JOEGO-SLAVIË niet meer taboe voor toeristen Vogels uit Scandinavië en zelfs uit Siberië komen hier langs EEN VACANTIELAND WAAR MEN ZICH NOG PIONIER KAN VOELEN Toen was alles Vermaakscentrum HARTJE STAD Vrijdag 10 Oetoler 1952 Manon Vóór wij die dinars konden uitgeven... Geen druk-sfeer Redelijke prijzen DE GROTE TREK IS WEER BEGONNEN A1?? vM Arr ifC Waarnemers zijn nu paraat r Jeugdconcert in de Koninginnekerk Slovenië: staalkaart van schoonheid tfeï '*ft 5 (Van een onzer verslaggevers) IN Joegoslavië kan de toerist ziek nog pionier voelen, een soort ontdekkingsreiziger, een gast W&mmm van het land in plaats van de gerede buit, die hij fppffipH voor de toeristenindustrie in zoveel andere landen vormt. De kans, dat u, mijmerend bij een wilde waterval in de besneeuwde Kranjska Gora, door WÊÊÊÊÈÊ- uw overbuurman-uit-de-straat wordt gepraaid, is verblijdend gering (dat kan men van Rivièra of Tirol niet beweren!), de kans, dat den Daimatische visser u voor het gezamenlijk gebruik van een fles sliwovic uitnodigt, redelijk groot. Want deze men- sen kennen nog één van die oeroude, elders uitstervende gebruiken: gastvrij heid. Het streelt onze ijdelheid laten we dit rond uit bekennen maar een buiten lander en vooral een bezoeker uit dat kleine Neder land is hier MEER dan tien jaren van vol ledige isolatie hadden Joego slavië, toeristisch gesproken, van de kaart geveegd. In de periode löïlü IS Hier eeil Ul na de laatste oorlog, toen de mees- teressante verseMj- te landen van West-Europa roet steeds minder reserve hun gren- t:i/ zen openden voor de springvloed men graag C van popelende vacantiegangers. zoekt. Het viel ons op met welk bleef Joegoslavië taboe voor toe- - j risrrie, een intense nieuwsdorst men De verklaring voor die streng hij geheel toevallige ont- gehandhaafde afsluiting moest men moetingen onder een stort- natuurlijk minder zoeken in de vlneri van vraapn hpónlf desolate noodtoestand, waarin het V10^ va" Be?„r land door een onvoorstelbaar bloe- „rioe staat het met Walche- •dige en. destructieve oorlog ach- ren? Werd Delft in de oorlog gebombardeerd? Is de Noord- Narodne Repubiike jugosiavije be- oost Polder al gereed? Men heerste. Misschien was Joegosla- bïeek nog niet ZO slecht se- vië m die eerste tijd materieel nog ;nfnrmflaJ niet in staat buitenlanders op een ïhformeerd te Zijn, maar Wilde behoorlijke manier te ontvangen, details weten. De gesprekken maar zeker is, dat het principieel waren doorgaans vrij openhar- «W>t contend was van vivpmria rint- tig, cntisch, ook als de politiek, Daimatische in feesttooi niet gediend was van vreemde pot tenkijkers. Dit is nu veranderd. Twee jaar geleden, dus na de breuk met Mos kou, druppelden de eerste, met bij zondere visa en/of harde valuta gewapende toeristen het land weer binnen. En dit voorjaar trad Joe goslavië toe tot de Europese reis- deviezen-overcenkomst, die Neder- zelfs Tito.aan de beurt kwam. eerlijk te zijn, toen we met onze trouwe Fiat op dit zo lang «cvven»uuiat, uiC afgesloten land toehuppelden, be- landers in staat stelt jaarlijks tot kroop ons steeds sterker de vrees een bedrag van 400 in buitenland- *er dezelfde onaangename druk- se valuta armer te worden; nu dus S®?? de eenheidsstaat aan te --v in dinars treffen, die voor de oorlog reeds het ook in cunars, verblijf in Duitsland tot een kwel- Maar voör wij die dinars mder- jing maakte. Bij de Oostenrijkse daad konden spenderen, deze zo- grens verzekerde men ons, dat we mer toen we een autoreis voorbe- onmiddellijk escorte zouden krijgen reidden naar Joegoslavië! Ik zal de van een politieke commissaris af een lezer het relaas van onze talloze andere loerende functionaris. Nu, aan inlormatietochten naar reisbureaux de Joegoslavische kant wachtte ons en banken hesparen, al waren de de anticlimax; strikt normale passen- ervaringen, daarbij opgedaan, bijna en devïezencontróle, die men ook in even verrassend als het bezoek aan Nederland toepast, geen visitatie en Slovenië zelf. Het - bleek ons na- niet de minste belangstelling voor meljjk, dat die instellingen beter onze omvangrijke bagage. .En ge- gemformeerd waren inzake de Hg- durende de hete tocht heeft zich geen ging der golflinks in Kameroen of enkele onduidelijke figuur met ons de deviezenpesitie van Mauritius uv1 1 l. dan omtrent de waarde van de di- TI«;Snc iSSft nar en het bestaan van hotels in t -inVsiiana de «Jh» die we er doorbrachten, was te kort om een generaliserend oor- Een treffend bewijs van onkun- deel te geven. Evenmin zouden wij de leverde de Nederlandse Bank, willen beweren, dat 't volk in de- die slechts cheques afgeeft op de zelfde soort vrijheid leeft als wij staatsbank te Belgrado, daarmee kennen. ten onrechte de indruk wekkend, Men vergete niet, dat het pro dat men na de grenspassage in het ces van losweking uit de „Russische uiterste Noordwesten bij Podkoren stijl", die dit land toch een aantal of Ratece Planice eerst 700 km jaren beheerst heeft, neg lang niet naar de hoofdstad kan reizen om voltooid is. de nodige dinars op te nemen; Maar onze persoonlijke ervaring is, men mag nu eenmaal slechts 500 <tat de buitenlandse toerist kan gaan dinar in contanten invoeren. en staan, waar hy wil. Géén spandoe- Welïswaar verstrekt de legatie ken met schreeuwende partyleuzen, in Den Haag een gestencild pa- geen irriterende jeugdformaties. op piertje, waaruit blijkt, dat Putnik, straat en behalve militaire, weinig een soort staats-V.V.V,, die in de {-frfef rrad j .rl07,', i4d-o Dp de muur van de Grad, de heu- meeste plaatóen filialen bezat, deze V€]burcht boven Ljubljana, levendi- cheques vlot realiseert, maar men hoofdstad en cultureel middelpunt kan van de argeloze toerist toch van sloveniëi waar men ]angs d(f ba. werkelijk niet verwachten, dat hy rokpaleisjes en drukke cafe's even zich reeds voor het inwinnen van getuig j^an flaneren als in Parijs, de eerste informaties naar buiten- dronken we onze turska kava (Turk- lanüse kanselarijen spoedt! se koffie), die geserveerd wordt in Laat deze gebrekkige service grappige koperen steelpannetjes. In echter niemand afschrikken, het een venster, waar eens de burcht- illustreert slechts de vaagheid en vrouwe achter het borduurraam zat, onbekendheid, die het toerisme hing een jonge vrouw de was op. Be naar en in Joegoslavië, in z'n be ginstadium van herleving, omgeeft. En breekt men eenmaal door die barrière van betrekkelijke onze kerheid heen, dan wordt men wel bijzonder goed beloond! neden ons op het voorplein werd een krijtend Sloweentje in z'n biezen wiegje in slaap gezongen. De Grad wordt nu immers bewoond door kin derrijke arbeidersgezinnen. In de avondlucht kwam een vlieg tuig aanzoemen. Het daalde op een open terrein even. buiten de stad. Op goed geluk reden we in de richting van het vliegveldje. Het was een be scheiden geval in de trant van ons vroegere luchtba /entje Haamstede, maar in een hoek van het terrein stond een aantal militaire jachttoe- stellen. Niemand, die op ons lette, toen we het veld op liepen, géén con trole op camera's, wat men toch zou kunnen verwachten. Aan de oever van het romantische meer van Bied, met een wit kerkje op het miniatuureilandje middenin, sloegen we tegen middernacht on der tamelijk verdacht gemanoeu vreer met schijnwerpers en .zaklan taarns onze tent op. Een paar hon derd meter verder lag de zomer-villa van Tito. Geen politieman of andere nieuwsgierige kwam die nacht en de volgende morgen poolshoogte nemen. HET schijnt achteraf enigszins overdreven deze voorbeelden aan te moeten dragen om een indruk te geven van de bewegingsvrijheid van de vacantieganger. Ik heb echter geconstateerd dat een groot aantal poteutiele Joegoslavië-bezoekers weerhouden wordt door de vrees, dat men daar als een soort vogelvrij verklaarde rondtrekt. "Waarom de legatie in Nederland dan zo vlot visa verstrekt, vraagt men zich blijkbaar niet af. Natuurlijk is Joegoslavië geen pa radijs. Er wachten u evengoed te leurstellingen als in een ander land. Het wcgenstelsel is in het Noord westen redelijk goed hoewel men beter alleen de hoofdwegen kan hou den maar behalve de autostrada naar Beograd biedt het meer Zui delijke deel verkeerstechnisch gezien weinig aanlokkelijke perspectieven. Een auto, althans een particuliere wagen, is nog steeds iets bijzonders op de weg, garages zijn schaars en een benzinepomp vindt men heel vaak op slot. Maar die benzine kost ongeveer 48 ct. per liter, dat is min der dan u in enig ander land behal ve het onze betaalt. Vrijwel alle bedrijven zijn eigendom van de staat en het meisje, dat uw hotelkamer schoon houdt, is dus eigenlijk een ambtenares. Toch is de hotelservice goed, met de persoonlijke inslag van een particulier bedrijf. In Opatij a (in de Italiaanse tijd; Abbazzia), de mooiste badplaats aan de Kvarner Rivièra, 8 km ten Noor den van Rijetia (Fiume). betaalden we m een overbodig-luxueus hotel met allerlei extra comfort ongeveer 9 gulden voor volledig pension. Maar De opera „Manon" is weliswaar niet Massenet's meesterwerk, maar ze heeft sinds haar ontstaan in 1884 steeds repertoire gehouden. Dat is zeer wel verklaarbaar, want het werk bevat een rijkdom aan elegan te, zangerige melodieen en er spreekt een innige en gevoelige lyriek uit, die ook in bet orchestraïe heel dik wijls tot uitdrukking komt. Donderdagavond heeft de Neder- Iandsche Opera na enige jaren Ma non weer eens voor het voetlicht gebracht en de wijze waarop dit ge schiedde viel zeer te loven. In de eerste plaats gaf het optre den van Frans Vrcons in de rol van Des Grieux de voorstelling zeer veel cachet. Zijn zingen en acteren ston den op een hoog peil. Het was een boeiende creatie, die deze tenor tot een kunstenaar van groot formaat stempelde. Louise de Vries vertolk te de titelrol, behoudens een soms vocaal minder geslaagd moment (soms had haar toonvorming iets ge- knepens) overigens zeer overtuigend en intelligent. In het vierde bedryf bereikte ze een prachtig hoogtepunt en kon haar prestatie met die van Vroons zeker op een lyn gesteld wor den. Wat onwennig bleek Gerard Holthaus zich zo nu en dan in de rol van Lescaut te gevoelen, maar hij zong deze in elk geval sonoor en met begrip. Christine (Pousette) Cora Canne Meyer (Javotte) en Gré Landzaat vormden een zeer te waarderen en semble en Siemen Jongsma, als graaf Des Grleux, Jan Voogt als de Mor- fontaine en Paolo Gorin als De Bré- tigny voldeden over het algemeen genomen goed. Een zeeT aantrekkelijk element bij de opvoering was zeker het orkest; het produceerde onder leiding van de begaafde dirigent Charles Bruck een voortreffelijk geacheveerde klank, die deze fijnzinnige partituur prachtig tot haar recht deed komen. Ook het koor en het ballet ver richtten uitmuntend werk en de Mise en scène van Abraham van der Vies en de décors en costumes van Gerard Hordijk verleenden het ge heel heel dikwijls veel fleurigheid en kleur. De volle schouwburg heeft aan haar ingenomenheid met veet bijval uiting gegeven. H. v. BORN TOKIO. Japan wenst zijn in voer uit Indonesië, in het bijzonder wat betreft hout, ijzerets, suiker en rubber, uit te breiden. Het zal daar om een handelsmissie naar Indone sië zenden om tot verdere econo mische samenwerking tussen beide landen te komen. <*r- Wrj Voor de vogelvrienden heeft het jaar drie hoogtepunten: de broed tijd en de tijden van het komen, en het gaan der vogels, dus de voor- jaamrek en de herfsttrek. Be voorjaarstrek neemt in ons land nooit zulke grootse vormen aar. als de najaarstrek; niet alleen dat er veel minder vogels terugkeren van de vaak verre en gevaarlijke reis, maar bovendien is de richting waarin de vogels dan in het alge meen vliegen Noordoost, zodat vele van. die gevleugelde reizigers ons land letterlijk en figuurlijk links laten liggen. In de herfst verkeren wij daarentegen in een bijzonder gunstige positie voor het waarne men van de trek; de vogels vliegen dan in Westelijke of Zuidwestelij ke richting, zodat een groot deel van de uit de Scandinavische en Baltische landen, uit Noord-Rus land en Siberië komende vogel- massa's ons land passeert. Vroeg of laat stuiten deze vogels op de zee en daar de meeste trek kers er een afkeer van hebber, grote watervlakten over te steken, buigen zij bij de kust gekomen iets af van hun oorspronkelijke rich ting om de kustlijn te gaan vol gen. en zo af te zakken naar Frankrijk, Portugal, Spanje of ver der nog, via Gibraltar naar tro pisch- en. Zuid-Afrika. Een deel van het trekkershair vliegt echter de Noordzee over om in Zuid- Engeland en Zuid-Ierland te gaan overwinteren. Nu, in deze weken, is de grote najaarstrek weer in volle gang en De kleindochters van deze dames verlangen naar een modem Ver maakscentrum 9IIUIIHÜÜllltHtlliflUiRIUlLirnnillli!ln.lli -l mauw Wk. KMI» wiilil» Het eerste Jeugdconcert van het Philharmonisch Orkest had bijna moeten worden uitgesteld, doordat Flipse plotseling ziek was gewor den. Om echter teleurstelling te voorkomen had hij toch „even" het bed verlaten zodat het concert door gang kon vinden. Uiteraard was de toelichting op de te spélen werken iets meer sum mier dan gewoonlijk, maar de uit voering ervan was daarom niet min der. Direct al kwam Berlioz' ouver ture Benvenuto Cellini boeiend tot klinken en kreeg Weber's Auffoxde- rung zum Tanz, een fraaie door zichtige vertolking. Terecht bracht Flipse op deze middag, die met Fin- landia van Sibelius werd besloten, ook de ten onrechte weinig uitge voerde Slavische Mars van Tschai- kowsky ten gehore, een krachtig melodieus stuk. dat dirigent en or kest alle recht deden wedervaren. Even als de vorige jaren, bleek ook thans weer de belangstelling voor deze concerten groot te zijn. De Koninginnekerk was geheel be zet, en de jeugdige toehoorders luisterden met grote aandacht en uitten nun ingenomenheid met dtt aantrekkelijke musiceren in veel applaus. H. VAN BORN Dansers aan de Adriatiscke Zee lïlWff jrffiVMm'IWK men kan het ook veel bescheidener doen, kamperen en bijv. in een res taurant eten; een maaltijd: 2.50, dranken: dubbeltjes- en kwartjes- werk. DAN is er nog de Putoik, het offi ciële toeristenbureau, dat geïn formeerd is over alle mogelijke en onmogelijke kwesties, met haast Amerikaanse efficiency werkt en be schikt over een zeer voorkomende vele talen sprekende staf. Over de taal hoeft men zich, in Sloven ie al thans, niet erg bezorgd te maken: de meeste bewoners en vooral de leden van de oudere generatie, ver staan en spreken Duits, aan de kust ook Italiaans; in de hotels en derge lijke établissementen kan men meest al met Engels en Frans terecht. De afstand van Nederland tot de Joegoslavische N.W. grens is niet veel groter dan AmsterdamNice. Wie met alles op één kaart wil zet ten, kan zijn basis kiezen in de om ringende landen: Italië of Oosten rijk en vandaar uit een korte trip door Joegoslavië maken. Slovenië is dan het meest voor de hand lig gende gebied cn een circuit van slechts een paar honderd kilometer leidt van de bosrijke Julische Alpen, via 't oud-moderne Ljubljana langs het merkwaardige Karstgebied met de grotten en onderaardse rivieren van Postojna naar de weelderig be groeide Adriatische zeekust. Zelden vindt men binnen een betrekkelijk: klein gebied, zo'n rijke staalkaart van toeristische evenementen. Boven het oude centrum van Ljubljana uit toren de Grad, de middeleeuwse burcht, die nu bewoond wordt door arbeidersge zinnen. Nee, met die Rotterdammers rondwandelen door de zanderige wederopbouwwoestenij is geen hap je geweest eind September begin October 1952- De Blitse rekenaars zonden een koerier per arreslee om ons gelukkig te maken met het bericht, dat het in geen tweeëneenhalve eeuw zo koud. za nat en zo winderig was geweest in Rotterdam en dat men zwembaden had aangetroffen met ingevroren badjuffrouwen: zoiets is niet leuk, net zo weinig leuk als met hupse, onverwoestbare Rotterdamse o.v.d.- ers rond te klauteren van bouw put tot bouwput, want je legt het in snelheid bij ze af. Bij het diepzinnig ontworpen win kelcentrum liepen al die viermaal- meerderjarigen mekaar te knijpen: „Weet je nog?, toen Willemientje gekroond werd? Wat had die Fouts- ma de boel hier mooi gemaakt! Elk huis een lap fluweel, elk raam een tapijtje, elk dakvenster een vlag. elke kruising een erepoortje met draperieen met veel gouden kwas ten, koorden, franjes, sterren..., weet je nog?"... Roep dan zulke, elkaar met her inneringen opwindende o.v.d.-ers niet achterna, dat ze goed. moeten bedenken, dat het Toen de rijke, blije tijd was, want dat is èn niet waar èn onbillijk, want het was de tijd, dat je voor 35 cent of twee kwartjes per week op een fabriek kon komen werken met 1 gulden gratificatie met Nieuwjaar en de boodschap, dat als je het volgend jaar, als je 15 werd en drie of vier kwartjes per week ging ver dienen, je je gratificatie verspeel de „En toch hadden wij per stuk meer lol in ons leven dan tegen woordig jullie met 2'n allen bi) elkaar'-, roepen de o.v.d.-ers ach terom, en zij houden, de scharnie ren van hun kaken vast van het lachen om rode Teun die Lamme tje Groen op stelten zette, - om de vetpotjes-hos in de Keerweerlaan en om. de oranje pantalon van moeke Zoetebier „boven" het Wal halla. Moeke Zoetebier klom d'r ramen uit en sprong van boven af in de wachtende Jan Fleïzier jan- toerlesjoer met haar beentjes door de vloer. Zij moet zich voortbe wogen hebben op Francquïpslen, zó degelijk... Moeke Zoetebier deed in haar tijd jubelende rondritten met vrien den en magen, hongerige en dor stige magen. Aan het begin van de rit hield zij twee knipbroden van. 9 cent van de fijne bakker Peterse tegen haar machtige boezem ge prangd en niet eerder mocht er gesmikkeld en gesmakt worden vóór de magere landauerknol het gesmeerde kappïe had gekregen en iedereen „effe stil" was geweest, want moeke Zoetebier wist hoe het hoorde - ..alle ete begint met bidde, al ben-je nóg zo dronkend", was een harer, ordeKevende pret- prïncïpes. „Weet-je nog, dat moeke eens-op- 'n-keer om het hardst gerejea heb met de sjokoladewagen?" giebelt een der o.v.d.-ers. Of ze het nog weten! Ds sjoko ladewagen alias de zespyper alias de dievenkar met achterin- en ach teruitgang en twee zitplaatsen voor de handhavers van het oubollig gezag van omstreeks 1900 was een. soort zegekar van het Recht, .Een kar die haar klanten rammelend vervoerde van-huis-naar-galg via de Noordsingel. Moeke Zoetebier heeft eenmaal met een juichend volgeladen doorzakkende landauer om het hardst gereden met deze officiële boosdoeners-calèche en zij heeft het gewonnen. Onder de poort van het nog nieuwe gerechts gebouw heeft zij toen en aan alle rossinanten en aan de gekarabijnde veldwachters rauwe wortelen ver strekt, rauwe wortelen, en een kom metje boerenjongens. De afgebeul de paarden waren verstandig; die namen èn de wortelen èn de boe renjongens tot zich, maar de veld- ■achters alleen maar de ...boe renjongens. De boeven in de kar kregen niks. Want moeke Zoetebier was ordelievend en hield niet van „geintjes waar je kwaad mee kon" dat was trouwens da roem en de roep van haar florissant bedrijf in de Zandstraat en deszelfs filiaal op de Dijk. In het laatste hing een groot deurkarton, dat spottend met de vele Rotterdamse opschriften van „English Spoken", „On parte francais" en .Man spricht Deutsch" komisch annonceerde in krijtige hanepoten „English Love", „Amour frangais", „Deutsche Liebe", het geen volgens onze onvolprezen, strenge meester niet onaardig, vrij taalzuiver en politiek een vondst was, waar men in het Vre despaleis meer aan zou hebben dan in dat wonderlijk gerenommeerde zeelieden-kwartier. Wij gaan ver der, wie volgt?"... Zeeliedenkwartier. Onze o.v.d.- ers draaiera een rondje tussen de sobere Waalse kerk met 'r Rich- ter's Baukastentorentje. het nieuwe sjieke Schotse kerkje, het Ooghj- öersziekenhuis met smok-randjes het Leger des Hells-casino. „Moet het hier komen?" vragen zij verbaasd, en zij schudden hun resp. eerwaardige hoofden. „Jr. jóh". spot de oudste, „omdat dit de enige hoek in Rotterdam is ir het ,.On parle francais", en het „English spoken" nog opgaat, en als ze je een blauw oog slaan ben je zó bij dr Flieringa, en als je oprecht berouw krygt dan maar naar de Hallelujahoeder!" „Nou je 'n 'et zegt, zeien de an deren, „misschien heb dat er ach ter gezeten. Maar moeke Zoetebier loopt blauwe plekken op als ze hier moet rondzwieren!" en hij bedoelde het plastischer dan het klonk. Mnar moeke Zoetebier is niet meer. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft het volgende telegram ver zonden aan het Britse Rode.Kruis te Londen: „Diep ontroerd door het spoorwegongeluk in uw land. be tuigen wy uw vereniging al ons medeleven en onze beste wensen voor het welslagen van de pogingen om bijstand to verlenen en het leed te verzachten." De grote trek is begonnen. De trekkers hebben zich in grote groepen verzameld. de vogelvrienden hebben het er druk mee. Het trek-waamemen te een liefhebberij, die vooral de laatste jaren zeer in zwang is. Geen wonder, want het is een in teressante en gezonde sport, waar in practisch iedereen, die graag buiten, in de natuur verkeert, veel pleizier kan vinden. Men moet er echter niet tegenop zien vroeg op te staan, want de grootste vogel- drukte heeft gewoonlijk plaats in de eerste uren na zonsopgang. Een rechtgeaard trekwaarnemer zorgt er dan ook voor bij het krieken van de dag in hei veld te zyn, het liefst nog aan de kust. In vergelijking met vroeger Is er tegenwoordig al heel wat over de vogeltrek bekend. Veel hierover is men aan de weet gekomen door het ringonderzoek. hebt waar schijnlijk al eens iets over dit rin gen van vogels gehoord of gele zen? Jonge vogels in het nest en ook oude vogels, die speciaal voor dit doel op de ^trek in netten wor den gevangen, 'krijgen een Echt aluminium ringetje aan de poot en worden dan, na geregistreerd te zijn, weer vrijgelaten. Op het rin getje is een nummer en een. adres aangebracht, zodat zo'n ge ringde vogel dus individueel ken baar is geworden. Wanneer zo'n vogel later dood of levend weer in mensenhanden komt, wordt het mogelijk met zekerheid enkele zaken betreffende het dier te we ten te komen. bijv. welke richting hij volgde op de trek, welke af stand hij aflegde en soms ook hoe lang hij er aver deed, waar "de vogel broedde of waar hij over winterde, enz„ enz. Zo weet men thans, dank zij vele „terugmeldingen", met zeker heid, dat de in de herfst zo mas saal bij ons doortrekkende vinken afkomstig zijn uit Noorwegen en Zweden en dat zy voor het me rendeel de Noordzee oversteken om in Engeland en Ierland de winter te gaan doorbrengen. Ook heeft het ringonderzoek uitgewe zen, dat de meeste spreeuwen, die over het Noorden en Westen van ons land trekken, afkomstig zijn uit Noord-Duitsland, het Baltische gebied, Finland en Zuid-Scandina- vië, en dat deze vogels eveneens naar Engeland en Ierland doorgaan om het barre jaargetij te ontvluch- Waarnemers van de trek op hun. post. ten. Zoals bleek zijn er ook onder de leeuweriken, roeken en kauw tjes vele „Engelandvaarders". Of de vinken, spreeuwen, enz., direct zee-ingaan als zij aan de kust komen of dat zij afzwenken en de kustlijn gaan volgen om later, verderop, de oversteek te maken, hangt af van verschillende omstandigheden, waarbij vooral de windrichting van groot belang is. Is de wind Oost o? Noordoost, dan schijnen de omstandigheden byzon- der geschikt te z,jn voor trek over zee; de in een breed front vanuit het binnenland op grote hoogte aanvliegende vinken en spreeuwen bijv. steken dan zonder aarzelen zee-in. Bij wind uit het Zuiden of Westen wordt de zeetrek echter sterk onderdrukt; de vogels gaan dan de kustlijn volgen om eerst op een plaats, waar de kust al te ver afbuigt van hun voorkeursricfctmg, de overtocht te wagen: soms ge beurt dit pas in. Frankrijk, bij Kaap Gris-Nez, waar het Kanaal het smalst is. Bij deze voor zee- trek ongunstige winden komt de afkeer der landvogels voor brede watervlakten trouwens reeds in het binnenland tot uiting. o.a. aan het IJsselmecr, waar de vogels zich dan op sommige plaatsen duidelijk uit hun koerg laten dringen. Bij zonder ingewikkeld is het trek- beeld op die dagen vooral in het gebied der Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, waar veel vogels, vooral vinken, doo~ de zee gaten van hun oorspronkelijke richting afgeleid worden en soms ver landwaarts terecht komen, zoals bleek toen nabij Den Haag geringde vinken bij Antwerpen werden teruggevangeu, SIMON DE WAARD.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5