Eisenhower meer strateeg dan politiek leider Ergerlijke rede op congres van Duitse SS-ers Seizoen-werkloosheid van schilders bestreden Nederlandse bollenkwekers voelen zich niet bedreigd Beentransplantatiedienst nu officieel gestart Overleg Rusland-VS over Korea „vruchteloos' Keel Verzachtend Europa's jeugd richt de blik op een nieuw Europa Verbond met oude garde" blijkt zware handicap in verkiezingscampagne Indonesisch leger uit op opheffing van parlement Duiken neo-nazi's bij communisten onder? Generaal Ramcke: „Geallieerden zijn de oorlogsmisdadigers" Evenals vorige winter verleent het Rijk subsidie voor onderhoudswerk Japanse export naar de Verenigde Staten slechts een fractie van de onze „Valse waarde" op „echte" dollars Nederlands elftal voor oefenwedstrijd tegen Saarbrücken Britse Coin et maakte geslaagde buiklanding Kerknieuws Botten van nuchtere kalveren worden gebruikt bij vele operaties Zuid Holland heeft 2.453.465 inwoners Noors-Zweedse film over Edvard Grieg Perzische senatoren protesteren tegen ontslag Prins Bernhard opent Europees forum der politieke jongeren in Ridderzaal Maandag 27 October 1952 7 (Van onze correspondent) NEW YORK. Elsenhower heeft zfln campagne meer gevoerd ala stra teeg dan als politiek leider. Daarin stemmen de meningen van vrijwel alle met hem meereizende correspondenten overeen. Het is de strateeg geweest die, slaande.voor de keuze om óf ge trouw te blijven aan de beloften die zijn strijd op het congres te Chica go met en ten bate van de liberale vleugel der republikeinen inhield voor een verfrissing van de partij geest, óf een eenheidsfront in de partij tot stand te brengen ten koste der daaraan verbonden concessies, de laatste weg heeft gekozen. Men moei toegeven dat hij v_ een moeilijk besluit stond. De par tij-machine was in handen van de oude garde die de nederlaag op het partijcongres met goed heeft kun nen verwerken. Het stond van te voren vast dat een republikeinse stembusoverwinning niet mogelijk zou zijn. zonder steun van een groot deel der zogenaamde onafhankelijke kiezers, die niet op een partij, maar op de beste man stemmen, En ver der van een deel der rebellerende Zuidelijke democraten, zo mogelijk versterkt met andere ontevreden democraten die vatbaar zouden blij ken voor de leuze dat na twintig jaar een verandering van regiem by het tweepartijenstelsel gezond en noodzakelijk is. De onontbeerlijk heid van steun buiten de eigen partij-gelederen houdt in dat men zeker geen stemmen van partijgeno ten kan riskeren. De strateeg Eisen hower was er dus op uit de eigen gelederen te sluiten om zich daarna te bekommeren om het winnen der partijlozen. Wat hij daarbij verzuimde vol doende te overwegen waren de di recte gevolgen zijner verzoenings pogingen: de wijze waarop de oude garde, met senator Taft voorop, de toenadering zou gebruiken om dui delijk te maken dat deze zich niet kon bepalen tot een uiterlijk ge baar, maar consequenties met zich meebracht. Wat de politieke con cessies betreft, kan Eisenhower nog van mening zijn geweest dat hij, eenmaal president, niet volledig ge bonden zou zijn aan alle opinies die hij in het heetst van de verkiezings strijd ten beste moet geven. Maar hij heeft waarschijnlijk onderschat welke indruk het op de onafhanke lijke kiezer moest maken dat hij zich ter wille van de partij-eenheid mede op de bres moest steller» van mannen als senator McCarthy uit Wisconsin en Jenner van Indiana. Hun eventuele herkiezing betekent (Van onze correspondent) DJAKARTA. Overste Soedir- _man, fungerend commandant in Oost-Java heeft „hoge functionna- rissen van de strijdkrachten" ver weten dat zij „maatregelen hebben genomen", gericht op opheffing van de volksvertegenwoordiging". Soe- dirman heeft zijn trouw betuigd aan de eenheidsstaat der Republiek Indonesia. Wilopo sprak Zondag met Soe- karno en later met de minister van Defensie, die enige dagen in Djok- ja was geweest. Vandaag deelde hij mee, dat hij mogelijk in de naaste toekomst naar Oost-Java zal gaan. Daar is het volgende gebeurd: overste Soewondho (vervanger van de zieke commandant Bambang Soegeng) is Woensdag uit zijn func tie ontheven door een daartoe uit Djakarta gekomen staf-delegatie met blanco volmacht. Donderdag heeft Hamengkoe Boewono deze ontheffing ontkend en gezegd dat hij eeh onderzoek zou laten instel len naar de delegatie, Intussen komen uit gebieden bui ten Java steeds meer berichten over demonstraties, die men moet zien als late reacties op die van 17 Oc tober te Djakarta. DEN HAAG Na afloop vaneen jachtpartij op het buiten „Raap horst" te Wassenaar hebben de Ko ningin en Prins Bernhard op het jachtslot „Terhorst" Zaterdag ge-, luncht met lord en lady Ismay. de voortzetting van een strijd, die het Amerikaanse volk innerlijk dreigt te verdelen en Kjnrecht in druist tegen de opvatting van vrij heid en burgerrecht, zowel als van buitenlandse politiek, die Eisenho wer en de groep van jongere repu blikeinen tezamenbrachten, Het is nog altijd niet te zeggen hoe de kaarten bij deze verkiezin-. gen precies liggen, De opinie-onder zoekers geven Eisenhower -nog steeds enkele procenten meer kans, maar baseren hun mening op de genen die weten hoe zij zullen stemmen, terwijl nog altijd meer dan lien procent dergenen wier me ning zij polsen niet weet wat „hun" man op 4 November zal zijn, Zeker is dat de republikeinen zich vergist hebben toen zij Stevenson's redevoe ringen begonnen le ridiculiseren. Men hoort over de tooa en inhoud zijner speeches en over de wijze waarop hij ze uitspreekt in toene mende mate lof. (Advertentie LM.) DUSSELDORF Communisti sche partijleiders hebben Zaterdag avond een bekendmaking uitgege ven, volgens welke dr Dorls, de voormalige voorzitter en bondsdag- afgevaardigde van de thans verbo den socialistische rijkspartij, bij de West-Duitse communistische partij zou hebben geïnformeerd naar de mogelijkheid om „bedreigde func tionarissen" van de SRP een toe vluchtsoord in deze partij te ver schaffen. Ook zou hij hebben ge vraagd naar de mogelijkheid om, met communistische medewerking, een mantelorganisatie van de SRP op te richten. AMSTERDAM Op de Apollo- laan ig Zaterdag een verzetsmonu- ment onthuld op de plaats, waar acht jaar geleden 29 Nederlanders werden gefusilleerd als vergelding voor de liquidatie van de Duitser Oelschlagel. VERDEN. „Ik eis vrijlating van de Duitse krijgsgevangenen. Zij, die zonder strategische noodzaak gehele steden hebben verwoest, die Hlrosjima met de grond gelijk Hebben gemaakt, die nieuwe atoombommen hebben vervaardigd, ztfn de werkelijke oorlogsmisdadigers,verklaarde de voor malige Duitse generaal der valschermjagers, Ramcke, cp een bijeenkomst van ongeveer 50G0 voormalige SS-ers In Verden (Neder-Saksen) Op een persconferentie na het congres van oud-SS-ers, dat het afgelopen weekeinde werd gehou den verklaarde een andere voor malige SS-generaai, Steiner, na mens de leiding van het congres, dat de SS zich met nadruk van de rede van Ramcke, die als gast spreker optrad, dis tg nc leerde. Stei ner was zich bewust van mogelijke politieke reacties in het buitenland op Ramckes uitlatingen. De voormalige SS-generaal Gille verklaarde tijdens het congres, dat de oud-SS-ers de betekenis van een rechtsstaat en die van de vrij heid van de enkeling konden waar deren. „De ervaringen uit het ver leden zijn niet zonder meer aan ons voorbijgegaan," aldus meende Gille. Hij wees voorts radicalisme van links zowel als van rechts af en verklaarde, dat de oud-SS-ers nietg uitstaande hadden met gehei- Jongen onder melkauto geraakt en gedood SLIEDRECHT. Toen de zes jarige Jan Verhoef Zondagmorgen uit de ouderlijke woning in wijk D te Sliedreht liep. werd hij door de aanhangwagen van een passe rende melkauto geraakt, zodat hij kwam te vallen. Het kind kwam met het hoofd onder het Imkerach- terwiel van de aanhanger. In zeer ernstige toestand werd het naar een ziekenhuis in Dordrecht vervoerd, waar het aan de verwondingen is bezweken. Eerste vliegster van ons land lijdt armoede DEN HAAG Dr Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart doet in haar officieel orgaan ,Avia-Vliegwereld" een oproep tot het verlenen van geldelijke of ma teriële hulp ten behoeve van Ne derlands eerste vliegster, mevrouw De Rijk. Deze vliegster, die op 6 October 1951 is gehuldigd, omdat het toen veertig jaar was geleden, dat zij haar vliegbrevet kreeg, lijdt bittere armoede, aldus het orgaan. Bijdragen kunnen worden gestort voor een fonds dat de KNVVL wil vormen om voor mevr. De Rijk aanschaffingen te doen (giro 179B18 ten name van KNWL 's-Graven- hage, met vermelding „Hulp Bea trix de Rijk"). me organisaties bewegingen.- of ondergrondse Tijdens het congres werd mede gedeeld dat de voorzitter van de „gemeenschap van Duitse ridder- kruisdragers" Dickfeld. eind No vember op verzoek van de Ame rikaanse oudstryders een rondreis van acht weken door de Verenig de Staten zal beginnen. Hij zal spreken over „ridderlijkheid en eerlijkheid van de Duitse soldaten in de tweede wereldoorlog." IJmuidense trawler vroeg sleepbootassistentie IJMUIDEN De IJmuidense trawier „Eveline" beeft Zaterdag middag op 70 mijl afstand van de thuishaven sleepbootassistentie ge vraagd wegens een ernstig defect aan de machine. Terstond verliet de sleepboot „Noord-Holland" IJmui- den, Later bleek, dat de sleepboot „Holland I" van Doeksen te Ter schelling al bij de trawler was, zo dat de IJmuidense sleepboot onver richter zake terug moest kerer». De „Holland" sleept de trawler naar IJmuiden. Tsjecho-Slowakije kampt met tekort aan spoorwagens WENEN De Tsjecno-SIowaak- se minister van Binnenlandse Za ken, Nosek, beeft via de radio de bevolking opgeroepen, te helpen „teneinde een gevaarlijke bedrei ging van de gehele industrie van het land te voorkomen", veroor zaakt door een tekort aan spoor wagons. De minister verzocht „mannen, vrouwen en kinderen" in hun vrije tijd te helpen bij het lossen van wagons. Spoorwegfunc- tionarissen hebben order gekre gen, vrijwilligersbrigades te orga niseren, zodat de wagons te allen tijde kunnen worden gelost, zodra zij op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Bromfietser reed door na aanrijding LISSE. Zaterdagavond reed de 72-jarige H. de Groot op het fietspad van de Heereweg teLisse» toen hij werd aangereden door een bromfietser. Hij werd tegen de grond geslingerd en liep een schedelbasisfractuur op. In ern stige toestand is hij naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De bromfietser heeft zich van zijn slachtoffer niets aan getrokken en is doorgereden. Ex-beherend vennoot van ,,EFA" vrijgesproken AMSTERDAM. De rechtbank heeft de 54-jarige koopman J. A. Ch. M. uit Loosdrecht, ex-beherend vennoot van de in Juni 1950 geli- auideerde Amsterdamse stofzuiger* fabriek „Efa Produka". vrijgespro ken. Tegen hem was tien maanden geëist wegens, „bedriegelijke bank breuk". (Advertentie LM.) Ideaal om te draaien Vandaar het steeds groeiende enthousiasme voor de verrukkelijke (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. Om-de seizoen- werk^po5beid in het schildersbedrijf te bestrijden heeft de minister van Sociale Zaken besloten ook deze winter een subsidie te verlenen bij het uitvoeren van schilderwerk. Voor werkzaamheden, verricht na 17 November en gereed vóór 28 Februari zal een subsidie van 20 iirocent van rijkswege worden ver eend. Vorige winter heeft de DUW hier mee reeds een proef genomen. Het resultaat was, dat in de winter maanden voor 6.000.000.— aan scbilderswerk werd uitgevoerd, wsarvan naar schatting 60 procent niet zou zyn verricht wanneer deze subsidieregeling er niet was ge weest, Dit betekent, dat door het verlenen van subsidie in de winter maanden 24000 „man-weken" werk werd verkregen. De kosten van de subsidiëring hebben ongeveer opge wogen tegen de bedragen, die men in geval van werkloosheid aan steun zou hebben moeten uitkeren. Er zou eigenlijk werk genoeg zijn om de w erkJoosheld In dit bedrijf voor bet grootste deel op te beffen, verzekerde men ons van bevoegde zijde, maar evenals vóór de oorlog, worden de hui zen vrij slecht onderhouden. He huur verhoging heeft in deze toestand niet veel verandering gebracht. Voor subsidie komt in het aj>. sei zoen in aanmerking alle blnnenschll- derwerk, wit- en sauswerk en buiten schilderwerk voor zover betreft af bran, den. eenmaal gronden en sloppen der ruiten. Uitgezonderd van deze subsidie, regeling zijn; werken ten iaste van het rijk. werken ten behoeve van nieuw bouw werken tengevolge van verhouw en werken uil te voeren tn eigen be heer (voor woningbouwverenigingen kan, na overleg, een uitzondering wor den gemaakt) De kosten voor blnnensohllderiitg moeten per werkobject minstens f 600.- en voor huiten werk minstens i 250.-— bedragen; combinatie van twee werken is mogelijk. Per gesubsidieerd werk mag niet meer dan één medewerken de patroon en moet minstens één gezel werken. Aanvragen voor subsidie moeten op een door werkgever en schilders patroon ondertekend formulier wor den gericht aan de Commissie voor Beter Schilderwerk in Algemeen Belang „MEBESAL", waarvan het secretariaat gevestigd is in Den Haag, Mauritskade 33 B. Jongetje van treeplank gevallen en overreden (Van onze correspondent) BREDA Zaterdag geschiedde m Sprundel (ten Zuiden van Breda) een ongeluk dat aan de zesjarige H. van Hassel het leven kostte. Vier kinderen waren in de Koekoek straat aan het spelen. Zij gingen op de treeplank van de vrachtauto van de kolenhandelaar De B. uit Ruchphen zitten. Toen de chauffeur, die hiervan niet op de hoogte was, dc Wagen in beweging zette viel de jeugdige Van Hassel van de tree,- plank af. Hij kreeg bet achterwiel over het lichaam en was op slag dood. DEN HAAG. Bij beschikking van de minister van O-, K. en Wjs voor het tijdvak van 1 October "52 tot en met 30 September '53 be noemd tot "wetenschappelijk ambte naar bij de-medische heelkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht F W. M. Reyen, thans assistent in vaste dfenst. Tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de galenische phar- macie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd J Vinkenborg, thans tijdelijk als zodanig werk zaam. (Van ome correspondent) LISSE. Een bericht In het Japanse blad „Sangyo Keizal" dat er in Amerika een grote vraag bestaat naar Japanse tulpenbollen kan de Neder landse exporteurs van bloembollen geen onrustige nacht bezorgen. Zij zijn de concurrentie van buitenlandse cultures aï gewend, want in Amerika en Canada wordt aan de Oostkust al heel wat aan bloembollenteelt gedaan, in het Spalding Area in Engeland staan ook hele oppervlakten bloembol len, Ierland teelt wat en ook Denemarken laat zich niet onbetnigd. Deze cultures zijn zelfs voor een groot deel in banden van geëmigreerde Neder landse bloembollentelers. Men heeft hierbij de ervaring op gedaan dat het buitenland toch Nederlandse bloembollen vraagt. Tijdens de zeer zware continente- ringen in Engeland bijvoorbeeld kocht men bij gebrek aan Holland se bloembollen dan maar Engelse. In Amerika is hetzelfde beeld te zien. Op grond hiervan blijft men uiteraard wel op zijn hoede, houdt de ontwikkeling daar zeer zorg vuldig bij, doch kan nog geen re denen vinden tot verregaande te genmaatregelen. die o.a. zouden kunnen bestaan uit een nog inten sievere reclame-campagne. Daarbij komt nog, dat dé teelt in h«t buitenland bijna uitsluitend kan worden gehandhaafd of uitge breid door vernieuwing van het „plantgoed" door aankopen in Ne derland. De Nederlandse bloembol len hebben namelijk een zeer grote voorsprong door de voortdurende verbeteringen in de cultuur-metho des en da nimmer aflatende stroom nieuwigheden. Bovendien zijn de voorgenomen plannen van de Japanezen om in 1957 5 millioen bloembollen te ex porteren voor de Japanse kwekers misschien wel zeer groots, doch in vergelijking met de Nederlandse aantallen die naar Amerika worden gezonden is het niet veel. Men schat de export naar Amerika dit jaar op 4 tot 500 millioen stuks- Getallen, die in de komende jaren (Van onze correspondent) BRUSSEL. Wie voortaan in West-Europa met Amerikaanse dollarbiljetten te maken krijgt, doet er goed aan zich met de ge zichten der Amerikaanse presi denten vertrouwd te maken. Wie Jackson of Lincoln niet kent, loopt kans een vals biljet in handen te krijgen, dat door onlangs te Ant werpen gearresteerde valse mun ters niettemin uit echte „grond stoffen" werd vervaardigd. De biljetten waren op een zeer geraffineerde manier vervalst. De vervalsers waren uitgegaan van echte biljetten van lage waarden bijvoorbeeld van één, vijf of twintig dollar waarop via een fotografisch procédé de waarde- aanduidingen waren verwijderd en vervangen door hogere cijfers als 100 en meer dollar. Alleen wie er van op de hoogte is dat de kop van Washington op een één-dol larbiljet behoort te staan, die van Lincoln op een vijf-dollarbiljet of die van Jackson op een twintig dollarbiljet, kon de vervalsing constateren. Morris uit Amerikaanse Republikeinse partij PORTLAND De Republikein se senator Morris, die kortgeleden had verklaard generaal Eisenhower niet als candidaat te zullen steu nen. heeft thans medegedeeld uit de Republikeinse partij te zijn ge treden. DEN HAAG. Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 5 November te Amsterdam tegen Saarbruecken speelt in een wed strijd, welke bedoeld is als oefe ning voor de op 15 November tc Huil tc f'»n officiële landen- wedstrijd tegen het Engelse ama teurteam, is als volgt samenge steld: Doel: Landman (Sparta); ach ter: Frans Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse): midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH); voor: Van der Kuil (VSV), Lurtharl (Be Quick), Van Roessel (Willem II), Ben- naars (DOSKO) en Lenstra (Hee renveen). Reserves: Odenthal (EDO). Hen driks (Vitesse), CI a van (ADO). Het is nog twijfelachtig of Ben- naars wel op 5 November van de partij kan zijn, daar hij gisteren een spier heeft gescheurd. In dat geval zal Clavan zijn plaats dus innemen. Opvallend is de vasthoudend heid van de Keuzecommissie t.a.v. Lugthart. die toch weer is opge steld. hoewel hij tegen België ze ker niet heeft voldaan. ROME Op het vliegveld van Rome heeft Zondag 'n Brits straal vliegtuig van het type Comet" on middellijk na het opstijgen een noodlanding uitgevoerd, omdat eon der vier motoren weigerde Het toe stel werd zwaar beschadigd. Geen der inzittenden werd gewond. De gezagvoerder van het toestel ont dekte de motorstoring toen de „Co- met" nog geen halve meter van de grond wns en besloot onmiddellijk een buiklanding te wagen. De „Co- met" kwam 20 meter buiten de startbaan terecht en trok een diepe voor in de door regen doorweekte grond. Binnen enkele seconden was de brandweer van het vliegveld ter plaatse en werd het toestel bespo ten om uitbreken van brand te voorkomen. Herv. Kerk Bedankt voor Huizen (N-Hj) W. 1>- Tukker te Delft. Beroepen te Ernst, G. H, van Konten te Brandwijk. (Van onze correspondent) AMSTERDAM In een speciaal daartoe ingerichte operatiekamer op het abattoir wordt sinds kort iedere veertien dagen een nuchter kalf geslacht, waarvan de beende ren ter beschikking komen aan de beentransplantatiedienst van „Het Nederlandsche Roode Kruis''. Zater dagmiddag heeft de voorzitter, ir F- C, C. baron Van Tuyll van Zuylen. de centrale commissie voor deze beentransplantatiedienst offi cieel geïnstalleerd. Reeds enkele jaren geleden nam de Haagse chirurg dr Meiss deze door de Franse gebroeders Judet voor het eerst toegepaste methode voor ons land- over. Hij vervaar digde kalfsbot-transplantaten; later volgde een Amsterdams chirurg zijn voorbeeld. Al spoedig kwam men tot het inzicht, dat deze ver vaardiging veel beter centraal zou kunnen geschieden en na overleg met het Nederlandsche Roode Kruis, is nu na de Bloedtrans fusiedienst en het Hoornvliescen trum de Beentransplantatiedienst in de hoofdstad gesticht. De steriel gemaakte botten van een nuchter kalf waarvan tevoren en ook nog na de slacht nauwkeurig de volkomen goede gezondheidstoe stand wordt vastgesteld worden in speciale flessen geconserveerd in een diepvricskast bij minus 25 graden Celsius. Uit de voortreffelijk voot dit doel ingerichte operatie-kamer op het Amsterdamse abattoir worden deze flessen ongeveer 60 per maand overgebracht naar de vriesruimte van het Nederlandsche Roode Kruis in het Binnengast huis. Deze maandvoorraad wordt momenteel door de ziekenhuizen Nederland al vlot verbruikt, zodat In de naaste toekomst de productie van kalf bot voor dit DEN HAAG Op 1 Januari 1952 bestond de bevolking van de provincie Zuid-Holland uit 2.453,465 personen, dat zyn 28.844 meer dan op 1 Januari 1951 en 169.385 meer dan volgens de volkstelling van 31 Mei 1947. Deze cijfers blijken uit de begroting van de provincie voor 1953, die Heden is verschenen. doel stellig zal moeten worden op gevoerd. Er bestaan ook reeds plannen om regionaal depóts op te richten, waaruit omliggende ziekenhuizen de beentransplantaten kunnen be trekken, Zo kunnen alle chirurgen in ons land het kalfsbot van deze nieuwe dienst betrekken tegen kostprys. Door de centralisatie is het mogelijk dit werk het bost en zo voordelig mogelijk te verrich ten. waarschijnlijk nog hoger zullen worden, onder invloed van de col lectieve reclame. Indien de Japanse kwekers er echter in slagen een betere kwaliteit te kweken dan zou er gevaar kunnen ontstaan. Doch het schijnt dat zij op het ogenblik nogal met enkele ziekten te kam pen hebben. Een euvel, waardoor ook hun vooroorlogse pogingen tol export niet bijzonder geslaagd zijn. Mijnwerkersstaking in Japan breidt zich uit TOKIO. Op Kioesjoe, het Zuide lijkste eiland van Japan, zijn 28.000 mijnwerkers in staking gegaan. Daar in andere delen van het land 240.000 mijnwerkers sinds 17 October reeds staken, zijn nog slechts enkele klei ne mijnen in Japan in bedrijf. Het verlies aan steenkool per dag wordt geschat op meer dan 1D.000 ton. Fries taalstrijder en dichter 80 jaar (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Jan Jell es Hof. die van zijn jeugd af heeft gestreden voor het behoud van de Friese taal en voor de erkenning daarvan, en die niet alleen als taalstrijder, maar tevens als dich ter e als journalist in Friesland grote bekendheid en veel waar dering heeft verworven, viert van daan zijn 80ste verjaardag. Directeur Oost-Berlijnse staatsopera gearresteerd BAYREUTH De politie heeft de directeur van de Oost-Berlijnse staatsopera, dr Heinrich Allmeroth, en drie hoogleraren uit de Sowjet- zone gearresteerd, omdat zij een illegale bijeenkomst hebben bijge woond van de (communistische) democratische culturele liga van Duitsland. De bijeenkomst was door het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken verboden. OSLO Binnenkort zal hier wor den begonnen met de vervaardiging van een film over het leven van. de Noorse* componist Edvard Grieg, die in 1907 overleed. De film zal worden vervaardigd in samenwer king tussen Syncron-film te Oslo ea de technische staf van de Zweedse filmmaatschappij Terra-films. In de film, die in kleuren zal worden opgenomen, zullen verscheidene bui tenlandse artisten meespelen. Met de bekende filmacteur Paul Munt zijn besprekingen gaande over da vervulling van de hoofdrol. De rol prent, die een speeltijd van 2 uur zal hebben, zal waarschijnlijk eind 1953 m roulatie worden gebracht-In de fdm zal o.a. een gedeeltelijke uitvoering worden gegeven van de Peer Gynt-suite. TEHERAN Negenendertig le den van de door de Majlis naar huis gestuurde Perzische Senaat hebben Zaterdag in een communi qué verklaard, dat de Majlis heeft gehandeld in strijd met de grond wet door bij stemming een eind te maken aan de huidige zittingsperio de van de Senaat. Het besluit van de Majlis kan geen effect hebben en kan niet door de Sjah worden, ondertekend, tenzij het door de Se naat zou zyn goedgekeurd. Het c m- munïqué verklaart voorts, dat de Senaat bereid blijft zijn taak te vervullen. Intussen heeft de Sjah Zaterdag het betreffende besluit van dc Majlis van Donderdag on dertekend. Subsidiëring ongehuwde moederzorg in Z.-Holland DEN HAAG. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland stellen de Sta ten van deze provincie voor te be sluiten een algemene regeling vast te stellen voor het toekennen *ran provinciale bijdragen in de kosten van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind. Ged. Staten hebben aan de Staten een desbetreffend ontwerp besluit voorgelegd, waarmee men tegemoet wil komen aan subsidieverzoeken van de christelijke verenigingen „Ze- denopbomv" te 'sGravenhage en' Rotterdam. Volgens dit ontwerp .besluit wor den aan rechtspersoonlijkheid bezit tende instellingen aangesloten "by de Nederlandse federatie van instellin gen voor de ongehuwde moeder en haar kind bijdragen toegekend in de exploitatiekosten der van haar uit gaande, in Zuid-Holland gevestigde, consultatieve bureau's en verzor gingstehuizen voor de gehuwde moe der en haar kind. (Advertentie LM.} GOLLALL lijmt alles één alles 55 NEW YOBK. Amerikaanse di plomatieke kringen hebben Zater dag onthuld, dat in het voorjaar en de zomer van dit jaar Amerikaanse diplomaten „informele besprekin gen" nebben gehouden met Russische vertegenwoordigers teneinde te po gen, de impasse bij de bestandsbe sprekingen in Korea te verbreken. Dergelijke besprekingen waren „bij twee of drie gelegenheden" te New York gevoerd, mei als doel, te ont- dekken of Rusland werkelijk vrede in Korea wenst, aldus genoemde kringen. Minister Acheson noemde deze be sprekingen in zijn rede van Vrijdag voor de politieke commissie der V.N. „geheel onvruchtbaar". Een hoge Amerikaanse functiona ris bij de VN verklaarde, dat zyn delegatie op het ogenblik geen ge heime besprekingen met de Russen voert, die te vergelijken zouden zyn met de onderhandelingen tussen de Amerikaanse afgevaardigden dr Jes- sup en de toenmalige Russische ver tegenwoordiger Malik, welke be sprekingen er toe bijdroegen de blokkade van Berlijn in 1949 te ver breken. In diplomatieke kringen bij de VN is men van mening, dat Advertentie t en geneeskrachtig d oor de Vieks VapcRub ingrediënten. DEN HAAG. Binnen het terrein van de Verenigde Naties en het Noord-Atlantische Verdrag bestaat behoefte aan een engere Euro pese samenwerkingzei vanmorgen prins Bernhard toen hij in de Rid derzaal het Europees forum der politieke jongeren opende. Niettegen staande verschillen in taal* cultuur cn geschiedenisdie zo vaak onenig heid en zelfs oorlog veroorzaakt hebben, tonen de volkeren van Europa een grote mate van gelijkheid in hun levensopvatting en levenswijze. De Europeanen beseffen meer en meer dat er een gemeenschappelij- ke erfenis te verdedigen en een i gemeenschappelijk lot te delen is- Zij beseffen, dat zy kunnen hopen samen te bereiken wat voor elk1 land alleen een onmogelijke taak zou zijn. De gedachte" aan een nauwere inter-Europese samenwer king, aan een grotere eenheid in Europa wint snel aan kracht. Dat zo veel jonge mensen belang stelling tonen voor de politieke, eco nomische, sociale en culturele pro blemen van buiten de grenzen van hun geboorteland, achtte dc Prins een der meest hoopgevende feiten in deze verwarde tijden. Hij ken schetste hel tweeledig doel van dit jeugdforum: het bekend maken van zoveel mogelijk jonge mannen en vrouwen met deze problemen en het samenbrengen daartoe van jon ge mensen met zeer uiteenlopende geloofsopvattingen en politieke denkbeelden. De Prins wees erop, dat de ge dachte der Eutopese samenwerking alleen verwerkelijkt kan worden, indien een sterke gemeenschapszin de Europeanen er toe kan brengen om de offers te aanvaarden, welke voor het gemeenschappelijk doel ge bracht dienen te worden. Dit besef is in het bijzonder aanwezig by de Europese jeugd, die de blik ge richt houdt op een nieuw Europa. De Prins eindigde: „Hier is voor u een unieke kans om grondig be kend te raken met de problemen, die ik heb aangeroerd Ik hoop en vertrouxv, dat deze vergadering er in grote mate toe zal bydragen om uw gedachten over deze onderwer pen te verdiepen en uw wederzijd se waardering te vergroten" slechts door middel van dergelijke besprekingen achter de schermen de moeilykbexdeH te Panmoendjon kun nen worden opgelost. Geslaagde ballon vlucht van Boesman boven Zwitserland ZuRICH Uit het hartje van de stad is Zondagmiddag de ballon ..Henri Dunant" opgestegen van een uitermate klein historisch pleintje. Ruim honderd jaar geleden steeg hier de legendarische oallonvaarder Poitevain op. Ih tegenwoordigheid van vele duizenden, onder wie -en kele regeringsautoriteiten, stegen de balloncommandanten Eberhardt en Boesman op. De ballon dreef snel over de bergen eerst Zuidwaarts, later Oostwaarts. De posterijen had- gen gezorgd voor een officieel bal lonstempel' 5000 kaarten werden twee uur later dqor de ballon va ar- ders afgeleverd by bet postkantoor te Opfershofen. De ballon landde veilig in een appelboomgaard bij het Bodenmeer. Nederlanders in Duitsland willen vergoeding voor oorlogsschade DUSSELDORF. De in Duits land wonende Nederlanders héb ben aan onze regering weer drin gend gevraagd hun een uitkering te geven voor de oorlogsschade, welke zij hebben geleden. Indien, een definitieve regeling niet mo gelijk is, verzoeken zy Den Haag om een voorlopig voorschot. Zij nemen geen genoegen meer met het vooruitzicht van een vredes verdrag met Duitsland, dat voor hen een voorziening zou bevatten. Dit alles kwam tot uiting tij dens de jaarlijkse vergadering van de Nederlandse Bond in Duits land. die dit weekeind hier werd gehouden. Deze in Duitsland wo nende Nederlanders bleken nog meer wensen te hebben: zij willen een volledige vergoeding van de verliezen, die zij bij de Duitse geldsanerine in 1948 hebben ge leden. Verder bleek men ontevre den over de grensfacxliteiten, die hun worden verleend. Zy wach ten dan ook met spanning op een. nieuwe regeling, die in het ver schiet zou lippen. De Nederlandse Bond in Duits land heeft thans 72 afdelingen met 5464 leden. Niemöller: Ratificatie van Duits vredesverdrag zal oorlogskans vergroten FRANKFORT. Dominee Nie möller heeft Zaterdagavond in Frankfort verklaard dat de oor logskansen zijns inziens'groter zul len worden door de ratificatie van het Duitse vredescontract. Niemöl ler, een fel tegenstander van de West-Duitse herbewapening, sprak op een bijeenkomst van de anti communistische vereniging voor de vrjjheid van Europa. Niemöller zei, dat „het beste, wat de bondsrepu bliek na de ratificatie van het ver drag zou kunner. verwachten was, dat de Sow jet-Unie niets zou on dernemen".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7