CVP is niet gerust over de uitslag Radio en TV brengen in V.S. politiek in de huiskamer msnxnm Eden: Sowjet-Unie gaat zich minder zeker voelen Neêrlands industrie toont „wereld van groei na 1945 Gechanteerde rentmeester zou hebben geknoeid Susterense jongeman lokte incident met Keiëzen uit GELEZEN - BELGEN GAAN ZONDAG STEMMEN Athleet Gaston Rei ff kan een hele gemeenteraad aanwijzen CONGRES BRITSE CONSERVATIEVEN Verbond van Nederlandse Werkgevers ziet ruime toekomstmogelijkheden Ruitentikker maakt voor f 40.000 buit ..Een stiefmoeder uit de boeken" W.-Duits parlement geeft oud-nazi's stemrecht terug Géén persoonlijk voordeel van onder pressie verrichte transacties Donderdagavond was 't rustig in Echt WEK DE GAL IN UW LEVER OP Geen moeilijkhei'en meer bij televisie België-Nederland Franse politie vond demoralisatie-plan van communisten en gewogen .Vrijdag 10 October 1952 BRUSSEL. Men kan moeilijk leggen, dat bij de campagne "oor de ge- mcenteraadsveriueamgea van aanstaande Zondag de vonken erat spatten en dat de Belgische kieeer staat te trappelen van ongeduld om zijn slem uit te brengen. De trilde dagen van neleer, toen r>- verfkwast, het gratis bier o( de vuist nog als extra-argument nan dt kwistig rondgestrooide woorden werden toegevoegd, zijn wel voorbü. Toch wekt deze electorale krachtmeting, ditmaal eer, meer dan gewone belangstelling, doordat men er een uitspraak voor ot tegen het homogeen-katholieke bewind van verwacht. De aan het regeringsroer zittende Christelijke Volkspartij, allerminst -erust over de uitslag, mag dan wel rklaren, dat het alleen om plaat selijke belangen gaat en dat zij, hoe ook die uitslag mag zijn, blyft door regeren tot aan de normaal in 1954 te houden eerstvolgende parlementsverkiezingen, maar ze stuurt niettemin zelfs haar minis ters het verkiezingspad op en brengt daardoor eveneens het debat op het terrem der landspolitiek. Uiteraard zijn haar tegenstanders haar daarin met hartstocht voorgègaan en de oppositieklok luidt met de van fij nere nuances verstoken schrilheid, die nu eenmaal bij het alarmeren van de massa behoort, forse klan ken van beschuldiging jegens de CVP. Het gaat dan over de „plun dering" van de schatkist ten be hoeve der clericale instellingen, over de bevoorrechting van het bij zondere onderwijs, over de „pauze", die er is afgekondigd waar het de sociale voordelen der arbeiders be treft en het ontbreken van enige pauze waar het om het verrijken van een bevoorrechte groep via zoe te oorlogswinsten gaat, over het uit blijven. van enig doeltreffend beleid ten. aanzien van levensduurte en werkloosheid, over de - onnodige tweejarige dienstplicht, over de lankmoedigheid jegens de collabora teurs, over de doofpotmetbode, die bij verscheidene financiële schanda len werd toegepast, kortom over al les wat CVP-politiek heet en ca welker uitstalling de kiezer de vraag krijgt voorgelegd: Hebt ge er ook niet genoeg van? Naast de grote politieke tenoren, die zich welhaast alle op een ge meentelijke verkiezingslijst hebben laten plaatsen, zijn er ook de loca le trekpleisters, zeer zeker dikwijls mannen van de daad op bestuursge bied, maar soms ook lieden uit wier vermaardheid om andere redenen ijverig kiezerslijm wordt gespeurd. Tot de laatste categorie mag voor lopig wel de beroemde hardloper en voormalige Olympische kampioen Gaston Reiff worden gerekend, die in zyn woonplaats, het Brabantse dorp Eigenbrakel, socialistisch can- didaat is. Als hij iemand is met een diepgaand verantwoordelijkheids besef wordt de Belgische kiezer een zeer speciale voldoening geschon ken. Hij kan n.l. op zijn eentje de hele gemeenteraad aanwijzen. Be halve een z.g. kopstem of een of meer voorkeurstemmen voor afzon derlijke candidaten op 'n enkele lijst uitbrengen, kan hij ook „panache ren", d.w.z. zoveel voorkeurstemmen uitbrengen als er gemeenteraadsle den zijn en deze eventueel over alle lijsten verdelen. Een ingewikkeld werk, dat uitslagen met breuken kan opleveren en dat op zichzelf tot enige retouches aanleiding geeft bij het vergelijken van de verkiezings resultaten voor de gemeenteraden met die voor het parlement. (Advertentie l. IUJ Daai in Helderse haven is weggebaggerd UTRECHT Wij meldden Don- derdag, dat een deel van de strek dam in de buitenhaven van Den Htelder door te sterke waterdruk zou zijn weggeslagen. Rijkswater staat maakt er ons opmerkzaam op, dat deze dam moest verdwij nen. Hij is weggebaggerd. Het boek. dat een. product is van samenwerking tussen het Verbond van Nederlandse werkgevers vele bevriende branche-organisa ties en bedrijven geeft een over zicht van de huidige stand van het Nederlandse industriële bedrijfs leven en van de daarin werkzame krechten en. tendenties. Nadat in het hoofdstuk „Nieuwe omstandigheden" wordt gewezen op de noodzaak tot toenemende indus trialisatie, de moeilijkheden, welke daarbij moeten worden overwon nen en de factoren, welke h.erbij een rol spelen wordt in het hoofd stuk „Bakens in zee" aandacht ge vraagd voor de omstandigheden, waaronder de Nederlandse industrie na 1945 heeft gewerkt. Bij het be spreken van de internationale fac toren wordt er op gewezen, dsl de industriële expansie van ons land met in de plaats gevonden omvang en het snelle tpmpo mogelijk zou zijn geweest, indien de Marshall hulp het dollartekort op onze be talingsbalans niet had overbrugd. In de daarop volgende hoofdstuk ken passeren diverse industrieën de BAiBDftonnrn revue, Aan het slot van dit boek SCARBOROUGH. „Er tekenen, dat de Sowjet-Ume zich gezien, wordt verklaard, dat de ervaring de toenemende militaire macht van het Westen minder zeker voelt over hes f der laatste jaren heeft bewezen dat feit of wij door rechtstreekse methoden verdeeld en vernietigd kunnen worden," verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, Donderdag op het congres van de Britse Conservatieve partü. Eden zei, dat hij zfin mening over de weifeling aan Sowjet-zijde baseerde op de „accent verlegging in de communistische propaganda." De Britse minister sprak voor 4000 afgevaardigden van plaatselijke afdelingen, die eenstemmig een resolutie aannamen, waarin de regering wordt geprezen om haar „wyze en vastberaden" gedrag inzake defensie en buitenlandse zaken. Lord Alexander, minister DEN HAAG. Onder de titel ,J)e Nederlandse Industrie sinds 1945 een wereld van groei" heeft het Verbond van Nederlandse Werkgevers een boek uitgegeven, dat zoals de heer T. J. Twïjnstra, voorzitter van het verbond ïn zyn „Woord vooraf" opmerkt „een runctie heeft voor de toe komst". „De industrialisatie aldus de beer Twjjnstra mag zich de laatste jaren verheugen in een levendige belangstelling. Maar om dit industriali satie-proces te doen slagen en dat welslagen is een gebiedende nood zaak voor het behoud en de verhoging van het welvaartspeil van ons land is het wenselijk, dat brede kringen van ons volk inzicht hebben in de industriële arbeid, in de successen, maar ook in de zorgen, de risico's en de tegenslagen, welke iedere industriële vestiging en uitbreiding ken merken" (Advertentie 1M.) Hoeveel overhemden mei doorgesleten boorden zou den er in Rotterdam liggen, terwijl aan 'het hemd zelf nog niets mankeert?En hoe veel mannen kreunen er Zondagsmorgens omdat het vaste boord van hun over hemd gekrompen is? Er is een oplossing, hele maal niet nieuw, want er zijn diverse merkhemden, die het al een jaar lang In practijk brengen (alleen koopt U zo'n merkhemd niet onder de 14 gulden). OVERHEMDEN MET EEN RESERVEBOORD. Bij elk overhemd een reser- veboord, zodat U bij slijtage van het oude boord er een nieuw op kunt naaien en U weer een nieuw overhemd heeft. Nu brengen wij een Cam bridge hemd met reserve- boord ook voor onze klan ten die geld nodig hebben. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Cambridge overhemden (evengoed een merkhemd al kost het geen veertien gul den) met RESERVEBOORD in alle courante maten in grijs, beige, wit, bleu, apricot en reseda, voor WINKELCENTRUM BINNENWFr Alexander, minister van Defensie trad als eerste spreker op en zei, dat de "Westelijke staten nooit in staat zullen zijn tegen de Russen op te bieden als het om het aantal soldaten gaat. Ook twijfelde de minister er aan of het mogelijk: zou zijn zoveel luchtmachtescadril- les uit te rusten als de Russen heb ben. „Juist op deze gronden is het van des te meer belang, dat de Westelijke mogendheden een voor sprong hebben op het terrein van de wetenschappelijke ontwikkeling en technische wapens", aldus Alex ander. „Wij kunnen het ons niet permitteren om het met de mili taire voorbereidingen wat kalmer aan. te gaan doen". Eden, zei dat de ontploffing van het Britse atoomwapen vorige week in Australië een afschrikking voor het beginnen van een oorlog was. Eden verklaarde; „Wij hopen dat wij nu binnen afzienbare afstand van het stadium zijn, waarin geen aanval meer met succes op het Westen kan worden ondernomen". Eden zei verder, dat hij hoopte dat zijn land kon rekenen op gulle Amerikaanse steun, maar dat het economisch onafhankelijk moest zijn. De conferentie nam een resolutie aan, waarin werd vastgesteld dat het behoud van de vrijheid in de wereld hoofdzakelijk afhangt van de vriendschap, samenwerking en eensgezindheid van Groot-Brittan- nïë en de Verenigde Staten. De vergadering nam tevens een reso lutie aan, waarin werd aangedron gen op een „drastische" beperking van de staatsuitgaven. OTJiKiTi j m diwill DR H. S. ZYLKER, die gedeta cheerd is geweest hij de Neder landse troepen in Korea, is Don derdagmiddag met een lijnvlieg- tuig van de KLM in Nederland teruggekeerd. Onmiddellijk nadat het vliegtuig geland, was en de andere passagiers het vliegtuig verlaten hadden, begaf de waar nemend commandant van het re giment Van Heutz, Majoor S. Da Costa, zich aan boord om dr Zyl- ker en twee andere Korea-vrij- willigers te begroeten. In de ca bine van het vliegtuig speldde majoor Da Costa dr Zylker het Kruis van Recht en Vrijheid, het zogenaamde Korea-kmis, op. De actie tegen de staat, door de va der van dr Zyïk&r te Bilthoven ondernomen, zal thans niet wor den voortgezet. Ondanks alarminstallatie: (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Terwijl de alarminstallatie loeide en een po litieauto met huilende sirene on derweg was, heeft m de nacht van Woensdag op Donderdag een inbreker zij» hand gestoken door een groot gat in de etalageruit van een juwelierswinkel in de Raadhuisstraat Hij haalde uit de étalage ringen en colliers ter waarde van f 40.000 en was ver dwenen, toen de politie-auto arri veerde. Hij had alleen'n stukje van zijn vel achtergelaten op de ver nielde ruit. Uit het politie-onder- zoek bleek, dat de ruitentikker ge bruik had gemaakt van een ijzeren haak, waarmede zowel de ruit van de étalage als die van een vitrine werden vernield. Vingerafdrukken zq'n niet gevonden en elk ander spoor ontbreekt eveneens. Protest redactie „De Vrije Kunstenaar" tegen gratie aan Willy Lages AMSTERDAM De overlevende redacteuren van het orgaan van het kunstenaarsverzet „De Vrije Kunste naar" hebben in een telegram aan de minister van Justitie geprotesteerd tegen de aan Lages verleende gratie. (Van onze correspondent te New York) H E Amerikaan heeft geen reden tot klagen, dat hij U onvoldoende ingelicht wordt over regeringszaken en -personenRadio en teleuisie geven hem dagelijks de keuze uit enige programma's, die een onderwerp behandelen betreffende de politiek, meestal van ac tuele waarde. Vooral de discussie-groepen-, wat men hier een „panel" noemt, zijn zeer in trek, speciaal op T.V. Daar worden bekende persoonlijkheden uit regermps-, militaire, politieke, literaire, wetenschap pelijke of andere kringen uitgenodigd zich te onder werpen aan een openbaar debat met politieke tegen standers, journalisten, critici, collega's uit een ander kamp, soms ook met vertegenwoordigers van jcugd- trrouwenorganisaties of andere dergelijke groepen. De leiding van zo een discussie berust by een „mo derator", discussie-leider. De actrice Fay Emerson van advertentie die uit leidt bijvoorbeeld bet pro- zending bekostigt) om de gramma „Author meets the intelligente en liberale critics" (een auteur ont- hoofdredacteur van de moet zijn critici!waarin ,JNew Pork Post" tot deze een recent verschenen discussies toe te laten, tóek, dat opgang maakt, Aanleiding tot die weige- door één criticus aangeval- ring was het feit, dat een len en door een ander ver- der Hearst-bladen onlangs dedïgd wordt in tegen- publiceerde, dat bedoelde woordigheid van de auteur, journalist lid geweest is die in het debat kan in- van een communistische I grijpen. Een ander weke- jeugdorganisatie. De man I lijks programma „Starring in kwestie had dit nooit the editors" staat onder verheimelijkt; daar was leiding van de hoofdre- trouwens ook geen reden dacteur der Christian voor. want dat lidmaat- Science Monitor, Erwin schap dateerde uit zijn D. Canham. die politieke prille studententijd en het vraagstukken van de dag had slechts enkele jaren bespreekt met een drietal geduurd. Sindsdien had hij bekende journalisten. Een zijn anti-communistische der recente onderwerpen gevoelens niet onder stoe- door hen behandeld cold len of banken gestoken. In de weigering van de ..soon- de discussie werd het be- sor" van dit programma sluit van de „sponsor" op (de firma, die bij wijze niet malse wijze door alle deelnemers gecritiseerd. „Keep posted", evenals „Author meets the critics" met een vrouw als discus sieleidster, inviteert ge ren vragen als; Hoe lang kan Korea nog duren? Wat komt er van onze stu die terecht? Brengen de bewaperungskosten ons woonlyk een vooraan- met 'tot ixÜlatie? e.d. De staande figuur uit een der minister heeft zich op zulk beide Kamers, benevens 10 bekende lieden uit het op-mbare leven, die de po- een programma eigenlijk min of meer te verant woorden. Is een antwoord lititus in 2ake actuele enigszins ontwijkend, dan vraagstukken ondervragen. Vlak voor het democrati sche congres plaats vond, stelt een ander hem direc ter of concreter vragen. De jongelui zjjn geenszins 7 V, „«--O V" was senator Estcs Kefau- met halve antwoorden te- ver het slachtoffer. „Wie vreden. betaalt uw verkiezings- compagne?" luidde een der eerste vcugen. ,.U - - bent dezer dagen in een titel ,.We, the people particuliere vliegmachine Town Meeting" daar en daarheen gevlo gen om een spreekbeurt te vervullen. Wie verschaft u het geld daarvoor?" Ge- Andere dergelijke TV- programma's dragen de „Ju- „F c— der al Affairs", „Military Affairs". „Pentagon-Was hington", „Georgetown University-Forum" (dis- duld ig alle insinuaties slik- cussie tussen professoren) kend, gaf Kefauver netjes tekst en uitleg, want zou hij de onvoorzichtigheid zit menig begaan zijn vragers door'n bot antwoord op de tenen Met stomme verbazing Europeaan bij dergelijke programma's, die overigens een goed in- te trappen, dan zou de pers zicht geven wat er onder zonder twijfel het geval benutten om tot een rel op te blazen. de verschillende lagen der bevolking leeft, te kijken hoe hier iedereen het Q P het programma recht heeft de hoogste dig. wan is „Youth know" nister gast. De jeugd was voor namelijk vertegenwoor digd door jongelui van 15, to nitarissen te zeggen wat was de ondenni- men over bepaalde daden van Defensie de van regerings- of ander beleid denkt. Deze vrij moedigheid is wel nergens anders denkbaar. Maar ze de industriële potentie van ons land veel groter is dan tot voor kort veelal werd beseft en dat ons land op industrieel gebied ruime mogelijkheden bezit voor onze groeiende en arbeidzame bevolking. Mishandeling met stok en mattenklopper (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „U bent echt een stiefmoeder uit de boeken, echt een slechte vrouw." aid its de president van het gerechtshof j'nr mr P. J. H. M. v. d. Does de Wille bois Donderdagmiddag tegen de 49-jarige vrouw M. C P E., te gen wie in hoger beroep, vijf maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf werd geëist, op be schuldiging van mishandeling van haar vijftienjarig stiefdochtertje. De vrouw ïs vcor de tweede keer getrouwd en wel met een oud S.S.-er. Haar familie zou hierover zo verontwaardigd zijn geweest, dat deze het kind van de man zou hebben opgestookt tegen haar stiefmoeder, om op die manier het huwelijk te doen mislukken. De vrouw is het kind met de mattenklopper en een stok te lijf gegaan en heeft haar gekrabd! en geknepen. In een rapnart, dèt over baar is uitgebracht staat te lezen; „Deze vrouw is een Kenau, een sadiste int optima forma". BONN Het West-Duitse par lement heeft Donderdag besloten aan oud-nazi's het stemrecht terug te geven. In 1949 mochten deze personen niet aan de verkiezingen deelnemen. In het thans aangeno men wetsontwerp, dat door de Bondsraad was ingediend, wordt voor het deelnemen van oud nazi's aan verkiezingen de eis ge steld, dat zij gezuiverd" zijn en niet wegens- bet plegen van mis drijven van hun overige burger rechten vervallen zijn verklaard. Het ontwerp werd goedgekeurd door alle partijen, behalve de com munist en, hoewel kortelings de on der communistische leiding staan de regering van Oost-Duïtsland al le burgerrechten aan oudnazi's en officieren van de Wehrmacht heeft teruggegeven. Zó moet dit seizoen de haardracht worden, volgens de beroemue Pa- rijse kapper Guihaume De kap sels vertonen een „impression- 7iistische Hjn", wat dat dan ook mag betekenen. Guillaume heeft de kapsels ook namen gegeven. De meeste betekenen 2o_ onge veer: Straatmeid, Kwajongen, Brutaaltje (Van 002e correspondent) BUSS CM. Onlangs is door het bestuur van de stichting „Goois Na tuurreservaat" (voorzitter de com missaris van de Koningin in Noord- Holland. baron De Vos van Steen- wijk) de rentmeester H. S. ge schorst, hangende een onderzoek door de rijksrecherche. In de oorlogsjaren, toen zo velen uit de bossen van het Goois Natuur reservaat hout roofden, zou de rent- Advertentie Ï.M.J Heel vroeger neb ik in Ameror.gen Om een meisje haar hartje gedongen. Ze wilde wel met me gaan Als ik mijn Tip maar liet staan Ik ben nu 80. maar nog steecs vrije jongen. Inz. Hr C. J. J. C„ Doom. ontvangt 1 fL Tip l Lfl Boob' Oude Gen ever Nederlandse ambassadeur krijgt Amerikaans ere-doctoraat NEW YORK De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Sta ten. dr. J. H. van Roijen, ontving Donderdag de graad van meester in de rechten van het „Hofstra Colle ge" te Hempstead, Long Island. Ia zijn redevoering na de plechtigheid zeide hij o.az .Hoe komt het dat onze twee naties, de ene -een mo derne reus en de andere, hoewel geestelijk sterk, behorend tot de kleinere landen, elkaar zo na staan?" Het antwoord is: Zij hebben de zelfde fundamentele idealen. Beide naties zijn traditioneel vrijheids lievend en beide zijn verdedigers van de democratie. Van onze correspondent ROERMOND De rei met de Keiëzen op de kermis in Echt schijnt opgelost te zijn. Donderdagavond, de laatste dag van de kermis, was het rustig In het dorp. De Keiëzen mochten het kamp niet uit. Sinds Woensdagavond staat dit onder per manente bewaking van de rijkspoli tie. Door de straten van Echt pa trouilleerden Donderdagavond man nen van de rijkspolitie. Er deden zich echter geen incidenten voor. Woensdagavond had de politie nog gevreesd, dat de Keiëzen ver sterking zouden krijgen uit het kamp in Montfort. De geestelijke leider der Keiëzen heeft dit echter weten te voorkomen. Alle gearres teerden, op vijf na, zijn naar het kamp teruggebracht. De oorzaak vsn de hele rel ligt in het feit, dat een jongen uit Sus- 19 jaar. dienstplichtigen leidt nooit tot misbruik dus Wat hun in de eerste plaats interesseerde. en daarom toont zich hier democratie op zijn best. (Advertentie I. M.) TJ snit morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke das moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig ei loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPHAiETJES om 'Me liter gal te wekken en uw sptjaw-tering en «telgang op natuuriükö worett -egeleu. Een plantaardig aacht middel, mover- trofïen om de gal te doen a romeo. Eist Carter'» LcverpIUetjes. DEN HAAG. Het technische probleem van de televisie-uitzen ding van de voetbalwedstrijd Bel giëNederland op 19 October a.s. bleek niet gemakkelijk op te los sen te zjjn. Doch men is erin ge slaagd in Antwerpen een puntte vinden, waardoor verbinding met Breda mogelijk werd, n.l. het dak van het hoge Century-hotei aan de Keizerlei. De televisie-uitzen- ding gaat van het Deume-stadion naar het Century-hotel, waar op het dak met een straalontvanger en een straalzender wordt ge werkt. Van het Century-hotel gaan de televisiebeelden naar Breda als tussenstation en van Breda naar de zender te Lopik. teren, die in een café van een Keiëes een glas bier aangeboden, kreeg, dit met een enigszins min achtend gebaar heeft omgestoten, waarop de Keiëes de jongen. zou hebben beduid, dat deze het bier zelf moest betalen. Ook de buffet juffrouw zou dit van. de jongeman uit Susteren hebben verlangd. De jongeman heeft toen de juffrouw aam de haren gatrokken. De Keiëzen schijnen het toen voor haar te heb ben opgenomen. (Zó gezien is het begrijpelijk. dat deze ruzie js ontstaan. De Keiezen die geen van allen de Nederlandse taal goed machtig zijn hebben een sterk eerge- gevoeh Zij zijn gauw geneigd te menen, dat zij door de Nederlanders „in de ma ling" worden genomen. De houding van te Susterense jongen moest wei hun. verontwaardiging wekken. Red.). Aalsmeerse kweker is tot hortulanus benoemd in Buitenzorg AALSMEER- De Aalsmeerse kweker J. Douglas, die drie jaar geleden werd aangesteld als assis tent bij *s Lands Plantentuin te Buitenzorg, is thans tot horttilanus benoemd, als opvolger van de heer C. L. L, H. van Woerden, die 26 jaar bij *s Lands Plantentuin werk zaam is geweest en zich In Utrecht gaat vestigen. Concertgebouworkest los van N.V. Concertgebouw AMSTERDAM. Het losmaken van het Concertgebouw-orkest van het Concertgebouw N.V., waaraan geruime tyd is gedokterd, zal thans zijn beslag krijgen, getuige een voorstel van B. en W. van Amster dam aan de gemeenteraad ter rege ling van deze materie. Voor het be heer van het orkest, dat de naam van het Concertgebouw zal blijven voe ren, wordt een aparte stichting ge vormd. in welker bestuur verte genwoordigers van het Rijk de ge meente, het Concertgebouw N.V. en de vereniging „Hei Concert gebouw-orkest" zitting hebben. Deel van Nederland zal televisie-Hamburg kunnen zien (Van onze Gooise correspondent) BUSSUM De eerste televisie- uitzending uit Hamburg zal vrij wel zeker nog dit jaar en wel op eerste Kerstdag kunnen plaats hebben. In het radiostation Lan- genberg {nabü Keulen) komt een relaiszender voor dit programma, waardoor ook een gedeelte van Nederland de Duitse televisiepro gramma's zal kunnen zien. meester wei eens hout verkocht hebben en deze verkopen niet heb ben geboekt. Na de oorlog is hij daardoor het slachtoffer geworden, ran. chantage, naar verluidt, ge pleegd door een. inmiddels naar Ca nada geemigreerde houthandelaar uit Amersfoort, wien blijkbaar deze praktijken van de rentmeester be kend zouden zijn geweest. Bij herhaling moet de heer S., die een uitstekende naam heeft, onder pressie hout hebben geleverd aan de chanteur zonder ae2e transacties te boeken. Men is algemeen, zeer begaan met het lot van de rent meester, die, dat staat m ieder ge val wel vast persoonlijk van de hem. toegeschreven handelingen bitter weinig financieel voordeel heeft ge trokken. Het onderzoek duurt voort. Ia dit stadium is nog niet bekend of de officier van justitie tot strafvervol ging van de rentmeester zal over gaan, evenmin of op zijn schorsing ontslag zal volgen. PARIJS. De Franse politie beeft bij haar invallen van Woensdag in kantoren van. de communistische jeugdbeweging plannen gevonden, om het moreel van de Franse strijd krachten te ondermijnen. Commu nistische djenstpüchÜgen vormden ïn het legér cellen en voerden „vredes"- en anti-Amerikaanse propaganda on der de soldaten. Vier jeugdleiders zijn aangehou den. De politie zocht Donderdag naar nog vier jeugdleiders, die Woensdag niet thuis bleken te zijn. Voorts wordt gezocht naar de secretaris generaal van het onder communisti sche leiding staande algemeen vak verbond (C.G.T.), Le Loap, en naar Souquiere, een andere communisti sche functionaris. Advertentie fl J&.i 70 4 DE stroom vsn. nieuwe vaak goe de kinderhoeken kan de vreugde over de zesde druk van ,J)e Lotgeval len van. Sajo en haar Bevervolk|e"„door Grijze Vil met verminderen. Het is een van de beste boeken, die wij kennen voor öe leeftijd van 8 tot 12 jaar. De kern van het verhaal is, dat twee Indiaanse taxieren van hun vader twee bevers als speelkameraadjes krijgen. Een van deze dieren komt in handen van een blanke handelaar, die het be ver tje doorverkoopt aan een dierentuin. De kinderen en de achter gebleven be ver kunnen het verkochte dies* niet mis sen. Zy gaan op stap naar de verre vreemde wereld, op zoek naar hua vriendje. Het zoeken heeft succes. Het slot van het boek is echter, dat de kin deren vrijwillig afstand doen van de bevers, omdat deze intussen volwassen zijn geworden, «ai moeten terugkeren naar hun eigen omgeving. Het ts een mooi en teder verhaal, dat vervuld ts van dierenliefde. Een aan trekkelijkheid te meer is dat de lengt* der verschillende hoofdstakken zo xs. dat ze zich uitstekend lenen om voor het slapen er een voor te lezen. Uitgave: Wereld-Bibliotheek, Amster dam (Prya 4.75). De chef-dierenarts van het grote Amerikaanse crcus Ringling, dr. 3. Y„ Henderson heeft in bet boek „circus- dokter*' op papier gezet de ervaringen die tay sedert 1941 in deze iunetie heelt opgeasan. D.w.z, dat hu vertelt van het soalken van de gebroken "taart van een poema, van een k aakopera he hij een tijger de genezing van longontste king van een aap etc. lüj doet dit onderhoudenden ec. geeft ook nog iets van de sfeer van een cir cus. Het boek, dat verscheen Scbel- teas en GUtay te Amsterdam (Prys 7,95) is in ruime mate geïllustreerd. A. Vlruly is een veelzijdig man. Hij la vlieger en, naar niet-ingewijden op grond tan zün positie tij de, K.L.M. mogen aannemen, een. goed vlieger. Hij Is voorts scnrljver en een goed en veel zijdig schrijver ook, getuige zijn lucht- vaartboeken, rijn'bespiegelende stukje-a in dag- en weekbladen, zijn cabaret teksten en zijn boekje over de toneel speelster Mary Dressclhuys. Hij la. ook een minnaar van de wintersport. Ook daarover heeft hij uiteraard en thousiast geschreven. Zo geschreven, dat het een opwekking inhoudt om ook eens de zomermaanden voor vacantie t* laten verstrijken en in de wlnta* er uit t« breken. „Sneeuw" heet dit boek. Het is ?.o in de smaak gevallen, dat An drie» Blitz fat Amsterdam er reed» een derde druk van heeft moeten, uitgeven. (Prijs S95),

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3