Golven tilden „Jan Leis naar „Faustus toe HET ROTTERDAMSCH PAROOL van ons over land ;ing on DANSEND OP STAMPENDE ZEE in Vijf en twintig man recordtijd gered „Faustus" beukt Noorderhoofd Gesprek Ike- Truman KONINGIN ZAG CIIAPLINS LIMELIGHT Hevige Noordwester storm geselde Noordzeekust Schepen in nood; twee vrouwen door neerstortend puin gedood Dr DREES IN DE TWEEDE KAMER Spoedige ratificatie van EDG-verdrag beoogd MIDDENGROEPEN 55' "A SCHIPPER SETERS: „Het ging deze keer erg gema, „Polygoon filmt redding Enkele buien - Peroesjin - nieuwe ster in Kremlin? y, Sowjet-protest tegen „blokkade van Korea" verworpen Amerikaanse tanks mogen naar Berlijn Sow jet-Unie heeft 500 onderzeeërs 12e Jaargang, no. 263 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel, 693ÜO - Abonn.prijs: per week 0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Vrijdag 7 November 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf (Van een onzer verslaggevers) HOÉK VAN HOLLAND. Vijf en twintig zwaar vermoei de en zeven overgelukkige zeelieden stapten gistermiddag even voor half vijf bü de Berghaven aan wal. De eersten waren de opvarenden van het in de vroege morgenuren tijdens een zware Noordwester storm ten noorden van de Noorderpïer gestrande Panamese s.s. „Faustus" en de anderen vormden de moedige bemanning van de reddingboot „President Jan Leis", die met deze redding een nieuw snelheidsrecord vestigde, door in 12 minuten de gehele equipage van het hulpeloos op de golven dansende schip over te nemen. Met deze 25 schipbreukelingen is het aantal mensenlevens, dat de mannen van de Kon. Zuid- HoH. Mij tot Redding van Schipbreukelingen in Hoek van Hol land sinds 1 Januari van dit jaar aan de onstuimige zee wisten te ontrukken tot over de 200 gestegen. Kort voor de „Pres. Jan Leis" uit zou varen, kwam er een jon ge man met een filmcamera aan rennen. „Ik ten van Polygoon, viag ik mee", vroeg hij, terwijl hij naar adem snakte. „Best, maar voor eigen risico", zei schipper van Seters. De 23-jarige P. F, M. Kaart trok. een olie jas en een zwemvest aan en liet zich in de stuurhut aan de reeling uöstbijïcten. ben vreselijk zee ziek geworden", vertelde hij, toen hij weer aan wal stapte, „maar myn opnamen het ik. Bekijk ze volgende week maar in het jour naal". Een copie van de film krijgt de reddingmaatschappij, die al zo lang zit te snakken naar een stuk propaaanüa-celluloid van een echte reading.... Basaltblokkemveggedrukt mistsein beschadigd HOEK VAN HOLLAND. Het Donderdag gestrandde Panamese stnomsehip „Faustus" is een speel bal van de zware Noorderstormen geworden en beukt thans met het voorschip op het Noorderhoofd. Gedreven door de sterke wind en het by zonder hoge water drie meter boven peil laag water beeft het schip reeds veel bazalt-, stenen weggedrukt. De voorsteven van de boot bevindt zich bijna in de Waterweg. Het mistsein op hst Noorderhoofd is ernstig bescha digd, doordat het schip de leidin gen heeft vernield. Waterstaatdeskundigen staan mach teloos deze vernieling aan. tc zien. Men vreest, als het schip een. gat?- beukt in het hoofd, voor vrij ern stige gevolgen, o.m. het onderspoe len van het Noorderhoofd. De nachtboot Hoek van Holland- Harwich is tengevolge van het ruwe weer in plaats van hedennacht om 12 uur eerst om 5 uur vanmorgen vertrokken. De nachtboot, die om uur vanmorgen binnen had moe ten zijn, is pas om 9 uur in Hoek van Holland gearriveerd. WASHINGTON. Generaal Eisen hower heeft president Truman, me degedeeld. dat hij gaarne bereid is om na terugkeer van zijn va cautie uit Georgië omstreeks 17 Novem ber op het Witte Huis een serie besprekingen te voeren over de pro blemen der wereldvrede en andere belangrijke vraagstukken. Bovendien heeft Eisenhower de president laten weten, dat Hij on- middellijk een vertegenwoordiger zal benoemen, om met de betrokken diensten begrotingszaken te bespre ken. President Truman had lalcn we ten, dat hij gaarne zo spoedig moge- lijk met zijn opvolger overleg over bepaalde zaken wilde plegen. In Poesan werd bekend gemaakt, dat generaal Eisenhower een uitno diging van de Zuid-Koreaanse rege ring om naar Korea te komen, heeft aanvaard. LONDEN, Een B-5Ü superfovt van de Amerikaanse luchtbasis te Upper Heywood. is even voor mid dernacht bij Londen neergestort en in brand gevlogen. De uit tien leden bestaande bemanning is gedood. Maar schipper W. van Seters, de kapitein van de „Leis", slaat zich. voor deze.record-trip beslist niet op de borst. „Hèt ging erg makkelijk deze keer. Het haalt niet bij het red den van de mensen van de Radmar, de Marjory, de Ganges en de "Witte Zee in het begin van het jaar." Hij is blij, dat deze mensen behouden in hotel „America" aan tafel zitten; een vreugde, die wederzijds.iS-eh redders eh geredden „pakten" er nog één op de goede afloop. Tenminste..wat de opvarenden betreft. Met de „Faus tus" was het hief zo mooi gesteld. Het schip lag met enkele open luiken en werd door de hoge" en holle zee steeds verder naar het strand en naar de pier gewerkt. De stortzeeën sloe gen krachtig over hun prooi en het water kon vrij de ruimen, die gevuld zijn met puf-kolen, binnenstromen. Hierdoor verschoof, de lading eri maakte de „Faustus", die ^vilfl aan •de ankers rukte, ongeveer 25 graden slagzij aan bakboord. Hoewel de.red- dingboot in de ochtend al twee maal naar b.uiién vws. geweest^ had; de ka pitein van de JFaiistus" alk 'hulp van de hand .gewezen. Wel ging de tweede stuurman mee naai- de wal, die daar telefonisch in ét de scheeps agenten in Londen contact opnam over „wat ei- moest gebeuren". De rest bleef op hun post. FRANCOIS MAURIAC winnaar Nobelprijs-1952 voor literatuur STOCKHOLM. De üobelïJrys. 1952 voor literatuur 15 gisteren toe gekend aan de 67-jarige Franse auteur Francois Mauriac. Met dit besluit he.eft de Zweedse academie hulde gebracht aan een der belangrijkste katholieke schrijvers van deze tijd. Mauriac is lid van de Académie Frangaise. Hij geniet in ternationale bekendheid als schrij ver van psychologische romans. De prijs zal 10 December door ko ning Gustaaf Ad alt aan Mauriac worden uitgereikt. Die dag is bet 56 jaar geleden, dat Alfred B, Nobel, de uitvinder van het dynamiet, stierf. ROERMOND Donderdag is de vierjarige Peter J, H. Dierkx bij het zusterklooster in Wessem onder een zware steigerpaal, die door de storm omwoei, gekomen en onmid dellijk gedood. Van Vrijdagavond! lot Zaterdagavond: Aan de kust tijde lijk nog stormachtige, overigens harde tot vrij krachtige Noord- Westelijke wind. Wis selend bewolkt met enkele regen of ha gelbuien. Guur weer. HET WEER VAN VANMORGEN 7 DUR Max.temp Ncersl. Weer Wind m/s Gisteren m24u 8 Nov. m onde;- Maan op Zon op 7 i 47 Oslo Mist N.N.0.2 5C0B Stockholm Geh. bew. N.X.W. 1 Kopen hagen Nevel N.N.W. 4 3 3 Licht hew. N, 10 Amsterdam Regenbui N. 12 17 Brussel Regenbui W.N.W. 15 8 Parijs Regenbui NAV. 16 0 Bordeaux Motregen W. 10 12 NAV 5 '1 0 Warschau Geh. bew. W.Z.W. 4 4 2 Berlijn 'cvcl O.Z.0.1 4 W. 10 !l 20 W-7,.w. 12 9 8 ZUrteh Tlegcn Z.W. 16 8 5 Wenen Regen Z.Z.0.10 6 0.5 Dat de toestand daar echter on houdbaar was, was voor een ieder, die de felle zandstorm op het strand trotseerde om naar de wilde caprio len van het gestrande schip te gaan kijken, duidelijk. „Ze komen er voor de avond af", zei een gépensionneer- de vissersman,, die de zee door en door kent en naast ons op een van de bunkers, die Hitiers vazallen als aandenken aan het Noordzeestrand achter lieten, een plaatsje in de luw te had gezocht. Het behoefde niet eens avond te worden, want 's mid dags om kwart voor vier hees de „Faustus" de noodvlag en sprongen de mannen van het reddingwezen ijlings in de „Leis". Met een vaart van elf mijl stoof het ranke bootje gelijk een onder zeeër dwars door de golven naar de in nood verkerende Panamees. Een grote mensendrom volgde de red dingboot langs de Nieuwe Waterweg en nog voordat de honderden belang stellenden aan het strand waren, was de „Leis" al op de plaats, waar zijn hulp dringend nodig was. Toen kreeg „het publiek" een unieke gelegenheid om van dichtbij en op klaarlichte dag een redding te zien. En daar za gen zij hoe de „Leis" behoedzaam rond de boeg van de „Faustus" voer en aan" bakboord ter hoogte van de brug de lij opzocht. (Zie verder pagina 13.) HAMBURG. Een hivlge storm heeft Donderdag de Noordzeekust van de West-Duitae bondsrepubliek en van ons land gegeseld. De wind be reikte een. kracht elf. Dnhse rivieren stegen in enkele :uren twee meter boven normaal. Op de eilanden Hcrkmn en Langeoog werd storm- en wa terschade gemeld. In Hamburg werdei» twee vrouwen gedood door onder het stormgeweld neerstortende muren van oorlogsruïnes. Een persoon werd door vallend puin gewond. Verse nil lende schepen geraakten op de Noordzee en op de'grote Duitse rrviem in moeilijkheden. Hei Portugese s.s. „Pebanë" <1.953 ton) Hep vanmorgf n vroeg by Vlixsingen aan de grond en seinde dat het onmiddellijk hulp nodig had. deze voorstelling ten goede komen aan de afdeling „kunst" van genoemd fonds. Hij (fan. onze correspondent) Lang voor Koningin Juliana Donderdag avond het Amsterdams „Theater Tuschinski' betrad om er de gala-première van Chapüns jilrn .Limelight' bij te' wonen, stonden hon- derden mensen opeengepakt, in de Reguliers- -*as €en telegram van br eestraat. waardoor het verkeer ernstige de prins voor, waarin 7no«K/fchede7! onderwond. Om ha If negenstap- deze de wens uitte, te de Koningin, luid toegejuicht, uit de auto dat de DremiAre veel en ging het gebouw binnen, waar zij werd premiere veei bestuurslid, van het succes voor net fonds Mevrouw Blom bood zou opleveren. Op 't wereldnieuws gekleed, was binnen- van Polygoon zag men getreden, zongen de de prins in Mexico, aanwezigen het Wil- Toen kon men geboeid helmus. kijken naar Chaplins T verhaal van de clown In een korte ope- Calvero. ningsrede dankte prof. Óm kwart over G. J. Wiarda voor- twaalf vertrok de Ko- Nadat "dë**KonLngin, Prins S nprnharHfonns ai-- regen om een glimp verwelkomd door een Prins Bernhardfonds. daar bloemen aan. In de geheel gevul de zaal waren vele hoogwaardigheidsbe kleders. o.a. de minis ters Ca Is, Mansholt, Suurhoff en staatsse cretaris Muntendam. die in een zilverblau we avondjapon was voor, dat de baten van van haar op te vangen. De „Febane", eigendom van de Lissabonse rederij „Cia Colonial"» voer vast op de Breskense plaat in de .richting', van .'"Terheuzen. Twee sleepboten van Ik Smit Co., dp „Zuidzee" en de „Maas"»" en het bergingsvaartuig „Walrus" van Van der Tak. voeren uit om assistentie te verlenen. Een poging om het Portugese vaartuig vlot te trekken mislukte, maar zou vanmiddag met de sleepboot „Goliath" er nog bij worden herhaald. In het Duitse kustgebied werd de scheepvaart bijna geheel lam ge legd. in Bremerbaven sloeg het 7000 ton metende Canadese schip IfLa Fleche" los. Vier sleepboten waren nodig om te verhinderen^ dat het vaartuig verder de haven in zou drijven. Alle waterverkeer was ge durende vijf uur in de haven onmo gelijk. Het water steeg in korte tijd twee meter. Aan qe beneden loop van de Eems tot aan Herbrun en het gebied van de Leda werden de coupures in de dijken met dik ke planken gesloten en met zand zakken gebarricadeerd. In. Oost- Friesland werd het autoverkeer door de storm ernstig belemmerd. De Nederlandse sleepboot „Ocea- nus" heeft gemeld, dat de trailer, die zq op sleeptouw had, in het Kanaal is losgelaten en stuurloos en onverlicht ronddrijft. De Scheveningse motorlogger, Sch 333, schipper J. Taal, verloor tijdens de storm de schroef. Het. schip ligt voor anker. De logger Sch 21 zal trachten met de Sch 333 verbinding te krijgen. Het Nederlandse- s.s. „Borneo" kwam vanmorgen vroeg in moei lijkheden te verkeren en vroeg sleepboothulp. et verzoek werd la ter ingetrokken. Het schip is voor Hansweert voor anker gegaan. Op de Grevelingen kwam door de storm de kuil in de schroef van; een kuilvisser. Het scheepje raakte op drift en sloeg over de dijk van de polder Bruinisse. Schipper Do Koning, die alleen aan boord was. is behouden. Het vaartuig moet als verloren worden beschouwd. Niet alleen in Duitsland, ook in België. Frankrijk en Engeland beeft o'c storm grote schade aangericht. Daken werden van de huizen ge rukt. telefoonpalen omvergeworpen; en wegen geblokkeerd, lit dé mon ding van de Weser zijn vier arbei ders omgekomen toen. zij met een boot wilden vluchten voor plotse ling opkomende golven. MOSKOU Peroesjin, één van de pas gekozen leden van het Sowjet-presidium heeft Donderdag de voornaamste redevoering gehou den tydens de herdenking van de Octoberrevolutie te Moskou. Dit be tekende een verrassing, daar meest-' deze redevoeringen gehouden worden door bekende leiders als Stalin, Molotow en Malenkow. Hij gaf een oppervlakkig overzicht van de economische successen van Rus land, De traditionele boodschap van. Stalin werd. hoewel de maarschalk wel op de bijeenkomst aanwezig was, niet voorgelezen. Stalin werd begeleid door Molotow, Malenkow. en andere bekende leden van het presidium. Maarschalk, Stalin was vandaag aanwezig bij de grote parade op bet Rode Plein in Moskou ter gelegen heid van de verjaardag van de Octo- ber-revolutiè. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. -„Ten aanzien van de strategische plannen fa<£. verband had gehouden met de gy ïvühinnlcfftrmö+io nf frta, rowMl, van de Nato" aldus dr Drees Donderdag in zijn antwoord op de politieke algemene beschouwingen der Tweede Kamer „behoeft ra verband met de verdediging van ons land geen on gerustheid te bestaan. Doch als het onverhoopt maar dit is niet waarschijnlijk tot een oorlog zou komen, dan rijst na tuurlijk wel de vraag naar de snelle uitvoerbaarheid van die plannen." In dit verband achtte hij de inschakeling van West- Duitsland in de Europese defensie noodzakelijk. Hij wist wel dat de heer Gortzak lang vastgehouden hebben en zou (CJP.N.) daar bezwaren tegen had. het Oost-Duitse stelsel nog ongun- Die wenst niet „met nazi's samen stiger zijn dan ik al aannam"' te' werken." doch vergeet, dat Oost-Duitsland niets anders ge béurt. Thans is daar weer aan een groot aantal nazi's gratie verleend. „Waren dit ook oorlogsmisdadi gers?" vroeg de heer Gortzak. „Me dunkt van wel," zei dr Drees, „want anders zou men ze niet zo WASHINGTON. McDermott, woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken, heeft Donderdag verklaard dat de Amerikaanse regering de Soxv- jet-nota verwerpt, waarin wordt geprotesteerd tegen „het instellen door de Amerikaanse vloot van een verdedigingszone in de wateren rondom Korea". „De nota is opzettelijk van uit een verwrongen standpunt opge steld", verklaarde hij, „en zij zal op passende wijze worden beant woord". BERLIJN. Acht Amerikaanse M-47 tanks die te Brunswijk ten gevolge van Russische obstructie htm reis naar Berlijn niet hebben kunnen voortzetten mogen thans naar Berlijn doorgaan. ,De Oost-Duitse spoorwegautoritei ten hebben de Berlijnse militaire post er Donderdag van verwittigd dat vergunning^ verleend is om de tanks via de Russische zöne naar Berlijn over te brengen. Verwacht wordt dat zij over twee of drie dagen op hun plaats van bestemming zullen aankomen. (grote hilariteit Hij betoogde voorts, dat de rege ring zou voortgaan met aan te drin gen op spoedige ratificatie van het E.D.G.-yerdrag. Zij wil niet zel£ aan vertraging meewerken. Als Frank rijk de ratificatie zou weigeren, dan stond het volgens dr Drees aan dit land om een andere weg tot een snelle oplossing aan te wijzen. In antwoord op een vraag van de heer Gortzak deelde minister Drees mede, dat aan geen organisatie van oud-politieke delinquenten toestem ming is verleend tot bet houden van een „heldengedenkdag" óp 9 Novem ber op de begraafplaats van S.S.-ers in Venraay. Wel heeft de vereniging van oud-politieke delinquenten haar leden daartoe opgeroepen. Aan de beheerder van het kerkhof is op dracht gegeven om toespraken, de monstraties en het leggen van aan stootgevende kransen te verhinderen. Ook de burgemeester van deze ge meente is gewaarschuwd. De premier bestreed vervolgens de communistische bewering, dat de ka binetsformatie onder Amerikaanse druk had gestaan. De heer Gortzak had gezegd, dat er contact geweest was tussen minister Staf en generaal Gruenther op de dag dat rar Donker zijn opdracht tot kabinetsformatie neerlegde. En dat gesprek „zou wel niet over bloembollen zijn gegaan". Dr Drees sprak tegen, dat dit con- kabinetsformatie. Of in het gesprek wellicht de bloembollen ter sprake (Zie verder vagina 13) LONDEN. In het Donderdag verschenen jaarboek „Jane's Figh ting Ships" wordt vermeld, dat de Sowjet-Unie bijna 500 onderzeeërs heeft, verreweg de grootste onder- zeevloot ter wereid. Zij zijn o£ ge reed of in aanbouw. Het gezagheb bende jaarboek schrijft, dat ten minste 370 onderzeeërs in actieve dienst of in de reserve zijn, ter wijl een 120-tal. alle uiLgerust met snuif apparaten, in verschillende stadia van aanbouw verkeert. Bij de in aanbouw zijnde boten is een aantal van 1560 ton met een snel heid van 18 knopen onder water, en 23 knopen aan de oppervlakte. De Amerikaanse vloot telt op het ogenblik 200 onderzeeërs. Drie jan ge zwane-n, genaamd naar ?iun schenkster. K, L eit M, Donderdag natuurlijk in 'n KLM-vliegtuig vertrokken naar Santiago, waar zij over en kele dagen statig in een stads- vijver sullen drijven. De KLM schonk de dieren ter gelegenheid van de opening der luehti^erbin- dinp naar Chili's hoofdstad ER wordt vooral van K.V.P.-zijdö sterk de aandacht gevraagd voor de noden en de zorgen van dez.g. middengroepen. Welke groepen dat precies zijn» is vroeger nooit hele maal duidelijk geworden. Wij hebben eens horen zeggenmensen roet inko mens van zes- tot zestigduizend gulden» doch het willekeurige en onredelijke van deze omschrijving en begrenzing ontgaat niemand. Waarom zou iemand met een inkomen van 4000 minder zorgen hebben dan degeen die met zijn zes mille nog juist hij de „middengroe pen" kan worden gerekenden waar om laat men deze middengroepen op houden bij 6Ö.ÖOO en niet bij b.v. 15.000? Er zit trouwens helemaal iets pijnlijks en deni;/""i"-o7>ds in voor de minder goed beualden wanneer wordt verklaard, dat mensen, die meer verdienen dan zij, het tocb heus nog moeilijker hebben. De hoogte van bet inkomen is nooit maatstaf voor de behoeften. Er zijn mensen met grote intellectuele belangstelling, die lang niet aan 6000 per jaar toekomenen er zijn mensen die veel meer dan dat bedrag verdienen doch geheel ge speend rijn van belangstelling voor kunst en wetenschap. De belastingverlichting voor de z.g. middengroepen, die de heer Lucas, ge steund door een deel van de Kamer, destijds heeft weten los te krijgen van de tegenstribbelende Lieftinck. was gegrond op de foutieve gedachte, dat er een zeker verband bestond tussea gegoedheid en intellectualiteit Men is daardoor onbillijk geweest jegens de slecht betaalde intellectuelen, die niet profiteerden van de hulp, welke men. de mensen met hoger inkomens bood, en nodeloos royaal jegens de beter- sesitneerde ni et-intellectuelen, van wie men kon veronderstellen, dat rij het verdiende geld voor geheel andere doeleinden zouden aanwenden dan voor geestelijke verheffing van henzelf en de hunnen. HET kan daarom winst worden ge» ncernd, dat bij de Dinsdag ge opende Kamerdebatten over da begroting voor 1953 door de heren Lucas en Romme meer concreet eea pleidooi is geleverd voor de „intellec tuele middengroepen". En de laatst© sprak het jniste woord, dat het middel der belastingverlaging voor deze groe pen zijn doél voorbijschiet. Zo ia het Speciale belastingen voor intellec tuelen rijn - ondenkbaar; staatErechte, lijk omdat de Grondwet prmlege. Qp hei stuk van belastingen verbiedt, en practisch ook, omdat het niet doenlijk is. een grens te trekken tassen intellec tuelen en niet-intellectnelen. Het-moet, volgens de heer Romme, worden ge zocht in verhoging van inkomen; Hiermee is de zaak zniver en ook veel eenvoudiger gesteld. Wanneer wordt verklaard, dat grote groepen in tellectuelen in verhouding veel te wei nig verdienen, lijkt ons dat moeilijk voor bestrijding vatbaar. Dit verschijn sel is overigens niet nieuw. Hoevelen hebben ook in vroeger tijden het boek niet kunnen kopen, dat rij gaarne be zaten, en de reis niet kunnen maken, die voor hun vorming eigenlijk nodig was? Het is mogelijk, dat er voorheen groepen van intellectuelen waren, die in verhouding hoger inkomens hadden dan nu worden genoten in dezelfde categorieën, maar het tegenoverge stelde is ook het geval: en er rijp meer intellectuelen dan een kwart eeuw; ert vooral een halve eeuw geleden. Hoe lier zij, her smachten naar het (finan cieel) onbereikbare is een oude kwaal. Alleen is misschien het aantal toevallig bevoorrechten, voor wie het geen kwaal was, thans minder groot dan vroeger vel eens. WIJ wachten nu met veel belang stelling af. wal de heer Romme en de zijnen concreet gaan doen om verbetering te brengen in de inko mens. die worden genoten in de intel lectuele middenklassen. Deze zaak is heus niet zo eenvoudig. Wij heb beu eens een ieraar oude talen, een zeer gecultiveerd man. horen klagen, dat hij, toen hij op zijn fiets huiswaarts keerde, bijna was aangereden door de snelle en geruisloze wagen van eea oude kennis, die na de eerste klas ULO in zaken was gegaan. Zo'n wagen, zuchtte bij; en zern gebrek aan res pect 1 Wat willen de heren Romme en Lucas? Hoger leraren-salarissen? Ho ger onderwijzers-salarissen? Zoveel hoger, dat er ook een wagen op over schiet? Er zijn méér intellectuelen; en bij de schatkist staat eeu strenge man. Nu was er in de rede van de heer Lucas écn punt, dat naar onze mening los zou moeten worden gezien van de kwestie van het inkomen. Wij bedoe len de opleiding van de jeugd uit da intellectuele middenklassen, waarom trent de heer Lucas zei dat 't meer dan eens onmogelijk is deze te 'doen zijn zoals ze behoort en zoals ook de ouders die hebben genoten. Het wordt naar onze mening meer dan tyd, dat de op leiding van de jeugd onafhankelijk wordt gemaakt van de gegoedheid van de ouders; met andere woorden, dat do begaafden uit alle groepen van onze samenleving de opleiding kunnen krij gen, die him toekomt op grond van hun talenten. Daarmee komt men tege moet niet alleen, aan de moeilijkheden van de middengroepen maar aan dia van al degenen, the de middelen mis sen, nodig om de voor ban kinderen geëigende studie te bekostigen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1