Assemblée adviseert een Europees bouwfonds HET ROTTERDAMSCH PAROOL Aantal vluchtelingen meer dan 40 millioen KLEIN WERK" I STRAATSBURG Coördinatievereist van internationaal verkeer Reisgids voor winterdienst van de Spoorwegen Bemiddeling conflict „De Ommelandenmislukt Vrouwen willen ook eens een vrouw als minister Zesde verslag verschenen van de parlementaire enquête-commissie TRIEST VERHAAL Marine tekent contract voor mijnenvegers Schuman en Eden niet voor 4 Nov. naar New York ij koud met kans op buien Vrij Mr G. J. VAN HEUVEN GOEDHART: Assimilatie is het belangrijkste punt Wisselend bewolkt Baanvak Arnhem—Zutfen geëlectrificeerd vele andere verbeteringen bereikt Burgerluchtvaart in West-Duitsland wordt voorbereid Bestuur coöperatie teil personeel, tijdens de staking geworven, niet ontslaan N1PO-ENQUETE WIJST UIT: bouwen Zuid-Afrika vraagt Nederlandse specialisten 12e Jaargang, no. 228 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0.47 per kwartaal ƒ6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Zaterdag 27 September 1932 Uitgave N.V, De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B, de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf STRAATSBURG. De Europese Assemblée heeft Vrijdag: stappen onder nomen om de worden van de tweede wereldoorlog te helen. Daartoe werd «en voorstel aangenomen om een Europees fonds in het leven te roepen voor de financiering van huizenbouw en een voorstel tot verlening ran prioriteit aan investeringen, die ten goede komen aan de oplossing van het vraagstuk der vluchtelingen. Verder stelde de Assemblée voor internatio nale overeenkomsten te sluiten voor de bescherming van kinderen in oor logstijd. Unaniem werd ook een aanbeveling aan de ministers aangenomen, waarin de instelling van een Europese raad voor internationaal transport wordt geadviseerd. Deze Europese raad zal zich moe ten bezighouden met de coördinatie van het internationale verkeer per spoor, te water en over de weg. Het plan is in hoofdzaak gebaseerd op hei voorbereidende werk, dat de Nederlander thans minister Van de Kieft in de voorgaande zitting heeft verricht. Overigens was het voor de Assem blée de dag van het „kleine werk". Zij heeft een groot aantal adviezen opgesteld, waaronder een advies tot v '-ming van een commissie van hoge s .btenaren der ministeries van So ciale Zaken, die met de Assemblée nauw contact zal houden..Een advies tot het sluiten van culturele conven ties, een advies tot verbetering der voorlichting onhrent het werk van de Raad van Europa en een advies tot bevordering van migratie. In de resolutie over het vluchte lingenvraagstuk wordt voorgesteld, dat de voorlopige internationale com missie voor migratie (Provisional Inter-Governmental Committee for the Movement of Migrants from. Dertien werven kunnen aan de slag DEN HAAG. Op de hoofdafde ling materieel van het ministerie van Marine, is in tegenwoordig heid van tal van autoriteiten het contract, betreffende het bou wen van 32 mijnenvegers voor de Koninklijke Marine, getekend door de minister van Marine Ir C. Staf enerzijds en de oudste directeur van Wilton-Eijenoord ir S. van West anderzijds. Wilton-Fijen oord fungeert als hoofdaannemer. De contracten tus sen de hoofdaannemer en de ove rige deelnemende werven werden terstond na de ondertekening van het hoofdcontract getekend. De werven zijn: N.V. G. de Vries Lcntsch te Amsterdam. De Haan en Oer- lemans te Heusdcn, E. J. Smit en Zn, N.V. te Westerbroek (Haogezandj, N.V. Gebr. Pot te Bolnes. N.V. Schecpsbouw- un ie te Groningen, N.V. Werf Gusto te b'édam, j. en K. Sroit's Schecpsbouw- wpf. N.V. te. Kinderdijk. L. Smit en Zn te Kinderdijk,. N.V. Arnhemse Stoom sleephelling Maatschappij te- Arnhem, Werf De Woord te- Alblasserdam, Ver- schure (ni Co's'scheepswerf cn machine fabriek N.V: te, Amsterdam, scheepswerf De Groot ea Van Vliet te Slikkerveer en de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem. Na de ondertekening overhandig de vice-admtraai F. Stam aan ir Va»* W4-si-"-,eèn. dhèque ten bedrage van 10 pet vdn de totale bouwsom, die circa 140.OOC.000,— bedraagt. Van de 32 mijnenvegers worden er 18 gebouwd voor Amerikaanse re kening, de overige 14 worden be kostigd uit het tegen-waarde fonds. NEW YORK. De Franse en Britse ministers van buitenlandse za ken hebben besloten niet voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen (op 4 November) naar New-York te gaan voor het bijwonen van de Al gemene Vergadering der VJf.» die 14 October begint, aldus wordt uit gezaghebbende bron te New York vernomen. De ministers zijn van mening, dat het „politiek verkieslijk" is tot na de verkiezingen te wachten. WAT VOOR WEER? DE BILT Het KJV.M.I. deelt mede: Ons land heeft zich de laat ste dagèn zeer dicht bij enkele ac tieve depressies bevonden, die dan ook niet nagelaten hebben hun stempel op het weer te drukken. De voornaamste depressie lag Vrij dag boven de Noordzee en veroor zaakte aan onze kitst de eerste herfststorm. Langs de Wadden eilanden kwamen gemiddelde wind- snelheden van 86 km per uur voor. In de afgelopen nacht nam de wind echter weer snel af. Dit nu was het gevolg uan een. ticeede depres- rie, dié van de oceaan komende met storm en regen West-Frankrijk bin nentrok. Behalve een afneming van de wind bracht deze storing ook een tijdelijk afnemen van de buiigheid met zich' mee, waaruit weer eens blijkt, dat een depressie niet altijd een ongunstige invloed op het weer heeft. De depressie trekt nu over Oost-Frankrijk naar Duitsland en in verband daarmede zal de westelijke luchtstroming over ons tand weer in kracht toenemen, Ook de kans op buien toprdl weer iets groter, ter- wijl de temperaturen aan de lage kant blijven. Europei nog vier a vijf jaar langer haar werk zal verrichten cn de mid delen daartoe /.ai ontvangen. Het program van de PICMME, volgen- het welk 137.000 personen naar het buitenland geholpen zourlon wor den, zal waarschijnlijk afgewerkt kunnen worden. Bij de regeringen van het Saargebied. Turkije, Groot- Brittannie. IJsland en Ierland is een dringend beroep gedaan ook tot de PICMME toe te treden. De Assem blee heeft hierbij haar waardering uitgesproken voor het werk van de Hoge Commissaris voor het vluchte- lingentvezen der Verenigde Naties, de heer Van Heuven Goedhart. De politieke commissie aer Assem blée heelt haar goedkeuring gehecht aan het werkplan, dat de Nederland se afgevaardigde Van der Goes van Naters heeft opgesteld voor de be handeling van het Saarvraagstuk door de Assemblée. De Saarkwestïe zal in de Assemblée niet besproken worden vóór de heer Van der Goes niet zijn rapport gereed is. De raadgevende vergadering heeft ten slotte een aanbeveling aangeno men. dat alle leden-staten de Con ventie van Genève van 1949 over de bescherming van burgers in oorlogs tijd bekrachtigen en practische maat regelen nemen en gegevens uitwis selen over de beste methodes om burgers te evacueren en te bescher men. Nieuwe kabinetsformateur in Libanon BEIROET. De nieuwe president van Libanon Sjamoen heeft Vrijdag avond ex-premier Moenia verzocht een kabinet te vormen. Deze op dracht werd een feit, nadat oud-pre mier Yafi er niet in geslaagd bleek en zulks had geweigerd. DEN HAAG. „De kans om nag vluchtelingen te laten emigreren naar landen die opnemingsnrogdijkheden bieden, wordt steeds geringer. Al deze landen zoals Australië, staan op de grens van een inflatie, omdat hun pro gramma van publieke werken, als de aanleg van wegen, het bouwen van huizen, en scholen, geoai gelijke tred heeft kunnen houden met dé aanwas van de bevolking. Vandaar dat zij de toelating van immigranten reeds tot de helft of meer hebben beperkt". Dit vertelde de Hoge Commissaris voor het Vluchtelingen wezen, mr G. J« van Heuven Goedhart, tijdens een uit eenzetting voor het Haagse contactcentrum op voorlichtingsgebied in Pulchri Studio. De heer Van fieuven Goedhart sprak met waardering over het voortreffelijke werk dat dc UNRRA en de International Réfugié Orga nisation (IRO) reeds hadden ver richt maar leverde critiek op het feit dat de IRO had verklaard, het vluchtelingenprobleem geheel te kunnen oplossen. Naast het feit dat het verzadigingspunt voor de opne- mingslanden was genaderd, werd het duidelijk, dat het aantal vluch- Een fluwelen mutsje met een dub bele rij munten is de nieuwste creatie wan de ontwerpster Simone Mirman. Het mutsje was te zien op een show in Londen. Van Simone wordt beweerd, dat se wel eens hoeden voor prinses Margaret maakt. Staatssecretaris van Oorlog naar Korea DEN HAAG. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, zal in de tweede helft van October een bezoek brengen aan de Neder landse eenheden die deelnemen aan de krijgsverrichtingen van de Ver enigde Naties op Korea. Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Wisselende bewolking niet plaatselijk enke le "buien, Matige tij delijk vrij krachtige wind tussen Zuid- West en Noord-West. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 28 Sept. Zon op 6 u 36m order 18 u 25 m. Maan op 16 u 24 on der 29 Sept. Zon op 8 u 38 in onder 18 u 22 m. Maan op 36 u 47 m on der'Ou* 39 nri. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Weer Wtna m/s Gisteren in Oslo Regen Z.O. 6 9C 16 Stockholm Zw. bew. Z. 6 14 II Helsinki Geh. bew. Z. 2 14 .7 Edinburgh Zw. bew. Z.Z.W.4 14 I) Zw. bew. W.N.W. 4 18 I) Kopen bagenRegcnbui Z.Z.W. 12 13 0,2 Z.4 14 Ziirlch Regen Windstil 17 2 N.W. 1 20 Geb. bew. Z.W. 6 16 4 Parijs Regen N.S 16 IB Regen bui W.N.W. 1 10 Nice Onweer N.S 27 14 Berlijn Half bew. Z.2 15 0 Frankfurt Regen 0.2 18 Münehen Zw. bew. Z.O. 5 15 Nevel Windstil 15 2 Lu^e.nöurE Regen Z.O. 4 12 12 Regenbui N.N.0.4 0.3 Innsbruck Gch. bew. Windstil 17 0.5 telingen per jaar nog met 30.000 tot 40.000 personen toeneemt. Boven dien ontdekte men, dat West- Europa overbevolkt is. De taak van. het kantoor van de Hoge Commissaris is thans drie ledig: a) de migratie van de vluch telingen; b> de assimilatie van de vluchtelingen in hun huidige om geving; c.) de hulp van de groep, die hulpeloos is en waarvoor de eerste mogelijkheden niet kunnen geiden. De assimilatie noemde de heer Van Heuven Goedhart het belang rijkste punt. Hij wees daarbij op het prachtige werk, dat door de kerken en andere organisaties op dit gebied wordt verricht. Hij legde er de nadruk op. dat het mandaat van zijn kantoor zich over de hele wereld uitstrekt en meer dan twee millioen vluchtelingen omvat waar voor de Ver. Naties 750.000 dollar beschikbaar hebben gesteld. Naar schatting zijn, er in de gehele we reld veertig millioen vluchtelingen- Met enkele voorbeelden wees hij erop dat de reehtbescherming van de vluchtelingen een ander moeilijk terrein vormt. Desgevraagd ver klaarde de heer Van Hëuven Goed hart tenslotte niet van mening te zijn. dat de kwestie van de Ambo nezen in Nederland onder betman-' daat van zijn organisatie valt. De jonge koning Feisal ran Irak (tweede van links) teas twee da gen de gast van koningin Elisabeth 'van Engeland. De koningin. ko rting Feisal, de hertog van Edin burgh, prinses Anne en de prins zegent van Irak (midden) maken een wandeling bij het Schotse Balmoral Castle. UTRECHT. De nieuwe reisgids var de Nederlandse Spoorwegen, die Zondag 5 October ran kracht wordt, legt getuigenis af ran de voortschrij dende electrifïcatïe. Met ingang van 5 Januari 1953 ral namelijk het baan- ROW De West-Duitse rege- vak Arnhem—Zutfen in electrische exploitatie woiden genomen. Dat be- maatschappij zal worden opgericht, welke al het voorbereidende werk zal moeten doen voor de wederin voering van de burgerluchtvaart in YVest-Duitsland, zo deelde de West- Duitse minister voor Vervoer, dr Seebohm. mede. Het kapitaal van de nieuwe maat schappij. dat 6 millioen R.M.. groot zal zijn, zal door de federale rege ring en door de regeringen der sta ten worden bijeengebracht. De maatschappij zal' de naam dragen „Gesellschaft fucLuftverkehrsbe- darf". Zij zal contracten mogen slui ten met buitenlandse firma's voor da aankoop van -fbesteUen. Minister Seebohm verwacht niet, dat de be- zettingsmogendheden de oprichting van de nieuwe maatschappij zullen verbieden. het nieuwe spoorboekje is opgenomen, hel betekent óók de opheffing van de N.S. autobusdienst ArnhemZutfen op genoemde datum, alsmede de opening van een nieuwe halte Arnhem—Velperpoort, waar zowel de elec trische als de diesel-electrische treinen (op één uitzondering na) zullen stoppen. treinen, verbeteringen bereikt. Een daarvan is, dat Nijmegen op werk dagen een latere reisgelegenheid naar het westen krijgt. Ter opvul ling van hei hiaat tussen Zwolle en Deventer wordt de NS autobus dienst ZwolleDeventer v.v. aan gepast. "Wat in het nieuwe spoorboekje voorts opvalt is een mededeling inzake de treinenloop op Zaterdag: 27 December. De Kerstdagen vallen dit jaar op Donderdag en Vrijdag. Dit heeft waarschijnlijk tot gevolg, dat op Zaterdag 27 December het bedrijfsleven voor een groot ge deelte zal blijven stil liggen. De N.S. verwachten op deze dag geen vervoer van enige omvang. De treinen zullen daarom rijden als op Zondag. Hieronder volgen nog enige wij zigingen, die October ingaan; Inmiddels wordt tussen Olst er Zwolle hard gewerkt aan öe elec- trifLeering van het resterjnde ge deelte van het traject Arnhem- Zwolle. Vanwege de werkzaam heden moeten en deze maatregel duurt tot en met 4 Januari 1953 enige treinen worden opgeheven. Het gevolg is, dat een aantal diesel- electrische treinstellen vrijkomt, dat terstond bij het ingaan van de nieuwe „dienstregeling tussen Venlo en Eindhoven kan gaan rijden. Overigens worden op diverse tra jecten door inlegging van nieuwe treinen of doorvoering van oude (Van onze correspondent) GRONINGEN. De laatste be middelingspoging welke in het con flict tussen de coöperatieve tuivel- productenfabriek „De Ommelanden' en de Alg. Ned. Agrarische Bedrgfs- bond, is gedaan, blijkt vastgelopen. Nadat Rijksbemiddelaar mr Bor ger, veertien dagen geleden zijn po gingen om partijen tot elkander te brengen, had opgegeven, probeerde üe directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, drs W. v. d. Mast, het opnieuw. Bijna veertien dagen heeft hij getracht een oplossing in het conflict te brengen. .,De Ommelanden" heeft nu aan de bemiddelaar kenbaar gemaakt dat de ANAB een paar maal heeft, gezegd te vrezen, dat de stakende arbeiders niét naar ander werk kunnen worden bemiddeld en buiten AMSTERDAM. Dc Nederlandse vrouwen zijn van mening, dat ook eens een vrouw minister moet vierden. Dat i$ het resultaat van een enquête, die 't Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft gehouden. Op de vraag ..Zoudt u het een goed of geen goed idee vin den a!s ook eens ccn yroutu in ons land minister werd?" antwoordde 55 „Een goed idee". 16 zei: „Geen góed idee" en 29 oordeel. elke sociale voorziening zouden val len. ..De Ommelanden" heeft zien bereid verklaard medewerking ie geven aan arbeidsbemiddeling door G. A. W. De ANAB heeft ook. aldus ,.De Ommelanden", o.m. de eis ge steld, dat bij opheffing van de sta king alle nieuwe personeel zou moe ten worden ontslagen. Dit acht „De Ommelanden" niet aanvaardbaar. De ANAB heeft vannacht in een persconferentie gezegd het te be treuren dat elkè redelijke poging om tot overleg te komen met „De Ommelanden" ook nu weer heeft gefaald. Het voorstel van de bemid delaar kwam neer op opheffing van dc staking èn het conservatoir be slag, dat op de goederen van „De Ommelanden" is gelegd. „De Om melanden" zou zich o.m. verbinden het vroegere bedrijfsverband, dat door de staking verloren ging, te herstellen door aüe werknemers, die op 21 Augustus 1952 in dienst van „De Ommelanden" waren, weer in dienst te nemen, „De Ommelanden" zou zich ook verplichten de gedurende de sta king in dienst getreden werkne mers te ontslaan, De ANAB heeft, nu „De Omme landen" ook op deze laatste bemid delingspoging niet is ingegaan, be sloten verscherpte maatregelen te nemen. SANTIAGO. Elf personen zijn Vrijdag om het leven gekomen door het instorten van een steiger op de tiende etage van een bouwwerk te had geen Santiago (Chili). IN* HET WESTEN Op de „oude lijn," AmsterdamHaar lem— Rotterdam—Dordrecht worden eni ge verbeteringen fngevoerd en krijgen voorts enige zeer zwaar bezette treinen ter ontlasting een trein voor zich ingelegd. Op bet traject Hoek van Hol landMaassluisRotterdam worden eni ge treinen opgeheven wegens geringe bezetting in de winter. Dc Maandag tot en me: Vrijdag rijdende beurstreit. thans Rotterdam DP vertrek 15.47 Gouda Amsterdam CS aankomst 17.04 kon later worden gelegd en gaat daardoor op eer. gunstiger tijdstip rijden, namelijk Rot terdam DP vertrek 16.16 Amsterdam ~5 aankomst 17.30. De halfuur dienst Rotterdam Hofplein —Den Haag HS wordt, zoals gebruike lijk itl de winterdienst, op werkdagen na 20 uur weer tot een uur dienst terug gebracht. Schacht, adviseert Naguib: Laat „arbeidsdienst" irrigatiewerken CAIRO Schacht heeft de Egyp tische regering aangeraden éen „arbeidsdienst" van een jaar in te stellen voor alle valide Egyptenaren en deze arbeidsdienst grote irrlga- tiewerken ic- laten uitvoeren. Schacht zou verder 'als- zijn me ning te kennen gegeven hebben, dat geen der crote vraagstukken van het Midden-Oosten opgelost zou kunnen worden zolang voor de Perzische oliekwestie geen oplos sing is gevonden. Nader wordt gemeld, dat Schacht uit Cairo is vertrokken en naar West-Duitsland terugkeert. „Hoe komt het volgens u. dat wij in ons land nog nooit een vrouwelijke minister gehad heb ben?" heeft het NIPO verder ge vraagd. Daar is heel wat commen taar op gekomen, hoewel 47 pet van dc vrouwen het niet wist Dit zijn de belangrijkste antwoorden: „Vrouwen doen er zelf geen moeite voor, stellen zich geen candidate, doen niet 1 genoeg) aan politiek," 8 pet.; „ons land is te conservatief, staat in dit opzicht achter bij andere landen," 8 pet; „vrouwen kunnen het niet, zijn er niet voor opgeleid, er zijn te wei nig vrouwen die dat kunnen," 6 pet; „tegenwerking van de man nen," 5 pet; „de mannen zijn de baas. vrouwen hebben niets te vertellen," 5 pet; „dat is tegen de gewoonte, mannen vinden het vreemd," 4 pet; „de mannen stel len geen vertrouwen in vrouwen, denken dat we te dom zijn," 2 pet. Andere opmerkingen zijn: „Wij vrouwen zijn. te bescheiden", „de Grondwet laat dit niet toe", „wij zijn niet bijdehand genoeg", „de mannen durven het niet aan". „wij worden nooit gevraagd". Er. zijn ook vrouwen, die het helemaal niet erg vinden, dat Ne derland nooit een vrouwelijke mi nister heeft gehad. Deze groep is echter sterk in de minderheid. Hier zijn haar belangrijkste argumen ten; „Dat is niet nodig, er zi»^ mannen genoeg en mannen kun nen het. beter", 4 pet.; „dat is geen beroep voor vrouwen, vrobweo ho ren in het huishouden", 3 pet; „er is geen behoefte aan vrouwen als minister", 1 pet. DEN HAAG- Bij de Stichting Landverhuizing Nederland is een verzoek binnengekomen om Neder landse afgestudeerden voor een aan zienlijk aantal specialistische vaca tures bij het departement van land bouw van de Unie van Zuid-Afrika. Van de candid aten wordt verwacht, dat zij bereid zijn zich voorgoed in dc Unie te vestigen. In November a.s. zullen Zuid-Afrikaanse autoriteiten hier tc lande de sollicitanten, die zich voor deze vacatures aanmelden, ontvangen. Goed en kwaad heeft de Parlementaire Enquête-Commissie weer afge wogen in haar zesde verslag, dat vandaag is verschenen. Het behandelt de vertegenwoordiging van Nederland in het buitenland cn het beleid ten aanzien van Nederlanders, die tengevolge vin de oorlog hulp nodig hadden. Het verslag is 512 pagina's dik, de verhoren vergen 1059 bladzijden cn er zijn 227 pagina's bijlagen. Er volgen nu nog twee delen. «Het militair beleid in 1940—1945" en „Londen en de verzetsbeweging" De Enquête-Commissie zal binnenkort aap de Tweede Kamer een voorstel doen, om af te zien van een onderzoek naar alles wat zich in Nederlandsch- Indië heeft afgespeeld Een der voornaamste argumenten is, dat hot thans niet meer moge tijk is onderdanen van de Republiek Indonesië te horen. De Enquête-Commissie heeft haar voorzitter, mi Donker, en het lid mr Algera verloren, doordat beiden tot minister zijn benoemd, terwijl mr Stokvis het communistische lid na de verkiezingen niet meoi in de Kamer ia teruggekeerd Bij de uitreiking van de verslagen aan de parle mentaire pers heeft de vice-voorzttler. mr Schijthuis, het drietal hulde gebracht voor 't uitnemende werk dat zij in de Commissie hebben verricht. Overzichten uit het rapport vinden onze lezers elders in dit blad. Het zesde deel van hel verslag der Parlementaire Enquêtecom missie Regeringsbeleid 1940 1945, handelend over de hulp en steun aaa daarvoor in aanmerking komende Nederlanders in binnen- en buiten land, is een relaas van onmacht en onwetendheid meer dan van onwil, van onbekwaamheid en gebrek aan fantasie meer dan van slordigheid en ongeïnteresseerdheid» De commissie sluit zich grotendeels aan bij het rapport-Cleveringa, waar in, gelijk bekend, veel critiek voor komt op het beleid van een aantal Ne derlandse diplomaten in het buiten land gedurende de oorlogsjaren. Daarentegen distancieert zij zich van het z.g. rapport Vorrink en met name van de krasse conclusie, dat door formalisme en bureaucratie duizen den Nederlanders het leven hebben verloren die, naar menselijke bereke ning, bij tijdige hulpverlening waren gered. Er is in dit deel wel sprake van formalisme en bureaucratie en ook wel van dringend nodige hulp die niet kwam; maar het verband tussen een en ander is vrijwel nooit kunnen worden vastgesteld. Het rapport-Vor- rink steunt voor een deel op onjuiste inlichtingen, verklaart de commissie. Het verslag zegt beslist niet: het moet uitgesloten worden geacht, dat meer mensen hadden kunnen worden gered. Het noemt zelfs gevallen, waar in de mogelijkheid daartoe uitdrukke lijk wordt opengehouden; en het noemt ook functionarissen, die vol gens de commissie anders en beter hadtjen kunnen aandelen. Maar het vermijdt vergaande aantijgingen. Het vastleggen voor de geschiedenis van schuld van Nederlanders aan de dood van Nederlanders moet steunen op onwrikbare feiten. En die heeft de commissie niet kunnen vinden. .Ondanks deze omstandigheid is dit zesde deel geen aangenaam en hart verheffend verhaak Er komen enige lichtpunten in voor; maar ze rijn ta melijk zeldzaam. Het is met de hulp aan Nederlanders in het buitenland, krijgsgevangenen en gedeporteerden, niet naai'wens gegaan. Anderen kre gen meer dan zij: anderen hadden veel sterker het gevoel, dat aan hen werd gedacht, dan rij. Dat lag ook aan het feit, dat Nederland het met rijn bezettingsautoriteiten niet had getroffen; het lag ook aan de omstan digheid, dat van alle Westelijke vol ken deNederlanders het minst wer den ontzien; het lag, na September 1944, ook aan de spoorwegstaking. Maar meer dan eens moet de commis sie toch een gemis a*n inzicht en acti viteit vaststellen bïj de Londense autoriteiten en bij de Londense pak kettencommissie van het Rode Kruis. Men ontkomt niet aan het gevoel dat de Londense regering zo zeer is vervuld geweest van de algemene oorlogvoering en haar eisen, dat rij de belangen van de in. benarde toestand verkerende landge noten geneigd was niet te zien. De Britten hebben sterk geschermd met het argument, dat "bet zenden van voedsel naar het vasteland alleen maar de Duitse oorlogsinspanning ten goede kwam; en de Nederlandse lei dende figuren te Londen schijnen lan ge tijd onvoldoende te hebben ge poogd hen er van te overtuigen, hoe zeer uitzonderingen op de algemene regel geboden waren. En de conclu sie. dat regering en het z.g. London Committee vooral tegen het einde van de oorlog te weinig overtuigd zijn ge weest van de naamloze ellende van de in de kampen opgesloten landgenoten, gaat wel aanmerkelijk minder ver dan wat het rapport-Vorrink stelde; maar rij wijst toch in dezelfde richting. Het falen van een aantal diploma tieke vertegenwoordigers van Neder land blijkt uit dit verslag opnieuw zonneklaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vorming en opleiding van deze mensen ben nu juist niet voorbestemde voor de werkzaam heden, waarvoor rij zich nu ineens zagen gesteld; maar hiermee is niet alles gezegd. Naar 002e meaning heeft de aJ tc eenzijdige samenstelling van het Nederlandse corps diplomatique zich in de oorlogsdagen ernstig ge wroken. Het kan geen verwondering wekken, dat functionarissen op hoge posten, uitgekozen en op geschiktheid beoordeeld met andere maatstaven dan bekwaamheid alleen, in kritieke perioden tekortschieten. Het is te ho pen. dat deze les zal worden verstaan. Als er ergens vernieuwing en door stroming nodig is. dan is het wel in de diplomatieke dienst. De lezing van dit deel zal niemand veel bevrediging schenken. Üe com missie deelt hier en daar eens een pluim uit, maar is over het geheel critisch gestemd, wat moeilijk anders kon in een historie welker verloop zó weinig tot voldoening aanleiding geefl als die van de hulp aan Enge landvaarders. krijgsgevangenen en ge deporteerden. Het it waar, dat Neder land de wind tegen had; maar het onbevredigende van het geval is. dat er niet is uitgehaald wal er deson dank® nog inzat. En dat de commissie grove schuld bij feitelijk niemand wet tig cn overtuigend heeft kunnen aan tonen, is maar een schrale troost.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1