor de oorlogvoering benodigde che mische producten, omdat Du pont de Nemours de productie daarvan aan de Duitse 1. G. Farben had overgelaten. De kwalijke pra dijken van de kartels van wapenfabrikan ten in het verleden zijn meer al gemeen bekend geworden, Kfu ware het onrechtvaardig. slechts op de nadelen van kar tels en trusts te wijzen: zij hebben, ook voor de met direct belangheb benden, wel degelijk bepaald# voordelen Overproductie, met de nare con sequentie van werkloosheid, wordt door de kartels op hun gebied in het algemeen verhinderd, het stre ven naar doelmatiger productie van de trusts "heeft natuurlijk ook een prijsverlagende tendenz en in het bijzonder op het terrein van het wetenschappelijk onderzoek en de ontwikkeling van minder ont wikkelde gebieden hebben, som mige kartels en trusts uitstekend werk gedaan. Het is namelijk geens zins zo, dat de dikwijls inderdaad buitensporige winsten geheel in. de zakken van de aandeelhouders te rechtkomen. Vele moderne uitvin dingen (nylon bv.) zijn slechts mo gelijk geweest, doordat de grote ondernemingen millioenen en mil- lioenen beschikbaar stelden aan de laboratoria. De voortreffelijke da den van algemeen nut van de Koel Olie Maatschappij in ons land zijn alom bekend. En zelfs de meest nationalistische perzen moeten er kennen, dat de Anglo Iranian OÜ Company, veel gedaan heeft voor de materiële en geestelijke ont wikkeling van het inheemse per soneel Bij een, de prijzen druk kende, concurrentiestrijd was dit alles zeker niet mogelijk geweest ÉTEN afwegen van de voor- en 1nadelen van kartels en trusts is uiteraard zeer moeilijk da balans is in alle gevallen ver schillend en het wetenschappelijk onderzoek heeft er ook nog geen definitief antwoord op kunnen ge ven. Vast staat in ieder geval wel, dat kartels en trusts een verschijn sel zijn, waartegenover doelma tig optreden zeer moeilijk is. De anti-trustswetgeving in Amerika (in Nederland en Groot-Brittannië bestaat zo'n wetgeving niet) is totnogtoe niet veel meer dan een slag in de lucht geweest. De ca mouflagemogelijkheden zijn vele. Het is ook zeer de vraag, of de Amerikanen thans met hun actie tegen het oliekartel zo dit in derdaad bestaat veel succes zullen hebben. De publicatie van het reeds twee jaar oude rapport, waarin de beschuldigingen rijn vervat, moet vooral gezien worden in het licht van de verkiezings strijd om het presidentschap. Sparkman. de democratische can- didaat voor het vice-president- schap, die voorzitter van de be treffende Senaatscommissie is, achtte publicatie ervan in het be lang van zijn partij. Daarom wer den de bezwaren van de ministe ries van Buitenlandse Zaken en Defensie ter zijde geschoven. In ternationaal gezien is dit besluit in elk geval geen ongevaarlijke zaak. Verschillende klachten na melijk, welke door de landen van het Midden-Oosten tegen de grota oliemaatschappijen worden geuit, vinden in het rapport bevestiging, OA. de beschuldiging, dat ter be perking van. de productie en dus het opschroeven der prijzen. bepaalde concessies niet in ontgin ning zijn genomen. Er bestaat der halve geen twijfel aan, dat het rapport door extreme anti-Wester se elementem in het Midden-Oosten, propagandistisch zal worden uitge buit. En daardoor zal een eerlijk en beide rijden bevredigend ver gelijk tussen de Arabische wereld en het Westen, voor elk der par tijen noodzakelijk, verder worden bemoeilijkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1