r— Franse Brillen— AREND rnÊMm Ba De regeling van de winkelsluiting •emma Het trekken is begonnen - wie oplet kan veel zien VROUWEL. JONGSTE BEDIENDE O.N.I-mandolines klonken in een vol „Irene" plm Kas tekort van 23.000 bij woningbouwvereniging Plaatselijke verordening is nog niet van kracht Wordt liet Volkspark weer kleiner Hoogheemraadschap krijgt bezoek HEDEN AVOND 11 uur SLUST9NG DE A VONTEREN VAN KAPITEIN ROB AGENDA VOGELS IN EN ROND SCHIEDAM Opgespoten grond wordt nieuw onderzoekingsgebied Na geslaagd concert huldiging van jubilerende secretaresse mevr. A. Nels-van Dijk IIII&-1 J Zes Schiedamse Schaakclubs met vijftien teams in RSB-competitie Een kwart millioen voor grond voor marinehospitaal Indische ambtenaren eisen salaris over bezettingsperiode VN-commissie voor niet-zelfbesturende gebieden blijft Penningmeester had uit de kas geleend V. D. DE OPTICIEN Hoogstraat 91 Telefoon 68814-65706 HALFWAS-DRAAIER Nette werkster Woensdag; 3 October 1952 Hoewel de gemeenteraad bjjm twee weken geleden het voorstel van B. en IV. aangaande de nieuwe plaatselijke verordening op de Winkelsluiting aannam, heeft deze nog geen bindende kracht verkregen zolang dit besluit niet door de Kroon Is bevestigd. In afwachting hiervan zou het echter aan beveling verdienen wanneer de middenstand zftn zaken reeds zoveel moge lijk naar de nieuwe verordening richtte. Er heerst op dit punt toch al ver warring genoeg by het publiek. Door gedeeltelijk de oude regeling te hand haven en voor een deel de nieuwe situatie in te voeren, kan men alleen maar teleurstelling hij de klanten wekken. (Advertentie LM.) Van de zijde van de Schiedamse Middenstandscentrale, het overkoe pelend orgaan van de drie midden standsorganisaties, ontvingen wij een schrijven, waarin de nieuwe regeling voor de winkelsluiting nog eens naar voren wordt gebracht,. Dit naar aanleiding van de talrijke vragen, die tot dusver bij de S.M.C. over dit punt binnenkomen. De wet verstaat onder „winkel" iedere besloten inrichting, waar in de uitoefening van kleinhandel of ambacht, waren plegen te worden verkocht. Mede wordt onder „win kel" verstaan iedere besloten in richting, waar het bedrijf van da mes- of herenkapper of dat van portretfotograaf pleeft te worden uitgeoefend. Bij algemene maatre gel van bestuur kan worden be paald, dat voor de toepassing van deze wet onder „winkel" mede wordt verstaan, andere besloten inrichtingen van een bij die maat regel aar, te wijzen bedrijf, waarin het publiek pleegt te worden be diend. Behoudens enkele aangegeven uitzonderingen in de wet, is het verboden een winkel voor het pu bliek geopend te hebben op Zon dagen, op werkdagen vóór 5 uur en op werkdagen na 5 uur *s avonds. Op verzoek van belanghebben den kan de gemeenteraad een be paalde morgen of middag vaststel len, waarop voor die branche de winkels gesloten moeten zijn. Bij gemeentelijke verordening is nu be paald, dat gesloten moeten zyn: Maandagmorgen tot l uur: tex tielwinkels, manufacturenwinkels, winkels voor woninginrichting en. meubelwinkels. Maandagmiddag na 1 uur: sla gerswinkels. Dinsdagmiddag na 1 uur: Boek en Kantoorboekhandels, drogiste rijen, parfumeriezaken, kapper sza- ken. Woensdagmiddag na 1 uur: melk- winkels, winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak waren ten ver koop in voorraad plegen te zijn, welke tezamen tot tenminste vier der in art. 1 van het Vestigingsbe- Er zijn besprekingen over vestiging machinefabriek. Enige tjjd geleden gaven wij een beschouwing over het thans aan wezige uitbreidingsplan van Schie dam, o.a, ook de toekomstige situa tie, die in de omgeving van de Wli- helminahaven heerst, weer. Hieruit bleek, dat het in de bedoeling lag de weg Frankelandsedyk langs de Wllhelminahaven meer noordelijk te leggen, zodat een bredere strook grond circa 60 meter beschik baar zou kunnen komen ais indu striegebied. Hierin viel ca, ook het huidige SW-terrein, Naar wij thans vernemen bevin den de plannen voor industrievesti ging in dit gebied zich momenteel in een actueel stadium en het valt dan ook te verwachten, dat zeer binnenkort de Baad een voorstel hierover zal bereiken. Mb or zover ons bekend, is het vrijwel zeker, dat deze wegverlegging z\jn beslag zal krijgen, waarna aan de eerste aanvraag voor industriegrond kan worden voldaan. Er bestaan thans plannen de scheepswerf, machinefabriek en constructiewerkplaats van de fir ma A. de Jong, thans gevestigd aan de Hoflaan ln Vlaardlngert, naar Schiedam over tc brengen. Het ter rein, dat dit bedr|j( ter beschikking zal komen, beslat echtsr niet het hele gebied, datjioor de wijziging van de bestaande situatie vr|j komt, zodat b.v. SVV voorlopig nog niet genoodzaakt zal z|jn te verdwijnen. H.L.O.-EXAMEN Het Werkcomité Schiedam de Nationale Vereniging tot 1 vordering van Harmonische chaamson (wikkeling deelt 1 mede, dat de proeven ter verkrij ging van het H.L.O.-diploma zul len worden afgenomen op 1», 18 en 25 October, Aanmeldingen voor deelname kunnen geschieden tot en met 15 October bij de secretaris: A. Wessel, van Ruy'sdaellaan 42a. Voor HBSS wordt het Zaterdag moeilijk Oi HBSS Zaterdag weer de vol- le winst zal behalen, daarvan is men lang nog niet zeker. De Schiedam mers moeten naar Vlaardingen om Sunlicht te bekampen. Sunlight is vorig seizoen gedegradeerd uit de 3e klasse en zal zich dus niet zon der meer laten overwinnen. Al staan de Schiedammers bijna onbe dreigd aan de kop (op 3 clubs heeft HBSS 3 punten voorsprong), toch mag er daarom niet gedacht wor den dat er bij verlies nog niets aan de hand is. Integendeel, de voorsprong moet behouden, blijven. Alleen dan kan HBSS eena gaan denken aan een eventueel kam pioenschap Om 4.15 uur begint deze belangrijke wedstrijd aan de Paral lelweg te Vlaardingen- Het volledige programma luidt; Sunlight—HBSS 4.15 uur, Vlaardin gen; HBSS 2—Omas 2 4.15 uur, Spieringshoek: HBSS 3—GTB 2 2.30 uur, Spieringshoek; Insulinde 2HBSS 4 3.30 uur, Rotterdam; The Red Stars 2—HBSS 5 4.15 uur Vlaardingen; Leonidas a 1—HBSS a 1 3-45 uur, Rotterdam; Zwaluwen V. b3—HBSS b 3.15 uur, Vlaardin gen; SaturnUs c—HBSS c 2,30 uur, Rotterdam. De SSV „HBSS" organiseert op Vrijdagavond een toneelavond in „Irene" „Schiedams' Toneel" zal dan ctjvoeren het blijspel „De engel in de kist".„De avond wordt gehouden ten bate van het Ter^einfonds. sluit Kruïdeniersbedrijf 1939 ee- noemdg groepen van waren beho ren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in de toekomst ook de sigarenzaken op Dinsdagmiddag gesloten zullen worden. In het voorjaar 1953 zul len diverse regelingen tot stand komen ten aanzien van de vacan- ties. Koopavonden zijn hier ter stede niet ingevoerd. Donderdagmiddag om drie uur zal een stoet van ruim tweehonderd, auto's door Schiedam trekken. De ze stoet komt uit de richting Vlaar dingen en gaat naar Rotterdam. Het zijn 35 autobussen en 123 per sonenauto's, vergezeld van politie wagens, wegenwacht en Rode Kruts. waarin de gasten van het Hoog heemraadschap Delfland, die een bezoek brengen aan het gebied, dat onder dit Hoogheemraadschap res sorteert. Dit bezoek is ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Unie van Waterschapsbonden. De waterstaatswerken van het Hoog heemraadschap Delfland worden in de loop van de dag bezichtigd. Burgerlijke Stand Geboren- Elisabeth M., d. v. H W. Nieuwenhuizen en G. J. M, F. Zatin- brecher; Suzanna, d, v.'F, M. Miden- dorp cn A. B. Backhoven: Johannes H., z. v_ J. A. Hlllenaar en J. C. Smit: Ma rions E., z. v. F. H, Frederik en M. E. Koning; Lidwina G. M., d. v. J. A, B. BrufnJiof en T. in. Arends: Anmta A., d. v. A. P. J. Gouweleeuw en A. v. Meeteren; Theodams F., z. v, T. Mul der en F. v. d. Veer. Zondag hield „De AJfer" een serie concoursen in de W esterkade-Voorha ven. De vangBt was niet groot, de «tem ming echter primo. Gevangen werden 42 maatvlssen, wegende 2000 gram. De uitslag luidt: 1. J. Offerman, 9 st., 880 gr.; i. Zagwijn, 8 st., 755 gr.; 3. M. de Jong. st., 460 gr.; 4. D. Versteeg, 7 st., 453 gr.: 5. A, Burggraaf, 4 st., 440 gr.; 6. C. Hijs; 7. F. de Jong; 8. Th. v. Vliet; 9. J, Gristen; 10. J, J. Wijzen- broek. Tewaterlating bij werf Gusto in Schiedam Bij de werf Gusto m Schiedam is momenteel voor rekening van de N.V. Maatschappij" „Zeevaart" te Rotterdam in aanbouw het motor schip „Theano". De tewaterlating van dit schip zal Dinsdag 14 Octo ber, 's middags om kwart voor één plaatsvinden. MONOPOLE: „Het zwaard in de ivoest-ijn" De Êilm, die tot on met Donder- dagavond in het Monopole-theater te zien is, ontleent het gegeven aan de strijd die direct voorafging aan de vestiging van de nieuwe staat Israël. We worden teruggebracht naar de periode dat Britse oorlogs schepen voor de kust van Palesti na op wacht lagen om clandestiene immigratie te voorkomen. Degenen die werden gegrepen, gingen naar de kampen op Cypres. Hoofdfiguur van „Het zwaard in de woestijn- is een Amerikaanse kapitein die alleen om het 'gewin Joden naar hun land brengt. Hij slaagt in zyn opzet, maar is zelf genoodzaakt een schuilplaats in de woestijn te zoeken. Zijn wederwaar digheden daar en de uiteindelijke bekering tot de Joodse verlangens naar het vaderland, worden geschil derd met veel mededogen met het geen de nieuwe bewoners van Is- ,raël hadden te verduren alvorens de vlag van de vrijheid kon worden geplant. De heren J, A. W. Faatz en J. G. Rietveld beiden wanende te Schidam, slaagden aan de Techni sche Hogeschool te Delft voor het Ïropaedeutisch examen voor electrO' echnisch ingenieur. szuks voor urn SM HUtSHOUVm Naast veie attracties uitreiking van een groot aantal fraaie GESCHENKEN 2016. De „Vrijheid" be vindt zich op de Stille Oceaan, 68 mijlen ten -Oosten van het eiland Tamoa. De bemanning bestaat uit drie koppen; Rob, Frank Morris en natuurlijk! Skip, del weer is prachtig sn Pob en Frank rtm-en lat zy nu eindelijk eens een zeereis kunnen maken, zonder dat zi| door enig vreemd avontux- wen den gestoord vfaar m de namiddag hoort Ft ank een hoog. gierend gelida Straaljagers? Ja daat ginds vliegen er twee En daar ook nog één. „Waar schijnlijk manu-uvLes van de Amerikaanse luchtmacht", veronderstelt Frank. ..Ja. maar wat is dat daar?" zegt Rob en hij wijst in de verte. Dat is bepaald géén straaljager. Nee, maar wat is het dan? Het voor werp nadert snel. Het ziet er uit als een platte, ronde schijf én het komt nu snel naderbij. Zou het een van die geheimzinnige vliegende scho tels kunnen zijn, waarover de laatste tijd steeds vreemdere berichten binnen komen? Wat men moet tveteo: Apothekers-nachtdienst: Gouka en Co„ Grocnelaan. Bellen bij ongeval: UG en G.D Tumlaan 89 Telefoon 69Z90. Films: Passage, 2, 8 uur: Het testament van dr Mabuse (18 jr.). Monopole, da. 2, 7, 9 uur: Het zwaaid in de woestijn (18 jr.). Bijeenkomsten; 9 October, Amstelbron, 8 uur: Jaarvergadering Schiedamse Kunstkring. 9 October, Passage-theater, 8 u: Cabaret-avond Alg. Ned. Metaal- Bedrijfsbond. Vergaderingen: 10 October, Stadhuis, 7.30 uur: Gemeenteraad. Duo voor „Een uur Muziek" AMSTERDAM. De stichting „Een uur Muziek" heeft de vio list Theo Oiof en de pianist Ge rard Hengeveld uitgenodigd, zich te verenigen tol een duo om in de onder haar auspiciën georgani seerde paedagogische concerten op Nederlandse scholen op te treden. Beide kunstenaars hebben deze verbintenis aanvaard. LI ERFST. OPEENS ZITTEN WIJ midden in de herfst. Behalve aan stomen en regenbuien zien we dat aan de heesters, die alle nu besvruchten dragen en aan de vogels, in het bizonder aan spreeuwen en lijsters volop voedsel geven. We zien het aan de schitterende tinten van esdoornpopeï, berk e.tt. bomen ett he esters, a an de paddestoelen die in grote menigte in bos en veld te voorschijn zijn gekomen en uiteraard, niet in de laatste plaats, aan onze geuedcrae vriendenTal van vogelsoorten zijn al vertrokken naar hun winterkwartieren en de nog resterende zomervogels zullen in de loop van deze maand volgen. Nadat begin Augustus de gierzwaluwen waren verdwenen, zijn daarna talrijke soorten gevolgd. Sommige nablijvers, die deze maand zullen vertrekken, zoals de tjiftjaf en de fitis, lieten zich de laatste tijd als ten afscheid af en toe nog eens horen. De huiszwaluwen zijn eveneens reeds op weg, maar de staalblauwe boerenzwaluwen scheren nog steeds boven het bos. de weilanden en ver der overal waar ze insecten kunnen bemachtigen. Ook van deze zwalu wen kan iedere dag de laatste zijn dat we ze zien. Ongetwijfeld zullen belangstellen den hebben gelezen, dat men een paar weken geleden een drietal ach tergebleven zwaluwen per vliegtuig een eindweegs in de richting van Eén van bolwerken van het echte, onvervalste oude Schiedam is het Mandolinegezelschap „O.N.I." dat werd opgericht in 1915 en tot vandaag aan de dag een bloeiend leven leidt. Dat bel ook in muzikaal opzicht steeds crescendo is gegaan, daarvan hebben wij ons Dinsdagavond ln de grote zaal van Irene, waar geen stoel onbezet bleef, nog eens kunnen overtuigen. De ziel van O.N.I. is steeds de familie Hakkert geweest en ook mi is dat, met de derde generatie al in opkomst, niet anders. Vol vuur zagen wij de heer J. G. Hakkert zijn enthousiaste groepje, dat onlangs nog zo'n prachtig con cours-sue ces behaalde, aanvoeren. Onder zijn dirigentschap werd een select programma gebracht op een wyae, die de zaal tot volle hjjval bracht. In het programma waren ook twee nummers opgenomen waarmee het reeds genoemde succes b|j een wedstrijd voor mandoline-gezelschappen werd behaald. vv Geen O.N.I.-avond zonder Leen de Bruyn. Hij zei het zelf, maar ook zonder dat wisten we ervan. Vooral in zijn liedjes, waarin hij o.a. de wederwaardigheden van O.N.I. bezong, vond hij de treffen de toon. De dank van de zaal werd hem dan ook niet onthouden. .Imrr' jym IÉ 1 jTjJMN tm Wa TUSSEN PIONNEN EN RAADSHEREN Reeds geruime tijd la de nieuwe competitie van de Rotterdamse Schaak bond in voorbereiding. De clubs hebben zich met onderlinge oefenwedstrij den (bordennompetttles. e.d.) en Ln sommige gevallen ook met vriendschap pelijke ontmoetingen eveneens serieus aan de voorbereiding van het com petitieseizoen gewijd, Deze week begint het ernst te worden. Zes vereni gingen uit onze stad hebben met in totaal vijftien tientallen zich voor de RSB-competitle opgegeven. In de promotie-klasse van de RSB, waaruit de candidaat voor promotie naar de KNSB moet voortkomen, treffen we (nog) geen Schiedams tjental aan. De mogelijkheid, dat dit volgend jaar wel het geval zal zijn, kan alleen door het eerste tien tal van ESS worden gerealiseerd. Want ESS I is het enige team. dat in de le klasse van de RSB is In gedeeld. Als tegenstanders fungeren 6 in Rotterdam gedomicilieerde teams en Maassluis I. Zo te zien zit hier wel een kansje op een eer volle plaats voor ESS I in. Drie teams spelen in de 2e klasse van de RSB. Zij zijn alle in dezelf de groep (2 D) ingedeeld. SCS I, SBO I en ESS II moeten hierin de strijd aanbinden tegen HVO I (Vlaardingefp. Overschie I, Maas sluis II en'twee Rotterdamse tien tallen: Spangen IV en Het Westen II. Dat kan. indien de krachtsver- veel wijzigingen hebben ondergaan, een spannende'competitie worden. Schiedamse groep Acht tientallen zijn in de 3e klasse RSB ingedeeld. Zes daarvan komen in de groen 3B uit. Zij zijn; Gusto I, Wilton Fijenoord I, Het Zwarte Paard L SBO TI, SCS II en ESS in. De beide andere tientallen komen ook al uit de naaste omgeving. n.l. HVO II uit Vlaardingen en Shell I van de overzijde van de rivier. Ook hier zullen de tientallen elkaar nog al wat puntjes afsnoepen. Gusto II en WF II komen in groep 3G uit en zuilen het hoogstwaarschijnlijk wel zwaar te verduren hebben; in de re gel is dat zo, indien „het eerste" in dezelfde klasse speelt. In de vierde klasse tenslotte zijn nog drie tientallen ondergebracht. SCS 4 is in groep A ingedeeld en de beide andere teams, Het Zwarte houdingen sedert vorig jaar niet te Paard II en SCS 211, in groep B. Verder was er nog het optreden van de eigen balletgroep van O.N.I,, waarvoor mevr. J. Steyne zich als leidster verdienstelijk maakte het toneel werkte bij dit onderdeel van het programma niet mee en de Mauna Loa's, een hawaïian-ensemble onder lei ding van de heer J. van der Kraan. Het bleek een uitermate beschaafd gezelschap dat het ook muzikaal bekeken uitstekend deed. Vergeten wij' tenslotte niet te vermeiden het gewaardeerde mede werken aan de avond van het Hakkert-ensemble dat aan het slot van de avond ook het gezellig samenzijn onder leiding van Leen de Bruyn opluisterde. Mocht anders het verslag van deze O.N.I.-uitvoermg worden beëindigd, nu dient hier ln ieder geval nog te worden vermeld de huldiging van me A. Nelsvan Dijk, die 25 jaar lid van de vere niging was, waarvan 10 jaar pen- ningmeesteresse. Het was dirigent- voorzitter J. G--Hakkert, die na de pauze haar verdiensten in het licht stelde en ook tot een tastbare hul diging kwam, tezamen met de se cretaresse van O.N.I., mej. F. d'Hanis (zie foto). Een vulpotlood, een oorkonde en een ruiker bloe men zullen de herinnering aan dit jubileum voor mevr. Nels bewaren. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. vertegenwoordigers van de Oranjevereniging, de mondac- cordeonvereniging „Symphonia" en het „Schiedams Toneel", Omdat de jubilaresse ook van deze laatste organisatie lid is, kwam ook de heer G. J. van Lutterveld nog even het toneel op om bloemen aan te bieden. hun winterverblijf heeft gebracht, omdat men van mening was dat deze diertjes de lange reis niet meer zou den ondernemen. Als men dan weet, dat ruim veertien dagen na het ver schijnen van bedoeld bericht in onze omgeving, nog tientallen zwaluwen zijn waar te nemen, dan kan men ge makkelijk constateren, dat deze goed bedoelde hulp wel wat voorbarig was. Onze nog aanwezige zwaluwen, we moeten er maar eens op letten, zijn voor het merendeel jonge dieren. Oude vogels hebben n.l. de sterk verlengde buitenste staartpennen, terwijl bij de jonge vogels de staart pennen vrijwel even lang, of beter gezegd, even kort zijn. De maand October wordt door vo gelliefhebbers graag trekmaand ge noemd en daar is eigenlijk veel re den toe. Behalve dat in deze maand de laatste van de zomervogels naar het Zuiden trekken, komen weer an dere vogels uit het Noorden en Oos ten naar ons en wel vaak in zulke enorme aantallen, dat zulks inder daad als een soort natuurverschijn sel kan beschouwd wordèn. Veel vo gels vertoeven slechts korte tijd in ons land, alleen maar om weer wat van de vermoeienissen te bekomen, terwijl andere hier overwinteren. Deze laatste zijn vooral: roodborstjes koperwieken, kramsvogels, goud haantjes, sijsjes eh bonte kraaien, be nevens vrij veel eenden, zoals smien ten, kuif eenden, tafeleenden, winter talingen enz. Wat de eenden betreft, deze.moeten we natuurlijk in de bin nenwateren zoeken, zoals b.v, de Vlaardingse Vliet en omgeving en alleen als het binnenwater is toege- vroren, begeven zij zich naar de gro te rivieren, waar we dan dikwijls veel soorten aantreffen. Sommige overwinteraars heb ik dezer dagen al in. het Sterrebos en het Volkspark ontdekt en ik kan niet anders zeggen dgn dat dit bizonder vroeg is. Ik ontmoette namelijk reeds verscheidene roodborstjes en zelfs al een klein koppeltje koperwieken. Men wachtte er zich echter voor uit een en ander een strenge winter te voorspellen. Aardig was ook de aanwezigheid van enkele bonte vliegenvangertjes, ook wel tuinekstertjes genoemd; leu ke vlugge vogeltjes en evenals vorig jaar kwamen ze zich zelfs in mijn tuin presenteren, Deze maand kunnen we voor aller lei verrassingen komen te staan en het is daarom zaak om goed uit te kijken. De vogels waar ik het minst mee ingenomen ben, zijn de ras-taf el- schuimers, de bonte kraaien, waar we tot in April mee opgescheept zit ten. Omstreeks half October kunnen we de eerste exemplaren verwach ten. Aan de Maaskant Interessant was de aanwezigheid in het volgespoten haventje aan de Maaskant van soms ettelijke tiental len witte kwikstaartjes die daar in de modder en kleine plasjes naar aller lei insecten hapten. Schijnbaar was daar voor de kwikjes nogal wat te halen, want zij hebben er wekenlang gebivakkeerd en ook nu zitten ze er nog steeds. De kwikstaarten zijn gemakkelijk te herkennen aan het onophoudelijk wippen van de lange staart. Het me rendeel bestaat uit jongen van dit jaar, wat blijkt uit dé grijsachtig wit te kleur, die bij oude vogels helder wit is. Het was daar dikwijls een drukte van belang op die bijna opgedroogde modder. De bovenkorst is door wmd en zon al aardig gescheurd en lijkt nu precies op een grote legkaart, waarvan de stukjes prachtig in el kaar passen. Reeds groeien er de zulte of zee aster en de forse pollen van de moe- ras-andyvie. Als dit terrein nog een jaar m dezelfde toestand wordt ge laten, staat het volgend jaar vol met deze planten. Ijsvogel aan de Schie Eenzelfde gebied, doch heel wat groter, is op het ogenblik in wording tussen de Ouderlijk en de Sehie waar hele percelen weiland worden opge spoten. Ik ben er nog te weinig ge- weest om reeds een verslag te maken over de vogels, die er zaten, maar toch kan ik alvast wel vertellen, dat we daar o.a. niemand minder zagen dan de vliegende smaragd, ofwel de Ijsvogel, Een volgende keer hoop ik daar meer over te kunnen mededelen. A. DE JONG DEN HAAG. Een kwart mil lioen vraagt d@ minister van Ma rine om een stuk grond op' het landgoed Eikenrode te Heemstede te kopen, teneinde daar een ma rinehospitaal te bouwen. De bouw kosten daarvan zullen vijf mil lioen bedragen. Als m^n er ech ter in slaagt om een bestaand ge bouw te kopenwaarnaar nog steeds gestreefd wordt, dan kan de grond zonder nadeel voor de staat weer worden verkocht. Spaanse geleerde Y Cajal herdacht; prins Bernhard leidde bijeenkomst UTRECHT Prins Bernhard heeft Dinsdagmiddag in „Het Spaans Instituut" een bijeenkomst gepresideerd, waarin de honderd jaar geleden geboren Spaanse his- tolocg (geleerde, die de samenstel ling en functies der menselijke en. dierlijke weefsels bestudeert) lite rator en Nobelprijswinnaar-1906 D. Santiago Ramon Y Cajal werd her dacht. De oud-hoogleraar prof. dr J. Boeke schetste de onderzoekingen van Cajal over de bouw van het zenuwstelsel en prof. dr C. F. A. van Dam belichtte Cajal's literaire betekenis. De prins bezichtigde na de bijeenkomst een tentoonstelling van Cajals werken, die in de biblo- theek van het gebouw was inge richt. DEN HAAG. Op verzoek van het Comité Civiele Vorderingen, dat is ingesteld ter behartiging van de belangen der voormalige Ned.-lndische ambtenaren, heeft Dinsdag mr K van Rijckevorsel de Nederlandse Staat gesommeerd om vóór 15 November het over de J apanse bezettingsperiode ver schuldigde salaris alsnog te doen uitbetalen, of zich daartoe bereid te verklaren. Als de Staat aan de sommatie niet voldoet, zal hij in rechten worden aangesproken. NEW YORK. Door aanneming van een Amerikaanse resolutie heeft de V.N.-commissie voor de niet-zelfbesturende gebieden haar bestaan met drie jaar verlengd. Zij zou anders Dinsdag met de sluiting van haar derde zitting opgeheven, zijn. België, Frankrijk en Engeland waren tegen het voortbestaan van, de commissie. Zij waren van me ning, dat de technische vraagstuk ken, die in de commissie plegen te komen, beter aan deskundigen kun nen worden voorgelegd. Zij kregen, geen steun; met dertien tegen drie stemmen werd het voorstel der V.S. aanvaard. Nauwere samenwerking WashingtonBonn? BONN. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Doneliy, heeft in een gesprek met een ver tegenwoordiger van het West-Duitse persagentschap nauwer samenwer king tussen de Bondsrepubliek ert de Verenigde Staten in het vooruit zicht gesteld. Hij^eide, dat hij ge loofde in een vérdere verbetering van de goede betrekkingen tussen beide - landen' rik 'd% bekrachtiging van de Conventie van Bonn en het verdrag 'van dé 'Europese Defensie Gemeenschap. Prins van Thailand op bezoek in Nederland (Van onze- correspondent) AMSTERDAM.. Op- Schiphol arriveerde Dinsdag prins Nakar Sawan Sakdiphinit' van Thailand met zijn echtgenote. De prins i* vice-president van -het Rode Kruis van Thailand. ..Ik kom naar Nederland," zo zei hij, „om een dokters-auto in ontvangst te nemen voor het Rode Kruis van Thailand. Deze -wagen schenkt de Nederlandse regering ons, omdat tijdens en na de oorlog de bevolking .van 'mijn land zich het lot van de Nederlandse krijgs gevangenen in Thailand zozeer heeft aangetrokken." ROTTERDAM. Er Is bij de R.K. Woningbouwvereniging „Voor het Huisgezin", die in het Westen en- Zuiden van Rotterdam ongeveer 138 woningen beheert, een kastekort van ruim 23,000 ontdekt. De 32-jarige penningmeester C. J. L. die bekend heeft geldsbedragen uit de kas te hebben geleend, ontkende, dat er van zulk een hoog bedrag sprake zou zjjn. Op het beleid van de vereniging was in 1950 van gemeentelijke zijde critiek uitgeoefend, daar dit beleid niet voldeed aan de eisen, die gesteld zijn voor het beheer van woningwet woningen. Er werd een ledenvergadering uit geschreven en het bestuur werd ge- reorganiseerd, De heer L., die in dienst was van een woningbureau, is toen tot penningmeester benoemd, mede omdat hij een betrouwbare in druk maakte. Hij richtte toen zelf een administratiekantoor op. Bij contróle had men de indruk, dat de boekhouding goed werd ge voerd ea er rezen geen verdenkingen tegen hem van de zijde van zijn mo debestuursleden. Omdat echter de kaspositle van de vereniging abnor maal hoog werd, waaruit de conclu sie werd getrokken, dat er niet vol doende afdracht van de gelden plaats had, volgde er van gemeentelijke zij de een kascontrole. Toen kwam het tekort aan het licht. Na een psychiatrisch onderzoek werd het opnemen van L. in een psychiatrische inrichting noodzake lijk gevonden. De justitie heeft inmiddels de zaak in onderzoek. De nieuwste modellen van de uiterst verzorgde monturen van de Parijse Société des Lune tierswist v. d. Arend voor U te verkrijgen. Gaarne tonen wij dan ook deze prachtcollectie fijne monturen, ook in modetinten. DUS HEEFT U EEN MODERNE BRIL NODIG? HANDELSKANTOOR te Schiedam vraagt leeftijd ca. 16 jaar. Brieven met opgave van leeftijd, schoolopleiding en re ferenties onder No. S 819 bureau van dit blad. GEVRAAGD. Aanm. N. van Klinken, Oostsingel 23 Schiedam. gevr. voor Maandag of Dinsdag van 9 tot 4 uur. Aanm. 's avonds tussen *7 8 uur v. Gerven, Groene laan 117 Schiedam. Net dagmeisje eevr., zelfst. kunnende werken. Mevr. Staat, L. de Colignystraat 10 Kramers De Groot. Tel. 67617, Dam 2. Voor koffie en thee. Geen cadeaux, geen kortingen, maar kwaliteit en lage prijzen. Theereclame Va KG Kroningsthee voor één gulden. Een blijvende herinnering zijn die prachtige foto's ge maakt op Uw trouwdag bij en in stadhuis, kerk en in de feestzaal door Foto-Re portage Dienst B. v. d. Mast, P. K. Onneslaan 158 a, Telefoon 68509. Gelieve geen geld of goe deren aan mijn vrouw s. JaaseGordijn af te leve ren. daar door mij niets wordt betaald. G, M. Janse, Eendrachtsstr. 19b Schie dam, f 300.te leen gevraagd. Maand, afb, en rente. Met spoed. Br, No. S 618 bur. van dit blad; Het Naaimachinehuis A. v. Leeuwen v.h. H. Kuipers. Voor zig-zag en andere be kende merken naaimachines en reparatie. Dit gew. gem. betalingsvoorwaarden, Hoog straat 62, tel. 35783.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2