Koffie drinken op zeebodem is rustiger dan boven tVOROL Kleine duik ging grote vooraf HOEDEN- cocktail «Él Duitse Kirchentag jaarlijks annei van leken Speciale opdracht voor O 21 MOEILIJKHEDEN mama? Wij se Nogmaals: de vacantie Langdurige debatten over ESSS ae tier bewapen mg smfe EEN DAG AAN BOORD VAN DE ONDERZEEBOOT O 21 vJ S 801 Licht en lucht Duiken Naar boven Muziek Olifant verkoos de vrijheid Marcel Rochas laat op zich ivachten NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES KERK EN WERELD Zaterdag 6 September 1952 (Van een onzer verslaggevers) KOM, het loopt tegen twaalven. Ik heb geen 2111 om met allemaal rammelende borden en koppen te lun chen. Laten we maar wat naar beneden gaan," zei de commandant van de 0-21. Op dat ogenblik voeren we ongeveer vyftien meter beneden de waterspiegel. Door de periscoop zag ik vlak bij een kustvaardertje passeren, waar twee mannen onbekommerd over de railing een pijpje hingen te roken. In de verte lag de kust van Texel. Zestien meter, zeventien meter-... achttien meternegentien meter- -dreunde de stem van de man aan do duikroeren, We doken ver der. Bij 32 meter hield hU opeens oP- Ik hoorde uit de watertanks aan de zijkanten van de on derzeeër weer wat water ontsnappen en de meter, die onze diepte aanwees, zakte nog een klein stukje verder. „Komt u mee koffie drinken?" vroeg de com mandant, „Wa liggen nu op de bodem, da's wat rustiger dan zo helemaal boven." Inderdaad hebben we prettig rustig zitten eten. Er was wat weinig ruimte natuurlijk en ook niet veel comfort, maar verder verschilde deze maaltijd niets van iedere lunch aan de waL In de zomer van 41 opereerde de Nederlandse onder zeeboot 0-21 uan Gibraltar «it. Het zat in Jwïi of Augus tus zijn geweest, dat het schip een gevaarlijke opdracht kreeg, die het tot vlak onder de Italiaanse kust zou bren gen. De 0-21 moest naar Spezia, om twee mannen van de Engelse Commando-troepen af te set-ten en de volgen de nacht weer op te pikken. In de 24 uur. die deze twee mannen op Italiaanse bodem moesten doorbrengen, sou- de n zij een spoorwegtunnel opblazen. Om twee uur des nachts boorde de neus van de onderzeeër zich voorzichtig bouen het wateroppervlak -uit. Op de common do-toren werd zacht het luik opengemaakt. De commandant klom in de frisse lucht, gevolgd door onderofficieren en matro zen en de twee Commando's. De eersten omzichtig en ge ruisloos, maar toch toetbemust en zeker, die tandroften wat cmoenviger, maar ook niet zo zwijgzaam.. De een had eert rij staafjes dynamiet om zijn middel hangen. Beiden toaren bewapend ?net een lang en scherp dolkmes. In stilte werd een rubberbootje in gereedheid gebracht. De bemanning liep uit pure voorzichtigheid op blote voeten. Vijf minuten nadat het schip boven was gekomen, werd het rubberbootje met de twee Commandos afgeduwd en iedereen verstijfde van angsttoen de een vrolijk over het water schalde: „Nou Captain, tot vanavond". De 0-21 heeft die twee mannen nooit weer gezien. Even later flitsten schijnwerpers aan op de wal, bliksemsnelle motortorpedoboten schoten over het kalme water. Overal werd geschoten, overal was licht. Twee minuten later was de 0-21 weer weggedoken. Zij heeft daar nog 24 uur rondgezworven, maar door de periscoop was te zien. dat de kustbewaking nog lang niet ingeslapen was. Je kunt geen onderzeeboot met vijftig man opofferen voor twee man, die loaarschyulijk toch niet meer in leven 2ljn. De 0-21met vijftig Nederlandse marinemannen aan boord, moest terugkerenOp weg naar Gibraltar werd nog een klein koopvaardijschip getorpedeerd. Dat was in 1941. NU. in 1952 (Advertentie 1.-M.) de beste tandpasta die men U raden kan Voorkom oververmoeid heid bij jonge soldaten Er worden ernstige waarschu wingen gegeven tegen overver moeidheid om besmetting met kinderverlamming tegen te gaan. Ook voor studenten, in de groe- ningstyd zijn. zij gegeven. Maar zijn deze waarschuwingen niet nog véél meer nodig voor de jongens, die pas onder de wape nen zijn, die dag In, dag uit zware oefeningen of vermoeiende marsen moeten maken, die met veel jongens op één zaal met weinig frisse lucht moeten sla pen. In de oude kazernes is dat vooral zo. Daar ook laat het sa nitair en de wasgelegenheid "nogal veel te wensen over. Is de regering niet verplicht hier direct maatregelen te treffen, zodat niet onze jongens die wy met moeite en zorg groot brengen onnodig bloot staan aan besmetting van deze vrese lijke ziekte? EEN MOEDER Jong geleerd, oud gedaan Als dr Lamberts als speciale schoolvoeding, om de onvoldoende voedingstoestand te verbeteren, taptemelk aanraadt (zie ons arti kel Voedingstoestand is na 1948 gedaald", geplaatst 26 Augustus, Red,} zal hij daarmee bereiken dat de animo om melk te drinken nóg verder zal dalen. Hetgeen men nu melk noemt verdient deze naam allerminst. Laat men ons de melk geven, die we vóór 1S40 hadden, dan zal het verbruik met sprongen omhoog gaan en de volksgezondheid verbeteren. C. WESTERINK- den Ouden „Nette mensen" 11 De heer H, B, heeft in deze rubriek een stukje „Nette men sen" gepubliceerd, naar aanlei ding van het rassenvraagstuk in Z. Afrika. Ik vind het begrijpe lijk. dat hij aan zijn opgekropt gemoed lucht geeft. Ik voor mij geloof, dat wjj van deze kleur lingen-vervolging niet alleen dr. Malan en zijn kliek, maar de ge hele, blanke bevolking van Zuid- Afrik a de schuld moeten geven, omdat zij het tenslotte is, die zulks tolereert. De kleurlingen zijn daar voor de blanken de koe lies, die door hen niet als mens worden beschouwd, laat staan als naaste. De heer H. B. zou deze kwestie door de V.N. behandeld willen zien. Weet hij dan niet, dat daarvan ook de Ver. Staten deel uitmaken, waar de kleurlin gen niet anders behandeld wor den dan" in Zuid-Afrika? K. DE Nederlandse 0-21, die zo'n bewogen aanvangshistorie ach ter zich heeft, kan zich tegenwoor dig e'en dergelijke rustige luxe, als een lunch op de bodem van de Noordzee, permitteren. Ze zou te genwoordig geen oorlog meer kun nen voeren, ontdaan van bijna alle wapens als ze is. De 0-21 een poëtischer naam heett het schip nooit gehad bezit nog slechts één wapen, En dat Is dan ook het voornaamste, dat een onderzeeboot bezit: de do rpedo-lanceer buizen- Vier voor de boeg en vier achter. Daar worden tegenwoordig tor pedo's mee „ingeschoten". Bij enigs zins redelijk weer vaart deze onder zeeboot elke ochtend de haven uit, vergezeld van „De Jachthond", een motortorpedoboot. De hele dag schiet het schip dan torpedo's af; van dat moordtuig is de explosieve kop weggehaald en elke torpedo is uitgerust met een kop, die het ding laat dryven, als het zijn baan heeft afgelegd. „De Jachthond" heeft dus geen moeite haar te achtervolgen en ten slotte weer op te pikken. Dan gaat de torpedo terug naar het magazijn zij heeft haar jaarlijkse test onder gaan en er wordt weer een explo sieve kop op gemonteerd. De tor pedo is weer voor één jaar goedge keurd voor eventuele actie. Neder land heeft blijkbaar het aantal is geheim veel torpedo's, want de 0-21 heeft het druk met dit werk. Ret is met deze onderzeeër als met een renpaard, dat in de eerste jaren van zijn leven volop in de belangstelling staat en vele triom fen behaalt, maar dan te oud wordt en nog slechts de kar met voer mag trekken voor de andere, jongere paarden. De 0-21 is nog best in orde. Dat mag trouwens ook wel voor een schip, dat pas kort geleden zijn twaalfde verjaardag vierde. In Mei 1040 legde Wilton Fijenoord in Rotterdam er de laatste hand aan. Toen kwamen de Duitsers. De vier schepen ontsnapten, op de dertiende Mei en toen ze uit veiligheidsover wegingen op de Noordzee onder water gingen, wachtten de beman ningen met kloppend hart af, hoe het zou gaan. Want deze duik was Er kwam heel wat voor kijken alvorens onze verslaggever (met instrument^ en laod behangen) zyn verhaal kon schreven. de eerste, die de vier boten ooit maakten. De 0-21 hield zich bij die eerste duik zo goed als haar zusjes en zo betrouwbaar is zij nu nog. VEEL van deze vertrouwenwek kende informatie had ik al ge kregen, voor ik op een goede dag. vroeg in de nog wat kille ochtend, door het slaperige Den Helder naar de Buitenhaven liep, Naar de 0-21. Ei stak maar een klein stukje bo ven de havenkade uit. Dat was het bovenste van de commando toren, die als een felle vin op de wal visachtige romp staat. Ik dacht eerst verkeerd te zyn, want-er stond wit op grijs op die toren: S-8Q1. Maar dat is het nummer van het schip in NATO-verband; „0-21" staat slechts in kleine lettertjes op de boeg. Deze onderzeeër meet ongeveer duizend ton, is 75 meter lang, van het puntje van de toren tot de kiel een zeven meter hoog en nergens meer dan vijf meter breed. Daar werken vijftig mensen in. Vijftig mensen, zoals u en ik, die toevallig niet timmerman of advocaat, met selaar of bankier zyn geworden, maar militair zeeman. En die in dat vak de voorkeur hebben gege ven aan de' onderzeedienst van de marine. DE dertig matrozen hebben een verblijf voor eten, wonen en slapen van vijf bij vijftien meter. Een flinke hoek wordt in beslag genomen door de keuken en de broodbakkerij. De torpedo-lanceer- buizen vormen het vooraanzicht van hun slaapkamer en als er wat ex tra torpedo's worden meegevoerd, blijft er bitter weinig plaats over. Een torpedo is bijna net zo lang als hun verblijf. Als zy naast de „Centrale" het bedieningscentrum willen, passeren zij eerst het ver blijf van de onderofficieren en dan dat van de officieren. Die hebben het wel iets, maar niet veel, beter. Meestal moet men gebukt lopen om zich niet te stoten aan een van de talloze instrumenten, kleppen en buizen. Licht en lucht zijn overal vol doende, Een schip als de 0-21 kan, als het moet, ongeveer 43 uur on der water blijven zonder daar iets van te merken in de kwaliteit van de lucht. ALLE verblijven en de „Centra le" zijn in ae 0-21 op één ver dieping" gebouwd. Daarboven «nog slechts de commandopost. Als het schip boven water vaart, staat de commandant buiten Maar in die binnenpost vindt men de „kijkein- den'' van de twee periscopen. Twee periscopen: een dikke met een groot gezichtsveld, die een breed wit spoor in het water achterlaat, en een smalle aanvalsperiseoop. Daar achter staat nog de derde peris coop, die radiomast is. ONZE scheepswand kan een druk weerstaan van tten at mosfeer, Een dergelijke druk on dervinden we pas op honderd meter diepte", vertelt de commandant, lui tenant ter zee eerste klasse J. Fen- nema. „We gaan niet vaak zo diep, maar veertig of vijftig meter is toch geen uitzondering. Als deze zeeman Engelandvaarder en sinds 1952 vrijwel voortdurend op onder zeeboten dit zegt, varen we op 35 meter diepte. Van het duiken heb ik niets gemerkt, behalve natuurlijk Htiim zes weken voor ik met de 0-21 buiten de fcacan- uan Den Hel der onder water dookmoest.ik op last van de Koninklijke Marine geheel alleen een andere duik nemen. Dat gebeurde op een och tend in het Oosterzwembad in Rot terdam. Want de marine-autoriteiten in Den Haag waren «iet afgeweken van hun stelregel: wie met een onderzeeboot vaart, moet eerst we ten hos hij er in geval pan nood ■uit moet komen. Matroos l. J. van Seizen heeft me met een vaderlijke vertrouwenwek kende, prettige glimlach alles ver teld. Bibberend en een beetje aar zelend stond tk in mijn zwem broekje voor hem. Naast ons was het diepe gedeelte vijf meter van het Oosterzwembad. No vijf minuten uitleg kende ik. in theorie, het ,JJavis-reddingsapparaat". Toen deed hij me alles wat daar bij hoort aan. Eerst üen kilo lood om mijn middel, opdat ik lopend op de bo dem pan Het bad niet „onvrijwil lig" naar boven zou stijgen. Daarna een volkomen water-af sluitende bril op. En ten slotte de hoofdzaakhet ademhalingsapparaat. Dat bestaat «it een grote gele zak, die op de- borst wordt gebonden, twee zuur stof flesjes vastgemaakt en met kraantjes verbonden aan die zak; dan een rubberbuisje naar de mond met een „bit", dat ten dele timen de tanden en de wangen en ten dele achter de tanden wordt beves tigd. Door dat buisje moet ge ademd worden, want er komt een soort klem op de neus. Ten slotte kreeg ik nog een touw om m^n pols, «jaar mijn instructeur mij in geval van nood aan naar boven kon hijsen. Ik kan u verzekeren, dat de eer ste halve minuut op de bodem van een zwembad een ervaring inhoudt, die een ueryloeking Pan het ganse onderzeebootwezen met zich mee brengt. Het plotseling omringende koude water belemmert de normale ademhaling en hoewel ik hiervoor gewaarschuwd was1005 ik er even volkomen van overtuigd, dat ik een kapot Duvis-appuraat had. Na die halve minuut wordt het beter. Je gaat op je omgeving let ten en een beetje wandelen over de bodem van het bad. Ik heb daar, voortdurend, nauwkeurig bekeken door matroos Van Seizen, een half uur gewandeld. Toen was ik ook toel uitgekeken op de tegels uar. het bad en de benen van zwem mers en zwemsters enkele meters bonen mij. Achteraf gezien, was het eigenlijk een aardige ervaring. Maar ik kreeg wél een klap, toen ik hoorde, dat marine-mensen voor deze oefening onder water een dubbeltje per mi nuut gevarengeld krijgen dat ik uit de buitenlucht naar be neden het schip in ben gestuurd. Mijn ademhaling bleef volkomen normaal. Onder een hele flauwe hoek zijn we gedoken en. iedereen doet normaal zyn werk. Een der Officieren geeft les in krijgstucht. We varen langzaam in Noordelijke richting, dicht onder de kust van Texel. Twee mannen besturen de duikroeren, die tijdens het duiken voor de gewenste „duïkhoek" t-ti onder water voor het evenwicht zorgen. De duikroerbediening gaat ook van de midscheeps gelogen Cen trale uit. Telkens als een lid van de bemanning door de Centrale loopt, roept hij (zoals het geval is): „Mannetje naar voren" of ..Man netje naar achteren". De duikroei- gangers moeten dan bijsturen om het evenwicht van het schip te be waren. Een verschil in belading van bijvoorbeeld één of twee maal 75 kilo (het gemiddeld gewacht van een man) maakt voor bet voor- of ach terschip van een onderzeeboot veel uit. TUSSEN de middag gaan wij even „naar boven". Door de periscoop zie ik de druipnatte neus van de 0-21 zich vlot en soepel boven het water verheffen. Een mi nuut later is het hele schip Doven water en onmiddellijk wordt het luik in de commando toren openge maakt. Als ik boven kom. is het schip nog bezig de watermassa's van zich af te schudden. „Attentie, attentie, er mag weer gerookt wor den". klinkt het door de scheeps- luidsprekers. Een uurtje liggen we rustig te dobberen in de zon. Tegen twee uur gaan de luiken weer dicht. Weer klinkt driemaal achtereen de nasale auto-claxon, die er de hele bemanning van op de hoogte stelt, dat wij voor de tweede keer op die dag onder water gaan. Langzaam zie ik door de pe riscoop de 0-21 wegduiken. Ten slotte sluiten de golven zich boven de romp. Ik kan mij nauwelijks voorstellen dat ik zelf in die romp zit. dat ik nu al een paar meter onder water ben. Het is aan niets te merken. Ik krjjg pas een wat benauwd gevoel als het water zich ook over de periscoop sluit en er tenslotte niets meer te 2ien is. Het is weer rustig, 's middags in de onderzeeër. Iedereen doet kalm zijn werk, hier en daar zitten wat mensen te praten. Het is een stille dag voor hen: de „Jachthond" is stuk en er wordt maar één tor pedo gelanceerd. Als die ene wordt afgevuurd en er een rilling gaat door het hele schip, schrikt iedereen, toch even op. Het was zo stil ge weest, dat niemand daar nog aan had gedacht. ALS we 's avonds weer meren aan de kade in Den Helder, be gint de avond 'al te vallen. De meeste bemanningsleden gaan met een de wal op. Achttien, van hen- blijven achter om 's nachts de wacht te houden. Door de scheepsluid- sprekers, waarmee de hele dag door slechts zakelijke mededelingen zijn gedaan, klinkt nu dansmuziek. In. het officiers verblijf rinkelt een tele foon, die altyd direct na aankomst met de wal wordt verbonden en een vaste aansluiting op het net in Den Helder heeft. De 0-21 is weer thuis, Het oude racepaard heeft weer een dag voor de icar met haver en stro gestaan en bovendien nog ean een belang stellende het terrein vpn zijn vroe gere triomfen kunnen laten zien. FLECK (BEIEREN) Een mam nelijke circusolifant is ontsnapt bij het Beïersedorp Fleck. Hij ontwor telde bomen die hij van een hel ling in het dorp wierp. Later drong hij het dorp binnen en vertrapte daar alles wat hem voor zijn poten kwam. Men slaagde erin de olifant te vangen, waarbij twee oppassers wer den gewond. Set dier wist echter na korte tijd wederom te ontvluch ten en het nam de wjjk in 'twoud. Men zal thans een wijfjesolilant laten aanvoeren in de hoop dat de voortvluchtige zich door haar tus senkomst zal laten verschalken. TA EN hoed is dit IN seizoen een klein ding, dat de vrouw, óf achter op haar hoofd zetóf naaf voren toeschuift geheel recht wel te verstaan of op één oor laat sakken. Om deze variaties te kunnen dragen wor den de haren dus allemaalkort ge knipt en is het kap sel, dat tot ver over de schouders hangt, tot ouderwets ge stempeld. Wie ech ter bezwaren ge voelt onder het mes can de kapper te geraken, horstele haar coiffure naar boven toe en make van de rest een zo piat mogelijke chi- gnon. Zo deden ook SS de mannequins can Balenciaga; het komt er maar op aan er ordelijk en zonder te veel ge- krul bij te lopen. Dat maakt steeds jonger dan men is. Jacques Heim heeft zijn hoedjes „Mbi- chaux" genoemd. Ze hebben een hoge boi en zijn uercaardlgii van taupe, vilt, en ook dikwijls van fluweel of bont. „Tortillous" heet deze toque van paarse, geborduurde fluweel, welke hier vertoond wordt door Helms mannequin numero één: de zuster van de zo tragisch om het leven gekomen filmster Maria Montez. „Bourrasque", de gedrapeerde toque van rose fluweel swelke op de foto bij een zwarte astra kan jas gedragen wordt. Beide hoedjes zijn even eenvoudig als bekoorlijk. Voor het gehele seizoen kan men slechts van vier vijf „ty pes" hoeden spreken. Hierin liggen dan alle mogelijkheden voor verdere modellen, zoals bijvoorbeeld die vrolijke pun tige minstreelkapjes en die kleine bijna onnozele dopjes, welke veel aan Boeren mutsjes doen denken. Maar boven alles triomfeert de turban. De tur ban in duizend en één varia ties. En haar zusje, de baret, die somtijds aan één kant rond, en aan de andere vierkant is. Klein zijn al die hoofddeksels, zoals ook van Simone Cnnge een vilthoedje met turquoise satijn bewerkt en bovendien met zilver stiksels opgesierd. Zij heeft dit seizoen de hoeden- randen overboord gegooid,niets dan calotjes, in grillige wissel valligheid uitgevoerd. Gilbert Orcel brengt een charmant hoedje van ivoorkleurige taupe met een hanepluim in dezelf de tint gehouden. Een ware hoedencaaktall dus, waarby de vorm va» het hoofd heel wat belangrijker is ge bleken dan Ae diverse versie ringen. Daarom, nogmaals, is dat moderne kapsel noodzake lijk, wil men de nieuwe na- jaarshoed met gratie kunnen dragen. TJ TANNEER alle shows reeds rV tot het verleden zullen be horen zal Marcel Rochas op 15 September a.s. zyn collectie to nen die h<j met zijn vrouw in Port-Manech (Bretagne) heeft uitgedacht. Ver van het Pary'se leven heeft hij hier twee nieuwe mannequins ge vonden, die in de letterlijke zin van het woord by hem zij» geland: de actrices Michèle Morgan en Simone Paris. Ro chas inspireert zijn modellen op 'de Bretonse folklore en Michèle en Simone laten alles rustig op zich spelde». Bre tagne is echter maar een deel va» het motief van zijn col lectie. Hoewel zijn modellen in de eerste plaats bestemd zijn om Parijs te charmeren, dus groot-steeds te zijn, heeft hy als leidraad de klederdrachten van Frankrijke provincies hier voor genomen, Dit, e» de late datum van zyn show werken eraan mede, dat Marcel Rochas wederom veel van zich laat spreken/ (Advertentie l.M.) -1 n verband met de aflossing van Korea- vrijwilligers, die een jaar in Korea heb ben gediend, bestaat bii het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. -Leeftijdsgrenzen van J0 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). Ook zij. die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schrifte lijk te geschieden by het Aanmeldmgsbu- reau Korea, Nwe Frederikkazerne. van Alkemadelaan, geb. E 4. kamer 19a, 's-Gravenhage. Tel. 385070, TAB „MUN werkgever weigert ons ln de zomermaanden vacantie te geven. BÜ zegt, dat wij de vacantie moeten bewaren voor het gevat, dat er door stagnatie in het bedryf niet gewerkt ban worden," schrijft ons een abonné. „Ook andere jaren heeft hij van ons geëist, dat wÜ met vacantie gingen, wanneer wij b.v. door een manquement aan de machines, niet konden werken. Wjj hehhen dat toen geaccepteerd, omdat de vacantie voor 01» bedrijf niet wettelijk geregeld was. Nu dat tegenwoordig wel het gé val is, menen wij, dat we in deze regelmg niet meer behoeven te be rusten. Is dit juist?" Ook wij menen dat de houding van deze werkgever volkomen on juist is. Wij moeten echter het voor behoud maken, dat op dit geval vele, wel degelijk toelaatbare, va riaties mogelijk zyn en dat, bij het volkomen zwijgen van de meests loonregelingen over wat in dit op zicht toelaatbaar is en wat niet het altijd mogelijk blijft dat de rechter er anders over denkt dan wij. Om te beginnen: de arbeider kan V 1 1 1 pro en contra dreigt te worden? w-T §■->V^X *~vXX X *-^X VIJ- en arbeider in Oost-Duitsland in de .I B strijd om de vrijheid hebben geslo ten. Verder echter legden de „Wes~ y F T 7 terse" sprekers zich kennelijk veel vaar zou lopen dan zij al doet. 2L ni«Kn/ii(/vn/)-n /r Hoorde tot die behoefte om zieh cbentag weg te blijven? In het na-ocrlogse Duitsland bemoediging sterk kunnen bijdragen. De West-Duitse herbewapening ...I w i- „1De Kirchentag te Berlijn in 1951 bleef in Stuttgart niet onbesproken. IS ae jaarlijkse Evangelische -werd door 87.000 man ént Oost-Duits- Niemöller was dan wel afwezig, maar „Kirchentag" tot een belang- land bijgewoond. „Berlijn" was een zijn geestverwanten Heinemann, indrukwekkende ontmoeting tussen Moehalsky en Gruber kwamen met rijke traditionele geoeurtems Kerkgyjfcg westen en het kerke- een oproep tegen de West-Duitse her- geworden. Naast allerlei offi- lijke Oosten. Die mogelijkheid bood bewapening. pïfiftl VprkoUitcA Hiemnknmvf-pn „Stuttgart" niet. Men verwachtte er Op de slotbijeenkomst heeft dr cieei-KerKeujse uijee omsi 1, 20.000 protestanten uit Oost-Duits- Heinemann zyn persoonlijke mening waar het WOOra Uiteraard iand, hun werden echter door de - vooral aan de geeste lijken is, is de „Kir chentag" het grote jaarlijkse appèl van de leken. „De kerk dan kerk, wanneer zij leeft in al haar leden," zei dan ook dr Von Thadden, de Duitse voorzitter van deze leden bijeenkomsten, die in 1950 te Essen, in 1951 te Berlijn en nu in Stuttgart plaats vonden. Zo'n Kirchentag is allereerst mas saal: de slotbijeenkomst werd te Stuttgart door 200,000 mensen bijge woond, De verleiding is natuurlijk groot dat massale te overschatten („wij rijn geen kerkelijke Olympi ade", waarschuwde Von Thadden), anderzijds echter zal zo'n ontmoeting van tienduizenden tot de onderlinge Oost-Duitse regering de interzonale passen geweigerd; er waren er nu slechts veertig. Maar in de Oost- Duitse kerkelijke gemeenten heeft men zich nu gelijktijdig op de zelfde vraagstukken bezonnen, die te Stuttj bij die van de Kirchentag achterge steld. Men mocht, zei hij, van de Kirchentag geen duidelijk woord over de herbewapening verlan gen, „omdat aan onze broederschap geen uni form inzicht geschonken is aangaande de weg die God ons ge biedt te gaan," In het ..woord", dat tenslotte offici eel van de Kirchentag uitging, wordt gewaagd van een toekom strijk van vrede en gerechtigheid. Doch wij SL*. kunnen afdwingen. Dat zal niet ge- motto Kiest het leven" aan de orde kwamen. Er waren vijf secties. Begrijpelij- mze trokken'de bijeenkomster van ae politieke sectie, die het on- zoeken naar derwerp „Leben im Volk" behandel- veelt. Ten a de, de meeste belangstelling. Of moet gen zijn wij niet allen tot hetzelfde lukken. Wij aanvaarden de .politieke kerwyze trokken-de bijeenkomsten en maatschappelijke spanningen en r datgene wat God ons be veelt. Ten aanzien van velerlei vra- men het betreuren, dat in Duitsland antwoord gekomen, maar wij nemen (trouwens, waar niet?) het leven der- van elkander aan, dat leder onzer mate verpolitiseerd is, dat daardoor die vragen voor het aanschijn van ook een bijeenkomst van gelovigen onze gemeenschappelijke God zal als deze tot toumooiveld van politiek trachten te beantwoorden. naar onze mening niet eisjn, aat hij da vacantie in een bepaald gedeelte van het jaar <b.v, de zomermaanden) zal genieten, tenzij de loonregeling ol du CAO. dit uitdrukkelijk regelt. Sommige bedrijven kennen, jaarlijks op vaste tij den terugkomende perioden van drukte en van slapte Wanneer er mets spe ciaals is voorgeschreven, is de Werk gever bevoegd het vacantie nemen m een drukke periode te verbieden er» van zijn personeel te verlangen. d«t bet tnode met vacantie gaat. is hier echter, dat men weet wanneer men wel en wanneer men met met vacantie kan gaan, zodat men zich daarop kan in stellen, Iets anders Is het, wanneer da werkgever bh «en plotseling optreden de stagnatie van zijn arbeider eist, dat zij nu maar meteen met vacantie gaan. In zo'n geval heeft de arbeider geen gelegenheid ztm vacantie voor te be reiden. En juist de mogelijkheid tot voorbereiding lijkt ons een der meest belangrijke voorwaarden om de vacan tie werkelijk te kunnen genieten. Be werkgever, die zo handelt, ont trekt 2ieh eigenlijk aan één. zijner ver plichtingen. Hij is n.l. verplicht bij be- drijfsstagnatle het loon door te betalen aan hen die bereid zijn gebleven te werken Hij is ook verplicht vacantie» te geven. Door het combineren van. deze twee neeft hij zich eigenlijk aan één verplichting onttrokken. Ons in ziens heeft de arbeider het recht op deie manier plotseling gegeven vacan tia te weigeren. Hij moet dan wet be denken. dat hij. wil hij later met enige kans op succes zijn vacantie kunnen opvorderen, bepaalde formaliteiten in acht moet nemen. Ten eerste moet h|j onmiddellijk dui delijk te kennen geven, dat hij desa Vacantie niet accepteert. Verder moet bij bereid blijven gedurende de stag natie te werken en desnoods andèr werk te verrichten, dan ztjn normale arbeid. Deze bereidheid moet hij even tueel kunnen aantonen. Het beste ie, wanneer hij zich iedere dag op het normale aanvangsuur gaat melden op het bedrijf, liefst in het bijzijn van ge tuigen. Biïjkt het bedrijf gesloten to zijn, of kan men geen getuigen krijgen, dan moet de melding toch worden voortgezet (men kan i mm erg niet Weten wanneer het bedrijf weer open gaat) doch verdient het ook aanbeveling de melding op gezette tijden (m>nstenti éénmaal per week) hij aangetekende brief te bevestigen. Onder alle omstan digheden moet de indruk worden ver meden, dat do arbeider in werkelijk heid toch met vacantie is gegaan. Djakarta ratificeert vriendschapsverdragen DJAKARTA. Het Indonesisch» parlement heeft Vrijdagmorgen met algemene stemmen de vriend schapsverdragen, gesloten met In dia, Birma, Pakistan en de Phüïp- pijnen geratificeerd. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Mukarto, heeft bij deze gelegenheid medegedeeld, dat er met verschillende Arabische landen nota's zij'n gewisseld over het openen van diplomatieke be trekkingen. Indonesië onderhoudt aeze reeds met Egypte, Saoedie- Arabië en Irak.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 4