Eisenhower stelt tien op HET ROTTERDAMSCH PAROOL voor vrijheid alleen vreedzaam Trade Unions zullen looneisen matigen Communisten komen weer met „volksfront" idee Beunhazerij bij de opleiding voor middenstandsexamens Npd. Opera wilde niet naar Tegelen, wèl naar Arnhem De bestemming van onze bodem SLAG OM WASHINGTON VOOR SLAG OM DE VREDE Graaf Sforza overleden Staking in Perzië bloedig onderdrukt B cvan-aanhan ger s publiceren economisch plan Oproepen van Duclos en Reimann tot samenwerkingmet socialisten Tienduizend candidaten worden na ondeskundige opleiding afgewezen Economisch beleid van huidige regering veroordeeld Leer om leer Vlootoèfening „Main Brace" teït meer dan 160 schepen Talrijke arrestaties in Tunesische verzetsbeweging Zeer vele adhaesie-betuigingen met protest tegen plotseling belegd solistenconcerf Vrouw, die vandaag zou emigreren, bij aanrijding gedood Enkele buien 12e Jaargang, no. 209 fted en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel: 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47, per kwartaal ƒ6.05, losse nummers ƒ0,10. Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Vrijdag 5 September 1952 Uitgave N.V De Nieuwe Pers Postgiro 39864fi Baakier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B de Vries. Hoofdredacteur: Sj. van der Schaal PHILADELPHIA. Dvright D. Eisenhower, de Republi keinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft verklaard niets te voelen voor imperialisme, isolationisme en een politiek van verzoening door middel van concessies. Hij deed dat tijdens een rede, waarin hij een programma van tien punten ontvouwde, dat de voorwaarden opsomde voor een duur zame vrede. Tot die punten behoorde o.a. met vreedzame mid delen, en alleen op deze wijze, moet het recht bevorderd wor den om in vrijheid te leven; onwrikbare steun aan de Verenigde Katies; de Verenigde Staten moeten hun bondgenoten aan zich koppelen op wederkerige voorwaarden van een „verlicht eigen belang5'; de V.S. moeten economisch sterk worden gemaakt en de V.S. moeten militair sterk zijn, doch terzelfdertiyd naar1 algemene ontwapening streven. noodzakelijk, .-wil ons maatschappe lijk en politiek bestel behouden blij. Het eerstgenoemde punt was waar schijnlijk bedoeld «m de ongerust heid in Europa weg te nemen, die was ontstaan naar aanleiding van zijn verklaring, „dat wij niet te vreden zullen zyn, voor de vloed golf van agressief communisme tot binnen de eigen. (Russische) gren zen is teruggevloeid". Alom in Europa en vooral in Frankrijk was men door dezeverklaring onaangenaam verrast, omdat men hierin een toespeling zag op oor logszuchtige maatregelen om de re geringen in dé satellietlanden van Rusland, ten val te brengen. „De vrede kan gewonnen worden", aldus Eisenhower, „doch niet onder een regering, die de zaken op een dergelijke jammerlijke wijze heeft verknoeid als de huidige bewind hebbers in Washington. Wij zullen de slag om de vrede eerst dan win nen, wanneer wij eerst de slag om Washington hebben gewonnen" Ket eerste punt, dat Eisenhower naar voren bracht was daarom: een nieuwe regering bp het Witte Huis, Andere punten uit zijn programma waren: Een regering, die het vertrouwen van het Amerikaanse volk heeft. geen. feiten verdoezelden fouten aan-het publiekniet als meester, stukjes voorstelt; bondgenoten vooi de V,S,in. Europa, Z. Amerika, hei - lnüddarOMtèn,' Azië en- Afrika-Jsijö- ROME Graaf Carlo Sforza, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Italië, is Donderdag te Eome overleden. Zaterdag is de staatsbegrafenis, Sforza Is 78 jaar oud geworden. Hy stond bekend als een der krachtigste voorvech- ters voer een verenigd Europa. In Februari 1947 minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van De 'Gasperi geworden, heeft hij 'in de vólgende viereneenhalf jaar het Noordatlantisch verdrag, bet verdrag van de ERP, het statuut van de Raad van Europa en het verdrag van het plan-Schuman ondertekend. (Voor levensbeschrijving zie pag. 3) Generaal Omar Bradley naar Europa WASHINGTON Generaal Brad- •ley, de voorzitter van de gezamen lijke stafchefs van Amerika, zal op 11 September naar Europa vertrek ken om geallieerde militaire ma noeuvres Bij te wonen en bespre kingen te voeren met .generaal Ridgway en andere militaire lei ders, Hij zal op 23 September waarschijnlijk naar Washington terugkeren. - TEHERAN. Te Semnan, 160 •kilometer ten Oosten van Teheran, zijn stakende fabrieksarbeiders slaags geraakt met militairen. Vijf personen werden gedood, ruim twaalf gewond. Volgens te Teheran ontvangen berichten is de opstand 'bedwongen "en alles weer rustig: ven; van middelen, als „de kracht der waarheid" en „bekwame diplo matie" moet gebruik worden ge maakt; zij, die verraders zijn of misbruik van ons vertrouwen sou den maken, moeten onverbiddelijk uit het regeringsapparaat worden verwijderd; tegen ongelijksoortige behandeling van Amerikaanse staatsburgers, tegen armoede en on veiligheid en tegen „elk maatschap, pelijk kwaad" in het algemeen, moet de strijd worden aangebonden. Eisenhower sprak in dc histori sche „Convention Hall" in Philadel phia, waar eens de Verenigde Sta ten hun onafhankelijkheidsverkla ring hebben opgesteld. Na Eisenhowers toespraak «chreef een diplomatiek medewerker van Ruiter, Rankine, dat Eisenhowers concessie aan zijn Europese critici slechts uiterst geriDg was geweest en dat uit zijn verklaringen cn die van Foster Dulles is gebleken, dat de Republikeinen nog steeds vast houden aan hun standpunt, dat „eeu loutere inperking van het agressie ve communisme" onvoldoende is. LONDEN. Aanhangers van Be- van in de Britse Labouxpartij heb ben een plan gepubliceerd, dat be oogt Engeland economisch onafhan kelijk van Amerika te maken. Het plan zal waarschijnlijk een belang rijk discussiepunt vormen op de ko mende Labour-conferentie. De op stellers dringen aan op reorganisatie van de Britse economische politiek. Het plan is gepubliceerd in de vorm van een brochure, getiteld „In place of dollars" (In plaats van dollars). PAROS. Overeenkomstig de nieuwe Mosbouse richtlijnen, na het fiasco van de communistische protestactie by de aankomst van. generaal Ridgway in Europa, heeft de Franse communistenleider Duclos opnieuw een beroep gedaan op alle Fransen, die het misschien niet voor honderd procent met de partijpolitiek eens zyn, maar toch op verschillende belang rijke punten de communisten volgden, om de handen ineen te slaan en „een volksfront" te vormen tegen de Amerikaanse invloed en tégen de regering van Finay. De Westduitse communistenleider Max Reimann heeft het voorbeeld Van Duclos gevólgd en bok. eeö'opfoep tot ztfnparitfgênöieh- gericht, zich aan te sluiten btf de socialisten en gezamenlijk tegen het Amerikanisme ten strijde te trekken. t Duclos verklaarde dat het natio nale front, dathij voorstelde, alle mannen en vrouwen van verschil lend geloof en uit alle rangen en standen kon omvatten betreffende de volgende belangrijke punten: 1. Herstel van de onafhankelijk heid van Frankrijk uit de greep der Amerikanen. 2. Verzet tegen de herbewapening van Duitsland. S. Het streven naar een vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk. 4. Beëindiging van de Indo-Chinese oorlog. Speciaal richtte Duclos zich tot de communistische arbeiders met het verzoek overal waar dat mogelijk was samen te spannen met de socia listen tegen Pinay, „die bet land naar het fascisme voert". Het programma van Reimann ziet er zó uit: Ratificatie van de vredescon- tracten verhinderen en Duitse" ver tegenwoordigers zenden naar een conferentie van de vier grote mo gendheden over de toekomst van Duitsland. 2. Strijd voor hogere Ionen. 3.Verdediging van dc democrati sche rechten en vrijheden, die door Adenauer bedreigd worden. DEZE vijf Britse meisjes zullen op 6September in Amsterdam een modeshow voor koningin Juliana'Nhouden, met modellen van de 'Nederlandse ontwerper Herberi^.Sidon, die fei Londen werM.4Het zijn ■o.l.n.r. Serena Sheffield, Mary Williamsen. uirs Severrtéi. Sally Ann Vivian (doch^ ter vdn 'iLord Vivian) en Marga ret Du :Cane. Tot de modélten, die zij zullen dragen behoort ook deze kroningsjapon (bovenste foto) it»;'de stijl van George IV, afgezet met hermelijn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Jaarlijks gaan twintigduizend jongemannen en -vrouwen op voor bet Middenstandsexamen. Tienduizend ervan, gaan ieder jaar te leurgesteld naar huis en mogen het nog eens overdoen. De ernstigste oor zaak van dit'groot aantal'mislukkingen? De ontstellende beunhazerij, die er is op het gebied van het opleiden van de toekomstige middenstanders voor de van hen vereiste handelskennis, zegt de Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen, die dan ook een ernstig waarschuwend geluid heeft laten horen- Het geven van. onderwijs voor het overhalen. Deze colporteurs spie middenstandsdiploma is in ons land vrij. Deze vrijheid wordt volgens deze commissie ernstig misbruikt door lieden, die er niet op uit zijn hun leerlingen klaar te maken voor een belangrijke stap in het maat schappelijk leven, doch die van de verplichting, die de Vestigingswet stelt, zoveel mogelijk profijt willen trekken. De commissie heeft ons hiervan vele voorbeelden gegeven. Een jongeman van zeventien jaar. die zelf nog maar amper het midden standsdiploma beeft gehaald, gaat voor ditzelfde diploma opleiden. Een bonafide leraar (hoofdonder wijzer) zag zijn leerlingental ver minderen door een kapper uit de buurt, die ook een cursus begon Leiders van modevakscholen meen den, dat zij ook wel voor het mid denstandsdiploma zouden kunnen, opleiden. Deze malafide instituten trach ten hun leerlingen veelal'te wer ven door middel van colporteurs, die met allerlei mooie verhalen de argeloze jongelui en hun ouders Doodstraf geëist tegen daders van aanslag op president Rhee POESAN. Tegen twee politici van de oppositie in Zuid-Korea, die er van worden beschuldigd op een openbare vergadering te Pcesan, op 25 Jurii, een aanslag op het leven van president SyngmanRhee te hebben gepleegd, is de doodstraf geëist. De beklaagden zyn 02 en G9 jaar oud. Tegen tier. andere verdachten zijn straffen geëist variërend van tien maanden tot zeven jaar dwangarbeid. TOEN gouverneur Arilai Stevenson, de Democratische candidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap dezer dagen tijdens een openbare bijeen komst op een po- diwn plaatsnam en zijn benen over elkaar sloeg, zag 'mét; in zijn rech- ienrhoen 'n groot gat midden in de zool Frederick El- sicmt, een schoen- winkelier in Flint (Michigan) heeft daarop aan de gou verneur een brief geschreven, waarin hij hemverzoekt zijn maat te wil len opgeven. Hij 'zal zorgen, dat de Democratische candidaat een paar nieuwe schoenen krijgt. Stevenson wilde op deze brief peen commentaar geven. Maar een van 2(jrj assisten ten vertelde, dat dc pottuemeur altijd erg zrrmip met vriend. Stevenson Het er de spikes schoenen is geweest. Toen zijn golf- uittrekken en bestemde ze voor da- schoeven eens waren verstelen, gelijks gebruik. Op de golfbaan ge- kreeg hij een paar nieuwe van een t bruikte hij z'n oude trappers. (Van onze correspondent) MARGATE. Het congres der Engelse vakverenigingen heeft de door het bestuur voorgestane politiek van matiging en beperking in Ioonaan- spraken op duidelijke wijze goedgekeurd. De economische paragrafen van het jaarverslag, waarin de gevaren van overmatige loonsverhogingen voor de nationale huishouding waren uiteengezet, werden aan het eind van het debat met 6.856.009504.000 stemmen aangenomen. bet spreekgestoelte terug om te verklaren dat de keuze ging tussen verantwoordelijkheid en onverant woordelijkheid. Dit beroep was Doch de discussie had tevens over twee „samengestelde" resolu ties gelopen. De eerste, ingediend door de winkelbedienden, veroor deelde de economische politiek der Conservatieve regering en beval aan, dat. tot een behoorlijke prijs-, controle en de toeslagen ophet voedselpakket waren hersteld, het besluur zich teweer zou stellen tegen pogingen om gerechtvaareüg- dev loonaansprakeb, nodig door de stijgende kosten van levensonder houd, te weerstaan. In dè tweede resolutie werd het congres uitgenodigd de pogingen van de bonden om de levensstan daard van hun leden door het in dienen van looneisen te verdedi gen, goed te keuren. De resolutie sprak zich vóórts uit tegen de rege- ringspolitiek van beperking, die bedoeld was om zulke aanspraken tegen te gaan. Het bestuur verklaarde de eer ste resolutie te accepteren en ad viseerde de tweede te verwerpen, omdat zij het hek voor iedere loon- nanspraak wijd open zette. Deze uitleg ten spijt, stemden de win kelbedienden, de metaalbewerkers en de spoorwegmannen vóór beide. De zegsman der winkelbedienden verklaarde, dat zij ook voor de tweede resolutie zouden stemmen. Lincoln Evans, die 's ochtends namens het bestuur het debat had ingeleid, kwam toen nog eens op LONDEN Een student in Oxford die voor zijn medisch eind examen stond, vond een oud regle ment van de Universiteit waarin stond dat men tijdens het examen als verfrissing een glas bier mocht drinken. De student eiste dit glas bier met zoveel vasthoudendheid, dat de professoren tenslotte toega ven. Het was een duur glas bier,, wantde vertoornde autoriteiten, gingen ook aan het zoeken en ga ven de student een boete van vijf pond omdat hij geen zwaard droeg. Dat moest, volgens hetzelfde regle ment. - gelen voor. zo hoorden wij van de commissie, dat men zonder extra kosten wordt opgeleid totdat men geslaagd is; dat dit diploma alleen al voldoende is om een zaak te beginnen (terwijl oak vakbe kwaamheid en Kredietwaardigheid vereist is); dat door hun cursus vooral de „dornmen" op het nood zakelijke peil worden gebracht; dat men gedurende de cursus vrij gesteld wordt van militaire dienst. De Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen. waar schuwt thans dan ook ernstig te- fen de practijken van "allerlei ennhazen. Zij hoopt dat binnen niet al te lange tijd een wettelijke regeling voor de opleiding voor het middenstandsdiploma tot stand komt. DEN HAAG. Meer dan lfifl sche pen van 8 NATO-landen zullen deel nemen aan de vlootocfening „Main- Brace" onder leiding van de Britse admiraal sir Patrick Brlnd, de NA- TO-bevelhebber in Noord-Europa. De vlootoerening zal verbonden zjjn met oefeningen te land en In de lucht. De deelnemende - schepen zullen zich verzamelen in verschillende Schotse havens in de Firth of Clyde en de Firth of Forth op 8 en 9 Sep tember. Zij variëren in omvang van slagschepen als de Amerikaanse „Wisconsin" en de Britse „Vanguard" tot, de kleine mijnenvegers. Zij zullen afkomstig zijn uit de Verenigde Sta ten, het Verenigde Koninkrijk. Ca nada. Noorwegen, Denemarken, Frankrijk, Nederland en België. beslissend. Bij de stemming werd de eerste resolutie met 7.771.000 stemmen 39.000 stemmen aange nomen en de tweede met 4.914.Ö0Ö a 2.626.000 stemmen verworpen. Het resultaat van dit alles is, dat het congres zich dus heeft uitge sproken tegen de economische po litiek der Conservatieve regering, tegen pogingen oni „gerechtvaar digde" loonaanspraken tegen te gaan en tevens verklaard heeft zich bewust te zijn dat „aanzienlijke" loonsverhogingen de kosten van het bedrijfsleven zullen doen stijgen en werkloosheid zullen veroorzaken. TUNIS. De Franse' politie heeft bekend gemaakt dat de onder grondse organisaties in vijf Tune sische steden opgerold zijn. De organisaties worden verant woordelijk geacht voor het grote aantal sabotagedaden en bomaan slagen, die onlangs het Franse pro tectoraat geteisterd hebben. In to taal werden 45 personen gearres teerd, Voorts maakte de politie een flinke hoeveelheid bommen, hand granaten en schietwapens buit. De organisatie stond in nauwe verbin ding met verschillende Arabische nationalistische groepen. ARNHEM Het plotseling ge organiseerde solistenconcert van de Nederlandse Opera op J Septem ber waardoor de uitvoering van Donizetti's opera „Don Pasquale" door de Utrechtse Opera in de knel komt -r krijgt een nog vreemder aspect als men weet, dat dc Ned- Opera was uitgenodigd on 7 Sep tember een opera-voorstelling geven in Tegel Op dié datum viert men daar nL het25-jarig bestaan van de Pas siespelen; De Ned. Opera was een uitkoopsom geboden van f 8.000. doch zy weigerde naarTegelen te komen, omdat zij „doof repetities was bezet." Nu heeft Tegeien de Utrechtse Opera geëngageerd. Dit alles deelde de heer J. JVL Monningh mede. hoofd van de af deling Kunstzaken ten 'starihuize. Gelijk wij meldden heeft hij bij de Ncd. Opera geprotesteerd tegen het solistehconcert, dat zij op stel en sprong in Arnhem organiseerde. Het verhaal uit Tegeien ontving hij van een vooraanstaande Am sterdammer, lid van de Kunstraad, die ook te maken heeft met de Tegelense Passiespelen. Deze Am sterdammer was uiterst verbaasd over het Arnhemse „geval". De heer Monningh heeft van vele zijden adhaesie-betuigingen ontvan gen met zijn protest tegen dé hou ding der Ned. Opera. KLAZINAVEEN. In. de Lang straat te Klazinaveen is de 54-jarige mevrouw Groenewold, wonende te Zwartemeer, Donderdagmiddag door een auto aangereden en gedood. Mevrouw Groenewold was vart plan een afscheidsbezoek bij de fa milie Bentum te brengen, omdat rij vandaag met haar man en kinderen naar Brazilië zou emigreren. Haar zoon was reeds eerder naar Brazilië vertrokken. Commissie oordeelt: Ondanks beperkt nut toch „schaduw- archieven" DEN HAAG. De regering heeft .besloten -voort, te gaamnct het doen copicren yan de arohiefbladen van de bevolkingsregisters, *'riï~ hééft de minister van Binnenlandse Zaken de gemeentebesturen medegedeeld. Zoals bekend hebben de bezwaren, welke bij vele gemeentebesturen waren gerezen tegen deze maatregel de minister van Binnenlandse Zaken indertijd aanleiding gegeven, in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, een com missie te benoemen, ten einde hem omtrent deze bezwaren, te adviseren en. zo nodig voorstellen te doen. Dere commissie, waarvan de beer J. J. G. Boot, burgemeester van Hil versum, als voorzitter optrad, is met de grootst mogelijke meerder heid tot de conclusie gekomen, dat het copiëren van archief registers weliswaar slechts beperkt nut heeft, doch dat het niet verantwoord zou zijn, de aangevangen copieerarbeid zonder meer te beëindigen. Baby, een deftige pinguïn uit de Lcndense Zoo, die voortdurend werkt aan haar nageslacht, gluurt een beetje achterdochtig naar Prince, het zoontje van Tubby, die op vrij onhebbelijke wijze riin achterste naar vader heeft gekeerd. Baby heeft het de afgelopen zevert toeken bijzon der druk peliad met haar- echt genoot George om haar kroost op de wereld te brengen. Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Wisselende bewol king met enkele bui en. Zwakke tot ma tige wind uit Weste lijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 6 Sept. Zon op 6 u 0 m onder 19 u 16 m: Msan op 19 u 43 m onder 9 u 14 na HBT WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl Station Weer wma nvs Gisteren tn 24 u Oslo Licht bew N.N.W, 1 15 C 0 mm Stockholm Licht bew W.2 17 0,2 Helsinki Geh. bew. W.6 12 T Edinburgh Zw. bew. Windstil 14 0.3 Londen Half bew N.4 17 0 ■Kopenhagen Licht bew W.6 15 3 Amsterdam Mist Windstil 16 l Züricfo Mist Windstil 20 1 Locarno Regenbui Z.W.2 26 7 Genève Zvv. bew. N. 2 22 0 Parijs Regen O.Z.0.1 20 5 Bordeaux Motregen W.Z.W. 5 21 5 Nice 26 Berlijn Frankfun Zvv, bew Windstil - 16 1 Regen O.N.0.1 20 0.2 München Zw, bew. Z.0,1 16 8 Wenen "Regen Windstil 21 2 Luxemburg Regen W.Z.W, 1 16 1 Grenoble 22 Innsbrüek Geh. bew Windstil 23 De uitbreiding van steden en dor pen en de ontwikkeling van het verkeer in ons land met zijn nog steeds groeiende bevolking heeft tot gevolg, dat het cultuurgrond-are- aaJ niet ongerept kan blijven. Voor huizenbouw en de aanleg van wegen en kanalen is nu eenmaal grond no dig; en slechts zelden is dit grond, die weinig of geen waarde heeft voor land- of tuinbouw. Dat de Stichting voor de Landbouw deze onttrekking van de bodem aan het gebruik voor agrarische doeleinden met Argus-ogen volgt, is baar goed recht Ieder weet hoe groot de landhonger hier is; en het ware onverantwoord, nodeloos royaal met cultuurgrond om te sprin gen. Iaat deze Stichting de alarm trompet maar steken in gevallen, dat hiervan sprake is. Zij zal echter wel ter dege onderscheid moeten maken tussen werkelijke overdaad en redelijke nood zaak. Aan de toeneming der bevolking dragen de agrarische delen des lands meer bij dan de andere. Het mensen overschot van het platteland komt goeddeels in de steden terecht. Kan men het de betrokkenen en trouwens de stedelingen in het algemeen kwa lijk nemen, dat zij niet alleen vragen om een huis, maar ook om een be scheiden tuintje, een beetje park, een stukje groen, een speelplaats voor de kinderen? Wanneer men hun dat geeft, dan mag zoiets waarlijk geen verspilling heten. De Stichting voor de Landbouw heeft onlangs van zich doen haren door haar adres tegen, plannen tot grenswijziging van de ge meente Utrecht. Het stuk was gericht aan de autoriteiten, die hiermee heb ben te maken, en het bevatte een scherpe waarschuwing daartegen. De stelling was zo ongeveer, dat de grote steden veel te lichtvaardig met cul tuurgrond omspringen en dat men voor de waarde daarvan veel meer be grip aantreft in randgemeenten met een geheel of gedeeltelijk plattelands karakter. Het Utrechtse gemeentebe stuur heeft zich intussen tegen de aan zijn adres gerichte beschuldigingen verweerd in een nogal geharnast stuk. Wij geloven, dat het in deze zaak ster ker Etaat dan de Stichting voor de Landbouw. De vraag oi een grote stad rijn voor steden maar beter in zich kan opne men dan wel dat het dé voorkeur ver dient, deze laatste hun eigen leven te laten leiden, is al gedurende vele jaren, een pont van discussie in de leringen van deskundigen. Wanneer democratie betekent het verdelen van de verantwoordelijkheid over zoveel mogelijk mensen, dan is er wel iets voor te zeggen, dat bepaalde delen van een stadsagglomeratie hun eigen bestuur behouden. In het kader van dit artikel willen wij op dit punt niet dieper ingaan; wel echter is er reden om er op te wijzen dat juist stede- bouw en meer in het algemeen plano logie zich voor zulk een decentralisa tie heel slecht leent D aarhij toch is bet nodig, de dingen in groot verband te zien. In een land als het onze is de bestemming van de bodem een natio nale zaak geworden. Wij bepleiten waarlijk geen systeem, daarin be staande, dat alles van bovenaf wordt geregeld, maar wij vóelen tach wel zeer sterk de noodzaak van een ge coördineerd optreden ter verkrijging van een verantwoorde indeling in cul tuur-, woningbouw-, industrie- en recreatiegebieden. En nu komen wij terug op het adres van de Stichting voor de Landbouw. Want zo al cultuur grond al te lichtvaardig voor uitbrei ding is bestemd, dan hebben randge meenten zich daaraan in het algemeen in veel sterker mate schuldig gemaakt dan de dikwijls in een eng keurslijf van grenzen geperste stadsgemeenten. Dat is geen kwestie van voorzichtig heid aan de ene en gebrek aan scru pules aan de andere kant; en het gaat ook stellig niet in alle gevallen op. Maar de zaak ligt nu eenmaal zo, dat de randgemeenten gewoonlijk over veel meer ruimte beschikken dan de steden en dal zij door hun landelijk heid of natuurschoon de kans hebben, de beter gesitueerden uit de nabije stad tot zich te trekken. Om dit tc be reiken, mag men echter niet zuinig zijn met de grond, leder die in of in de buurt van een grotere stad woont, kent wel de gemeenten welke de zui nigheid niet hebben betracht. Deze beschouwing beoogt in genen dele het uiten van beschuldigingen of het werpen van blaam op. wie ook. De bedoeling is slechts, een zaak zui ver te stellen die de Stichting voor de LandUmw, uiteraard met de beste be doelingen. in een verkeerd daglicht had geplaatst In het kleine Neder land, waar de mensen elkaar hoe lan ger hoe meer beginnen te verdringen, is recht vaardigheid, ook in de bodem- indeling. een gebiedende eis. De Stirhting voor de~ l-andhcuw, zo bij uitstek de pleitbezorgster van de agra rische bevolking blijve diligent. d«»ch zorge voor eet? goede documentatie in voorkomende gevallen en een welover wogen vraridpunf m hel vraagstuk in zilts geheel... rist voot bel welzijn van hei Nederlandse volk van zo groot be lang ia.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1