Aantal doden tot 85 Verbeterde sfeer HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 Mossadeq handhaaft oude „losprijs" Onder wrakstukken nog vele slachtoffers Keiëztéii maakten amok op de kermis in Echt Protestvergadering Lages werd communistische rel vergelijk over Saar, echec in Noord-Afrika Zweeds-Russisch conflict in het slop geraakt IT TREINRAMP BIJ LONDEN Politie kon de rust pas herstellen na een ware veldslag Nog felle strijd bij Tsjorwon Op 1 Sept. 10,398.232 Nederlanders Vriendelijker toonmaar toch een ultimatum Werkloosheid in September gedaald Vijftig geleerden in 1977 naar de maan Geheime organisatie van Wehrmaeht- en SS-officieren Spion Krantz staat 14 October terecht Heftige disputen over teksten van motie leidden tot geen enkel resultaat PARIJS BEVESTIGT OFFICIÉÉL: Gen. Naguïb belooft verkiezingen in Februari Nota's herhalen beschuldigingen zonder verder resultaat Enkele buien 12e Jaargang, ho. 233 Bed en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prljs: per week ƒ0.47 per kwartaal 6.05, losse-nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Donderdag 9 October 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf De wagons schoven over.c elkaar heen toe» drie -treinen, gistermor gen bij Londen op elkaar liepen- Reddingsploegen. waren urenlang, bezig om de gewonden die be dolven warén of vastgeklemd zaten, te bevrijden. Een priester en een- verpleegster kalmeren een van de overleven- de» van de treinramp bij Lon- den. De ma,n' had, 'nadat hij zelf het ongeluk Had meegemaakt naar gewonden -helpenzoeken, tot' zijn zénuwen: liet begaven. (Van onze correspondent) LONDEN. De gehele nacht is het opruünings- en reddings werk voortgezet en vanochtend vroeg was de dodenlijst tot 85 gestegen. Men vreest echter, dat dit cijfer nog hoger zal worden, want men is nog niet toe aan de onderste van de drie lagen vernielde en m elkaar geschoven rijtuigen. En daar moeten zich ergens de resten van de laatste wagons van de propvolle fo rensentrein en hét wrak van de locomotief van de nachtexpres uit Schotland bevinden. -Achteraf blijkt nu, dat zelfs bij "dit afgrijselijke ongeluk' de ramp nog groter had kunnen zijn. De beide locomotieven van de uit Euston (Londen) komende ochtendtrein naar Manchester, die immers binnen een minuut na de eerste botsing van. de andere kant in deravage reed, werden, zoals men weet, over perron 2. en 3 op de electrische sporen van de hier boven de grond lopende Ba- kerloo-„tube" geslingerd. Een Baker^ loo-treinstel naderde juist' uit Noordelijke richting het station. De seimvachter in het seinhuis-Noord, dat de Bakerjoo-lijn controleert, zag. v (Van onze correspondent) ROERMOND. Dinsdagavond en gisteravond hebben zich op de kermis te Echt ernstige ongeregeldheden voorgedaan, waarbij de politie, om de situatie meester te worden, charges met de gummistok moest uitvoeren. Bij ai deze vechtpartijen waren Keiezen betrokken uit een kamp in Echt. lïev.ên Keiezen werden na het gevecht van Woensdagavond geboeid naar de rjjkspolitiëkazenié overgebracht. Een aantal andere Keiezen werd. even eens, gearresteerii-; ,'CL' j Dinsdagavond, schijnt het- voorspel ■van de vechtpartij van Woensdag te hebben.-plaats gehad. .Tussen: enige jongemannen uit Susteren ontstond herrie, over een meisje. De Keiezen. uit het .kamp. mengden zich in deze zaak, maar-de rijkspolitie wist de ge- rnoéderen te kalmeren. Woensdag avond Ontbrandde de strijd opnieuw en heviger. v„Beht u van Hebt'óf van.' "Suste ren?" vroëgeu deKeïêzen aan ieder een, die aan het dansen was. Een onschuldige .werd daarvan het slachtoffer. Hij kwam inderdaad van Susteren, doch was niet op de hoog te van. wat zich Dinsdagavond had SEOEL. Vanmorgen even voor zonsopgang is een groot aantal verse Chinese, troëpcti;. ingezet in de strijd om de heuvel het „Witte paard" Na een verbitterd gievecht; op de hellin gen slaagden- de communis (en er in de gpallieèrde-; heuyelsïelljng ié be zetten. Dé BteHipgis. een van.de ge allieerde sleutelposities, die dé toe gang naar ïsjonvón beheersen; én beschouwd worden als.een Invals- ,pp.ort 'irnar het; Zuiden., A:,-. Na -Aneèr cdkn...' zestig. uur- van voortdurende.» en - verbitterde strijd, rrioèsten de Zuid-Koreahën iKergroe?. peren 'maar .daarna bestormden* zij opiiieuw deV'lie.uvel.- Oin 12 uur..ifsa-, middag, hadden zij reeds weer twéé derde van de weg naar de iop af- gelegd. Dé Zuidkoréaanse comman dant verklaarde, dat zy tên koste van alles dè stelling zouden, be houden. Ook op andere punten van .het front wordt vrij 2waar gevochten en-, sneuvelen vele soldaten. Op Ar rowhead, Ridge,' vlak hij dë heuvel het, Witte Paard, deden dë Chinezen vanmorgen, eveneens nieuwe aanval len. De Franse troepen, die deze stelling bezet houden, hebben reeds met succes verschillende vijandelijke aanvallen afgeslagen. afgespeeLd. Voor dé; kampbewoners was de naam Susteren voldoende. Zij sloegen er op los- In.zijn,angst rende de jongeman een café binnen, waar hij zich verborg. De sarqen- gegroepte Keiezen maakten échter amok en vernielden .een stijl van de deur. Tenslotte wérd de kastelein' zo bang. dat hij de verstekeling - op straat stuurde, waar de Keiezen hem met een vreugdedans ontvingen en geducht aftuigden. Inmiddels arriveerde de politie. Het resultaat was een ware veld slag. Toen enige charges waren ver richt en arrestaties waren gevolgd, werd. het weer rustig, in Echt. Maar op een andere plaats in het dorp speelde zich .nog een o nverk wikke- Jyk tafereel-af. Bij een frituurkraam ontstond tus sen twee personen onenighéid. Een van' hen, een man uit Susteren,trok een mes en bracht een zekere Ber- kers een steek in de schouder toé, zodat hij naar het ziekenhuis te Sit- tard moest worden overgebracht. Ook in. deze vechtpartij mengden zich dc Keiezen,.Maar de politie wist- 'de zaak te sussen...-. -» DEN.' HAAG.Blijkens cijfers van- het Centraal Bureau, van Üe, Statistiek telde ons land op' 1- Sep tember 10,398,232 inwoners. Deel van dam in Helderse haven weggeslagen (Van onze correspondent) DEN HELDER. Woensdag is eén gedeelte van de strekdam aan de overzijde vun debuitenhaven weggeslagen, waarschijnlijk 'ten ge volge van .te sterke waterdruk. Een groot deel van de nieuwe eerste havenbouwput geraakte hierdoor on der water. De werkzaamheden gaan echter normaal voort. deeerste phase, vanhet origeiuk-ge- beurfen én -wïsL- dat van. de andere zijde ieder ogenblik Üe sneltrein naar Manchester kon komen. Hij trok onmiddellijk al zijn signalen op onveilig, (waardoor de stroom, die hier van een derde geleider-rail wordt opgenomen, automatisch werd uitgeschakeld) en rende het Baker- lootreinstel, dat inmiddels was ge stopt, tegemoet. Als hij niet zc prompt was opgetreden had het heel goed. kunnen zijn, dat de tubetrein net het station zou zijn binnengeko men, toen de locomotieven van de Manchester-sneltrein over het perron op het electrische spoor werden ge slingerd. Bij het verder lospeuteren van al die ontelbare oorzaken-reeksen, die in de juiste dosering tot het toeval van een. ongeluk leiden, stuit raeu, i gelijk helaas meestal het geval is, bp meer ongelukkige, dan ap ge lukkige 'coïncidenties. Als" dé snel- tx-em .naar Manchester op tijd uit Euston was vertrokken, (zij was vijf minuten te ;iaat door een vastzittend remblók), zóu zij om 8.19 uur het Station al zijn' gepasseerd en zou de tweede phase van-de botsing dus niet zijn ingetreden. Zié verder pao. 7 Jongetje gedood onder vrachtauto APELDOORN. Tijdens het speelkwertiertje van de Koningin Wühelminaschool aan de Schut- terswegverliet Woensdagochtend, een vrachtauto, waarmee een la ding kolen aan de school was be zorgd, de speelplaats. Een der jon gens, de zevenjarige Renze Peter- zon, ging "aan de zijkant hangen, dóch kwam toen hij even. later los liet ónder een achterwiel te recht, waardoor hij op slag werd gedood. (Van onze correspondent) LONDEN. Degenen, die gisteren ietwat sceptisch en gere serveerd bleven over de uit Teheran komende optimistische berichten over het jongste product van het even vindingrijke als hardnekkige brein van de Perzische premier, schijnen gelijk te hebben gehad. Want nu de Perzische nota in Londen ont vangen is, blijkt bij nadere bestudering, dat, gelijk al zo vaak eerder gebéurde, dr. Mossadeq eigenlijk van zijn standpunt niets prijs geeft. Al is de toon van het laatste stuk veel vriendelijker can bij de vorige gelegenheid, het blijft in wezen toch een ultimatum, want de Anglo- Iraanse krijgt een week om vertegen woordigers naar Perzië te zenden, die de onderhandelingen' dan in maxi maal drie weken tot een goed einde moeten brengen. En het dalen van de prijs van het „losgeld" van 49 tot 20 millioen pond is ook meer schijn dan wezen; immers dr Mossadeq handhaaft de aanspraak op het volle bedrag, waarvan het restant blijk, baar aap het einde der onderhande lingen --of-zij slagen of niet moet worden* betaald. Officiële kringenen de Anglo- Iraanse onthouden zich tot dusver van commentaar en- het.gebruikelijke overleg met de Verenigde Staten is gaande. Waar is, vraagt men zich hier af, dr Mossadeq momenteel, op uit? heeft dit (blijkbaar opzettelijk?) onduidelijke en vage stuk alleen maar de bedoeling öm de brug van het contact niet af te. breken? Of hoopt hij door in deze trant vol blijven houden, eindelijk het punt te bereiken, waarop de Amerikanen de Engelsen zullen, aanraden dan toch maar te beginnen met een in. dollars inwisselbare som te betalen en op goede geluk,, zonder te weten waar mén precies aan toe is,, een nieuwe missie naar Teheran te zenden? Dat de Engelsen hier niet bepaald tuk op zijn, valt te begrijpen!' DEN HAAG. Het aantal bij de arheidsbureau's geregistreerde man nelijke werklozen daalde in de afge lopen maand van 110.220 tot 101.728. Onder ben bevonden zich 24.985 DU W-arbeiders (vorige maand 28.012). De daling der werkloosheid moet worden toegeschreven aan de voort zetting en de uitbreiding van de seizoenwerkzaamheden. in verschil lende bedrijfstakken. Daarnaast gaven enkele bedrijfstakken een. op leving te zien, met name de bouwnij verheid en de textiel-, de schoen- en de confectie-industrie. NEW YORK- Dr van Braun, technisch- directeur van. de onder- zoekafdeling voor radiografisch ge leide projectielen yan het Ameri kaanse leger en uitvinder van de V-2, heeft in een. artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" verklaard, dat in 1977 vijftig geleer den-en technici de maan zullen be reiken - en. onderzoeken. Hessische premier onthult: Amerikanen zouden hulp hebben verleend WIESBADEN. Een geheime or ganisatie van voormalige Duitse Wehrmaeht- en SS-officieren, die voor een deel met Amerikaanse me dewerking zouden zijn opgeleid om in geval van oorlog een guerilla- strijd tegen dc Russen te beginnen, is door de politie van Hessen opge rold. Met deze sensationele verkla ring baarde de socialistische premier van Hessen gisteren groot opzien. Geot'g Zinn zei, dat vele leden van de geheime organisatie na arrestatie, op last van. de procureur-generaal van Karlsruhe waren vrijgelaten, waarbij deze magistraat zou hebben verklaard, dat „de organisatie door Amerikanen was opgericht." Na de verklaring van de Hessische premier haastte de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland zich, .onder enig voorbehoud het aandeel van de Amerikanen aan de opleiding tegen te spreken. (Eigen bericht) DEN HAAG. Voor de Haagse rechtbank zal Dinsdag 14 October terechtstaan de 34-jarige planoloog dr D. E. Krantz, hoofdverdachte in de spionnagezaak ten behoeve van Tsjecboslowakije, welke enige tijd geleden zoveel stof deed opwaaien. Aan dr Krantz wordt onder meer ten laste gelegd, dat hij inlichtingen aan Tsjechoslowakije heeft verstrekt over zaken, waarvan de geheim houding in het belang der staat was geboden. Onder deze berichten was een informatie, afkomstig uit een vertrouwelijk ambtsbericht van de Nederlandse ambassadeur te Moskou en een mededeling over het feit, dat een bepaald persoon werkzaamheden verrichtte ten behoeve van de in lichtingendienst van de Nederlandse regering. Deze inlichtingen speelae dr Krantz zijn opdrachtgever in han den, door briefjes te deponeren op verschillende plaatsen in Den Haag- Er zijn twee getuigen a charge ge-: I dagvaard. (Van een onzer verslaggevers) De protest vergadering van het comité „Nationaal protest gratieverlening Wllly Lages", gisteravond in de Haagse Dierentuin door ca. vierhonderd mensen bijgewoond, is ontaard In een communistische rel. Na heftige dis puten over motie-teksten, die men in de vergadering als veel te slap be titelde, besloot de voorzitter het dan maar zonder uitspraak van de ver- (Van onze correspondent) PARIJS. Vuor het eerst zijn gistermiddag op de wekelijkse persconfe rentie op de Quai ö'Örsay officiële mededelingen gedaan over de Frans— Duitse onderhandelingen betreffende het Saargebicd. De woordvoerder vah het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde de berichten, dat kanselier Adenauer de voorlopige „Europeanisering" voor vijf jaar van de Saar had voorgesteld, toelating van de pro-Duitse partyen èn uitstel van dé verkiezingen» Dë .woordvoerder bevestigde even eens, dat minister Schuman- tégen over deze voorstellen een 'afwijzen de houding had 'aangenomen,' en de mededeling „van Duitse zijde, dat er by de Franse minister van Buiten landse Zaken een misverstand be staat omtrent dë -inhoud van de Duitse voorstellen, becommenta- •ri'éerdë 'hij slechts met de'' woorden: des te beter alser'.een misverstand is;VWat dat fs, zullen wij afwachten. De geruchten over Engels-Ameri kaanse bemiddeling inzake dë Saar- kwestie noemde de'. Frpnse woord voerder absoluut ongegrond. Frank rijk is tevreden.mél het statuut be treffende de Saar, zo luidde de ex plicatie, van de Franse afwijzing der Duitse voorstellen.Hétheeft voor Frankrijkgeen zin. dit statuut, dat in ieder geval geldt tot een vredes-, verdrag met Duitsland is gesloten, te veranderen in een tijdelijke sta tus van het gebied. Te meer niet, CAIRO. In Februari zullen ver kiezingen worden gehouden indien de -partijen en. alle gróte organisaties voor die tyd gereorganiseerd zullen Ytjn cn*ei^)sÓlidbasis voo r samen werking hebben y geschapen, aldus heeft generaal Naguib 'verklaard. Nahas, de afgetreden leider van de Wafdistische partij, heeft de bewe ging van de generaal „een levendige afspiegeling van het bewustzijn van het volk en zijn revolutie tegen on derdrukking" genoemd. Hij zei voorts ernstig verontrust te zijn ovér de talrijke uittredingen uit de partij na zijn aftreden en na het besluit om een registratieverzoek in te dienen als vereist volgens de nieuwe wet. Volgende week zal de wafd een opvolger van Nahas kiezen. Algemeen gelooft -men, dat Gomaa, lid van de „oude garde" en voorzit- gadering te doen ën op 29 October nog eens te proberen of men bet eens Afgevaardigden, zal werden aange- j Wwop5den, Tussentij£ had -t coo,ité herhaaldelijk met aftreden gedreigd. De eerste spreker, mr A. J. Fokker, begon met er op te wijzen, dat de huidige minister van Justitie niet anders heeft kunnen handelen dan hij heeft gedaan. De gratieverlening die hij diep betreurde weet hij aan besluiteloosheid en gebrek aan voortvarendheid van de ambtsvoor ganger van mr Donker Hij bracht een motie ter tafel, waarin dit tot uitdrukking werd gebracht en waar in de wens werd uitgesproken, de levenslange gevangenisstraf in volle zwaarte toe te passen. Dr J. H. Retaken uit Scherpenzeel hield vervolgens een breed betoog, waarin hij stelde, dat de niet-eom- munistiscbe wereld geregeerd wordt door het „Amerikaanse monopolie kapitaal". Hij zei: „Lages is niet het belangrijkste. Donker en Drees zijn ook maar Amerikaanse pionnen."'Hij wenste onder meer een verdrag tus sen de grote mogendheden na „vrije verkiezingen In Duitsland, Frankrijk en Engeland", wijziging van het ver drag met Bonn, een anti trust-wet geving in Duitsland, een vreries- politiemaeht van de Ver. Naties, die o.a. moeten toezien op de pers. Want de Nederlandse pers, aldus dr Ren- ken, is geheel in handen van Ame rika, de Unilever, A.K.U., Philips en dergelijke kapitalistische concerns. Vervolgens kreeg de heer Kicken, voorzitter van de L.O.OXS, toestem ming om de vergadering toe te spre ken. Twee maal verscheen hij op het podium, ds eerste maal om te eisen dat de huidige minister van Justitie moet aftreden, de tweede maal om te vertellen, dat hy de bewijzen op zak heeft dat Nieuw-Guinea wordt verkwanseld. Steeds meer sprekers kwamen op het toneel en steeds verwarder werd de discussie. Het communistische element begon 2ich in de zaal heftig te - roeren» De voorgestelde motie kreeg geen voet aan de grond. „Af treden van minister Donker!" werd (Voor vervolg pag. 3) KOPENHAGEN Voor de negende maal in drie maanden wisselden gisteren de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken, Unden, en de Russische ambassa deur in Stockholm, Rodionow, nota's uit. Laatstgenoemde bezocht het- mi nisterie van' Buitenlandse Zaken om. het' Russische antwoord op de Zweedse nota,' van 5 Augustus, welke .betrekking heeft op het neergeschoten Zweedse vliegtuig, af te geven. aldus nog de woordvoerder van het Franse ministerie vin Buitenlandse' Zaken, daar hieraan verbonden zou zyn vijf jaar lange propaganda der pro-Duitse partijen. Op de Quai d'Ofsay was ditmaal geen enkele mededeling en geen enkel commentaar té verkrijgen overde Tunesische of de Marok kaanse kwestie. Hóe ernstig de za ken staan, blijkt .wel uit een com muniqué, dat gistermiddag in het paleis te Rabat is vrijgegeven en .waarin de sultan, van .Marokko of ficieel het échec constateert vaii de onderhandelingen met Frankrijk. Het ziet er niet naar uit, dat dit. échec in Nooru-Afrika van Franse zijde zal worden opgeheven. Even min dat Frankrijk zich in het ver band van de Verenigde Naties door internationale bemiddeling zou laten leiden. Bjj het constateren van het échec zal het voorlopig moeten blij ven* Minister Unden maakte van deze gelegenheid gebruik om het Zweed se antwoord ..te overhandigen op de jongste Russische nota van 1 Oct, waarin de Russen ontkennen, dat personeel van de Russische ambas sade contact heeft gehad met Zweedse spionnen. In zij o antwoord op de Russische nota wijst de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken in scherpe be woordingen de bewering af, als zouden de spion Enbom en andere in verband met deze affarie ver oordeelde personen als politie agenten moeten worden aange merkt, terwijl by ook alle be schuldigingen, die de Russen met betrekking tot het Stockholmse gerecht hebben geuit, van de hand wijst. In het protest wordt nog eens bevestigd, dat de hoofdver dachten in aeze spionnagezaak be trekkingen onderhielden metver tegenwoordigers van de Sowjet Russische inlichtingendienst en dat tal van informaties verstrekt wa ren door lieden, die tot het person neel dér diplomatieke Sowjet Rus sische vertegenwoordiging in Stockholm behoorden. In de Russische nota wordt naar voren gébracht, dat reeds vroeger „onomstotelijke bewijzen" voor handen waren, dat het Zweedse vliegtuig de Russische grens heeft overschreden. Voorts verklaren de Russen, dat de vertegenwoordiger van Zweden, die zich tot de- Rus sische militaire attaché wendde met het verzoek om inlichtingen omtrent het lot van het op 13 Juni verongelukte Zweedse toestel, de Russische ambassade onvoldoende gegevens verschafte omtrent de bewuste machine, waaruit wel blijkt, dat Zweden er zelf. géén bijzonder belang aan scheen te hechten, deze zaak tot klaarheid te brengén. Amerikaans Superfort in de lucht ontploft: PORTLAND. Een Amerikaans Superfort met een bemanning van elf leden aan boord is Woensdag dertig km ten Zuiden van Portland (Oregon) in de lucht ontploft.Het. toestel, dat op een proefvlucht, was, spatte in honderden stukken uiteen. HET trekt de aandacht^ dat de Belgische bladen rustiger wor den, naarmate de Benelux-mi- nistersconferentie te Knokke aan de Vlaamse Noordzeekust dichierhij komt. De fanfares van enige weken geleden zijn verstomd, de verwijten aan Nederland zijn. veranderd in ver togen. De bezinning is onmiskenbaar, er bestaat alleen reden om aan te nemen, dat deze niet enkel liet gevolg is van besef, Nederland onrecht te hebben aangedaan. Terdege ïs ook van invloed geweest de overweging, dat Nederland thans in een positie verkeert welke het mogelijk maakt, maatregelen met tegenmaatregelen te beantwoorden. Nu een einde as geko men aan de toestand dat België alles wat het produceerde wel kwijt kón, nu de markten veelal zijn verzadigd, nu hebben onze Zuiderburen Nederland meer dan ooit nodig. Vertogen in plaats van verwijten: wat houden deze vertogen in? Dit: België is Nederland meer dan eens tegemoet gekomen, Iaat het nu .eens andersom zijn. Ook wordtgezegd: Nederland zal toch zijn Ionen moeten optrekken. Maar er is geen neiging meer, Nederland voor voldongen fei ten te stellen. Wat nu wordt geschre ven In de kranten en in rapporten van onderscheidene organisaties van werkgevers en arbeiders, is enerzijds een appèl aan de Nederlandse vriend schap en redelijkheid, anderzijds een leidraad voor de Belgische ministers. Het gaat er om concessies van Ne derland te verkrijgen, zonder dat Bel gië zelf schade lijdt. De positie van de Belgische zowel als van de Nederlandse ministers zal niet gemakkelijk zijn te Knokke. Ne derland heeft na de oorlogsjaren zeer doelbewust een. soberheïdspolitiék ge voerd teneinde te zijner" tijd econo misch weer te kunnen meedoen. Prijzen en lonen zya.in de hand ge houden. Grote winsten zijn afge roomd; hoge bedragen zijn geïnves teerd. Op het ogenblik, dat deze poli tiek vruchten begint te dragen, willen de Belgen een stokje steken voor de Nederlandse import. Hun standpunt is ook wel begrijpelijk. Voor een aan tal sectoren van him bedrijfsleven (niet voor alle) zijn de florissante dagen voorhy. jBê hoge prijzen ver kleinen de expörtmogelijkheid. De werkloosheid is in verhouding hoog. De Belgen zeggen: ook al zon onze economische politiek niet fontloos zijn geweest, daii nog zijn voor het ogenblik maatregelen, ter bescher ming van sommige onzer bedrijfstak ken tegen- de Nederlandse concurren tie nodig. HOE het zij, de sfeer, waarin de conferentie zal worden gehou den zal heel wat minder gela den zijn dan „het zich aanvankelijk liet aanzien. De teneur is nu: wij moeten eens praten, maar de Benelux is nuttig. Wel, dan praten! Zal Ne derland er genoegen mee nemen, dat voor de export naar België ten op zichte van sommige voortbrengselen van zijn indnstrie soortgelijke rege lingen worden getroffen als voor de landbouwproducten? Zullen de Ne derlandse, ministers beloven, een po ging te doen, het loonpeil wat op te voeren? De Benelux is nuttig, maar zij was tot dusver nuttiger voor België dan voor Nederland. Pas de allerlaatste tijd bomt Nederland een beetje in het voordeel. Nu zou men de vraag kun- nen stellen, waarom de bordjes ook niet eens verhangen mogen worden. Men dient echter te bedenken, dat hier gelijk zo vaak de ontwikkeling van de dingen meer dan de toestand van het ogenblik bepalend is voor het oordeel. Nederland, aanvankelijk ver in de achterhoede, is nu het even wichtspunt gepasseerd. België, oor spronkelijk de grote zakenman, die alles leverde, koopt thans onze goed kope waren en blijft met zijn eigen dure artikelen zitten. Dat wijst in de verkeerde richting. Hoger lonen in Nederland? Ver moedelijk zal een aanpassing plaats hebben bij de in uitzicht gestelde tweede huurverhoging; maar daar mee is het verschil bij lange na niet overbrugd. Nederland kan echter de resultaten van zijn soberheidspolitiek onmogelijk prijs geven. De lonen lig- geD hier inderdaad lager dan in Bel gië. maar de prijzen evenzeer. Waar bet op aan korat. is de koopkracht van het loon; en die verschilt in de beide landen heus niet zoveel. (Zie vervolg pag. 3) Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen eni ge regen of motre gen. Later wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Krachtige tot matige wind ruimend van Zuid-West naar Nrd- Wést, Weinig veran dering in tempera tuur. 10 Oct. Zon op 6 u 56 m onder 17 u 57 m; Maan op. 22 u 20 m on der ,14 u 59 m. HET IVEER VAN VANMORGEN 7 DUR Station Max.temp Neexsl. Weet Wind m/s Gisteren In 2411 Oslo Licht bew Stockholm Regen KopenhagenRegén Londen Half bew Amsterdam Zw. bew; Brussel Licht bew. Parijs Onbew. Bordeaux Zw. bew Nice Half bew Warschau Berlijn Frankfurt München Zürieh Wenen zw. bew. Licht bew Mist Onbew. Mist Onbew. Z.W.3 Z.4 Z.W. 12 W.Z.W.2 W. 10 Z.W.3 Windstil NJSLO.l •N.N.W. 2 WJ5.W.5 W .Z.W, 5 W.Z.W.3 Z.Z.W. 2 Windstil W.3 4 C 7 n 3 1. 10 1 fi ft 1 02 6 o.l 2 0 S 12 6 1 6 U.5 0 1 3 0 5 0

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1