Sportbijlage De Schiedammer Denen vagen in 50 sec. Oranje s 2-0 voorsprong weg (einde 3-2) Hieuw! Nielsen scoort beslissende goal via been van Hendriks groter dan 3-2 score aangeeft Het oude liedje: conditie en uithoudingsvermogen NEDERLANDS. ELFTAL FAALDE OPNIEUW Tekortkomingen tegen Denen zijn half zware shag! half zware shag! m Enkele spelers in moeilijke situaties zonder beheersing Voor de liefhebbers van een Een speciale melange VCM de beste lichte en pittige tabakken 1 „RAT" VERLEGH: „Onze ploeg was zwak" Totale indruk was zeer pover Nog eens tegen Denen in Amsterdam? START Asaandttfj 2f% Sept&tnber X9S2 (Van een speciale verslaggever) KOPENHAGEN, Zondag Het Neder landse elftal heeft in zijn eerste wedstrijd van dit seizoen de reeks nederlagen weer met een vermeerderd. In Idratsparken bleef het vanmiddag tegen Denemarken na negentig minuten van matig tot pover variërend voet bal op een 23 score staan.-Een resultaat, dat voor de Denen nog bescheiden was, want zij hebben vrijwel de gehele tweede speeltijd gebruikt om de 22 ruststand in hun voor deel te corrigeren. De Nederlandse ploeg werd toen op eigen helft in elkaar gedrukt door de snellere en vooral beweeglijker te genstanders lichaamsconditie en uithou dingsvermogen! die slechts door zwaar en wanhopig verdedigen met veel onregelmatig heden en appelleren, van doelpunten konden worden afgehouden. Kraak heeft in die lange periode van grote Deense druk tal van voor treffelijke dingen gedaan, maar in de 70ste minuut werd hij tenslotte kansloos geslagen door linksachter Svend Nielsen, wiens zie dende grondsehot door spil Hendriks' voet werd veranderd in een effectvolle boogbal die hoog tegen het net pas tot rust kwam. Denemarken heeft' daarna nog voortdurend rond en in het Nederlandse zestien meter- gebied gezworven. Herfstmanoeuvres m aan val en verdedigen, die alleen voor de Deense toeschouwer interessant waren. De resten van het Nederlandse elftal bewogen zich traag en. vermoeid over de door regen uiterst gladde grasmat. Een verrassende tegenstoot in de laatste minuut ontnam de Denen echter bijna nog de meer dan gerechtvaardigde overwinning. Van Roessel behoefde van en kele meters afstand slechts de voet tegen de bal te drukken voor een laag schot. Hij be schadigde de hoed van een toeschouwer hoog op de tribune. De slecht leidende Finse scheidsrechter Karrola nam toen een beslis sing waartegen niemand protesteerde: hij floot af. Het ïdratspark was gevuld met veertigduizend vochtige toeschouwers, toen het muziekkorps dat zijn kracht voornamelijk had gezocht in lichte dansmuziek, zijn repertoire afsloot met de volksliederen. Eerst het Wil helmus, dat hier en daar op de tribuues zwak maar hoorbaar door de schamele overblijfselen van het voormalige legioen supporters werd ge- bteund. De Deense nationale hymne werd fors meegezongen. Geen bloe men, vaantjes of toespraken. Biesbrouck won de opgooi. In de Nederland se achterhoede stond Terlouw rechtsachter en Hendriks spil. Ora vijf minuten over half twee tikte de Deense middenvoor Jens P. Hansen de bal naar voren. De eerste aanval van betekenis kon echter voor Nederland worden ge registreerd. Een pass van Lenstra op Van Roessel, die de bal op snel heid meenam en dicht bij de zes tien meterlijn een schot wilde los laten. Hij stuitte echter op links achter Nielsen, kreeg de bal toch weer in zijn bezit b(j de achterlijn on liet van rechts een hoge voor zet los. Lenstra sprong toe, maar zijn kopbal was te zacht. Doelman Johansen ving rustig. De Denen kwamen echter terug met combinaties over de rechter vleugel, Boskamp greep echter be kwaam in met behulp van Hen driks en Biesbrouck. Een dribbel van Bennaars naar de rechtervleugel afgebogen werd daarna onbehoorlijk onder broken door linksachter Nielsen. Een vrije schop, die Bennaars op bet hoofd van Van Roessel liet dalen. Hoge kopbal, waar Johansen zoveel moeite mee had dat Clavan de eerste hoekschop kon nemen. Een overtreding van Lenstra sloot deze tweede goede aanval van onze voorhoede af. Een Deense poging om naar Kraak op te rukken werd in het middenveld uiteen geslagen. Nederland hield de aanval nog even vast. Van der Kuil werd wat te grof van de bal gedrukt. Vrije schop. Hoog naar de linker vleugel waar Clavan juist op de goede plaats stond voor een rustige voorzet op kniehoogte naar Ben naars. De bal sprong van daar naar rechts.... Van Roessel hief het linkerbeen en na ruim zes minuten had Nederland door zijn harde en voor Johansen onbereikbare schui ver een voorsprong genomen (0—1). Dit succes lokte fellere Deense tegenstoten uit, die nu over de de buterende linkervleugel Kurt Niel sen—Kaj Nielsen werden geleid. Kraak moest voor 'n scherp getrok ken voorzet van Kaj Nielsen uit zijn doel komen en Hendriks stootte met het voorhoofd twee boogballen ver het veld in. De activiteit van de Deense linkervleugel groeide echter en werd door zwak fluiten, van de Finse scheidsrechter Karro la oorzaak van een klein conflict. Wlertz had Kurt Nielsen wel af doende maar niet correct opgevan gen in de omgeving van het straf schopgebied. Terlouw zette zijn borst breeduit binnen de voorge schreven straal van 9 meter. Kurt Nielsen nam daar geen genoegen mee. Hij duwde Terlouw weg, die prompt op dezelfde wijze reageer de. Toen bemoeide de neer Karrola zich er pas mee. Tenslotte werd de vrije schop genomen. Zender suc ces. En onmiddellijk volgde een snel le aanval van de Nederlandse voorhoede. Een prachtige Van Rccssel-pass op Lenstra, die met de bal aan de voet naar het doel ruk te. Johansen liep uit en de Fries haalde de bal scherp over het hoofd van de doelman. Een biik- semreactie van linksachter Nielsen voorkwam echter een doelpunt. Een halve meter voor de lijn stop te hy het iets te zachte rollertje. De Nederlandse achterhoede stond de Denen nog niet veel toe. Wiertz en TerJouw hadden de bewaking verscherpt en spil Hendriks heers te vooralsnog met voortreffelijk kopwerk in het centrum. Bies brouck trachtte in deze periode zoveel mogelijk de aanval te stimu leren en daaruit groeide in de der tiende minuut een tweede doelpunt. Een korte pass op Eenstra die naar links was afgebogen. Met een verrassend snelle dribble gleed de Fries langs bet rechter verdedl- glngsblok en joeg de bal vervolgens niet een zuiver gericht diagonaal schot hoog in de verste, voor Johansen onbereikbare hoek. Een zeer knap doelpunt (9—Z). De Deense reactie was een vlam mend schot naast de paal van haar middenvoor. Inleiding voor een serie aanvallen in korte combina ties over links met een schiet' poging van Kaj Nielsen, die Kraak bekwaam brak. De Deense aanval werd krachtiger. Terlouw werd geslagen en Hendriks moest het centrum veriaten om de doortocht van Kaj Nielsen, te stuiten. Met een overtreding.. Middenvoor Han sen boog af en nam zijn aanloop. Hoog voor doel. Ditmaal kon Hen driks er niet bJJ. Linksbinnen Kurt Nielsen echter wel en met een krachtige kopbal via het lichaam van onze spil was Kraak gepas seerd (1—2). De Denen kwamen juichend terug en na een reeks handige be wegingen stond rechtsbinnen Peter sen plotseling vrij voor Kraak, nauwelijks vijftig seconden na de eerste treffer. Hij schoot raak, of schoon Kraak ver uit zijn doel was gekomen om de schietkans kleiner HET BEGIN was VEEUBElCVEWD POCH PE %TAH2 WERD GEL'JK Isfi/nV; Eb DENEMARKEN BLEEK TOCH DE BAAS AFGEKEURDE GOAL. Hoewel de bal ook nog een derde keer het Deense doel trof, was er geen reden tot juichen. Deze goal «an Van Roessel ("MnJcsJ loerd afge keurd wegens buitenspel. Achter Van Roessel loopt Bennaars; rechts liggend keeper Johansen. ABE SCOORDE tijdens zijn come back in het Nederlands elftal het tweede doelpunt tegen de Denen. te maken. Na 21 minuten spelen (2—2). Gevaar houdt aan! Het" gevaar van een nog ingrij pender overrompeling nam toe. Boskamp zakte na een goede start volkomen weg en de aanvallen van de Deense voorhoede werden geva rieerder opgebouwd. Een nieuwe dribble van Lenstra schonk onze achterhoede even gelegenheid om op adem te komen. Spil Brögger drukte Lenstra echter zwaar van de bal wat de heer Karrola aanlei ding gaf voor zijn zoveelste vreem de beslissing: een vrije schop voor Brögger. Die vrije schop werd de basis voor een reeks stevige Deen se aanvallen. Het begon met een duel Boskamp—Andersen, dat de Amsterdammer ten koste van een hoekschop verloor. Hendriks veerde hoog op. Opnieuw eeo hoekschop. En 30 seconden later een derde. Denemarken begeerde een nieuw doelpunt. Het legde a] zijn vuur kracht in dit offensief, een vuur kracht die echter door Kraak en Hendriks werd gebroken. Dit verzet prikkelde onze voor hoede tot nieuwe acties. Een Len straVan Roessel combinatie strandde op buitenspel. Hoekschop voor Clavan. Achter. Clavan liep daarna met revanchegedachten rond en in de 32ste minuut joeg hij van de vleugel naar binnen, gleed langs drie tegenstanders en passeerde naar Van der Kuil. Sen voorzet op maat naar Van Roessel, die meteen inschoot Dit doelpunt, geboren uit een gave aanval, werd echter ook naar onze mening terecht, door de scheidsrechter niet geaccepteerd. Van Roessel had in buitenspelpositie gescoord. Onweerstaanbaar Met een voortreffelijke aanval opende Nederland de tweede speel tijd. Uit een Van der Kuil—Van Roessel manoeuvre vloeide een pass naar Lenstra die de bal langs de uitgelopen Johansen schoot. Op nieuw te zacht. Rechtshalf Terkild- sen die steeds met een aanval mee trok, maar toch weer op tijd terug was om in de verdediging te assis teren, behoefde niet eens voluit te sprinten om de bal te stuiten. Daarna i$ Denemarken in de aan val gegaan. Onweerstaanbaar. Rond Kraak werd 'n-verdedigmgslinie op getrokken van zeven man om de golf van aanvallen te breken en uiteen te slaan. Dat gebeurde met geoor loofde en ongeoorloofde middelen. De wanhopige scheidsrechter kon dat niet steeds uit elkaar nouden. Hij maakte fouten, die onze on der hoogspanning werkende achter hoede zodanig irriteerden, dat en kele spelers ae grenzen van spor tief fatsoen overtraden. Vooral Hendriks maakte zich daaraan schuldig. Bij een besüssing in zijn nadeel tikte hij op het voorhoofd op een wijze die ook in Finland wel niet misverstaan zal worden. Do heer Karrola accepteerde dat allemaal zonder een waarschuwing te geven. Het gevolg van dit zwak ke optreden was dat verschillende andere spelers Hendriks' voorbeeld volgden. Voortdurend worden er in het zestienmeter gebied Nederland se armen protesterend opgestoken. De dreiging van een nederlaag kwam echter steeds nader. Zelfs de versterkte achterhoede kon. niet lang stand houden tegen de voortdurende druk. Tweemaal was de Deense Imksaehter Nielsen al ver ovre de middellijn gekomen om zgn aandeel te leveren voor het slaan van een bres in de muur. In de 70ste minuut rukte hij weer mee naar voren, kreeg een slecht weggewerkte bal van Wiertz voor de voeten en het een seconde later een formidabele schuiver los die als een torpedo door een woud van benen schoot. Hendriks stond in de baan van het schot maar de schui ver was zo hard dat de bal van zijn voet omhoog was gegaan, voordat hij had kunnen reageren. Ver bui ten bereik van Kraak kwam de bal tegen het net tot rust (3—2). Laatste kans gemist Deze treffer Nielsen had in het Olympisch voetbaltournooi al naam verworven door een soortge lijk doelpunt stimuleerde de Deense aanvalslust nog meer. Kraak moest snel neer op een schot van Kaj Nielsen en een halve minuut later sloeg hij een kopbal van rechtsbinnen Petersen tot hoekschop. Voor Nederland zat er geen winst meer in deze wedstrijd. De ploeg was volkomen uiteen ge vallen. In de laatste vyf minu ten kreeg Nederland gelegenheid r.og enkele aanvallen op te bou wen. Het ging allemaal stroef en zonder bezieling. Lenstra kreeg een rijpe schietkans, maar schoof door naar Van Roessel die daarop niet had gerekend. Van Van Roes- sel's gedroomde positie hebben wij al in de inleiding verteld. Hij schoot hoog over. Een gelijk spel zou ook beschamend zijn geweest na de suprematie van Denemarken in de tweede helft. DE SCORE GEOPEND door een i «errassewde acmual van het Ne derlands elftal. Van Roessel loopt juichend tervg tussen (v.l.n.r.) 1 man Johansen, die tevergeefs Svend Nielsen, (liggend). Gins- i naar de hoek dook. burgClavan, Broegger en doel- Il'J! I.ILfiC,!- 'ÜIH3 iHKIilUI'.r, luJjmltUlllll.lJlalJilun „Zilveren" wedstrijd voor Terlouw KOPENHAGEN Rinus Terloi™ speelde te Kopenhagen zijn 25e in terlandwedstrijd. Aan het diner na de wedstrijd werd hem door de KIN VB een zilveren sigarettenkoker als herinnering aangeboden. (Advertentie LM.) (Van een speciale verslaggever), KOPENHAGEN, Zondag. Na het trieste resultaat In de voorrond® van het Olympisch voetbaltournooi de 15 nederlaag tegen Brazilië te Turku heeft het Nederlands elftal in zijn eerste interlandwedstrijd van dit seizoen opnieuw gefaald. De nadelige 2—3 score lijkt weliswaar nog gunstig, maar is slechts bedrieglijke schijn, die onze voetbalarmoede be dekt. Het werkelijke verschil tussen de Nederlandse en de Deense ploeg is aanmerkelijk groter dan de cijfers van dit eindresultaat aangeven. Drie kwartier hebben de Denen, pure amateurs uit een land waar nauwelijks honderdduizend voetballers in de bondscartotheek staan geregistreerd met het Nederlands elftal gesold en het was geen toeval, dat dit juist in de tweede helft gebeurde. Toen kwam het verschil in lichaamsconditie en beweeglijkheid pas duidelijk tot uiting. (Van een speciale verslaggever) KOPENHAGEN, Zondag - Voor de kleedkamer van het Nederlands elftal, die alleen toegankelijk was voor spelers en officials spraken wij de heer Verlegh, de voorzitter van de K.C. Hij haalde zijn schou ders op toen wij hem naar zijn mening vroegen over de wedstrijd. „Zeer matig. Denemarken heeft terecht gewonnen," was zijn korte commentaar. En na een aarzeling. „Ik wil niet veel zeggen. Het spel van onze ploeg was zwak. Als van twee bmnenspelers er maar één terugkomt, kan men nergens op rekenen. Met twee halfspelcrs van klasse zoals wij vroeger hadden, zou de positie op het middenveld misschien nog wel gehandhaafd zijn, maar nu hebben wij alle scha kels hard nodig. Van een vierkant zoals de bedoeling van dit spel systeem is, kan men niet ongestraft terugvallen op een driehoek met een basis die nauwelijks voldoende is. Bennaars heeft hard gewerkt, maar wat hij moest doen, vergde te veel van zijn capaciteiten. Meer wil ik er niet over zeggen," Het lid van de technische com missie, de heer Mulder vond het ook een arme wedstrijd van Ne derland. Boskamp was nog te zwak r,lg internationaal. De Denen had don een betere conditie en waren daardoor veel beweeglijker. Het aopeileren van de Nederlanders in de achterhoede achtte de heer Mulder een zeer slechte beurt. De leiding van de scheidsrechter Kar rola zeer onvoldoende. De Deense grensrechter Hansen, die wij daarna nog spraken over het doelpunt van Van Roessel dat scheidsrechter Karrola had afge keurd, was van mening geweest, dat Van Roessel niet buitenspel had gestaan. Toen de middenvoor de bal kreeg toegespeeld uit een voorzet van rechts, kwam hij naar voren. Op het moment dat hij de bal in bezit had. stond hij achter Knudsen. Maar dat was naar zijn reactie geweest. Op het gladde door regen zwaar geworden veld kon onze nationale ploeg slechts een halve wedstrijd spelen. Daarna werd het elftal door in lichaamstechniek superieure te genstanders uiteen geworpen. Er moet worden, gevochten heeft bondstrainer Jaap van der Leek op de laatste bijeenkomst voor deze wedstrijd gezegd. Van der Leek heeft daar natuurlijk mee bedoeld dat de elf spelers alles zouden moeten geven om tegen Denemar ken een redelijk figuur te slaan. Het gebrek aan klasse zou moeten worden gecompenseerd door de geest drift die ook in de betere tijden van het Nederlandse interlandvoet bal een scherp wapen is gebleken- Er schijnt nu echter bij sommige spelers een begripsverwarring te zijn ontstaan. In de Nederlandse verdediging kon dit tenminste van middag duidelijk worden vastge steld. Om de Deense druk op te vangen werden vele overtredingen begaan. Met geestdrift heeft dit niets te maken, net zo min als de onsympathieke houding en gebaren van enkelen bij beslissingen van de inderdaad zwak leidende scheids rechter. Het komt ons voor dat de leiding van. de KNVB de spelers in een volgende bijeenkomst wel terdege mag wijzen op het verschil tussen vechten ea geestdrift, Een illusie "Wat kan men van dit Nederlands elftal, dat in grote Lijnen hetzelfde is van het afgelopen seizoen na deze nieuwe ea in speltechnisch opzicht duidelijke nederlaag tegen Denemarken nog verwachten? Wij zouden alleen maar tegen landen met een amateur-status spelen, om dat dan de krachtsverhoudingen niet zo uiteen lopen. Een illusie, die maar kort heeft bestaan. Bij het Olympisch B-voetbaï-toumooi en dan bedoelen wij niet Hon garije, Zuidslavië, Rusland of zelfs Brazilië is dat wei gebleken. Op een enkele uitzondering na werd door alle landen beter voet bal gespeeld. Van het elftal dat vanmiddag m Idraetspark heeft ge- kan uitspelen, staan, waren alleen Kraak. Hen driks, Biesbrouck, Bennaars en in de eerste helft Lenstra hun plaats ZWARE DRUK op het Neder landse doel. De Denen dringen ver op. Hier kunnen Kraak, Hen driks (derde van links) en Ter louw igcheel rechts) de 3ituatie nog meester blijven. Advertentie I. iun-kiïied" tobaccos waard. Kraak heeft voortreffelijke dingen gedaan. Hendriks heeft knap verdedigd, maar in de hitte van het gevecht verliest hij zijn. zelfbeheersing en begaat overtre dingen, die Terlouw als stopper zo dikwijls kwalijk zijn genomen. Biesbrouck is nog een nuttige half- speler en Bennaars een zwoeger met capaciteiten, die echter niet tot ontplooiing kunnen komen door zijn slechte looptechniek. Lenstra trager En Lenstra, wiens terugkeer door velen is verlangd en door velen is verworpen, heeft opnieuw zijn ge breken getoond. Gebreken, die nu nog meer tot uiting kwamen, om dat hij ook ouder en trager is ge worden. Zijn doelpunt was zeer knap maar in de tweede helft heeft Lenstra zelden nog iets van. betekenis gepresteerd. Verder is komen vast te staan, dat Boskamp nog niet rijp is voor interland voetbal en Terlouw hoe kon het anders had te veel heimwee naar het centrum. g Wiertz kan op een glad en enigs zins zwaar veld slechts een halve wedstrijd spelen. Van der Kuil en Van Roessel 2ijn ver beneden de bescheiden maat gebleven. Clavan was zichzelf, dat wil zeggen een uiterst middelmatige speler. Bjj de Denen waren de beste spelers linksachter Svend Nielsen, een man met techniek en een machtige traplengte. Rechtshalf Terkildsen, rechtsbinnen Petersen en de debuterende linkervleugel Kurt NielsenKaj Nielsen. Geen groots team, maar met voldoende kwaliteit voor een op behoorlijk peil staande wedstrijd tegen een tegenstander die negentig minuten (Van onze correspondent) KOPENHAGEN, Zondag De ont moetingen tussen Denemarken en Nederland staan bij de Deense voet balbond in hoog aanzien. Men heeft van de aanwezigheid van de verte- j gemvoovdigers van de KNVB ge bruik gemaakt, hen een voorstel te doen ook het volgend jaar een wed strijd tot stand te brengen, die dan waarschijnlijk in Amsterdam zal worden gespeeld. Eigenlijk was Zwit serland als tegenstander voor Neder land aangewezen, maar dit land heeft wegens andere verbintenissen de wedstrijd moeten verschuiven. HZ en PC wint in Barcelona BARCELONA. Te Barcelona werd een aanvang gemaakt met bet inler- nationaal waterpolotciurnooi, waaraan door de kampioenspjoegen van Zwitser land. Itahe, Nederland en Spanje, t.w. ..Utretukuzen Hellas", ..Ran Nantes Camogli", de Haagse Zwem en Poloclub cn de Club de Natacion Barcelona wordt deelgenomen. Op de eerste dag behaalde HZ en PC op „Ufcrettskuaen Hellas" een 5—3 overwinning (rust 3—1) en CNB versloeg „Bart Nantes Camogli" met 4—3.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3