ing van ïr ötai is nu eveneens mislukt HET ROTTERDAMSCH PAROOL Gestrand op dezelfde klip als mr Donker PMtHSÉÉ Franco wil Duitse wapens voor zijn er Canberra" in acht uur tweemaal over Oceaan Amerikaans oliemagnaat als „particulier" in Perzië Krupp's industriële rijk wordt versnipperd Malan's politiek door rechter doorkruist Xangkoeas" aan drijvende mijn ontsnapt Aannemer bestal oude invalide Achttien doden bij vliegramp in Pakistan 872.100 Britten in militaire dienst Betaling- door Amerika in ruil voor basis? Britten vooraf ingelicht Giftige damp doodt grotonderzoekers in Mexico Brand maakte vier gezinnen dakloos Onbestendig Voortvluchtig politiek delinquent gepakt op Schiermonnikoog Honderdduizenden krijgsgevangenen nog Zoek Schadevergoeding ruim f 250 millioen ivapenfabriek blijft familiebezit Staat tracht ongehoorzaamheidsactie als communisme te doodverven Iets koeler Kinderverlamming in Haarlemse kazerne 1 Egypte vraagt hulp aan Amerika 12e Jaargang, no. 201 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week 0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER "Woensdag 27 Augustus 1952 Uitgave N.V. De Mleuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsierdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries. Bij lichtschip Goeree ROTTERDAM. Toen gezagvoer der P. W. de Haan van de „Eang- fcoeas" gisteravond omstreeks zeven uur in de officiële vaanroute langs de kust naar Rotterdam voer, ont dekte hy ter hoogte van het licht schip Goeree op nog geen honderd meter afstand een. drijvende mijn. Ogenblikkelijk liet hij het roer omgooien, waardoor het Uoydschip nog juist een aanvaring met het ge vaarlijke projectiel kon. ontlopen. Terstand heeft de kapitein Scheve- nïngen Radio op de hoogte gesteld, onder opgave van een nauwkeurige plaatsbepaling. Het Nederlandse ra dio-station heeft daarop een waar schuwing uitgezonden voor alle in de omgeving varende schepen en de mijnopruimingsdfenst op de hoogte gesteld. (Van onze' correspondent) HAARLEM. Naar pas thans bekend is geworden, is de 63-Jarlge aannemer H.. V.' d. B. uit Zwanen burg, twee weken geleden gear resteerd door de Rijkspolitie ie Hoofddorp, verdacht van diefstal van f 6000 ten nadele van de 6,1- jarige invalide heer M., die tot voor kort bij hem Inwoonde. Van d. B., die in het Huis van Bewa ring te Haarlem verblijft, heeft in middels bekend. Hij had vroeger van de heer M„ die er goed by zat, maar niettemin steun trok van Sociale Zaken, 4500 geleend. Toen deze begin 1951 in een ziekenhuis moest wor den' opgenomen, stal v. d. B. nog eens 6000 uit een blikken doos, waarin de oude - man zijn spaar geld bewaarde. Aanvankelijk durfde de heer M. na zön 'terugkeer uit het zieken huis geen aangifte.te doen, omdat dan zou. uitkomen, dat hÜ ten on rechte steun trok. Tenslotte 'biecht te hij bij Sociale Zaken, waar men de zaak in handen van de Rijks politie stelde. KARACHI. Een vrachtvlieg tuig van de Pakistaanse lucht macht is Dinsdag met vijftien, re geringsautoriteiten en drie beman ningsleden aan boord in de buurt van Khewra in bet Jhelum-dis- trict neergestort. Alle achttien personen, die zich in het toestel bevonden, zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. LONDEN. Per 30 Juni had Groot-Brittannlë 872.100 man onder de wapens aldus deelde het minis terie van Defensie Dinsdag mee. Bij het leger waren. 453.100 mannen en vrouwen in actieve dienst, bij de marine en het korps mariniers 146.300 en bij de R.A.F. 272.700. De reserve- en hulptroepen tellen in totaal 347.000 leden, £w, marine en mariniers 21.500, leger 244,600 en B.A.F. 80.900. mogelijkheden, welke na het mis lukken van de formatiepogingen van de heren Drees, Beel en Donker bestaan voor het vormen van een kabinet Ook liet het kabinet weten, dat ïr Staf inmiddels aan de ko ningin zijn rapport had uitgebracht. Doch datgene waarop hij ken nelijk bad aangestuurd, het aan wijzen van een formateur, die een kabinet bij wijze van spre ken in zijn .portefeuille had, bleef achterwege. Heb kabinet volstond verder met de sobere mededeling, dat koningin Juliana Dinsdagavond in Soestdijk de ministers Drees, Beel en Staf ontvan gen had. Men mag aannemen, dat ir Staf op dezelfde klip gestrand is als mr Donker. Hij heeft de me ningsverschillen tussen SVP en PvdA over de bezetting van Bui tenlandse Zaken niet kunnen overbruggen. Hoewel hij de zienswijze van. mr Donker in de laatste phase vari diens formatie-poging moet hebben ondèrschreven, heeft hij als forma teur waarschijnlijk toch nog. zijn oog laten gaan over de mogelijkheid Jongen viel tussen twee aanhangwagens en werd dodelijk gewond (Van onze correspondent) GOES. Dinsdagmiddag is in Nieuwdorp op Zuid-Beveland de ne genjarige Kees de Koeyer door een, tragisch ongeval om het leven ge komen. De jongen was, op weg naar school, op de verbindingsstang geklommen van twee met tarwe geladen aanhangwagens zonder dat de bestuurder van de tractor het. bemerkte. Toen de wagens de school passeerden, sprong de jongen er af, viel en kreeg twee wielen over zich heen. De jongen is in het zie kenhuis te Goes overleden. (Van onze parlementaire redacteür) DEN HAAG. De bemiddelingspoging van de demission- naire minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf (CHU) heeft, zo mag men wel aannemen, niet tot het door hem gewenste resultaat geleid. Gistermiddag liet hij in een optimistische stemming doorschemeren, dat hij hoopte, dat diezelfde avond; nog de geheimzinnigheid, welke over zijn optreden lag, zou kunnen worden opgeheven. Hij had toen gesproken met prof. Romme, de fractieleider van de KVP, en was op weg naar de demissionnaire minister-president dr "W. Drees. Omstreeks half zeven berichtte het kabinet van de Koningin, dat H.M. de heer Staf Vrijdag jJL had verzocht haar in te lichten over de alsnog een tweetal KVF-ministers voor Buitenlandse Zaken te vin den. •- Beweerd wordt door „Trouw", dat Hij oud-minister Steenberghe, Zié ver dei pag. 3 Dit is de Gloster GA 5 .Javelin", de nieuwste straaljager van het type vliegende driehoek pan de Britse luchtmacht. De spanwijdte bedraagt 15,86: meter, de-, hoogte 5J.85 meter en de lengte 17,385 meter. De snelheid van dit toestel, welke groter is dan die van het geluidstelt de bestuurder voor nieuwe problemen.De „geluids muur" is nu gezichtsmitUTge worden, hetgeen betekent dat bij de enorme snelheid het menselijk oog voor waarnemingen onge schikt is geworden. Voor het op sporen van vijandelijke vliegtui gen moet uien in de Javelin" dan ook zelfs overdag ge bruik maken van een radar-in stallatie. De Gloster GA 5, waar van geen. nadere technische gege vens bekend gemaakt worden, zal te zien zijn op de Britse lucht- vaarttentoonstelling. Voor hét eèrst in dc geschiedenis van de luchtvaart heeft 'n vliegtuig in één daQ heen en terug over de Oceaan gevlogen. Dinsdagmorgen om vier minuten over half zeven (Nederlandse tijd) vertrokken drie Britse vliegers met hun nieuwe twee- motorige Canber- ra-straalbommen- werper van het vliegveld Aider- grove in Noord- lerland. Tien uur en vier minuten later landde de Canberra op het zelfde vliegveld, na een tocht van 6720 kilometer. Nog geen volle acht uren had het toestel over deze afstand gedaan, om precies te zyn zeven uur en minuten. Op een hoogte van twaalf kilometer vloog de Canberra met een gemiddelde snelheid van 850 kilometer per uur haar Ne te Found land. Op de terugweg ging het nog sneller: 960 kilometer per uur! Commandant Roland Beaumont (midden) vertelde, dat de reis uit stekend was verlopen, ondanks de harde tegenwind op. de heenweg t/i. het slechte zicht. Navigator De nis Watson (links) had alleen con tact gehad met. de piloot van een Canadees vliegtuig. Toen de Cana dees van de recordpaging hoorde, seinde hij: „Wat een ellende, om op zo'n manier je dag door te brengenOp de terugweg zat testpitoot Peter Uillwood (rechts) aan de stuurknuppeI. De Canberra, die is gebouiod door de English Electric Company, wordt op het ogenblik aan de lo pende band voor dc R.A.F. ge bouwd. Ook Amerika en Australië gaan het toestel i?i licentie ver vaardigen. gewen tahieh thans MADRID. Generaal Franco is van plan zijn leger Uit te rusten met moderne Duitse wapens, aldus A.P. Daartoe zouden onderhandelingen plaats vinden in Bonn tussen Adenauer, de Amerikaanse Hoge Commissaris Donelly en de Spaanse gezant in Duitsland, Aguïrre. Deze driehoeksónder- handeling vindt zün oorzaak in de speciale Amerikaanse wensen omtrent bases in Spanje. In ruil daarvoor vraagt Spanje moderne wapens, doch Amerika kan deze op het ogenblik moeilijk leveren en zou er zeer mede gebaat zijn. indien Duitsland de levering zou overnemen. De Spaanse opzet is, dat de wa penleverantie zou geschieden langs normale handelskanalen in het ka der van een Duits-Spaans handels verdrag. Heb oude handelsverdrag is afgelopen- en besprekingen over een nieuw-verdrag zouden een goe de gelegenheid, bieden om. de, met Amerikaanse; achaesie, door Spanje enste .-wapei^everantie- .te en-, lebcnl"Ofr&ze -wijze i Kopen'.-al- de Spanjaarden te voerko- dat dewapenleverantie sen satie zou verwekken. Spaanse woordvoerders menen, dat op deze wijze de moeilijke punten in de Spaans-Amerikaanse onderhandelingen betreffende de militaire bases, tot een oplossing gebracht kunnen worden. Zij me nen, dat de Amerikanen een Spaans-Duitse overeenkomst zou den zien als éen mooie gelegenheid om de Duitse wapenproductie op gang te krijgen in afwachting van de ratificatie van het verdrag der Europese Defensie Gemeenschap. Geallieerde autoriteiten in Bonn zijn er na het bekend worden van de Spaanse, of Spaans-Amerikaan se bedoelingen, als de kippen bij geweest om te verklaren dat Duitsland op het ogenblik geen wapens mag maken. Het verbod van wapenfabricage wordt niet opgeheven, voordat, de Conventie van Eonn en het verdrag der EDG- geratificeerd zijn, dcch zal de Duitse wapenproductie en de ver deling daarvan geregeld worden door de EDG- WASHINGTON. Dc woord voerder van het Witte Huis, Mc- Dcrmott, heeft verklaard, dat het ministerie van Buitenlandse .Zaken niets te maken heeft met het be zoek van Jones, president van de „Cities Service Oil Company" aan Perzië. Jones, zo zei McDermott, vertegenwoordigt in geen enkel opzicht de Amerikaanse regering. De Britse regering is van Jones' bezoek op de hoogte gebracht. Jónes heeft op eigen verzoek een onderhoud met president Truman gehad, doch volgens functionaris sen betekent dit geenszins, dat zijn reis officieel goedgekeurd is. Mén verklaart, dat er geen verschil be staat tussen het bezoek van Jones en dat van andere Amerikaanse zakenlieden. Weï is Jones de be langrijkste „olieman", die sinds het ontstaan van het conflict tussen Perzië en Engeland naar Teheran is gereisd. Over het doel van het bezoek van Jones aan Perzië 2ijn de me dedelingen vaag en velen vragen zich af, of zijn maatschappij van plan is technische hulp te- ver schaffen aan de Perzen in de raf finaderij te Abadan. TAMPICO. In Tampico in Mexico zijn gisteren vijf jonge mannen gestorven, na terugkeer, van een expeditie in eeri grot. Hun zes metgezellen verkeren in een kritieke toestand. De geneesheer van het ziekenhuis verklaarde, dat de damp in de grot waarschijnlijk het hart en de longen van de on derzoekers heeft aangetast. (Van onze correspondent) HELMOND Een petroleumver- gasser is er vermoedelijk de oor zaak van geweest, dat hedenmorgen in Gemert vier woningen zijn afge brand. Het vuur greep zó.snel om zich heen dat de brandweer voor een hopeloze taak stond. Het meubilair der bewoners werd grotendeels in veiligheid gebracht. De brand maakte vier gezinnen dak loos. De grote schade wordt gedeel telik door verzekering gedekt. Doofstomme oude lieer door motor overreden NIJMEGEN. De oude heer J. van de Geer uit Rotterdam, die logeerde in het plaatsje "Beneden Leeuwen, is door een motorrijder aangereden en zwaar gewond. Hij werd naar het Academisch zieken huis in Utrecht overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. De man was doofstom en had de motorrijder niet horen aankomen. Fietser reed tegen auto; vrijwel op slag dood i"Van onze correspondent) ROOSENDAAL. De 8S-jarige J. van Dorst reed Dinsdagavond met zijn, fiets tegen een auto en was vrijwel op slag dood. WAT VOOR WEER? DE BILT - Het KNMI deelt mede: In de atmosfeer kondigde de herfst zich de afgelopen dagen al aan door het sterk toenemen van de depres sie-activiteit. Vandaag kwam ook ons landrbinnen de invloedsfeer vaneen diepe depressie, waarvan het cen trum vanmorgen bij IJsland lag. Dc storing deed de wind aanwakke ren, waardoor vochtige lucht «it liet Westen ons land binnenstroomde. Dit ging gepaard met veel betool- Jcinp en in het Noorden van het land ook met enige repen. Ten Zui den van IJsland arriveerde van morgen een nieuwe storingdie snel in de richting aan Schotland be woog. Deze storing zal de wind tij delijk nog verder doen toenemen. De fronten van de depressie kun nen nu en. dan enige regen brengén. LEEUWARDEN. Op Schier monnikoog is gearresteerd de 31- jarige politieke delinquent L. L., die sinds zijn veroordeling voortvluch tig was. L. beeft zich in de oorlogs jaren in Drente schuldig gemaakt aan tal van gruweldaden en werd indertjjd door de strafkamer Assen van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Voordien was hif in Duitsland reeds ter dood veroordeeld, zoals B. bij zijn arrestatie vertelde. Hij zou toen voor de keus gesteld zijn: de kogel of spionnageaienst. Daarna 20U hij volgens zijn eigen, verklaring ook bij verstek in Frankrijk tot de doodstraf veroor deeld zijn. GENÈVE. De Speciale commis sie der V.N. voor krijgsgevangenen- zaken heeft Dinsdag haar derde zitting in Genëvc geopend om de, tot dusverre vruchteloze, pogingen te hervatten, honderdduizenden verdwenen mannen op te sporen. Vandaag zullen verklaringen in een openbare vergadering afgelegd worden door de afgevaardigden van de landen, die in hoofdzaak bij het vraagstuk van de krijgs gevangenen zün betrokken; Italië, Japan en Duitsland. Men verwacht 'niet, dat de Sow- j et-Dn ie, die de commissie sedert haar samenstelling in 1950 heeft geboycot, vertegenwoordigd zal zijn. 1 BONN. De geallieerde Hoge Commissie heeft een plan ontworpen om de grootste industriële heerschappij van West-Europa, het rijk van de voormalige wapenkoning Alfred Krupp. te breken. Het plan houdt in, dat Krupp vrijwillig zich zal verbinden, dat hü het concern zal splitsen in af zonderlijke ondernemingen, en dat hij voortaan geen bemoeienis meer zal hebben-met da productie v£h-hólen en staaL rende kolenmijnen, de overige ko lenmijnen, die tezamen 5.500.000 ton. kolen per jaar produceren. Alleen reeds voor het afstand doen van een groep mijnen zal Krupp als schadeloosstelling jaar lijks een uitkering van 10 millioen D.M. ontvangen. Voor de rest van zijn kolen- en staalondernemingen zal hij een schadeloosstelling ont vangen van minstens 288 millioen D.M. Deze vergoeding houdt o.m. de toekenning van obligaties zon der stemrecht in, die alleen reeds voor Krupp een jaarlijks inkomen van 5.320.000 D.M. zullen bete kenen. Onder het plan worden de eigendommen van Krupp m vier categorieën verdeeld, Lw. de Rheinhausen A.G., die een jaar lijkse productiecapaciteit heeft van 1,500.000 ton staal, en de bübeho- JOHANNESBURG. Tijdens het vooronderzoek in de zaak tegen de leiders van de ongehoorzaamheidsactie tegen Malan's apartheidswetten heeft de openbare aanklager gezegd, dat de actie viel onder de definitie van communisme, zoals die is opgenomen in de anti-communistenwei. De ac tie heeft z.i. ten doel een wijziging ln de industriële en sociale struc tuur van het land te bewerkstelligen door middel van ongrondwettelijke en ongeoorloofde daden. ken de beschikking hebben over twee wachtkamers, waar alle ge rief ontbreekt. Gezien, deze ongelijk heid aldus de rechter, zijn de apart heidsbepalingen in dit geval niet van kracht, hij sprak de beschul digde vrij. Deze vrijspraak beeft sterk de aandacht getrokken. Voor de rechtszaal stonden dui zenden personen en de kreten. ..Weg met Malan" en „Wij zullen ons verzetten" waren niet van de lucht. De gemoederen kalmeerden nas toen twee der voornaamste ge- dagvaarden, dr Moroka en dr Dadoo zich naar buiten begaven om de menigte tot stilte te manen. Woensdag is een niet-blanke. die gearresteerd was, omdat hij samen met 23 anderen zich begeven had in een voor blanken gereserveerde wachtkamer van het station in Kaapstad, door een militair ge rechtshof vrijgesproken. De zaak van de 23 anderen is uitgesteld tot over acht dagen. Volgens de rech ter mogen de aoartheidsbepalingen in geen geval onrechtvaardig zijn. Op het station van Kaanstad zijn echter drie ruime wachtkamers voor blanken, terwijl de niet-blan- Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige re gen, morgen breken de bewolking. Matige tot krachtige en langs de kust tydelijk har de Zuid-Westelijke'tot Westelijke wind. Iets koeier. 28 Aug. Zon Op 5 u 45 m onder la u 36 m; Maan op 15 u 7 m ou der 22lu 0 ms HET WEER VAN VANMORGEN 7 OUR Station Oslo Zw. bew. Stockholm Regen Helsinki Zw. bew. Edinburgh Motregen. Londen Zw. bew, KopenhagenRcgen Zürich Lqcamo Genève Parijs Bordeaux Nice Beriün Frsukfurt München JVenen Luxemburg Nevel' Grenoble Onbew. IrmsbrÜck Nevel Zw. béw. Onbew. Onbew, Onbew. Onbew. Gch. bew, Nevel Onbew. Nevel Z.Z.O.1 15 C 0.5 w.z.w. s 18 1 w. s 13 1 W.Z.W, 4 16 2 Z.W.5 24 0 Z.Z.W.13 16 2 •W.Z.W.8 20 0,1 "Windstil 26 0 Z.I 24 W.Z.W-2 25 0 Windstil 26 0 ZO. 2 28 0 Windstil 24 0 Z1W.2 20 Z.W.2 24 0 Z.W.5 23 0 Windstil 25 0 W,1 23 0 Z;W.l 27 0 Windstil 25 0 Soldaat overleden. (Van onze correspondent) HAARLEM - ïn de Ripperdakazer- ne is Zondagavond du soidaat B. dé Jong uit Amsterdam overleden. Daar men vermoedt, dat rijn dood geweten moet worden aan kinder verlamming, zyn in de kazerne ver, schillende maatregelen getroffen. De kamer van de overledene is ont smet, zijn kamergenoten staan onder medisch toezicht. Tot nu toe waren drie gevallen van kinderverlamming -i ieder» van de landmacht gecon stateerd. Zy 'waren echter alle van lichte aard. Zaanse scholieren naar huis; klasgenoot heeft kinderverlamming (Van onze correspondent) ZAANDAM.Bij een. leerling van de vijfde klasse der Phoenix- school zijn verschijnselen van kin derverlamming geconstateerd. De overige leerlingen van de klas zijn huiswaarts gpMnden. twee constructiebedrijven en het overige bezit. De eerste groep zal geheel aan het beheer van Krupp worden ont trokken. Krupp zal hiervoor een vergoeding ontvangen van 168,5 millioen DM, welk bedrag onder bepaalde voorwaarden zal .worden verhoogd tot 193,5 millioen mar ken. Hierbij komt dan nog de jaar lijkse uitkering van 10 millioen marken voor de onteigening der kolenmijnen en verder nog de op brengst va*1 de verkoop van erts uit de ertsveïden, die eveneens tot deze groep behoren. De tweede groep, die in haar geheel zal wor den verkocht, omvat drie kolen- maatschappijen. waarvan de waar de wordt geschat op 95 millioen marken. De heide constructiebe drijven, die een waarde hebben van naar raming 17 millioen DM, zullen geheel overgedaan worden aan twee leden van de Krupp- famiüe. De overige bezittingen, zullen geheel eigendom van Al fred Krupp mogen blijven. Zij omvatten een constructiebedrijf, de gietijzerfabriek te Essen, waar de Kruppfamilie haar eerste ka nonnen vervaardigde, en die thans gesplitst is in 37 kleine be- bedrijven, 'n locomotieffabrïek, 'n fabriek van vagons, een fabriek voor de vervaardiging van zeer hard staal, scheepswerven en ge bouwen tè Hamburg, Bremen en Kiel en enige handelsmaatschap pijen. CAIRO. Premier Aly Maher heeft Amerika verzocht om de mi litaire hulp tot Egypte uit te brei den, zo deelt Associated Press mee. Ook verzocht de Egyptische pre mier om economische hulp. Op een vergadering van meer dan 4000 afgevaardigden van vak verenigingen en beroepsverenigin gen, onder wie juristen, medici, on derwijzers en leraren alsmede ver tegenwoordigers van arbeidersorga nisaties, heeft men zich vol lof over de recente staatsgreep van hét leger uitgesproken. Men ver zocht opheffing van. de staat van beleg, het vrijlaten van politieke gevangenen, de terugkeer van het parlementaire leven, het niet- amenaoren van de grondwet buiten het parlement om en het niet-voe- ren van onderhandelingen met En geland. voordat nieuwe verkiesin gen zyn gehouden. Machinist gedood tussen vliegwiel en drijfriem (Van onze correspondent) DELFZIJL De 28-jarige H. Smit uit Stadskanaal, werkzaam aan boord van. een opruimingsscbip vond Dinsdagmorgen op zeer tra gische wijze de dood in de ma chinekamer. Hij raakte bekneld tussen het vliegwiel en de drijf - riem. Een collega, die aan dkfc werkte, kreeg op herhaald roepen geen gehoor. Toen bij de m*n vond bleek deze reeds overleden te zyn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1