„Voor komma in Grondwet zijn verkiezingen nodig5 EraSrirD Edmond Mr Jonkman over actuele staatkundige problemen GELEZEN r Ontbreekt het onze vrouwen aan zelfvertrouwen Opzetjes „eigenlijk n soort afzetterij" genoemd Duizenden mensen brengen Cor Ruys laatste groet Anti-revolutionnairen niet in socialistische wagen55 I en gewogen Vr-/ Snuif en wrijf Prof. dr L. v. d. Wal Ollenhauer: „Vrijheid is ondeelbaar" Scherp requisitoir tegen aannemers Mr Kist eist f 6000 boete tegen elk der zes verdachten Engelse arbeiders weigeren overwerk Gevangenisstraffen voor principiële dienstweigeraars Bloemstukken vulden chapelle ardente Gouden feest van de Koninklijke Ned. Middenstandsbond Opnieuw boete geëist tegen chocolafabriek WOL, NYLON VS verlenen beurzen aan onderwijzers en leraren Malan daagt raad van Natal uit Dr Schouten op generaal convent: „Dit kabinet is niet roder dan enig voorgaand Frankrijk stelt een Europese medische gemeenschap voor Donderdag 25 September 1952 ,3 (Van. onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Onze grondwet is nationaal opgezet. Maar meer en meer overheerst de internationale rechtsorde de na tionale rechtssfeer. Tot de Hand van Europa, de Noord Atlan tische Verdragsorganisatie en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, is Nederland toegetreden, nadat daartoe met gewone parlementaire meerderheid was besloten. Dit waren uiterst belangrijke beslissingen. Doch als bijvoorbeeld een komma in de Grondwet geplaatst moet worden, dan is een Kamerontbinding plus een twee-derde meerderheid in tweede lezing vereist. grondslag van 't Nederlands staats bestel, dat élk orgaan met andere organen heeft samen te werken?" Uitdrukkelijk steld© mr jonkman bij zyn toelichting aan on5 voorop, dat hij ook nu in het geschil geen party wil de kiezen. Doch z.i. kan de vraag ge steld worden of de Tweede Kamer haar verlangens ten aanzien van het quorum «n stemoverdracht niet be ter in een initiatief voorstel dan in amendementen had kunnen neerleggen. Dan had de Eerste Kamer daarover zelfstandig kunnen oordelen, Werd door deze amendering niet te weinig rekening gehouden met Eerste Kamer en Raad van State? Ook bij het beken de geschil ten aanzien van de omzet belasting op tijdschriften tussen de Tweede Kamer en minister Lieftinck is gebleken dat in de Eerste Kamer prijs wordt" gesteld op een duidelijke afbakening van het recht van initiatief en. het recht van amendement. Daarnaast dringt zich de vraag op of de regering niet anders had kunnen TJ denkt dat ik scherts! Maar in feite is het zo, dat in bet thans aanhangige, nieuwe grondwetsarti kel SO C een komma is vergeten. Daar staat onder meer: „Indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde zulks vordert kan in een overeenkomst worden afgeweken van. de bepalingen van de grond wet." Tussen „vordert" en „kan" had een komma moeten zijn ge plaatst. De Eerste Kamer heeft daarop in eerste lezing gewezen en de regering heeft dit toegestemd, maar de fout kon toen niet meer hersteld worden. De Eerste Kamer heeft immers geen recht van amen dement. Er zoudendus nieuwe verkiezingen voor gehouden moe ten worden. Niemand denkt daar aan uiteraard, ook omdat uit het achterwege laten van dit leesteken geen misverstand kan voortvloeien. Maar één en ander demonstreert de merkwaardige situatie waarin wij zijn. geraakt. Vandaar dat ik speciaal met het oog op het ge beurde bij de Tweede Kamer-uit breiding de vraag aan de orde heb gesteld of onze eisen tot grond- wetsherziening niet te zwaar zijn geworden." Aldus mr Jonkman in een inter view, dat hij ons toestond naar aanleiding van de rede, waarmee hij vorige week de eerste vergade ring van de Eerste Kamer in de nieuwe zitting opende. Hij wees er ons vervolgens op, dat reeds een. ontwikkeling gaande is naar verge makkelijking van de procedure tot Grondwetswijziging. In 1938 werd bepaald dat er in de in de Grondwet genoemde bedragen van het inko men van het Koninklijk Huis en van de schadeloosstelling van de Tweede Kamerleden, wijziging zou kunnen worden aangebracht door een wetsontwerp, met een meerder heid van twee-derde van het aantal Kamerleden aanvaard. Voor - een dergelijke wijziging in de Grond- wet werd dus géén Kamerontbin- ding noch een behandeling in twee lezingen meer gccist. vervolgens werd in 1948 bepaald, dat van de Grondwet afwijkende .voorzienin gen, gevorderd door de overgang naar de nieuwe rechtsorde met Indonesië en de'.West, zouden kun- ~nen worded" getroffen door" een ge wone wet mits met twee-derde der uitgebrachte stemmen aan vaard. Onder dezelfde voorwaarden kon ook de nieuwe rechtsorde zelf tot stand komen. Onderscheid gewenst Bij de aanhangige Grondwetsher ziening wordt dezelfde weg verder bewandeld in het reeds genoemde nieuwe artikel 60 c. Met twee-der- den van het aantal uitgebrachte stemmen zal, indien de ontwikke ling van de internationale rechts orde dit vordert,, in .een overeen komst afgeweken mogen worden van de bepalingen der Grondwet. „Z.'yn iri' dit licht dp eisen, die nu ge steld wordefi aan een uitbreiding der Tweede Kamer niet te zwaar?" zo vroeg mr Jonkman zich af. Persoonlijk was hij geneigd die vraag bevestigend te beantwoorden. En hij achtte het der halve de overweging waard, al naar mate' de belangrijkheid van de onder werpen die bij een Grondwetsherzie ning aan.de orde komen, onderscheid te maken in de procedure. Voor de minst belangrijke, zaken zou gedacht kunnen worden aan een wijziging, wel ke in één lezing doch met een twee derde-meerderheid tot stand zou kun nen komen. Voor gewichtiger wijzigin gen zou de eis verzwaard kunnen wor den in dier voege, dat zij in twee lezin gen doch zonder tussentijdse Kamer ontbinding zouden worden behan deld, waaTfaij dan in de tweede lezing een twee-derde-meerderheid wordt ver langd. Deze tweede lezing zou dan In een verenigde vergadering van de Staten- Generaal, dus niet in een aparte ver gadering van Tweede en Eerste Kamer kunnen plaats vinden. Voor de aller belangrijkste wijzigingen tenslotte zou bovendien een Kamerontbinding ge vergd kunnen worden. Ook hiermee zou de tweede lezing echter jn een Verenigde Vergadering kunnen geschie den. Want persoonlijk stelt mr Jonk man geen bijzondere prijs op een ge splitste behandeling in tweede lezing. De revisie-taak van de Eerste Kamer lijkt dat °ok niet te eisen. Samenwerking De tweede vraag welke mr Jonk man vorige week aan de orde stel de luidde aldus: „Hebben bij deze poging tot Grondwetsherziening alle betrokken staatsorganen wel vol- doende rekening gehouden met de Jy/| ET meer dan gewone belangstelling -LTX hebben, wij kennis genomen van het bij A. W. Sljthoff, Leiden, uitgege ven werk van Hans Berghuis: „Pleidooi voor een zondaar". Deze jonge schrijver geeft in dit eerste grotere prozawerk van zijn hand blijk de zaken helder en waar het een delicaat gegeven be trof zonder valse sentimenten te kun nen stellen. Het gaat hier om een jongeman, die aan t.b,e. lijdt, daarvan geneest, ver volgens een hartstochtelijke liefde op vat, bij een ongeluk zijn vrouw en zoon tje verliest en tenslotte zijn oude ziekte terugkrijgt en daaraan sterft. In het le ven, van deze hoofdpersoon heeft zich een .religieuze revolutie voltrokken: hü was voorbestemd om" priester te worden, doch: was anders geaard- Zijn leven daarna werd een aaneenschakeling van fouten geen toevallige, doch bewust begane fouten uit zoals hij het zelf zegt opstandigheid tegen God en roet het duidelijke doel om God te krenken. Dit alles is 'goed geschréven.' Het dui delijk tragische, leven- van .de centrale figuur word toprecht en on aangedikt voor de geest van de lezer geprojec teerd. Maar mén zal zich blöven verba zen over de volhardendheid in 't kwaad tegen beter weten in. Een gelovig mens zal hierin moeilijk een pleidooi kunnen zien. Prijs geb. S.90. Mr J. A, JONKMAN: „Zijn- eisen tót Grondwetsherziening niet te zwaar geworden?"' FÖR/GE week heeft men de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman over de gang van zaken met het grondwetsvoorstel tot uitbrei ding van 't. ledental der Twee de Kamer en de lange duur van de Kabinetsformatie verschil lende vragen ter discussie ge stéld. In zijn rede in de Eerste Kamer ging mr Jonkman op deze vragen niet dieper in en gaf hij daarop ook geen ant woord. Op ons verzoek heeft hij zich bereid verklaardzij het niet in zijn kwaliteit van Eerste Kamer-voorzitter de ze vragen in een interview wat nader toe te lichten. Wij stellen het zeer op prijs deze toelich ting aan onze lezers te kunnen voorleggen. handelen nl. door het geamendeerde voorstel terug te nemen en zoals 013 het geschil op de omzetbelasting ge schiedde, twee nieuwe wetsontwerpen in te dienen. Tenslotte had. aldus mr JonKrnan, ook de Eerste Kamer uiteraard anders kunnen handelen. Zij had ondanks alle bezwaren het thans verworpen voor stel toch kunnen aanvaarden. Taakverdeling De derde vraag, door mr Jonk man aan de orde gesteld, betrof de kabinetsformatie. „Wie de tamelijk lange duur van de kabinetsformatie betreurt, ziet zich voor de constitu tionele vraag geplaatst of de taak verdeling tussen de verschillende staatsorganen daarbij wel voldoende werd in acht genomen". Volgens rot Jonkman is ons staats bestel zo jngericht dat Koningin. Raad van State, ministers, Tweede Kamer. Eerste Kamer, kiezersvolk en partij- organen naast elkaar het landsbelang hebben te bevorderen. De Koningin benoemt en ontslaat dg ministers naar ■welgevallen. Voor het ministerschap worden immers personen aangezocht die passen in de staatkundige verhou dingen, Dc ministers zijn verantwoor delijk tegenover de Staten-Generaal; zij -zijn niet vertegenwoordigers van de Sta ten-Generaal. „Werd," zo vroeg mr Jonkman zich af, „dit onderscheid wel voldoende in het oog gehouden? De Tweede Kamer is niet geroepen noch tot mee-regeren noch tot mee-formeren. Onze ministers hebben in ons staats bestel een. zelfstandige positie. Een té sterke binding van een kabinet aan het parlement is ten onzent con stitutioneel aanvechtbaar cn zij werkt een verlenging van een kabi netsformatie in de hand." „Wanneer zou blijken," zo besloot mr Jonkman het onderhoud, „dat de Tweede Kamer zich te sterk heeft gemengd in de loop der dingen bij dc jongste kabinetsformatie, dan heeft zij wellicht haar positie daar mee in haar verhouding tot de rege ring eerder ondergraven dan ver sterkt." (Advertentie LM.) Advertentie LM.) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met (humanistische wijsgeer) aanvaardt ambt DELFT. Woensdagmiddag heeft prof. dr L. v. d. Wal, rector van het Delftse Grotius-gymnasium, zijn ambt aanvaard van bijzonder hoog leraar in de wijsbegeerte, in het bijzonder met betrekking tot de humanistische levens- en wereld beschouwing. De term „humanistische wijsbe geerte" verwierp spr. in zijn door hemzelf „wellicht wat rhapsodisch" genoemd betoog. Niet omdat het principieel-ondogmatische karakter van het humanisme een bedreiging zou kunnen vormen voor de vrij heid der wijsbegeerte, „maar deze term moet", aldus spr. „worden af gewezen als in wezen uiterst ge vaarlijk. Wie haar gebruikt verheft immers de verzaking der objecti viteit tot beginsel." DORTMUND,. Ollenhauer, de vermoedelijke opvolger van Schumacher als voorz. van de W. Duitse Soc. Democr. Partij, heeft Woensdagavond zijn partijgenoten voorgehouden om vóór alles te streven naar de bevrijding van de 18 millioen Duitsers die onder Rus sisch bestuur leven. UW UITERLIJK KAN DE LENTE WEERSPIEGELEN! Wanneer een vrouw zich ongerust gaat ma ken over haar uiter lijk, dan wordt het hoog tijd, om haar in te lich- Vast staat, dat er na tuurlijke schoonheid sluimert in de huid van iedere gezonde vrouw en dat al die ongerustheid overbo dig is. Er zijn maar twee dingen nodig. Zelfvertrouwenen de toepassing van een goede schoonheidszeep, zoals Castella. Het fij ne, zeer werkzame schuim van Castella drenkt, ontsmet- en reinigt alle poriën. De huidweefsels, gesterkt door oliën, verwerkt in Castella, spannen zich weer en. sluiten de volkomen gereinig de poriën. Binnen een week is zelfs een ver waarloosde huid glad, gaaf, stralend en fris... en geurend naar jonge lente, Toch kost zo'n stuk Castella, een ware schoonheidsbron, u niet meer dan 32 et. Een mooie, frisse huid behoort natuurlijk sa men te gaan met een glimlach, die blanke, reine tanden toont. Ook hier doet niemand vergeefs een beroep op Castella. Castella tand pasta (normale tube 47 ct.; grote tube 75 ct.) geeft u wittere tanden reeds na één enkele maal poetsen! (Van een onzer verslaggevers! AMSTERDAM Na een requisi toir van ruim een uur, heeft de advocaat-generaal by het Gerechts hof, mr F. C. Kist, een boete van f 6000 geëist tegen elk van de zes van opzetjes verdachte aannemers, die Woensdag in hoger beroep te recht stonden. Ook de Officier van Justitie b|j de Utrechtse rechtbank had in eerste instantie een der gelijke boete geëist, doch de zes aannemers waren vrijgesproken. De Officier was daarop in beroep gegaan. Dit proces is een proefneming van het openbaar ministerie, dat na een eventuele veroordeling in hoogste instantie een vervolging tegen nog tweeduizend andere nemers eveneens schuldig aan het „opzetje" hoopt in te stellen. Dat alle verdachten voor bet Hof schuldig waren aan hetgeen hun ten laste werd gelegd, is geen mo ment- betwijfeld. Zij allen gaven dit ook grif toe. Het gaat er alleen om, óf zij strafbaar zijn volgens het eerste artikel van het prijsvor- mingsbesluit van 1941, dat ae enige basis is geweest voor de dagvaar ding aan deze aannemers. Mr Kist, die ook het eerste, wel haast sensationele sein tot deze massa-vervolging heeft gegeven, was van mening, dat dit artikel zeker op de zes verdachten van toepassing kan worden gebracht, „Te zeer heeft de Utrechtse recht bank rekening gehouden, dat in het onderhavige geval de prijsvast stelling, ondanks alles, nog vrij redelijk is geworden. Het gaat om. de prijsvorming en daar wil ik zeker een excessieve onredelijkheid in constateren," zei de advocaat- generaal, die het geheel later nog als „eigenlijk toch een soort afzet terij" en „misbruik van vertrou wen" beschreef. Na het requisitoir van mr Kist pleitten twee advocaten, mr Ph, J. van Vliet uit' Amsterdam en mr J. Drost uit Rotterdam voor de zes aannemers. Beiden betoogden dat naar hun mening de opzetjes in de aannemerij niet zouden kunnen worden bestreden met een vonnis. Mr Van Vliet zei, dat een vrij spraak een aanmoediging zou zijn voor de Nederlandse aannemers LONDEN. Britse vakvereni- gingsleiders hebben, de „vredestich ters" van de regering negerend, drie millioen arbeiders in de machine- industrie opgeroepen om met in gang van 20 October geen overwerk meer te verrichten. De maatregel, die dient om kracht bij te 'zetten aan looneisen, zal de machineindustrie op drie millioen man-uren per week komen te staan en de wapenproductie belemmeren. De werkgevers, die. de eis van de vakbonden tot een loonsverhoging van twee pond sterling per week hebben afgewezen, willen het ge schil voorgelegd zien aan een arbi tragecommissie onder staatstoezicht. DEN HAAG. Zeven'principiële dienstweigeraars hebben Woensdag terecht gestaan voor de krjjgsraaó- te-velde West. Zes van hen, die al gehele dienst weigerden, hadden bij bun. opkomst geen uniform willen aantrekken, één wilde wèl het uni form aantrekken, maar géén wa pens dragen. Vyf van hen werden veroordeeld tot straffen, variërend van acht maanden tot twee en een half jaar. De zaak van een hunner is aange houden om een psychiatrisch on derzoek in te doen stellen en één kreeg gelegenheid revisie te vragen van de afwijzende beschikking op zijn beroep op de Dienstweigerings- wet. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Duizenden heb ben vanmorgen de laatste eer be wezen aan de grote toneelspeler Cor Ruys, die Maandag overleed. De hall van de Stadsschouwburg was herschapen in een chapelle ar dente. Hier stond het stoffelijk over schot van Ruys opgebaard, bedekt met een grote krans van zijn ge zelschap „Het Vrije Toneel". Verder was de vloer rondom tot in de gangen, bedekt met bloem stukken en kransen van toneelge zelschappen, schouwburgen, kunst kringen, vrienden en bewonderaars. De dodenwacht was betrokken door vier acteurs van Ruys' ensemble: Wim v. d. Brink. Dudok van Heel, Eric van Ingen en Ton van Duin hoven, afgelost door de toneelmees ter René Verhagen en de acteur Pierre Myin. Emigrantenschepen varen uit DEN HAAG. Van de volgende emigrantenschepen staat de vertrek? datum vast: 26 September: „Sibajak" naar N. Zeeland. 4 October: „Waterman" naar Au stralië en Nieuw Zeeland. 28 October: „Zuiderkruis" naar Z. Afrika, 11 November: „Johan van Olden- barnevelt" naar Australië. 29 November; „Fairsea" naar Au- i stralië. - Langs de baar defileerde tussen tien en elf uur een onafgebroken rij van mensen, jong en oud, arm en rijk kwam van zijn genegenheid getuigen. Ook vrienden, collega's en vele letterkundigen waren in grote getale gekomen. Om tien voor twaalf, onder stro mende regen, zette zich de stoet in beweging. Naast de lijkwagen lie pen de slippendragers, en daarach ter een enorm lange rij familie leden, vrienden, bekenden en to neelspelers en toneelspeelsters. Officiële tegenspraak: Urkers in Argentinië niet op rand van de armoede BUENOS AIRES. Éen medede ling van. de burgemeester van Urk, dat twaaif van de naar Argentinië geëmigreerde Urkers ,op de rand van de armoede" waren, is in officiële Nederlandse kringen in,Buenos Aires tegengesproken. Men vertelde, dat van de twintig naar Argentinië ge ëmigreerde Urkers er tien naar Ne derland waren teruggekeerd, drie nog de visserij uitoefenden en drie ander werk hadden gevonden. Vier hadden tot voor een paar da gen geleden nog "werk en trachtten nu, met hulp van de Nederlandse ko lonie in Argentinië, een andere be trekking te vinden. De Urkers krij gen. van hun landgenoten in Argen tinië de nodige hulp tot zij werk heb ben gevonden of besloten hebben naar Nederland terug te keren. om met haast en energie naar een betere oplossing te zoeken van dit geenszins nieuwe probleem. Boven dien maakte deze advocaat nog een vergelijking tussen het Nederlandse systeem van opzetjes en de metho den, die andere landen worden ge volgd. Beide pleiters bestreden de juridische motieven, die de advo caat-generaal tot de eis van de hoge boete hadden doen besluiten. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer redacteuren) SCHEVENINGEN. In het Sche- venlngse Kurhaus werd Woensdag middag in tegenwoordigheid van. Prins Bernbard 'n jubileumcongres ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van deKon. Ned. Midden standsbond geopend met een her- dcnkingsvèrgadering in de grote KurzaaL Na deverwelkomin door de voor zitter Van de Haagse afdeling van de bond, de heer K. J. Nieuwksrke, sprak de voorzitter van de KNMB de lieer L. de Groot, een herden kingsrede uit, waarin hij een over zicht gaf van de geschiedenis sind3 de oprichting van de bond in 19Ö2 te Amsterdam. Tijdens zijn rede werden de aan de bond ontvallen pioniers van de middenstandsbewe- ging herdacht. AMSTERDAM. Voor de recht bank te Amsterdam stond Woensdag een der directeuren van eert choco ladefabriek in het Gooi in hoger be roep terecht, omdat de fabriek be schuldigd was van overtreding der Loterij wet. De kantonrechter had een boete van 300.—- opgelegd. De fabriek had een prijsvraag uit- geschreven, in die vorm. dat het publiek door een zo groot mogelijk aantal reepomslagen te verzamelen en deze in te zenden, kon meedingen naar prijzen. Daardoor steunde men tevens een liefdadig doeL De officier van Justitie vroeg be vestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Masthoff acht te overtreding van de Loterij wet niet bewezen. Uitspraak 8 October. LEEUWARDEN heeft Woensdag feest gevierd, omdat de Friese Maatschappij van Landbouw hon derd jaar bestond. 'De feestvreug de kreeg een bijzonder karakter, doordat Koningin Juliana de Frie se hoofdstad bezocht. Zij woonde o.m. een wijdings-bijeenkomst bij in de Grote Kerk. Na afloop daarvan verliet zy de kerk door het Oranje-poortje. (Advertentie LM.) 's werelds grootste en beste wasmiddel en alle tere weefsels a voor... AMSTERDAM. De Amerikaanse regering stelt tien studiebeurzen omvattende de reiskosten van en naar en de kosten van verblijf en studie ln de Ver. Staten beschikbaar voor Ne derlandse leerkrachten bij het lager, middelbaar, voorbereidend hoger en nijverheidsonderwijs.. De cursussen voor het lager, voorbe reidend hoger, middelbaar en nijver heidsonderwijs beginnen medio Augus tus 1953 en duren zes maanden, de cursus voor leraren in de Engelse taal begint ongeveer 1 Juli' 1953en duurt viei maanden. Voorts kunnen voor leraren bij het middelbaar onderwijs enkele uitwisse lingen tot stand worden gebracht met Amerikaanse leerkrachten. Formulieren moeten vóór 30 October worden aangevraagd bU het Neder Jand- Amerika instituut. Museumplein 4, Am. sterdam-Z. Finse minister van buitenlandse zaken zal aftreden (Van onze correspondent KOPENHAGEN Finland zal waarschijnlijk binnenkort een nieu we minister van Buitenlandse Za ken krijgen. De huidige minister Tuomxoja zal namelijk heen gaan. Hij was door de Finse Nationale Bank. waarvan bij nog steeds pre sident-directeur is „uitgeleend".De bankr.cmmissïe uit het Finse parle ment heeft geweigerd om' het ver lof van de minister; tot. na 31 'De- cember van dit jaar te "verlengen en men meent in Helsinki, dat hij, hoewel ongaarne, de voorkeur zal geven aan zijn functie bij de bank hoven tiè post van minister van Buitenlandse' Zaken. PRETORIA. r>r Malan, de Zuidafrikaanse minister-president, heeft de provinciale raad van Na- tal uitgedaagd een resolutie aan te nemen waarin de regering verzocht wordt Natal uit te zonderen van de toepassing der apartheidswetten, al dus meldt de „Times". Malan zeide in een rede voor de nationale par tij in Transvaal, dat dit zijn ant woord was op de actie van Natal tegen de politiek van de regering. In Natal wonen 274.000 blanken, bijna 300.000 Aziaten en 1.800.000 inheemsen. Stichting Schoolradio in Utrecht bijeen UTRECHT. De stichting Ne derlandse Schoolradio vergadert Zaterdagmiddag onder voorzitter schap van de heer G. de Clercq, in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Hoofden van scholen en leerkrach ten uit het gehele land zullen wor den ingeleid ih het wetenschappe lijk onderzoek, dat ingaande 1 Oct. zal worden ingesteld door de lei der van het Nutsscminarie voor paedagogie te Amsterdam, prof. dr I. C. van Houten en zijn staf. T~ÏE derde klas coupé in de eivolle trein naar Rennes bevatte een gevarieerd programma. Een stuurs zwijgende Bretonse boer zat bij het venster, met zijn dochter van zes: een damesachtig opgedirkt engeltje, dat moederlijk in de weer was met haar babypop, die ten gevolge van een wat onbedreven gelaatsbeschil dering geleek opeen dode dwerg, wiens ogen a'leen nog moesten wor den toegedrukt. Een ontevreden bur gerdame beheerde aan mijn linker hand een groot aantal kettingen en armbanden, die zij als verworven heden koesterde, en een artistiek uit gemonsterd echtpaar, dat gestadig highbrow-blikken uitzond, bracht me de woorden in herinnering waarmee Erika Mann dit genre eens vastpin de: ze schreien van ontroering voor een Picasso, ■maar zeggen als de zon ondergaat: „Kijk eens wat een Kitsch". Op de bank tegenover me zaten drie priesters. De een ivcs oud, dik en moe, een man met een hekel aan complicaties en een voorkeur voor warme kruiken in bed. Tegen de veertig liep de tweede. Hij had een smal, intelligent gezicht en zat vol sonore stembuigingen en beleefde glimlachjes, waardoor hij iets weg- had van een ambitieuze employé op een legatie. Helemaal bij het raam, hield zich een jongeman op, die de soutane droeg als een trainingspak. In de clericaïe hiërarchie moest hij nog wel verschrikkelijk laag wezen, want hij zag er uit, of hij de voet baljaren maar net te boven was. De jongen had een onbedaarlijk plezier in zijn leven. Zijn door de zon ge blakerd gezicht lachte voortdurend en hij zat tot aan zijn oren vol met parate energie, waardoor hij het ver mogen der meer uïtgebalanceerden miste, om stil op zijn bankje Xe bïij- ven zitten. Toen de trein nog op het station stond, vond hij baat by hei tillen der koffers en het herhaalde lijk reorganiseren van alles wat de netten te torsen hadden, maar ten slotte viel er echt niets meer te ver zetten en réden we. „Hoe laat zijn. we in Rennes?" vroeg hij na vijf minuten. De beide anderen lazen hu» bre vier, dat zij in mooie, lederen foit- draaltjes met zich meevoerden, maar de oude keek even op en zei: „Dat duurt nog -uier en een half uur, Edmond." Hij sprak ingetoomd lankmoedig tegen de jongen, zoals een onder wijzer een enigszins achterlijke, doch goedwillende leerling behandelt. ,.Ay, nog een hele tijd," vond Ed mond. H(j ging opstaan, trok zijn koffer uit het net en haalde daaruit een papieren zak te voorschijn. Er zaten appelen in, die hij nu begon rond te delen met de blijde trots van een kind, dat map tracteren in de klas. Het kleine meisje nam er een, de boer sliep al, de burgerdame had ook wel trek, maar het geavanceerde artistenpaar schudde koel van neen, zoals mensen steekgeld weigeren. „Ze zijn goed," zei Edmond trouus- hartig. „Uit mijn eigen dorp." Maar zelfs dié toevoeging hielp niet, zodat hij maar verder ging met zijn sak, onbeschadigd van humeur, overigens. De twee andere priester# pakten er een zonder 'op te kijken, met zo'n gebaar van „dat moét je wel doen, anders gaat hij er over zaniken" en ik kreeg de appel in mijn schoot geworpen. Met de «utti- ging van het ooft gingen zowat tien minuten heen. Wat nu gedaan? Ed mond zót'tot allés bereid, maar door de omstandigheden belemmerd in zijn hoek en begon wat te neuriën. ,jpompompom, pompompom" zoem de hij. Dc oude keek even apsij, mat hem met een vaderlijk blik en liet het zo. Het neuriën kreeg langzaam con touren en enige minuten later kwa men er al onduidelijke brokjes .tekst in voor. Terwijl de trein zich voort- repte naar Bretagne hoorde de coupé opeens hoe zyn heldere, vrolijke stem inzette: Auprès de ma blonde..." De héle coupé keek op. Als één man legden de twee andere priesters de boekjes op de knie en streng klonk het: „Edmond!" Hij werd nóg roder dan hij al was, maar verloor zijn tegenwoordigheid van geest nier, want uit de vrije hond boutade hij een- stoutmoedige improvisatie op de woorden die hem waren ontsnapt. „Pompompompompompom," com poneerde hij, maar de oude schudde zijn hoofd en zei geduldig: „Ais je nou eens ging lézen KRONKEL 5?" UTRECHT. „Er zijn er, die menen, dat de Anti-Revolutionnairen nooit medewerking moeten verlenen aan een kabinet, waarin ook socialisten zitting hebben, terwijl daartegenover anderen betogen, dat de anti-revolu tionnairen moeten medewerken aan een kabinet, hoe dan ook. Een stand punt „nooit met de socialisten" is niet te aanvaarden," zei dr. J. Schou ten, voorzitter van de A.R.-Tweede Kamerfractie tijdens het generale con vent van die party. .Men moet ook met de feiten reke nen," vervolgde hij. „Het land moet toch geregeerd worden. Men zegt wel: waarom nu bereidheid en in het verleden niet? Die vraag is onjuist. Bereidheid was er ook in het verle den, doch. men maakte het toen on mogelijk. Thans waren program en samenstelling van het kabinet van dien aard, dat bereidheid tot mede werking kon worden toegezegd." „Dit kabinet", verklaarde dr Schou ten, „isniet roder dan enig voor gaand kabinet. Als het program so cialistisch zou zijn. zou dit door de AR. Kamerfractie zeker niet zijn aanvaard." Dat de Kamer fracties tegenover dit kabinet in ex tra-parlementaire verhouding staan, was volgens spreker, niet de schuld van de Anti Sevolutionnairen. De Acti-Revolutionnaire ministers, zei dr Schouten, staan voor een ontzaglijk moeilijke taak. Princi pieel en practisch zou het onjuist zijn -tegep hen te opponeren. Dat het huidige kabinet er' een is van socialistische signatuur, vond spreker een ongerechtvaardïge be wering. Zou blijken, dat dit toch het geval was. dan z.ullen de Aiiti- Revolutionnairen zich ertegen ver zetten. 'V In 't debat verklaarde dr Schou ten, dat het centraal comité over? wegen zal of er gronden zijn voor verdere reorganisatie van de partij. Tenslotte verklaarde hij: „Wij zyn niet in een socialistische wagen gestapt, Niet om ontevredenen te vreden te stellen hebben twee van onze mannen zitting genomen in het kabinet." (Advertentie LM. PARIJS. Frankrijk heeft Woensdag voorgesteld ter gemeen schappelijke bestrijding van ziek ten over te gaan tot dé oprichting van een Europese medischs ge- meenschap. Het betrokken plan zal vóór 8 October te Straatsburg aan de Raad van Europa voorgelegd worden. Bij verwezenlijking van het plan zullen geneesmiddelen zonder enige belemmering van het ene Europese land naar het andere overgebracht kunnen worden, art sen uitgewisseld en laboratoria ge- meenschappelijk gefinancierd en geexploiteerd worden. Bovendien zal een Europese bloedbank 'wor- den opgericht.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3