n en oasen tegen STOKOUDE MOLEN WERD ALS NIEUW 1 sprijs ...Maar de reis nog kostbaar Nederland wil represaille maatregelen nemen Restricties op tarwe uit Amerika als antwoord Moet U eens hóren! ALGIERS TREKT TOERISTEN EN BIEDT: 99 „Zwarte bende" was in Bergambacht Prof. mr Oud sprak voor „Roterodamum" „Tineke van Urk" bij R.G. in Odeon Invoerbeperkingen der VS zijn onrechtvaardig D'Eendragt te Weesp expositie-ruimte en ideale woning Pleidooi voor vaste overbrugging bij Gorkum Obstakel bij „Maas": Vier Leeuwenbrug Woensdag 29 October 1952 5 (Van een medewerker) HET Bureau dn Tourisme van Algiers heeft een campagne ingezet om in de nazomer wanneer het klimaat in Noord-Afrika op zijn heerlijkst is grote aantallen buitenlandse touristen te trekken. Eindelijk is men er zich in Algiers van bewust geworden welk een grote mogelijkheden dit land voor de vacantieganger biedt. Niet alleen is daar de schilderachtig heid van een Noord-Afrikaanse wereld, maar men kan or ook het moderne comfort der grote steden vinden. Door speciale excursies wordt de Sahara binnen het bereik van iedere tourist en iedere beurs gebracht. De oasen zijn niet langer visioenen. De Air France heeft gedurende het touristenseizoen, dat half Au gustus is begonnen haar tarieven van Marseille naar Oran, Algiers on Bo ne met vijftig procent verlaagd. Voor minder dan honderd gulden kan men deze overtocht thans ma ken. Ook de scheepvaartondernemin gen hebben reducties ingevoerd, en wel van 25 procent. Kampeerders kunnen hun vacantie doorbrengen in de door de Air France in samenwer king met het Bureau Parisien du Tourisme georganiseerde kampen. Dergelijke kampen bevinden zich thans reeds te Andalouses bij Oran. te Algiers'en te Bone. Voor de kampeerders, die men in grote getale verwacht, heeft men drie prijsklassen ingesteld. 100 francs per dag voor degenen die hun eigen maaltijden verzorgen en over eigen tenten beschikken; 500 francs per dag voor degenen dié hun eigen tenten hebben, maar de kampmaal tijden wensen te gebruiken en 600 francs per dag voor degenen wier legering bovendien nog door b§t kamp wordt verzorgd. In de kam pen heeft men restaurants inge richt; er zijn bakkers en slagers en melkboeren gevestigd. Tal van excursies TJit de grote steden vertrekken dan dagelijks excursies naar het Zuiden, naar de grens van de Sa hara en naar. de oasen. Van Oran uit is een excursie inclusief maaltijden en nachtverblijf mo- g«lijk naar Sidi Bel Abbès, de ba kermat en de garnizoensstad van het Vreemdelingenlegioen. De vol gende dag bezoekt men het stadje Tiemgen, de stad met het grootste aantal moskeeën die men hoewei zij anders voor het publiek moeilijk toegankelijk zijn kan bezoeken. (Advertentie LM.) Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid En er werd gevochten in een dancing In café „Het Centrum" in Berg ambacht heerste op Zaterdag 16 Augustus een enigszins rumoerige stemming onder de lieden, die daar dooi'gaans Op zoetvloeiende melo dieën ue week-mi cri,..-,vi Oe werd er niet beter op, toen enkele leden, van de „Zwarte bende" uit Schoonhoven de danszaal binnen kwamen. De heren namen nog al wat geestrijk vocht .(20 tot 25 gla zen bier) tot zich, doch hoewel er iets broeide, het bleef rustig. Totdat de finale werd gedanst. Toen vond een van de Schoonhovenaren, de 27 jarige zilversmid A. .v.' H., het tijd-, stip toch web rijp om een niets ver moedende jongeman, een stomp in het gezicht te geven, waarna een an der hd van de ;;Zwarte bende" de 25 jarige zilversmid J.C. W. K- de op de grond liggende jongeman zodanig in het gelaat schoot*, dat deze een gekneusd neusbeentje en 'ri hersenschudding opliep en dien tengevolge zeven' weken niet heeft kunnen werken. De „bendeleden" zaten gistermiddag heel timide in het verdachtenbankje. De recht bank, gelijk uitspraak doende, ver oordeelde v. H. tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek, waar van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en K. tot15 weken met aftrek, waar van vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien moeten beide verdach ten de doktersrekening en de loon derving van het slachtoffer betalen. De prijs van een dergelijke excur sie. die 48 uren duurt, komt op 3000 Franse francs. Speciale tochten vnn vier a vijf degen near de proefstations voor geleide projectielen bij Comb Bé- char, naar de woestijnen ais El Golca en Touggourt kunnen voor een zeer gering bedrag (Fr. francs 4200) worden gemaakt. Met alles heeft men rekeninggehouden. De prijzen zijn zeer laag. De vreemde ling kan thans zelf kennis nemen van de oude Romeinse steden, hij kan de kasbah bezoeken in Algiers of luieren aan het strand, dat veel verrukkelijker is dan het strand van de Rivièra. Bovendien is hij verzekerd van bestendig weer. Zel den of nooit regent het hier. Men denkt thans deze wereld dichter bij Europa te hebben ge bracht. Maar de reis van Amster dam naar Marseille en terug is reeds een kostbare geschiedenis. En nog eens honderd gulden voor een „Rotterdamse parlementariërs" was de titel van de causerie, die prof, mr P. J. Oud gisteravond in de aula van museum Boymans heeft gehouden voor leden van het Historisch Genootschap „Roteroda mum". Aangezien Rotterdam vele parlementaire figuren heeft voort gebracht beperkte prof. mr Oud zich tot het .beschrijven van Rot terdamse vertegenwoordigers, die in de periode tussen 1848 en 1913 zitting in het parlement hadden. Uit het begin van deze periode dateert de kernachtige opmerking van Thorbecke: „Wanneer het hart van Nederland ïri Amsterdam klopt klopt het maar erg flauw." Deze opmerking werd gemaakt naar aanleiding van een debat over de afschaffing van scheepvaartrechten, bij welk debat de belangen van Rotterdam en Amsterdam tegen strijdig waren. De Rotterdamse parlementariër A. van Ryckevors- sel ontwikkelde dit debat.. Ook toen, zo verzuchtte prof. mr Oud, zaten- Rotterdam en Amsterdam elkaar veelvuldig in het vaarwater. Spreker eindigde zijn causerie met een beschrijving van de parlemen tariër Spiekman, een der eerste sociaal-democraten, die in 1913 zijn intrede in d.e Tweede Kamer deed. Dr W. F.Lichtenauer, voorzitter van Roterodamum, heeft prof. mr Oud ingeleid en gereleveerd, dat deze vijf jaar geleden bij de op richting van het genootschap even eens het woord voerde. P.I.T.-propaganda- avond Het, Protestants Interkerkelijk Thuisfront gaat vanaf Woensdag 29 October een actie voeren om geldén bijeen te brengén "voor het stichten en in stand hóuden van Protestantse Militaire Tehuizen. Deze: actiè werd ingeluid door een avond in de Prinsekerk aan de Statensingel. Na een kort openingswoord van dr A. C, G. den Hertogsprak de hoofdlegerpredikant, kolonel ds A. T. W. de Kluis,'- over zijn laatste reis naar Nieuw-Guinëa en ver toonde daarna een film, die hij daar zelf had opgenomen. Hij ver telde uitvoerig over het vele moei lijke werk, dat de legerpredlkanten daar verrichten. Samen met hun. jongens hebben zij een kleine kerk en een militair tehuis gebouwd, dat werkelijk van alle .gemakken is voorzien en waar alle militairen dan ook graag komen. Het Ned. Herv. Kerkkoor o.!.v. Paul Pul verleende muzikale me dewerking. Liefhebbers van zon en zee kan nen, wanneer de gure najaars wind, de strandgenoegens aan de Ncordzee-kust onmogelijk maakt, hun toevlucht zoeken tot de stranden van Noord-Afrika. Voor de Fransman valt een dergelijke vacantie wellicht beter te reali seren dan voor de Nederlander, want de rets vaar Afrika vraagt nog een goedgevulde beurs. overtocht is zeer veel. Bovendien zijn er enkele dagen mee gemoeid om van Ncderlar.d naar Noord- Airika te reizen. (Advertentie LM.) ALLÉÉN HET AUP1NG-ET1KE7 GARAN DEER* EEN ÉCHTE AUPtNG-MATRAS UIT DE AUPING.FABRIEK TE DEVENTER. „Het gebeurt toch maar al te vaak, dat verenigingen, die over niet zo veel geld kunnen beschik ken, toch een uitvoering of een feestavond willen geven en dan maar een programma samen stel len, dat eigenlijk beneden hun waardigheid is. De Rotterdamse Gemeenschap wi). nu aantonen, dat met een klein gezelschap toch een gezellige avond kan worden ver zorgd, die bovendien op een be hoorlijk cultureel niveau staat." aldus zei de heer J. de Heer in z'n openingswoord gisteravond tegen bestuursleden van bij de R.G. aangesloten verenigingen, die met de vaste kern van R.G.-leden de Schouwburgzaal van Odeon bijna vulden. En daarmede heeft de R.G.-secre- tsris niets te veel gezegd, want de theatergroep „De Verenigde Spe lers" hèeft met Willy van Hemerts muzikale comedie „Tineke van Urk" het auditorium genotvolle ontspanning geboden. Dit spel. dat de strijd uitbeeldt van de Urker vissers tegen de droogmaking van de Zuiderzee, heeft als diepere strekking, dat het belang van de gemeenschap preveleert ooven dat van de enkeling. Voortreffelijk werd de ernst en de luim door routine's als Lies de Wind, Ko van den Bosch, Bert Silvester, Jeanne Hu nsche-Verkade, Gerrit Lindenberg (die tevens de regie had) en pianist Ru van Veen over het voetlicht gebracht, hetgeen het publiek, gezien het enthou siaste applaus dankbaar accep teerde. Met het organiseren van dergelijke voorlichtings-avonden verricht de Rotterdamse Gemeen schap baanbrekend werk, dat de algehele culturele ontspanning van de bevolking uiteindelijk ten goede zal komen. De Nooraafrikaanse kustbewoners verraden in hun kleding een mengsel van Europese en Afri- kaanse invloeden. GENEVE. Nederland heeft Dinsdag aan de algemene vergadering van het G.A.T.T. (verdrag over tarieven en handel) toestemming gevraagd om tegenmaatregelen te Demen op de Amerikaanse invoerbeperkingen. De heer H. van Blankenstein, het hoofd van de Nederlandse delegatie In Genève, verzocht de Invoer van Amerikaanse tarwebloem in 1953 te mogen beperken tot een maximum van 57.000 ton als antwoord op de Ameri kaanse belemmeringen op de Invoer van Nederlandse kaas. Behalve Neder land hebben ook Australië, Nieuw Zeeland en Canada toestemming ver zocht voor het nemen van vergeldingsmaatregelen tegen Amerika, omdat men de maatregelen van de V.S. in strijd acht met de algemene overeen komst voor tarieven en handeL De leider van de Nederlandse delegatie zei, dat de door Nederland gevraagde beperking van de tanve-invoer met ongeveer twintig procent zou worden opgeheven, zodra de V.S. de restric ties op de invoer van melkproducten uit Nederland zouden opheffen. Van Blankenstein herinnerde er in een korte rede aan, dat het GATT vorig jaar in een resolutie de Ame rikaanse restricties, die gebaseerd zijn op een artikel in de wet op de defensie-productie, maar die uitslui tend ten doel hebben de Amerikaan se landbouw te beschermen, in flag rante strijd heeft genoemd met de door de V.S. mede ondertekende al gemene overeenkomst over tarieven en handel. Niettemin hebben de ern stig getroffen landen op verzoek van het GATT de V.S. ruim tijd gelaten om door intrekking van het wets artikel de verplichting weer na te kunnen komen. Er is thans echter een jaar verlo pen, waarin de V.S. deze mogelijk heid ongebruikt hebben gelaten. Ten aanzien van sommige kaassoorten zijn weliswaar de invoer-beperkin- gen opgeheven, maar alleen omdat deze soorten niet concurreren tegen kaassoorten die in de V.S. worden gemaakt. De ban, de invoer van kaas, die in hoofdzaak door Neder land wordt vervaardigd, met name Goudse en Edammer-kaas treffend, ts onveranderd in stand gehouden. Weliswaar zijn de quota voor deze kaassoorten enigszins verbeterd; maar dat betekent uitsluitend dat aan de quantitatieve restricties nu nog het kwaad van discriminatie (van de ene kaassoort t.o.v. de ande re) is genaard. De Nederlandse regering heeft haar delegatie derhalve geïnstru eerd te verklaren, dat het als een pijnlijke onrechtvaardigheid word; gevoeld, dat Nederland wordt ver hinderd zijn aandeel te verkrijgen in de zich uitbreidende Amerikaanse kaasmarkt cn dat het niet in staat wordt gesteld om zijn boter op deze i markt te verkopen, in een periode, waarin Nederland zich tot het uiter ste inspant om credietwaardigheid te bereiken door verhoging van zijn export. "Ernsbpet echter, aldus mr Van Rlankenstcm, dan deze directe scha- cïeberokkening, is het gevolg van deze Amerikaanse maatregelen voor de gehele Nederlandse export naar de V.S. die voor de oDhcffing van de dollar-crisis zo dringend noodzake lijk is. Nederland is het eerste land dat deze repressailles heeft voorgesteld. De beslissing van dc algemene ver gadering over dit verzoek wordt daarom van bijzonder grote beteke nis geacht. JA/EESP heeft er een nieuwe molen bij! Of lie- per: het is een stokoude houtzaagmolen, maar' hij ié als nieuw gewordenblinkend in de verf en stenig onder de kap. „1694" staat daar, ih JteÉ vijfentwintig centimeter dikke strodak kunstig aan gegeven. „Dc Kramer" heette hij toentot de volks mond hem omdoopte in „De Krakeel-moolen" en als „Krakeel-moolen" staat hij ook vermeld in offi ciële papieren. Waarom hij sindsdien d'Eendragt heet, is duister. Tussen krakeel en eendracht is enig verschil; maar zagen deed de molentot hij zo oud en vervallen was. dat hij als waardeloze ruïne slechts voor de sloper goed leek. Toen kocht een Amsterdamse" dokter .hem, de heer J. T. Buma,; en de Weesper gemeente-architectj Breyer maakte er in negen maan den tijds een pronkmolen van. Ikj weet niet, of men er nog mee zé gen kan, maar er in wónen kan men! zeker en hoe! Dit gezicht op] een brede heldere stroom, de. Vecht,i met een oneindige groene verte en! links het fijne stadsprofiel van' Weesp, deze weelde van waterle lies onder de ramen en die reeks] kamers, alle uitkomend op de bre de omgang, dat ruilt dr Buma' niet voor een paleis. Een geglazuurde gevelsteen in een aardige techniek van kleurige stenen uitgevoerd, kondigt aan, dat er in deze „Eendragt" nog iets an ders gedaan wordt dan wonen al léén.- Mevrouw L. Buma-van Mou- rik Broekhuizen iï beeldhouwster. „Werken doe ik voornamelijk des avonds, dus bij kunstlicht." zegt mevr. Buma, „Mijn vier kinderen kosten mij overdag genoeg tijd; de jongste is één jaar. Van vereni gingsleven. en bet officiële gedoe om tentoonstellingen heen, heb ik nooit gehouden. Ik heb aan mijn opdrachten voldoende te doen,. Ia De leider van - de Nïeuw-Zee- landse delegatie, K. L. Press, ver klaarde, dat zijn land nog geen pond boter aan de Verenigde Sta ten heeft kunnen verkopen, sedert de invoerbeperkingen van kracht zijn geworden. De Australische af gevaardigde, J. A. Tonkin, stelde voor een speciale bijeenkomst van de Janden der algemene overeen komst voor tarieven en handel bij een te roepen om de gewenste ver geldingsmaatregelen te bespreken. In zijn antwoord deelde de Ame rikaanse vertegenwoordiger, R. Vernon, mede, dat zijn regering ernaar streeft de wet, die het in stellen van. invoerbeperkingen voorschrijft, door het Congres te doen herroepen, en dat zij zal trachten bevoegdheid te verkrijgen om de invoerbeperkingen voor zui velproducten op te heffen. De Amerikaanse regering, zo zeide hij, erkent het recht van de andere landen om hun krachtens de alge mene overeenkomst voor tarieven en handel verleende concessies in te trekken, doch zij zal de zaak niet als afgedaan beschouwen, al leen maar omdat de andere landen tot herroeping van hun concessies overgaan. De Amerikaanse gedele geerde zeide overigens de bewe ring té moeten tegenspreken als zou het door zijn. regering inge voerde stelsel van ïnvoercontingen- teringen voor bepaalde producten discriminaties inhouden. Van Deense zijde werd op de conferentie steun toegezegd aan de landen, die vergeldingsmaatregelen tegen de Verenigde Staten wensen te nemen. De voorzitter der confe rentie, Meiander '(Noorwegen) gaf als zijn mening té kennen, dat ver geldingsmaatregelen geen bevredi gende oplossing bieden voor het probleem, dat alleen uit de wereld kan worden geholpen door ophef fing van de invoerbeperkingen door Amerika. Resultaat van negen- maanden restaureren Oude Weespse molen d'Eendragtwas nog maanden .geleden een waardeloze^ ruwe -rijp voor de sloper. Thans staat er, dank zij de door een Amsterdamse dokter ondernomen restauratie, de. pronkmolen die u hierboven ziét. Niet alleen echter aan de buitenzijde is er ge bouwd en geverfd de onderstaande foto geeft een indruk van al wat er aan binnenhuis-architectonisch werk besteed is om deze 2% eeuw oude houtzager tot een geriefelijke, tussen een weelde van waterlelies gelegenwoonruimte, te hervormen. 1946/47 maakte ik vier of vijf oor logsmonumenten, o.a. voor Ridder kerk, Borger en Zuidlaren. En. mijn laatste grote opdracht is (in 1952) een portret van de Koningin geweest. Het is in steen uitgevoerd voor het Studentensanatorium te Laren. Het stadhuis in Weesp heeft er een bronzen, afgietsel van. De Koningin heeft een hoge uit zondering! twee keer er voor geposeerd. Nu moet ik ook een portret (in brons) van prinses Marijke maken. DEN BOSCH. Dë" burgemees ters van Tilburg, Breda, Wibi- wijk, Dussen en Gorinchem heb ben, mede namens een groot aan tal gemeenten in West- en Midden- Brabant, de Langstraat, het Land van Heusden en Altena, de Al- blasserwaard en de Vijfherenlan- den, een verzoekschrift gericht tot de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Economische Za ken, waarin zij de aandacht ves tigen op de grote betekenis, welke voor het welvaartsbehoud en de welvaartsontwikkeling in deze ge bieden gehecht moet worden aan de spoedige totstandkoming van 'n vaste oeververbinding over de Merwede bij Gorinchem. De redenen tot dit verzoek vin den in de eerste plaats grond in de grote bezorgdheid, waarmee de bestuurders dezer gemeenten de toekomst tegemoet zien wat be treft de ontwikkelingsmogelijkhe den der industriële werkgelegen heid. Duitse Protestantse kerk: Schakel tussen Oost en West-Duïtsland Ongeveer tweeduizend Neder landers wonen in Berlijn, zij vor men daar de grootste buitenlandse gemeenschap. Een. deel van hen is statenloos geworden door hun hou ding in de laatste, oorlog, het merendeel is Werkeloos en straat arm, en de meesten hebben een innerlijk heimwee naar Nederland. Samen vormen zij een hechte Pro testante gemeente, die is samenge steld uit alle denkbare schakerin gen, Hun predikante da B, Ruys, heeft gisteravond in het Oud-Ka tholieke gebouw Sint Jansplaats aan de Nieuwe Binnenweg een en ander verteld voor de Rotterdam se Oecumenische Jeugdraad over haar werk onder deze protestanten en niet-kerkelijken te Berlijn en het contact met.,de Russische sec tor. Mej. Ruys vertelde over de ver schillen tussen Oost en West. over de intensieve propaganda van bei de zijden, die aan elkaar gewaagd zijn als het aankomt op het ver draaien van feiten, en over de on derwijstoestanden achter het gor dijn., waar de kinderen van jongs- af af aan te maken hebben met de communistische invloeden. Zij be steedde veel aandacht aan de Duitse Protestantse kerk, die na de oorlog volkomen één is gewor den en momenteel de enige orga- nisatiè is, waarvan zowel West Duitsers als mensen uit het Oosten lid zijn. Het Oostduïtse interne kerkelijke leven wordt in het ge heel met bemoeilijkt; wel wordt getracht de kerk te verdrijven uit het openbare leven. De kerk pro beert een „gesprek" aan te knopen met het communisme, „daar ook voor de ondérdiukker het Evange lie geldt," zoals -mej. Ruys op merkte. De kerk wil daadwerkelijk iets stellen tegenover de invloed .van het communisme.. Het feit doet zich voor dat veel jongelui aan het kerkewerk, datgrotendeels uit intensieve bijbelstudie bestaat, deelnemen. Het bestuur van de Historische Genootschap „Rotemda'.rtunv hoopt bin nenkort in. Lommerrijk de leden, een cabai'et-voovsieilmR te. kunnen aanbie den in de stijl van een -voorstelling, zo als die circa vijftig. jaar geleden in „Pschorr" plaats vond. Tot aan de grens van ons kunnen Op de voorpagina van uw blad van Vrijdag jl. stond in de eerste kolommen met vette letters: Atoom geheim van Monte Bello door Chur chill onthuld. Temperatuur: l mil- lioen graden; schip verpulverd. Kan iemand zich indenken wat dit inhoudt? Vlak ernaast staat: Geld inzameling voor de vluchtelingen begint. Met de aanbeveling van ar Drees: Steun tot de grens van ons kunnen. In het eerste bericht staat verder nog te lezen, dat de ver vaardiger van deze bom. de Brit dr W. G. Penney, in Amerika world atom-brain number one wordt ge noemd. Ik herinner me. dat Ame rika vroeger sprak van staats vijand no. 1 - Al Capone. Op de zelfde pagina nu lees ik: Nobelprijs toegekend voor bestrijding van tuberculose. Tuberculose, vroeger onze staatsvijand no. 1, van die plaats verdrongen door de kanker. Hoe weinigen geven er zich reken schap van, dat er op onze aarde ca. 77 millioen displaced persons zijn, ontworteld door de tweede wereld oorlog en zijn gevolgen- Iemand als die dr Penney, zal door de Brit ten niet als staatsvijand no. 1 wor den gezien. Zij zullen integendeel zuinig op hem zijn. Maar zoudert wij zijn arbeid niet gevaar voor de mensheid no, 1 mogen noemen? De staten en wij persoonlijk die nen ons het lot der vluchtelingen aan te' trekken. Maar moeten wij niet veel meer nog alles wat zich met kracht veTzet tegen het ge bruik van atoomenergie voor oor logsdoeleinden op grond van de menselijkheid en het evangelie steunen tot de grens van. ons kun nen? J. A. FABON-KALTER Natuurverschijnsel? Uw blad van Vrijdagavond brengt de abonné's weer tot gedachten: enerzijds een beschrijving van. de vernietigende uitwerking der Britse atoombom, anderzijds een opsom ming van de povere resultaten, be haald bij de vergaderingen der V.N. gedurende zeven jaar gekib bel. Tenslotte de vrijlating van één der ergste Duitse oorlogsmisdadi gers, Kesselring die nota bene pas vrij eisen durft stellen- Ik geloof wel, dat ik namens het groot ste deel der mensheid spreek, wan neer ik vraag: zijn deze V.N. niet in staat het fabriceren van atoom bommen en andere grmvelwapens te verbieden en daarmede de voort durende angst voor een nieuwe wereldbrand en daarmee gepaard gaande vernietiging van cultuur en leven, uit te bannen? Zuchtend legde ik mijn krant weg. Mijn zoon van tien jaar, de foto op de voorpagina ziende, vroeg: „Pa. is dit de Krakatau?" „Neen jongen, een ontploffende^ atoombom". „Waarom moeten zij elkaar blijven vennoorden, de gekken?" Ik bleef het antwoord schuldig. Kinderen zeggen dikwijls de waarheid F. H. REEBEEN Leraar moet paedagogiscJi goed zijn geschoold Het belangrijke K.B. van 28 Augustus betreffende de Ieraarsop- leiding heeft bijzonder mijn aan dacht getrokken.. Niet zozeer om de. verklaritigein, die de a.s.leraar moet verwerven om de nodige aan tekeningen op zijn diploma te ver krijgen. Want hierdoor wordt slechts een sinds jaren bestaande faculta tieve leraarsopleiding verplicht ge steld, waarvan de waarde op zich zelf overigens discutabel genoeg is. Mijn aandachtging echter vooral Uit naar de onbegrijpelijke uitzon deringen, die in het besluit wor den genoemd. Ik vraag mij af of juristen, economen en ingenieurs misschien verondersteld worden van nature een paedagogiseh didactU sche inslsg te hebben. Het lijkt mij niet van belang ontbloot, vooral voor de a.s. leraren, te vernemen welke overwegingen tot deze dis criminatie hebben geleid. F. A. KODE3GO Voor de bewoners van Blijdörp en Bevgpolder is de aangewezen weg om naar het Station Maas te gaan, lijn S te nemen, tot het Witte Huis en dan verder te lopen. Ovej^ stappen op lijn 4 hecft: geen zin, daar dit te veel tijd kost. De direc tie van de RET is reeds enkele ke ren op deze slechte verbinding ge wezen, doch zij beweert dat een dergelijke verbinding niet rendabel is te maken. Vroeger was er lijn 6. Ook bestaat geen verbinding tus-' sen de Stations Beurs en Maas, wat erg lastig is voor reizigers met veel bagage. Deze mensen moeten dan altüd doorgaan naar DP en daar de tram naar Maas nemen. Boven dien is. he; 71.' v'*-»" v ■*- brug juist opengaat tegen de ver trektijden ran de treinen van Maas. Gevolg: een holpartij. Resultaat: trein op het nipppertje gehaald of net gemist. De brugwachters zijn zeer onbeleefd en laten ook als men het vriendelijk vraagt nie mand meer door. ■Vanmorgen was ik ér getuige van, hoe iemand op zeer onheuse wijze- door: een brugwachter er op werd. gewezen, dat deze er niets mee te most halen,, en dat die reiziger dan., maar vroeger van huis moest gaan, of eerder moest opstaan. Is het niet mogelijk, dit openen van de bruggen beter te regelen, of bestaan er soms vaste' tijden dat dé brug wordt geooend? Men zóu kunnen verm ijdén dat de brug juist op kritieke ogenblikken opengaat;, bestond "er vroeger niet zo'n rege ling? ue. c.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5