Acheson sprak voor VN verzoenende taal HET ROTTERDAMSCH PAROOL „laten WE SAMENWERKEN. Aankondigingvan straffere maatregelen op Korea bleef uit Nederlandse vlag in Djakarta verscheurd Reis van de „President Roberts in Southampton geëindigd Melk van Zuid-Limburgse fabrieken verontreinigd O' Labourleiding richt ultimatum tot Bevan MENS EN NATUUR 12e Jaargang, no. 245 Vrijdag 17 October 1952 Leeuivarder Hof beslist Speelautomaat biedt gelegenheid tot hazardspel Zweden verhindert coihmunistisch Getuige Dominiei gearresteerd Tierende menigte demonstreert voor Hoge Commissariaat Schip ligt nu gemeerd hij werf en is te koop aangeboden Gunstige positie betalingsbalans niet blijvend Directeur veroordeeld tol zeven boeten van 250 en ivaarborgsom van f 5000 Boesmans ballon op drift boven Ierland Ike waarschuwt voor Moskou's nieuwe politiek Radio-Peking doet aanval op generaal Clark Eisen: ontbinding oppositie groep; staking van critiek Schotse trein reed door onveilige seinen Rustig iveer Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week 0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers f 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrie* Hoofdredacteur; Sj. van der Schaaf (Van onze correspondent) NEW YORK Met een bedachtzame en bezadigde, doch daarom niet minder indrukwekkende rede heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, voor het wereïdforum duidelijk laten blijken, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn voor agressie te wijken, maar vastberaden en eensgezind met de rest van de vrije wereld een rechtvaardige vrede in Korea tot stand te willen brengen. De voorzichtige toon, waarin Acheson zijn rede hield, houdt ongetwijfeld ver band met de Amerikaanse binnenlandse politiek en de nood zaak om aan de vooravond der verkiezingen de republikeinse oppositie geen nieuwe argumenten aan de hand te doen. Maar de rede ademde tevens de bewuste wil om niets te zeggen, dat de internationale politieke spanning zou kunnen vergroten en de atmosfeer van de Assemblee vertroebelen. fliiüaitHuiiiiiiiiü in iss Hn^fEïüüiiüJü; r.siii iemrsi :üi siüJiüüri e (Van onze correspondent). LEEUWARDEN. Het ge rechtshof heeft Donderdag de ho telhouder O. E. 2. uit Hoogezand veroordeeld tot f 1(L.boete of vijf dagen, wegens het opzettelijk gelegenheid bicden tot hazardspel. De hotelhouder had in zijn zaak een speelautomaat staan; daarom stond hij enige tijd gebeden te recht voor de Groninger recht bank, die echter niet van me ning was, dat hier' sprake was van hazardspel en tot vrijspraak concludeerde. De Officier teken de appèl aan. De procureur-generaal van het Leeuwarder Hof vroeg veertien dagen geleden, nadat het appa raat in de rechtszaal was gede monstreerd, 100— boete of"50 dagen. Hèt oyergfpfe dèel van de spelers kan géén invloed op -dé ...winstkansen - uitoefenen en daarom is hier,Vöïgens de jurisprudentie van de Hoge Raad, sprake van hazardspel, zei hij. Het Hof bleek het met: deze mening eens te zijn (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. De Zweedse immigratie-autoriteiten hebben een internationaal communistisch con gres, dat Zaterdag in Stockholm beginnen, zou en waarop de Duitse kwestie zou worden besproken, verhinderd. Een groot aantal ver zoeken om het; land te mogen bin nenkomen, afkomstig van promi nente communistische politici uit Polen, Oostenrijk, Oost-Du itsland en Tsjechosïowakijé, werd afgewe zen.:. De communisten proberen nu een andere plaats voor de confe rentie te vinden, waarschijnlijk Helsinki. De minister vermaande op min of meer vaderlijke wijze zijn medege delegeerden bij de aanstaande de batten over de vele moeilijke pro blemen de gulden middenweg niet uit het oog te verliezen. Met name. waar hij de 'nationale aspiraties van de naar zelfstandigheid strevende volkeren besprak, zette hij uiteen, dat de daaruit ontstane conflicten niet voortspruiten uit fundamentele meningsverschillen omtrent het einddoel, maar omtrent de methode en het tijdstip. Wijs staatsmanschap moet in staat zijn die conflicten op te lossen. Acheson waarschuwde voor het gevaar, dat vergeten wordt hoe sterk heteconomische leven van beide tegenover elkaar staande partijen onderling verweven is en welke ontwrichting dooi- overhaas ting van het -.elxstaridigheidsproces beide bedreigt. Hij ziet de taak van de V.N. in déze daarom in aanpas sing en hét scheppen van een gun stige atmosfeer voor het gezamen lijk zoeken-van een oplossing. Acheson noemde Korea een test- proef. voor de collectieve veilig heid. Hij maande alle leden-staten aan de gemeenschappelijke strijd te steunen. Een deel van de rede was ge richt tot hen die geneigd zijn, het' oor te verlenen aan de propaganda, dm dc V.S. als oorlogszuchtig voor stelt. Namens zijn regering legde hij de plechtige'verzekering af, dat de Ver. Staten geen enkele vorm, van --eweld gebruiken, nóch énig wapen voor agressie' hanteren zui len.. inclusief. bacteriologische, atoom- of geheime wapens. Aan het slot van zijn rede riep Acheson op tot samenwerking om het gebruik van kracht en het be dreigen mét macht uit te bannen als instrumenten van nationale of ideo logische politiek en liever te wed ijveren in het streven haar vréö* dan in de krijgskunst. De rede was de achtste cn laatste van dé ge opende algemene beschouwingen, die heden worden voortgezet. (in zaak-Drummond AIX-EN-PROVENCE De voornaamste getuige in de zaak van de moord op de Drummonds,, Gustave Dominiei, is Donderdag In hechtenis genomen op beschul diging van. het niet verlenen van hulp aan iemand in doodsgevaar. Tijdens het jongste verhoor heeft Dominiei, zoals bekend, meege deeld, dat hij het dochtertje van de Britse voedseldeskundige in dertijd nog levend heeft aange troffen. Zij was dodelijk gewond door de slagen, die de moordenaar haar met de kolf van zijn geweer had toegebracht. Dominiei heeft niets gedaan om haar te helpen. Volgens de Franse wet staat op het niet verlenen van hulp in een dergelijk geval een gevangenis straf variërend van een maand tot drie jaar en een boete van 12.000 tot 500.000 francs. GUSTAVE DOMimCl, de vreem de, zwijgzame Franse boer, die een (vooralsnog niet geheel be kendetcI heeft gespeeld in het drama, met het hoogleraarsgezin Drummond, in de cél, waarin hij n« is opgesloten. LAGOS Woensdag zijn 40 per sonen om het leven gekomen en verscheidene gewond toen een. trein op ongeveer 150 km van Lagos in botsing kwam niét een loopkraan. DJAKARTA. Verscheidene duizenden schreeuwende Indo nesiërs verzamelden zich hedenmorgen voor de residentie van de Nederlandse Hoge Commissaris, haalden de Nederlandse vlag omlaag en scheurden hem aan stukken. Aldus wordt me degedeeld door dé correspondent van het Amerikaanse pers bureau Associated Press. Voordat dit incident plaats greep was reeds een tierende menigte naar het Indonesische parlements gebouw getrokken, waar naar schatting 15.000 demonstranten een dreigende houding aannamen. De grote, tierende menigte, die den een aanwijzing, dat de commu zich tegen T aanbreken van de dag verzamelde, eiste de ontbinding van het parlement en plakten op de mu ren ervan biljetten, waarop stond: „Dit parlement vertegenwoordigt het volk niet" en „ZU een koffietent van dit parlement". Te gen S uur 's morgens werden tanks en artillerie in stelling gebracht ter bescherming van het parlementsge bouw en het paleis van de presi dent. Het verkeer was volkomen gestremd, Het was niet onmiddellijk gewaar te worden op wiens instignatie de betoging plaats vond. Naar de po litie aan Associated Press verklaar de, waren de meeste demonstranten die bij het parlement geen ge welddadigheden-pleegden niet uit Djakarta afkomstig. Hun kleding en sommige hunner spandoeken vorm- DEN HAAG. De reis van het geheimzinnige jacht „Presi dent Robert", dat omstreeks Juni 1951 uit Ostende Vertrok met aan boord o.a. de bekende Maastrichts^notaris Quaedvlieg én het leraarsgezin Ross uit Heerlen, schijnt nu in Southampton tot een einde te zijn gekomen. Het schip ligt nu al een paar weken bij de jachtwerf van „Camper and Nicholson" en is te koop. y,: In December veegde zich nog een Hollandse,fg*|rHe bij het ge zelschap n.l.' een dom en tante vdri .President Roberts". Dit echtpaar, Secretaris-generaal van NATO in Nederland DEN HAAG. Lord Isnaay, secretaris-generaal van de Nato, zal van 23 tot en met 26 October met zijn vrouw een bezoek aan Nederland brengen. Hij zal be sprekingen voeren met verschil lende Nederlandse ministers en zal met zijn vrouw op 26 October door Koningin. Juliana worden ontvangen. DEN HAAG. Ook al kan wor den vastgesteld, dat het beeld van de betalingsbalans zich in het alge lopen jaar in gunstige zin heeft ont wikkeld, toch moet niet uit het oog worden verloren, dat deze verbete ring geflatteerd is. In belangryke mate is zij nl.. veroorzaakt door een vertraging van de militaire bestedin gen en. door een intering op de ten tijde", van hèt Korea-conflict vergrote voorraden. Op een voortduren van deze gunstige positie van de beta lingsbalans mag evenwel niet wor den gerekend. Aldus de minister van Financiën in de memorie van het wetsontwerp verlenging dividendbe perking. De handhaving der divi dendbeperking achthij om die re den noodzakelijk. Bovendien zegt hij, dat opheffing van de dividendbeperking .bij gelijk tijdige handhaving der wettelijke loon beheersing, in de arbeidssfeer 'n ongunstig effect zou hebben. MAASTRICHT De economi sche politic-rechter heeft de direc teur van de Maastrichtse melk fabriek „Pro infantibus" Donder dag veroordeeld tot zeven boeten van f 250, subs, één maand hechte nis en een waarborgsom van f 5000, omdat in de melk en de daarvan gemaakte producten welke de fabriek afleverde ern stige verontreinigingen waren ge constateerd. De nu veroordeelde directeur was de^ eerste van eeti aantal lei- de^ van Zuid-Limburgse melk fabrieken, die terecht moeten staan wegens nalatigheid by behandeling van melk, In zeven processen-ver- baal waren hem o.m. ten laste ge legd, dat de gepasteuriseerde melk niet zo voldoende verhit was, dat de z.g. colibacteriëo (die dysente rie veroorzaken) waren gedood; dat m flesjes met slagroom en yoghurt op de bodem duidelijk zichtbaar vuil lag; dat gestandaardiseerde ipelk binnen 2 uur reeds bedierf; dat in deze melk 70 keer het toe gestane maximum aantal bacteriën was. gevonden. Verdachte gaf alles toe, maar verweerde zich met te zeggen, dat men reeds lang zocht naar de in fectiebron in de fabriek. Getuige-deskundige ir Peek, di recteur van. de Keuringsdienst voor Waren in Maastricht zei, dat in vergelijking met de andere rayons in ons land. verontreiniging van melk in 2ijn rayon nog veel te veel voorkomt. Mr Karn pleitte voor een prin cipiële geldboete, omdat „Pro In fantibus" een sociale vereniging is. De boete zou dus moeten worden betaald van geld, dat voor maat schappelijke doelen 'is bestemd. ICwart millioen Japanse mijnwerkers in staking TOKIO. Een kwart millioen Japanse mijnwerkers is vandaag in staking gegaan. Zij eisen'loons verhogingen tot 100 proceut toe. De staking is afgekondigd door het nationale verbond van arbei- ders in steenkoolmijnen. De mijnwerkers hadden Maan- i dag en Dinsdag ook al gestaakt. Toen het jacht ruim een jaar ge leden uitvoer had het met de be- rtiantrng^meegerekond 38 "personen aan boord. De leiding berustte by de 29-jarige Robert Lombert, zoon van een Haagse kleermaker.De jonge Lombert voerde aan boord een. grote staat en liet zich aanspre ken met de titel van -„president". Zijn vader, moeder en zes broers en zusters bevonden zich eveneens op 't schip. Waarschijnlijk heeft no taris Quaedvlieg die zeer vermo gend wordt ge noemd - de reis voor een goed deel gefinancierd. Wat het doel van de reis was is tot heden nog piet duidelijk ge worden. maar welschijnt" men de eerste tijd aan boord een plei- zierïg leventje te hebben geleid. In Oportobleef n i hèt jacht in de R FRT herfSt V3n 1951 K. een maand in de haven liggen, terwijl men de tijd zoekbracht met allerlei gezellige uitstapjes aan de wal. Daarna ging de reis naar Lissabon en Cadiz. Van Cadiz stak men over naar Tanger. Ook hier weer uitstapjes en feestjes aan de- wal. DUBLIN. De ballon, waarmee de voorzitter van de Haagse balionciub, J. Boesman, te Dublin optreedt ter gelegenheid van de daar gehouden „week van de thee", is Woensdag avond van zijn kabels losgeraakt en in noordelijke richting afgedreven. Men gelooft, dat men te maken beeft met een misplaatste grap. Via de radio is gewaarschuwd voor het gevaar, dat de onbemande ballon voor de luchtvaart oplevert. F.en districtsconferentie van d« Rot. terdarr.se Gemeente der ..Kerk var. Je zus Christus van du Heiligen der laat ste dagen" zal Zondag ui gebouw Odeon orden gebuuder.. dat een manufactureniiandel in een' van de volkswijken van Den Haag bezat, had een zetbaas' in zijn zaak gezet en vloog naar Tanger. Het lieve, leventje aan: boord duurde nog steeds, voort.Men vertrok haar Casablanca. Langzamerhand schijnen toen de moeilijkheden te zijn' begonnen. Waarschijnlijk is er onenigheid ge ureest, maar in ieder-geval vertrok de in. Tanger aangekomen familie en dc familie Ross. ieder op eigen gelegenheid, naar Nederland. Ver der dan Agadir is het jacht Kooit gekomen. Toen dc nood aan dc man kwam schijnt men nog getracht .te hebben Arabieren naar Mekka te vervoeren om op die manier wat té verdienen., maar dat is blijkbaar niet gelukt. (Voor nadere bijzonderheden zie. pG913). nisten ten nauwste bij de relletjes aren betrokken. Het persbureau Reuter bevestigt de berichten van Associated Press deelt mede, dat de Nederlandse Hoge Commissaris na het incident de Nederlandse vlag opnieuw heeft laten hijsen. Volgens Reuter werd de Nederlandse vlag ook neerge haald op twee kantoren van het Nederlandse Hoge Commissariaat aan het Koningsplein te Djakarta. Naar een in de tuin staande ambte naar werd met stenen gegooid. Be scherming waarom het Hoge Com missariaat 2. werd terstond ter beschikking gesteld. De demonstranten zijn hel In donesische parlementsgebouw bin nengedrongen en hebben er wan orde gesticht. Zij vernielden ook archiefkasten op het Indonesische ministerie van -buitenlandse zaken haalden de maatschappijvlaggen van de „Rotterdamse Lloyd" en de „Nederland" omlaag van de pas sagekantoren aan het Merdeka- plein. Inmiddels meldt Aneta, dat op het paleis van. president Soékarno een militaire delegatie is ontvan- die geleid wordt door kolonel Nasoetion, de chef-staf van'het le ger. Arrestatiebevelen tegen. Japanse afgevaardigden naar Peking-conferentie TOKIO, Er zijn arrestatie bevelen uitgevaardigd tegen, zeven der dertien Japanse afgevaardig den naar de communistische vre desconferentie te Peking. Ongeveer achthonderd- man Japanse politie heeft invallen, in de huizen der betrokkenen gedaan. De commu nistische afgevaardigden worden er van beschuldigd. Japan te heb ben veriaten. zonder daarvoor toe stemming te hebben. i. NEW YORK Generaal Eisen hower heeft gisteravond in een toe spraak verklaard, dat een nieuw „verdeel -en-heers"«plan van het Russische communistische partijcon gres in .Moskou „een dodelijke uit daging van de vrije wereld" is. Moskou's nieuwe formule, aldus Eisenhower, zou uitgelegd kunnen worden Jals „een soort verandering in het tempo van de koude oorlóg zelfs als het begin van een soort koude vrede." Eisenhower voorspel de een grootscheepse campagne van communistische agitatie in de Wes telijke landen. In de V.S. zou deze agitatie vooral gericht zijn op het opwekken van alle krachten, die werken naar economisch isolationis- LONDEN. Een door alle Chi nese zenders aangekondigde „Be langrijke mededeling" is gebleken slechts een poging tc 2ijn, om alle blaam voor het vastlopen der be- standsbEsprekingen op Korea op de schouders der geallieerde onderhan delaars te schuiven. De mededeling, bestaande uit een brief van de noordelijke bevelhebbers aan de V.N.-commandant, generaal Mark Clark, bevatte de oude propaganda en beschuldigde de V.N.-onderhan- delaars ervan, onredelijke eisen te hebben gesteld. De geallieerden werden gesommeerd de besprekin gen In Panmoendjon onmiddellijk te hervatten en het vraagstuk van de uitwisseling der krijgsgevange nen te regelen op de door de com munisten aangegeven basis. (Van onze correspondent) LONDEN. Bevan's Woensdag uitgevlogen vredesduif Is niet „opgegaan" (als men d3t van duiven zeggen mag). Attlee en zijn medeleden van Labours „schaduwkabinet" hebben gisteravond namelijk alle toegangen tot bet duivenhok der orthodoxie flink en manmoedig afgegrendeld en. de vredcsvogel uit Wales kan dus voorlopig alleen maar een onderdak in zUn weekblad de „Tribune" vinden, waar alles vrat hy te vertellen had Im mers uitvoerig staat afgedrukt. Het „schaduwkabinet" kwam gis teravond tot twee besluiten: het eerste, dat de Bevaniaanse groep ont bonden dient te worden, bet tweede dat de aanvallen op medeparty leden moeten ophouden. Dit laatste kan de „Tribune" zich aantrekken. Deze beide besluiten zuilen aan staande Donderdag aan de normale weekvergadering van de parlemen taire partij ter goedkeuring worden voorgelegd en de orthodoxie heeft laten doorschemeren, dat Attlee aan het formuleren en het doorzetten van deze beide „ultimata" een zeer actief aandeel heeft gehad. Als de parle mentaire partij zé aanneemt blijft er niets anders over dan te gehoor zamen of de partij uit te worden gezet. Tot zover de zuiver formele rede nering.-Doch-is het nu werkelijk al open oorlog, die alleen maar met een klinkende nederlaag, smadelijke over gave of zelfs eventueel uit de partij zetten der rebellen kan eindigen? Dit lijkt veel te kras en in het politiek tournooi wordt de soep zelden zo heet gegeten als zij opgediend wordt. Men doet wellicht goed nog altijd als het meest waarschijnlijke aan te nemen, dat er uiteindelijk toch door de „mensen van het midden" een of ander compromis in elkaar gedokterd zal blijken te kunnen worden. Attlee is hedenochtend naar Milaan vertrokken om het internationale socialistische congres bij te wonen. Dinsdag zal hij terug zijn. Onderwijl zal er vermoedelijk in Westminster nog heel watgepraat, gemanoeu vreerd en gemarchandeerd moeten worden, voordat het Donderdag is. De kwestie waar het om gaat. als de zaken werkelijk tot een crisis mochten komen, is natuurlijk de vraag, hoeveel openlyke aanhangers Bevan dan achter zich zal kunnen verzamelen. Meestal wordt zijn aan hang in de parlementaire party op een nogal onsamenhangend aantal van 60 a 70 leden geschat. Maar mocht het menens worden, dan kan dat indrukwekkende cijfer heel goed plotseling als sneeuw voor de 2on wegsmelten. Het niysteric-jacht, der onder Liberiaanse vlag zo'n gerucht makende reis naar Noord-Afrika maakte, ligt nu irt Southcmptow te koop. De foto toont het schip uoor anker liggende in de Por tugese haven Oporto Voorlopig oordeel over ramp bij Londen LONDEN, Kolonel Wilson, het hoofd van de commissie van onder zoek, heeft medegedeeld dat het spoorwegongeluk te Harrow ver oorzaakt Is doordat de exprestrein uit Schotland met voile snelheid door een waarschuwlngsseïn en twee seinen, die op onveilig ston den. is gereden. De kolonel, die hoofdinspecteur is van de spoorwegen, zei dat het niet gebruikelijk is een oordeel uit le spreken, voordat het bewijs materiaal nauwkeurig is onder zocht, maar dat het nu toch heeft gedaan met het oog op het grote openbare belang. Het onderzoek is verdaagd tot een later bekend te maken dag. Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond; Weinig bewolking met in de nacht en ochtend uitgebreide mistgebïeden. Overi gens droog weer. Op vele plaatsen lichte cn hier en daar zwa re nachtvorst. Mor genmiddag dezelfde temperatureh als van daag of iets lagere. Weinig wind. 18 Oct. Zon op 7 10 m onder 17 u 40 m: Maan op 6 u 44 m on der 16 u 5B m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Oslo N.6 SC Stockholm Kopenhagen Gch. betv Looden Nevel Amsterdam Mist Brussel Mist Parijs Zw. beu*. Bordeaux Mist Nice Half bevv. N.W. 4 0 Warschau Licht bew W.ZAV. 2 3 Berlijn W.N.W. 2 Frankfurt Müneheri Znrich wenen 11 0,5 Geh. bew. Windstil 13 0 t T j O weten iets te weinig van de YY Biesbosch om met enig ge zag te kunnen oordelen over de waarde hiervan ais recreatiege bied. Maar wij weten genoeg van de algemene situatie in Nederland om tc kunnen vaststellen, dat er weinig of geen perspectief meer zit in het prijsgeven van natuurschoon aan de ontginningsploeg. Naar onze mening is er in grote delen de3 lands al geen sprake meer van het zozeer gewenste evenwicht lussen natuur en cultuur. Het is waar, dat de landhooger overal zeer groot is. Zo groot is hij zelfs, det ook de Zuiderzeepolders hem bij lange na niet kunnen stil len. Wanneer de Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant zegt, dat bet achtste deel van de Nederlandse bevolking, hetwelk die provincie herbergt, recht heeft op werk- en. woongelegenheid, dan zal wel nie mand dit tegenspreken. Doch laten die in Den Bosch er zich wel van bewust zijn, dat met de inpoldering •an de Biesbosch Brabant in genen dele is gered. Défaitisten zijn wij stellig nieL De Zuiderzeewerken achten wij hoogst belangrijk, evenals de land aanwinning in het Noorden en het Zuidwesten. Het programma van het departement van Landbouw voor ruilverkaveling, herontgioning en in het algemeen de verhoging van de opbrengst van de bodem juichen wij ten zeerste toe. Wij ontkennen al leen, dat het opofferen van natuur schoon en recreatiegebieden nog uit zicht zou bieden op het verminderen van de bevolkingsdruk. Bijzondere gevallen daargelaten staat de zaak thans wel zo, dat men er ideëel veel meer mee verliest dan er materieel mee wint. M de toestand In Nederland te karakteriseren, kunnen wijhec beste enige voorbeelden ge bruiken. De Noordoostpolder is een. groot gebied, waarin plaats is voor vele boeren, neringdoenden en ar beiders. Hoe weinig hij echter bij draagt aan de oplossing van het be volkingsvraagstuk, kan blijken uit het feit, dat er zich in een kwart eeuw naar schatting een aantal mensen zal hebben gevestigd, over eenkomende met een derde van het jaarlijkse bevolkingsoverschot, van Nederland. Twee jaar dit overschot ■bij .elkaar opgeteld, en ge hebt da gehele bevolking van Zeeland. En .laat jans,. om bij het onderwerp te blijven, eens het geval noemen, dat honderd boeren of aspirant-boeren hun oog hebben laten vallen op vijftien hectare, bos en heide. Vijf tien hectare, dat is toch wel iets voor de bevolking in het algemeen. Nu wordt deze lap ontgonnen en drie boerengezinnen vinden cr plaats op. Dc bevolking is baar recreatie gebied kwijt en 97 hoeren zijn nog even ver als tè voren. De bevolking van Nederland neemt toe, in Brabant in verhouding meer nog dan elders. Hoe sterker de toeneming, hoe groter ook de behoefte aan frisse lucht, aan ont spanning in de natuur. En wanneer men deze behoefte gaat opwegen tegen het belang, gelegen in het helpen van enkele gezinnen aan wat landbouwgrond, dan ïs het geen vraag meer naar welke kant de schaal steeds meer doorslaat. De Nederlandse landbouw heeft toe komst genoeg, maar die. toekomst ligt niet in uitbreiding van het be bouwde areaal ia het gebied, dat thans binnen de dijken en duinen ÜgL Deze toekomst ligt in landaan winning en grondverbetering, zij ligt in de opvoering \-an de kwaliteiten van de opbrengst per eenheid. En we zuilen er ons rekenschap van moeten geven, dat het aandeel van het in de landbouw werkzame volks deel in de totale beroepsbevolking percentsgewijze onvermijdelijk steeds verder zal dalen. Handel, nijverheid en verkeer zulien de bevolkings overschotten moeten opvangen. NOGMAALS, wij kennen de Biesbosch niet zo goed, doch gezien de loop der dingen ia Nederland kunnen wij de actie tot behoud wel voorstellen. Nu geloven wij best, dat het Brabants provin ciaal bestuur ook goede argumen ten heeft: maar wanneer mr Sas sen zegt. dat hij het belang van de Brabantse mensen stelt boven dat van de planten- en dierenwereld, en wanneer Commissaris De Quai ver klaart,, ertegen te zijn, dat men .pri mair het accent legt op de recreatie en het landschapschool', dan is op die uitspraken wel het een en an der aan te merken. Het gaat niet om de Brabanders óf de planten en dieren, het gaat om de Brabantse en de andere mensen èrt de planten en. dieren. En als men nagaat wat aan natuurschoon zo voor en na in Ne derland is verdwenen en hoezeer de behoefte eraan toeneemt, dan kan bezwaarlijk worden volgehouden, dat primair het accent op recreatie en iandschapselioon wordt gelegd. De natuurbescherming is niet zo jnaar uit de lucht komen vallen. Zij is opgekomen, omdat de nood drong. Woon- en werkgelegenheid zijn nodig, raaar ze verliezen een deel van hun zin in een ontluisterde we reld. Iïet lijkt ons van belang dit vast te stellen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1