m v59é. C '4 a<;enda Cultuurtechnische werken van groot belang van ons land J Dordtse gevaar liad op Scliiedam geen vat Familie-avond C.J.M.V uit Oud-Mathenesse Wat er dit weekeinde in Rotterdam te doen was In September werd er weer goed gespaard Korfbalclub „Succes" liet zich door fel spelend A.L.O. de les lezen Huldiging bij „Excelsior" Schiedamse renners op de weg HBSS streeft naar de top DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB NEDERLANDSE BODEM MOET MEER OPBRENGEN Naar betere mogelijkheden voor agrarische bevolking 'eslaagde bijeenkomst liet zien wal samenwerking wel vermag Ir L. H. Bouwman Filmliga 't Venster zet seizoen in met Reno ir-progr amm a Hawaiianklanken zinderden en een spooktrein denderde door Odeon SCHIEDAM Weggevlogen Aank. kruideniersbediende Koeriersters 2 Maandag 13 October 1952 Voor de eerste maal dit seizoen Is het volledige korfbalprogramma af gewerkt, maar de stralende weersomstandigheden hebben geen inspirerende invloed kunnen uitoefenen op de prestaties van Succes; wel op die van Schiedam, die een goede wedstrijd met een 6—3 overwinning zag beloond. Succes stelde over de gehele linie teleur. De wedstrijd Schiedam—Mervvede was een boeiende partij met in eerste opstelling een gevaarlijk Dordts aanvalskwartet. Toch duurde het een half uur voor de gasten de leiding konden nemen na tevoren een straf worp te hebben gemist. De Schiedam mers kwamen In deze periode eveneens raak voor de korf, doch hun schot was minder verzorgd. Ook zij misten een strafschop, waaruit de gelijk maker had kunnen ontstaan. Dat deze gelijkmaker niet lang op zich lie* wachten, dankten de roodzwarten aan een gelukkig toe val, waardoor L. v, d, Kraan de bal in vrye positie onder de korf tn handen kreeg en de op zichzeif moeilijke scoringskans feilloos be nutte. Tot dat ogenblik zag het er met naar uit, dat de thuisclub een overwinning zou behalen, maar na de wisseling, bleek alras. dat Schie dam een meer homogene ploeg be zit dan Merwede. De Dordtse aan val kwam slechts een enkele maai in actie en was de bal weer snel kwijt. Bovendien liet het nieuwe aanvalsvak een verrassende tactien. zien. Het werd 21 door D, Ver meulen na goed onderscheppen van het middenvak liet het nieuwe daarna kalm op grote afstand en schoot feilloos in. De tweede helft werd aanvanke lijk door de Schiedammers te kainj, ingezet. Niettemin vergrootte mevr. H. VerschoorBruggeman de voor sprong tot 41, maar na een half uur werd het 42. In eerste op stelling waren weer de Dordtena- ren het gevaarlijkst voor de korf terwijl de Schiedam-aanval maai moeilijk de korf kon vinden. Het werd 43 en de gelijkmaker zat al in de luc; t toen door een felle re actie van G. van Hoewijk op een te traag uitspelen de bal in handen Van L. v. d. Kraan werd getikt, die niet draalde de stand op 53 te brengen, In de laatste phase doelde Schiedam er lustig op los, maar slechts één van de vele schoten trof nog doel. J. v. d. Tuuk bracht deeindstandop 6—3. Succes heeft zich laten overrom pelen door een fel spelend A.L.O. In de eerste helft ging de strijd gelijk op, maar de blauwwitten wisten de kleine kans niet te benutten, die hun werden gebodan. Op minder fraaie wijze kwam A.L.O. een kwar tier voor het verstrijken van de eer ste helft met 1—0 voor. Nog voor de rust bracht A. W. A. Viet je de stand echter in evenwicht (11). Een mis verstand in de verdediging kwam onze stadgenoten na de pauze op een doelpunt te staan en een strafworp Advertentie t.M.) En als U geld nodig heeft dan behoeft iedereen hef toch niet aan Uw gordijnen te zien. Heldere, maar vooral hele gordijnen geven U het pret tige gevoel dat elke buur vrouw rustig naar Uw gordij nen mag kijken en hoogstens zal kunnen zeggen, dat U er maar Weer knap bij zit. En zulke krappe gordijnen koopt U nu, 80 cm. breed ecru. Dit zijn gordijnen voor al onze klanten en als U 90 of 95 ct. per meter hebt be taald, dan kunt U het nie mand kwalijk nemen, want dit is een abnormale aan bieding. Dinsdagmorgen om 9 uur koopt U deze vitrage 80 cm. breed per meter Op onze beddanafdellng verkopen wij gekleurde Parallen lakens, grote 2-persoons maai. 175x225 cm. mm QQ voor 7.09 WINKELCENTRUM BINNENWEG bezorgde A.L.O. hierna een 3—1 voorsprong. In 3e opstelling viotiö het beter m de Succes-gelederen, maar verder dan 3—2 door A. Kuse- ier hebben de aames en heren het niet kunnen brengen. De reservetwaalftallen moesten al le het onderspit, delven. Succes 2 heeft zich tegen Unicum 2 nog met kunnen herstellen en leed zjj het een. geflatteerde 4—0 nederlaag. Schiedam 2 verloor met dezelfde cij fers m Rotterd m van Actief 4, welk resultaat ook tegenviel. Succes b zag zich op het nippertje een ge lijk spe' ontgaan en moest met 43 de eer laten aan Spangen 5. De junioren Van. Schiedam doen het daarer vegen uitstekend. Zij boekten hun 4e overwinning in suc cessie. Met 20 werd gewonnen van Spangen. D in Rotterdam, De Succes-jumoren verloren aan hut Lange Pad met 4—2 v$n Won A. Hogenwerf uit de trekkerij een kwart eeuw in dienst In het grote bedrijf van de me- taalbuizenfabriek van „Excelsior" aan de Buitenhavenweg kwam men Zaterdagmorgen bijeen in de cami- ne om daar een van de werknemers, de heer S. Hogenwerf te huldigen. Deze jubilaris, die deze morgen zijn vrouw maar eens had meegenomen, diende het bedrijf een kwart eeuw in de trekkerij. De directeur van „Excelsior", de heer W. Bamberger, noemde de heer- Hogen werf een voorbeeld voor zijn collega's in het streven om de po sitie van het in de laatste jaren zo sterk gegroeide bedrijf tc ver stevigen. Voor in deze periode, nu de Duitse concurrentie op de we reldmarkt steeds sterker wordt, zal men de toewijding van allen die in het bedrijf werkzaam zijn, har a nodig hebben. Ook de baas van de trekkerij, de heer De Jong,* de heer Van dar Linden van de fabrlekskem, colle ga Druppes, ir Platschart, bedrijfs leider en de voorzitter van de per soneelsvereniging, de heer van Boe ren, voerden het woord en kwamen geschenken aandragen. Allen roem den zij het vakmanschap van jubi laris Hogenwerf, noemden zijn cri- tische instelling t.a.v, van veel za ken, maar vergaten ook niet te ver melden dat dit laatste altijd in op bouwende zin was en dat de colle gialiteit groot was, hetgeen trou wens door de grote belangstelling Zaterdagmorgen wel werd bewegen. Bij de zevende competïtierlt van de R.C. „Schiedam" werd gereden naar Hoek van Holland. Voor Maassluis slaagden twee nieuwelingen er m weg te komen, maar voorbij Maassluis wer den ze weer ingelopen door drie ama teurs. Deze vijf zetten hun ultiooppo- ging door en Jn Hoek van Holtand be droeg hun voorsprong rt 1 km. Op de terugweg werd ondanks de tegenwind een hoger tempo gereden, zodat twee renners moesten lossen. De voorsprong van de overige drie bedroeg op de eind streep enige minuten. De uitslag was; Amateurs; 1. J. Hoefnagel I uur 37 min.; 2 .J. Valwerk: 3, B. Smallegan- ger: 4. 2W. Letterman. Nieuwelingen: l. E. Egglnk l uur 37 min.; 2. L Schoonderwoerd; 3. W. v. d. Heiden: 4, M. Scha'kwyk; 5. H. Drok; 6. H. Meder; 7. Jongerkrijg; a. Kany; 9. J. Vos. PPSC ""'ERLOOR EN WON Het eeioie elftal van PPSC ver loor Zaterdag van Unicum de strijd met 3—0, nadat men met de rust een 01 stand noteerde. De wed strijden. van het tweede en derde elftal werden resp. afgebroken en uitgesteld. De a-juniores wonnen met 2—1 van Fortuna, de B-juniores verloren met 3—1 van MVV in Maasland. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: „Rembrand", Rembrandtlaen 5. Bellen by ongeval: G.G. en G.D. Tuin!aan 89. Telefoon 69290. Opera: 16 October, Passage-theater, 8 u: Kath. Kring Italiaanse Opera met „Rigoietto". Films: Passage, 2, 8 uur: Starlift ("elke leeft Monopole» 2, 7, 9 uur: Singing Guns. Bijeenkomsten: 14, 15, 16 October, Musis Sacrum, 2 uur: Viering 6-jarig bestaan plaatselijke afdeling Alg. B. v. Ouden v. Dagen. 14 October, Maison Westhuis, Waranda, 7.30 uur: Bijeenkomst Voormal. Verzet en Ver. Ex-Poli tieke Gevangenen. Vertoning film „Walvis in zicht". H.B.S.S. heeft getoond dat de gooi naar de bovenste plaats op de rang lijst dit seizoen serieus gemeend is. Werden tot nu toe slechts kleine overwinningen behaald, Zaterdag kreeg Sunkght een gevoelige 4—1 nederlaag te incasseren. Van het begin tot het einde heeft H-B.S.S. de toon aangegeven, al waren er wel eens momenten waarbij Sun light flink in de aanval was. De 2ege is eigenlijk gesn moment on gevaar geweest. De ruststand kwam met 2—1 voor H.B.S.S., nadat de Schiedammers met 2—0 hadden voorgestaan en zelfs een derde doelpunt niet zagen toegekend, hetgeen wel juist gezien was van de scheidsrechter omdat een speler gehinderd werd. Na de rust een fel aanvallend H.B.S.S., aangemoedigd door de talrijk mee gekomen supporters. Succes kon niet uitblijven en regelmatig werd de score opgevoerd tot 4L Dat de uitslag niet groter werd, dankt Sun light voornamelijk aan het goede werk v n doelman de Graaf. Het tegenpunt ontstond uit een tamme aanval, waaruit de linksbinnen van de zeepmenscn onverwachts kon scoren. De uitslagen van H.E.S.S. luiden'. Sunlight—H.B.S.S. H.B.S.S. 2— Ornas 2 4—5; H.B.S.S. 3—G.T.B. 2 2—3 (gestaakt); Ingulinde 2H,B. S.S, 4 1—1; The Red Stars 2—H.B- S.S. 5 01; Leonidas alH.B.S.S. al 00; Zwaluwen V. b3H.B.S.S. b 24; Saturnus c—H.B.S.S. c 1—2. GTB-HCSZ 1—0 GTB 1 behaalde tegen KCS 2 een be nauwde 1—0 overwinning. De geelzwar ten zijn vrijwel de gehele wedstrijd in de aanval geweest, doch pech en te doorzichtig spel belette GTB dit in doetpuntenn uit te drukken. Direct na de rust ontstond bet enige doelpunt. De rechtsbinnen was naar buiten ge zwenkt en nadat hy zich had vrijge- 3peeld, kwam de bal goed voor het doel, waar de rechtsbuiten geen fout maakte en keihard inschoot (10). Wel probeerde HCS 2 het spel te ver plaatsen. doch de verdediging had zich goed opgesteld en bleef zodoende de si tuatie meester. Er ontstonden hachelijke momenten voor bet doel der gasten, die met kfmst- en vliegwerk hun doel voor -verdere doorboring behoedden. In de plaatselijke ontmoeting tussen HBSS 3—GTB 2 liet de scheidsrechter de wedstrijd staken, nadat een der spe- 2020. Met een handige zwaai klimt de vreemde man aan boord van da „Vrijheid". Hy ziet er stoer genoeg uit en is helemaal dik behaard, doch tevens erg klem van gestalte Nog ahyd zegt. hy niets, maar kijkt n leuwsgierig om zich heen. Rob vaart nu naar de tweede overlevende en hijst ook die aan boord. Nu merkt Rob nog. iets vreemds: deze kerels hebben ook geen oren! Voorzichtig leg den Rob en Frank de bewusteloze, geholpen door zijn lotgenoot, op het dek neer Dan neemt zyn makker een spuitje, dat hij uit zijn gor deltas haait, en spuit hem daarmee iets in öc mond. Na enkele ogenblikken begint de dren keling weer regelmatig te ademen en dan opent hij de ogen Rob en Frank, kijken oplettend toe. Wat moeten zij beginnen met deze vreemde wezens, die natuurlijk een heel andere taal: sprekenals zij kunnen spreken tenminste, want tot nog toe hebben zij geen mond open gedaan. iN het vlakke en kale land van het Oostelijke mondingsgebied van de Bern, tussen deze rivier en de Laak, concreter om schreven de omgeving van Bunschoten en Spakenburg en een gedeelte van de gemeente Hoogland, met in het Zuidwesten nog een gedeelte van Baarn, is onlangs een ruilverkaveling ter grootte van bijna 5000 ha. tot stand gekomen. Het was een groot cultuurtechnisch werk, dat door een betere perceelsindeling, waterbeheersing en ontsluiting een bijdrage van niet te onder schatten betekenis is geweest voor de ontwikkeling van dit gebied. DWS 3-handbal deed het uitstekend De enige competitie wedstrijd welke DES gisteren te spelen had. was die van het derde hCTenelftal, Deze DV/S- heren hebben zich behoorlijk van hun taak gekweten, want met niet minder dan 10—2 werd Dynamo 4 onder de voet gelopen. Het derde -elftal doet het lang niet slecht in deze klasse, gezien de twee achtereenvolgende overwinningen, Het eerste dames-elftal speelde Inder daad met de Meeuwen-dames en be haalde dan ook een grote overwinning op dit Rotterdamse elftal. Da cijfer* zijn echter niet van belang, daar het geheel als een oefenwedstrijd bedoeld was. Het tweede herenelftal van DWS on dervond veel meer tegenstand, zodat de uitslag 5 voor DWS 2 een goed re sultaat genoemd kan worden. De twee de-klasse „Meeuwen" Is altijd een las tige tegenstander, waar ieder elftal ter dege rekening mee dient te houden. Volgende week wacht DWS een zwaar competitie-programma, zodat deze elf tallen alvast een goede oefening heb ben gehad. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, z, van C. P. P. van Heusden en A. A. van Tol; Dirk A., z. van A. Bontenbal en A. C. Overbreke-, Leendert, z, van G. F. L. Ophoü en F. v. d. Gaag. Overleden: L. C. Krijger, 74 J., vr. van P. de Graaff; J. Comdisse, 84 J„ we duwe van B, van Zwienen. Merkreüon: Ulo rakontos al ni Ion pri Alfred Nobel. La temD estas konata, sed dam Jnteresa, Vera esperantisto regele vlzitos la kunvenojn. Zaterdagavond waren de leden van de Jeugdclub van de CJMV „Ouö- Mathenesse" met ouders en vrienden hijeen in „Irene" om daar hun familie-avond te houden. De avond werd geopend door de voorzitter van de Jeugdclub, G. v. d. Zalm, die alle aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de wykpredikant, ds J, Gras, jeugdouderling L. Elderhorst en de heren H. Meyers en P. Plaisier, resp. voorzitter en secretaris van de Federatie der Schiedamse CJMV. De jeugdclub is nog maar een jonge vereniging, maar er kan nog heel veel gebeuren. Zowel de leden ais het bestuur slaan de handen aan de ploeg en met elkander maken zg een goede club. Oorspronkelijk was het de bedoe ling geweest om deze avond te laten vuüen door de leden zelf. De pro blemen waren echter zeer groot Daarom nodigde het bestuur van de Jeugdgroep de CJMV Toneelgroep ODG uit, die direct bereid werd gevonden haar medewerking aan deze avond te geven. Het was een stap in de richting 'van meer sa menwerking tussen de afdelingen en Onderafdelingen. Een dergelijk stre ven werd op hoge prijs gestald coor het Federatie-bestuur der Schiedam se CJMV. -Na het zingen van het clublied van de Jeugdclub „God roept ons broeders tot daad", werd er geluis terd naar een pianosolo (quatre mains). Twee CJMV-ers speelden „Petersburger Schlittenfahrt*. Na een declamatie ging het doek open van de toneelgroep „ODG", die liet zien waartoe zij Jn staat was. Het toneelstuk droeg de titel „Telefoon voor mynheer (telegram voor me vrouw)". Het stuk werd zeer ver dienstelijk gespeeld. Het bleek wel hoe moeilijk en ingewikkeld het hu welijksleven wordt als de echtge noten geheimen voor elkaar hebben. HBSS-toneelavond goed geslaagd De Vrijdagavond door HBSS ge organiseerde toneelvoorstelling in het Verenigingslokaal Is een ge slaagde avond geworden. De goed gevulde zaal heeft kostelijk kun nen genieten van het door Schie dams Toneel vertoonde speL Dit amateur-toneelgezelschap heeft z'n goede naam nog eens bevestigd. Op uitstekende wijze hebben, de spe lers hun rol vervuld. "Wat houden cultuurtechnische werken eigenlijk Jn2* Ze zijn er in soorten. Daar ig. de ruilverkave ling, waarvan wij in de aanhef gewaagden. Daar is ook dc ont ginning van woeste gronden; daar is de herontginning van reeds in cultuur zijnde gronden (egalisatie, breking of verwijdering van on- doorlatende lagen), daar zijn de verbetering van de waterbeheer sing, de inpoldering en de land aanwinning- Op cultuurtechnisch gebied is er in de loop der eeuwen in Neder land enorm veel geschied. Men denke alleen maar aan de land aanwinning aan de zeekusten, aan de droogmaking van meren en -Door- plassen. Dit soort werkzaamheden geschiedde trouwens dikwijls mede ter bezwering van het gevaar van het water, waarvan de droogma king van de Haarlemmermeer een sprekend voorbeeld is. Winst-en verlies In het Nederland van vandaag met zijn sterke agrarische bevol kingsdruk bestaat een dringende noodzaak de bodemproductie door vermeerdering van oppervlakte en door intensivering van de cultuur te verhogen. Twee verschijnselen ziet men: enerzijds winst aan cul tuurgrond door inpoldering, land aanwinning en ontginning en an derzijds verlies aan cultuurgrond door woningbouw, aanleg van we gen en kanalen, van vliegvelden en van sportterreinen. Onderzoe kingen van de Rijksdienst voor het Nationale Plan schatten het jaarlijkse verlies aan cultuurgrond in de periode 19301940 op 2000 ba; voor de periode 1950—1970 wordt het geschat op 2400 ha, per jaar. Dit verlies wordt echter in de loop der jaren ruimschoots op gevangen door winst aan cultuur grond. Deze winst kan voorshands wor den volgehouden door voortgaan de inpoldering en drooglegging van de voormalige Zuiderzee. Hier zal m totaal een netto-oppervlakte van 130.000 ha cultuurland ontstaan. Voorts kunnen binnen de kustlijn nog grote oppervlakten schorren, slikken en wad ingepolderd wor den (Dollard, Groninger en Friese Wadden, Westersehelde enz.) Daarentegen is de mogelijkheid van verdere ontginning beperkt EEN uoorbeeló van een cultuur- technisch werk: de •uitvoeriws van verbeteringswerkzaamheden aan - de Leesloct onder de gemeente Houtenwaardoor een veel bete re afwatering der aangrenzende gronden werd verkregen. Voorde verbetering was <de Leesloot nage noeg dichtgegroeid. geworden. Een eeuw geleden be zat Nederland nog 90Q.OOQ ha. aan woeste grond, vooral heide. Daar van is thans slechts een vierde deel overgebleven. Aan ontginning van woeste gronden is thans na genoeg een grens gesteld. Do op pervlakte ontgin bare woeste grond wordt geschat op 40.000—50.000 ha. Het is echter duidelijk, dat er uit oogpunt van natuurschoon en re creatie een bepaalde oppervlakte aan natuurschoon dient behouden te worden. Het streven daartoe wordt thans sterk gestimuleerd door de behoefte aan oefenterrei nen voor militairen. Berekeningen wijzen uit, dat tot het jaar 2000 het huidige areaal aan cultuurgrond kan worden uit gebreid met 280.000 ha. Daartegen over staat een verlies door uit breiding van steden en dorpen en door aanleg van wegen en kana len van naar schatting 140.000 ha. Eenzelfde oppervlakte zaï dus kunnen dienen tot de bevrediging van de vermeerderde behoefte aan voedsel. Maar om de totale meer dere behoefte te kunnen dekken, waren een toeneming van de grondoppervlakte van een half mil- lioen ha. nodig. Hier js slechts één oplossing: rationalisatie en inten sivering. Deze moeten worden tot stand gebracht door cultuurtech nische werken. Vooral herontgin- ning biedt grote kansen. Oude cul tuurgrond verliest niet zelden on danks bemesting sterk aan waar de. Herontginnmg is in staat de gronden voor een reeks van ja ren hun oude vruchtbaarheid te rug te geven. Hogere opbrengst De landbouwpolitiek van Neder land richt zich sterk op de ver meerdering van de bodemop brengst. Indien jaarlijks 35 nul- li oen op de landbouwbegroting voor subsidiëring van cultuur technische werking wordt uitge trokken. dan kan becijferd worden, dat voor dit geld jaarlijks een indirecte landwinst be reikt wordt van rond 8.300 ha. Tot het jaar 2000 gerekend bete kent dit een productieverhoging, overeenkomende met de opbrengst van ruim 400.000 ha land. Het be rekende tekort van 360.000' ha. Is daardoor dus opgeheven. Er is nog een andere reden, waardoor de regering de uitvoe ring van cultuurtechnische werken bevordert. Zij streeft ook naar het behoud van voldoende arbeids krachten op het platteland. Voorts zal door een opvoering van de agrarische productie een belang rijke besparing aan deviezen, wel ke anders nadjg waren voor de invoer van voedsel kunnen worden verkregen. Bovendien zullen, naar mate de gronden in een betere cultuurtoestand verkeren, de pro ductiekosten per eenheid van pro duct in verhouding dalen. Het is algemeen bekend, dat de produc tiekosten op de kleine, veelal sterk versnipperde, zandbedrijven aan zienlijk hoger liggen dan bijvoor beeld op de grotere, goed verka velde veenkolonie bedrijven. Cultuurtechnische werken heb ben nog het voordeel, dat zij kun nen worden uitgevoerd in perio den, waarin het normale land bouwbedrijf geen voldoende werk gelegenheid biedt aan de landar beiders. Het voordeel, daarin be staande dat de arbeiders aldus aan het bedrijf blijven gebonden, be hoeft wel niet te worden uiteenge zet. Intensievering zal overigens de werkgelegenheid in de land bouw niet onbelangrijk vergroten. Uitvoering van cultuurtechni sche werken valt zowel uit econo misch als uit sociaal oogpunt toe te juichen. Deze wensen houden de mogelijkheid in- van een betere maatschappelijke en ook culturele ontwikkeling van de gehele agra rische bevolking. MET een Renoir-programma heeft de filmliga 't Venster Zondag ochtend haar seizoen, waarvan de eerste drie voorstellingen aan de Franse filmkunst zijn gewijd, inge zet. Tussen „De Rivier", Renoir's meest recente, poëtische India-film en „Het lucifersverkoopstertje", één van zijn allervroegste experimenten, ligt wel een heel stuk filmgeschie denis, maar de vertoning van dit uit 1927 daterende werkje, vol car- tonnen décortjes en doorzichtige trucjes leerde toch, dat de cineast in zyn beginperiode reeds een kun stenaar was met een oorspronke lijke visie en een sterk gevoel voor het métier. De tweede film, die men van hem rag, „Toni", is in. 1S35 ver vaardigd, maar tot een vertoning in Nederland is het nooit gekomen. Het bleek een bezwaar, dat deze somber eindigende geschiedenis vén een man, die zich tevergeefs op offert voor een vrouw, die haar echtgenoot vermoord heeft, niet van Nederlandse ondertitels voorzien was, het dialect van de Pyreneeën- bewoners was vaak moeilijk te vol gen. Tevens toonde dit de zwakke plek in de film aan: zij berustte teveel op de dialoog. Niettemin was de kennismaking met dit andere werk van deze belangrijke filmer, zeer de moeite waard- In het volgend Liga-programma (9 November) draalt Marcel Fag- no's bekende film „Marfus". Een bultenbraniljfl in een tuin aan de Straatweg werd gisteravond geblust o.l.v. h o o f d "or ar, dme est e r A. W. Cossee. Aanwezig waren de ülangenwageo 101» de GZ «n de slangen wagen 100, Lijmt (Advertentie l.M.) al met COLLALL? In September werd bij de Spaar bank Anno 1820 110.048,27 meer in gelegd dan terugbetaald. Dit spaar overschot houdt voornamelijk ver band met een collectieve inleg krachtens een bijzondere perso- neels-spaarvorm. Dientengevolge sloot de maand met een totaal te goed van 12.797.658,07, verdeeld over 38.005 rekeningen (30 Septem ber 1951: 12.269.834,58 met 37.030 rekeningen). In de bedrijven werd 5.387,75 ge spaard, in spaarbusjes ƒ7.701,28, via de Afhaaldienst ƒ36.717,-. Het jeugdtegoed vermeerderde met ƒ1.034.60 tot ƒ57,346,34 (in 1951: 51.816,34), het aantal jeugdboekjes met 103 tot 5.275 (1851: 4.836). Door de jeugdafdeling werden in September alle eerste klassen der bij het zegelsparen aangesloten scholen bezocht en de nieuwelingen ingewijd in de verschillende spaar- vormen op school en jeugdspaar- bahk. Aan de kinderen werd een folder uitgereikt, waarin ook de ouders op de mogelijkheid tot spa ren op de school wordt gewezen. Ten behoeve van de vele nieuwe inwoners van Kethel heeft ne Spaar bank haar bijkantoor xn het Wijk- gebouw van het Groene Kruis al daar met ingang van 3 October j.L ook elke Vrijdagochtend van 12 uur voor alle spaarbankhandelingen open gesteld. Voor een uitverkochte grote zaal van gebouw Odeon ie Rot terdam heeft de Rotterdamse Mu ziekschool „Melodia" Zaterdag avond wederom een landelijk Hawaiian- en Cowboymuzlekeon- cours gehouden. Mede dank zij de goede organisatie, welke in handen was van de directeur van ..Melodla", de heer M. RemÜn, Is het een zeer geslaagde avond ge worden. De jury heeft geen gemakke lijke taak gehad. In de A le klas se van de Hawaüan-Bands was het vooral moeilijk om uit de fel strijdende „The Mela dia Hawaii an s", „The Tropical Islanders" en de „The Maui Stars" de eerste prijswinnaar aan te wijzen. Na rijp beraad werd aan „The Me- lodia Hawaiians" de eerste, „The Maui Stars" de tweede en „The Tropical Islanders" de derde prijs toegekend. Dit is voor de vierde maai achtereen, dat „The Meloüia Hawaiians" in het bezit kwamen van de „Rozalia" wisselbeker, welke vijfmaal gewonnen moet worden oox deze te kunnen be houden. In de A 2 klasse werd de eerste prijs, de prachtige Helino Bokaal, toegkena aan „The Maunaloas", de tweede aan de „Maunakeas" en de derde aan „The Tu-Tu- Hilo's". In de afdeling Cowboy- muziefe werden „The Sunriders" eerste cn »,The Four Singing Cowboys" als tweede geclassifi ceerd. Ter afwisseling van het programma traden op de confe rencier John Eenhoorn, het radio trio „De Notenkrakers" en „The Two Rolims'1 met acrobatiek. Na afloop was ér bal met me dewerking van Coe de Graaf. Lieve Verschuier" in Old. Vienna' Gezellig was het Zaterdagavond in Old Vienna, waar de Oranje vereniging „Lieve Versehuier" haar vijftiende feestavond gaf. De ver eniging, na de bevrijding opge richt door bewoners van de Lieve Verschuierstraat, heeft thans na een zevenjarig bestaan nog een actief verenigingsleven en is a.h.w., zoals voorzitter J. v. d. Belt rele veerde, één grote familie. Een non stop-programma, waaraan mede werkten The Rhytmic's mondhar monica-ensemble, de goochelaar Willy Albert!, Mario RigettI, The Manahiki's Hawaiian Showensem- ble en de jeugdige accardeonnistön, Jean en John amuseerden het pu bliek uitstekend. Na afloop was er een geanimeerd bal met medewer king van de Melvo's. I. 250,- Vulcano 65 Oranjestraat li, Tel. 05673 Broeraveld 137—139, Tel. 67734 SCHIEDAM sierduif (blondinet). T.b.tb. M. Mak Graaf Florïsstr. 72, Schiedam. GEVRAAGD voor Schiedam 1718 jaar. Br, no. 9315 bur. v. d. blad Ronde glasplaten, schuifrui- ten, glas in lood, geslepen suite-deuren, toiletspiegels, etalage-glasplaten, autorui ten enz. levert u Lopik's Glasindustrie, Boterstraat 39 TeL 68945. Permanent-Wave, compleet, 5.75. Ook speciaal alle kleuren haarverven. Kap salon „AMda". Grote Visse rijstraat SE (hoge stoep) Tel. 33762, Rotterdam, Gevr.: nette slagersjongen om in het vak te worden op geleid en ccn halfwas slager v.g^.v. Gebr. Bol—Raap, Schiedamseweg 50, R'dara. Tel. 32456. Flinke werkster gevraagd voor 2 ochtenden, p.w. Mevr. Nipius, Aleidastr. 4 a. Nette werkster gevraagd voor Dinsdag en Vrijdag. Leeftijd boven 35 jaar. Aan melden: Stadhouderslaan 39 Schiedam. Nette werkster gevr. voor 1^ dag of 3 morgens in de week. Mevr. Kelder, Charl. de Bourbonstr. 2. Na 7 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2