„NIETS ONTZIEND EN VRAATZUCHTIG „Heemschut" toomt tegen steeds dringender verkeerseisen Ruwheid en wreedheid bij doden van huisdieren Ir H. Vos pleit voor méér ordening per bedrijfstak Nato moet bewapening opnieuw coördineren m BOSCH Romance Aly Matter reorganiseert Egyptisch kabinet GELEZEN - Géén unfaire concurrentie tegen Utrechtse Opera Zaterdag 6 September 1952 „Moet dan alle stadssclioon sneuvelen?" WEK DE GAL IN UW LEVER OP Vorige week nog 119 gevallen van kinder verlamming Eisenhower bereid neger in kabinet op te nemen plakken zonder likken Dierenbescherming in 't geweer Pijnloos afmaken kost niet veel geld Sneeuwstorm doodt 350 Hindoe-pelgrims Bijna 120.000 werklozen in Augustus „In vele soorten nijverheid mogelijkheden voor weloverwogen uitbreiding" Besluiten van Lissabon in gevaar door economische moeilijkheden Nederland heeft ruim 10,38 millioen inwoners (fe iobsfilk ^16 .5°met zwarte kap met verchroomde kap 19.- Nieuw ministerie moet staatsinkomsten verhogen en levensstandaard nivelleren Auto met dynamiet in Z.-Afrika ontploft Campagne Europees politiek gezag I en gewogen RUDOLF HAASJES Van voorstelling van „Don Pasquale" was Ned. Opera niets bekend Weer moeilijkheden in Helmstedt (Van een onzer verslaggevers) GOES. „Een vijand van 's lands schoonheid, die steeds vervaarlijker de kop opsteekt, is het verkeer. Het opstuwen van de steeds dringender wor dende verkeerseisen begint dusdanige wrevel te verwek ken, dat zij de vertoornde vraag oproept: „Wat wil men toch? Is het verkeer zó alles beheersend, zó niets ontziend, en in zijn vernielende vraat zucht dan zó ontoegankelijk voor redelijkheid? Laat dan de in gewicht en lengte onverant woordelijk toegenomen masto donten van het verkeer maar over onze wegen donderen en zich op onze oude stadskernen, storten. Sloopt alle ons nog resterende poorten, haait hek ken en stoepen weg, dempt de grachten en zet het houweel tijdig in de oude bruggen en kerken, vóórdat zij onder de dreun van deze in het wan staltige opgevoerde verkeers- moloch instorten". Deze bittere woorden sprak Vrij dag de secretaris van de bond „Heemschut", de heer Ton Koot, toen hij zijn jaarverslag uitbracht in de algemene ledenvergadering, die dit jaar in Goes werd gehou den. Goes, dat niet alleen voor de ze bijeenkomst was uitverkoren, omdat het een der mooiste en te vens een der bloeiendste steden van Zeeland is. maar ook, omdat de „verkeersmoloch" dit stadje al evenmin onbedreigd laat. Ook in Goes hoort men spreken over nood zakelijke „doorbraken" voor het verkeer. Ook in Goes loopt men met plannen rond om de haven te dempen. Ook in Goes is reeds veel onherstelbaar vernield, dat met 5n beetje gezond verstand behouden had kunnen blijven. Maar ook in Goes blijft „Heemschut" waak zaam- „Als de haan van de eenzijdige materialistische politiek toch ko ning moet kraaien," vervolgde de heer Koot, „weest dan consequent en laat onder de banier van het machtswoord „economie" onze kas telen en molens vervallen, de oude vestingwerken slechten, geeft geen duit meer uit aan de monumenten zorg. zet de nationale kunstschat ten om in goud en maakt van het land, als bekroning van deze cul tuurloze gedachtengang, één grote fabriek. Maar als de bezinning tij dig weerkeert, wint misschien het inzicht in ruimer mate veld, dat in onze monumentale kerken, raad huizen, stadspoorten, waaggebou wen, kastelen molens, boerderijen, koopmans- en patriciërshuizen, maar ook in de historische stads plattegronden, die erkende schoon heid manifesteren, de ontwikke lingsgang van ons volk zich weer spiegelt, dat naast de schilderkunst ook de bouwkunst, een belangrijk Cultureel aspect van ons volk ■biedt." (Advertentie LM.) «alt 'I mor jen# „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPiX/UBTJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regeten. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om da gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpHletjes. DEN HAAG. In de week van 34 tun. 3D Augustus zön in ons land 119 gevallen van kinderverlamming geregistreerd. In de provincie Groningen, wer den. in deze periode zeven gevallen aangegeven, in Friesland negen, in Drenthe vier, in Overjj3Sel tien, m Gelderland elf, m Utrecht éen. in Noord Holland veertien, in Zuid Holland 23, in Zeeland twee, m Noord-Brabant 30 en in Limburg acht gevallen. OOK IN GOES waar „Heem schut vergaderde dreigt de „verkeers-moloch" oud stadsschoen op te slokken. Zou dan dit prach tige zeventiende eeuwse huts aan de Turfkade ook ten offer vallen? (Foto overgenomen uit het boek „Onze„ Steden", uitgave van „Contact"). Belastingen benadeeld Eis tegen directeur van scheepssloperij vier maanden DORDRECHT - De rechtbank heeft Vrijdag geruime tijd besteed aan de zaak tegen ir Th, T, uit Hendrik Ido Ambacht, die als directeur van de N.V. Scheepsslope rij „Holland" de belastingen voor duizenden guldens benadeeld had. De niet opgegeven bedragen be droegen ongeveer 300.000.De eis luidde vier maanden gevange nisstraf met aftrek. Verdachte gaf het ten laste geleg de volmondig toe. CHICAGO Dwight D. Eisen hower heeft verklaard, dat hij be reid was een neger in zijn kabinet op te nemen indien deze blijk zou geven de man te zijn die hij nodig had. Eisenhower legde nog eens de nadruk op zijn standpunt door ot> te merken: „Van degenen, waarop ik in bij zondere mate zal moeten bouwen, zal niemand een reactionnair standpunt mogen innemen ten aan dien van de fundamentele leerstel lingen onzer Grondwet, volgens welke wij ongeacht ras of gods dienst gelijk geschapen zijn." vele uitbreidingsmogelijkheden biedt. Ook ten aanzien van het binnen landse vervoerswezen achtte ir Vos nog veel te doen. „Maar", zei hij, „de grondslagen voor ordening zijn daar gelegd en aan de dwingende nood zaak verder te gaan op die weg kan niemand ontkomen." (Advertentie i. M.) DEK HAA.G. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft een schrijven verzonden aan de besturen der Nederlandse gemeenten, waarin zij er op wijst dat sommige mensen zich van honden en katten menen te moeten ontdoen door deze op drukke verkeerswegen achter te la ten, opdat zjj door passerende voer tuigen zullen worden doodgereden. Ook gooit men ze vaak op een vuilnisbelt of in een vuilnisbak, etopt ze in een zak en slaat ze te gen een boom dood, gooit ze in be ken, rivieren en zelfs in waterlef- dingbakken enz„ enz. Advertentie t. M.) 'k Was 40 jaar „Jongste bediende", Die altijd een schijntje verdiende, Hoe zwaar was mijn plicht, Maar wat vlei die me licht Door de Tip, die ik dronk met mbo vrienden! Inz. Mej. H. d, J.. Der. Haag. ontv. 1 fl, Tip ia Bootz' Cherry Brandy NEW DELHI. Meer dan 350 Hindoe-pelgrims hebben het leven verloren en velen werden vermist, nadat een sneeuwstorm hen had overvallen in de staat Himatsjal Fradesj in het Himalajagebergte, De eerste groep van overleven den, die in de vlakte is terugge keerd heeft meegedeeld, dat het lot van degenen, die oen toevlucht heb ben gezocht in spelonken, niet be kend is. Op de terugtocht zijn vele pelgrims van uitputting bezweken. Zij waren naar het Mani Mahesj feest geweest, dat elk jaar duizen den pelgrims trekt en. bevonden zich op de top Sjangarajot toen zij werden verrast door een verlate moessonsne euwj acht. De Vereniging merkt verder op, dat vele goedwillende eigenaren van honden en katten niet weten hoe zij een dier moeten laten afmaken, wanneer er geen dierenarts m de buurt is. Zij vestigt de aandacht der gemeentebesturen op een elec- trocu^eioestel voor honden en op een gaskastje voor katten, waarvan de aanschaffingskosten 230 teza men bedragen en waarmee deze die ren pijnloos kunnen «-orden gedood. Zij is verder van mening, dat met een goede regeling van deze zaak, welke reeds in sommige gemeenten haar beslag heeft gekregen, niet slechts het dier is gebaat, doch ook de volksgezondheid, aangezien cada vers van honden en katten in sloten en grachten niet bevorderlijk is voor de hygiëne. DEN HAAG. Het aantal tij de arbeidsbureau's geregistreerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van 110.560 tot 110.220. Hieronder bevonden zich 28.012 D.U.W.-arbeiders (vorige maand 28.503). De werkloosheid daalde onder de bouwvakarbeiders van 18.480 tot 17 651. de textielarbeiders van 2672 tot 2422. de landarbeiders van 12.200 tot 10 563 en onder de losse arbei ders van 19.669 tot 19.340. De werkloosheid steeg onder de metaalarbeiders van 11.342 tot 12.436 en het transportpersoneel van 6939 tot 7072. Het aantal als werkloos gere gistreerde vrouwen steeg van 6597 tot 8314. De vraag naar vrouwelijk personeel nam af van 12.514 tot 12.423. Geheim overleg tussen de slaven van Joego-Slaviëen de Grote Drie? WASHINGTON Volgens gezag- hebben kringen, aldus meldt het Amerikaanse persbureau United Press, zijn in Belgrado zeer ge heime genera 3e-sta f-bespr eki ngen begonnen (of zullen binnenkort be ginnen) tussen Joegoslavië, de Ver- DEN HAAG. „Wij kennen thans het Centraal Planbureau en de Sociaal-Economische Raad, maar nog geen planbureaux per bedrijfstak èn geen bedrJjfsschappen. Deze laatste organen zijn nodig om da eerste aan te vullen zei Vrijdag ir. H, Vos, op het NW-congres, de bedrijfstakken en hun plaats in het Welvaartsplan van het NW beschouwend. Hij kwam daartoe, omdat hij meent dat men daardoor méér coördinatie op sociaal en economisch terrein kan bereiken. Zijn stellige mening is, dat het Ne derlandse bedrijfsleven, samengevat in grotere eenheden, voldoende ge ordend en krachtig geleid, een grote bijdrage kan leveren tot het doel. dat het NW zich met zijn welvaartsplan heeft gesteld: „Een grote bestaans zekerheid van het Nederlandse volk bij een redelijk bestaanspeiL" Ir Vos ziet ais kenmerken van de technische ontwikkeling in de laatste anderhalve eeuw de groeiende ma chine-capaciteit per arbeider, het toenemende aantal grondstoffen dat nodig is voor het productie-proces en de stormachtige ontwikkeling bij het energie-verbruik. Op deze grondsla gen wordt een behoefte-voorziening geschapen, die zich, bij de ontwikke ling van politieke en sociale opvat tingen, tot steeds uitgebreider bevol kingsgroepen richt. Verscheidene bedrijfsgroepen af zonderlijk behandelend meende ir Vos in de metaalnijverheid zeker ruimte te zien voor verdere groei, „mits deze weloverwogen geschiedt." Hij achtte daarom specialisatie nood zakelijk van bedrijven en arbeiders, èn productie van een beperkt aantal artikelen. Bij de kleine metaalindu strie is zi naast specialisatie óók or ganisatie van het researchwerk van bijzondere betekenis. Ter wille van een constante werk gelegenheid ziet ir Vos internatio nale samenwerking, in het bijzonder ook bij de scheepsbouw, van grote betekenis. Hij waarschuwde ernstig tegen het vormen van kartels in de ehemische industrie, die in Neder land nog betrekkelijk klein is, maar (Van onze reisredactenr) PARIJS. De raad van perma nente vertegenwoordigers bij de Nato heeft besloten half December de raad van ministers bijeen te roepen van de bij het Atlantisch pact aangesloten landen, teneinde de hewapeningssituatfe opnieuw on der het oog te zien. Zoals men weet hebben de eco nomische moeilijkheden, die het ge volg waren van. de bewapenings inspanning, door de conferentie van Lissabon, ingeluid, een aantal re geringen er toe gebracht wijzigin gen in hun oorspronkelijke plannen aan te brengen. Er bestond het ge vaar, dat elk land enigermate zijn eigen weg zou gaan, waardoor af wijkingen van het gezamenlijke te Lissabon vastgestelde plan zouden kunnen ontstaan. De behoefte aan correctie van die tendens deed zich voor. Bovendien, vooral uit Engeland, zijn de laatste tijd herichten ge komen, als zou de Engelse rege ring overwegen de plannen van Lis-, sabon bij stukjes en beetjes te wijzigen. Churchill wordt het plan toegeschreven voor een geheel nieuwe strategie, gebaseerd op nieu we technische wapens. Deze zou niet gebaseerd zijn op de massale inzet van infanterie, doch op ver rassingen, toegebracht door een se lect maar met uiterste vemiel- kracht toegerust luchtwapen. Men weet, dat juist op het gebied van de infanterie, d.w.z. de formatie van grote tienduizendtallen soldaten vergende divisies de achterstand van het Westen het grootst is. Men weet ook, dat juist de uitrusting van deze grote massale divisies het zwaarste drukt op de budgetten. In hoeverre deze geruchten, juist zijn, valt niet gemakkelijk te con troleren. Als er nieuwe wapens zijn worden ze geheim gehouden en men kan moeilijk de wapens zelf verbergen en de daarop berustende strategie openbaar maKen. De vraag is, of wij met deze taak verder zijn dan. het terrein der wensdromen. DEN HAAG. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bad Nederland op 1 Augustus jl. 10.386.723 inwoners. In het eerste halfjaar van 1952 be droeg het aantal geboorten 138.547 en het aantal sterfgevallen 45.051. In het eerste halfjaar van 1951 waren deze aantallen resp. 135.672 en 47.985. In de eerste zes maanden van 1952 werden 50-573 huwelijken gesloten, tegen 51.868 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In ieder geval zal op de a.S. con ferentie stellig de nadruk vallen op dat, wat men wèl weet en wel kan overzien, d.w.z. de economische moeilijkheden, die elk land op het ogenblik ondervindt. (Advertentie I. M.) F1ETSLAMP Verkrijgbaar bij de Erkende Rijwielhandel nar. Willem ran Rijn - Amsterdam (W) F? VEN na vieren komt het re- f-r ven jarige dochtertje van mijn vriend gewoonlijk uit school en bonst dringend op de deur van het ouderlijk huis, maar die middag verscheen zij pas toen de klok al vijf sloegzodat ze werd begroet met het klassieke: Waar kom jij vandaan?" Tussen vader en dochter ontspon zich daarop het volgende curieuze gesprek: „Ik heb Henkie naar huis ge bracht". zei het kind. „Waarom?" „O. ik ben verliefd op hem." Èn na enig zelfonderzoek: Dat zegden ze op school. Ze zeg gen he*, allemaal." En ze trok een gezicht van het- zaLdus-wol-zo-vjezen. „En hij?' vroeg de vader, die vol ledig gedocumenteerd wilde zijn. „Dat weet ik niet." „Heeft hij er dan niks over ge zegd, onderweg?" „Natuurlijk niet." Waarover hebben jullie dan ge praat?" Ze haalde een beetje ongeduldig haar schoudertjes op. „We kónden toch niet praten", zei ze. Waarom niet?" „Nou, ik liep toch aan de over kant van de straat." „O. dus jullie liepen ieder opeen andere stoep met de straat ertus- sen?" „Ja." Ze zei het of het de normaalste zaak van de wereld was. „Maar hoe komt het dan dat is zo laat thuis bent?", volhardde de vader. „Woont hij ver?" „Wee. Maar hij ging telkens spe len met jongetjes. En dan moest ik wachten." En gedecideerd besloot ze: „Ik breng hem nooit meer weg." KRONKEL CAIRO. Premier Aly Maher heeft Vrijdag een reconstructie van zijn zes weken oude kabinet bekendgemaakt. Vijf nieuwe ministers doen hun intrede, twee oude ministers worden aan de kant gezet. Verder zijn drio nieuwe ministeries ingesteld, voor Wederopbouw, voor Gemeentezaken ett Verkeer. Maher blijft behalve premier, minister van Buitenlandse en Binnenlandse Zaken en van Oorlog en Marine. De twee heengaande ministers zijn die voor Gemeente- en Plattelandszaken en voor Open bare Werken. Het opvallendst van de recon structie is de oprichting van een ministerie van Wederopbouw, dat tot taak zal hebben middelen te vinden om de inkomsten van de staat te verbogen en de levens standaard van alle Egyptenaren te nivelleren. Maher zei, dat millioenen hecta res moerasgrond drooggemalen moeten worden en dat uitgebreide gebieden woestijnland in weiland moeten worden veranderd. Het nieuwe ministerie moet deze plan nen ter hand nemen, Uit zeer bevoegde kringen, is Vrijdag vernomen, dat de invoering van de landbouwhervormingen, die reeds in wettelijke vorm zijn ge goten, is uitgesteld tot volgende week. Dit besluit volgde Dp een bespreking van premier Maher met vertegenwoordigers van groot grondbezitters, die felle critiek hebben geleverd op de hervormin- BLOEMFONTEIN Bij de ex plosie van een met dynamiet gu laden auto op de goudvelden van Oranje Vrijstaat zijn Vrijdag vyf mensen om het leven gekomen. Zeventien werden er gewond. De auto botste op een overweg bij het station van Welkom op een range rende locomotief. De rangerende locomotief vloog in stukken. De explosie veroor zaakte een krater van 90 meter breed en dertien meter diep.. On der de doden bevinden zich de machinist en de stoker van de lo comotief en de chauffeur en uit kijk van de vrachtauto. Tengevolge van de ontploffing lieten ongeveer 100 runderen het leven. (Vervolg pag. 59 gen heeft, zo zei hij. Dat heeft ge leid tot artikel 38, waarbij aan het parlementaire orgaan der gemeen schap wordt opgedragen een onder zoek in te stellen naar de wense lijkheid en de mogelijke structuur van een Europees politiek gezag. Hierdoor is het noodzakelijk, dat de openbare mening zich uitspreekt De leden van de Europese beweging zijn thans als bet ware verplicht het aan te sturen op de spoedige bijeenroepïng van een Europese ver gadering, die een Europese grond wet moet voorbereiden, aldus Spaak. Er is aan 20.000 Nederlanders uit alle lagen, richtingen en overtui ging een brief verzonden. Deze be vat een oproep om instemming te betuigen met het spoedig bij aan roepen van een Europese vergade ring aan wie het opstellen van een ontwerp van een Europese grond wet wordt opgedragen. Het tweede deel van de actie wordt in het najaar gehouden. Dan wil men in een tweetal plaatsen in ons land deze zijn nog niet gekozen die representatief worden geacht voor ons land, proefverkiezingen houden, zoals zulks al itt een tweetal plaat sen in Duitsland is gebeurd. rijk. na 2V2 jaar gevangenis thuis uit Indonesië ROTTERDAM. Na dertig maan den in Indonesische gevangenissen te hebben doorgebracht, keerde Vrijdag met de „Sibajak" de heer Rudolf Haasjes naar ons land terug. „Nee ik heb niets met de aanval op Ban doeng te maken gehad en hoewel ik ex-kapitein Westerling wel ken, stond ik in geen enkel contact met hem," vertelde hij. „In de verschillende gevangenissen werd ik steeds zeer goed behandeld en alle brieven en pakjes van m'n vrouw heb ik regelmatig ontvan gen." Het was de heer Haasjes, die als verkeersleider op het vliegveld Ke- majoeran werkte, nog steeds een n adsel, waarom hij gearresteerd werd. „Uit de handelwijze van de Indonesiërs heb ik wel begrepen, dat men mij niet om criminele redenen, maar voor een politiek feit heeft op gepakt. Omdat men mij niets ten enigde •Staten, .Engeland en Frank- laste kon leggen, heeft men mij vrij 1 moeten laten." AMSTERDAM. Naar aanleiding van de publicaties van de heer J. M, Monningh, chef van de afdeling Kunstzaken in Arnhem, tevens be last met de directie van de Stads schouwburg aldaar, over de „schijn van unfaire concurrentiepraktijken" van de Nederlandsche Opera jegens de Utrechtse Opera, verzoekt de di rectie van de N.O, ons het volgende mede te delen: „Toen de Nederlandsche Opera be sloot op 7 September te Arnhem haar eerste operaconcert te geven, was het haar m het geheel niet be kend, dat de Utrechtse Opera op 9 September te Arnhem met „Don Pasquale" zou optreden. De Neder landsche Opera heeft geen enkele eoneurrentieneiging jegens haar jon ge Utrechtse kunstzuster. Dit moge blijken uit het feit, dat 2y voort durend medewerking aan de Utrechtse Opera verleent, o.a. door het beschikbaar stellen van haar decoratelier voor de vervaardiging van décors, waaronder die voor „Don Pasquale". Inderdaad heeft de Nederlandsche Opera een voorstel van de stichting „Passiespelen Tegelen" om op 7 September in het openluchttheater „De Doolhof" een operavoorstelling te geven, tot haar spijt niet kunnen accepteren. De Nederlandsche Opera bereidt thans een nieuwe serie voor stellingen van „Fidelio'» voor, onder leiding van Josef Krïps, Tijdens die voorbereiding ontmoet het geven van een enkel operaconcert waar in het ensemble bekende opera fragmenten ten gehore brengt geen bezwaar, omdat daarmede slechts zeer weinig reuetitietyd ge moeid is. Het uitbieugcii van een volledige opera ir- ten groot open luchttheater eenter, 20U veel meer vooibereidins vereisen: wil een der gelijke uitvoering artistiek verant woord zijn. dan kan men haar. naar bij een vorige gelegenheid js gebleken, slechts geven na verschei dene repetities Ier plaatse en na grondige technische voorbereiding. Daar komt bij, dat het zingen in de openlucht aan de stemmen der zangeressen en zangers eisen stelt, welke die, aan het optreden in een zaal verbonden, vèr te boven gaan. Dat zou altijd een bezwaar zija, ze ker echter in het begin van het seizoen en 's avonds in het kille Septemberklimaat". ARNHEM. De honderddui zendste bezoeker liep gistermiddag de ingang van de Sonsbeekten>.oon- stelling door. Het was R. Akse met verloofde uit Waubach (Limburg). EEN oude ritusdie de herinne ring levendig houdt aan het of fer van Abraham, heerst nog altijd onder de Turkse Mos lems. Op Kurban Bayram (31 Augustus) moet elke goede Moslem, die hiertoe in staat is, een ram slachten om Allah- te danken. Het vlees moet hij ver delen onder de armen. Op de foto ziet men hoe de gelovigen hun rammen naar Istanboel voeren om gezegend te worden (Advertentie LM.) Het meest bqtrq. natuurlijke BERLIJN. De communistische Oostöuitse grenswachten hebben Vrijdag bet verkeer aan de grens- contrölepost te Helmstedt opnieuw in de war doen lopen. Per uur wer den slechts twee of drie vracht auto's doorgelaten, terwijl er nor maal 10 tot 12 per uur doorgaan. Tengevolge van deze vertraging stonden ongeveer 200 vrachtauto's en 50 personenwagens, die naar Berlijn onderweg waren, op door lating te wachten. Voor de maatregel werd geen en kele verklaring gegeven. BW de Wereld-Bibliotheek (Am- sterdam-Antwerpen) is van de hand van dr 2ï. van Suchtelen. een vijfde druk verschenen van prof. dr Sigmund Freud's bekende boekje „Massenpsycholagie und Ich-analyse" in Nederlandse vertaling, onder de titel „Het Ik en de pvschologie der massa". (Prijs f 2*5). Dit werkje, dat over de verschillen tussen de z.g, individuele en de sociale- of massa-psychologie handelt en dat mét zijn „Voorlezingen" en „Totem en taboe", tot dse boeken van de grote Weense psycholoog behoort, die de ruimste lezerskring en öe grootste be kendheid hebben verworven, is hierme de opnieuw een brede kring van be ls ngst ellenden toegankelijk gemaakt. Juist na dg jongste oorlog en de erva ringen daarin opgedaan over de vor ming en het optreden van bepaalde „massa's" mag men verwachten, dat velen Freutis beschouwingen over mas sa's als door kerk en leger gevormd en zijn toetsing van de zienswij ze van auteurs als Le Bon cn McDon- gall, nog eens ter hand willen nemen of voor de eerste maal zullen willen le zen De (betrekkelijk} goedkope uitga ve van de Wereldbibliotheek, die boven dien bijzonder goed verzorgd is (o.a. wat verificatie der citaten betrefto biedt hiervoor een uitstekende moge lijkheid. Het zijn „maar" „Profielen van ge dachten" die prof. dr W. Leendertz in het boekje van die titel heeft neerge schreven. Bewust bekpkt hu verschil lende theologisch-philosophische zaken vnn één bepoaide kant. Hij toont er echter mee aan, dat de (meta p ïvsi- sche) werkelijkheid nimmer volledig >n een theologisch of phihsophisch systeem te vangen Is. De hiafrm in het denken, daardoor on staan, laten zich slechts vullen door „geloof", dat ac cepteert, ook wat met in bedachte systemen past Daarop doelt de schrij ver en zo zal hij menigeen, wiens ver stand de „werkelijkheid" niet omvat ten kan. van dienst kunnen ztfn. Hat is een uitgave van Tjeenk Willink te Hazrlem. Het kost f 4.75).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3