Gemengde gevoelens „Naast bezorgdheid ook voldoening" c;elezen- Edens dilemma Nou In de suikercampagne dreigt stagnatie Den Haag juicht het koninklijk paar toe Eenheid is geen grauwe eenvormigheid55 Russische troepen blijven nog in Port Arthur EDEN IN STRAA TSBURG Raad van Europa teleurgesteld over rede van Britse minister „Hoe breng ik die twee ooit bij elkaar? Tc v van Troonrede Krotopruim ing Georganiseerde binnenschippers in conflict met fabrikanten Schoolgeld Kiesstelsel Bedrijfsorgan isatie Gezelligheid wreekte zich op wasdag Sowjet-Unie draagt Tsjangtsjoeng-spoorweg in Mandsjoerije over aan Chinezen Residentie beleeft de kleurige droom van de Gouden Koets Amerika vraagt Tito om luehtbases in Joego-SIavië Geestelijke opgelicht; negen maanden AI wat Uw huid ITBOL« en gewogen Dinsdag 16 September 1952 3 Vervolg van pag. I TEN opzichte van de woningbouw is het geluid moedgevend. Vijf ea vijftig duizend woningen in 1953, dat is meer dan in het program ma was voorzien. Het feit, dat de re- gering de financiering blijkbaar voor een deel zal doen geschieden uit de lopende middelen, is o.i. een reden tot lof veeleer dan tot blaam. De woning nood is een zieke plek; en de huidige generatie moet alle middelen betrach ten, deze te verwijderen. Het is oqk een ereplieht van de goed-behuisden jegens de andaren. Op onderwijsgebied lijkt de nieu we minister de voetsporen van de heer Rutten tc willen drukken. Nu, dat verdient, waardering. Een nieuw en zeer verrassend punt is het voor uitzicht dat wordt geopend op afschaf fing van het schoolgeld voor de lagere scholen. Is dat werkelijk de bedoe ling? Het ware ten zeerste toe te jui chen; maar het vorige kabinet was er niet voor en bet kost vrij veel geld. Daarom aarzelen wij nog om hoera te roepen; en wij vragen ons af of hier niet meer in uitzicht wordt gesteld dan kan worden waar gemaakt. Voor het overige blijft bij dit deel van de Troonrede een belangrijk punt onbe sproken; t.w. de kwestie der studie mogelijkheden van de begaafden uit de kringen van onbemiddeld en. Wel wordt gezegd, dat verruiming van stu dietoelagen zal worden bevorderd; doch dit is maar een lapmiddel De mocratische onderwijspolitiek houdt in dat, ongeacht de middelen van de ouders, ieder de kans krijgt die stu die te volgen die overeenkomt met zijn talenten. En dat het daarheen gaat, zie, daarvan blijkt niets uit deze Troonrede. WIJ hebben zo'n vermoeden, dat de clausule inzake de „krach tige doorvoering" van de P.B.O. eigenlijk een soort aanvulling achterna ig van het program-Drees. Eens kijken, wat dit wordt Een be langrijk punt schijnt ons nog bet aan gekondigde wetsontwerp inzake de vervreemding van de landbouwgion- den. Niet alleen dat.hierdoor 't euvel van de te kleine bedrijven zal worden bestreden; maar ook zal daarmee de kwestie van de vrije verkoop van grond (waarvan van verpachterszijde zo sterk wordt aangedrongen) wel in een of andere zin worden geregeld. En dan tenslotte de huurverhoging. Geen blijde boodschap en waarschijn lijk ook niet een, die de regering met een licht hart verkondigt. Er moet echter een einde komen aan de ver waarlozing yan de woningen in Ne derland. Men kan daarom ook wel aannemen, dat zekere waarborgen zul len worden geschapen, opdat de bedra- gen, welke de huren meer opbrengen, aan de huizen en niet aan de buis eigenaren ten goede- komen. Da kwes tie van de compensatie zal nog wel de nodige moeilijkheden opleveren, Hoe ver zal zij gaan, wie krijgen haar? En bovendien; bewoners van nieuwe huizen betalen de verhoogde huur al, tot nu toe zonder compensa tie. Hoe komt het met ben? Men ziet, een tamelijk ingewikkelde materie. Wij zullen er wel spoedig meer van horen. (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. Vele verwachtingen zijn gewekt door hel stout moedige avontuur dat de oprichting van de Raad van Europa was. Sommi gen menen, dat *vy sneller konden voortgaan naar het gemeenschappelijke doel. Sommigen hebben getracht, de Europese eenheid tot stand te bren gen door de bouw van uniforme instellingen, terwijl anderen geloven in een meer pragmatische aanpak. Ik ben van mening dat de eenheid die wij in Europe 2oeken, niet een eenvormige, grauwe eenheid is. Een van de voornaamste kwaliteiten van ons continent is zijn verscheidenheid. Wij hebben een grote verscheidenheid van ras, taai, traditie, smaak en stijl. Wy moeten deze behouden. De eenheid is niet langs een weg te bereiken." Deze woorden van de minister (Vervolg vrin de voorpagina) v de bouwbedrijvigheid zou teruglo- Naar een versnelde uitvoering van i pen, zal de voorbereiding van sane- Engeland zal olie aan Israel leveren LONDEN Israël zal krachtens een heden met de Shell Oil Com pany getroffen regeling tot 31 Maart 1954 olieleveranties van Engeland ontvangen, waarvoor het zal beta len met het geld, dat het van West- Duitsland zal ontvangen als vergoe ding voor de misdaden, die de nazi's jegens de joden hebben be gaan. De Engelse leveranties zullen ongeveer twee derden van de Iraëlische behoeften kunnen dek ken. de plannen voor de ontwikkelings gebieden wordt gestreefd. De bereidheid bij het bedrijfsleven om tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwachtingen omtrent de afzet der producten. Daartoe zal handhaving eu zo mo gelijk verhoging van de koopkracht der bevolking van belang zijn, ter wijl tevens de export zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika en Canada, aangezien ook bij een overigens gunstige be talingsbalans het doilartekort nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk totstandkomen van de wettelijke voorzieningen, genoemd in de Ex- purtnota., die in de afgelopen zit tingsperiode aan de Staten-Generaal werd overgelegd, is daarom gewenst. De Regering zal, tervville van de toeneming van het handelsverkeer, krachtige steun verlenen aan pogin gen om internationaal tot verlaging van invoerrechten te komen. "Waar nodig wordt de uitvoering van openbare, in het bijzonder ook cultuurtechnische werken versneld en de voorbereiding van nieuwe plannen wordt ter hand genomen. Voortzetting van een actief emi- gratiebeleid acht de Regering gebo den. Het landbouwbeleid blijft gericht op een zo groot mogelijke bijdrage van de landbouw in de nationale productie, met inachtneming van de bestaanszekerheid voor de werkers in deze bedrijfstak. In het bijzonder door een con sequente voortzetting en uitbrei ding van het vestigings- en cre- dïetbeleid zal getracht worden de economische positie der midden- standsbedrijven zoveel mogelijk te verstevigen. Op het gebied van de woningbouw zal gestreefd worden naar de bouw van tenminste 55.000 woningen. Een passende verhoging van de huren zal aanhangig worden ge maakt met compensatie van kosten voor die groepen huurders, ten aan zien van welke dit mogelijk en no dig is. Om de krotopruiming dienstbaar te maken aan bestrijding van werk loosheid, wanneer in komende jaren ROTTERDAM, -p Negenhonderd binnenschippers hebben geweigerd, zich b(j de suikerfabrieken te melden voor het vervoer van bieten en pulp In de suiker campagne, die binnenkort begint. De suikerfabrikanten staat e entekort aan scheepsruim te van ca. 40% te wachten, wanneer zy niet zeer spoedig met de georganiseerde binnenscheepvaart tot overeeenstem- mlng komen. Een enorme stagnatie in de suikercampagne zou hiervan het onvermijdelijke gevolg zijn. Vanmorgen heeft minister Algera (Verkeer en Waterstaat) telegram men ontvangen uit Amsterdam, Rot terdam, Groningen en Delfzeil, waar gisteravond schippers hebben ver gaderd. In deze telegrammen wordt aangedrongen op handhaving van de evenredige vrachtverdeling, ook in de bietencampagne. Gedurende enige maanden hebben de suikerfabrieken gepoogd, buiten organisaties en beurzen om con tracten te maken met individuele schippers voor het vervoer van bie ten en pulp. Naar de mening van de organisaties, verenigd in de Stichting Nederlandsche Particuliere Binnenvaart, brengt deze handel wijze de evenredige vrachtverde ling tn. gevaar Langdurige onder handelingen hebben tot dusver niet tot resultaat geleid. Verscheidene schippers, vooral zij die" al jaren voor dezelfde suikerfa briek bieten varen, hebben de hun toegezonden contracten getekend en aan de fabrieken geretourneerd. Hun aantal is lang niet voldoende om een vlotte campagne te verze- jaar 250 schepen in de vaart had den, beschikken nu maar over 60 vaartuigen. Wanneer de partyen niet tot el kaar komen, zullen de suikerfabrie ken waarschijnlijk pro-beren, het bietenvervoer via de beurzen te bevrachten. De organisaties beleg gen nu overal in het land vergade ringen, waarop zij de schippers ad viseren, in dat geval niet te num meren. De Nederlandse schipperij is ten volle bereid, bieten en pulp vlot en goed te vervoeren, als diï kan ge schieden op redelijke bevraehtings- voorwaarden, tegen de geldende ta rieven en onder een eerlijk systeem namelijk de evenredige vrachtver deling. Zy wil de 900 namen van schippers, die zich bij de organi saties hebben gemeld, terstond ter beschikking stellen, zodra de sui kerfabrikanten het principe van de evenredige vrachtverdeling wil len aanvaarden- Vooralsnog zijn zij echter van plan, voet bij stuk te houden, Otndat zij. wanneer dit principe wordt losgelaten, aan de willekeur van verladers zijn over- keren. Sommige fabrieken die vorig geleverd, aldus hun mening. ringsplannen worden ter hand geno men. Het zal naar het oordeel van de Regering ook tijdens het komende begrotingsjaar geboden zijn een deel van de lopende inkomsten van het Rijk aan te wenden voor het dekken van kapitaalsuitgaven. Het is twijfel achtig of zonder deze financierings wijze de middelen voor de woning bouw en voor werken, noodzakelijk ook terwille van de werkgelegen heid, in voldoende mate zouden kun nen worden verkregen, terwijl het tevens aanbeveling verdient, de nog steeds hoge staatsschuld zo beperkt mogelijk te houden, In verband met de zware lasten, die op de bevolking drukken, zal bij de uitgaven grote soberheid zijn te betrachten. - Naast de toenemende krachtsin spanning voor de verdediging en op materieel gebied komt de noodzaak tot behoud en versteviging van de geestelijke waarden van ons volk sterk naar voren. Voorzieningen, die hieraan dienstig kunnen zijn, zijn in de afgelopen jaren voorbereid en, wat betreft de vernieuwing van het onderwijs, ten dele reeds in de vorm van wetsontwerpen aan de Staten- Generaal voorgelegd. Het ligt in het voornemen de verdere uitwerking hiervan ook in de komende Rege ringsperiode met voortvarendheid ter hand te nemen. Voortgang zal worden gemaakt met het treffen van maatregelen, op dat de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vor men van onderwijs, kunsten en we tenschappen deel kan hebben. Onderzocht zal worden of voor leerlingen van de lagere school wellicht voor alle leerplichtige leerlingen het schoolgeld ware af te schaffen, dan wel de regeling ware te vereen voudigen. Tevens zal worden over wogen of meer belastingfaciliteiten nodig zijn voor kinderen, die in opleiding zijn, of ter tegemoetko ming in de kosten van eigen studie. Verruiming van studietoelagen zal worden bevorderd. Aan de bemoeiingen van de over heid op het terrein van de vrije jeugd vorming zal een wettelijke ba sis zijn te geven. Een wetsontwerp tot regeling van de omroep en een ontwerp van wet tot heffing van kijkgeld hoopt de Regering in dit zittingsjaar aan te bieden. Ook overigens wacht op het ge bied van de wetgeving Regering en Staten-Generaal een omvangrijke taak. Naast reeds genoemde wets ontwerpen zijn u.a. aanhangig een ontwerp inzake de omzetbelasting, dat heffing daarvan bij de detaillist wil beëindigen, een ontwerp op de vervreemding van landbouwgronden om het ontstaan van onrendabele be drijven te voorkomen, benevens voorstellen betreffende herziening van het burgerlijk procesrecht en van de cassatieprocedure. Nadere voorstellen aangaande het burgerlijk procesrecht worden voor bereid, In verband met de voorgenomen herziening van het Burgerlijk Wet boek zullen in de vorm van vraag punten een aantal principële kwes ties aan de Tweede Kamer ter be handeling worden voorgelegd. Gestreefd wordt naar een spoe dige indiening van wetsontwerpen betreffende een algemene regeling van de administratieve rechtspraak. Een Staatscommissie zal een on derzoek instellen nopens in ons kies stelsel aan te brengen wijzigingen. Voorts zal mede in verband met het vraagstuk van de samenvoeging van gemeenten de meest gewenste be stuursvorm voor'de grote gemeenten in onderzoek worden genomen. Een herziening der pensioenwetge ving is in voorbereiding. Een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening, ook voor zelfstandigen, op de grondslag van de sociale verzekeringsgedachte zai worden voorbereid, zodra het ad vies van de Sociaal-Economische Raad is ontvangen. Op dezelfde grondslag zal een definitieve rege ling van de kinderbijslag voor zelf standigen worden bevorderd. "Ver eenvoudiging van de administratie van de sociale verzekering en de belastingen wordt voorbereid. De regeling van het ziekenfonds wezen en de organisatie der gezond heidszorg zullen zijn te herzien. Op het gebied van de landbouw zy'n o.a. voor bereid een Landbouw- arbeidswet, een Landbouw wet ter vervanging van de zogenaamde cri siswetgeving welke aangepast zal zijn aan de wetgeving inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, en een herziening van de Pacht wet. Een krachtige doorvoering van de bedrijfsorganisatie zal worden be vorderd, opdat deze binnen een re delijke termijn over de gehele linie van het bedrijfsleven wordt verwer kelijkt. Tevens zal bijzondere aan dacht woTden geschonken aan het vraagstuk van de bezitsvorming. Steeds groter wordt de kring van problemen, die U ter beoordeling worden voorgelegd, Niet alleen bin nenslands, maar ook internationaal vragen voortdurend meer onderwer pen de aandacht van de Regering en Volksvertegenwoordiging. Temidden van de dagelijkse zorgen en inge wikkelde problematiek wordt het steeds moeilijker het geheel te blij ven overzien. Nog moeilijker is het tegenover de vraagstukken van deze tijd de no dige afstand te bewaren en aandacht te schenken aan verdieping van eigen inzicht. Moge God U wijsheid schenken en Gij als goede vertegen woordigers des volks in het komende zittingsjaar tot zegen van het Ko ninkrijk en voorzover het in ons vermogen ligt van de wereld werkzaam zijn. Onder deze bede verklaar ik de zit ting van de Staten-Generaal voor geopend. van van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, gesproken in de opemngs- vergadenng van de Assemblee van de Raad van Europa, hebben op nieuw duidelijk ofschoon wellicht onbedoeld onderstreept welke diepe verschillen er liggen tussen de Brit se opvattingen over Europese een heid en die van de zes landen, die juist op de zelfde dag begonnen aan het ontwerp van een politieke fede ratie. De zaal van de Assemblee was tot in de uiterste hoeken bezet. Eden sprak duidelijk en nadruk kelijk. ofschoon rijn rede weinig nieuws bevatte en vol gemeenplaat sen zat. Hij gaf een uiteenzetting van de inzichten die wij van Britse zijde nu reeds talloze malen hebben gehoord. Daarbij bleek nog eens het typische verschil in staatsrechtelijke methodiek tussen de naar omstan digheden handelende Britten, en de naar bepaalde klaar geformuleerde beginselen werkende continentalen. Eden verklaarde met nadruk dat zijn regering geen enkel bezwaar heeft dat sommige landen van Euro pa tot nauwere aaneensluiting over gaan, mits daardoor de banden met de anderen, die binnen de Raad van Europa zijn gelegd, niet wor den aangetast. Daarom juist en daarom alleen was hij in April van dit jaar met zijn voorstellen ge komen om de Europese integratie te concentreren in de Raad. Alle maal bekende klanken. Men kan de indruk die de rede op zeer vele le den in het bijzonder uit de zes Sehuman-landen maakte, dan ook niet anders dan teleurstellend noe men. In de Nederlandse delegatie hoorden we zelfs heel wat krassere termen gebruiken. Een Brits La- hourlid, die men om zyn mening over Edens rede vroeg, antwoord de: „De heer Eden was weer zeer goed gekleed". Arrestanten ,Alblasserdijk' waarschijnlijk deze week vrij VERA CRUZ. De drie Neder landse zeelieden, die sinds J^ili in Vera Cruz worden vastgehouden onder verdenking van moord op een Cubaanse verstekeling, zullen waarschijnlijk in de loop van deze week vrijgelaten worden. De advocaten van de drie Ne derlanders zijn in hoger beroep ge gaan en het Federale Hof heeft daarna gelast de verdachten in vrijheid te steïieA. (Advertentie t.M.) MAAR NU VLUCHTEN ALLE VLEKKEN In de middeleeuwen be stonden er geen tafel lakens, geen ontbijtla- kens en geen handdoe ken. De huishouding- van-nu pet er dus wel wat gezelliger en hy giënischer uit. Maar moeder de vrouw heeft ook heel wat meer hoofdbrekens. In welke huishouding wordt niet gemorst op het tafella ken? Waar ter wereld zijn de handdoeken aan het eind van de week niet met vlekken? Vlekken! Daar zit de ge- zinswas mee vol. Een waar probleem, iedere wasdag opnieuw. Een moeilijkheid die pas door Castella (het blau we pak voor de gezins- was) radicaal werd op gelost. Vlekken vluch ten voor Castella! Snel. Volkomen. Zonder boe nen, zonder moeite, tl voelt het al aan het dik ke, vette sopzo'n sop MOET wel wonde ren verrichten. Boven dien is in het sop Actief Wit aanwezig, de op zienbarende vinding, die de was zo ongekend helder en zacht maakt. Castella spaart de tex- tielweefsels. Het is het veiligste wasmiddel in de hele wereld. Toch kost een pak Castella voor de gezinswas slechts 47 cent! (dub bel pak: 90 cent). Talloze vrouwen uiten ook haar dankbaarheid, omdat Castella een spe ciaal middel voor haar fijne was samenstelde: alkaliurije Castella Wol- was, in het rose pak (41 cent). Vier van de vijl huisvrouwen geven daarmee haar nylons, fijne lingerie, etc, een viermaal zo lang leven' In alle opzichten zorgt Castella er dus voor. dat de huisvrouw trots kan zyn op iedere was! MOSKOU. De ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland en China hebben nota's uitgewisseld over het gemeenschappelijk gebruik van de marinebasis Port Arthur, zo deelt het Russische persbureau Tass mede. De Chinese volksrepubliek heeft er in toegestemd de Russische troepen in de Chinese basis te laten bltfven „totdat vredesverdragen tussen China en Japan en Rusland en Japan gesloten zijn". Daartegenover hebben de Russen de belangrijke Tsjangtsjoeng-spoorweg in Mandsjoerije aan China terugge geven. Beide besluiten zyn genomen tijdens de conferentie, welke te Mos kou wordt gehouden tussen «en Chinese delegatie onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai en de Sovjet-regering. De spoorweg, die meer dan 1500 km. lang is, loopt van Loeping (Mantsjoeli). dicht by de Russische grens met Mandsjoerije, naar Pin- kiang (Harbin) en van daar naar Dairen en Port Arthur, Naar Tass bericht zijn „belangrijke politieke en economische kwesties" besproken. De tekst van Tsjoe en Lais nota aan Wyshinsky begint als volgt: „De weigering van Japan om een multi lateraal vredesverdrag te sluiten na dat het een afzonderlijk vredesver drag met de V.S. en verscheidene an dere landen had gesloten, heeft om standigheden geschapen, die gevaar lijk zyn voor de zaak van de vrede en gunstig voor een herhaling van Japanse agressie Er is derhalve geen vredesverdrag tussen Japan ener zijds en de Chinese volksrepubliek en de Sowjet-Unie anderzijds, het geen door Japan kennelijk ook niet gewenst wordt". De Tsjantsjoeng-spoorweg zal vol gens het bericht van Tass niet later dan het eind van dit jaar overgedra gen moeten worden. „Het Hoogeland" bestaat binnenkort zestig jaar DEN HAAG De christelijke vereniging tot stichting en instand houding van arbeidsltoiomen „Het Hog geland" bestaat binnenkort 60 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is een fonds gevormd, waarvan de opbrengst 2al dienen voor noodza kelijke dingen, waarvoor geen geld is. De gewone inkomsten zyn geheel nodig voor de verpleging der pa- tienten. /N de stad wandelend, geraakten mijn zoontje en ik in een diep gesprek, over de methodiek van de omgang met de evenaaste. „Kijk, je moet eerhjk wezen re sumeerde ik. JHet jokken, zie je* Maar voor de waarheid durven uit komen," Zijn knik was begrijpend hy had 20iets al vermoed. Terwijl ik mtjn standpunt nog wat verniste, sloegen we een hoek om en zagen een volksoploop. Een buurtorkest gaf ter ere van de winkelweek een openhichtconcert en het duurde met lang of we stonden op de eerste rij, zagen de bolwangige inspanning der muzikanten en hoorden hoe hard het allemaal klonk. Toen hei twee de nummer uit was, zei ik tegen myn zoontje: „Zullen we weggaan?" ..Spelen ze dan niet mooi?" vroeg hij. „Nou 'k vind er niks aan ant- woordüe ik. wam ifc werd zo moe van het getoeter. Hij aarzelde. De mannen maakten namelijk aanstalten lOi een nieuwe krachttoer Jk wou een glaasje limonade met ie gaan drinken", forceerde ik. Het was een klap onder de gor del die hielp, want even later zaten we in het café en vernamen de mu ziek nog maar uit de verte. ,Jiebt u ons orkest gehoord?' vroeg de kellner fier „Ja", knikte ik. „Afooi he?" nep hij. „Nou'zei ik Toen hij weg was, keek mijn zoontje petnrend in zijn glaasje. Eindelijk hief hij hel hoofd op en sprak: „Waarom zeg jv tegen die meneer ,nau"? En je vond er niks aan?" „Och ja begon ik, maar in zijn ogen zag ik, dat het geen -in had. Daarom ontstak ik een sigaret en sprak luchtig: „Drink je limonade nou maar lek ker op." KRONKEL. DEN HAAG. Ze weten ieder jaar weer hoe mooi het zal zijn, en toch willen steeds weer tienduizenden de kleurendroomvan de gouden koets beleven. Urenlang wachten zij langs de route, die de koninklijke stoet gaat bij de opening van de Staten-Generaal. Er ligt vandaag weer, als zovele vorige jaren, een lach over Den Haag: een lach van klapperende vlaggen, van kooplieden, muzikanten en feestvierders. Want het is Prinsjesdag. Achter de sterke ruggen van de militairen staan ontelbare jonge en oude mensen van de Zeeuwse klei en de Limburgse heuvels, uit Friesland en Brabant. Feestelijk gluurt het oranje uit dc revers der ouderen en de wuivende haren der meisjes. De draaiorgels juichen hun riedellied. Dan..dan komt er beweging in de wachtende menigte voor het paleis aan het Noordeinde. De Koninklijke Stan daard schiet omhoog: Koningin Ju liana en prins Berabard zijn ge arriveerd, Nog een flink uur moet men nu nog wachten, en dan één massale juichkreet, het konink lijk paar verschijnt op het bordes. De Koninklijke Militaire Kapel blaast het „Wilhelmus", de hakken der marechaussee's en rijkspolitie mannen de ere-escorte klik klakken. Nu heeft het koninklijk paar de gouden koets bestegen, nu rijdt het onder oorverdovend gejuich naar het Binnenhof, waar ministers en Kamerleden in spanning zijn komst verbeiden, Het goud der helmen van het garde-regiment „Prinses Irene" schittert, de leden van het corps diplomatique spoeden iu groot or naat naar de Ridderzaal. Dan klinkt het commando; „Pre senteert het geweer". De stoet na dert, de Marinierskapel zet het volkslied in, de reikhalzende me nigte zingt luid mee. De koets stopt voor de rode loper, een groot zwij gen ligt over het Binnenhof. De Koningin en de prins stappen uit. Voordat Hare Majesteit de Ridder zaal betreedt om haar troonrede uit te spreken keert zij zich nog even naar de menigte buiten en wuift... De dreunende vuurmonden op het Malieveld verkondigen korte tijd. later, dat Koningin en prins 's lands oude vergaderzaal hebben verlaten. "Weer juicht het volk langs pleinen en straten, weer geniet het van het sprookje, dat elk jaar één dag wer- BELGRADO- De Verenigde Stalen hebben bij Tito aangedron gen op grotere samenwerking in de gemeenschappelijke defensieplan nen voor Zuid Oost Europa. Ame rika heeft Tito verzocht vliegvcl- den af te staan ais luehtbases voor de Amerikaanse luchtmacht. Vice-admiraal J. H. Cassady, op perbevelhebber van de zesde Ame rikaanse vloot in de Middellandse Zee, heeft voorstellen te dien op zichte gedaan tijdens het bezoek van het Amerikaanse fïottilje aan Split. Cassady stelde Tito voor de Amerikaanse luchtmacht toestem ming te verlenen om boven Zuïd- Slavisch grondgebied te opereren en gebruik te maken van de Zuid- Slpvische vliegvelden. Bovendien nodigde Cassady de Zuid-Slavische vlootcenheden uit om aan de Ame rikaanse vlootmanoeuvres in de Adriatische Zee deel te nemen. Tito heeft nog geen besluit ge komen. Kinderverlamming in Amerika baart onrust CHICAGO In verschillende delen van de V.S. zijn ernstige gol ven van kinderverlamming gecon stateerd. Hier en daar heerst al een acuut tekort aan verpleegsters om de patiënten te verzorgen. Het ergst getroffen zijn de staten van het Midden-Westen, en daarvan weer in de eerste plaats de staat Nebras- ka Ook in het Oosten en het Zui den van de V.S. komen echter veel gevallen van de gevreesde ziekte voor. In Nebraska zijn dit jaar al 121S gevallen geregistreerd, waarvan 58 met dodelijke afloop. Minnesota had 1687 gevallen met 83 sterfge vallen en Illinois l$4l met 109 dodelijke gevallen. kelijkheid wordt. Het juicht en zingt cn schijnt niet moe te kunnen worden. Nu hebben Hare Majesteit en haar gemaal het paleis weer bereikt. Ge juich, geroep. Even later zwaaien de brede baicondeuren open en komt het koninklijk paar naar buiten. Het dankt lachend voor de grootse ova tie. die het deze dag werd gebracht. Nog enkele minuten kijkt men naar de nu weer gesloten balkon deuren, dan wandelt feestend Den Haag en zijn gasten huis. of sta- tionwaarts. Het jaarlijks feest ia voorbij, het parlement wacht ern stige arbeid. ROTTERDAM. De Rotterdamse Rechtbank veroordeelde vanmorgen de 36-jange M. J. B.—B. uit Rot terdam tot negen maanden gevan- gemsstraf met aftrek, waftrvan zes maanden voorwaardelyk met een proeftijd van drie jaar, omdat zy getracht had de deken van Rotter dam, mgr J. H. Niekeh onder valse voorwendsels voor een bedrag van 500.— op te lichten. Brand veroorzaakt door zesjarige knaap OOSTVOORXE. Naar by het door de politie ingestelde onder zoek is gebleken, werd de boerde- njbrand te Tmte-Oostvoorne, ver oorzaakt door het zesjarige zoontje van de eigenaar W. Klok. De be ambte van de rijkspolitie die het onderzoek instelde, bemerkte dat de oogharen van het ventje ver schroeid waren. Toen hy naar de oorzaak daarvan vroeg vertelde het knaapje, dat hy op de bewuste och tend om S uur uit bed was geko men en m de schuur enkele kran ten in brand had gestoken. De vlam men sloegen hem in het gezicht, waarvan hij zo schrok dat hij gauw w!er, m 2yn bed is gekropen. De gehele boerderij, uitgezonderd het woonhuis, gmg m vlammen op. (Advertentie LM.) in tientallen gevallen voor haat genezing, zuiverheid, gezondheid^ en verbetering nodig heeft, ONDER de titel „De godsdienstige ontwikkeling van onze kinderen" heeic dr. H. Faber m de zomer van. 1951 een serie lezingen voor de V.P.R.Q. gehouden, die nu bu Uitgeverij Ploegs- ma in Amsterdam m boekvorm zyn uit gegeven. Voor opvoeders, die de hun toevertrouwde kinderen een religieus bewustzijn willen medegeven, biedt bet boekje Welkome informaties over de godsdienstige ontwikkeling m de jeugd jaren. Er ie een theoloog-paedagoog aan het woord, die men om zijn kennis van en zijn liefde voor het onderwerp graag als leidsman zal willen aanvaar den. (Prijs 3.90). Het boekje over ..Toyohiko Kagawa" van dr. Carola Barth is «iet alleen le zenswaard. omdat het uitvoerig de pa- oorlog-e activiteiten van de Japanse zendeling en. sociale' hervormer belicht Het is ook zeer interessant omdat het scherper en concreter de persoonlijk heid en de betekenis van Kagawa schetst oan bij voorbeeld dr. ir. H. G. van Beusekom. wiens boekje wij ons van voor de oorlog herinneren. Wie deze markante verschijning wtl leren kennen, zal het zonder dit bij Ruys* Uitgeversmaatschappij te Amsterdam uitgekomen boekje niet kunnen, stellen, (Het kost 3.90).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3