Specialist lacht om een gesloten koffer Voorts. Vredesonderhandelingen met Engeland in 1940 GELÉZEN -j Verdediger Yan der Waals voor Haagse Hof Auto's, „cadeau" uit VS, bleken voordelig zaakje Toestand in Langstraat is onhoudbaar geworden Autobus sloeg in Frankrijk om op steile helling ONTHULLINGEN IN PROCES-CANAKIS Datum Duitse aanval op België verraden met goedvinden van Mussolini Tegen spion twee jaar geëist en gewogen j joods protest tegen gratie aan Lages DE HEER Procureur-generaal eist voorwaardelijke straf van twee maanden wegens smaad Twee jaar nu geëist tegen Amsterdammer Drie sleuteltjes van verschillend model maken veiligheid tot een illusie Eén in plaats van drie regenten in Egypte Felle scheepsbrand maar passagiers bemerken niets Maakte moordenaar van de Drummonds zich zelf bekend? Koningin Elizabeth in 1954 naar Australië Rusland leverde voor strijd op Korea meer dan 4400 vliegtuigen Hitler's „IJzeren- Kruisridders" komen bijeen Chefarine f,4'e doet wonderen Landschap ontzien bij bouw nieuwe Moerdijkbrug? „Biesbosch moet spoedig droog" Botsing van Fireflies boven Curasao Onverwachte steun voor Stevenson Niets overtreft DAMPO Meubelfabriek door nachtelijke brand verwoest Gevolg van onverantwoordelijk rijden Tegen chauffeur nu zes weken geëist JToensdag 15 October 1952 3 MÜNtJHEN. Dr Muller, oud-minister van Justitie in Beieren, heeft Dinsdag in het proces inzake het ter dood brengen van admiraal Canaris en vijf andere anti-nazi's verklaard, dp Duitse verzetsbeweging in 1939 en 1940 door bemiddeling van het Vaiicaax» vredesonderhandelingen met Engeland had gevoerd. „Wü onderhandelden toén niet namens het nazi- regiem, maar ten behoeve van het fatsoenlijke Duitsland", aldus MÜHer. Hij wilde over deze besprekingen niet alles meedelen, zolang de andere onderhandelaars het stilzwijgen niet verbraken. In 1940 hadden de Duitse ou derhandelaars Engeland voorge steld, de stukken te verbranden, zulks niet het oog op een even tuele Duitse inval in Groot-Bnt- iannië, De Duitse stukken waren in een bunker van het Duitse le ger verborgen. Dr Muller zeïtie „zeer in verlegenheid" te zijn ge bracht, toen Huppenkothen, aan klager in het proces tegen Cana ris» hem bij zijn verhoor indertijd de bewuste stukken had laten zien. Naar Müller meedeelde, had admiraal Canaris van geriemde Verzf^tg uan pag. 1 van Noothorn, was niet onenbaar De president van de rechtbank, mr Prins, achtte het kennelijk juister, dat in het landsbelang de verschil lende zaken, die tijdens deze zBting ongetwijfeld naar voren zouden ko men, niet publiek werden. Fel trok mr Overbeek van leer tegen degenen, die. toen de berich ten over deze spionnagezaak vorig jaar in dc pers verschenen, deze niet serieus namen. „Dit is wel een volledig onjuiste opvatting geble ken. Deze man heeft verscheidene inlichtingen verkregen van kennis sen. die hem. overigens te goeder trouw, over verschillende zaken in lichtten Deze zaak mag als. een waarschuwing gelden voor hen. die nog wel eens al te loslippig zijn met gegevens, die misschien niet be langrijk lijken, maar het en di* geval bewijst dit voor bepaalde mogendheden blijkbaar wel zijn." .,Xn de huidige situatie." vervolg de mr Overbeek. «grijpt alles in el kaar, Ook in een klein land als Ne derland zijn berichten over het gro te geheel te halen." Het samonspel met het buitenland en het misbruik van vertrouwen maakte deze zaak voor mr Over beek zeer ernstig. De officier zag de verdachte als iemand, die weinig begrip had voor een compromis. Krantz worstelde vaak met eigen problemen en dacht negatief abstract. Hierdoor, en door zün studiejaren in Praag, waar hij de communistische omwenteling meemaakte, kwam hii nader tot het communisme. De Tsjechische inlich tingendienst was dit niet ontgaan. Men zag in deze man iemand, die van veel nut kon zijn en benaderde hem. Hij gaf ziiii woord mee te wer ken en toen hjj terug was in Ne derland deed htf dit %voord gestand. Ztfn activiteit op spionnage-gebied liep echter periodiek terug en de Tsjechen lieten hem weten, dat bij meer moest doorsturen. Mr Overbeek -kwam tenslotte tot zifn eis van twee jaar gevangenis straf met aftrek omdat deze dag niet een systeem, maar een mens te rechtstond, „Een man. wiens toe komst op zeer losse schroeven is ko men te staan. Gevaar voor herha ling acht ik niet aanwezig, omdat Krantz als lid van een inlichtingen dienst onmogelijk is geworden," zei mr Overbeek. Mr Lambrechtsen. verdachte's raadsman, vond de stelling van de officier, dat het misdrijf was vol tooid met het neerleggen van de briefjes op de bestemde plaatsen, niet juist, Hij meende, dat de vol tooiing eerst was geschied, als de briefjes „de andere partij" hadden bereikt. „Dit nu", aldus mr Lam- brechtsen, ,ls uit niets gebleken". De raadsman achtte het zelfs on waarschijnlijk dat de berichten Tsjacho-Slowakije hebben bereikt, omdat een tussenpersoon de han delsattaché degeen was, die de BVD over deze spionnage-affaire heeft ingelicht. KLAAS FEEREBOOM is niet de eer. >te, maar wel de beste met zijn boek over de Olympische spelen te Helsinki dat dezer dagen by „i>e Be zige Bh" te Amsterdam is verschenen. Zijn „Olympisch Logboek 1852" kon. met uitblijven na het succes van het Log boek 1948. dat het Olympische sportfeest te Londen zo suggestief beschreef. Het laatste boek overtreft in vele opzichten het vorige l Dat is logisch, omdat Fec- reboom bij het vervaardigen van deze monster-reportage kon steunen op de ervaringen van de vorige keer. Wq noemden dit boek het beste van de se rie geschriften, die tot dusver over „Helsinki" werd gedrukt. De anderen hadden trouwens minder pretenties, kwamen met uitgaven dje eigenlijk druktechnisch, noch wat formaat en uiterlijk betreft, met dit Logboek kun nen warden vergeleken. Natuurlijk komt dit tot uiting m de verkoopsprijs. {Voor het Logboek i 9.75; na 1 Nov. f 11.75). - De talenten van Ktaas Peereboom als schrijver zijn in de loop van de na oorlogse jaren voldoende bekend ge worden en hoog gewaardeerd, lil] heeft een scherpe kijk op het sportleven, waarvan hem de sociale achtergronden In het bijzonder interesseren. Zijn ver slagen en beschouwingen boeien voor al doordat Peereboom het in zo menig opzicht vervlakte sport Jargon van vroe ger volstrekt heeft buitengesloten Hij weet hetgeen hij waarneemt altijd weer anders en vooral anders dan een ander weer te geven. Het Olympisch Logboek 1952" is veel meer geworden dan een naslagwei k hoewei men In de overzichtelijk geru briceerde uitslagenlijsten ook led- medaillewinnaar en de aard van diens Prestatie gemakkelijk terug kan vin den Het i« het verhaal van Helsin ki. dst de lezer d»re Olvnnlsrfc- Spelen a!s een schoon feest doet herle ven en dat met verslagen, kijkjes ach ter de schermen, interviews en com mentaren zijn visie op do sport in het algemeen verbreedt. Bijzonder fraaie foto's en tekeningen van Bob XJschl vonden een plaats tussen de tekst. Dit Olympisch Logboek Is, evenals het vo rige, eèn waardevolle bijdrage aan de Nederlandse sportliteratuur. onderhandelingen geweten, zonder echter de daarbij door Engeland gestelde voorwaarden te kennen. Deze waren o.m. vervanging van het Hitler-bewind en de eis, dat Duitsland 20U afzien van zijn aan val op West-Europa. Over de Duitse aanval op het Westen verklaarde dr' Müller nog, dat hij in zijn hoedanigheid van lid van de Duitse contra-spion- nagedienst van admiraal Canard die toen zijn chef was, opdracht had gekregen, in Home te onder zoeken, wie de datum van de aan val op België had verraden. Dit bleek, aldus Müller. iemand uit de omgeving van de minister van Buitenlandse Zaken Von Ribben- ttop te zijn geweest, die zich in verbinding had gesteld met de toenmalige Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Cïano. Britse antwoordnota aan Perzië overhandigd TEHERAN. De Britse zaak gelastigde in Teheran, Middleton, heeft Dinsdagavond premier Mos- sadeq het Britse antwoord op de jongste Perzische nota inzake hot oliegeschil overhandigd. Het on derhoud duurde een half uur. Het Britse antwoord zal vandaag "wor den gepubliceerd. Mossadeq heeft het parlement voor een buiten gewone zitting op Donderdag bij een geroepen om hem rapport te horen uitbrengen aver de onder handelingen met de Anglo-Iranian Oil. Advertentie (I. R1.J Schijn bedriegt. AlslJ denkt, dat bovenstaande 4 lijnen geen tuiver vierkant vormen, komt U even bedrogen uit. ais wanneer U denkt, dat ieder hoofdpiintablcrje Aspirin is. Controleert Uftcc maip Een Aspirin tabier herkent U aan tiet Bayerkmis. AMSTERDAM. De perma nente commissie tot de algemene zaken van het Nederlands-Israëlie- lisch Kerkgenootschap parnassiem der PortugeesIsraëlietische ge meente Amsterdam en het ver bond van liberaal religieuze Joden in Nederland, hebben aan de Ko ningin en aan de ministerraad een brief gezonden, waarin zij schrij ven met ontsteltenis kennis te heb ben genomen van het bericht, dat. aan de oorlogsmisdadiger Lages gratie is verleend. „Wij menen te- pen dit besluit ernstig te moeten protesteren, waarbij wij in herin nering brengen, dat onder leiding van deze Lages meer dan honderd duizend van onze geloofsgenoten op barbaarse wijze In de dood zijn gevoerd. Er is een schrijnende te genstelling tussen het recht, ge daan aan de vaak willoze trawan ten van deze misdadiger, gelijk de enige geexecuteerde vrouw Ans van Dijk, en de nu betoonde zacht moedigheid, die door ons gevoeld wordt als een belediging van zijn talloze slachtoffers. Er heerst bij ons diepe bezorgdheid omtrent de gebleken ontwikkeling van de rechtshandhaving in deze rechts staat". Staatssecretaris van Oorlog naar Kor.ea DEN HAAG Reeds herhaalde lijk heeft de regering uiting gege ven aan haar grote waardering voor de verrichtingen van de Ne derlandse strijdkrachten in Korea en getuigd van de grote waarde, welke het Nederlandse optreden aldaar voor ons land heeft. Om van deze waardering en belangstel ling daadwerkelijk jegens de be trokken militairen te doen blijken, zal de staatssecretaris van Oorlog, Mr F. J. Kranenburg, morgen voor een kort bezoek aan hen naar Korea vertrekken. Advertentie l,M.) de meest gekochte bonbon! 40 en 50 ct per ons. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De procureur-generaal b(j het Haagse Gerechtshof, mr H. A. J- Reumer. heeft Dinsdagmiddag tegen de verdediger van de gefusil leerde SD-splon Anton van der Waals, mr J. E. van der Starp uit Rotter dam, wegens smaadschrift een gevangenisstraf van twee maanden voor waardelijk met proeftijd van drie jaar geëist. Geruime tijd geleden had mr van der Starp in eon brochure beweerd, dat Van der Waals en zijn familie tijdens de verhoren waren mishandeld en dat ontlastende verkla ringen uit de proeessen-verbaal waren weggelaten. Eén der verbalisanten, de hoofdagent van de Rotterdamse gemeentepolitie, J. van den Ende, dien de hierop een aanklacht in wegens smaadschrift. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde Van der S. tot zes we ken gevangenisstraf. Bij een eerste behandeling voor het Haagse Hof werd de zaak naar de instructie te ruggewezen, opdat de m de bro chure geuite beweringen aan de waarheid konden worden getoetst. De broer van Van der Waals had bij dit hernieuwde onderzoek voor de rechtercommissaris een verkla ring afgelegd, die het grote strijd punt van de zitting werd. Deze broer zou tegenover Van den E. by zijn verhoor hebben verklaard, dat Anton van der Waals destijds zijn huisknecht Van der Meer had dood geschoten uit noodweer, omdat deze (Van onze correspondent) AMSTERDAM Voor de recht bank stond Dinsdag een kleine, bleke man, de Amsterdamse dia mantair J. F. In de jaren '49 en '50 handelde hij echter in auto's, die uit Amerika kwamen. Dat kon,mits men een import-vergunning had van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer. Tientallen verklaringen had F., welke op naam stonden van mensen, die deze wagens „cadeau kregen" uit Amerika. Deze lieden meisjes, waarmee F, een avondje uitging, kennissen van hem en kennissen van kennis sen legden bij een notaris een eed af, dat ZÜ die wagens kregen èn zij tekenden een acte. Zij kre- (Van een onzer verslaggevers) fyjET drie sleuteltjes kan ik bijna alle koffers op het station open 99-*- -*• maken", heeft de getuige-deskundige S. Sluyter Maandag voor de economische politierechter in Arnhem gezegd. Alle koffer sleutel tjes behalve misschien van hele dure koffers zijn min of meer gelijk." Dat was in een rechtszaak, waarbij het bezit van een koffer- sleuteltje dat pastei een bezwarend feit was. De verdachte werd vrijgesproken. Wij hebben de heer Sluyter aan zyn overigens terecht over moedige stelling gehouden. Thuis bij deze koffer-deskundige hebben wij drie kleine sleuteltjes geselec teerd, sleuteltjes, die naar onze mening nog al typische kenmerken hadden, zoals zeer uitgesproken vormen van de baard en zelfs van het hele model. „Dit zijn de drie standaardvor men", zei de heer Sluyter, „een uit Zweden, een uit Engeland en een uit Duitsland. De Nederlandse kaf ferfabrikanten bestellen en kopen dergelijke sleuteltjes en de bijbe horende sloten vaak bij honderd of duizend gros (144 stuks) tegelijk. Hier maak ik vrijwel alle koffers mee open". Daarna zijn wij het perron op gegaan. Er stond een trein op bet punt van vertrekken. Maar in de resterende paar minuten heeft de kofferkenner nog kans gezien drie koffers open te maken van reizi gers, die bijzonder welwillend hun medewerking voor dit experiment verleenden. Een jong meisje bleek haar kof fer niet op slot te hebben. Maar de heer Sluyter loste deze moeilijk heid op door de koffer eerst op slot te draalen en haar vervolgens weer gezwind open te draaien. Drie willekeurige koffers van drie willekeurige mensen hebben CAIRO. Prins Abdcl Moneim is Dinsdagavond beëdigd als re gent van Egypte. Hii vervangt de uit drie leden bestaande voorlopi ge regentschapsraad. die na de abdicatie van koning Faroek werd Ingesteld. Het kabinet was in buitengewone vergadering bijeengekomen, nadat generasJ Naguib kolonel Mehanna als lid van de regentschapsraad had ontslagen. Het kabinet aanvaardde het inmiddels aangeboden ontslag van een tweede lid van de regent schapsraad, dr Barakat, voormalig voorzitter van de Senaat. wij op deze manier zien openen. De reizigers zelf stonden een beet je ongelovig en superieur te kij ken, zolang hun koffer nog niet open was. Daarna geloofden zij net als wij de heer Sluyter wel. Het heeft hun misschieri alleen een onveilig gevoel gegeven over de onbereikbaarheid van hun bezit. Advertentie LM.) Made irom -kissed lobwtot CASABLANCA In da haven van Casablanca is gisteren een brandend schip uit Bordeaux bin nengelopen, zonder dat een van de 650 passagiers aan boord wist, dat het schip in brand stond. De brand was Zaterdag uitgebro ken in een van de ruimen van het passagiersschip „Maroc", dat eigen dom is van de Compagnie Generale Transatlantic^, terwijl het schip in volle zee was. Nadat men vruchteloze pogingen had gedaan de brand onder controle te krijgen, gaf de kapitein opdracht het ruim hermetisch af te sluiten en gaf de bemanning bevel een nauwgezet stilzwijgen te bewaren over de brand om een paniek on der de passagiers te voorkomen. Aan de autoriteiten van de haven van Casablanca werd een radio boodschap gezonden en gevraagd een brandweer gereed te houden, zodra het schip langs de kade zou meren. Toen de luiken van de dekken gingen sloegen de vlammen naar bulten en de brandweer had zes uur nodig om de brand onder con trole te krijgen. gen van meneer F, een paar hon derd gulden voor hun „moeite", za gen dan verder van hun „cadeau" af en F. verkocht de wagens met een zoet winstje. De notaris maak te acten aan de lopende band. „Ja, zei F. Dinsdagmiddag, toen de president hem vroeg of hij op deze wijze 250 wagens had willen importeren, „ja, maar die, wagens zijn nooit aangekomen." Hij zei dat hjj ze kreeg van zijn vader, dia mantair in New York. ,Het was een transactie" zei de verdachte verder. „Een combinatie in de Verenigde Staten zou de wa gens kopen en voor die 250 auto's, waarvoor 500.000 dollar nodig was, kreeg ik hier negen ton. Die com binatie)" deed aan mij bestellingen voor 800,000 dollar industriedia mant". Hij" vertelde echter niet, hoe hij die diamanf naar Amerika had willen exporteren. De officier van Justitie zei, dat verdachte de waarde van een nota riële acte had miskend en vooral de eed, die daarbfj nodig is. Maar uit deze zaak is ook economisch na deel gekomen, zei hij. De officier eiste twee jaar met aftrek. Uitspraak over twee weken, NICE De politie van Nice heeft Dinsdag een 31-jarige bor denwasser aan de tand gevoeld, die Maandag in r dronkenschap vertelde dat hij de moordenaar van profes sor Drummond, diens vrouw en dochtertje was. De politie indentl- ficeerde de man als Robert Martel, die in Juli demobiliseerde na acht jaar buitenslands in het Franse leger gediend te hebben. Nadat Martel zijn roes had uitgeslapen, ontkende hij iets met de zaak te maken te hebben en herinnerde zich niet meer dat hij 2ich voor de moordenaar uitgegeven had. De politie heeft echter reeds ontdekt dat Martel na terugkeer in de buurt van het dorp Lurs gewerkt had en dat hij op 4 Augustus ont slag had genomen. LONDEN. Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip zul len in bet begin van 1954 een be zoek brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. Zij zullen tevens Ceylon bezoeken, aldus is Dinsdag avond door het „Buckingham pa leis" bekendgemaakt. Het koninklijk paar zal in De cember 1953 uit Engeland vertrek ken, het grootste deel van de maand Januari 1954 in Nieuw- Zeeland verblijven en daarna Au stralië bezoeken tot begin April, WASHINGTON. Rusland heeft voor de luchtstrijd op Korea meer dan 4.400 vliegtuigen geleverd, heeft de Amerikaanse minister voor de Luchtstrijdkrachten, FinLetter, Dins dag verklaard. Op een persconferen tie zei hij verder, dat de commu nistische concentratie van zwaar luchtdoelgeschut rondom sommige belangrijke gebieden in Noord-Ko- rea reeds dc zwaarste concentraties uit de tweede wereldoorlog bena derde. Hij zei, dat er bijna 500 ka nonnen en tussen de 1000 en 150Q lichtere automatische wapens wa ren. Hij voegde hieraan toe, dat de belangrijkste batterijen luchtdoelge schut „bemand of gecontroleerd wor den door Russische technici". WENEN 1.500 Weense studen ten hebben Dinsdag een slt-down- staklng in de Kaerntnerstrasse ge houden uit protest tegen een voor genomen verhoging van de college gelden. FRANKFORT. Da Spaanse minister van Oorlog, generaal Munoz Grande, de Wesiduitse com missaris voor de Defensfe, Theodor Blank en 900 anderen, zijn uitge nodigd een bijeenkomst by te wo nen, die de volgende maand nabij Frankfort door de dragers van de hoogste Duitse onderscheidingen uit de tweede wereldoorlog, het ridderkruis van het ijzeren kruis gehouden zal worden. Het voornaamste doel van de driedaagse ontmoeting van het „Werkcomité van de Dragers van het Ridderkruis", is het bepalen van hun standpunt nopens een Duitse defensiebydrage. heeft de voorzitter van het comité, de voor malige kolonel Alfred Dickel, be kend gemaakt. Generaal Grande heeft het kruis als commandant van de Blauwe Di visie, die tegen Rusland streed, van Hitler ontvangen. Onder de anoere genodigden be vinden zich de SS-kolonel Otto Skorzeny, die bekendheid verwierf door de bevrijding van Mussolini, en de generaals Hans Speidel en Adoll Heusmger, vooraanstaande militaire adviseurs van de regering Bonn. Advertev'- (L M.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20uW«tien 75 CT. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Willems (PvdA) heeft aan. de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen schriftelijk gevraagd of zij bereid zijn om te oevorderen, dat de vormgeving van de aangekondigde nieuwe spoor wegbrug bij de Moerdijk rekening houdt met het typische Nederland se landschap. Hij vraagt verder overlegging van de plannen aan de Tweede Kamer. LEEUWARDEN. De oudste inwoner, de heer P. Kobus, is Dinsdag 109 jaar geworden. een berucht SS-er was en niet, om het persoonsbewijs van Van der Meer te kunnen bemachtigen. „Hij had stempels en blanco persoons bewijzen by de vleet," zo zou deze broer hebben gezegd. Deze verkla ring was nergens in het lijvige dos sier-Van der Waals te vinden. Een anders luidende verklaring n.L dat de moord alleen begonnen was om het persoonsbewijs werd ten slotte de doorslaggevende factor, waarop Van der Waals wérd ter dood veroordeeld. Ook beweerde de broer, dat hem verklaringen waren afgeper>' n. dat Van den E. hem had ges ,»en. Tegenover deze verklaring stond de getuigenis, die de verbalisant ook nu weer onder ede aflegde: „hij had alle processen-verbaal uitvoerig en naar waarheid opgemaakt, had nooit gedreigd en nooit mishan deld." Tn zijn requisitoir stelde mr. Reu- mer, dat ook na het hernieuwde on derzoek niets van mishandeling was gebleken. Van der Waals heeft op de nacht voor zijn executie verteld, dat hij bewust onwaarheid had ge sproken. „Het gaat niet aan, dat alom in den lande een goed politie man zo wordt bezwadderd." De pro cureur-generaal -wilde echter reke ning houden met de tijdsomstandig heden en wilde mr. Van der Starp ook niet de weg tot een verdere toekomst versperren, op grond waarvan hij tot een voorwaardelijke straf concludeerde. Mr van der Starp vroeg in zijn laatste woord om ontslag van rechtsvervolging- Het gerechtshof zal op Vrijdag morgen 24 October arrest wijzen. NOODKREET IN BRABANTSE STATEN Eén piloot omgekomen andere gered WILLEMSTAD. Twee ï'ire- flies van de Marine Luchtvaartdienst zijn Dinsdagochtend om 8.30 uur bo ven bet landgoed Groot Sint Joris op Curacao tegen elkaar gebotst en neergestort. De luitenant ter zee derde klasse P. Dekker werd gedood. De luitenant ter zee tweede klasse H. Moekardanoe wist zich met eerx parachute te redden. Hij liep lichte schrammen op. De oorzaak van de botsing is niet bekend» De Fireflies oefenden in formatieviiegen. Het on geluk is het eerste vliegongeval met dodelijke afloop op de Antillen, NEW YORK Stevenson, de candidaat der democratische partij voor het presidentschap der V.S. kreeg gisteren de onverwachte steun van de zijde van 22 vooraan staande advocaten, onder wie vele republikeinen. Dezen verklaarden, dat zij Nixon's rede van Maandag waarin deze Stevenson aanviel over zijn getuigenis destijds ten gunste van dc inmiddels veroor deelde communist Alger Hiss betreuren. Zij zeggen als advocaten van mening te zijn, dat Stevenson in zijn getuigenverklaring juist handelde en deed, wat elk burger onder gelijke omstandigheden, be hoort te doen. De directe omgeving van Eisen hower en de generaal zelf weiger- DEN BOSCH De toestand in de Langstraat en in bet Land van Heusden en AHena Is onhoudbaar- In 1421 werd de Biesbosch door de St. Elisabetbvlocd overvallen, deze ramp duurt tot op heden voort. Ongeveer 10.000 ha omspant dit overstroomde gebied, 16.500 ha Brabants land zijn. voor bewoning (Advertentie LM.) bfj allerlei verkoudheden» Wonderlijk zoal» dèt helpt! -Voor Vader, Moeder én Kind GRONINGEN. In de afgelopen nacht is de meubelfabriek van de firma Miske in de Moesstraat ge heel uitgebrand. Het vuur, dat ver moedelijk ontstaan is door het smeu len van houtspaanders in de nabij heid van een brandende kachel, vond gretig voedsel in de grote voorraden hout en meubels. De fa briek was ondergebracht in een loodsencomplex van de Coöp. Melk- productenfabriek Rod en", doch hoe wel de vlammen uit het dak van het gehele complex sloegen, wist de brandweer de brand te localiseren. De andere bedrijfsruimten liepen echter veel brand- en waterschade op. Kamer naturaliseert 304 Nederlanders (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De tweede kamer heeft zich Dinsdagmiddag verenigd met zeventien naturalisatie-ontwer pen, tvaarop de namen van 304 toe komstige Nederlanders voorkwa men. Onder deze voor naturalisatie voorgedragenen bevonden zich de operazanger Arthur Hirschberg uit den ieder commentaar op Nixon's Nijmegen en de zangeres Jeanne E. rede. Bacililek uit Amsterdam. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De Officier van Justitie eiste Dinsdag zes weken gevangenisstraf en voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van vier jaar, (niet rijden, buiten de grenzen van ons land), tegen de buschauffeur J. v. A. uit Eindhoven, die op 12 Aug. 1950 te Saint Pierre de Mos sage (Frankrijk) van een steile belling is gereden. De bus, waarin 36 Ne derlanders zaten, sloeg om en ver scheidene mensen werden zodanig gewond, dat zij geruime tyd in een ziekenhuis moesten worden ver pleegd. Een der passagiers verklaarde als getuige, dat de bus waar schijnlijk in de derde versnelling rijdend met grote snelheid van de helling ging. „We reden steeds harder, 70 tot 80 km," zei hij. „Vonken en rook kwamen uit de achterwielen. Op een gegeven mo ment reden we nog maar met twee wielen over de weg. De chauffeur ging achter het stuur staan, pro beerde te remmen en de versnel ling te veranderen, doch dat ge lukte hem niet meer. De chauffeur waarschuwde de passagiers zich stevig vast 'te houden. Hij wilde proberen, door langs de rotswan den te rijden, de vaart van de wagen te verminderen. Enige kron keling en in de weg deden de bus tenslotte omslaan." Getuige-deskundigen kwamen tot de veronderstelling, dat verdachte in de derde versnelling moet heb ben gereden, met een vaart van 35 tDt 4D km. Een autobus, dia zwaar beladen is, kan volgens hen - op een steile helling bij die snel heid met geen mogelijkheid meer remmen. Verdachte beweerde in de twee de versnelling te hebben gereden. Hij zou toen getracht hebben te remmen, doch zonder succes. De Officier meende, dat, ook al zou de bus in de tweede versnel ling hebben gereden, deze nog niet gebruikt had mogen worden bij de afdaling van deze steile hél ling, wel de eerste versnelling. Hij nam het de buschauffeur zeer kwa lijk, dat hij zo had gereden, met .36 mensen in zijn wagen. Ter waarschuwing van de andere bus chauffeurs in Nederland meende hy een flinke straf te moeten eisen. Uitspraak 28 October. ongeschikt, ongeveer 12.000 ha landbouwgrond in dc gebieden van de Bergse Maas en de Donge wor den voortdurend door waterover last bedreigd, 20.000 ba anders grond is door de waterstand min der bruikbaar, In het belang van. de bestaanszekerheid van duizen den Brabanders is het beslist nood zakelijk, dat de Biesbosch wordt drooggelegd. Dit is in de zitting van de Prov. Staten van Noord-Brabant Dinsdag naar voren gebracht door mr E, M» J. A. Sassen en de commissaris van de Koningin, prof. dr J. E. de Quay. Mr Sassen had Gedep-, Sta ten geïnterpelleerd naar aanleiding van het protest tegen drooglegging van de Biesbosch, dat de Contact commissie voor Natuur- en land schapsbescherming enkele weken geleden liet horen. „Ik stel het be lang van de Brabantse mensen, aitud nog hoger dan dat van de bloemen- en dierenwereld", zei mr Sassen. „Ook ik dacht het onjuist, dat men primair het accent legt op de recreatie en het landscbapsschoon," zei prof. De Quay. Het achtste deel der Nederlandse bevolking woont in Brabant. Het scheppen van werk- en woongelegenheid voor deze Nederlanders is een na tionaal probleem, vooral, omdat da werkloosheid in Brabant klem mend is. „Met pijn in het hart zullen wij een brok natuurschoon moeten prijsgeven, maar het móet," verklaarde de -Commissaris met klem. De Staten namen ten slotte een motie aan, waarin er bij het rijk wordt op aangedrongen de Bies- boschwerken met kracht te bevor deren. Vissen blijken luidruchtige dieren te zijn. Niemand had daar ooit veel aandacht aan ge schonken, tot Brit se duikboten, uit gerust met tuister- apparaten tijdens de laatste oorlog allerlei creemdê geluiden opvingen, die men eerst niet kon thuisbrengen. Tenslotte kwamen de luisteraars er achter, dst die ge luiden veroorzaakt werden door vis sen, die een opge wekt lawaai maak ten. In Artis war den die vissengeluiden thans opge nomen. De cssistent-bioloog H. A. van Seventer luistert met de kop telefoon naar het gesprekdat twee kroeskarpers met elkaar voe ren. De Genemuidense kappers heb ben grimmig besloten, dat ze rich niet aan de winkelsluitingswet zul len storen. Ze blijven hun klanten tot zeven uur helpen. Er komt een proefproces. De Aalsmeerse kwekers hebben weer een nieuwe roos gekweekt. Voorlopig heet ze „nummer 105", maar ze krijgt nog een naam na- tuurtyk. Over namen gesproken. Generaal Naguib van Egypte heeft de naam van zijn 14-jarige zoon Faroek ver anderd in Salah. Pa héd iets tegen de oude naam, Het is nog niet te Iaat om te berichten, dat Muiden in Juli 1953 zijn duizendjarig bostaan gaat viei- ren. Generaal Eisenhower heeft giste ren zijn 62e verjaardag gevierd met een verkiezingsrede in rijn géboor- testaat Texas. Van harte nog. Heel lang geleden, in 1870. zonk in het Krammer, ouder Bruinisse, het stoomschip Willem II. Duikers van de Genie zijn bij oefeningen op het wrak gestoten. Ze zullen kijken wat er nog van over is. Een ander oud schip, de oudste raderboot ter wereld „Rigi", die van zijn tewaterlating af op 16 Maart 1B48 op het meer van Luzern. heeft gevaren, gaat naar de sloper. Om nog even by oude dingen te blijven: „Monumentenzorg" heeft de Schotten gevraagd een onderzoek in te stellen naar twee antieke kroonluchters, die volgens een over levering in 1851 door de St. Euse- blurkerk in Arnhem aan een Schotse kerk zouden zijn verkocht. De Schotten hobben drie maanden ge zocht, maar het heeft weinig resul taat gehad. De mooiste toren van Noord- Brabant. de vijftiende eeiiwse toren van Hilvarenbeek, zal worden ge restaureerd. Monumentenzorg, pro vincie en gemeente dragen een steentje bij.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3