Nederlandse duikboot bij Noorse kust aangehouden PBO heeft minister mèt een portefeuille Duitse socialisten tegen Europese grondwet Naguib stelt tribunalen in tegen corruptie Kamervoorzitter boos over hulde aan de prinses Als twee druppels water „MAIN BRA CE" IN VOLLE GANG Blauwevloot: Oranje-strijdmacht op eiland Moskenes bombarderen Tito: Triest mag geen aanleiding voor conflict zijn Radioprogramma Televisie-programma Dodelijk ongeval bij Main Brace Amerika beleeft iveer hittegolf Binnen enkele jaren atoomvliegtuigen Adspirant-M.T.S.-ers reden in de Tour de France Opzet vormt obstakel voor stichting werkelijk verenigd Europa Twee nieuwe partijen in West-Duitsland Belgische ex-illegalen demonstreren tegen gratie-beleid KAB huldigde haar scheidende voorzitter A. C. de Bruijn Schip met kostbare lading gebroken „Alioth" weer naar Brazilië vertrokken Zuiveringsprocessen gaan binnenkort beginnen Bulgaren betichten Tito's diplomaten van spionnage PRINSJESDAG EN ZIJN HISTORIE Dr Van Raalte schrijft over eerbetoon aan het staatshoofd en tal van andere zaken Post voor overzee 6 Maandag 15 September 1952 OSLO. Britse duikboten behorende tot de „Oranje" strijdkrachten hebben zich gisteravond bezig gehouden met het münen leggen In de Korsfjord ten Zuiden van Bergen. „Blauwe" mijnenvegers zijn nu druk bezig de fjord schoon te maken. En daarmee is de grote Westelijke vioot- oefening JVfaln Brace" in volle gang. Gistermiddag werd een andere oranje-onderzeeer (Nederland) verrast door een antiduïkbootvaartuig, ter wijl zjj trachtte de haven van Bergen te bereiken (onder water). Door dieptebommen moest de duikboot naar boven komen. De kapitein werden vragen gesteld. Later mocht de onderzeeër verder gaan. lll!Iitimi!!lIi;.-i!»'W;fiyf:',j|6!|ii De belangstelling wordt nu meer en meer geconcentreerd op het ge bied om Bodoe, ten Zuiden van Nar vik. waar een Oranje-invasie ver wacht wordt. De hlauwe-Armada die van Schot land komt is, naar onofficieel ver wacht wordt, van plan het eiland Moskenes Dinsdag of Woensdag te gaan bombarderen met zware ka nonnen om de oranje-strijdkrachten van het eiland te verdrijven. Verwacht wordt tevens dat straal vliegtuigen vanaf land en vliegdek schepen een belangrijke rol zullen spelen in deze phase van de ma noeuvres. De Nederlandse torpedobootjagers zullen met hun formatie tot circa 67 graden noorderbreedte opvaren, bezuiden de Lofoten. Daarna zal de groep near het Zuiden gaan„ Gedu- rende dertien dagen zal elk schip en elk vliegtuig (zowel van land- bases als van vliegdekschepen) met niet bekend zijnde, maar in de plan nen. van de oefening opgenomen „verrassingen" hebben rekening te houden. De „Banekert" en de „Van Ga len" zullen na de oefening „Mam- brace" van 26 September ai een niet-officieel bezoek brengen aan Goeteborg in Zweden. Dit bezoek zal vier dagen duren, daarna wordt naar Den Helder gevaren, waar de schepen omstreeks 3 October zullen aankomen. BELGRADO. Maarschalk Tito heeft in een rede Italië nogmaals voorgesteld Triest tot een condomi nium te maken, hestnurd door een regering, die door de bevolking van Triest is gekozen met een gouver neur, die aangewezen wordt met instemming van Juego-Slavië Italië. Maarschalk Tito zeide de kwestie-Triest eens en voor al ge regeld te willen zien, zodanig dat conflicten uitgesloten zouden zijn. Een verdeling op ethnische gron den zeide hij te verwerpen, van wege de lange periode van „dena- "Konalisatiepolitiek ten aanziejt van de Slovenen". Van deze voorstellen kon Joego-SIavië niet afwijken. Mochten deze echter thans „om. in tern-politieke redenen" onaanvaard baar voor de andere partij zijn, dan zou het het beste zijn de gehele kwestie te laten rusten en. te pogen op andere puntenmet Italië naar overeenstemming te streven. Zes Arabische landen willen Palestijnse kwestie voor V.N. NEW YORK. Ds zes Arabische leden van de Verenigde Naties (Egypte, Syrië, Libanon, Irak, Saoe- di Arabië en Jemen) hebben Za terdag de secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie verzocht op de voorlopige agenda van de komende algemene vergadering de kwestie der werkzaamheden van de ver zoeningscommissies voor Palestina op te nemen. DINSDAG 16 SEPTEMBER Hilversum g. 402 *n. AVRO; 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon- ïtiuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.10 Gramofoanmuziek; 9.00 Morgenwijding- S.15 Graraofooumu- ziek; 8.30 voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden.; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11-00 Voor de zieken; 11.30 Orgelconcert; 12.00 Lichte muziek; Nationaal programma; 12.30 Nieuws en laad- en tuinbouwmededelingcn; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Reportage Ope ning Staten-Generaal; 13.10 Troonrede door ELM. Koningin Juliana, gevolgd door reportage van het vertrek van H.M. de Koningin AVrO: 13.40 Neder landse liedjes en dansen; 14.10 Piano recital: 14.40 Schoolradio: 15.00 Gramo foonmuziek; 15.30 „Het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amsterdam klankbeeld; 16.00 Dansmuziek; 16.30 Voor de Jeugd; 17-15 Dansmuziek; 17-50 Gramofocnmuziek; 18.00 Nieuws; 1825 Promenade-orkest; 18.50 ,.De MilHoenetU nota", causerie; lü.flo pianospel: 19-15 „Paris vous parle"; 1920 Orgel en piano- 19.4o lïondetafcl Parlement; 20.00 Nieuws; 20.Q5 Herhaling Troonrede; 20.30 Lichte muziek; 21.10 Ik weet, ik weet wat U niet weet; 21.25 Medede lingen; 21.30 Disco-causerie; 22.15 Gra mofoonmuziek; 22.45 Buitenlands over zicht; 23.00 Nieuws; 23-15 New York Calling; 23.20 Amusementsmuziek; 23.50 —24.00 Gramofoonmuziek, Hilversum n, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Hoogmis; 9.30 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gramofoonmu ziek; 11-00 Voor de vrouw; 11-30 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Amusements muziek; Nationaal Programma; 12.30 Nieuws en land- en tuinb ouwrn eded e- lingen; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Reportage opening Staten-Generaal; 33.10 Troonrede door H.M. Koningin Ju liana, gevplgd door reportage van het vertrek van H-M. de Koningin. KRO; 13.40 Gramofoonmuziek; 14.00 Gevari eerd programma; 14,50 Gramofoonmu ziek; 15.00 „Hier Vrij Europa"; 15.30 .Hen Je 2estig?"'; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie ken lof; 17.00 Voor de Jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Henk Dennert: „Cujacao, toeristenoord in de Caraïbi- sche Zee": 1BA0 Gramofoonmuziek; 1820 Spoxtpraatja; 13-30 Metropole orkest, koor en solisten; 1852 Militaire repor tage; 19,00 Nieuws; 19.10 Gramofoon muziek; 19J5 „Dit het Boek der Boe ken"; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Omroeporkest en solist (In de pauze: De Radiodokter) 21.55 „Gesprek in de trein", radio-fantasie; 22.37 Gramofoon muziek; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23,00 Nieuws; 23,15—24.00 Gra mofoonmuziek. ENGELAND BBC Light Programme. ï50o en 247 m. 12.(30 Lichte muziek; 12.45 Orkestcon cert; 13,45 Voor de kinderen; 14.00 Voor de vrouw; 15-00 Gevarieerde muziek; 15.45 Lichte muziek; 16.15 Mrs. Dale's Dagboek; 16.30 Orgelspel; 17-00 Koper- orkest; 17.30 Gevarieerde muziek: 18.00 Variété orkest en solist; 18.45 Hoorspel; 39.00 Nieuws en radiojournaal; 29.25 Sport; 19-30 Gevarieerd programma; 20.15 Hoorspel; 21.00 Verzoekprogramma; 21,30 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Ac tualiteiten: 22.20 Lichte muziek; 23-00 Voordracht; 23.15 Gevarieerde muziek-, 23.56—24,00 Nieuws. belgib 324 m. 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 V/eer- ber.; 12.34 Gramofoonmuziek; 12.50 Koersen; 12,55 Gramofoonmuziek; 13-00 Nieuws; 13.15 Tuinbouwkroniek; 13.20 Pianospel; 13.35 Gramofoonmuziek 13.45 Pianospel; 24.00, 14.45, 15.15. 16.00 en 16.30 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 voor de kleuters; 17.30 Gramofoonmuziek: 17.50 De wereld van het beek; 18.00 jeugd groepen; 18.30 Voor de soldaten; 13.90 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.50 Syndicale kroniek: 20.00 Hoorspel; 21-05 en 21-15 Gramofoonmuziek; 21.30 So praan en piano; 22.00 Nieuws- 22.15 Lichte muziek; 22.45 Spirituals; '22.55— 23.00 Nieuws. EXPERIMENTELE TELEVISIE PROGRAMMA'S Dinsdag 16 September 1952, Nationaal programma. 12.25plm. 13.40 Prinsjesdag 1932, 20.15plm. 21.45 Herhaling repor tage uit 's-Gravenhage. (Onvoor- feïene omstandigheden, voorbehou den). OSLO. De operatie Main Brace heeft haar eerste dodelijk ongeluk gehad toen een Thunder jet van de Noorse luchtmacht neerstortte in de bossen ten Noorden van Oslo, waarbij de piloot gedood werd. Het toestel was in "botsing geweest met een an dere Thunder jet. NEW YORK. Zaterdag is het de warmste 13 September uit de .ge schiedenis van New York geweest. De thermometers wezen 93 graden Fahrenheit aan. In de meeste staten ten Oosten van de Mississippi heerste een hittegolf. In Baltimore werd een temperatuur van 97 graden Fahrenheit geregis- streerd en in Chicago een van"93 gra den. In het Westen is het echter koel. NEW-HAVEN Binnen enkele jaren zullen vliegtuigen in pebruiJc ■worden genomen, die door atoom kracht worden aangedreven en met grote snelheid enorme afstanden zullen kunnen afleggen. De volgen de logische stap zou dan zijn een luchtschip met straalaandrijving, ■waarbij atomische brandstof zou worden gebruikt, dit verklaarde Zondag de Amerikaanse natuurkun dige prof. Watson van de Yale-uni- versiteit „Zulk een luchtschip zou zich in het heelal kunnen bewegen, waar bij voorwaarts gerichte straalpijpen als remmen konden worden ge bruikt. Het zou tot een kunstmatige satelliet van de aarde kunnen, wor den door op voldoende hoogte mo toren eenvoudig af te zetten. Ook een reis naar de maan zou mogelijk zijn dank zij de langdurende atomi sche brandstof, aldus prof. Watson. BONN. De afgevaardigden van de Duitse sociaal-democratische partij (SPD) zullen niet deelnemen aan de besprekingen van de grondwetgevende vergadering voor een toekomstige Europese gemeenschap. De raad van de party heeft besloten de Europese grondwetgevende vergadering te boycot ten, „daar zy slechts streeft naar het vormen van een politieke basis voor de defensie van de leden van een „klein Europa". Duitsland. De missie wordt be schouwd als niet-gerechtigd. tot het uitvoeren van de taak, die zy op zich genomen heeft. Het feestuur van de SPD heeft Zondag verklaard, dat de poging, aan het parlement van de kolen- en staalgemeenschap de uitwerking van een Europese grondwet in de geest van de Europese defensie gemeenschap op te dragen, de be doeling in zich bergt, „de aandacht af te leiden" van economische kwesties naar algemeen politieke vraagstukken. De gehele opzet, aldus een com muniqué, vormt slechts een obsta kel voor de stichting van een wer kelijk Verenigd Europa. De partijraad heeft zich tevens uitgesproken tegen onderhandelin gen „of zelfs een onderhoud" met de missie van vijf man uit Oost- Duitsland. Slechts een vier-mo- gendhedenconferentie kan volgens de raad leiden tot hereniging van Drs Diederich uit Ernstige twijfel aan succes van emigratie ZUTPHEN- Op een vergade ring van Gelderse en Overijsselse predikanten heeft drs J. Diederich, Vrijdag uiteengezet, dat de cijfers, die over de emigratie uit Neder land bekend «ijn, -eCfi verkeerde indruk kunnen wekken. Men neemt namelijk in de meeste gevallen wel notitie van de aantallen emi granten, maar niet van hen, die terugkeren. Toch is het verschil tussen deze beide groepen tenslotte het aantal, dat in werkelijkheid ons land heeft verlaten. Zo ver trokken in 1949 uit Nederland 58.000 personen, terwijl er 36.300 terugkeerden. In 1950 gingen er zelfs 20.000 minder weg dan er terugkwamen en in 1951 was het overschot aan emigranten slechts 20.000, BONN. In West-Duitsland zijn twee nieuwe partijen opge richt, de „Deutsche Staatspartei" en de „Republikanische Biirger- partei Deutschlands", De Duitse Staatspartij staat on der leiding van Bluemei, Zij is de opvolgster van de Beierse socia listische landspartij en zegt uiterst rechts te zijn, de grondwet van Bonn te steunen en te streven naar een „waarlijk Europese ge dachte." De Republikeinse Burgerpartij staat onder leiding van dr Pietz- ner, streeft naar een Europese eenheid op federatieve basis en wenst grote lagen van de bevol king voor armoede te vrijwaren door een middenweg tussen vrije en geleide economie te bewande len, een middenweg tussen de re- geringspolitiek en de politiek van de socialistische oppositie. Premier van Libanon kan geen regering vormen BEIROET. De aangewezen pre- mier van Libanon, Saeb Salam, heeft de president van de republiek mee gedeeld dat hij niet in staat is een nieuwe regering te vormen. Hij is benoemd tot hoofd van een nieuwe voorlopige regering van drie leden. Te Beiroet gelooft men, dat deze onvoorziene ontwikkeling in de toe stand de oppositie, die aandringt op een algemene staking in het gehele land, in haar houding zal stijven. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een stoet van om en bij 20.000 betogers, allen voor malige verzetslieden en politieke gevangenen, alsmede oorlogsinva liden- en weduwen, trok Zondag middag met honderden zwart-om- floerste vaandels door de straten van de Brusselse binnenstad ach ter een spandoek, waarop „Eer bied voor het Recht" stond te lezen. Met borden waarop de namen van alle Duitse concentratiekam pen bittere herinneringen wekten, bracht deze stoet waardig haar verontwaardiging tot uiting over de clementiepolitiek der regering. Zowel uit het Vlaamse als uit het Waalse land hadden de beto gers gevolg gegeven aan de uitno diging van het „Comité van be roep op het land" dat buiten de politiek om, de regering een halt wenst toe te roepen met betrek king tot de door haar al te ruim verleende genademaatregelen ten gunste van oorlogsmisdadigers en collaborateurs. De oudere studenten van de Bond van Leerlingen van de Middelbaar Technische School hebben hun jongere broeders, die dit jaar de studie zullen beginnen, bij wijze van ontgroening een soortement Tour de France laten' maken door de stad. Zaterdag middag werd van de school ge start, de jonge knapen, raar toe getakeld en allemaal op de fiets natuurlijk, reden voorafgegaan door een auto met de oudere „he ren" door de straten, waar de op tocht vanzelfsprekend niet weinig opzien baarde. Onderweg kregen de „Tour de Fra nee-mannen" een snee droog brood om op krachten te blijven, wat wel nodig was ook, want ze moesten een keer met de fiets door het puin met leeggelopen banden en daarna de bandjes weer oppompen. Hoewel echte renners dat aan hun gade plegen over te laten, moesten onze M.T.S.-cracks een stoepje schoon maken en geen klein stoepje ook, namelijk het bordes van het- Raadhuis. Een en ander geschied de natuurlijk met veel misbaar. Tenslotte, teruggekeerd op het parkeerterrein van Ahoy. moesten daar nog de klassementsproeven worden afgelegd en pas toen vond de ontgraenïngscommissie het welletjes, UTRECHT. Minister A. C. de Bruijn heeft Zaterdag van de be stuurders der Katholieke Arbeiders- Beweging een portefeuille cadeau gekregen. „Nu weten wij zeker, dat het departement voor de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie een portefeuille heeft", zei hun woord voerder J. W. v. d. Akker tot de scheidende voorzitter. De buitengewone verbondsverga- dertag, waar de heer De Bruijn zijn functie neerlegde, is tot een demonstratie van dank en eerbied geworden voor wat de nieuwe mi nister voor de KAB, èa voor bet gehele Nederlandse maatschappe lijke leven heeft gedaan. Tientallen sprekers uit alle mogelijke kringen van ons volk hebben minister De Bruijn hartelijk gehuldigd. Behalve de portefeuille schonk de KAB hem een salon-ameublement. In de hal van het „Huis van de Arbeid" in Utrecht zal een bronzen plaquette met zijn beeltenis worden aange bracht. Naar eerst thans bekend is ge worden, is het 686 ton metende mo torschip „Luxembourg" uit Koblenz, op weg van Keulen naar Antwer pen en geladen met 35 luxe auto's en montage-delen voor 40 autobus sen, Donderdagmiddag onder Sta- venisse omhooggevaren en enkele uren later gebroken. Eergings-vaarluigen hebben ge tracht schip en lading vlot te krij gen, wat niet gelukt is. Nadat het schip gebroken was, is men begonnen met het bergen van de uiteraard zeer kostbare lading. De berging is opgedragen aan Van der Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam, waarvan h§t bergings vaartuig ter plaatse is. Groot ber gingsmateriaal, waaronder enkele bakken, is onderweg en kan elk ogenblik het schip bereiken. Sff Van de scheepswerf Waster- broek, firma J. G. Brörken in Wes- terbroek. Groningen, is een kust vaartuig te water gelaten, dat daar gebouwd wordt voor de K.N.SM. Het schip werd „Ilias" gedoopt. Volgens opgave van Dirkzwa gers' Scheepsagentuur N.V. te Maassluis zijn gedurende de afgelo pen week 343 schepen metende 518,145 n.r.t. de Nieuwe Waterweg binnengekomen tegen 339 schepen metende 615.083 n.r,t. in dezelfde week van het vorig jaar. Sedert 1 Januari 1952 zijn aangekomen 12.377 schepen metende 20.202.306 n-r.t. te gen 30.670 schepen metende 17.523.829 n.r,t. in dezelfde periode van 1951 ROTTERDAM. Het motor schip „Alioth" is Zaterdagmiddag weer naar Brazilië vertrokken. Aan boord bevinden zich de elf land bouwersgezinnen, die zich in Castrolande gaan vestigen. Hope lijk heeft het schip nu meer geluk dan op Vrijdag 5 September de oorspronkelijke vertrekdatum toen het, nauwelijks op de Nieuwe Waterweg, met motorpech naar Rotterdam moest terugvaren. De Egyptische regering zal met spoed processen beginnen tegen de ongeveer zestig politieke leiders, die een week geleden zijn gearresteerd, „teneinde voorbereidingen te treffen voor zuivere en eerlijke verkiezin gen." Het kabinet van minister-president Naguib heeft zyn goedkeuring ge hecht aan een wet, waarbij speciale tribunalen worden ingesteld voor „het politieke zuiveringsproces". De regering zal binnenkort vijf commissies instellen, waarin hoge beambten zitting zullen hebben die tot taak zullen krijgen nieuwe richt lijnen vast te stellen voor de door Egypte m.b.t. internationale vraag stukken te volgen politiek. Er zal on der meer aandacht worden geschon ken aan het Brits-Egyptische geschil, het vraagstuk van de Soedan, de be trekkingen tussen Egypte en Israël en de verdediging van het Mïdden- I Oosten. Minister De Bruijn zag in zijn benoeming tot minister een uiting van de emancipatie der arbeiders. „Dit houdt beloften in voor de toekomst", zei hij, „wat mijn be leid betreft kan ik U slechts dit zeggen: ik zal mijn best doen de belangen van ons volk te dienen. Mijn zo nauw aan de K.A.B. ver bonden verleden zal ik nimmer verloochenen". SOFIA. De Bulgaarse legering heeft bjj de Joégo-Slavische am bassade te Sofia in een nota „krach tig geprotesteerd tegen bepaalde ac tiviteiten van Joego-Slavische diplo maten in Bulgarije". Volgens de nota maken deze laat- sten zich aan spionnage schuldig en hebben zij m het bijzonder m de ambassade onderdak verschaft aan een persoon, die door de Bulgaarse autoriteiten wordt gezocht, en zijn „onwettige ontkoming" naar Joego slavië vergemakkelijkt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de Ridderzaal zal op Prinsjesdag na voorlezing van de Troonrede, naar oud gebruik weer het Leve de Koningin'* klinken. Een juichkreet aangeheven door de voorzitter mr Jonkman die daarmee het voorbeeld van een voorganger uit 1815 volgt. Doch deze voorganger richtte zich uiteraard tot een mannelijk staatshoofd. De uitroep ,X>eve de Koningin" werd het eerst gehoord in iffgy uit de mond van het toen naar leeftijd oudste Tweede Kamerlid Donner, Zijn collega Van Kerkwijkdie langer dan hij in de Kamer zat, was er toen wat boos over, dat Donner hem dit had afgesnoept Desondanks heeft de heer Donner tot 1901, toen hij ophield Kamerlid te zijn, zijn initiatief telkenjare herhaald. Nadat eerst Baron van der Borch van Verwolde en daar na mr Rink deze traditie hadden voortgezet, is het tot 1946 Duymaer van Twist geweest die haar nog lange jaren heeft volgehouden. Daarna echter hief de voorzitter der verenigde vergadering weer zelf als eerste de kreet ter ere van het staatshoofd aan, die overigens evenmin als voorheen officieel in de handelingen wordt vermeld. Uiteraard „bezondigden" de ge noemde Kamerleden** zich niet aan deze uitroep zonder toestemming van hun voorzitter. Want strikt ge nomen heeft geen der Kamerleden het recht in de openmgsbijeen- komst het woord'te voeren. In 1929 is op deze regel echter in breuk gemaakt. Toen voegde de heer Van Rappard aanhet „Leve de Koningin" een onverwachts „Leve de Prinses" toe, waarop mr Heemskerk zich geroepen voelde om ook Prins Hendrik te betrek ken in de toejuichingen. .Over deze vrijbuiterij van Van Rappard was de toenmalige voorzitter, de heer De Vos van Steen wijk, zeer ver ontwaardigd; „Niet hij heeft te be palen wat er in de Ridderzaal zal gebeuren, maar ik," zo zei hij nijdig. Kan de voorzitter voor de ope ningsplechtigheid echter het regle ment van orde van de vergadering der Staten-Generaal bezigen? Deze vraag is gerezen toen in 1932 en'34 van communistische zijde pogingen werden ondernomen om de orde te verstoren. De vraag lijkt een zuiver academische, maar in feite is dat niet zo. Eigenlijk krijgt de bijeen komst pas het karakter van een vergadering nadat het staatshoofd aan het eind van de troonrede de zitting van de Staten-Generaal voor geopend heeft verklaard. Der halve kan strikt juridisch genomen van een vergadering geen sprake zijn voordat de zitting is geopend. Het reglement van orde kan dan dus niet toegepast worden. Toch staat de voorzitter niet machteloos. Hij kan zich beroepen op het grondwettelijk voorschrift dat hem de leiding van de „bijeenkomst" heeft toegedacht. Wij ontlenen deze bijzonderheid aan een. boekje, dat onze medewer ker dr E. van Raalte schreef op verzoek van de drukkerij Levisson uit Den Haag, die met de uitgave van dit bijzonder fraai verzorgd geschrift haar gouden jubileum (Advertentie I. M.) door Samuel W. Taylor „Eén heel klein glaasje, onderweg hierheen," zei hij. „Is het niet waar. Chick?" „Ja hoor, meer niet." „Je had beter wat kunnen eten, zei ze. „Ik had wel wat voor je klaargezet, maar ik had er geen idee van, wanneer je terug zou zijn. Ik was even op visite hier naast, bij de Webb's. Die kleine jongen groeit met de dag. Nee, laat mij maar voor het eten zor gen, eet jy maar." „Het kan me met schelen als hy drinkt," zei ze tegen mij, „maar als hij drinkt eet bij niet. Hij is toch al zo mager als een lat. Drank is vertellen, Ik wou dat Bill er maar mee ophield. Hij brengt er toch niets van terecht. Ik weet niet, hoeveel keren hij een. hond voor een flink be drag heeft kunnen verkopen. En lou ter en alleen omdat die mensen hem niet aanstonden, deed hij het niet. Als hij er niet zeker van is, dat een hond een goed tehuis krijgt, verkoopt hij hem onder geen voorwaarde. Hij is gekker op zijn honden dan op mij. Als er iemand komt, die veel van honden houdt en er goed voor zorgt, geeft Bill hem er gewoon een cadeau. Maar dat is geen zaken doen! Ik heb hem al 7.0 dikwijls gezegd: laat mij nou maar voor de verkoop zorgen. Maar nee hoor! Kun je denken! Ik zijn honden verkopen? Ik wou maar dat hij er mee ophield. Mijn idee is, een klein kapitaaltje zien te krygen om een klein eethuisje langs de auto weg te kopen. Dat is een goudmijn tje. Een mens moet vooruitkijken. We worden er niet jonger op." „Denkt u dat u aan zo'n klein kapi taaltje kunt komen?" „Dat komt wel voor elkaar", zei ze. „Dat dacht Curly ook." „Maar wij zijn zo stom niet, wees daar maar niet bang voor. Rand hoeft met ons de kachel niet aan te ma ken." „En u wou zeker ook nog wat voor uw ouwe dag hebben, niet?" Ze keek me wantrouwig aan. „Daar had Ik het niet over," ,Dat is toch zo gek niet? Jullie krijgen je portie, omdat je een hele- boord. Buster en Ethelene kwamen bin nen. Toen Ethelene me zag, greep ze met haar hand naar haar maag. Bus ter keek me even onderzoekend aan en wendde toen zijn ogen af. Hij ging ^in een kapotte fauteuil zitten en keek de kamer rond. „Wat is er met jou gebeurd., Chick?", vroeg Ethelene. „Wat is er met Je gezicht aan de hand?" „Galeik." eens een kans hebt gegeven en ik daar nooit gebruik van heb ge maakt?" Ethelene had vaak uitdagend vrien delijk tegen me gedaan, wanneer Buster weg was, doch ik was daar nooit op ingegaan. „Ik heb je nooit de kans gegeven", zei ze. „Ik voelde me dikwijls erg eenzaam en ik had medelijden met je. Ik wou dat alles anders afgelopen was, Chick. Eigenlijk moest ik nu „Je ziet er uit als een gekookte *zjjn; omdat je me gisteren zo ge- kreeft." stompt hebt. Maar misschien was het „Hoe ben je op die avond die agent mijn verdiende loon." kwijtgeraakt? vroeg E^ter. ».Dat heb me ,jaalc afgevraagd, waar h!~eË Innlf nrp" om W en Buster bÜ elkaar zijn ge zorgd. Die agent heeft onsP«j- bleven. Laat je hem schieten, nu deze cies verteld, hoe dat in zyn werk ge- geschIedenis 'algetapen is?" gaan is. „Laat hem nou met rust, Buster zei Ethelene. „Je weet hoe hij zich gevoelt. Zeg nu maar niets tegen hem." „Dat weet ik heel best. Denk je soms dat ik me zo lekker voel?", riep Buster. „De hele dag beulen we ons af voor dit zaakje. We staan er mee op en gaan er mee naar bed. Ik kan me de tijd niet meer herinneren dat we niet met deze geschiedenis bezig waren. En nou ziet hij nog kans om zó mooi te praten, dat die agent hem laat gaan, waardoor al onze bereke ningen in het honderd lopen. Ik weet best hoe h ij zich voelt!" .Als die hond hier niet by me zat", zei ik, „dan zou ik je eens goed dui delijk maken, hoe ik me voel." heeft willen vieren. Hierin treft men nog talrijke andere gegevens aan, die betrekking hebben op de geschiedenis van „de opening der Staten-Generaal van 1814 tot 1952". Dit bedrijf gaf hiermee een voor beeld dat gaarne aan andere feest vierende ondernemingen ter navol ging zy aanbevolen. Want dit is nu eens geen dor verhaal over de feschiedenis van een feestvierend edrijf, neen, hiermee 1 is aan de belangstelling van de historie van. ons staatsrecht bepaald een dienst bewezen. Wie iets wil weten over de geschiedenis van Prinsjesdag het tijdstip, de stoet, bet ceremo nieel e.d. hij kan nu terecht. Louter staatsrechtelijk is het boekje overigens niet. De schrijver heeft zich verdiept in vrijwel alles wat met de openingsplechtigheid te maken heeft. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM Thuisreis: PH- TDN (Vlaardtegen) gistermiddag op Schiphol geland; PH-TDG (Gou da) werd vanochtend tegen half twaalf te Frankfort verwacht; PH-TDB (Walcheren) moet mor genmiddag om twaalf uur uit Tokio vertrekken. Uitreis: PH-TEP (Pontianak) moest vanmiddag om 15.11 uur uit Singapore vertrekken; PH-TES (Soerabaya) vanmorgen vroeg te Bangkok aangekomen; PH-TDP (Rotterdam) vanmorgen om 08.04 uur te Bangkok ge-land; PH-TFD (Arnhem) vanmorgen om kwart over zes uit Beiroet vertrokken. CAIRO. De Egyptische arbei derspartij heeft een nieuw dagelijks bestuur gekozen met als leider ex- maarschalk Abdel Aziz al-Misri. Ab- del Aziz was tijdens de oorlog pro- Duits, hij zou zelfs getracht hebben zich aan te sluiten bij Rommels „Afrikakorps". INDONESIË. Ms. Kota Baroe v. 18/9 v. R'dam, a, Djakarta 16/10. Ms. Willem Ruys v. 3/10 v. R'dam. a. Belawan 21/10, a. Djakarta 24/10. Luchtpost: V. 16. 17. 18, 19, 20/9, a Djakarta 19, 20, 21, 23 23/9. NÏETJW GUINEA. Ms. Willem Ruys v- 3/10 v. R'dam, overlading te Singapore, a. Sorong 16/11 a. Manokwan 5/12. Biak 7/12. S.s, Tommi v. 7/11 v," R'dam, a. Biak 18/9. NEDERLANDSE ANTILLEN. Ms O be. ron v. 17/9 v. A'dam. a Willemstad 5/10. a. Oranjestad 8/10. Ms. Sibajak v. 26/9 v. R'dam, a. Willemstad 8/10. Luchtpost» V, 16, 18. 19/9, a- Willemstad 17, 20, 20/9 a. Oranjestad 17, 20, 20/9. SURINAME Ms. Nestor v. 19/8 van A'dam, a. Paramaribo 7/10. Ms. Bonaire v 3/10 v. A'dam, a. Paramaribo 25/10. Luchtpost; V- 16, 19/9. a. Paramaribo 17, 20/9. UNIE VAN ZUID-AFRIKA, ZUID WEST-AFRIKA, Ms. Arundel Castte v 16/9 van Southampton, a. Kaapstad 2/10» Ms. jagersfontein v. 25/9 v. A'dam. a- Kaapstad 12/10. Luchtpost; V. 17. 20/9» a. Johannesburg 18, 21/S. VER. STATEN VAN AMERIKA. S.s. Maasdam v. 20/9 v. R'dam. a. New York 29/9, S.s. Hurricane v. 24/9 v, R'dam. a, New York 4/10. Luchtpost: V. 16. 17. 18, 19, 20/7, a, New York 17, 18, 19, 20, 21/9. CANADA, NEW FOUNDLAND. S.s. Zuiderkruis V, 18/9 v. R'dam, a. Halifax 26ft. S.s. Maasdam v. 20/9 v. R'dam, a New YTork 29/3. S.s. Hurricane v. 24/9 v. R'dam, a. New York 4/10. Van New York 29/9 en 4/10 verder per trein naar Montreal in pim. 2 dagen. Luchtpost: V. 16, 17, 18, 19, 20/9, a. Montreal 17. 18, 19. 20 21/8. ARGENTINIË. S.s. 17e de Octubre v, 20/9 v. Landen, a. Buenos Aires 9/10. S.s. Andes v, 27/9 v. Southampton, m Buenos Aires 16/10. Luchtpost: V. 16, 17, 18, 20/9, a. Buenos Aires 17, 18, 39. 21/9. AUSTRALISCHE STATENBOND, NV? GUINEA, NIEUW ZEELAND, Zeepost; 16 cn 23/9 via Engeland, Luchtpost: V» 16, 17, 19/9. a- Sydney 21. 22. 24/S. ISB4ËL. Zeepost: 14 2 maal per week via Frankrijk, aansluitende bootverzen ding te Marseille, cvertochtsduur pint. 6 dagen a, te Haifa. Luchtpost; v. 16, Ze haalde haar schouders op. „Die R- Lydda 17, 18/9. - Tjpt Verzending van lu chtpostcorrespon- dentie aan postagenten aan boord vat is nog helemaal niet afgelopen, begint pas en het kan nog jaren du ren. Ze hebben jou nu wel, maar aan die effecten hebben ze voorlopig nog niets. Dat zal ze nog heel wat moeite kosten." „Toch geloof ik dat het jullie wel lukken zal." „Op de duur wel." .Jullie vertrouwen elkaar niet. Jullie hebt allemaal laten blijken, waar je voor geld toe in staat bent. Jullie zijn er allemaal pp uit om el kaar een, hak te zetten." „Laten we het daar nu niet over hebben." de pest voor een mens. IT" y, We aten wat en bleven daarna nog boel dingen weet. Als dat geld op wat aan tafel zitten praten over de tafel komt, zou ik maar wat voor Meadows, Hy wendde zich tot rijn verzorging van honden. Het begon al mijn ouwe dag wegleggen als ik u vrouw. „Zal ik een borreltje msdien* donker te worden, toen er een auto was. Als u die ten minste nog be- voor het huis stopte. Er stapte een leeft" jong echtpaar uit, dat een jonge coc- Er kwam een harde trek op haar ker spaniel wilde kopen. Bill ging hoekige gezicht. „Met onze honden gebeurt ons mets. Waarom blijft u niet zolang in de woonkamer, tot ik hier klaar ben?" Ongeveer een half uur na het spaniel met hen mee naar de hokken. jk denk dat ik maar vast voor het avondeten ga zorgen", zei de vrouw. Ik ging met haar mee naar de keu ken, de Doberman achter mij aan. „Levert die handel in honden nou n°^Cijk^maar eens^cm je heen", zei verstoorbaar op mij Ietten. Tot dus- ze',' „dan behoef ik je niets meer te ver had ik zyn geluid nog met ge- „Mij goed. Als je er vanavond lie- ver niet aan denkt; je zult er nog ge- „Nou, jongens, kom, kom", zei Bill noeg aan herinnerd worden." trü„Als je daar eenmaal mee begon nen bent, zit je er voor goed aan vast. Je kunt niet meer terug en je kunt er ook niet mee ophouden. Soms wou ik, dat ik ja dat ik was waar de mensen me voor houden: de vrouw van iemand die zijn best doet om een klein eigen zaakje op te wer ken, Bess? Me dunkt, dat hebben y/e wel verdiend." „Wacht nog maar even. En hou er rekening mee, dat jij er de hele avond niet meer dan drie krijgt Ik schenk zelf wel in.'" Bill ging met zijn vrouw de kamer ken. Maar dit., het is een nachimer- uit en Buster volgde hen met een rie. Ik kan er niet meer van slapen." avondmaal sloegen de honden weer kwaad gezicht Ethelene bleef hij mij „Laat mij dan maar eerlijk zijn", An „«.-.«-Iranio»- "TVioti (If baar aan» -rot tV TTno rl/anlrpn iritlif» van nip aan, toen er een auto kwam aanrij den. De Doberman bleef echter on- in de voorkamer. Toen ik haar aan- zei lk. „Hoe denken jullie van die keek, sloeg ze haar ogen neer. effecten af te komen?" „Waarom heb jij eigenlijk iets te- gen me?", zei ik, „Omdat je me wel (Wordt vervolgd). dentie aan postagenten aan boord 1 Nederlandse schepen, aan commandan ten van Ned. oorlogsbodems in vreemde havens o.q. aan de commandant van het Ned. Detachement Verenigde Naties m Korea. De aangegeven, data cn uren zijn dg tijdstippen, waarop de stukken uiterlijk te Amsterdam centraal Station aanwe zig moeten rijn. NED. DET. VER. NATIES IN KOREA. 16, 19. 23/9. 10 uur, Hr. Ms MIJNENVEGERS SQUADRON 121. Voor Rosyih 16/9 14 u., 19/D 12 uur, 23/9 14 uur MS. INDRAPOERA. Voor Port Said 23/9, 18/9 15 uur. Voor Aden 28/9, 25/9 9 uur. Voor Belawan B/iO, 2/10 10 uur. Hr. Ms. MARNIX. 0 24. Voor South ampton, 18/9 12 uur. Hr. M3. PIET HEIN, 19, 26/9 10 uur. Hr. Ms. Lt. 9607. Lt. B6D8. Voor Co lombo, 20/fl 13 uur. Ms. ORANJE Voor Beïawan 27/9, 20/9 17 uur. Voor Colombo 30/9, 25/9 10.30 uur. Voor Suez 7/10 1/10 9 uur. Voor Southampton 14/10. ll/io 18 uur. Hr. Ms. ZEEHOND. ZWAARDVIS. Voor Bergen 22, 26/9 6 UUr, S,s. ZUIDERKRUIS. Voor Halifax 26/9 23/9 15 uur. Hr, Ms. VAN ZIJL, DE ZEEUW, Voor Oslo, 23/9 B .uur. Hr. Hs BANCKERT, VAN GALEN. VAN ZTJIiL, DE ZEEUW. Voor GÓte- borg, 24/9 22 uur, 27/9 13 uur. Ms. FAIRSEA, Voor Melbourne 5/XO, 26/3 12 uur. Voor Sydney 8/10, 1/10 12 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 6