gS9^9 HET ROTTERMMSCH PAROOL Duidelijke wil van parlement: niet méér gratie voor Lages Washington en Bonn pijnlijk geblameerd Wettelijke garantie in strijd met de grondwet Lot van kabinet Wilopo schijnt nu bezegeld Oostenrijk, Marokko en Tunis op V.N.-agenda Eden antwoordt Mossadeq kort en krachtig: Neen ONS KIESSTELSEL KAMER BARMHARTIG TEGENOVER Mr DONKER Indonesisch parlement aanvaardt motie waarin.defensiebeleid wordt afgekeurd Brits protest tegen schadevergoeding voor Krupp West-Duitsland laat „Zelfkant" niet in de steek Makelaar heeft vele kleine spaarders opgelicht „Bevanxsten" willen bouwen aan de partijeenheid" pa» t- m Sowjets kondigen propaganda-veldtocht tegen Verenigde Staten aan Algemene amnestie in Egypte Intern. Gerechtshof moet vergoeding aan ,.Angl° Iranianbepalen, zegt Londen Veranderlijke bewolking Partisanen leider Liith blijkt oud-communist Prijs van f20.000 op lot nr 10283 ï-3e Jaargang, no. 244 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week 0.47 per kwartaal 6,05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE DAMMER Donderdag 16 October 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directenr: 3. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Harriman, directeur MSA: Russische productie gestagneerd door export-verboden WASHINGTON, „De wi-i»-e- ïlng der belangrijkste industrie landen van de vr«e wereld om strategische goederen te verkopen aan Rusland heeft de militaire pro ductie van de Sowjet-Unie ver traagd", zo verklaarde de directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging (M.S.A.) Woensdag, Russische agenten bieden tot het tienvoudige van de normale prijs om in West-Europa non-ferro-me- talen, werktuigmachines, precisie- instrumenten en electronische uit rusting, waaraan de Sowjets een acuut gebrek hebben, te kunnen kopen. Harriman verklaarde, dat de Amerikaanse regering zich ten vol le bewust is, dat enkele Europese landen met het Sowjetblok in en kele niet strategische goederen han del moeten drijven. Keiëes ging kampgenoot met mes te lijf; eis twee maanden (Van onze correspondent) ROERMOND. De Officier van Justitie eiste Woensdag tegen de 26-jarige Keiëes J- K. (oorspronke lijk bewoner van de Indonesische Kei-eilanden) uit Echt, wegens mis handeling van zijn kampgenoot S. twee maanden gevangenisstraf. De verdachte was S. met een mes te lijf gegaan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De interpellatie-Burger over de gratiever lening aan Lages is zonder een bepaalde uitspraak van de zijde der Tweede Kamer geëindigd. Toch bestond er ten aanzien van de wil van het parlement niet de minste onzekerheid. De heer Peters (KVP) verklaarde met nadruk, dat zijn fraetie onder geen beding goedkeuring zou hechten aan een beleid, dat er toe zou leiden, dat de oorlogsmisdadiger Lages ooit in vrijheid zou worden gesteld. En óók, dat zij bereid was daarvan de volle consequentie te aanvaarden. De heer De Kadt (PvdA) waar deerde deze uitspraak buitengemeen. Ook zijn fractie zou, zo deelde hij mee, niet dulden, dat opvolgers van mr. Donker verdere gratiëringen zouden toepassen. Hiermee had de meer derheid van het parlement zich al uitgesproken. En feitelijk was er geen enkele partij, die er anders over dacht. De communisten hadden wel een motie willen uitlokken, waarin op een wettelijke garantie tegen een verdere gratiëring aan. Lages zou worden aangedrongen. Doch zij wa ren met hun vieren de heren De Groot en Wagenaar zitten in Mosr kou niet in staat een motie in te dienen. Daarvoor hadden zij, Inge volge het reglement van Orde, over ten minste vijf handtekeningen moe ten beschikken. Wellicht was dat ware reden, waarom de heer Gort zak (comm.) Dinsdagmiddag niet zo- belust was op bet houden van een interpellatie. Een dergelijke motie zou overigens toch met zijn aan vaard. Minister Ddnker verklaarde nJ. dat een zodanige wettelijke re geling in strijd zou komen met de Grondwet. Deze kent het gratie- recht nu eenmaal toe aan het Staats hoofd. Ook een grondwetswijziging had z.i. bezwaren. Het gratierecht ligt immers op het terrein van de DJAKARTA. Het Indonesische parlement heeft vanmorgen met 91 Itemmen voor en 54 tegen een motie van de PNI aangenomen, waarin het beleid van het ministerie van Defensie wordt afgekeurd. Hierdoor is prac- tisch het lot van het zeven maanden oude kabinet Wilopo bezegeld. Door piet zijn vertronwen te geven aan saltan Hamengkoe Boewono en zijn voornaamste medewerkers schijnt een kabinetscrisis zeer waarschijnlijk- Het zou de elfde zyn in de zeven jaar, dat de republiek bestaat. De aangenomen motie eist een re organisatie van. het ministerie van defensie en van de gewapende macht. Zij is niet alleen tegen de sultan ge richt maar ook tegen generaal Sima- taepang, de stafchef van de gewa- pen macht en kolonel Nasoetion. Hoewel de sultan niet onmiddel lijk zijn ontslag heeft bekend ge maakt, herinnerden waarnemers aan zijn verklaring van Woensdagavond, waarin hij aanvaarding van de motie .onaanvaardbaar' noemde. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat presi dent Soekarno zal ingrijpen om een kabinetscrisis te voorkomen, daar het zeker is, dat voor verscheidene vooraanstaande ministers het aftre» den van de sultan aanleiding zal zijn om eveneens heen te gaan. Op een vraag van Aneta hoe het standpunt van de regering ten aan zien van de aangenomen PNI-motie zou zijn, heeft dë minister van de fensie geantwoord: „Het kabinet moet beslissen". Hedenmiddag zou het over deze kwestie vergaderen. Een woordvoerder van de PNI heeft gezegd, dat de motie van deze partij niet het karakter heeft van een motie van wantrouwen. De in houd zou in feite overeenkomen met dat, waartoe de regering zich reeds bereid heeft verklaard. LONDEN. *De liberale en La- bourleden van het Britse parlement hebben Woensdag ferm geprotes teerd tijdens de Lagerhuis zitting tegen de geallieerde plannen om de Duitse kanonnenkoning Krupp scha deloos te stellen voor het verlies van zijn munitie fabrieken. De liberale leider Davies verklaarde dat het ge allieerde voorstel om Krupp, die Hit- Ier gedurende de tweede wereldoor log van oorlogsmateriaal voorzag, schadevergoeding te geven, in brede kringen* der bevolking grote ont stemming heeft gewekt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden verklaarde niet in staat te zijn nu reeds mede te delen of Chur chill's regering protest aan zou teke nen tegen het plan. Hij wees er op, dat het besluit om compensatie te geven aan Krupp reeds in 1950 ge nomen was, tijdens het Labourbe- wind. Onderzoek naar trein ramp bij Londen begonnen LONDEN Een semwachter, die dienst had toen verleden week drie treinen op het station van Harrow in botsing kwamen, heeft Woensdag voor een commissie van onderzoek verklaard, dat de beide, by de ramp betrokken sneltreinen, niet getraeht hadden zijn seinen op te volgen. Naar hem toescheen had de Schotse express met getracht te remmen. Hij had de trein op een afstand van 600 meter uit de mist zien opduiken en hij had nog ge tracht de tweede sneltrein op te vangen door het sein op onveilig te zetten. Meer had hy niet kunnen doen, zo verklaarde de seinwachter. AKEN. Naar de „Aachener Volkszeitung" Woensdag meldde, heeft de Regierungsprasident van 't Regierungsbezirk Aken, dr Brand, op een tentoonstelling in het Duitse plaatsje Lieck tot een zestig inwo ners van de bij de grenscorrecties Nederlands geworden „Zelfkant", welke voorheen onder genoemd Re gierungsbezirk ressorteerde, epn toe spraak gehouden, waarin hij ver klaarde: „De Zelfkant is niet afge schreven. Het onder voorlopig Ne derlands bestuur staande gebied wordt niet in de steek gelaten. De Inwoners daarvan zijn van Duitse Btam, spreken de Duitse taal en le ven naar Duitse zeden en gewoon ten." Hij verklaarde, dat steeds meer Nederlanders tegen deze annexatie gekant zijn, in verband-met de eco nomische betrekkingen met Duits land. (Van onze correspondent) HOORN Wegens verduistering van circa 11000 is Woensdagmor gen in Grootebroek gearresteerd de makelaar J. K. Ook ongeveer f 40.000, die K. heeft geleend van diverse inwoners van Graatebroek, is verdwenen. K. heeft bekend en ïs Woensdag failliet verklaard. Het verduisterd geld was hem door tuinders toevertrouwd voor geldbelegging. Het andere bedrag leende hij van kleine spaarders. Het is de tweede keer dat K. een dergelijke mistap begaat; in 1930 heeft hij huishuren welke hij voor een wonïngbouw-vereniging incasseerde verduisterd. beleidsbeslissingen en leent zich daarom niet voor een wettelijke re geling. Toezegging als door mr Bur ger gevraagd, werden dus door mi nister Donker niet gegeven. Dit ministeriële standpunt werd onderschreven door mr Oud, de fractieleider van de WD en ook door dr Bruins Slot, die als woord voerder der A.R,-partij optrad. Bei den begrepen voorts, dat de be windsman zyn opvolgers niet door bepaalde uitspraken kon binden. Daarom voorspelde mr Oud: „t*%n tegen één, dat deze man toch eens vrijkomt". En ook dr Bruins Slot was, daar bang voor! Zó pessimistisch was minister Donker zelf niet. „Mijn standpunt over verdere gratieverlening aan Lages is wel duidelijk: alléén ïk zit hier ook niet levenslang". Toch be rekende dit a.L niet, dat er geen enkele waarborg voor de toekomst was. Naar zijn mening had de twee de spreker van de PvdA-fractie, de heer De Kadt, de spijker op de kop geslagen, door-te zeggen, dat er een waarborg lag in de wil van het parlement, die zich immens tegen over de verantwoordelijke ministers kan doen gelden. Zie verder pag. 3 Bijziende vrouwen die er heel mooi willen uitzien, moeten, deze bril van de Fransman Guy Mel- lerio kopen. De man die het vorige seizoen de diamanten vingernagels „uitvond", heeft thans de diamanten bril ontwor pen. Boven ieder glas zitten 72 steentjes. Het brilletje komt on geveer op 5000 gulden. 5*- LONDEN. In een artikel in het socialistisphe weekblad „Tri bune" heeft Bevan, de leider van de linkervleugel der Labourpartij, zich bereid verklaard bijeenkom sten van zijnv--volgelingen, tot dus ver geheim, voor alle partijleden open te stellen. De Bevanisten wil len bauwen aan de eenheid van de partij, doch .zij zullen niet hun recht opgeven, om in Engeland de opvoeding in socialistische zin voort te zetten, aldus verklaarde Bevan. Hij ontkende, dat de Bevanisten een partij binnen de partij vormen. Volgens hem zullen de Bevanisten alles doen om de besluiten van het congres te Morecambe uit te voe ren. Amerikanen heroverden „Driehoeksheuvel" TOKIO. - Chinese troepen slaag den er Dinsdagavond in de Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse infan teristen van de „Driehoeksheuvel" en de ..Schuttersketen" te verdrij ven, maar Woensdag keerden de Amerikaanse soldaten in groten ge tal^ terug en heroverden de „Drie- hoc heuvel". Se Amerikaanse ze ge op de „Driehoeksheuvel" en de Zuid-Koreaanse1'overwinning bij de heuvel „Het witte paard" heeft de geallieerde strijdkrachten na een v eek van verbitterde strijd in de gunstigste positie gebracht sinds October 1951. (Van onze correspondent) NEW XOEK. De agendacom missie van de Assemblee der Ver enigde Naties beëindigde haar werk in een enkele zitting, sneller en in een rustiger sfeer dan vorige jaren. Niettemin nam Rusland zftn kans waar om onmiddellijk zijn positie ten opzichte van de drie hoofdpun ten duidelijk te maken. De Sowjets velzetten zich overi gens tevergeefs tegen: m de interne aangelegenheden van ander landen. Dit- agendapunt werd aangenomen, nadat Austin (V.S.), de beschuldigingen als laster afwij zend, verklaarde niet tegen behan deling te zijn. welke een nadere gelegenheid biedt om aard en doel te ontmaskeren. De kwestie der politieke apart heid en behandeling van de Indi sche bevolking in Zuid-Afrika bleef onder protest van de Zuidafrikaan- 1. De btaM van he. Bra- I ?,.de ziliaanse voorstetyejn. een beroep te doen op de ondertekenaars van de verklaring van Moskou van -Novem ber 1943 om een einde te maken aan de bezetting van Oostenrijk. Gromyko betoogde, dat Oostenrijk een ex-vijand is, welk standpunt, naar de Griekse afgevaardigde te recht snedig opmerkte, indertijd niet door Malik werd ingenomen. 2. Tegen het Franse voorstel de gevallenen in dienst der Verenigde Naties speciaal te citeren, waarbij Gromyko niet verzuimde de oude beschuldiging van Amerikaanse agressie breed uit te meten. 3. Tegen het Chinese voorstel tot tekstverandering van het verdrag inzake genocide, daar de afgevaar digde van de Kwommtang volgens Gromyko geen recht had voorstellen in te dienen. In twee voorstellen kondigde het Russische blok een herhaling van de anti-Amerikaanse propaganda aan. In de eerste plaats in een voorstel om de Koreaanse kwestie als eerste punt in de politieke com missie te doen behandelen, waarop voorzitter Pearson beschikte, dat elke commissie zelf de volgorde van de haar toegewezen agenda punten uitmaakt. In de tweede plaats ui een nieuw Tsjechisch voorstel om Amerika te veroorde len wegens spionnage en inmenging handhaafd evenals de kwestie Tunis en Marokko, waarbij de Franse afgevaardigde alleen protest aantekende tegen de bewoordingen, waarin het betreffende voorstel is ingekleed. In dit gebouw (voorgrond) ver gadert de Assemblee van de Verenigde Naties. De I age, vloeiende lijnen van het nieu we gebouw contrasteren sterk met de 39-verdiepingen hoge wolkenkrabber waar het secre tariaat van de V.N. in is onder gebracht. CAIRO. De regering van ge neraal Naguib heeft een algemene amnestie-wet aangenomen, waar door verscheidene honderden Egyp tische en buitenlandse politieke gevangenen op vrije voeten ko men. Zij geldt voor politieke ver grijpen in de periode van 1936 tot de staatsgreep in Juli van dit jaar, de regeringsperiode van ex.- konibg Faroek dus. Laatstgenoem de heeft met zijn gevolg intrek ge nomen in een hotel te Santa Mari- nella, op het Italiaanse vasteland. LONDEN. Zelden heeft de Britse regering zo kortaf en zo krachtig een niet-commnnistische natie van repliek gediend, als in de Woensdag gepubliceerde antwoordnota op de jongste voorstellen van Mossadeq Inzake het olieconflict. In die nota heeft Engeland de Perzische eis tot betaling van 49 mllliocn pond vierkant van dc hand gewezen en geweigerd een delegatie naar Teheran te zenden om over een definitieve regeling te onder handelen. In Perzische regeringskringen heerste grote verslagenheid over deze krachtige Britse nota. Neutrale waarnemers zün van mening, dat de nota Mossadeq weinig kans biedt voor het doen van nieuwe voorstellen, zodat de Perzische premier voor de volle verantwoordelijkheid van zijn dreigement om de diplomatieke betrekkingen tussen Teheran en Londen te verbreken, komt te staan. De inhoud van de Britse nota werd door de minister van Buiten landse Zaken Eden in het Lager huis beker d gemaakt. Eden vatte de inhoud in vijf punten samen. De Britse regering en de AIGC aanvaarden de nationalisatie van de Perzische olieindustrie als een vol- Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtin gen, Vannacht hier en daar mist en kans op nachtvorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 17 Oct. Zon op 7 u 8 m onder VI u 42 m; Maan op 5 u 30 m onder 16 u 46 m. HET WEEK VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max.temp Neersi. Weer Wind m/s Gisteren in24u. Osln Geh. bew. N. 4 Stockholm Geh, hew, O. 5 Kopenhagen Zw. bew. N.0.2 Londen Mist Windstil Amsterdam Half bew Windstil Brussel Parijs Mist N.O.2 Bordeaux Zw. bew. Z.Z.0.3 Nice Licht bew N.N.W. 4 Warschau Zw bew. Z.W.2 Berlijn Regen Z.W.2 Frankfurt Geh. bew Z.W.S MUnchen Onbcw. Z.Z.W. 2 Zurich Mist N.N.W. i Wenen Zw. bew. Windstil dongen feit. doch eisen een billijke vergoeding. De Britten staan er op. dat de omvang van deze schadeloos stelling door het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag moet wor den vastgesteld. Verder eist Enge land dat de AIOG schadeloos wordt gesteld voor het eenzijdig opzeg gen van het olie-aceoord van 1933 dat tot 1993 van kracht zou zyn (Red.) door Perzië. De Britse regering noch de AIOC streeft er naar de toestand, zoals deze was onder de overeenkomst van 1933 te herstellen. Tenslotte verklaart de AIOC zich bereid onderhandelingen te openen, zodra de Perzische regering zich er mee accoord verklaart, de vast stelling van de schadevergoeding aan arbitrage te onderwerpen. De jongste voorstellen van Mos sadeq worden in de nota „onrede lijk en onaanvaardbaar" genoemd. Eden richt zich in zijn nota tot het Perzische volk en brengt in herinnering hoe gedurende de oor logsjaren Engeland tarwe en an dere goederen zond en. na de oorlog steun verleende aan de sociale en economische ontwikkeling van het land. BONN. De ontdekking van een illegaliB partisanengroep, die met Ame rikaanse stenn gevormd werd, neemt meer en meer sensationele vormen aan. Zy vormt in deze dagen in Bonn het gesprek van de dag en wordt algemeen beschouwd als een hoogst pÜnl|jke zaak, niet alleen voor hefc Amerikaanse bestuur, doch ook voor de Duitse regering, die financiële steun gegeven heeft aan de „Bund Deutscher Jugend", de organisatie uit wier rijen de Duitse partisanen werden gerecmteerd. Dg nieuwste sensatie is, dat de voorzitter van deze jeugdbond, Liith, nu ook nog ontmaskerd is als lid der communistische partij. Hij is in 3946 tot deze partij toe getreden en heeft aan het Marxis tische vormingswerk zeer actief deelgenomen, Bovendien blijkt hij nog enige tijd een medische prak tijk te hebben uitgeoefend, hoewel hij daartoe geen andere kwalifi catie bezat dan dat hij als onder officier bij de gezondheidsdienst van de Duitse weermacht werk zaam was geweest. De communistische partij heeft verklaard, dat Lüth in 1946 is ge royeerd als lid. De jeugdorganisatie heeft onder aanwending van zeer aanzienlijke financiële middelen, waarvan de herkomst nog steeds duister is, een grootscheeps anti-communisti sche propaganda gemaakt. Zij heeft ook pamfletten uitgegeven tegen de uiterst rechtse groeperin gen in Duitsland, alhoewel zij voor haar partisanengroep voornamelijk geworven heeft onder voormalige SS-lieden. De Amerikaanse geldgevers heb ben zich door het anti-communisti sche uiterlijk van de beweging zo danig laten misleiden, dat zij nu op pijnlijke wijze in een politieke sensatie zijn betrokken. Het Amerikaanse bestuur heeft tot dusverre nog niet veel meer over de zaak losgelaten dan dat de Amerikaanse steun aan de groep reeds meer dan een half jaar geleden had opgehouden en dat het bevel was gegeven 't werk geheel te liquideren Tn Bonn blijft men, hangende het onderzoek, nog altijd zeer gesloten Dehler, de mi nister van Justitie, heeft zich ech ter genoodzaakt gezien een vorige door hem geuite bewering, als zou DEN HAAG In de 517de staats loterij, tweede klasse, tweede l|}st, is op lot no. 10283 een prijs van f 20.000 gevallen. de zaak zijn opgeblazen tot een politieke storingsmanoeuvre der socialisten tegen de regering Ade nauer, terug te trekken. CALIPER O, DE CLOWN, is ont roerd o Is hij het danseresje Terry heeft zien optreden. Wie Calvero ts behoeven wij nauwe lijks te verklappen; iedereen herkent toch zo wel Charley Chaplm, spelend in zijn nieuwe film „Limelight". Chaplin debu teert in deze rolprent als dra matisch acteur. Nu en dan ech ter komt zijn oude /ilmpedaaiUe compleet met bolhoed, iccm- üelstokje en reuze slo/sehoenen voor de dag, Claire Bloom speelt het danseresje Terry, T N de commentaren op de uitsia- X gen van de jongste Kamerverkie zingen is er hier en daar de aan dacht op gevestigd, dat het stelsel van evenredige vertegenwoordiging dus toch nog wel de mogelijkheid van sprekende veranderingen in zich bergt. Het klonk als een geruststel ling. Het was degenen, die dit schre ven, niet ontgaan, dat de critiek op het huidige kiesstelsel in Nederland geleidelijk meer weerklank begon te vinden. Er leek nu alle aanleiding om te zeggen: het valt best mee! Hoeveel het meevalt, ïs sindsdien, wel gebleken. Men heeft kunnen er varen, dat de evenredige vertegen woordiging nog een andere uitwer king heeft gehad dan. bemoeilijking van het registreren van. wijzigingen in de opvattingen onder de kiezers. Zij heeft ook de positie van de par tijen veranderd. Deze zijn machtiger geworden, en onbeweeglijker ook. Terwijl zij zich vroeger bewust wa ren, dat de kiezersgunst placht te wisselen en zich daarnaar schikten, blijken thans verschuivingen, die bij lange na niet zo ver gaan als voor 1917 onder het districtenstelsel wel zijn voorgekomen, in staat de ern stigste crisistoestanden te weeg te brengen; in de partijen, zelf en bij de regeringsvorming. Wat de verlie zende groepen voorheen als iets on vermijdelijks plachten te aanvaarden, kunnen zij nu blijkbaar moeilijk meer verwerken. Men verdenke er ons niet van, dat wij blind zijn voor de bezwaren te gen het districtenstelsel of voor de betrekkelijke waarde van ieder kies stelsel. Niet de stelsels maar de geest der mensen, voor wie ze gelden, is doorslaggevend voor het goede func- tionneren van een democratie. Toch onderschatte enen niet de werking ten goede of ten kwade, welke gelukkige of minder gelukkige kiessystemen kunnen uitoefenen. En naar onze mening heeft de evenredige vertegen woordiging, hoe logisch en hoe bil lijk zij moge schijnen, geen goede invloed gehad op het politieke leven in Nederland. Het lijkt ons toe dat de waarde van het algemeen kies recht er ten sterkste door is vermin derd, De macht, die men er het volk mee gaf, heeft men het voor een deel meteen weer uit handen genomen. Niet de kiezers, maar de partijen kregen het heft in handen. PARTIJEN zijn onmisbaar, dat weten wij heel goed. Het lijkt ons echter onjuist, dat zij in feite hij uitsluiting de candidate» stellen en in zoverre dus beslissen over de samenstelling van de Kamer. Vroeger was er een tegenkracht, ge legen in de districten. De partijen wachtten zich wel, een district een candidaat op te dringen, die men daar niet wenste. Dit verhoogde sterk de onafhankelijkheid van de candidaat en, hij de gekozene, het besef, dat hij niet alleen partijman, maar ook volksvertegenwoordiger was. Het maakte bovendien de kabi netsformatie eenvoudiger. Men had met mensen te doen. veeleer dan met fracties; en eigenlijk in het geheel niet met partijbesturen. Weinigen zullen, denkend aan de wijze waarop het bier na de jongste verkiezingen is toegegaan, geen voorkeur voelen voor een zodanige gang van zaken. De evenredige vertegenwoordiging heeft met iris kunde meer te maken dan met staatkunde. Zij gaat uit van twee ficties: a) dat iedere kiezer pre cies weet wat hij wil, en b) dat men de eenheid van het land in een re kensom kan uitdrukken. In werke lijkheid is het zo. dat ongetelde kie zers zich veel gelukkiger voelen als ze iemand kunnen stemmen die ze vertrouwen en kennen, ook al hoort hij niet helemaal tot de eigen groep of richting, dan wanneer ze braaf het hokje achter No. 1 van de gepa tenteerd goede lijst rood mogen ma ken; in werkelijkheid is het zo, dat ons land en trouwens ieder demo cratisch land niet een wiskundige eenheid is, maar een kleurige lap pendeken. Men benadert het wezen van een volksgemeenschap nimmer met cijfcrformules. Men benadert het slechts met begrip voor het feit, dat zij een samenstel is van delen met verschillende aard, zede en cultuur, en dat het zo ook boort te zijn. NOGMAALS, wij zien de betrek kelijke waarde wel van ieder kiesstelsel. Nederland is niet ondergegaan aan de evenredige ver tegenwoordiging. Wij geloven echter, dat ons politieke leven er ernstig onder lijdt. Wel achten wij haar aan vaardbaar voor de verkiezingen van Gemeenteraden en Provinciale Sta ten, in welke lichamen men immers in het algemeen de tegenstelling re geringoppositie niet kent Maar voor de Kamerverkiezingen zouden wij terug willen naar het districten- stelsel, dat aan ons staatkundig be stel de levendigheid en bovenal het evenwicht der krachten kannen te ruggeven, welke daaraan, tot schade des lands, sinds 1917 al te zeer ont breken. HAMBURG Een tweern o tor ig transporttoestel van de R A F is Dinsdagavond nabij Oldenburg op een huis gestort De piloot kwam om het leven terwijl drie soldaten- passagiers verwondingen opliepen. 4

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1