Was Canaris doodvonnis Franse vakverbond politieke moord? Hoe worden ze vrij? HET ROTTEEDAMSCH PAROOL' Hertog weigerde zijn gestolen schilderijen terug te kopen Duitse rechter moet oordelen over vraag van recht of onrecht van Hitler-regiem Onderzoek bevestigt tot nu toe Zinns verklaringen Ook voor de Benelux hoge autoriteit? Stel de Westelijke defensie op wereldbasis m WAT VOOR WEER? Rustig en fraai weekeinde Dodencijfer tot 110 gestegen ONDERGRONDSE" IN W. -D UITSLAND Interessant Vlaams voorstel: Comité protesteert fel tegen de Nederlandse concurrentie Wereldrecord vasten brengt een ton op Fraai herfstweer Britse vliegtuigen voor Egypte? NIEUW FRANS VOORSTEL Europa zou minder moeten steunen op Amerikaanse h ulpverlen ing FRANS POLITIECHEF GESCHORST „Kijkgeld" niet f 30.— per maand, maar f 30.- per j aar 12e Jaargang, no. 240 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - AbDnn.prijs: per week ƒ0.47 pei' kwartaal ƒ6.05, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEMMMEK Zaterdag M Uitgcw« N.V. De Nieawe Pers - Possgiro 398644 Bankier-. Amsterdcrmsehe Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vrie* Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf PARIJS. Le Leap, de secreta ris-generaal van de communistisch georiënteerde C. G. T. heeft rich Vrijdag by de politie aangegeven. Hij is naar de gevangenis van Fres- nes overgebracht Le Leap is één van de militante communisten dié door de politie sinds de razzi's van Woensdag wor den gezocht. Hij wordt ervan be schuldigd. geiracht te hebben, het moreel van het Franse leger te on dermijnen. (Van onze correspondent) BONN. Op het ogenblik wordt in München een merkwaardig proces gevoerd. Hier moeten zich verantwoorden de heren Huppenkothen en Thorbeck, voor bet aandeel, dat zy indertijd hebben gehad in de ter dood veroordeling van admiraal Canaris en een aantal andere tegenstanders van Hitler. Walter Huppenkothen was „SS-Standartenlührer" en „Regie- TUngS'Iirektor im Reichssicheheits Hauptamt" te Berlijn. Thorbeck was SS-r echter. ïa 1944 al kreeg Huppenkothen opdracht, zich bezig te houden met een. inleidend onderzoek tegen admiraal Canaris. Canaris was hoofd van de Duitse „Abwehr". de contra-spionnagedienst en beschik te in zijn functie over een zeer uitgebreide wetenschap op allerlei terrein. Canaris was een bekend tegenstander van het Hitlerregiem. Op 8 April 1945 kwam voor Huppenkothen de grote dag van de definitieve afrekening. In een soort bliksemproces, in opdracht van Hitier zelf gevoerd in het concen tratiekamp Flossenburg, waar Ca naris na de aanslag van 25 Juli op Hitler was ondergebracht, eiste hij de doodstraf tegen de admiraal, tegen generaal Oster. ds Bonhoef- fer en nog een drietal anderen, die het gewaagd hadden tegen bet Hitlefbewind te zijn, te denken en te handelen. Ds SS-rechtbank, die Huppenkothen's requisitoir beves tigde door tegen alie verdachten de doodstraf uit tc spreken, werd voorgezeten door Thorbeck. Drfe dingen hebben de Duitse rechterlijke instanties zich na de oorlog afgevraagd. Ten eerste: was een SS-rechtbank bevoegd, over Canaris en de zijnen recht te spreken. Ten tweede: werden de aan Canaris en zijn mede-verdach ten ten laste gelegde feiten bewe zen? Ten derde; als zij bewezen werden, motiveerden zij dan de doodstraf? In Februari '51 kwam Huppen kothen voor de eerste maal voor. Tegen Thorbeck was toen nog geen vervolging ingesteld. Die fungeerde slechts als getuige. Het O.M. bij de strafkamer van de Münchense rechtbank verweet Huppenkothen het mishandelen van gevangenen, het onder pressie: afdwingen van bekentenissen cn vooral het verlenen van hulp en steun bij het plegen van moord. De Münchense rechtbank veroor deelde Huppenkothen wegens de eerstgenoemde feiten tot 3 li jaar, maar sprak hem vrij van de ten laste legging voor zover daarin sprake was van moord. Die vrijspraak heeft een bijzon der tintje als men weet, dat zij werd geformuleerd door dr Mulzer, een der redhters van de betrokken kamer. Nu is die dr Mulzer niet zo maar iemand, maar hij is de man, tegen wie in het proces- DE BILT Het K.NJH.Z. deelt snede: In de afgelopen week- stond het weer in West- en Noord-Europa in het teken der depressies. Langs de Noordjlank van een krachtig .ge bied van hoge luchidruK boven de Oceaan trokken drie depressies via IJsland naar het Oostzeegebieddie ook itt ons Tend veel ttind en dage lijks regen of buien brachten. Aan deze periode van onstuimig weer komt nu echter een einde. Het hogedrukgebied namelijk op de Oceaan, dat geruime tijd niet van zijn plaats was gekomen, zette zich Donderdag in beweging en trok vrij snel naar Schotland, waar het vanmorgen was aangekomen. Welis waar neemt het nu iets in betekenis af, maar het is toch nog sterk ge noeg om morgen, wanneer het cen trum ervan dicht bij ons land zal üggea, aan de buien een eind te maken. Doordat ds bewolking cn de wind afnemen, zullen de temperaturen in de komende nacht flink kunnen dalen, plaatselijk misschien zelfs tot beneden het vriespunt. Men mag echter verwachten dat morgen over dag de zon haar verwarmende in vloed zal kunnen doen gelden, zo dat het weer, ondanks de vrij lage temperaturen, een aangenamer ka rakter zal hebben dan de afgelo pen week. Aangezien op de Oceaan de depressie-activiteit snel toeneemt en deze zich gestadig naar het Oos ten uitbreidt, ziet het er evenwel naar uit, dat op een rustig week einde een nieuwe periode van on stuimig weer zal volgen. Auerbach zoveel bezwaren werden ingebracht, omdat zijn politiek verleden nu niet bepaald smette loos was. Hij was voorzitter van de rechtbank, die Auerbach tot twee en een half jaar veroordeelde, een uitspraak, die de veroordeelde ertoe bracht, een eind aan zijn leven te maken. Diezelfde dr Mul zer riu was in het geval-Huppen kothen van mening, dat de be voegdheid van de SS-rechtbank van Thorbeck niet kon worden bestreden en dat dus Canaris c.s. in een rechtsgeleide en alleszins rechtmatige procedure waren ver oordeeld. Geen sprake dus van een in opdracht van de „Führer" uitgevoerde politieke moordt Het „Bundesgerichtshof" in Karlsruhe, de Westduitse Hoge Raad. heeft in buitengewoon scher pe bewoordingen de uitspraak van de Münchense rechtbank, voor zo ver zij zich baseerde op Mulzers formuleringen, vernietigd, en de zaak voor hernieuwde behandeling terug venvezen naar een andere kamer van. de Münchense recht bank. Opnieuw moet nu een Duitse rechtbank zich uitspreken over de laatste vragen van het nazisme. Was de Hitlerstaat een bewuste organisatie van het onrecht, een materialisatie an de willekeur? Of was Hitier de mcarnatie van het recht, die uit de volheid van zijn. bevoegdheden recht schiep bij iedere pas, die hij zette, ieder woord, dat hij sprak? Treinramp bij Londen: (Van onze correspondent) LONDEN. Het cijfer van de dodenlyst van de spoorwegramp by Harrow was gisteravond tot 110 ge stegen. in de loop van de middag bereikte men eindelijk het wrak van de locomotief van. de slaapwa genexpress nit Perth, die, zoals men weet, Woensdagochtend van achte ren op een juist van het station vertrekkende forensentrein was in gereden en zo de eerste phase van het ongeluk veroorzaakte. De voorzijde van de zware ma chine was geheel ingedrukt en de cr.bitie zo goed als verdwenen. Toen men bet stoffelijk overschot van de machinist had gevonden het werd in de cabine aangetroffen stopte men het bergingswerk. De technische dienst van de spoorwe gen stelde een nauwkeurig onder zoek in en nam tal van foto's. Een van de handen van de machinist rustte Op de rent. BONN. Het onderzoek van de Amerfkaans-Dnitse commissie heeft tot nn toe geleid tot bevestiging van de verklaringen van Zinn, premier van Hessen, over het bestaan van een. „ondergrondse organisatie, aldus meldt het West-Duitse persbureau >D.PJA. De Amerikanen zullen hun standpunt bepalen als het onderzoek' afgesloten is. De West-Duitse oppo sitie wenst te weten, of de organisatie ook gelden van de regering van Bonn heeft ontvangen. Fatemï Perzisch minister van Buitenlandse Zaken TEHERAN. Premier Mossadeq heeft dr Hoessein Fatemi benoemd tot Perzisch minister van Buiten landse Zaken. Fatemi volgt Hoes sein Navab op. die twee dagen ge leden zijn ontslag aanbood. (Yan onze correspondent) BRUSSEL. Zeventien mi nisters der Beneluxlanden negen Belgen, zes Nederland- ders en twee Luxemburgers gaan Dinsdag in Knokke's meest luxueuze hotel „La Re serve" om de tafel zitten, om. in vertrouwelijk overle'g, de problemen onder ogen te zien die zijn gerezen naar aanlei ding van de Nederlandse con currentie op de Belgische en Luxemburgse markten. In een speciaal aan de Benelux- moeiiijkheden gewijd nummer van het Antwerpse blad „La Métropole" doét de voorzitter van het Vlaams Het bondskabinet heeft veel van zijn vergadertijd besteed aan de kwestie. Een regeringsfunctionaris zeide, dat de regering het zou be treuren, indien thans, zeven jaar na de oorlog, zou blijken dat ge heime wapenopslagplaatsen aange legd en geheime ondergrondse groepen opgericht waren zonder voorkennis van de regering. Het was de regering een jaar geleden ter ore gekomen, dat in Beieren geheime wapenopslagplaatsen wa ren aangelegd. Zij had de zaak echter overgelaten aan de- regering van de deelstaat. Zij had echter pas eind September mededelingen in de zin van die van premier Zinn ontvangen. De „Bund Deutscher Jugend" had voor de internatio nale Pinksterbijeenkomst van dit jaar 10.000 mark ontvangen, even als andere jeugdorganisaties. De Bondsregering had geen redenen i aan te nemen, dat de B.D.J. éen neo-fascistische organisatie was. j Het Oost-Duitse persbureau A. D.N. heeft inmiddels een lijst mei namen gepubliceerd van personen, die in geval van oorlog door de door Zinn genoemde ondergrondse organisatie uit de weg zouden worden geruimd. Op deze lijst ko men o.a. voor; de West-Duitse communistische parlementsleden Mueller, Fischer en Renner en de Hessische minister van Cultuur Metzger (socialist). ,KUK, yumtG JAAR 'GELE DE Ar was hetnog de lantaarn opsteker, dte de verlichting in onze steden verzorgde", toont ir N. B_ Witte, de minister We deropbouw en Volkshuisvesting, de Haagse wethouders Luttervelt en Feber, bij de opening van de tentoon stelling .Vijf tig jaar wo nen". De heren Luttervelt en Fe ber hadden veel plezier in 'smi nisters demonstratiede lantaarn opsteker zelf bleef volmaakt on bewogen. BRIGHTON De Britse hypno tiseur Wafer heeft Vrijdag, na 73 dagen vasten, voor het eerst weer wat voedsel tot zich genomen. Hij verklaard een nieuw wereldrecord te hebben gevestigd. Het oude stond met 72 dagen op naam van de In diase fakir Burmah. De 30-jarige Wafer heelt sinds 28 Juli in een glazen, kubus gezeten en geleefd op Sodawater en cigaretten. Toen hij Vrijdag uit de kubus kwam. was hij wel zwak, doch kon zijn benen nog gebruiken. Hij woog nog 56.7 kg vergeleken bij 66.1 kg, 75 dagen geleden. AJs de honger te erg werd, ging hij over tot zelf-hypnose. Duizenden Engelsen hebben een shilling entree betaald om Wafer in zijn glazen kooi te zien zitten. Hij had met zijn gevast weddenschap pen tot een bedrag van 10.000 pond gewonnen, zei hij. Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Koude nacht met op vele plaatsen lich te, hier en daar zwa re nachtvorst en plaatselijk mist. Mor gen overdag droog en vrij zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot ma tige Noord-Oostelijke lot Oostelijke wind. 13 Oct Kon op 7 li m onder 17: u 51 m Maan op O u 45 w on der 16 v 1 m. HET 1VEKR VAN VANMORGEN 7 UVfc Max .tem c Weeral Station Weer Wind m/s Gisteren In 24 u. Oslo Onbew. W.N.W. 3 2 C 0 mm Stockholm Zw. bew. NR.W. 4 4 0.2 Kopenhagen Onbew. N.N.W. 2 5 Londen Onbew. Windstil 0 Amsterdam N.NAV. 3 5 1 1 Brussel W. J 3 Parijs Onbew. Windstil 2 Bordeaux N.O. Z Nice Zw. bcw. N.N.W.2 12 Warschau Nevel Windstil 4 Och. bew. W.N.W 4 6 FrankJurt Regenbui Windstil 2 0,6 Mtinchen Nevel N. l 4 S Zürlch W.Z.W. 1 12 Wenen Zw. bew. W.2 6 Economisch Verbond, de heer Del- baere hei interessante voorstel, een soort hoge autoriteit voor de Be nelux op te richten, - die de taak heeft de weg uit te stippelen waar langs de economische politiek der drie landen tot elkaar kan worden gebracht. Die hoge autoriteit zou dan uit ministers moeten bestaan, onder wie de economische aangelegenheden, ressorteren en terzijde moeten wor den gestaan door een adviserende vergadering, samengesteld uit par lementsleden der drie landen, die weer permanent contact hebben met de private economische kringen. Overigens is het 32 pagina's om vattende speciale Métro pole-num- mer een soort witboek geworden van tegen Nederland gerichte klach ten, waarin vooral de bedrijfstak ken, die zich onlangs in een comité van verweer in actie verenigden, het Nederlandse „dirigisme" op de korrel nemen en met veel cijfer materiaal trachten te staven hoe ruïneus de Nederlandse concurren tie is. Hetzelfde comité heeft aangekon digd Maandag door de Brusselse straten voertuigen met affiches te laten rijden, waarop slogans met soortgelijke strekking voorkomen, alsook uitlatingen van lager alooi. die de volke kond moeten doen. dat de Benelux van de ongelukkige Belgische bandelaren paria's maakt. Met die zich meestal per luxe automobiel verplaatsende paria's zal het nog wel loslopen, maar tn elk geval bewijst ook deze ongezonde agitatie dat de hele Benelux wel op zeer losse schroeven komt tc staan als er in Knokke niet enkele overal verstaanbare woorden wor den gesproken, die op zijn minst het klimaat verhelderen. George F. Kennen, de Amerikaan se atnbassadeur die van de Rus sen niet naar Moskou mocht te rugkeren. haalt rijn vrouw en twee kinderen, af op het vliegveld van Bonn. Mevrouw Kennan en de kinderen kwamen met een Amerikaans vliegtuig uit Moskou. Tot Berlijn werd het toestel door Russische vliegers gevlogen. LONDEN- Engeland zou van plan zijn. aldus meldt A.F.. om sommige militaire goederen voor Egypte beschikbaar te stellen sis een nieuwe stap ter versterking van de betrekkingen tussen de twee landen. Enkele lesvliegtuigen. mo gelijk enkele straalvliegtuigen en. misschien een beperkte voorraad wapens zullen waarschijnlijk spoe dig vrijgegeven worden. Egypte heeft kort geleden verzocht het em bargo op wapens, te verlichten. Opheffing parlementaire onschendbaarheid van elf Franse communisten PARIJS, De Franse regering beeft de Nationale Vergadering verzocht de parlementaire onschend baarheid van elf communistische afgevaardigden op te heffen, ten einde hen te kunnen vervolgen we gens smaadschrift. Onder hen be vindt zich de 83-jarige directeur van het blaa ..l'Humanité". Ook is verzocht om opheffing van ae onschendbaarheid van de cutrmu- nistische afgevaardigde Maria Ra- bate. om haar te kunnen vervolgen wegens het aanvallen van een uo- litieman. Vijf kinderen gewond door slingerende vrachtauto RÏJSBERGEN Vijf schoolkin deren zijn min of meer ernstig ge wond door een zware vrachtauto met aanhangwagen, die in een bocht begon te slingeren en het trottoir opreed. Drie der kinderen werden met een hersenschudding en been breuken in het ziekenhuis opgeno men. twee kunnen thuis worden verpleegd. PARIJS. Frankrijk heeft het voorstel gedaan, de Noord-Atlantische defensiegemeenschap uit te breiden tot alle vrye landen van de wereld, zodat de kosten van de anti-communistische oorlogen in Korea en ïndo- China door de gehele vrye wereld gedragen kunnen worden. Dit voorstel is, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, vervat in een Frans memorandum, dat reeds op 22 September aan de veertien landen van. de NATO is voorgelegd. De anti-communistische defen.- Imorandum ten opzichte van de sielasten zouden volgens het me- i collectieve verdedigingsplannen morandum verdeeld moeten wor- van de V.N. de aanbeveling bevat* den over alle vrije volken ter j ten, dat de andere landen van wereld, na voorafgaande mutli-de Westelijke invloedssfeer een laterale onderhandelingen. De hui- gedeelte op zich zouden nemen ciige toestand is aldus, dat de van de reusachtige militaire uit- militaire oogmerken worden be- gaven, die thans door middel van paald na bilaterale onderhande- de Amerikaanse militaire en eco- lingeo tussen de NATO en de nomische hulpverlening worden aangesloten regeringen. Bovendien zou het Franse me- PARIJS. Frankrijk beleeft weer een politicschandaal. De Par ij se hoofdcommissaris Ballyot is op last van premier Piruiy geschorst. Een half uur later hield de politic twee mannen in een taxi aan, die een Ru bens eu een Raphael bij zich hadden, die gestolen waren van de hertog van Luynes, een nazaat van de Zon nekoning. Het bleek, dat commissaris Ballyot de hertog tienduizend gulden had willen laten betalen om zijn schilderijen terug te krijgen. De hertog zei, dat Ballyot verleden week bij hem was gekomen met nieuws over de meesterstukken die op 17 Juli waren gestolen. „Een van mijn beste tip-gevers heeft mij gezegd, dat hij uw schilde rijen binnen twen uur kan terugkrij gen. maar het zul u meer dan l.OOO.OOO francs kosten. Wij hebben in de politiekas niet genoeg", had Ballyot legen de hertog gezegd. Toen de hertog zei. dat zijn kunst schatten niet verzekerd waren en het hem nogal vreemd voorkwam dat gestolen goederen op die manier te ruggekregen moeten worden, had Bailyot geantwoord: „Maar als u hem niet geeft wat hij vraagt, zuh u ze misschien nooit terugkrijgen. Aan u de beslissing." De hertog weigerde dit bedrag te geven cn waarschuwde Finay die een onderhoud had met de minister van Binnenlandse Zaken, Ballyot werd onmiddellijk geschorst en een half uur later volgde de aanhouding van de twee verdachten. De schilderijen hangen zo lang in het Louvre. Intussen werd bekend gemaakt dat ter waarde van 10 millioen franc aan edelstenen, kunstvoorwerpen, wandkleden en Oosterse tapijten ge stolen zijn uit de woning van de be kende Franse vliegtuig fabrikant Jean Felix Amiot, Deze diefstal die Woensdagavond heeft plaats gevonden op minder dan twee mijl afstand van het kasteel van de hertog van Luynes in Dampierre. werd door de politie in verband ge bracht met de „Kastelen-bende". Deze bende heeft sedert 1946 on geveer 48 van de meest vooraan staande adellijke families in Frank rijk beroofd. Geen stukje van de sprookjesachtige buit van de dieven is óóit teruggevonden behalve de stukken die in Dampierre gestolen waren, cn die door de politie ook het werk van de bende genoemd wordt. Uit het verhoor van beide arres tanten in de politie niet veel wijzer geworden.Maar het laatste woord over deze vreemde geschiedenis is stellig nog niet gesproken. gefinancierd. Het Franse memo randum. zo verklaarden betrouw bare zegslieden, onderstreept, dat Europa in de koude oorlog' tussen Oost en West minder moet steu nen op de Amerikaanse gelden en materialen. De voorstellen ïouden noch de structuur, noch de taak van de NATO wijzigen, doch de gehele onderneming op een we reldbasis plaatsen. Naar verluidt bevat het docu ment tevens de aanbeveling, de Wes t e l ij ke verded i «i ngspl a n nen :Over te schakelen naar een sys- steem op lange termijn, hetgeen het enige middel wordt geacht om de kosten, verbondon 'aan het verwezenlijken en het handhaven van een krachtig eet verenigd from tegen Sowjet-agressie, draaglijk cc maken. 'S-GRAVELAND. Wij ver meldden Vrijdag, dat het „kijkgeld" voor de televisie vermoedelijk 30.— per maand zou bedragen. Deze informatie berustte op een vergissing. Het moet zijn f 30.— per jaar. EEN inzender laat ons weten, dat wij wel mooi en dierbaar over de kracht van de democratie kunnen schrijven: maar hij zou toch graag weten, hoe die mensen daar in het Oosten van ons werelddeel ooit vrij kunnen worden. Zij zijn immers hulpeloos jegens een overheid, die beschikt over alle wapens en gebiedt over alle ge wapenden, zij zijn ver lamd en machteloos door het verraad en de spionnage. die loeren in alle hoeken. Zij zijn buiten gevecht ge steld door een brutaal systeem, uit gerust met een perfect stelsel van registratie en administratie en met al Je middelen van de moderne tech niek. Wat kunnen zij doen? Welk perspectief biedt voor hen de toe komst? Nogmaals, hoe komen ze er ooit onderuit? Deze vraag, hoe actueel en bran dend ook, valt natuurlijk onmogelijk te beantwoorden. Zo het a] moeilijk: is. de dingen die achter ons liggen te doorgronden en te verklaren, hoe zon het ons of anderen dan gegeven zijn, de weg naar de toekomst precies af te bakenen'? De inzender heeft natuur lijk wel gelijk. In de totalitaire lan den baat de kracht der overtuiging weinig tegen het verraad van de buur man of het dienstmeisje; daar moet het sterkste karakter het afleggen tegen de kwellingen van het concen tratiekamp of de geweerlopen van het vuurpeloton. Het besef hiervan is wel geschikt, ons de boosheid en de gevaren van deze tijd te doen beseffen. Heerszucht heeft door alle eeuwen been bestaan en is voortdurend een bedreiging ge weest van de vrijheid. Maar de mid delen, waarmee vroegere tyrannieke systemen waren gevestigd en werden gehandhaafd, waren nimmer onfeil baar. Deze systemen werden bedreigd door tegenacties, door gevechten ach ter barricades, door samenzweringen. Er waren geen bevolkingsregisters, geen foto's, geen telefoons, geen auto's, geen machinegeweren, geen tanks. Iedere heerser „was zich toch wel de betrekkelijkheid en de gren zen van 2ijn macht bewust en hield er rekening rheé. Pas deze tijd leert ons dé perfecte dictatuur kermen, volkomen onscrupuleus regerend met de techniek, het kaartstelsel, het dos sier. In dit stelsel past ook het stre- I ven, de mensen tot één geïijk- j vormige massa te maken, kneedbaar als was. ER zijn sociologen, die deze ont wikkeling van zo fundamentele betekenis achten, dat zij ge- i neigd zijn een streep te zetten onder het tijdperk van de z.g. nieuwe ge- i sehiedenis. We gaac. zeggen zij, een j nieuwe periode tegemoet; een die zal j zijn gekenmerkt door de strijd vaa j de mensheid tegen massaficatie en perfectie. Zij vestigen er ook de aan- I dacht op. dat deze laatste verschijn- selen waarlijk niet alleen voorkomen in de dictatnurlanden. Ook in de Westelijke landen zijn ze merkbaar. Ook hier veroorzaakt de moderne techniek een zekere gelijkmaking van levenshouding en levensopvattingen, een gaan in de richting van de z.g, gestroomlijnde maatschappij. .En dan zien wij toch wel het sein: weest op Uw hoede! voor ons oprij zen. Wij nemen kennis van wat in de dictatuurlandcn geschiedt; laat ons beginnen met te waken voor onze eigen verworvenheden. Een van de middelen daartoe is het bevorderen van het eigen leven in kleinere krin gen. De noodzaak van bestuurlijks decentralisatie, van federalisme, dringt zich hier op, alsook die van. cultuurspreiding. Laat men pogen, in dit licht de regionale stromingen te zien. in het Zuiden, in het Oosten, in friesland» Dit is geen ontbinding, I maat versterking veeleer van dc een heid in verscheidenheid, die elke waarachtige democratie behoort te zijn. HOE komen ze er onderuit? Het is ondoenlijk, in deze verwarde tijd, waarin zich zo grote ver anderingen afspelen, vooruit te zien. Doelt dit mogen de vrije Europeanen rich wel bewust zijn. dat thans aller eerst reden is tot vechten om de eigen ziel. Zien wij kans, de techniek aan onze wil en onze morele opvattingen te onderwerpen, dan is er ook uit zicht voor de mensen in het Oosten. Want daar zal het geweld, dat men dc menselijke geest aandoet, zich toch in een of andere vorm eenmaal moe ten wreken. Hoe, valt niet te zeggen; maar niets is hier op aarde nu een maal bestendig. Ondanks alle perfec tie moet er eens een einde komen aan een systeem, dat berust op een permanent geweld aandoen van de menselijke geest. Het beste en trouwens ook het enige wat wij kunnen doen is. ons erfdeel te houden» door te geven, te versterken. Geknechten hebben zich vrijwel steeds zelf moeten bevrijden; doch laten wij hun uit onze volheid de geestelijke wapens kunnen schen ken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1