De Rotterdammer en z'n Tram Paardentram stopte waar klanten zulks wilden I Grensrover James Stewart betert zijn leven in n super-western Bij een zilveren jubileum: Overschie kreeg hoofdpijn, stank en ander ongerief Naar en van school kantoor fabriek bios sportveld en feest heen verdiend. ZWAVELWATERSTOF UIT DE RIOLEN R.Ph.O. gaf eclatante uitvoering van Stravinsky's Petrouchka „Tankgrachten" op de Beijerlandselaan ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Cayatte's schokkende aanklacht: „Wijzijn allen moordenaars Dank zij gemeente wordt het heter Israël en wij Zaterdag 4 October 1952 DE stedemaagd van Rotterdam u weet ducteurs en bestuurders niet groot meer dat wel, dat is een jongedame met biceps en verschillende pensioenen geniet: paardenpen- eelt op haar handen, want zij wordt hoe langer hoe sterker door de strijd die zij dagelijks te voeren heeft beleeft weer een paar dagen die haar inwen dig go'jd doen: zij is n.L de 15-de October a.s. 25 jaar eige nares van de tram, de electri- sche tram, de R.E.T. Want het was 1927 toen zij de R.E.T.M. overnam, die toen net 22 jaar bezig was geëleetrificeerd tram- vervoer in Rotterdam toe te passen- Naast de 25 jaren R.E.T. staan de langzamerhand in ve ler herinnering verblekende 22 jaren RE.T.M., die op hun beurt zijn voorafgegaan door een lange periode Paarden tram. Niet groot is tegenwoor dig het aantal hunner die zich de paardentram in het Rotterdamse stadsbeeld kunnen herin- neren en zo is ook bij de R.E.T. het aantal con- OF nu de Rotterdamse Gele over de rails suist met mo dem zwiep-en-schokmateriaal dat bediend wordt van een soort vbeg- tuigcabine uit, of (in oudere vorm) door een onopgesloten iemand die aan een krakend rad draait en zo nu en dan ingrijpt bü de kopse-en-strekse vulling van zijn „veewagen", de tram is onze trots en onze toeverlaat. Fabrie-. ken, scholen, kantoren en uitver koopmagazijnen: dagelijks worden zij door de tram volgestuwd; en in de avonduren proppen dezelfde onvermoeibare gele wagens d*i vermaaks- en vétstrooiingsinrich- tingen vol en halen ze omtrent middernacht (en later nog) leeg. Daarom is er tussen de Rotter dammer en zijn tram een ver houding ontstaan die de intimiteit heeft van een familieband. Schrijver dezes rijdt al 47 jaren electrische tram. Hij heeft de paardentram ook nog gekend die stilhield waar de klanten zulks wilden. Hij heeft in zjjn jonge ja ren de blauwe lijn 3 tussen Tey- Iingerstraat en Hofdijk 10 maal zien stoppen omdat een stel boze buurmevrouwcn het vertikten om voor eikaars huls uit te stappen doch zulks wensten te doen voor haar eigen paleis. Hij heeft de opleggers nog ge kend die óveral trr d§ stad waar een »>hoT' was. het paardentjalkje hielpen de top te bereiken: dat was zo bij de Delftse Poort? het Moriaansplein, het Bolwerk, enz. Met de paardentram werd ge speeld met de electrische tram werd dat te gevaarlijk. j Toen de eerste electrische in September 1905 begon te rijden van Park naar het huisje Rust Wat liep de stad uit om het won der te zien en geen school ging die dag op tijd aan. De lijnen kregen kleuren. Men sprak van de rode lijn 2 (naar het Prinsenhoofd), de blauwe lijn 3 (tot aan de Lettvehavenkop aan het einde van de Boompjes), de witte lijn 5 (van Kralingen via Beurs en Coolsingel voorzichtig westwaarts over de Kruiskaden), e.d. Aparte nummers T^RAlvïS ze zouden een mu- seum kunnen vullen!: trams met openluchtbestuurders en kle- pelbel. trams met ingebouwde be stuurders en rukkerige klap- schuifdeuren, trams met lus-ver voer, trams met neonlicht, ronde trams en boekig-bijgesneden spoorwagons op kinderspeelgoed- wielen, conducteurs met fluiten, conducteurs die alleen maar aan een leertje trekken, trams met handremmen als kaapstanders en remwerk als een tremmersgoede- renwagonDaarom was het menigmaal zo aardig, dat als Rotterdam eens iets feestelijks be leefde, dat ,.de Isaac Hubertstraat" twee museumstukken uitzond, n.l. 1 paardentram die de Sehiedam- se Dijk op en neer klotste en 1 als een reuzenbouwkarton van de Nieuw Amsterdam met alle licht jes aan en muziek in z'n buik; die Nieuw Amsterdam „voer"door heel de stad. Nog groter aantrek kingskracht dan deze beide ver maaksobjecten oefenden de eer tijds zo fel bevochten open tram metjes uit waarop alleen maar conducteurs met acrobatenaanleg dienst mochten doen. Om daarin een plaatsje te veroveren werden dierlijke veldslagen geleverd, waar bij wij menigmaal hebben waar genomen, dat de dochteren van Kaat Mossel over een zeer ge raffineerde furie-techniek be schikten waartegen de zonen van Erasmus niets vermochten al wa ren zü soms gerenommeerd ha venarbeider of bokser. Dat is nu allemaal anders. Onze tegenwoordige luxe-lokaaltrein be schikt over blank-metaal-uitmon- stering en air-conditioning,en dat de air niet altijd fris is, tja daar kan de Isaac Hubertstraat mis schien niets aan doen. sioen, R.E.T.M.-pensioen en ge meente ambtenaarlijk pen sioen. Onder electrische trams (maar al te groot is de hobby overal ter wereld om de aan rails gebonden stedelijke ver voermiddelen te vprvangen door rusteloos heen-en-weer zwervende autobussen) is de Rotterdamse al jarenlang een van de mooiste, snelste, be trouwbaarste enopvoed- kundigste, want nergens an ders houdt de jeugd er zich zo keurig aan, om geen plaatsen te bezetten die beter ingenomen kunnen worden door oudere mensen en hulpbehoevenden, T30F Lr3.Ul Nog steeds is de kreet ,,'n pla- sie voor een vader met een kindje", of „Ruimte voor de ooievaar!", vol doende om een pad gebaand te krijgen naar een veilig hoekje. (Advertentie LM.) De band, die zijn sporen Veertig jaren zyn verstreken na het ontstaan van Stravinsky's Pe trouchka en nog steeds gaat er een fascinerende kracht van uit. Boeit deze muziek dan zo zeer door haar melodiek, of door een bepaalde sfeer? Dit zeker niet, want het me lodische element bij Stravinsky is Weinig persoonlijk en in zijn a-romantisch karakter is geen plaats voor enige klanksfeer. Maar dat Petrouchka niettemin tot intens luisteren dwingt, de toehoorder meesleept, geen gelegenheid laat tot ethische of aesthetische overwe gingen, is het gevolg van de demo nische vitaliteit de uiterst gespan nen rhytbmiek en de meesterlijke beheersing en hantering vm de orchestrate apparatuur. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft het thans op zijn re pertoire genomen en het op het Eén. der eerste electrische tram wagens dia in Rotterdam reden. eerste Vnjdagavondconcert onder j Flipse eclatant uitgevoerd. Het werd een artistieke daad waarvoor j alle waardering past, want deze in- i gewikkelde, van dirigent en orkest zeer veel eisende partituur, kwam prachtig van klank en muzikaal overtuigend tot klinken, j Met alle respect voor de mees terlijke pianistiek van Eduardo Del Pueyo leek mij de vertolking van Beethovens vijfde pianoconcert te eenzijdig. Te veel I-egde deze pianist het accent op het heroïsche ten koste van het poëtische en dit laatste is ook aan dit werk zeker met vreemd. Het uitblijven var. de muzikaal psychische tegenstellingen was oorzaak, dat mijn bewondering voor deze interpretatie zich ditmaal slechts tot de zuiver pianistische prestatie bepaalde; maar die was dan ook waarschijnlijk groo's vsn allure. De ouverture „Der fliegende Hollander" vormde een klankrijk begin en de volle Schouwburg heeft solist en orkest geestdriftige bijval geschonken. H. v BORN Tijdens een druk bezochte ver gadering van zakendoenden aan Groene Hilledijk en Beijerlandse laan is opgericht het Winkelcen trum Beijerlandselaan-Groene Hil ledijk. Felle critiek werd uitge oefend op de bestrating van dit zo belangrijke winkelwijk. Ongerust heid werd uitgesproken ten aan zien van langdurige werkzaam heden aan de gas- en waterlei dingbuizen, welke in beide winkel straten worden gelegd. Tussen de tramrails zijn op regendagen gehele „tankgrachten", Het publiek kan zich dan zeer moeilijk van de ene zijde der straten naar de andere begeven. Het gekozen bestuur zal al het mogelijke dóen om te berei ken dat het vooraanstaande win kelcentrum. omvattende meer dan 250 winkels, een bioscoop, bankge bouwen enz, een keurige, goed onderhouden aanblik zal gaan ver tonen. Tijdens de vergadering werd het bestuur als volgt samen gesteld: A. Been, voorzitter; H van der Velde, Beijerlandselaan 20, secretaris; H. S. Bogaert, penning - meester; S- Heiden, J. A. de Lan ge, M. Hozeman, Alb- Kok, A. v, d. Vlasakker en ,T. H. Stelwagen, be stuurders. Nieuwenhuis en rector magnificus j jr. N. A. Bogtstra ligt een pe- - riode die we dus liever niet op halen, maar die wy ook niet ver geten. Ir. Nieuwenhuis heeft aan de tram een grote gemeente vlucht gegeven; hij gaf de van de RETM overgekomen mensen 4,5% opslag en nam ze op in het gemeentelijk pensioenfonds; de twee-assige wa gens gingen naar de slopers en de vier-assige maakten het rijden door het over 't algemeen goed van hots-keien voorziene Rotter dam tot een genot. Tegenwoordig is het zo, dat waar de tram niet komt, daar komt een trambus, en iets van het kunnen deelhebben aan fees telijkheden is overgcgleden op de schouders der "Wederopbouwrond- ritbussen, die In de goede seizoen- dagen soms met z'n veertigen of vijftigen de leergierige kijkgragen door het ex-Puin rondvoeren, ter wijl in elke bus de omroeper het sobere verhaal vertelt van Rot terdam's strijd en Rotterdam's sterk-worden. Nog zien wij onze gele Atalan ta's gaaf en wel in lichters en op goederenplatforms verladen wor den, om ons voorgoed te verlaten dat was in de roof hoogtij dagen van 1844; nog 2ien wij de uit de vuurlinies geredde cadavers terug kerenhet was om te huilen, het was om een knekelhuis mee te vullen en het dan voorgoed op slot te gooien. Nare tussenperiode jM" OG steeds bevinden zich de hoofdremise, het directoraat °n het bureau van verloren voor werpen op de terreinen die een kleine driekwart eeuw gele den van Molyn en Co werden ge kocht. Nog steeds heerst daar de sfeer van tram-hogeschool; al leen tijdens de bezetting dreigde dat weleris een Duitse kazerne en yelfs voor enkelen een concen- 'ratiekamp te worden. Tussen °ctor magnificus ir. J. G. J. C. Beloonde energie A LS men thans op Pompen- 1 burg of Weena gaat staan en als men boft, dat alle lijnen van en naar het DP-station, van en naar Schie, Hofdijk, Goudsesm- gel en Coolsingel vol bewegend materiaal zijn en als men dan ge niet hoe vlug en gladjes die twin tig, dertig trams en bussen alle maal hun weg vinden in overeen stemming met de grote verkeers- maalstroom en de betrekkelijke veiligheid van de Kijk-uitse voet gangers, dan ziet men een tram- spel als nergens ter wereld en dan zal men u niet geloven als u in uw enthousiasme ver telt dat na ruim 10 jaar slechts 4 rijdbare bussen uit de oorlogs beproevingen waren overgebleven en dat de bezetter wel 70 trams had gekaapt. De krachten die achter ons Trambedrijf staan hebben in de afgelopen 25 gemeentelijke jaren een stuwing, en een energie „op gebracht" ten hate van het alge meen, waarvoor men zijn pet wei eens tweemaal mag afnemen. Doet u dat dan de 15-de October, want dan is het precies 25 jaar geleden, dat RETM RET werd (natuurlijk na eindeloos ge-on- derhandel, maar daar glijden we nu maar overheen, om de feest stemming niet te bederven, afge sproken?). Want als we gaan voetballen, doen we dat per on volprezen tram denk maar eens aan de Interlandwedstrijden in liet Stadion aan „de overkant"; als we gaan trouwen, dan is het f J ET onbltisbare enthousiasme, waarmee Hollywood rich steeds weer ii op de „Western" werpt, komt ons Europeanen wat onwerkelijk en naïef voor. De productie ervan schijnt onuitputtelijk, hetgeen een enkele uitzondering daargelaten niet gezegd kan. worden van de vindingrijkheid en inspiratie der vervaardigers, We dienen echter niet te vergelen, dat de Amerikaanse geschiedenis jong en de „historische" stof dus beperkt is. En hoe verleidelijk moet het niet zijn voor de filmer van nu, dit kleurige, dynamische tijdperk vol hevige actie en expansie, dat pas tegen het begin van deze eeuw ten einde liep en waaraan de jongste tijd nog zoveel tastbare herinne ringen bewaart? De Amerikaan is trots op dit verleden, op de harde trigger-happy" pioniers, die het nieuwe land op een allesbehalve zachtzinnige manier ontsloten en ae super-western „De laatste grens" (The bend of the river) komt met al z'n rauwe romantiek, z'n revolverduelg en afmattend gesjouw van bonkige huif karren door woeste natuur, geheel aan dat gevoel tegemoet. Niemand minder dan James Stewart is de laconieke held, die een streep hesft getrokken onder z'n duistere grens- roverslcven en als vreedzame gids een groepje landverhuizers naar het vrucht bare land aan de Pacific kust leidt. Dat „vreedzaam" dient men overigens met een korreltje zout te nemen, want voor het -welslagen van zijn nobele missie spaart Stewart mes noch revolver. De regisseur Anthony Mann heeft in het zeer onbenullige vernaaltje zeli de chche-ontwikkeling niet en de logica wèl geschuwd. Maar aan de schildering van het ongerepte land en van de ont beringen. die zo'n expeditie doorstond, heeft hij meer aandacht besteed, dan men gewoonlijk in dit genre ontmoet. De supporters zullen met „De laatste grens" wel raad weten. (CAPITOL) Luxor Aan André Cayatte, de auteur van het felle filmprotest tegen de doodstraf „WIJ ztjn allen moordenaars" (Nous gommes tons des assassins) is vooral van rechterlijke 'zijde een sterke eenzijdigheid verweten Het vergetdmgs- karakter van de doodstraf zo vindt men komt in deze film met of nau welijks naar voren. Inderdaad laat Cayatte er geen mo ment enige twijfel aan bestaan, aan welke kant hij staat. Hij is overtuigd tegenstander van de doodstraf, waarvan de consequenties buiten het menselijke vlak reiken en waarvoor mensens (zelfs in het kader van het wetssysteem) nim mer de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen. Cayatte stelt het probleem eigenlijk niet eens ter discussie en zyn rechts- filosofische argumentatie is niet het sterkste punt fn de schokkende aan klacht. zyn sterkste krachtbron is zijn gevoel cn dat spreekt met vermijding Per tram gezelliger dan per def tige auto, want de hele permen- tasie kan er In plus het accor deon-orkest. Alleen: begraven doen wij nog niet per tram en er zyn wel 100 antwoorden die weten waarom niet.... van alle sentimentaliteit zo'n overtui gende taal dat men de executie inder daad als met meer dan een gesanction- neerd moordbednjf kan zien. De film begint tna een korte aanloop), waar alle films doorgaans eindigen: në de terdoodveroordeling van een misdadi ger. De verschrikkelijke angst, waarin hij de dikwijls lange 'yd voor de execu tie doorbrengt, het mensonterende ver toon van de plechtige processie, die in het holst i'an de nacht op de tenen naar de dodencel toesluipt, het routinewerk van de geestelijke hijstand cn de voor bereidingen van de beul, de sussende praatjes van cipiers en advocaten, dit alles wordt m het onverbiddelijke licht van de realiteit geplaatst, tot het bittere einde toe. Onnodig te zeggen, dat Cayatte voor dit alles een menigte van formidabele typen koos, De opnamen zyn authentiek, gemaakt in de Paryse Santé en het ge vangenisziekenhuis van Fresnes .Allen zijn wij moordenaars" is een verbijste rende film; wy aarzelen niet haar een meesterwerk te noemen. Prinses Met zuidelijke heftigheid beschryft de Italiaanse film „Gefolterde mensen" het leed van Joden in een Duits concentra tiekamp in Polen. Het begin van dit lijdensverhaal, dat zich afspeelt in Parys. is een beetje verwarrend en erg toneelmatig: men moet ook even wen nen aan het vloeiende Italiaans dat deze Franse en Duitse vervolgden, van wie de meestcn weinig uiterlijke kenmerken van het oude volk vertonen, spreken. Eenmaal buiten de sfeer van alles, wat nog aan de normale maats chappy her innert, krygt de film meer relief, al worden ook in het concentratiekamp terwille van het verhaal sensationele gebeurtenissen teieel op de voorgrond geplaatst. Vittorio Gassmann is de jonge bankier, die vrijwillig het lot van dc gedeporteerden gaat delen en na zijn ontvluchting uit het kamp terugkeert om zijn leven te geven voor dat van 100 gijzelaars: Vajentina Cortcse is het meisje, dat hem tot deze solidariteit en zelfopoffering inspireert Een wat ge kunstelde. maar sympathieke film, die de verschrikkingen van het anti-semi- tisme nog weer eens in felle kleuren schildert. Cineac en Victoria Meedogenloos Is het gerecht, wanneer tegen een van moord beschuldigde ver dachte de bewijzen zich opstapelen. De advocaat, die aan de onschuld van de verdachte gelooft, uitsluitend omdat hy deze van jongsaf heeft gekend en hem op grond hiervan niet tot een moord In staat acht, ziet zich voor een bijkans wanhopige taak geplaatst. Spencer Tracy beeldt een dergelijke advocaat uit in „De Strafzaak O'Hara". Hij wordt daar bij op sympathieke wijze geassisteerd door Pat O'Brien, Djana Lynn en John Hodiak. Behalve van goed verfilmde episoden in de rechtszaal kan mer. nog genieten van spannende achtervolgingen. In het joumaalprogramma draait een Nederlandse documentaire „Het is maar 'n postzegel", uitgebracht ter gelegen heid van het eerste eeuwfeest der P.T.T, Men ziet de weg, die naar het ontstaan vart de postzegel leidde, hoe ze vroeger primitief met de band gedrukt werd, en boe tegenwoordig die kleurige snipper tjes worden vervaardigd, met moderne machines. Vooral voor philatelisten is het aardig eens te zien hoe hun. troetel kinderen worden geboren. Lutusca Het is een volslagen onmogelijkheid in „De godin fler Jungle" ergens iets te ontdekken, dat al niet duizend maai eerder en honderd maal beter door anderen is gefilmd. Deze verfilming van de lotgevallen van twee piloten, die na een valparty terecht komen op een oceaan-eiland en daar lief en leed delen met een zogeheten beeldschone jungle prinses kan met anders dan een per fecte onverschilligheid voor goede smaak worden genoemd. Dorothy Lamour is alleen maar knap. zoals altijd en Hay Milland is ook knap en verder slechts het slachtoffer van een slecht regisseur en een pover scenario-schrijver. Rex Twee films ditmaal: eerst komt de zingende cow-boy Gene Autry een klein uur lang schitteren in een melodieus H./ "P>, *2* m s-jj:»' De bewoners van enkele straten naast het viaduct in Overschie wer den dezer dagen opgeschrikt door merkwaardige verschijnselen die zich voltrokken aan en in hun huizen. De verf aan daklijsten en -goten schilferde af, puien sloegen paars uit, zilverwerk nam een zwarte kleur aan en binnendeuren werden grauw. Bovendien placht zich van tijd tot tijd een bijna niet uit te houden stank aan te dienen, die opsteeg uit regenputten en riolen. Het waren de gezinnen, wonende in de Burgemeester Bosstraat, de Willem de Zwijgerstraat en op de Zestienhovensekade. die de (eerst onnaspeurlijke) last ondervonden. Overschiese dokters werden herhaal delijk door in die buurt wonende patiënten te hulp geroepen wegens zware hoofdpijnen, die hun oorzaak vonden in de ondraaglijke stank, die de huizen doortrok en het slapen er bijkans onmogelijk maakte. De bewoners riepen ten einde raad de hulp in van de Gemeentelijke dienst „Bouw en Woningtoezicht", die ter plaatse een onderzoek instel de en weliswaar niet de juiste oor zaak van de narigheden kon vast stellen, maar door aanwijzingen er toch in slaagde herhaling te voor komen. De dampen kwamen onmis kenbaar uit de riolen, die onder de Parallelstraat lopen. Als in een riool stilstand komt, dus als de zich in het riool bevindende rommel niet meer wegvloeit, krïj'gt de inhoud ge legenheid verder te verteren. Uit dit verrottingsproces ontstaat zwavel- Dit is de achterzijde van het pand. Zestienhovensekade 71, dat bewoond wordt door de familie Scholten. Rondom de afvoerpijp (voor regenwater en gootsteen) is de muur paars uitgeslagen van de zwavelwaterstof dat op stijgt uit de afvoerput. Binnen kort sullen ook de bewoners van dit huis van de last morden bevrijd. waterstof. Dit geeft de bekende „rot te eieren lucht". Door het aanbrengen van „stank- afsluitingen" inde rtolen is een grote verbetering tot stand gekomen. Deze afsluitingen hebben dezelfde wer king als een syphon onder een was tafel. In het oude Overschie ontbra ken grondige rioleringen en was de hele aanleg tamelijk primitief. Al leen de bewoners van de Zestienho vensekade ondervinden nog de last. De andere straten hebben de wer- Wij zeggen dat Hitter de oor log verloren heeft. De opper- nazi is tenminste van het we reldtoneel verdwenen; en Duits land zit nog steeds met de brok~ ken. Maar zijn de wanen ook verslagen? De waan van anti semitisme hangt als nevel in ve le geesten. Won de nazi dan toch op dit front? Wie denkt daar eerlijk over na? Wie heeft zichzelf jiooit eens betrapt op een uiting die voortkwam uit Jodenhaat? Et zijn „christenen", die in de waan leven dat Jo denhaat af minachting geoor loofd is ,jZe hebben immers Christus gekruisigd!" Alsof Christus niet in de eerste plaats als Messias voor de Joden is ge storven. De heidenen, de gojiem dat zijn wij) zyn er öófc bijbe trokken, Jezus zelf zegt,j>et heil is uit de Joden". Jezus is een Jood. Alle arische theorieën ten spijt' Als kwajongens door Rotterdam zwervend, tn de tijd van de sleperswagensriepen wij wel eens: „Baas, mag 'k meerij den?", op de toestemmende knik, sprongen wij dan achterop en reden mee. De Heer van leven en dood. van rassen en volken knikt ons toe, dat wij mogen meerijden op de wagen voor Is rael bedoeld, die Hij voert naar het eeuwig Rijk Gezamenlijk tot God: Israël en wij. OBERMAN verhaaltje, waarin bankrovers, paarden, revolvers en een oude farm een grote rol spelen Gene redt vat er te redden valt en laat zich tussen de vechtscènes horen van zyn muzikale kant De tweede film is van een heel ander genre, hoe wel ook daarin het gevecht een voor naam bestanddeel Is „De gedropte spion" is een Amerikaans piloot, die boven Duitsland uit een vliegtuig springt en dan by toeval belangrijke papieren, bestemd voor de Fuhrer, achterhaalt. Met de hulp van een alles opofferende Duitse anti-nazi familie belandt hy veilig op zyn Britse basis, met eer. hand boei gekluisterd aan een schone Duitse, die door hem zonder dralen, voor een geestelijke wordt gesleept. James Stewart en één uan r'n makkers in „De taatsie grens". (Capitol). Op de achtergrond staan de hui zen aan de Zestienhovensekade, die worden geplaagd door zwa velwaterstof. De foto (genomen vanuit de Willem de Zwijger straat) laat zien hoe men in deze straaf aï bezig is het riool te uemieutuen. king van de afsluitingen al kunnen bemerken. Volgens „Bonw en Woningtoezicht" komt dergelijke stank wel meer voor in droge perioden. Het opmerkelijke van de verklaringen der bewoners is echter, dat zjj de overlast onder vinden juist na regenval. Voorts beweren de bewoners stel lig!. dat de „Gekro" aan de Boven- ei ijk de schuldige is. De „Gekro" loost via een riool, dat aan de West Sidelinge in een pompgemaal uit komt. Dit wil niet zeggen, dat da fabriek de schuld heeft De eigen lijke ooizaak kan ook zijn geweest dat twee mdustrletjes in de buurt afvalwater loosden waarin rich stof fen bevonden, die samen een chemi sche reactie te weeg brachten. Surriento vandaag in Marseille verwacht Het ss. „Surriento" van de „Flot- ta Layro" wordt vandaag uit Indo nesië in Marseille verwacht. Aan boord bevindt zich een vijf tigtal reizigers voor Nedcnand die van Marseille pt trein zuilen door renen. Deze trein wordt, onvoor ziene omstandigheden voorbehou den. Zondagmiddag om 16.28 uur in Roosendaal verwacht. Om 1723 uur in Rotterdam, om 17.45 uur in Den Haag er. om 18.35 uur iel Amster dam. De „Surriento" vertrok op 12 Sep tember uit Indonesië. Kleine gezins-wonin gen in Overschie Speciaal voor kleine gezinnen gaat de fa Van Kuyk aan de Burgemees ter Wijnaendtslaan 10 vrije boven en 10 vrije benedenwoningen bou wen. De bovenhuizen bevatten drie ka mers en de beneden woningen tivee kamers. Alle woningen zijn inge richt met douche en Bruynzeelkeu- ken. Bij zeven benedenwoningen hoort een garage. Deze woningen, ontworpen door de architect Corns. Hoogeveen, worden verkocht door M.AJ3. te Rotterdam, Betrekkingen tussen Bonn en Caïro hernieuwd BONN. West-Duitslanden Egypte hebben diplomatieke be trekkingen aangeknoopt en zullen binnenkort ambassadeurs uitwisse len. aldus is Vrijdag te Bonn be kend gemaakt De West-Duitse am bassadeur zal worden geaccredi teerd bij „de koning van Egypte en Soedan". Volgens de "ÏVest-Duit- se regering heeft deze formule geen politieke betekenis.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5