Troonrede kondigt groot aantal belangrijke wetsontwerpen aan Gemengde gevoelens HET ROTTERDAMSCH PAROOL Huurverhoging mei compensatie waar dit mogelijk en nodig is Ongedekt begrotingstekort van f 492 millioen Naast grond voor bezorgdheid, ook reden tot voldoening en dankbaarheid" File van 40.0 vrachtauto's wacht op weg naar Berlijn Cijfers opgesteld door het vorige, kabinet :12e Jaargang, no, 218 Omvangrijke taak tracht Staten-Generaal Chauffeurs worden door Russen meer dan 60 uur opgehouden Nederlands defensie in geallieerd verband Twee ..Meteors neergestort Twee militairen door schot van Meteor gedood Troonrede legt nadruk op de werkgelegenheidspolitiek Toenemende bewolking Red, en Adm. lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Aborm.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 16 September 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Arasterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj, van der Schaaf EEN nieuw parlementair jaar is aangebroken. Bij de opening daarvan heeft koningin Juliana, die men hier in haar werkver trek ziet, de leden van beide Kamers der Staten-Generaal in de Ridderzaal te 's Gravenhage de Troonrede voorgelezen DEN HAAG; Een werkgelegenheidspoli tiek, waarbij de ontwikkeling van het norma le ;bedrijfsleven primair wórdt gesteld, krach tige voortzetting van het industrialisatiebe leid, eventuele deelneming van de overheid in de investeringen, een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikkelingsgebie den, een actieve emigratïepolitiek, verstevi ging van <fc economische positie tier rhidden- stajidsbedrijven, een passende verhoging van de huren met compensatie van kosten voor die groepen huurders, ten aanzien van welke dit' mogelijk en nodig is, ziedaar enige belangrijke sociaal-economische punten van het toekom stig regeringsbeleid, zoals dat vervat is in de' Troonrede, die H.M. Koningin Juliana heden middag bij de plechtige opening van de nieu we zitting der Sta ten-Genera al heeft voorge lezen. BERLIJN. Meer dan 409 vrachtauto's stonden Maandagmorgen Wü de Russische controlepost bij Mariënbom aan het Oostelijk einde van de autoweg tussenWest-Duitslanden Berlijn. De chauffeurs van. sommige wagens stonden reeds meer dan 60 of 70 nor te wachten voor hun lading voor verdere transport naar Berlijn werd vrijgegeven. Intussen is de West- Beriijnse regering bezig voorbereidingen te treffen om de dreigende staking van vrachtvervoerders als een rechtstreeks, gevolg van de Russische „lang zaam-aan-actie", het hoofd te bieden. Een dergelijke staking 'zou prac- tisch een voedselblokkade voor Berlijn betekenen, aangezien bijna alle levensmiddelen per auto over Dr Drees tot prof. Romme DEN HAAG Het bericht is onjuist, dat de verdediging van Nederland in geallieerd ver band niet vast zou staan in geval van een JEtpsslsche aanval, zegt de regering. Hetwas gelanceerd in een artikel in de „New York Times"; prof. Romme had er vra gen over gesteld aan de regering. Minister-president dr. Drees keert er zich tegen, mede namens de mi nisters van Buitenlandse Zaken en Defensie. De regering acht het ech ter niet in. het algemeen belang opening van zaken te geven, van militair-strategische plannen. De regeringstaat inderdaad op het standpunt, zegt hij, dat aan de zware Nederlandse defensie-inspan ning in geallieerd vérband de ze kerheid van geallieerde verdediging van Nederland, in geval van een aanval, onverbrekelijk verbonden moet zijn, S. J. Baron Van Tuyll wordt sécr .-generaal van Buitenlandse Zaken DEN HAAG. De benoeming is te verwachten van mr S. J. baron Van Tuyll van Serooskerken tot se cretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. de 110 mijl lange autoweg naar de stad gebracht moeten worden. West-Berlijn heeft op het ogenblik echter een voedselreserve voor on geveer een half jaar. De West-Berlijn se wethouder voor vervoer, dr Hausmann, heeft de Westelijke geallieerden meege deeld, dat' slechts' in "overleg met de Sowj et-autoriteiten genomen maat regelen de risico's voor de ver voersondernemingen, die hij „on draaglijk" noemde, kunnen ver minderen. Hij verklaarde,, dat Maandagochtend aan het Westelijk uiteinde van de verkeersweg naar Berlijn ongeveer 10 wagens per uur werden onderzocht. De ver voersondernemingen namen Maan dag geen goederen meer aan voor verzending van ol naar Berlijn.' West-Berlijnse autoriteiten deel den mede, dat de verleden jaar door Oost-Duitsland ingevoerde belasting op het wegvervoer tus sen Berlijn en West-Duitsland tus sen Januari en Juli van dit jaar ongeveer 2.500.000 gulden op bracht. Opheffing van deze belas ting is een van de eisen der ver voersondernemingen. Uit deze Troonrede, die er de nadruk op legt, dat bjj de uitgaven grote soberheid moet worden be tracht, blijkt, dat regering en par lement in het komende zittingsjaar een omvangrijke taak wacht. Tal rijk zijn de wetsontwerpen, wier indiening bij de Staten-Generaal wordt aangekondigd. De Troonrede gewaagt van grond voor bezorgdheid, maar acht ook, in. meer dan één opzicht, reden tot voldoening en dankbaarheid aan wezig. Het voornaamste van hetgeen in dit staatsstuk in het uitzicht wordt gesteld, kan in de volgende punten worden samengevat: 1. Hervatting van de besprekin gen met Indonesië over de Neder lands-Indonesische Unie en daar mee samenhangende kwesties. 2. Een ontwikkelingsplan voor Nieuw-Guinea. 3. Krachtige steun aan pogingen, internationaal tot- verlaging van in voerrechten te komen. 4. Bouw van tenminste. 55.000 woningen, 5. Onderzoek of voor alle leer plichtige leerlingen der lagere school het schoolgeld zou kunnen w.orden afgeschaft, 6.:Geen heffing van omzetbelas ting th'ëër bij de detaillist. 7. Onderzoek naar in ons kies stelsel aan te brengen wijzigingen. 8. Een definitieve regeling der ouderdomsvoorziening, ook voor zelfstandigen, op grondslag der so ciale verzekeringsgedachte. 9. Definitieve regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen. 10. Regeling van het zieken- fondswezen. 11. Krachtige doorvoering der bedrijfsorganisatie en bevordering der bezitsvorming. 12'. Onderzoek naar de meest ge wenste bestuursvorm voor grote gemeenten. 13. Verruiming van studietoe lagen, 14. Zo groot mogelijke agrarische productie; bestaanszekerheid voor agrarische werkers. 15. Onderwijsvernieuwing. LEEUWARDEN Twee „Gloster Meteors" van de vliegbasis Leeu warden rijn vanmorgen by het lan den met elkaar in botsing gekomem Beide piloten kwamen om het leven» De toestellen rijn versplinterd op een weiland neergestort. Zü liggen op een afstand van ongeveer 125 ra van elkaar. De brandweren van Leeuwarden en van de vliegbasis Leeuwarden hebben de brandende wrakstukken geblust. Een der piloten, heeft nog gepro beerd gebruik te maken van de* „uitsebietstoel" Zijn toestel bevond 'zich echter op te geringe hoogte. LEEUWARDEN. Op de vlieg basis Leeuwarden is Maandag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee dienstplichtigen het leven j heeft gekost. Toen men bezig was met het la den van. de kanonnen van een „Gloster Meteor" is door tot nu toe onbekende oorzaak een schot afge gaan. De 28-jarige sergeant D. Pe kel uit Jelsum en de 22-jarige sol daat A. Polman uit Ees (gemeente Borger) werden dodelijk getroffen. Er is een commissie van onderzoek inp teld. D Luehtmachtvoorlichtin gsdienst deelt mede, dat het thans reeds vaststaat, dat niet de nodige veilig heidsmaatregelen v/aren getroffen. AMSTERDAM Het Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel is uitgenodigd begin November in Ma drid een concert te geven ter ge legenheid van de opening van een Nederlandse bibliotheek aldaar. DE ondergetekende stelt er prijs op de beschou wingen in deze nota betreffen de de toestand van 's Rijksfi nanciën aan te vangen met een woord van dank aan zijn ambtsvoorganger prof. Lief- tinck, voor het feit, dat deze voor een zeer belangrijk ge deelte de voorbereiding van de hierbij aangeboden ontwerpbe groting voor het jaar 1953 nog voor zijn rekening heeft willen nemen. Dat ondergetekende zijn ambt heeft waarop de financiële toestand van Nederland hoe onzeker deze ook moge zijn in-vergelijking met-die van vroeger jaren als betrekkelijk gunstig kan worden geschetst, schrijft hij niet in de laatste plaats toe aan zijn. ambtsvoorganger'» nim mer aflatende werkkracht en onver flauwde toewijding aan de financiële belangen van het land gedurende zeer moeilijke jaren." Aldus de nieuwe minister van Financiën de heer J. van de Kieft, in de ontwerpbegroting voor 1953, die vanmiddag aan de Staten-Generaal is aangeboden, De gehele dienst van de begroting vertopnt een ongedekt tekort van 492 millioen; hierbij is rekening ge houden met de uitgaven en middelen van de Gewone Diensten, en de Bui- mogen aanvaarden op een tijdstip 1 tengewone Diensten I en II en het EDEN DER STATEN-GENERAAL! 'Bij hef overzien van de ontwikkeling in de achter ons liggende periode is er, naast grond voor bezorgdheid, ook in meer. dan één opzicht reden tot voldoe ning en dankbaarheid. In de internationale toestand is helaas gèen ontspanning ingetreden, maar aan men, zal het aan de behartiging van het Het ligt in de bedoeling met spoed de buitenlands beleid ten goede komen, in- instelling te bevorderen van de Commis- dien de wijziging van de bepalingen in sie voor het voortgezet overleg, waartoe de Grondwet betreffende de buitenlandse de Conferentie Nederland-Suriname-Ne- betrekkingen, welke reeds in eerste le- derlandse Antillen besloot, zing door de Sta ten-Generaal is aanvaard, Tengevolge oan in 1951 getroffen, maat- zo spoedig mogelijk van kracht wordt. re?eleni de gunEtjge ontwjkeUng van de De Regering is bereid de besprekingen ruilvoet met het buitenland en een aantal de samenwerking tussen de vrije volken met Indonesië over de'Nederlands-Indo- slechts tijdelijk werkende factoren, zal kon tastbaarder gestalte worden gegeven, nesische Unie en daarmede samenhangen- waarschijnlijk in 1952 voor het eerst na De grondslagen voor de veiligheid van de kwesties, welke in Februari j.l. werden de bevrijding de betalingsbalans een over- het Westen werden door voortgezette op- opgeschort, te hervatten, met hét doel een schot vertonen. De .goud- en. deviezen- bouw der Atlantische strijdkrachten be- nieuwe basis voor,dé betrekkingen tussen voorraad is echter'in verhouding tot de vestigd en uitgebreid. De voortschrijden- Nederland en Indonesië te leggen. totale handelsbeweging nog aanzienlijk "de integratie van West-Europa -kleiner dan voor de oorlog. Daarenboven is'de internatio nal economische toestand vol onzekerheden,, terwijl dé dicht heid en de snelle groei van on- „Klapstoeltjes en. nog eens klap stoeltjesVoor alle engtes, voor aUé gewichten!!" In ae vroege morgen klonk deze overtuigende koopman skreet al door de Haagse binnenstad. Er is geen dag 'in', het jaar, waarop de straatventers zo gemakkelijk hun handel afzetten als op Prinsjesdag1. Vooral a!s je branche „klapstoeltjes" is, (Eigen foto) - f" zal die grondslagen verder ver- sterken en houdt indien zij ook op economisch gebied wordt voortgezet, tevens de belofte in van een blijvende bijdrage tot verhoogde welvaart der daar aan deelnemende volken. v In het betalingsverkeer met het buiten- j .land is een wending ten"goede opgetreden, j Ook in de voor ons liggende periode zal de ontwikkeling der internationale be-. trekkingen in belangrijke mate stempel drukken op het beleid. Teneinde in het kader van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie een ver sterking der Westeuropese defensie te be reiken, werd de Europese Defensie Ge meenschap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aan gegane overeenkomsten zal binnenkort de Staten-Generaal bereiken. Aan een nauwe samenwerking met Bel gië en Luxemburg in Benélux-verband zè bevolking voortdurende toe neming der economische bë- drijvigheid voor ons land drin- De Regering zal zowel de geestelijke en gend noodzakelijk maken, sociale ontwikkeling der bevolking van Tt. Nieuw-Guinea als de economische voor- Het iat de fends geruime uitgang van het land bevorderen. Het ^1^ gelijk is gebleven en dat de werkloos- haar 4*2* het bijzonder in de bedoeling zo beid zich gemiddeld in 1952 op een hoger spoedig mogelijk een ontwikkelingsplan niveau bevindt dan vorige jarepi noopt er voor dit gebiedsdeel vast te stellen.. toe de werkgelegenheidspolitiek steeds Door een en ander diént de grondslag meer ajg het centrale punt in het sociaal- economische beleid, te zien: Primair is de nadelige saldo van. het Landbouw Egalisatie Fonds. Het saldo van uit gaven en middelen van de Gewone Dienst plus de Buitengewone Dienst I vertoont een aanzienlijk overschot 211 millioen en ook indien men daar het tekort van het Land bouw .Egalisatie Fonds aftrekt ad 80 millioen, blijft' een overschot van 131 millioen,. De uitgaven van de Kapitaalsdienst worden geraamd op 896 millioen; de middelen op 273 millioen. Hier ontstaat een nadelig saldo van 623 millioen (vorig jaar na de laatste herziening 808 millioen). Het totaal bedrag van alle uitgaven van alle dienst- en plus het Land bouw Egalisatie Fonds is 5616 mil lioen groot (vorig jaar laatste herzie, ning 6038 millioen)Alle middelen tezamen omvatten nu 5124 millioen (laatste raming 1952 5427 niillioen). Men komt aldus tot een ongedekt te kort van 492 millioen (vorig jaar 6Ï1 millioen). Hier is dus een ver betering zichtbaar van 119 millioen. Andere belangrijke punten uit de begroting rijn: Belangrijke punten Het vorige Kabinet heeft deze begroting nog opgesteld; dit doet niets af aan de verantwoordelijkheid van het Kabinet als geheel en. van de afzonderlijke ministers. Deze begroting is slechts grond slag voor het in overleg met de Staten-Generaal op te stellen finan cieel beleid. De regering zal niet aar zelen bij Nota's van Wijzigingen ver anderingen aan te brengen in onder delen van de begroting. Deze begroting staat evenals de vorige in het teken van de Noord Atlantische defensie-inspanning. Voor militaire zaken is "weer uitgegaan van 1500 millioen per jaar. De problemen van de werkgele genheid staan in het middelpunt van de aandacht. De moeilijkheden met de beta lingsbalans zijn aanzienlijk min der gewerden; een definitieve oplos sing ervan is echter nog niet gevon den. Ook in 1953 moet het begrotings beleid gericht blijven op hand having van hét monetaire evenwicht. In het jaar 1953 zullen de Rijks uitgaven 26% bedragen van het nationaal inkomen. In 1938 bedroeg dit 19% van het nationaal inkomen. Ih de begroting wordt rekening gehouden met de bouw van 55.000 woningen. In 1953 zal het Rijk aan belastin gen ontvangen een som van bijna 4.5 milliard Het zou misplaatst zijn op grond van de recente verbete ring van betalingsbalans te optimis tische verwachtingen te koesteren over de ontwikkeling in. de naaste toekomst. Zie voor een uitvoerig uittreksel uit de Milliocnennota pagina 5. MEN mag aannemen, dat de Troonrede in hoofdzaken over eenkomt met het befaamde pro gram-Drees, waarover tijdens de moei lijke weken van de kabinetsformatie wal veel is gepraat en geschreven, maar welks concrete inhoud nimmer 13 gepubliceerd. Ex is alleen over mee gedeeld, dat het slechts een aantal hoofdlijnen van het te voeren beleid bevatte -en dat over de uitwerking later zou worden gepraat. Welnu, wannees: uit deze Troonrede één ding blijkt, dan is het wel dit, dat deze uitwerking nog in haar beginstadium verkeert. Nu zou strenge critiek bier. over niet. op haar plaats zijn. Men moet dit moeizaam gevormde, kabinet voor het meer in bijzonderheden be palen van rijn politiek enige tijd laten. De Troonrede is hier en daar rijkelijk vaag; echter inhoudloos is zij in genen dele. Er staan zonder twijfel belangwekkende dingen in. Do oh haar geluid is aiec fors, haar toon niet geestdriftig. 23j wekt gemengde ge voelens. WANNEER wordt gezegd, dat de samenwerking tussen de vrije volken tastbaarder gestalte krijgt en de voortschrijdende integra tie van West-Europa de belofte in houdt van een verhoogde welvaart van de volken, welke er deel aan hebben, dan vraagt men zich wel af of niet iets had kunnen worden meegedeeld over de bijdrage, die Nederland aan deze ontwikkeling denkt te verlenen. Ondergaat Nederland de loop der din gen alleen maar of zal het trachten, er energiek mede zijn stempel op te zetten? Wij weten het niet; maar wij rijn op dit punt niet erg gerust Tweede zwakke punt lijkt ons de kwestie-Nieuw Guinea. Gezegd wordt, dat de economische vooruitgang van dit gebiedsdeel zal worden bevorderd en aan de ontwikkeling van de bevol king zal worden gewerkt, opdat deze laatste eerlang haar eigen lot zal kun nen bepalen. En. dan moet wel de vraag rijzen, wat Nederland met deze prestige-politiek kan winnen. 1 7Ü behoren atelïig niet tot dege- \f\f nen die menen, dat Nïeuw-Guï- nea van nature bij Indonesië be hoort; maar wij vinden dat Nederland moet ophouden, jaarlijks millioenen uit te' geven voor een gebied waarvan het de mogelijkheid van vrijwording nu al zo uitdrukkelijk in uitricht stelt. Natuurlijk zou Australië de Neder landers gaarne óp Nieuw-Guinea zien blijven, maar van ons land kan na de souvereiniteïtsoverdracht aan Indone sië, die de Australiërs zozeer hebben bevorderd, moeilijk meer een bijdrage tot verzekering van dé veiligheid in. het Stille Zuidzee-gebied worden ge vraagd. De politiek jegens Nieuw-Gui- nea is duur en tamelijk uitrichtloos; en ieder.vrage rich, af of de kansen (voor Nederland) in dit gebied een be dorven verhouding met Indonesië rechtvaardigen. ZEER oprecht ïs de Troonrede, wanneer rij aan de vaststelling, dat onze betalingsbalans in 1952 voor het eerst na de bevrijding 'een. overschot zal opleveren, dadelijk een. beschouwing, verbindt omtrent de stij gende werkloosheid. Dit is inderdaad de keerzijde van de medaille. Het feit, dat de regering blijkens haar mede delingen de werkgelegenheidspolitiek, tot het centrale punt van haar sociaal- economïscb beleid wil maken, zou tot voldoening kunnen stemmen, ware het niet dat enige twijfel gewettigd schijnt of de middelen, welke rij noemt, voldoende zijn om dit euvel in belangrijke mate te bestrijden. Indu- strialisatie is inderdaad de oplossing;, de regering echter heeft industrialisa tie niet in de hand. Ook met partici patie in het kapitaal door de overheid is de totstandkoming van industrieën daar, waar ze nodig rijn, niet verze kerd. Wat zal de regering doen, in dien industrievestiging in de z.g. ont wikkelingsgebieden, waarvoor nu mil lioenen worden uitgegeven, uitblijft? Eerlijk gezegd, wij zien de ontwikke ling met enige zorg tegemoet; ook al zou emigratie op de huidige schaal mogelijk blijven. (Zte verder pag. 3) te worden gelegd voor de mogelijkheid, dat op den duur de bevolking in staat'zai worden gesteld zelve over haar toekomst ontwikkeling van het normale bedrijfs- te beslissen. leven. Met het oog hierop zal dan ook met Hiermede wordt tevens gehandeld in name de industrialisatiepolitiek met overeenstemming met artikel 73 van het kracht worden voortgezet, waarbij dé Handvest der Verenigde Naties. mogelijkheid van voldoende investerin- In overleg met de Regeringen der Ne- gen zal zijn te bevorderèn, mede door par- blyft de Regering grote waarde hechten, derlandse Antillen en van Suriname zal ticipatie van de overheid in de. inyestë- Nu belangrijke structurele wijzigingen er naar gestreefd worden de voorberei- ringen waar de omstandigheden daartoe in de internationale verhoudingen met ding van de nieuwe rechtsorde in het nopen. toenemende snelheid tot ontwikkeling ko- Koninkrijk voortgang: te doen vinden. (Vervolg zie pag. 3). Dinsdagavond Van tot Woensdagavond; Geleidelijk toene mende bewolking,. maar waarschijnlijk tot het einde van de dag nog droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later matige tót- vxy krachtige weste lijke wind. Vannacht in bet Noorden van het land minder koud, morgen overdag on geveer dezelfde tera- oeraturen als vandaag. t7 Sept.. Zon op 6 u 18 m onder. 18 u 51. m Maan op 4 u lo m on der 18 u Ba HET WEER VAK VANMORGEN' 7 UUïf Station Wei Stockholm Geb. bew. Z.W. 4 Helsinki Geh.bew. Z.W.l Edinburgh Mist W. 4 Londen Onbew. N.N.O.4 kopenhagen Licht bew. W.Z.W. 4 Amsterdam Mist Windstil Zürtch Zw. bew, N.N.W.3 Locarno Regen N.W. 3 Genéve Geh. bew. N.Q. 3 Onbew. N.0.5 Mist N.O.2 Licht bew. N.W. 4 Zw.bew. O.Z.O.3 Onbew. N.N.O.4 13 C O mm Parus Hoi deau* Nice Berlijn Frankfun München Wenen Onbew. N.N.O.2 Lu* em but a Onbew. N.O 8 Grenoble Zw. bew. Windstil Innsbruck Half bew. W tndstil

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1