I HET ROTTERDAMSCH PAROOL Scherpe Indonesische aanval op Nederlands beleid Apartheid Hervatting besprekingen in Den, Haag voorbereid Truman spant zich nu nog meer in dan in 1948 Eenheid op Labourcongres ondanks felle debatten Denen ontvangen ernstige nota van Sowjet-Unie Boeken van Alfried Krupp in hoofdstad achterhaald KWESTIE NIEUW GUINEA V.N. Zo nodig geweld van Australië in N.-Guinea Motorrijder na zware val overleden Colurn bia-1 rn i vers Heit steunt haar oud- president (Eisenhower) niet Kust' carder uit R'dam gezonken Drie opvarenden zijn verdronken Trein grijpt auto op onbewaakte overweg Op nr 14995 valt f 20.000.- Hollandse firma krijgt karwei in Australië Bevanisme gebrandmerkt als persoonlijke greep naar macht in partij Parijs lacht om Buster Keaton Vestiging van buitenlandse bases zou de Russische veiligheid bedreigen Opstand op Tsjejoe eiste 55 doden Nederland krijgt Britse tanks Recherche arresteert Amsterdammer op verzoek van Scotland Yard Weinig verandering 12e Jaargang, no. 232 Red. en A dm. Lange Haven 141, Schiedam ■yel(' 69300 - Ahonn."'.ijs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.0S; losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Donderdag 2 October 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur: B. -de Vries Hoofdredacteur; Sj. van der Schaaf NEW YORK. Het Amerikaan se weekblad „Newsweek" brengt bet bericht, dat „verantwoordelijke Australische autoriteiten in vertrou welijke gesprekken als hun mening te kennen geven, dat Australië zich zo nodig met geweld van de Neder landse lieltt van Nieuw Guinea zal meester maken om te voorkomen, dat het In handen van Indonesië valt". Koe spande een ketting dwars over de weg (Van onze correspondent! NIJMEGEN. Op de dijk tus sen Nijmegen en Pannerden is de motorrijder L. uit Vlaardingen met zijn motor tegen een ketting gere den, welke dwars over de dijk ge spannen was. Aan de ketting zat een koe, die langs de berm weidde. De ketting was zo lang, dat het beest van de ene naar de andere kont van de weg kon stappen. De Vlaardinger sloeg tegen de grond. Hij liep een schedelbreuk op en brak een been. Woensdag is hij in het ziekenhuis te Nijmegen overleden. Zijn vrouw, die achter op de motor zat, kwam ook te val len en kreeg een zware hersen schudding en een beenbreuk. Haar toestand/is ernstig. DEN HAAG. Terwijl in Den Haag stappen worden gedaan tot hervatting der in Februari j.L afgebroken besprekingen met Indonesië over het Unie-statuut, waarbij ook de souvereiniteit van Nieuw Guinea aan de orde was gesteld, heeft Indonesië in de V.N.-commissie voor de met-zelfbesturende gebieden deze brandende kwestie aan de orde gesteld. De Indonesische gedele geerde Tajibnapis heeft daar krachtig geprotesteerd tegen de voortdurende aanspraken van Nederland op de souvereiniteit over Westelijk Nieuw Guinea. Toen Indonesië in 1949 zijn onaf hankelijkheid van Nederland ver kreeg, bleef het vraagstuk van het bestuur over Westelijk Nieuw Gui nea open voor onderhandelingen, zei hij, maar in feite had het bestuur over alle Indonesische eilanden aan de nieuwe Indonesische Republiek overgedragen behoren te worden. In plaats daarvan gaat Nederland voort met het uitbrengen van rapporten aan de Verenigde Naties over het grondgebied van Nieuw Guinea, als of het er nog de souvereiniteit bezit, Tajibnapis zei, dat Nederland „zich eenzijdig souverein - over Irian (de Indonesische naam voor Westelijk Nieuw Guinea) verklaart, waarbij de bepalingen over de overdracht van de souvereiniteit volkomen gene geerd worden en wel in het bijzon der die, waarin uitdrukkelijk een re geling voor het geschil over de status van het grondgebied door middel van onderhandelingen geëist wordt". Tajibnapis zei, dat Indonesië zich niet slechts het recht zou voorbe houden de kwestie aan de Algemene Vergadering voor te loggen, maar ook voornemens was Nederland te critiseren vanwege het feit, dat het geen rapporten over Suriname en de Nederlandse Antillen meer aan de NEW YORK. Het studenten- blad van de Columbia Universiteit te New York, waarvan generaal Eisenhower president was, heeft zich Woensdag uitgesproken voor steun aan de tegenstander van de generaal, gouverneur Stevenson. Eisenhower zo zegt het blad, heeft opportunistische overwegingen zwaarderlaten wegen dan principes en heeft getoond een „moeizaam, orthodox denker te zijn zonder ver beeldingskracht". In een rede ter gelegenheid van CHERBOURG. Overvallen door een storm is de 336 ton metende Nederlandse kustvaarder „Luctor*' uit Rotterdam Dinsdagavond om negen uur tussen Kaap Levi en de haven van Barfleur gezonken. Daar bij zjjn stuurman R. Datema (30 Jaar) uit Den Haag, tweede machi nist J. J. van Oosten (30 jaar) uit Rotterdam en matroos M. J. Aar- noutsc (18 jaar) uit Dordrecht ver dronken.-De overige vijf leden van de bemanning wisten zich bljtjjds In een reddingssloep In veiligheid te brengen. Kapitein J. Wensing liet de red dingsboot uitzetten, toen hij be. merkte, dat de „Luctor" begon te zinken. Zij hebben bijna een hele dag in de sloep op zee rondgedreven voor zy werden opgepikt door de Franse .trawler „Louis Leon". Het stoffelijk overschot van één der vermisten, waarschijnlijk van de heer Datema, is nabij Cherbourg aan land gebracht. De „Luctor" was met een lading steen onderweg van Guernsey naar Londen. Het schip js eigendom van de invoer- cn transportonderneming „ïnvotra" N.V. te Rotterdam. Het is de rederij nog niet duidelijk, wat precies de oorzaak van de ramp is. De vijf overlevenden zijn in liet dorp je. waar zij aan. land zijn gekomen, op genomen in een particuliere woning, «ie nset over telefoon beschikt. Wel had ■de rederij telefonisch, contact gehad met de Nederlandse consul te Cher bourg, dfe zich vanochtend naar -dit dorpje zou begeven o.m. om de mannen Van kleding te voorzien. Jn. de loop van «e namiddag verwachtte de rederij nieuwe berichten. Hoogstwaarschijnlijk runen de schipbreukelingen per trein naar Nederland terugkeren. (Van onze correspondent) WORKUM.Woensdagmiddag is de auto van de heer.Klein uit Haar lem inspecteur van de Kon. Zuid- Hollandse Mij. tot redding van schip breukelingen, op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen. De wagen sloeg een paar keer over de kop en werd totaal verbrijzeld. De beer Klein en zijn vijfjarig zoontje bleven ongedeerd, mevr. Klein kreeg een zware hersenschudding. de in gebruikneming van de „Hun gry Horse Dam" in Montana heeft president Truman. Woensdag ver klaard, dat de „democraten zich niet door propaganda over socia lisme zullen laten afschrikken van het ontwikkelen der natuurlijke hulpbronnen". volgens waarnemers spant Tru man zich op zijn verkiezingsveld tocht nog meer in dan in 1948, toen hij streed voor zijn eigen ver kiezing. Bij iedere stopplaats van de trein, waarmee hij zijn -reis maakt, doet hij nieuwe aanvallen op generaal Eisenhower, die hij een stroman van particuliere be langen", „een candidaat met vijf sterren" (Eisenhowers militaire rang wordt aangegeven door vijf sterren), „een bokkenschieter" of „een militaire geest" noemt. De republikeinse nationale com missie in Amerika heeft bekend ge maakt, dat een vliegende „waarheids- afdeling" zal vertrekken om de spe ciale trein, waarmee Truman zijn verkiezingsreis onderneemt, te vol gen. Arthur Sommerfield, de natio nale voorzitter van de republikeinen, verklaarde dat Truman de republi keinen had gedwongen tot „deze nog niet eerder genomen maatregel". DEN HAAG Op nr. 14995 van de 517e Staatsloterij, eerste klasse, tweede lijst is f 20.009— gevallen. Verenigde Naties doet toekomen. De Nederlandse gedelegeerde Spits merkte op, dat de souvereiniteits- kwestie niet tot de bevoegdheid van de onderhavige commissie behoort en dat Westelijk Nieuw Guinea op bij zondere wjjze uitgezonderd was van het Handvest, waarmede Indonesië zijn onafhankelijkheid verkregen had. In een gezamenlijk Indonesisch- Nederlands communiqué is hier Woensdag medegedeeld dat minister Luns aan de waarnemend Hoge Commisaris van Indonesië de heer Susanto Tortopjrodjo, heeft ver klaard, dat Nederland in principe bereid is om de besprekingen te hervatten. Hij heeft hem tevens in kennis gesteld van de inzichten der Nederlandse regering omtrent de basis der besprekingen en omtrent de wijze, waarop zij volgens haar zullen kunnen worden hervat. Uitbaggeren vaargeul PERTH, De regering van West- Australie heeft Woensdagavond be kend gemaakt, dat zij het uitbagge ren van de „Cockburn Sound", ten Zuiden van Fremantte, heeft ge gund aan de Hollandse Aannemïngs- Maatsehappü te 's-Gravenhage. De „Cockburn Sound" is de toe gangsgeul tot Kwinana, de plaats waar de „Anglo Iranian Oil Com pany" een nieuwe zeer grote raffi naderij zal laten bouwen voor circa 32 mïUioen pond sterling. Deze toe gangsgeul moet bevaarbaar worden, gemaakt voor tankschepen tot een grootte van 40.000 ton. Er waren voor dit werk inschrij vingen binnengekomen o.a. uit Ame rika, Duitsland, België en Neder land. Verwacht wordt, dat de werkzaam heden in de „Cockburn Sound" niet minder dan drie en een half jaar in beslag zuilen nemen. Het zal voor het grootste deel worden uitgevoerd door het personeel, dat thans voor de Hollandse Aannemings Maat schappij te Newcastle aan de Oost kust van Australië met het uitbag geren van havens bezig is. In de eerste helft van deze maand, ver moedelijk op Zaterdag 11 October a.s. zal een andere zeilvarende hopper^uiger Rotterdam verlaten om zich naar de „Cockburn Sound" te begeven. Nederlander slachtoffer van brand in raffinaderij op eiland Paraquana CARACAS, In de grootste olieraffinaderij van Zuid-Amerika de Puntaeardon raffinaderij van de Shell op het schiereiland Para- guana heeft Dinsdag een grote brand gewoed, waarbij de schakel- kamer van de electrische centrale werd vernield. Naar men vermoedt, is de oor zaak kortsluiting. De 38-jarige voorman Dirk Slotboom uit Rot terdam -is "Woensdag aan zijn ver wondingen overleden. De heer" Slotboom laat een vrouw en twee kinderen na. LONDEN. Als hoofdredacteur van de Londense „Times" is in functie getreden sir William Ha ley, opvolger van W. F. Casey. (Van onze Londense correspondent) MORECAMBE. Na een dag van Intens debat heeft het Labourcongres gistermiddag de beide door het hoofdbestuur samengestelde beginselver klaringen goedgekeurd: die over „Labour's Buitenlandse Politiek" met, naar de voorzitter constateerde, „een zeer aanzienlijke meerderheid", die over de economische problemen der achtergebleven gebieden („Naar We reldovervloed") met „vrijwel eenstemmigheid". De stemming geschiedde bg handopsteken. PADDESTOELEN, parelipe spin- newebben, trekkende rogels en de kruidige geur van het stervende bos, dat is voor vele mensen: Herfst. Voor anderen is het: nat te voeten, griep, een rokende ka chel en een koude neus. Maar zelfs die mensen zien misschien nog wel iets in deze twee glim mende melkbusjes op een mod der paadje langs het bos. Want dat is toch wel mooi. Even te voren hadden de voor stellers van drie lange „samenge stelde" resoluties, waarin in het opsommen van vrome wensen en verlangens hpel wat verder werd gegaan dan in het ia de nuchter heid -van rege er-ervaring gedrenkte offïciSisigeschrift, erin toegestemd, deze toelaten vallen. Een vierde „sanïengest»W&7 rnshhili^- uiLdc 3e- vaniaanse hoek wilde het béstuur, als het dan moest, wel aanvaarden. Zij werd dus vervolgens ook door het congres goedgekeurd. Twee ken nelijk communistische amendemen ten op deze resolutie werden echter vérworpen. Dit voor het bestuur en de partij MOSKOU. De Sowjet-regering heeft de Deense regering In een for mele nota meegedeeld, dat de vestiging van buitenlandse militaire bases op Deens grondgebied niet anders beschouwd kan worden „dan als een daad, die een bedreiging vormt voor de veiligheid van de Sowjet-Unie". De Prawda en alle andere vooraanstaande Russische bladen hebben van daag op,ln het oogvallende wijze de tekst van deze mededeling, die aan de Deense gezant in Moskou, Hergel. door de Russische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Foesjkiti, overhandigd werd, gepu bliceerd. De Russische nota is een formeel protest tegen wat genoemd wordt een schending door de Deense rege ring van haar verzekeringen, die in 'n nota van 4 Mei 1949 gegeven wer den, dat Denemarken geen politiek zou volgen „van het nastreven van agressieve doeleinden, gericht tegen de Sowjet-Unie", In, de Russische nota wordt verder verklaard, dat het legeren öp Deens grondgebied van buitenlandse troepen of het vestigen van bases een schending zou bete nen van de overeenkomst van 8 Maart 1946, waarin Denemarken be loofde het eiland Bornholm te bestu ren. zonder deelneming van buiten landse strijdkrachten. In de nota wordt verklaard, dat de Deense regering, dat aan buitenland se strijdkrachten niet toegestaan zal worden in vredestijd bases in Dene marken te vestigen". Dc nota besluit: „De Russische re gering acht het noodzakelijk, de aan dacht van de Deense regering te ves tigen op het feit, dat het ten uitvoer leggen van plannen om buitenland se strijdkrachten toe te staan bases op Deens grondgebied in te richten, niet anders gezien kan worden dan een daad waarbij een dreiging ge schapen wordt tegen de veiligheid van de Sowjet Unie en andere lan den in het Baltische gebied." Deze Russische verklaring klinkt uitermate ernstig. Wanneer de vei ligheid van een land bedreigd wordt huidige besprekingen, die door de volgen er gewoonlijk maatregelen Deense met de Amerikaanse regering om een dergelijke bedreiging te neu- gevoerd worden om het gebruik door leden van het Atlantisch Verdrag toe te staan van Deens grondgebied „be gonnen werden, niettegenstaande de voorgaande verklaringen van de tralisercn. Het Deense kabinet ig voor van middag in buitengewone zitting bijeengeroepen om de Russische nota te bestuderen. In het Parijse circus Medrano, tvaar ruim een hal/ jaar geleden de grote clown Grock hernieuwde triomfen vierde, treedt thans een filmster uit Hol lywood op. Het is Bus ter Keaton, de man die nooit (acht. Hij heeft. carrière ge maakt in de periode uan de zunjgende /itm. Na de laatste oorlog heeft men hem echter niet meer op 't film doek gezien, want hij treedt nu uitsluitend voor de Amerikaanse televisie op, Ky speed evenwel weer een rol in de laatste film van Chaplin, Limelight, die etnd October in Parijs verwacht icora'f. Hij kwa.-n ook met de- sei/de boo? als Chap lin naar Europa voor een contract van drie weken in het circus Medrano. Hij is niet alleen niet veranderd, Buster Kearo.n, hij is er met de jaren ook bepaald niet op achteruit ge gaan, H{j speelt met zijn vrouw Eleanor slechts een korte sketch in het circusprogramma, maar zijn op treden is zonder twijfel het hoog tepunt. van de voorstelling. Maar het daverend succes, dat fty oogst bu het Franse publiek, döf. een geheel ander soort humor gewend is, be te rj'st wel, dat zijn komische kracht nog geensdeels is verzwakt POESAN. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft -e Poesan medegedeeld, dat nog tien gevangenen, die Woensdag ir« het krijgsgevangenenkamp op het eiland Tsjejoe in opstand kwanten, zijn omgekomen. Het aantal doden is hiermede op 55 gekomen. Van dc 120 zijn 59 gewonde gevangenen per vliegtuig naar een hospitaal in Poe san gebracht. bevredigende resultaat is stellig voor een groot deel te danken aan Jim Griffiths, die aan het einde van de middag van de bestuurs tafel het debat op uitstekende wij ze sloot. Dit was het einde van een veel bewogen dag, die 's ochtends be gonnen was, met Dalton's bitter ge tinte -zwanenzang, toen hij- namens»' het bestuur de beide beginselver klaringen inleidde. Vlak voor de lunch slingerde Deakin (de opvol ger van wijlen Ernest Bevin) in het secretarisschap van de machtige Transport unie, de oorlogsverklaring van de grote vakbonden aan het Bevanisme de conferentie in het ge zicht. Doch daarvoor waren al meer opwindenden dingen gebeurt. De Bevanist Crossman werd om een on gelukkige openingszin minutenlang door de vertegenwoordigers der vak bonden uitgejouwd en had de groot ste moeite om aan het woord fe komen. Het jonge parlementslid De- nis Healey maakte met al de snij dends scherpte van zijn intellect 'n vernietigende'aanval op het anti- Amerikanisme der Bevanianen en James Callaghan gaf hun de taak thans aan hun volgelingen, aan de mensen- die hen in het bestuur had den gestemd, duidelijk te maken dat als het erop aan kwam zij de zelfde politiek voorstonden als de orthodoxe vleugel van het bestuur en dat zij even goed de consequen ties van het meedoen met N.A.T.O. aanvaardden. Centurions inplaats can Pattons (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten en Groot Brittannië leggen op het ogen blik de laatste hand aan overeen komsten die er toe zullen leiden, dat het Nederlandse leger binnen afzien bare tijd zal worden uitgerust met een groot aantal van de formidabele 50-tons Engelse Centurion tank. Deze "tanks- zullen de; plaats inne men van de eveneens 50-ions M-47 General Patton tanks, de nieuwe Amerikaanse tegenhanger van de Centurion, waarop Nederland aan vankelijk meende te kunnen reke nen. doch die ten gevolge van ern stige vertraging als gevolg van een constructie-fout niet op tijd geleverd kunnen worden. Nederland kan er op rekenen, dat de eerste Centurions reeds binnen betrekkelijk korte tijd na bet teke nen van de contracten kunnen wor den afgeleverd. Dat betekent een zo danige tijdwinst in vergelijking met de Pattons, dat de complicaties daar door ruimschoots worden goedge maakt. In deskundige militaire krin gen verklaart men. dat de nadelen van het invoegen van Britse tanks in de aanvankelijk op Amerikaans materiaal opgezette organisatie in dit geval niet al te ernstig kan wor den genoemd. DEN HAAG. De minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschap pen heeft een commissie geïnstal leerd, die tot taak zal hebben een. herziening van de Archiefwet 1918 voor te bereiden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bij een 41-jari- ge inwoner van Amsterdam heb ben rechercheurs, op verzoek van Scotland Yard, deze week hoeken en kunstvoorwerpen ln beslag ge nomen uit het bezit van de onlangs door de Amerikanen in vrijheid gestelde wapenfabrikant Alfried Krupp, die zes van de hem opge legde gevangenisstraf van twaalf jaar had ondergaan. Dc goederen waren afkomstig uit villa Ktigel, Krupps landgoed bij Essen. De Amsterdammer is gearresteerd en ter beschikking gesteld van de auditeur-militair bij de krijgsraad-te-velde West. in villa Htigel waren onderge bracht. Het onderzoek naar de verdwe nen persoonlijke bezittingen van Krupp is reeds sinds Juni aan de gang. Het vloeit voort uit het feit, dat bij de gratieverlening aan Krupp en zijn vervroegde vrijlating op 31 Januari 1951 tevens de ver beurdverklaring van zijn vermogen door de Amerikaanse hoge commis saris McCIoy is opgeheven. Krupp heeft toen onmiddellijk een klacht bij de bezettingsautoriteiten inge diend, waarbij hij als waarde van de hem ontvreemde goederen an derhalf millioen dollar opgaf. Wat er in Amsterdam op aan- Van Donderdagavond tot Vrijdagavond Over het algemeen veel bewolking met enkele buien, vooral in het Westen van het land. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. 3 Oct. Zon op 6 u 44 m onder 18 u 13 m: Maan op 17 u 47 m onder S u 40 m, Een inwoner van Winterswijk is. in verband niet deze feiten, ver- j voornamelijk boeken, die zowel na~ voor de rechercheurs als door de gearresteerde moeilijk te identifi ceren waren onder de enige duizen den banden, die laatstgenoemde zijn rechtmatig eigendom kan noemen. Blijkbaar had de heer Krupp op een situatie als thans is ontstaan gerekend wam.... op bit 33 van j da0IT al zijn boeken is een vrijwel an- zichtbaar en met de vingertoppen nauwelijks voelbaar eïgendomsstem pel geperst. (Mede dank zij deze wijze voor- hoord. Beide personen waren, na dat zij in het Oosten van het land waren bevrijd, vrijwillig in geal lieerde dienst getreden. Zij waren, in de rang van Nederlands ser geant, gedetacheerd geweest bij Engelse bezettings-eenheden. die HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max .temp. Neersl. Wind m/s Gisteren in 24 u. O eh. bew. N.N.0.3 4 C 7 n Zw, bew. N.O.2 7 0 Kopen hagen Regen O. 12 12 Motregen 10 Amsterdam Regenbui Z.5 Regen Geh. bew. Z.ZAV.5 9 Regenbui N.W. 4 Onbew. Regenbui O.Z.O.3 Zurich Regen Gij hebt goed praten," zeggen de Zuid-Afrikaners tegen ons. „Gij hebt niets te ma ken met een primitieve bevolking, die Uw volksdeel in .getalsterkte ver i overtreft en ic cultuur en moraliteit j ver beneden U staat. Gij weet niets van de bedreiging van Uw levenswijze en j ieven sop vallingen, oin niet te zeggen van Uw leven zelf, door'een ras van een geheel andere geaardheid. Wij verdedigen onze Westelijke bescha ving op onze wijze; Gij critiseert ons deswege. Het zij zo; het zal ons niet beletten voort te gaan op de weg, die wij zijn ingeslagen. Zuid-Afrika is wel meer moeilijkheden te boven ge komen." Malan, de premier van Zuid-Afrika, verklaart dat de apartheidspolitiek van 'zijn regering een binnenlandse aangelegenheid is. In West-Europa en Amerika kan men zich nu eenmaal geen voorstelling maken van de toe stand in zijn land; en men doet daar derhalve beter, zich van oordeel en veroordeling te onthouden. Laat ons vaststellen, dat de apart heidspolitiek vooral gedragen wordt door dat deel van dc blanke bevol king, dat door afkomst en taal sterk verwant is aan de Nederlanders. Het zijn de afstammelingen van de kolo nisten aan de Kaap in de tijd van de Compagnie; het zijn de nakomelin gen van de sterke en vrome geslach ten, die met hun ossenwagens de Grote Trek ondernamen naar het Noorden en daar bun epische strijd leverden tegen de Zoeloekoningen; het zijn de kinderen en kindskinderen van het kleine volk van de Boeren, dat omtrent de eeuwwisseling door de Britten slechts met inzet van alle hulpmiddelen van het machtige im perium kon worden bedwongen. Zij zijn het, die Malau uit alle macht steunen. De blanken van Britse af- komst staan veelal sceptisch tegen over het beleid van de huidige rege ring; en het kan dan ook voorkomen dat U, tegenover een Nederlandse Afrikaner de apartheidspolitiek cri- tïserend, de vraag krijgt gesteld of U misschien Britsgezind rijt. Buitenstaanders, op een vei lige afstand, moeten rich natuur lijk hoeden voor een lichtvaardig oordeel. Maar distantie schept ook wel eens de mogelijkheid van een rustiger en bezonkener bekijken van de dingen, dan van dichtbij mogelijk is. De Nederlanders hebben met heel hun hart achter de Boeren gestaan in hun heldhaftige strijd van een halve eeuw geleden; rij hebben hulp gebo den waar zij konden en. straten en pleinen genoemd naar dé generaals, wier namen toen op aller lippen wa ren. Waarom zouden zij nu Britsge zind rijn; waarom zouden rij nn de Afrikaners willen zien overspoeld door de vloed der zwarte millioenen? De bezorgdheid van dezelfde mea- sen, die kortgeleden de Grote Trek herdachten, over een nog veel grotere trek: die van millioenen Ban toe's naar de Unie, kunnen rij rich levendig voorstellen. Het is ook wel juist, dat onder de zwarte bevolking, losgerukt uit haar stamverband, slecht betaald erbarmelijk behuisd, misdaad, immoraliteit en ziekte welig tieren. „Nu, wat wilt Ge dan!" zal de Afrikaner triomfantelijk uitroepen. Het antwoord luidt: „Hetzelfde als U: behoud van een hoge beschaving, behoud stellig ook van het blanke Afrikaner dom." En wanneer wij dan ook met volle overtuiging de apart heidspolitiek als verwerpelijk kwali ficeren, dan doen wij dat vooral om dat deze ons de zekerst? weg lijkt niet naar het behoud maar. naar de ondergang. MET verschillen in beschavings peil. zoals die thans in Zuid- Afrika bestaan, moet rekening worden gehouden. Voor het overige is rassenpolitiek principieel uit den boze. Gp de vraag, boe rij in over eenstemming ware te brengen met de christelijke moraal, gaan wij niet in, hoewel er veel van zou zijn te zeggen. Wat wij thans zien gebeuren, is in feite niet anders dan het opja gen van de rassen tegen elkaar met alle kwade kansen voor de betrekke lijk kleine minderheid, welke de blanken in Zuid-Afrika uitmaken. De apartheid vernietigt alle hoop op een ;e lei (lelijke emancipatie van negers gelijkheden tot een vreedzaam naast elkaar leven van de rassen, tot de tijd van gelijkberechtiging is aange broken. De korte ervaring niet deze politiek wijst al uit, hoezeer de tegen stellingen 2ich hebben toegespitst. De Zuid-Afrikaanse regering zegt, de Westelijke beschaving en de dra- te willen verdedigen. Het enige resultaat dat rij heeft be reikt is, dat het gevaar waarin deze erkeren op eeu haast dramatische wijzing van de gearresteerde zelf f eri kleurlingen, zij blokkeert alle mo- is achterhaald is daarvan een te verwaarlozen deeltje. Het waren zorg «d he, de hier Krupoweififfit iS S™clrfdaden gemakkelijker vallen „rcchtshcrsel" vermeerderen 1» aantal, de or.gehoor- te verkrijgen, dan de Amsterdam, mer die thans is gearresteerd. Deze gemakkelijker vallen „rechtsherstel" procedure is nog niet afgewikkeld. Hierbij moet tevens worden toege geven, dat diefstal nu eenmaal dief stal is voor de wet. Zelfs al is hij in 1945 gepleegd ten nadele van Al fried Krupp von Bohlcn und Hal- zaamheidscampagne wint aan kracht, de hartstochten worden meer en meer opgeziveept. De Voortrekkers versloe gen Dingaan, de Boeren overleefden de oorlog met de Britten. Wat echter zal er van de huidige Zuid-Afrika ners terechtkomen wanneer in de bach, de man wiens geslacht op 12 i strijd, die de huidige regering heeft i94,3„door HilLcr. bij oen j Dntkctend. do üu'roiffiwm de bïs- speciale wet, tot een soort ourgers- onder-en-boven-de-wet is verheven. n ^w®6 roiihoen hebbea Red.) bestormd en geslecht?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1