Tweede ronde Hoe verwijdert men honderd millioen vlekken? Terugtocht noodzakelijk bij onverwachte aanval GELEZEN - Bemiddeling in conflict bij „De Ommelanden5 Sem Nijveen liet zich niet strikken in New York Niet kijken „Goede gezinsvoogd werkt door, ondanks falen" Maarschalk Juin over NATO-lactiek Doel: tijd winnen voor snel en krachtig tegenoffensief Europa kunnen aanval tegenhouden en gewogen T Directie: Ontslag aan 171 stakers kan niet ongedaan warden gemaakt - s Jeugdige gevangenen gingen er met een auto vandoor Indonesisch leger bevrijdt twee vrouwen „Niet schietenniet schieten schreeuwde Betsv Windzant Limburg urenlang in ban van fel onweer KANS VAN ZIJN LEVEN VERGOOID? „Disk-jockey" Sidney Gross snap't er niets van Benden actief in de Minahassa DB» Productie in VS van oorlogsvliegtuigen vervij fvoudigd Ontvluchte pupillen verdacht brand te hebben gesticht TOESTANDEN ZIJN VERANDERD Ouders, die hun kinderen verwaarlozen,- zijn voor de wet niet strafbaar Dinsdag 9 September 1952 3 FBANXFURT. Maarschalk Alphonse Juin, de opperbevelhebber van de Nato-landstrl.idkrachten op het Europese continent, heeft er gisteren op gewezen, dat in een eventuele" toekomstige oorlog de vijand de eerste slag zal toebrengen, omdat de Atlantische bondgenoten nu eenmaal nooit de aanvaller zullen zijn. De tegenpartij, zo verklaarde hy, kan zich altijd op lange termijn voorbereiden voor een aanval en zelf het moment be palen, waarop hij zijn agressieve plannen zal uitvoeren. Hjj voegde hfer echter aan toe, dat een dergelijke aanval een aanzienlijke concentratie van krachten vereiste en hy betwijfelde het of die concentratie van krachten zou kunnen geschieden, zonder dat wy dit zouden weten. De maarschalk prees de huidige Amerikaans-Franse oefening „Ro zenstruik" in Duitsland als een „zeer realistische conceptie" van een te rugtocht voor een overrompelende invasie in West-Duitsland. Hij noem de het „nonsens" met onvoldoende strijdkrachten aan een demarcatie lijn te wachten. In het beginstadium, zo zeïde hy, zullen onze vooruitge schoven troepen, welke numeriek niet sterk zijn, vertragende gevech ten moeten leveren, waarbij een ern stig treffen en zware verliezen ver meden moeten worden, totdat onze reserves aangevoerd zijn. De tactiek van Rommel in Noord-Afrika noem de hij een meesterlijk voorbeeld van zulk een terugtocht onder de druk van een veel sterkere vijand. „Ik ben niet een commandant met een defensieve instelling", ai- dus Juin. „Ik ben hiertoe gedwon gen door het gebrek aan middelen, maar ik zou alleen maar wachten op een gelegenheid voor een te genaanval. Wij dienen te proberen zo spoedig mogelijk het initiatief weer in handen te krijgen." In antwoord op een vraag of de geallieerden bij een eventuele oorlog goede hoop hadden de Rijn te be houden, zei de maarschalk: „"Wij hebben altijd hoop. Indien wij dat piet hadden, dan zou niemand de verantwoordelijkheid van een com mando hier aanvaarden. Er hangt echter zoveel af van de tijd en van andere factoren." In antwoord op een vraag of reke ning gehouden werd met de moge lijkheid, dat een agressor bacteriolo gische wapens zou gebruiken, zei Juin, dat dat inderdaad het geval was, „Rommel," zo zei Juin ook nog, „heeft ons geleerd, wat er met ver tragende gevechten kan worden be reikt. Gevangen tussen het Britse Minister Pace: Troepen der V.S. in WASHINGTON, Frank Pace, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft verklaard, dat het zevende Amerikaanse leger in Europa een eventuele Russische aanval zou kun nen tegenhouden to Mat*Amerika ge reed zou zijn om afdoende terug te slaan. Hij roemde de overzeese strijdmacht als de grootste, die da V.S. ooit in vredestijd hebben beze ten. Hij voegde hieraan toe, dat in een oorlog met de Sowjet-Unie de in dustriële macht van Arnerüta de doorslag zou geven, Ook zei hij: „Wij zullen de atoombom gebruiken als de president daar toestemming voor geeft. OT de reporters, die hun belevenis sen bij de Olympische Spelen te Helsinki ook in boekvorm hebben sa mengevat behoort de radio-versaIgge- ver Leo paeano. Van hem verscheen, in het handige en goedkope formaat van de Prisma-serie, het frisse boekje „Helsinki 1952". Pagano geeft een uit voerig en getrouw verslag van zpu „Finse" dagen. Hij had kennelijk, even min ais voor de microfoon, weinig moeite mei het zoeken naar woorden en zijn schrjjf+cir., i moet vrij hoog zun geweest. Zijn rciaau is mede daardoor weinig bloemrijk en hier en daar zelfs wat breedsprakig Maar het totale ver haal is er toch boeiend en interessant "bij gebleven, en een woord van critiek cf commentaar vloeide de schrijver ook al snel uit de pen. Dit boekje, waarm buiten een aantal foto's, een volledige lust van prijswinnaars »s opgenomen, zal zeker in handen ven een groot aantal sportliefhebbers komen. Uitgave „Het Spectrum",v Utrecht f 1.23. Onze, respectabele onsterfelijke lichtstad Parijs ie weder om verrijkt met een aardig en handig boekje, dat „Wandelgids door Parijs" heet en werd samengesteld door Com. Borstlap. De uitgeverij „De Eem" te Amsterdam zal vele liefhebbers van Parijs met deze uitgave een groot ge noegen hebben gedaan- Het boèk.ske be vat zeven met zorg samengestelde wan delingen alsmede uitvoerige inlichtingen over de bezienswaardigheden die men daarop ontmoet, eon beschrijving van de directe omgeving; St. Denis, Sèvres, Malmaison, Versailles en Fontainebleau. het heeft wandelka?rtjcs en een alge mene overzichtskaart van Parus en. ten slotte last not least een inleiding jnet beliarteiiawaardige wenken voor de toerist tlie Frankrijk voor het eerst be zoekt, alsmede gegevens, die hem zeker te stade kunnen komen. Bovendien be vat het gidsje een aantal reproducties van Parijse stadsgezichten naar fotogra fen van Editions Estei te Parijs De Pnjs is 2.95 De koper van het boekje aal bemerken, dat hij zijn geld goed heeft besteed. 8ste leger van Montgomery en geal lieerde troepen in Tunesië, viel hij aan met ongehoorde kracht en snel heid. Zijn doel was tyd te winnen." Bij de oefening „Rozenstruik", waaraan Amerikaanse en Franse di visies met 76.000 man deelnemen, mogen de verdedigers slechts met een tempo van 50 km per dag op de Rijn terugvallen. Men is van mening, dat indien de opmars van een vijand aldus vertraagd zou kunnen werden, rond de derde dag reserves ten oos ten van de Rijn in actie kunnen ko men. Geval van nekkramp in Maasland MAASLAND Bij een der in woners. de heer A. Korpel, is nekkramp geconstateerd. De patiënt, die in een ziekenhuis is opgenomen, ondergaat een penieiUine-behande- ling. "Zijn toestand was Maandag avond redelijk wel. CORRUPTE AFVAt (Van onze correspondent) GRONINGEN. In Den Haag ls Zaterdagmiddag een Informatieve be spreking gehouden over het conflict bij „De Ommelanden", onder leiding van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr J. A. Berger. Zowel vertegenwoordigers van „De Ommelanden" als van de A.N.A.B. zijn geboord. Mr Berger heeft het acoepteren van een bemiddelingspoging tot Dinsdagavond in beraad gehouden. „De Ommelanden" en de ANAB hebben zich in principe accoord ver klaard met een bemiddeling onder leiding van mr Berger. Indien over eenstemming over de bemiddelings- voorwaarden wordt bereikt en geen der betrokken partijen zich van de bemiddeling gaat distanciëren voor Vrijdag a.s., zat er op Vrijdagavond weer geconfereerd worden. De sta king duurt inmiddels onverminderd voort. Aldus een communiqué van de Inmiddels vernamen wij van de di rectie van „De Ommelanden", dat zij de bespreking zeer had geappreci eerd, maar dat het voornaamste voor stel van de ANAB het ontslag aan de 171 stakers ongedaan te maken, omdat zij anders buiten elke sociale voorziening zouden vallen onder de gegeven omstandigheden onmo gelijk te aanvaarden was, daar door deze staking, het karak ter van de fabriek een aan zienlijke wijziging zou hebben onder gaan. Exportmarkten voor velerlei producten gingen verloren en. thans wordt uitsluitend gewerkt aan de be reiding van volle melkpoeder en kleine hoeveelheden boter. Deze werkzaamheden vragen veel minder arbeiders. De heer Van der Ploeg van de ANAB betreurde het, dat „De Om melanden" deze uiteenzettirg had gegeven, omdat dit de bemiddelings positie van de heer Berger ten zeer ste zou bemoeilijken. Overigens zei- de hij: „Wij kunnen de uitbetalingen zeker nog wel een jaar volhouden zonder dat een beroep behoeft te worden gedaan op de kas van het N V.V. Ook de A N.A.B. is van me ning, dat een staking over het alge meen moet worden voorkomen. Maar hier hebben zes jaar van pogingen tot overleg geen enkel resultaat opgeleverd. Nu is dan eindelijk de emmer overgelopen. Dat de ANAB er op uit zou zijn om stakingen voort gang te doen vinden of uit te lokken Philippijnse artillerie in actie tegen communisten MANILLA. Op nog geen vijf tien kilometer afstand van Manil la is de Philippijnse artillerie in werking gekomen in een poging een communistische bende, die zich verschanst heeft in een bos in de buurt van de stad van gene raal Trias, ten Zuid-westen van Manilla, uit te roeien. De berde heeft onder meer de vorige week vier regeringsambtenaren ver moord. Bekers voor ket kroonjaar 1953 zijn op het ogenblik te zien in Londen. De beroemde Wedgwood- pottenbakkerij maakt dit aarde werk, dat motieven heeft ovt- worpen door de in de laatste oor log omgekomen Erie Rrrvifions. De oorspronkelijke ontwerpen waren bestemd voor de kroning van koning Eduard VIU. is onjuist. In de 52 jaar van zijn be staan is er twee keer een staking^ ge weest: één in 1851 en één thans. Béide keren was het bij „De Ommelanden". Indien de directie en het bestuur van „De Ommelanden" het niet:terugne- men van de arbeiders uitsluitend gronden op financiële en economische motieven dan stel ik daartegenover" aldus de heer Van der Ploeg, „dat ik mij moeilijk kan indenken, dat een wereldbedrijf met een dergelijke om zet aan .exportgoederen door een sta king van ruim veertien dagen 20U kunnen worden geruïneerd." Advertentie fi M Onrustig, gejaagd Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uwzenuwen. Ieder spoor ontbreekt ZUTPHEN. Twee jeugdige pu pillen van de Zutphense jeugdgevan genis, die te werk waren gesteld op de landbouwkolonie van de inrich ting „Het "Werkse Veld", zyn naar eerst nu bekend is Vrijdagnacht ontsnapt. De jongens stalen vlak bij de ko lonie een auto, waarmee zij maar enkele kilometers verder konden komen omdat de benzinetank nage noeg leeg was. Wat verderop poog den zij in te breken in. een garage, maar het slot bleek te solide. In Wamsveld vonden zij in een schuur tje twee fietsen, waarop zij verder zijn gegaan. Een der rijwielen is te ruggevonden, maar van de andere èn van de beide jongens ontbreekt nog ieder spoor. VIER WEKEN LANG MET BENDE DOOR DICHTE RIMBOE BANDOENG. Toen in de late namiddag van de 26ste Augustus de in het Cheribonse ontvoerde 50-jarige mevrouw Neyendorf en de 17-jarige Bet sy Windzant door manschap pen van het bataljon 321 wer den bevrijd uit handen van terroristen, betekende dit voor hen het einde van vier weken ondraaglijke spanning en ont beringen. Vier weken lang werden zij ge dwongen de door het leger opge jaagde bende bij nacht en ontij te volgen. „Als de avond viel", ver telde Betsy Windzant aan een re dacteur van „De Preangerbode" „cn we hadden on3 karig maal van een handvol droge rijst, wat zoute vis jes en een paar slokken thee naar binnen gewerkt, maakte de troep zich weer marsvaardig. Urenlang trokken we dan over veelal vrijwel onbegaanbare paden. Heuvel op, heuvel af met slechts nu en dan een korte rust. Vóór ons en achter ons doorlopend een aantal geünifor meerde lieden, „waardoor iedere kans op ontsnapping was uitgeslo ten" „Trouwens, waar heen zouden, we hebben moeten vluchtenWe hadden niet het minste idee waar we ons bevonden. Tegen de vroege morgen werd halt gehouden en sloegen de bendeleden hun kampe ment op. Meestal was er dan wel een goeboeg zo'n wachthuisje op de sawah in de buurt en kregen v;ij het bevel ons daarin terug te trekken. De ingang werd gesloten en gedurende de hele dag mochten we dit verblijf niet verlaten. Veelal sliepen we, want de „nachtelijke omzwervingen eisten natuurlijk veel van onze krachten". Nadat mej. Windzant had ver haald, dat de bende verscheidene keren, haastig de aftocht blies bij nadering van ieger-afdelingen, ver telde zij hoe zij waren bevrijd. „Het zal misschien zes uur in de avond zijn geweest toen we het bevel kregen op te breken. Op dat moment bevonden zich drie bende leden bij ons. Van de andere was mets te zien. Qn2e bewakers waren nogal onrustig en maanden ons voortdurend tot grotere spoed aan, maar daar we slechts even tevoren onze maaltijd hadden, ontvangen, haastten we ons niet. „Totdat plotseling van een tegen over ons liggende heuvel een schot klonk. Even later zagen we daar een in uniform geklede gedaante verschijnen. Onze begeleiders wer den door paniek bevangen, spron gen op en verdwenen in het kreu pelhout. Op dat ogenblik beseften we nog in het geheel niet, dat het einde van onze lijdensweg nabij was 1 integendeel, we meenden nu in handen van een andere bende te zijn gevallen. „Mevrouw Neyendorf stak de (Advertentie l.M.) Huisvrouwen kunnen haar ogen niet geloven. Iedere week gaan in Nederland min stens tien millioen stuks goed in de gezinswas. Dat goed bevat samen zeker honderd millioen vlekken. Om die honderd millioen vlekken draalt de hele wasdag. De fabrikanten van Castella (het blauwe pak voor de gezinswas) heb ben dat van den beginne af ingezien. Castella is zo samengesteld, dat alle vlekken zienderogen en met snel treinvaart verdwijnen. De vrouw, die voor het eerst met Castella wast en met door en door vuil goed te kampen heeft, kan dikwijls haar ogen niet geloven. Ook al, omdat Castella verrijkt is met Actief Wit, waardoor de vlekvrije was veel hel derder en zachter wordt dan met andere wasmiddelen te bereiken valt. Het vette, rijke sop van Castella spreekt trouwens boekdelen. Zo'n sop moet wel wonderen verrichten! En ondanks zijn fabelachtige was kracht is Castella volkomen veilig. De naam Castella heeft ook zulk een goede klank gekregen, doordat Cas tella een speciaal middel maakt voor de fijne was: het rose pak alkalivrije Castella Wolwas. Vier van de vijf huisvrouwen gebruiken voor het wassen van haar nylons, jumpertjes, de kleertjes van baby, etc. alléén clfcaliurye Castella Wolwas. Zij heb ben kunnen constateren, dat hun fijne goed dan viermaal zo lang mee gaat! Bliksem vernielde oogst en beschadigde gebouwen HEERLEN. Maandagmiddag heeft boven Zuid-Limburg een hevig onweer gewoed. Gedurende drie uur flitsten de bliksemschichten uit een donkere lucht en rolde de donder over het heuvelland. Enorme water massa's vielen neer, op sommige plaatsen vermengd met grote hagel korrels. De straten en wegen ston den blank en in de lagere delen kon men watorsnoodtafcrcïen zien, omdat de rioleringen het water niet konden verwerken. In Valkenburg sloeg de bliksem in de schuur van de hoeve „Berken hof". De hele oogst enkele tien duizenden kilo's graan en vrijwel alle landbo'—'werktuig"-" smgen verloren. De Zeer aanzienlijke schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Ook in de mij'nstreek, vooral in het land van Siltard. werden, gebou wen door de bliksem getroffen, waardoor schade werd aangericht. Branden braken echter niet. uit. In Noord-Limburg werden enkele mij ten op het veld getroffen en brand den uit. Enkele koeien werden in de weiden door de bliksem gedood. Fietser op onbewaakte overweg gedood ALMELO. Bij Het passeren Tan de onbewaakte overweg in Zende ren (gemeente Borne) rs Maandag avond een 28-jarige wielrijder Pla- tenkamp uit Bornerbroek door de trein gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Sem Nijveen, thans violist in Dolf van der Lin dens „Metropols-orkest", heeft misschien de kans van zijn leven laten glippen: h\j is nauteïyk juist van vacantie teruggekeerd nit Amrr'tka, waar hem o.a, een waste pïaaw in het orkest van de Ame rican Broadcasting Company is aangeboden en tenens de kans om een eigen ensemble op te richten. Sem Noveen heeft het niet ge daan, ook niet ondanks de sue ces sen die hij in zijn vacantie als hot- violist ai heeft geoogst. Want fi« Jieejt in feite nog heel wat öe- werkt in die vacantie. Hij kwam in New York, waar familie van hem woont, in contact met disk-jockey Sidney Gross, een man, wiens programma's een „luis terdichtheid" hebben van 2% mil lioen (luisteraarsDie Sidney was op het eerste gehoor verliefd op de platen die Sem.Nijveen o.a. van zijn destijds,bestaande kwartet had meegenomen. „Ik heb die pla ten met geen mogelijwheid meer terug kunnen krijgen. Sidney Gross had ze en hij hield ze," vertelt Sem Nijveen met nog steeds iets van een niet-begrijpen in zijn stem. Gross introduceerde hem in ver scheidene clubs en bij vele jazz- keizers (George Shearing, Charley Parker, Ella Fitzgerald, Tyrrie Glenn, Billy Haywood) en Sem Nijveen, „dat kereltje uit Hilver sum" zoals hij zelf zegt speelde in „The Embers", in „Bird- land" (waar Fïa Beek ook succes sen oogstte) en. in „Nicks Para dise" in Harlem, in het hartje vsn de negerwjjk. En in „Nick's Para dise". was Sem Nijveen de eerste blanke violist die voor het neger- publiek optrad. Geïntroduceerd, als „the greatest of Europe", de groot ste van Europa, was Sem daar na zijn optreden „the greatest all over the world". En toen kwam die aanbieding van de American Broadcasting Company, en de aanbieding voor een televisie-uitzending in Sep tember. Maar Sem Nijveen nam zijn viool weer onder zijn arm en stapte de boot op, naar Hilversum. Terug naar het Metropole-orkesi De kans van zijn leven laten glippen? Sidney -Gross draait in Amerika nu platen van die Ne derlandse hot-violist, van wie bij niets begrijpt. En Morton Gould speelt eerdaags Sem's compositie .Rubato". handen omhoog, maar ik riep alleen maar: „Niet schieten, niet schieten!" Daarop wenkte de man, die 002e belagers tot zo'n snelle aftocht had gedwongen, ons naderbij. Toen we dicht bij hem waren zagen we, dat hrj een militair was. Inmiddels wa ren ook zijn kameraden, die achter de heuvel hadden gelegen. Onze vreugde kende geen grenzen." DJAKARTA. Dezer dagen is een politie-patrouille bij Tomobon in de Minahassa door een gewa pende bende aangevallen. Hierbij werden een lid van de politie patrouille gedood en drie gewond. De bende vluchtte met medeneming van. een stengun en een geweer van de politie. Ook heeft een ben de het politiebureau te Tomohon aangevallen, waarbij een meisje werd gedood en twee personen werden gewond. (Advertentie LM,) Zuiver en ontsmet uw huid roet de hel der vloeibBTftD.D.D, De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIPAAN DOENINGEN WASHINGTON. De productie van Amerikaanse oorlogsvliegtuigen is meer dan vijf maal zo groot als bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog, zo verklaarde Maandag de Amerikaanse minister voor de Luchtvaart, Finletter. Hij voorspel de, dat de vervaardiging van vlieg tuigen in December 1952 zevenmaal zo groot zou zijn. Minister Finletter zei de juiste cijfers niet te kunnen onthullen. Industriële kringen schat ten, dat midden 1950 in het geheel ongeveer 250 militaire vliegtuigen per maand zijn geproduceerd. MEPPEL. De rijkspolitie te Meppel heeft twee jongens aan gehouden, die er van worden ver dacht brand te hebben gesticht in een kapitale boerderij aan de Drentse hoofdvaart, gelegen op de grens van de gemeenten Diever en Havelte. De boerderij is tot de grond toe afgebrand. De gearresteerden zijn ont snapte pupillen van een opvoe dingshuis voor jeugdige gederail- leerden te Vledder, die in de schuur van de boerderij de nacht door brachten, zonder daartoe verlof te hebben gevraagd. Koninklijk paar betuigt deelneming met ongeluk in Farnborough DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben aan de Koningin van Engeland telegrafisch hun deelneming betuigd naar aan leiding van het ongeluk tij'tiens de vliegfeesten te Farnborough. HE motorboot was de haven van IS Westerschelling binnengevallen en koerste nu, mooie witte golf- krulletjes snijdend, naar de wal. Zij had een groepje van zowat twintig kinderen aan boord, die zichop een kluitje, gereed hielden om aan land £e gaan, „Weet je wie daar achteraan staat?", zei een man, naast mij op de kade, ,J3eatrix!" Het bleek -waar. In zeiltenue ge kleed, stond onze Prinses tussen haar vrienden en vriendinnen, met wie zij een paar dagen op Vlieland. had doorgebracht. ,Je moet niet kijken als ze er af komt," vervolgde de man. „Ze is hier wel meer, zie je, maar we kij ken nóóit, 't ls zo naar, als ze ai- door wordt aangegaapt." Ik knikte „Dus niet kijken," herhaalde de man een beetje wrevelig, als vrees de hij dat ik. alles bederven zou. Toen legde de boot aan. Van de mensen op de kadedie allemaal wisten wie er aan boord was, maakte zich nu de gekunstelde bedrijvigheid meester die men na het bevel „actie!" kan waarnemen bij jilmfiguranten in een straat- scène: ze lopen alle kanten uit en kijken niet in de camera. Door de charmante bedoelingen van het col lectief meegesleept, begon ook ik ferm weg te stappen, sloeg een straatje in en kwam eerst aan een cafétafeltje weer tot stilstand. Toen ik zat en de pen op papier had gezet voor het eeuwige stukje trad een man binnen, die sprak.* „De Prinses is op ket eiland. Prin ses Beatrix." „O ja?", zei de ober,. ,jZe komt wel vaker op TerschellingLaatst heeft ze hier nog limonade gedron ken met een troep meisjes. We heb ben helemaal niet gekeken. Dat is veel prettiger voor haarbegrijpt u wel? Ik bracht haar, gewoon een flesje, net als de anderen." Nu ging de deur van de gelag kamer open en kwamen alle kinde ren, met de Prinses in hun midden, vrolijk joelend binnen. Aan de grote ronde tafel in de hoek gingen ze zitten. „Jongens," riep een der volwassen leiders van de groep, ,je kunt limo nade krijgen kersen, ananas, si nas zeg het maar eens" De ober gaf een ronduit meester lijke creatie van iemand die ge woon doet, toen hij de bestellingen noteerde; de eigenaar kwam. ge jaagd glimlachend binnenstappen, bedacht zich en verdween weer en wij, aan Cnze tafeltjes, dronken uit onze glazen, paften aan sigaren, schreven met de pennen, kuchten eens wat voor ons heen kortom, keken niét. Plotseling kwam een van de heren die het groepje begeleidden, op mij af en stak me de hand toeHet bleek een jongen van mijn school te zijn, tot een boom van een kerel uitgegroeid. Een paar minuten voer den we zo'n conversatie van: „Zo, ben je bij een krant? Journalist? En zie je Piet nog wel eens? Ik ook niet. Aatje is bij zijn vader In de zaakHelemaal niet veranderd. Hoe gaat het met je moeder?" Toen de munt op was, keerde hij naar het gezelschap terug- en boog ile m\j weer over mijn letteren Maar mijn oor hoefde niet te kij ken, om te vernemen hoe een jon gen vroeg; „Wie is dat?" En mijn vriend: „O, iemand die bij me op school was vroeger." En een andere kinderstem: Waarom zït-ie te schrijven?" Waarop mijn vriend to eer; „Hij is journalist. Bij een krant." En een meisjesstem: „Wie is journalist?" En mijn vriend: „Die daar, by dat tafeltjeStilte. Ik schreef studieus verder. Toen zei een ander meisje berispend: „Niet kijken KRONKEL. Naar aanleiding van ons artikel „Gezinsvoogdij heeft in zeer vele gevallen gefaald" een bespreking van mej. mr B. L. F. Clemens Schröners rapport „Gezinsvoogdij en levensloop", die wij plaatsten op Woensdag 20 Augustus schreef de heer G. J. Engels ons een uit voerige brief, waarvan wii, door ruimtegebrek gedwongen, alleen de belangrijkste gedeelten kunnen af drukken. „Uw recensent heeft met de plaatsing van dit artikel de gezins voogdij geen dienst bewezen," schrijft de heer Engels, die zelf gezinsvoogd is. „Dit artikel komt nl. onder de ogen van ouders der pupillen, van onderwijzers, werk gevers enz. Het moeilijkste deel van ons werk is juist het winnen van vertrouwen der mensen uit de omgeving van het kind en ik vrees, dat bet artikel ons werk nog moei lijker maakt. „Ernstige critiek op mej. Clemens' conclusies is op zijn plaats. Zij toch heeft gebruik moetèn maken van gevallen van twintig jaar ge leden. De toestanden 2nn sedertdien aanmerkelijk verbeterd. Haar be wering, dat de kinderrechter min der gezinsvoogden moet aanstellen, omdat deze niet voor hun taak ge schikt zouden zijn, wordt in som mige steden door de feiten gelo- genstraft. Mej. Clemens schrijft, dat niet tegenstaande het falen van net toezicht de pupillen nog goed terecht zijn gekomen. Kan mej- Clemens dan bepalen of de gezins voogd dan werkelijk heeft gefaald? Bij het toezichtwcrk moet, naast het warme hart, het nuchtere ver stand één der voornaamste factoren zijn. De insider weet nl., dat leu gen, bedrog, misleiding, en tegen werking schering en inslag zun bij het toezicht Het is hard te weten dat „ouders", die jarenlang hun kinderen kunnen verwaarlozen, mishandelen, voor misdadige praktijken gebruiken enz. voor de wet niet strafbaar zijn. De rechter staat alleen het middel van ontzetting uit de ouder lijke macht ter beschikking. Als iemand jonge katjes verdrinkt kan hij wèl voor de rechter komen! Misschien wel 80 pet der ontspo ringen van de jeugd zijn gevolgen van opvoedingsfouten. De ouders behoeven, meer toezicht dan de kinderen, doch'dat is niet de taak van de gezinsvoogden. Maar laat mej. Clemens eens proberen een jongen of meisje, dat gedurende zestien jaar door de ouders is ver pest in twee of drie jaar tot een bruikbaar mens te maken! Dus geen toezicht? Wij zeggen: proberen maar, je weet nooit hoe het afloopt. Maar op succes re kenen we nooit. Wie dat wel doet kan er beter niet mee beginnen, evenmin als met de romantiek a la Boefje of Siske de Rat. Niets Is harder en nuchterder dan het werk van de gezinsvoogd. Natuurlijk falen we, maar laat mej. Clemens één opvoeder zonder fouten aan wijzen. Die bestaat immers niet!" (Mej. Clemen's rapport verscheen kort geleden onder auspiciën van het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde. Het onderzoek, dat zij instelde, ge schiedde op verzoek van „Pro Juvep- tute," Wij meenden te mogen aanna men, dat beiden mej. Clemens" tone*-^- sies wel zouden onderschrijven. Het rapport bevat suggesties voor de hui dige praktijk, o.m, één, gencht tot de kinderrechters, voorlopig het toezicht te beperken tot kinderen uit de „meer normale gezinnen", omdat te weinig ge zinsvoogden (lang niet alle!) waarlijk voor hun taak zijn berekend. En hoe hard dergelijke dingen ook klinken, het komt ons nodig voor ze óók In het openbaar te zeggen. Juist* die moed en de vruheid, ook de minder pixUige. dingen onomwonden te kunnen uitspre ken. is een der kostelijkste goederen van de democratische pers. Uti deze overwegingen meenden, wü aan mej. Clemen's, conclusies aandacht te moeten, schenken. Red.) Anti-communisten in. Bohemen veroordeeld WENEN. Ecu Tsjechisch ge rechtshof in Hlitisko (Bohemen) heeft 12 personen tot gevangenis straffen variërend van IB maan den tot 12 jaar veroordeeld we gens het houden van anti-com munistische bijeenkomsten en schieten op afbeeldingen van de communistische president Gott- wald. Eén van de veroordeelden, was een katholiek priester, die tevens schuldig bevonden was aan het lezen van tegen de staat gerichte herderlijke brieven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3