D.P.-station zal in 1955 klaar In Rotterdam grootste stationsplein van Overheid moet spoedig bijspringen a MS. voteerde al meer dan 40 millioen Een grote dag voor het bedrijfsleven De OnderdaanDuitsland rekent met zichzelf af In duysent vrezen Er komen zes perrons Luchtbrug wordt langer Spaansepolder nog geïsoleerd Via Gouda naar Amsterdam Frontbreedte van 100 meter Excursie langs verschillende spoorwegwerken ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Een filmbetoog in zwart-wit. genadeloos, maar leerzaam Levensangst en levenszekerheid Zaterdag 20 September 1952 'j? 6 moét het Rotterdamse DJP.-station worden. Het schijnt wat nietig, zo dicht naast het im-. posante Grootkandelsgebouw dat men links op de foto ziet, met ervóór hel Bouwcentrum. Rechts op de achtergrond het hoge stationspostkantoor. Het lage gebouw met het gebogen dak is het toekom stige muziekcentrum. Opbouwdag 1955. Dat is de datum, waarop bet nieuwe statio: D.P. officieel in gebruik wordt genomen. Dan heeft Rotterdam een monumentaal stationsgebouw, gelegen aan bet grootste stationsplein van Europa, waar al het reizigersvervoer (inclu sief de lijn Utrecht) zich concentreert; dan heeft de Maasstad een spoorweg-emplacement, waarop het redelijk aanspraak kan maken. Zeventig millioen gulden moeten er worden geïnves teerd in de werken, die de Nederlandse Spoorwegen noodzake lijk achten voor het herstel van het in de Mei-dagen van '4€ Zo zwaar gehavende Maasstedel jjke spoorwegwezen. Behalve het nieuwe D.F.-emplacement, bevatten deze werken ook het maken van een nieuwe spoorlijn NxemverkerkHillegersberg, het goederenemplacement Rotterdam-Noord, de verbindings- baan Schiebroek, de stukgoederenloodsen aan de Westzeedijk, de onderdoorgang (ten behoeve van het autosnelverkeer naar Den Haag) aan de Stadhoudersweg, het opknappen van de stations Beurs en Feyenoord en het. ontruimen van het Maas station. Een werk-object, dat men in haar geheel in 1957 hoopt te beëindigen. r Dit zijn de nuchtere feiten, die de president van de Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, gistermiddag in een bijzondere vergadering de le den van de Kamer van Koophandel en het eveneens aanwezige college van B, en W. vertelde. Als dan die plannen op Opbouwdag in 1G55 verwezenlijkt zijn, dan heeft Rotterdam niet die spoorwegempla cementen, waarvan de plannen in de zomer van 1946 door de toenma lige pres.-directeur, ir Hupkes, wer den ontvouwd. Hadden die werke lijkheid moeten worden, dan zou er een bedrag van ruim 250 millioen gulden nodig zijn geweest. De be narde financiële toestand, waarin ons land in de jaren 1950 en '51 kwam te verkeren, maakten het noodzakelijk, dat ook de Rotter damse spoorwegplannen drastisch Werden gewijzigd en tot een inyes- terings-kapitaal van 70 millioen moesten worden teruggebracht. En zelfs die 70 milliofin zijn nog niet geheel gefourneerd. De heer Den Hollander deed j volledige opening van de finan- I eiële zijde van dit werk-object en zei, dat de N.S.. om hel werk tempo niet te vertragen, hun aan deel in dit kapitaal, zijnde ruim 40 millioen. ein<ï 19!*t heeft gevo teerd. De rest komt voor reke ning van de overheid en. zo .zal het dus'..noodzakelijk zijn. dat zo wel op de rijks-, als op de ge meentebegrotingen ln de komen de jaren gelden voor de spoor wegwerken moeten worden uit getrokken. Zou dit niet geschie den, dan zou Rotterdam eind 1953 met een half afgebouwd hoofd station zitten en dit zou aldus de heer Den Hollander de j Maasstad toch wel heel erg on- i waardig zijn, „Tijdens de werkzaamheden aan het nieuwe D.P.-station zal een nog groter beroep moeten worden ge daan op de trein-reizigers. dan men nu in het desolate D.P.-station reeds doet," vertelde ir N. v. Veen. de directeur van de Spoorwegbouw en belast met de uitvoering van de Rotterdamse werken. Het treinver keer kan niet. worden gestagneerd en toch moet er gebouwd worden. Zo zal het dus noodzakelijk zijn, cïat de reizigers door de bouw-ob- Jicten moeten wandelen om de per rons te bereiken. Er komen zes perrons, twee voor richting Hoek van Holland, twee richting Utrecht. Deze laatste twee worden het eerst gebouwd en ko men het dichtst langs de achteruit gang (die normaal blijft bestaan) te liggen. Met de winterdienstregeling 1353 moeten die klaar zijn, want dan komen er de personentreinen lilt Utrecht, via de nieuwe baan Nieuwerkerk-Hillegersberg rond de diergaarde vanuit het "Westen bin nen. Om die perrons directvan het tegenwoordige stationsgebouw te kunnen bereiken zal de bestaande luchtbrug op het tweede perron worden verlengd tot het eerste per ron. Dit is echter een overgangs toestand, want in de toekomst zul len alle perrons bereikbaar zijn via Deze maquette geeft een duide lijk beeld van de nieuwe per- rona (schaalddksysteem) op DP. Deze perrons worden 12 meter breed en hebben elk een koffie kamer. een tunnel, waarvoor gisteren de eerste paal werd geslagen. Naast die tunnel komt rechts een bagagetun nel en links voor voetgangers (en misschien ook voor rijwielen) een tunnel, die ten dienste staat van het normale stadsverkeer en aansluiting geeft van het Weena' op de Spoor- singel. In 1953 is ook een klein stukje van het Utrechtse perron overkapt; een abri, die wordt uit gevoerd volgens het scbaaldak- systeem. Dit heeft tot voordeel, dat op de 12 meter brede perrons al leen maar in het midden steunpun ten voor de overkapping behoeven te worden opgetrokken. Wanneer in 1955 het nieuwe station wordt'ge- hoge hal. Rechts daarin is het int lichtingenkantoor en de bagage-be waarplaats. In het midden.zijn de loketten, voor de plaatskaarten. Links in.de hoek is de personen- tunnel. die toegang geeft tot de per rons, ln die hal zijn op een hoogte van drie meter bordessen geprojec teerd, waarop snelbuffetten worden' Ingericht,Op de eerste verdieping, die aan de achterzijde van de hal wordt opgetrokken, komt o.a. een 20: meter lange en 6 meter 'brede restauratie. Na deze uiteenzettingen dooi- Ir Den Hollander en zijn medewerkers konden de leden van de Kamer van Koophandel vragen stellen. De heer Fockema Andrea was beangst, dat door de netelige financiële positie het bou.wtempo in de laatste jaren wellicht vertraagd -zou zijn. Hierin stelde ir Den Hollander hem gerust met de mededeling, dat de N.S. met medewerking van de regering, vol doen liquide middelen bezat om het werk normaal doorgang te hebben laten vinden en dat tot heden alles volgens schema was afgewerkt. Ook al-zou de investering tot nu toe niet Toen ir Den Hollander boven op de nieuwe spoordijk nabij Nieuwerkerk stond, mijmerde hij: „Dit is voor mij de wegnaar Amsterdam. Veel kor ter dan de bestaande over Delft, Leiden en Haarlem. Veel vlugger en voor deliger." En als de president van de Nederlandse Spoorwegen er nu al zo over denkt, dan bestaat er een goede kans. dat het rei- zïgersvervoer in de richting Am sterdam in de toekomst ook via Gouda mogelijk wordt.... alleen door de N.S. zijn geschied, dan had er toch niet sneller ge werkt kunnen worden. Het meest teleurgesteld toonde de' heer Van Doorn zich. „Rotterdam had vóór 1940 toch al een achter stand op spoorweggebied en die werd door de verwoesting nog gro- .ter. Wij hadden het eerst en het snelst geholpen moeten worden." zo scrak hij. Bovendien vond de heer Van. Doorn het heslist noodzakelijk, dat er meer aandacht aan het sta tion Feyenoord en aan de spoorver binding met de Spaansepolder moet worden besteed, bij welk laatste ar gument de heer Kolff hem bijviel. „Station Feyenoord wordt beschei den en eenvoudig opgeknapt en voor een verbinding met de Spaan sepolder moet zich eerst een drin gende behoefte voordoen. Er zou misschien een nood-oplossing (die. overigens jaren zou blijven) kunnen worden, gevonden inl een"'aftakking van de baan achter de, .brug over de Delftse Schie, maar dan dienen N.S. en gemeente, eerst te gaan praten over het geld, wat dit gaat kosten. En zover Is het nog lang niët. Er liggen tekeningen voor een spoor wegplan Spaansepolder klaar, maar de uitvoering daarvan brengt dus danige kosten mee, dat die op het ogenblik niet verantwoord zijn," antwoordde ir Den Hollander, En daarmede blijft de spoorbaan naar het industriegebied in de Spaanse polder voorlopig 'n vrome wem. Ir. den Hollander staat gebogen over de maquette van het nieu we Stationsplein, terwijl van links naar rechts toekijken de heren mr. K. P. v. d. Mandele, J, Haaper, burgemeester Van Walsum, mr. Jac. Dutilh, mr. Hunger, secretaris van de K. van K. en wethouder J. Meer- iens. opend. betekent dit niet, dat dan het hele emplacement gereed is ge komen. Deze opening is n.l. nood- kelijk, omdat door het tegenwoor dige gebouw de perrons voor de lijn Amsterdam—Dordt komen te lig gen, Het geheel hoopt men eind 1956/begin 1957 voltooid te hebben. „Het nieuwe stationsgebouw krijgt een frontlengte van 100 meter," zo lichtte ir S. v. Ravensteyn, archi tect van de N.S.. verder toe. „en hel staat loodrecht op de Westersingel." Het hoofdgebouw kenmerkt zich aan de buitenzijde door vier mar kante ramen in een sterk sprekende omlijsting, terwijl de vleugels min der zullen worden geaccentueerd. Voorts worden tussen die ramen drie pilasters opgetrokken waarop plastieken worden geplaatst. Ten Westen van dit stationsgebouw, dat aan een 150 meter diep plein (het grootste van Europa) komt te lig gen, voert, de verkeersweg onder een luifel, gesteund door zware pi laren, in de richting van het Groot- handelsgebouw. Achter, de Weste lijke vleugel mondt de voetgangers-, c.q. rijwiel-tunnel uit en daar is te vens de taxi-standplaats geprojec teerd, Aan dc Oostelijke zijde is eveneens een luifel boven de ver keersweg en achter de vleugel aan die zijde van het stationsgebouw komt de rijwielstalling, alsmede een expeditiegebouw, o.a. voor de PTT. De vleugels zelf zijn bestemd voor burelen van de administratie en de technische dienst. Het hoofd gebouw bevat een' grote 60 meter lange, 25 meter diepe en 12 meter „Een grote dag was het, nu de vertegenwoordigers .van het Rotterdamse bedrijfsleven mét eigen ogen hebben kunnen zien, hoe de Nederlandse Spoorwegen zich beijveren om de trein verbindingen met de Maasstad zo goed en efficiënt mogelijk te maken." Aldus formuleerde mr K. P. v. d. Mandele het, toen hij met de leden van de Kamer van Koophandel van excursie langs de bouw-objecten terugkeerde. Maar niet alleen de K;v«K.-leden, maar ook de burgemeester en alle wethouders lieten gisteren hun werkzaamheden op het Raadhuis voor wat ze waren om zich ter plaatse te overtuigen van de op het oog zo gemakkelijk schijnende, maar in werkelijkheid zo moeilijke 'an pxeciese spoorwegwerken. Nadat de eerste paal, op het em placement D.P. ten behoeve van de voetgangerstunnel was geslagen en de zandprofiels van de „Utrechtse perrons1' waren bekeken, begaf het gezelschap zich per trein naar Nieuwerkerk. waar de gereedgeko men spoorlijn werd bezichtigd. Als een lang lint strekten de ijzeren rails zich door de polder, waar straks de landelijke stilte wordt verstoord door zoemende electri- sche treinen. Tevoren had de spe ciale trein gestopt op het goederen- emplacement Rotterdam-Noord, dal al gedeeltelijk in gebruik is geno men dóór de veiling ..Rotterdam en' Omstreken". .Meerdere expeditiege bouwen zijn in aanbouw en te be ginnen met de zomerdienst 1953 zullen de goederentreinen uit Utrecht i.p.v.-, naar het Maasstation naar Rotterdam-Noord worden ge voerd. Dan moet .de spoorlijn au? klaar zijn, hetgeen inhoudt,, dat ook de cvertunneling van de verschei dene de spoorbaan kruisende verkeerswegen zijn beslag moeten hebben. Met uuitzondering van de be tonnen overgang over de Rijksweg tussen Nieuwerkerk en Capelle zijn die allemaal gereed. Vóór de win ter, verzekerde ir Den Hollander zijn gasten, is ook dit laatste beton- stuk laar. Hei ligt in de bedoeling, nu de lijn uit Utrecht toch nabij de Gordehveg de verkeersweg van het centrum naar Hillegersberg snijdt, ten gerieve van de mensen, die in dat stadsdeel wonen, daar een klein station te bouwen. Ook 'dit.is in 1953 gereed. Per autobus werd het. gezelschap vervolgens haar de nieiiwe stukgoe- derenloodsen aan de "Westzeedijk gereden. Die zijn daar in de plaats gekomen van de in de oorlogsdagen gebombardeerde en daarna nogeens doorbrand geteisterde loodsen. Alle stukgoederen zullen er per trein worden aangevoerd, worden gesorteerd, waarna in een andere '■oods, de bekende v. G. en L, wa gens klaar staan, die voor verdere uxpediëring door de stad zorgen. Mede door de technische expli- •aties van ir N. van Veen kreeg nen een goede indruk van de on derhanden zijnde spoorwegwerken, terwijl bovendien deze excursie zeer. zeer nuttig was - om in de na middag de maquettes en - de teke ningen, die in de zittingzaal van de Kamer van Koophandel stonden opgesteld, beter te kunnen bekij ken. Men was eenparig van oor deel, dat er voor die zeventig mil lioen belangrijk werk- tot stand kwam en al is de huidige oplos sing niet de ideale, gezien nood zakelijke versobering van de oor spronkelijke spoorwegplannen, was men met de tot nu toe bereikte resultaten dik tevreden. E2. EEN FRANSMANBril of Amerikaan heeft ooit vernietigenderre~ quisitoir genomen tegen Deutschtumen Pruisen-mentaliteit danDttitscrs zelf deden ih Der U nt erta n", een film van Wolf gang Siaudte naar Heinrich Mann's bekende roman. In „De Onderdaan" wordt de verderfelijke nationalistische geest ontmaskerd, die speciaal vanuit Pruisen, na de éénwording van het Duitse rijk gecultiveerd werd tot mystieke verheerlijking van keizer, vaderland en militarisme. Dat de" film over de hoofden van deze stramme heren en dikke dames uit de lijd der Wühelms, ook het Herrenvolk zelf, zoals zich dit in de jongste tijd weer misdragen heeft, aan klaagt, bewijzen da vijandige reacties van het Duitse publiek op de vertoningen er van, De film Is dan ook tn West-Dufts- land verboden (het feit, dat zij in de Oost-zöne vervaar digd werd en wel door dezelfde man, die met „Die Mördar sind xmter tms" reeds zo'n pijnlijk voor beeld gaf van Duitse zelfbeschuldiging, zat daarbij ook wel een rol gespeeld hebbent) De Pruis lees: Duitser die Staudte tekent, is geen toe vallige figuur uit een toevallig tijdperk. Hij vertegenwoordigt een levensbeschouwing, een mentaliteit, die meer krachten bezit, dan twee oorlogen vernietigen kun nen.- Meer dan de schrijver Mann, die een afrekening beoogde met een bepaal de historische -episode (het regiem der Hohenzollems), legt de cineast de ge vaarlijke oer-eigenschappen bloot, die tezamen bet begrip „mof" vormen. Het zwart-wit schema, waarin dit ge- Voor de werkelijk dwaze fragmenten zorgen: een getikte schipper, die bulde rend van de lach de ondergang van z'n wrakke huikje voorspelt; de oude „vriendin" van de casino-baas met haar ongezouten "conversaties en oek het intrigerend doehterje (Gigi Perreau een nieuw filmkindje), dat de tegen stribbelende schooljuf, eindelijk aan een man (haar vader) weet te helpen. Prinses De oorlog in Korea is het onderwerp van de Amerikaanse film „Met bajonet ten op". Knappe propaganda, die wijst op de verantwoordelijkheid, welke min deren soms te dragen krijgen. Men krijgt een treffend beeld van de ge vechtshandelingen en de ontberingen, die de Amerikaanse soldaten in Korea moeten lijden. De spanning is vaak al te lezen van de baardige gezichten, die in sterke close-ups werden genomen. Trouwens, men kon daarvoor putten uit «en uitgebreid mensen-arsenaal, want om karakteristieke soldaten-typen te vinden, hoeft raen in de huidige wereld niet lang meer te zoeken. Lutusca Naar het hart van Jan de Zeeman «n Jaantje Neem Het Niet Zo Nauw zal de technicolor „Café De Rode Engel" wel zijn. Zij krijgen waar voor hun geld: drie meesterlijke knokpartijen, waarbij heel de kroeg eraan gaat, een volkomen afgerichte lekkere filznbaby, ruige zee mansliefde van een zwierige kapitein voor een mooie meid „van gemakkelijke opvattingen", bedrog, chantage en rail- llonnalrslevcn, en dat alles in de natuur getrouwe sfeer van 1965, toen de Noor delijke staten de burgeroorlog hadden gewonnen en Zuid niets anders meer over had dan z'n trots en z'n armoede. Yvonne de Carlo („van kroegmeid tot gewiekste dame") levert haar nummer zó af, dat ze sympathiek wordt; Rock Hudson maakt van de kapitein een Fair banks-aohtige creatie, en de overigen blazen hun partij dapper mee. Victoria Donderdag hielden de afdelingen Botterdam, Den Haag en Leiden van het Verbond van Protestans-Christehjke werkgevers in Nederland een bijeen komst in de Beatrixzaal van het nog niet officieel geopende restaurant En gels in het Groothandelsgebouw. De hoofdvlootpredikant, ds. J. H. SH- levis Smitt. ingeleid door de vice-voor- zitter A. H. Vegter, hield een inleiding over '.Levensangst en levenszekerheid." Ruim een uur werd de aandacht van de deelnemers geboeid door zijn ontleding ven de angst, die verdrongen of niet, het leven van de hedendaagse mens. werkgever evenzeer als werknemer, be ïnvloedt. Onderscheid makend tussen angst (onredelijk van aard) en vrees (bewust onderkennen van gevaar) wees hij erop,' dat juist degenen, die naden ken, die liefhebben en die hun geweten niet smoren. vrees kennen in het leven. Angst ontstaat waar de gemeenschap is verstoord, zoals pijn optreedt in een verwond lichaam. Waar geloof (Over gave aan de ander en aan God) en lief de niet wortelen, daar woekert het on kruid van de angst. Waar de zon van liefde rijst moet de schimmel van de angst verdwijnen. Na een gemeenschappelijke maaltijd sloot ds. F. Oberman da bijeenkomst. j? F óór de vernnietiging van on ze -binnenstad stond aan een van de binnenhavens hei eeutuenoude huisje dat ,Jn duy sent vrezen" heette. Het huis is weggebrand. De duizend angsten ook? Het macht wat.' Wel kun nen we duizendkoppig in een stadion „Wv 2'ijn niet bang.'" aanheffen en hoe goed klinkt de (Russische) melodie ervan; tuel kunnen wv van de Neder landse psychiater Professor Riim- fee vernemen, dat het Nederland se volk het meest zorgeloze ter wereld is; het neemt ntet weg dat er onberedeneerd ergens in ons de angst zit. Ai erkennen »cjj het niet, WU overschreeuwen, hem of dutnen hem onder. W(j ovenverken ons of krijgen neu- razen. Maar wij zetten niet meer eerlijk op ons levenshuis: „irt duizend vrezen". Naar alle zyden trachten tvy ons te beveiligen: politiek in een Dejenstegemeen- schap; economisch in verdragen en industrialisatie; persoonlijk in levensve rzék erin gen. En tochsyn toy zo gemakkelijk uit het Jood te krijgen. Eén suggestieve radio- uftzending kan al een paniek te weeg brengen. Waar ligt dat toch aan? Zou het soms rijn, dat thU niet meer tvlilen -luisteren naar de stem van God? Nóg. zegt Hij; Vrees niet, maar geloof. OBERMAN. De perfecte onderdaan (Werner Peters) buigt altijd voor Gezag en .Wacht. ('t Venster) beurt, de ijzeren consequentie, waarmee de Pruisische burgerman Dlederich Hessling in al z'n domme opgeblazen heid. serviliteit er, eerzucht belachelijk wordt gemaakt, het wrede sarcasme, dat alles en iedereen tot caricaturen ver vormt het wordt allemaal zó extreem en „griindlich" behandeld, als men ook alleen weer van een Duitser kan - ver wachten.- Dril-systeem De camera besluipt de hoofdfiguur op z'n kwetsbaarste momenten, legt hém vast in 3terk geconcentreerde beelden. Men ziet het jongetje gedrild worden, thuis en op school. In zijn studententijd wordt hij volgegoten met de codes van korpseer en patriotisme. Dan zijn dienst tijd, die de laatste resten van zijn lege persoonlijkheid vernietigt. Het nieuwe creatuur is gereed voor de maatschappij. Hij wordt een belangrijk man- door zich te werpen op de nationalistische cultus van de heersende klasse. Op de huwelijksreis ziet hij in Rome zijn keizer; welk eon heerlijk moment in zijn leven 1 Extatisch schreeuwend .loopt hij achter het ataatsierüjtuig aan, redt de keizer later van. een bomaanslag, die alleen in zijn verhit brein-plaats voud. Om deze verschrikkelijke flater te her stellen, maakt hij zich geweldig druk voor de oprichting in zijn woonplaats van een ruiterstandbeeld van Wilhelm de Grote. Dp onthullingsplechtigheid ont aardt tengevolge van een vreselijk on weer ln een sauve-qui-peut. Maar als iedereen gevlucht is voor de plensbuien, staat Diederich nog voor het mon strueuze beeld. Hij neemt de hoed af en buigt: de „onderdaan" ten voeten Uit! Het is geen prettige film, „De Onder daan", De geschiedenis, die zij vertelt, zonder veel commentaar, maar met enorme kracht van suggestie, is onheil spellend om haar onafwijsbare conse quenties. Maar de film verdient door iedereen gezien te worden: een bittere echter zeer leerzame ervaring, ('t VEN STER). Alle stamgasten van de wijde prairies kunnen in „De duirelsbriga.de" weer een hoop kruit aan. Het werd dus een film zoals de vele, die de oude kamp tussen rood en blank behandelen. Bijna precies dezelfde geschiedenis van de man, die een oude vijand ontmoet in het leger, dat tegen de- indianen optrekt, hem per slot de das omdoet en toch. dat mooi» meisje krijgt, zagen we nog onlangs. Jammer voor Ray MiQand, die d'lmaal echt zijnbest doet, maar de scenario schrijvers bieden hem en zijn collega's niet veel kans. Capitol Arena Om haar paedagogisch talent uitgeroe pen tot „Lerares van het Jaar", door het weekblad Time als „Universele Moeder" tot ccvergiri uitverkoren. laadt Linda Darnell zich een geweldige speelschuld op de hals aan de roulette In Reno. De casino-eigenaar presenteert haar de reke ning in de vorm van een tijdelijke func tie als gouvernante, van zijn moederloos slecht-etend dochtertje. Dit is het con ventioneel onnozele uitgangspunt van de comedy „Ondeugende Amor", die beslist niet door het optreden van de 2 hoofd rolspelers (de ander is Stephen Mc Nal- ly) toch een aardige film. is geworden. Ntet goud levert een rechtschapen OUd-gevangenisboef de ware vrouw op. doch echte Heide en om die waarheid als een koe wederom te ervaren, moiten we helemaal naar het Arizona van 1B5Ö, moeten we een trein overvallen en ette lijke malen voor ons leven vechten met allerlei geboefte- De Grot der Vogelvrijen" fin techni color) beloont de deugd, lost raadsel achtige moorden op, onthult rauwe zeden uit een rauwe pionierstijd en is toch niet een costuumfiim geworden, En dat met een „plot", die er alle aanlei ding toe gaf! De typen van Macdonald Carey, Alexis Smith en Edgar Buchanan rijn goed getroffen. Cineac en Colosseum Ergens bij een eiland in de omgeving van de Philippijrten ligt voor een ma lleen. dollar aan diamanten op de bodem van de oceaan. Het geheim is aan enkele ingewijden bekend, ever. zovele kapers op de kust. die proberen de hardploete- rende Mason, berger van schepen, voor hur. doeleinden te gebruiken. Een reeks spannende, geheimzinnige- gebeurtenis sen gaat aan" het uitvaren van dé „Mara Maru", die-voor het vinden van de schat is uitgerust, vooraf. De gelijknamige film behoort zeker niet tot de slechtste in dit genre. Errol Flynn, de hoofdxol- spelere, is voor dit soort geknipt. Rex Het jonge, roerige Amerika van een honderd jaar geleden is het décor voor de geschiedenis van de eerst als held en redder gevierde, later als zeeschuimer vervolgde Jean De Lafitte, een all-round piraat, die zowel te land en ter zee als ln de lichtblauw-met-gouden-sterretjes- lucht der liefde triomfen viert. Als hij tenslotte in de nacht vóór zijn huwelijk voor een overmacht van staatstrcepen moet wijken en alle verworven bezit tingen weer verliest, zal menigeen hem nog benijden, want <1e bekoorlijke Belle blijft moedig aan zijn zijde, en daarom is 1 einde van ,De Laatst© der Piraten" toch niet droevig. In het begin van „De Bode En gel" r?jn Yuonne de Carlo én Rock Hudson meer landhaai en haaiendoder dan goede tmenden, (Lu-hiscaj.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5