Trygve Lie legt functie bij Ver. Naties neer HET ROTTERDAMSCH PAROOL Vinden van opvolger schijnt heksentoer varen de schenen Gevaarlijke situatie in Zuid-Afrika Golfslag is voor duikers nog te sterk Yerhoging van lonen bepleit voor de middengroepen „De Ommelanden" Prins Bernhard in Quito aangekomen .Verminkte schedel van FlorisV gevonden IN DE MONDING VAN DE WATERWEG Engelse bergingsvaartuigen zijn vanmorgen uit Dover vertrokken Strafoperatie tegen onwilligen in Kenia „Nieuw Amsterdam" van Amsterdamse kade losgerukt Nieuwe schietpartij in East-Londen, staking in Port Elizabeth K VP-commissie wil in komende vier jaren in totaal 30 pCt op salarissen leggen Nieuw conflict Ike-Taft? Sehusnan weigert inmenging VN in Noord-Afrika Morrison klopt „rebel" Bevan Boer ontsnapte op 't nippertje aan dood Paard trapte op landmijn en verloor twee benen 12e Jaargang, no. 266 Bed- en Adm. Lange Haven 1'41, Schiedam T«L 693110 - Abonn.prijs: per week 0.47 per kwartaal 6.05, losse nummers 0.10 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 11 November 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Arasterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf (Van onze correspondent) NEW TOBK. Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft gisteren de Algemene Vergadering verbaasd met het indienen van ■zSja ontslag, een geste, welke even onverwacht kwam voor de delegaties als voor het secretariaat. Lie deelde mee, reeds eerder van plan te zijn ge weest, ontslag te nemen. Hft had echter gewacht tot de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf permanente leden ran de Veiligheidsraad aanwezig waren, in de hoop, aldus de keuze van zyn opvolger te verge makkelijken. Het onverwachte van deze ont slagneming, benevens enkele zin sneden uit de verklaring, die hij ter vergadering voorlas, gaven aan leiding tot uiteenlopende specula ties. Een wapenstilstand In Korea was mogelijk, zeide Lie, indien de Bussen, de Chinezen en de Noord- Koreanen deze oprecht wensen, maar „een opvolger, die unaniem door de grote vijf van de Veilig heidsraad en door de Assemblee is aangewezen, kan daarbij mis schien behulpzaam zijn." „Zou de wereldsituatie verslech teren", zo ging hij voort, „dan zou ik niet wensen, dat de positie van de secretaris-generaal een belem mering zou kunnen vormen .voor de kleinste hoop op een verbetering van de verstandhouding, waardoor een wereldcatastrofe verholpen zoü kunnen worden." Men weet, dat Lie door de Rus- sen mede verantwoordelijk is ge steld voor de strijd in Korea, Lie's verklaring kan dus betekenen, dat hij het mogelijk acht, dat er een wending in de wereldsituatie zou kunnen komen, waarvoor hij geen verantwoordelijkheid wenst, te dra gen. In de wandelgangen waren echter ook minder pessimistische;, uitleggingen waarneembaar. Het is een publiek geheim, dat ïiè ook' bij andere delegaties dan de Rus sische aan gezag heeft "ingeboet en dat men bovendien weinig is ge- sticht over dè beknotting van de begroting der V.N. in de begrótings- comrmssie van deze Assemblée. Daarbij' komen; de moeilijkheden Je eigen kring, 'gewekt door het ontslag van personeelsleden in <ö- verse departementen van het se cretariaat, die van communisme worden verdacht. Sommige denken, dat Lie nieuwe en ernstiger ver wikkelingen van dergelijke aard vreest als de republikeinen de re gering overnemen. Ten slotte zijn er personen, die veronderstellen, dat zijn ontslagneming een politieke ma noeuvre is om, na een eventueel op hem geoefende aandrang tot aanblij ven, vaster in het zadel te zitten. Wanneer men aanneemt, dat de politieke situatie niet onrustbaren der is dan gisteren, dan betekent zijn ontslagneming niettemin een crisis voor de Verenigde Naties. Een ver lenging van de ambtsperiode van Lie zal dezelfde bestrijding vinden van Russische zijde als in 1950 het geval was, terwijl de kans groot is, dat een meerderheid voor die ver lenging aanzienlijk moeilijker te vinden zal zijn dan toen. Anderzijds •lijkt het een heksentoer, in de hui dige situatie een opvolger te vinden, die voor alle vijf permanente leden van de Veiligheidsraad aanvaardbaar zal .zijn. Zonder overeenstemming tussen hen is een voordracht aan de Veiligheidsraad niet mogelijk, daar te dezer zake het veto van kracht is. TRYGVE LIE BOGOTA Prins Bernhard is Maandag met het speciale KLM- toestel te Quito, de hoofdstad van Ecuador aangekomen. Na zijn aankomst te Quito; - ver klaarde prins Bernhard op een persconferentie „zeer verheugd te zijn, dat een van mijn persoonlijke vrienden door zijn volk tot presi dent van de Ver. Staten is geko zen." Voor Anneke van Weel, stewar dess van het speciale vliegtuig was het Zaterdag in Bogota een bijzon dere dag. Zij vierde toen haar ver jaardag. De prins- en het gehele gevolg boden haar een .Colum- biaanse armband ten. geschenke aan. LEEUWARDEN.'— Op een,bij- eenkomst van de Friese Academie en het Friese Genootschap heeft-drs W. Glasbergen een min of meer sensationele onthulling gedaan, nl. dat de door vele sabelhouwen ver minkte schedel van Floris V" die in 1296 is vermoord, én- de skeletten van gravin Ada van. Holland en Jan I zijn gevonden tijdens opgravingen, die van 1949 tot 1951 -in Rijrtsbuvg (Z.H.) zijn verricht. Bij de kerk daar vond men res ten van het mausoleum van de-gra ven van Holland. Voorts zjjn er te gels gevonden, die de oudste zijn. welke men tot nu toe in ons land kende. Omtrent de opgravingen bij Rijnsburg, die onder leiding van prof Van Giffen zijn geschied, zal binnenkort een rapport verschijnen. HOEK VAN HOLLAND. Uuikerploegen van de Koninklijke Marine zjjn gisteren en vanmorgen per vlet naar het wrak van de gezonken „Faustns" gevaren om de situatie ter plaatse In ogenschouw te nemen. Van duiken kan nog niets komen, omdat de golfslag te sterk Is. Er staat nog een flinke Noord-Noordwester met een windkracht van zes tot zeven met vanmorgen om acht uur een uitschieter tot negen. ARGOLIR VERSPEELDE EEN ANKER De Britse schepen, die bij de ber gingswerkzaamheden in de Nieuwe Waterweg komen assisteren, zou den pas vanmorgen uit Dover zee hebben gekozen. Zij worden van- avond of morgenochtend in. Den Hoek verwacht, aldus deelde men ons vanmorgen van de zijde van de marine mee Bet alve de wrakboeien ligt er steeds een bergingsvaartuig ter waarschuwing van ae scheepvaart bij de gezonken Panamees, Schepen met de toegestane diep gang varen steeds ongehinderd in en uit. De grote tankers Emma Maersk, Bulk Petrol en de Atlantic Queen alsmede de met erts geladen Svealand liggen nog steeds buiten gaats. De Svealand, die met 15000 ton erts is geladen heeft de grootste diepgang van alle schepen die Rot terdam aandoen. Vanmiddag cm half twaalf is de tanker Caltex Nederland de pieren binnengezwaaid. De sleepboot Hum- ber is op de zelfde tijd uitgevaren om de Argolib, die zyn anker heeft verspeeld binnen te brengen. NYERI Ruim vierhonderd po litiemannen en militairen hebben de grootste strafoperatie uitge voerd, sinds drie weken geleden de noodtoestand In Kenia werd af gekondigd. Zij zetten Maandag een gebied van 20 vierkante kilometer van het Kikoejoe-reservaat l>n Nyeri af en dreven vierduizend stuks rundvee en duizenden scha pen en geiten weg. De maatregel is gericht tegen drie nederzettingen, waarvan de bevolking weigert de politie te hei pen bij het opsporen van de moor denaars van het opperhoofd Nderi en twee inheemse politiemannen. Kikoejoes, die inlichtingen verschaf fen leidend tot opsporing van de moordenaars, kunnen hiyi vee terugkrijgen, evenals degenen, die aannemelijk maken, dat zij willen meewerken. Het overblijvende vee wordt verkocht. Vijf sleepboten legden het schip aan trossen vast AMSTERDAM, Zes van de twaalf trossen, waaraan Nederlands grootste koopvaardijschip „Nieuw Amsterdam", in de Ccxjnhaven lag gemeerd, zijn geknapt. Zij konden de enorme kracht, die de stonn op de flank van het schip uitoefende, niet meer weerstaan. Onheilspellend ver dreef het schip ai, naar de andere kade. De „Nieuw Amsterdam" liet haar stoomfluitangstig over het water van de Amsterdamse haven gillen. De bemanning slaagde er in één tros extra tussen de wal en ae boeg vast te leggen. Toen was het gevaar geweken, want vijf sleepboten van rederij „Goedkoop" brachten de „Nieuw Amsterdam" weer op haar plaats. Men heeft bet schip voor alle ze kerheid nu met twaalf trossen voor en twaalf' trossen achter aan de wal vastgelegd. Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Wisselende bewol king .met voorname lijk in de kustprovin cies enkele regen- of hagelbuien. Overwe gend matige Noorde lijke tot Noord-Weste lijke wind. In het bin nenland vannacht temperatuur om het vrïespun t, o veri gens ongeveer dezelfde temperaturen, 12-Nov Zon op 7 v 55 m onder l6 u 53 min.: Maan op 2 u 2 m on der 14 v 41 m. Opklaringen HET WRRR V.AN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Necrsi Station weer Wmd m/s Gisteren Jn 24 u Oslo Half bewN.N.O.S -DC 0,1 mm Stockholm Sneeuw N.2 -2 0,1 KopenhagènSneemv N. lü 2 2 Londen Onbew. N.N.W. 3 a 0,3 Amsterdam Regenbui N.N.W. 6 5 1 Brussel Regenbui W.N.W. 2 5 6 Par«s Regen N.W. 4 9 1 Bordeaux Ohbcw. W.5 10 1 Nice Licht bew N.W. 5 4 0 Warschau zw. bew. Z.8 1 0.8 BerlUn Zw. bew. W.N.W. 2 4 1 Frankfort Regenbui W.N.W. 6 5 9 München Regen W.N.W. 6 3 9 Zürich Regen W.N.W. 11 6 30 Wenen Regen Z.O.5 1 11 Vertegenwoordiger krijgt anderhalf jaar Conform de eis werd de 29-jarige Rotterdamse vertegenwoordiger J; A. van B. vanochtend door de rechtbank tot 1 jaar en 6 maanden met aftrek veroordeeld. De verte genwoordiger had van zijn patroon voor een bedrag van 5700 opge licht. Bij vloed dringt het water schui mend en kolkend door het gat, dat de Panamees „F-austus" in het Noorderhoofd van de Nieuwe Wc- terwèg boorde. 'Maar het ziet er allemaal veel erger uit dan het in werkelijkheid is. Zand komt er vrijwel niet mee en de loodsen hebben tot dusver verklaard geen hinder te hebben van zijwaartse stromingen. Op de bovenste plaat, een luchtfoto van de KLM, ziet men de pier nauwelijks boven water, als een donkere streep in het schuimend nat. .Op de onder ste foto, die van Aero-Bolland ziet men, duidelijk'hoe groot het gat in „de pieiïias.'Deze opname werd b'ü kalmer weer én waar schijnlijk dcod tij gemaakt, want van de rumoerige stroomdie we boven sien, is weinig te bespeu ren. Het scheepvaartverkeer gaat 7iu weer vrijwel zonder hinder voort. 'ii' JOHANNESBURG, -^..jïet. ls^auidelljk, dat de toestand de overheid boven het hoofd groeit/' verklaarde Maandag de leider ran de parlemen taire oppositie Strauss naar aanleiding ran de jongste relletjes in Kim- berley, East London en Port Elizabeth. „In elke hoek van Zuid Afrika," voegde hy eraan toe, „heerst een gevoel van angst en onveiligheid." Hg drong er bg de regering op aan om een onpartijdige gerechtelijke com missie in te stellen om onderzoek te doen naar de ongeregeldheden of een bijzondere zittlug van het parlement bijeen te roepen. De minister voor inheemse aange legenheden, dr. Verwoerd, heeft ge dreigd, dat drastische maatrege len genomen zullen worden. o.a. de verbanning van agitators uit gebie den, waar onrust heerst. In de Oos telijke Kaapprovincie is de toestand zeer gespannen, nadat duizenden in heemsen in Port Elizabeth voor on bepaalde tijd in staking zijn gegaan. In East London, waar zich Zondag bloedige ongeregeldheden hebben HILVERSUM. Uitgaande ran de conclusie, dat het reële inkomen b(j de middengroepen in vergelijking met 1938 gedaald is met 35 tot 40 procent, meent de voor deze groepen Ingestelde vaste commissie' van de K.VP in haar juist verschenen rapport, dat maatregelen moeten worden genomen om de situatie van deze bevolkingscategorie vóór 1956 omhoog te brengen tot 85 procent van dit in 1938. Zij beveelt hiervoor aan loonsverhogingen voor deze groepen, sterke progressie in dc kinderbijslag, verlaging van loon- en inkomstenbelasting en van de schoolgelden. Het verwezenlijken van. deze voor stellen is naar het oordeel van de commissie gelegen binnen de gren zen van de nationaaleconomische mogelijkheden. Steunend op het plan „De' Weg haar Vrijheid" van de Partij van de Arbeid gaat de com missie er van uit, dat in 1955 een productiestijging van 25 procent kan worden verwezenlijkt, en verwacht op grond hiervan' dat in dat jaar de nationale productie een waarde zal hebben van 22 milliard. De commissie berekent, dat 1300 mil- lioen hiervan beschikbaar komen voor verhoging van 't consumptie-tri- veau, voldoende om zowel ae vijf procent consumptiebeperkmg onge daan te maken als de middengroe pen en overige achtergebleven ca tegorieën te helpen. Z\j acht het redelijk, dat 600 mil- lioen gebruikt worden om de mid dengroepen in vier jaar een loons verhoging toe te kennen van 3D procent, dat is zeven en een half procent per jaar. Onder de middengroepen wenst de commissie te verstaan hoofdar beiders in loondienst 'en bepaalde beoefenaars van de vrije beroepen. De zelfstandige ondernemers rekent de commissie, niet er toe.- Felle strijd om hoogste posten gaande (Van onze correspondent) NEW YORK. Men ïiet bier in de benoeming van ond-senator Lodge tot vertrouwensman van president Eisenhower het begin van een aanleiding tot een conflict met Tuft. Dit zou ongetwijfeld nieuw voedsel krijgen, wanneer Taft's aartstegenstander Dewey in aan merking sou komen voor de post van minister van Buitenlandse Za ken. Eisenhower staat voor de moei lijke keus tussen Dewey, die zijn beste adviseur was tijdens de ver kiezingscampagne en Dulles, die Dewey adviseerde in buitenlandse kwesties tijdens de voorbereiding van Dewey's Aziatische reis. De vaak tegenstrijdEge geruchten in de republikeinse pers over de mogelijkheden van de samenstel ling van het nieuwe kabinet, tonen duidelijk aan. dat binnen de partij een hevige strijd om de hoogste posten gaande is. (Van onze correspondent) NEW YORK. In de Algemene Vergadering der V,N. zjjn de de batten voortgezet met de lang ver beide rede van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, die de Verenigde Naties categorisch niet competent verklaarde, zich tc mengen in de verhouding Frank rijkNoord-Afrika. Breedvoerig zette hij uiteen, dat deze is gebaseerd op wederzijds aanvaarde tractaien. Hij stelde autonomie in de toekomst in uit zicht, maar geleidelijk, namelijk wanneer Tunis er Marokko daarvoor sociaal-economisch door Frankrijk zullen zijn rijp gemaakt. Van Arabische zijde zal dit stand punt ongetwijfeld felle bestrijding vinden en' er zal veel wijze staats manskunst nodig zijn om dit voor de verhouding tussen het Oosten en het Westen zo tere punt dus danig te behandelen. dat het op- voorgedaan, kwam het Maandag weer tot schietpartijen. Te Fort Elizabeth staat de politie met pantserwagens gereed voor het ge val ae staking aanleiding zou geven tot ongeregeldheden. Geen enkele inheemse heeft zich voor werk in de haven gemeld. Bij de gemeentelijke geneeskundige dienst zijn 10 a 15 duizend man personeel niet geko men. Het electriciteitsverbruik daal de met 20 procent doordat de fabrie ken het werk moesten inkrimpen.. Te Port Elizabeth zyn een grote bioscoop, een postkantoor en winkels vernield, in East London, zijn elf ge bouwen afgebrand, waaronder een onder wijscollege voor inheemsen, een Katholieke Kerk en een verga derzaal. In Kimberleij zjjn zes ge bouwen afgebrand. De slachtoffers van Zondag meege rekend zijn cr sinds 18 October bü ongeregeldheden 46 mensen om het leven gekomen, 139 mensen werden gewond. LONDEN. Herbert Morrison, Labour's oud-minister van Buiten landse Zaken, heeft een greep van „rebel" Aneurin Bevan naar het vice-voorzittcrschap van de partij weten te verijdelen. Bij een geheime stemming onder de Labour-parlemenisleden ver kreeg, naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, Morrison twee- maai zoveel steramen als Bevan. Daardoor krijgt Morrison, die on langs op het partijcongres door de linkervleugel uit het bestuur werd gewipt, opnieuw de op een na hoogste functie in de Labourpartij. Oud-premier Attlee was reeds eerder zonder tegenstand gekozen als leider van de oppositie. Morri son's verkiezing betekent, dat de leiding van de Labourpartij in het parlement het komende jaar stevig in handen van de groep-Attlee zal liggen. (Van onze correspondent) ROERMOND. Maandagmorgen de landbouwer Bek uit Herken bosch op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt toen zijn paard, waarmee hij uit. het veld huiswaarts reed, op een tankmijn trapte. Het paard verloor bij de ontploffing bei de achterbenen. Met een karabijn- schot hielp een wachtmeester der rijkspolitie 't dier uit ztfn lijden. De boerenkar werd geheet versplinterd. De boer zelf, die op het achtereinde AL maanden nu duurt de staking bij „De Ommelanden", de grote zogenaamde coöperatieve zuivelfabriek nabij Groningen. Mag men de berichten geloven, dan zal dit felle gevecht binnenkort in een ander .stadium komen omdat de fabriek op het punt staat, te worden verkocht. Er zijn gegadigden, vertelt de directeur, de heer F. de Boer, die bereid zijn de strikte voorwaarde, dat geen stakers ooit weer in dienst mogen worden genomen, te aanvaarden. Het is van het begin af aan moei lijk geweest bij het nieuwe, dat van directïewege over deze staking wordt verspreid, te onderscheiden tussen waarheid en bluf. Meestal was het bluf. Het ging er om de stakers te demoraliseren, hen door het vooruit zicht op het verliezen van hun hrood- wirming tot toegeven te dwingen. Deze tactiek heeft gefaald. Het begint cr thans op te lijken dat de directeur uit prestige-overwegingen bereid is, inderdaad tot het uiterste over te gaan. Dmar onze mening fc er voor tfe regering zo zoetjesaan reden om te overwegen of voor haar de tijd van ingrijpen in dit conflict nog met k gekomen. Stakingen in ons land rijn zeldzaam geworden afe gevolg van. de grondige verandering in <fe ver- houding tussen ondernemers en ar beiders, De overheid heeft aan deze wijziging door haar sociaal-econo mische politiek na de bevrijding het hare bijgedragen. riet heel Nederland, tot zijn verbazing daar in Groningen rich een strijd afspelen, die herinnert aan conflicten van. een halve eeuw geleden: hard tegen hard het uiterste. HOE wonderlijk het klinkt» het gaat niet eens zozeer om grote materiële dingen. Ér zijn na tuurlijk zakelijke meningsverschillen, maar geenszins van zodanige aard dat ze in een sfeer van redelijkheid niet In een paar uur zouden kunnen zijn opgelost. De oorzaak rit dieper. Het gaat in feite om de erkenning van de arbeiders en. trouwens van allen, die onder de heer De Boer staan, als volwaardige medewerkers. Het gaat ook om dc erkenning van de vak bonden. De zuïvelarbeiders daarginds -lopen - storm tegen een atuk econo mische feodaliteit, waarvan men niet meer had gedacht, dat ze bestaanbaar was in Nederland. „De Ommelanden" heeft met de zuivelcoöperaties, zoals ze overal m Nederland bestaan, alleen de naam gemeen. Een gezonde boeren-coöpe- ratie bestaat door en voor haar leden. Bij „De Ommelanden" was de toe stand zo, dat van de boeren, van wie deze fabriek haar melk betrok, nog geen één op de vyf als lid stond ingeschreven. Er is een bestuur, maar het heeft over de heer De Boer, onder wiens leiding de fabriek groot is ge worden hoegenaamd geen gezag. De heer De Boer beheert en beheerst alles. Hij is een koninkje in dit be drijf. En nu zyn rijk wankelt, poogt hij het in ieder geval zover te brengen dat, als hij ondergaat, de stakers ook ondergaan. gehoopteontploffingsmateriaal niet van de. kar stond, kreeg in het ge- tot ontbranding komt. 'heel geen letsel. HET heeft niet ontbroken aan pogingen, de heer De Boer be- Teid.te vinden voor een oplos sing door bemiddeling. Het komt echter in feite hierop neer, dat hij geen bemiddeling aanvaardt. Hij praat met, om van toegeven helemaal te zwijgen. Hij biedt de fabriek te koop aan aan de meestbiedende, in Nederland of het buitenland, het doet er niet toe. Hoofdzaak is, dat de ar beiders niet winnen, dat de staking geen succes heeft, dat de waak haar loop kan nemen doordat geen van degenen die zich hebben vermeten, de heer De Boer de zakdoek toe te wer pen, ooit weer zijn gezicht in „De Ommelanden" kan vertonen. Die voldoening wil de heer De Boer heb ben, wanneer hij zelf het veld ruimt, waarop in elk geval een grote kans bestaat. In dit conflict ontwaart men op dc achtergrond de sociale verhoudingen, gelijk die in Groningen zich nog altijd handhaven. De heer De Boer kan gelden (ondanks zijn Friese af komst) als de exponent van de Groninger boer, deze klassenstrijder van de oude stempel, die zich hemel hoog boven de arbeiders verheven waant en alles liever en eerder ac cepteert dan jegens de vakbond rijn gezicht te verliezen. Deze mentaliteit verklaart de hardnekkige landarbei dersstakingen uit een vroeger tij'dperk en de macht van het communisme in gemeenten als Beerta en Finster-' wolde. Zij verklaart ook, waarom Het bestuur van „De Ommelanden" de heer De Boer rijn gang laat gaan. De vraag is nu maar of de regering kan toestaan, dat in deze onsociale geest een stuk; nationale economie wordt verkwanseld. Zij., heeft het recht. „De Ommelanden" te vorde ren; en hel zou on zes inziens een goede daad zijn, wanneer zij van dat recht gebruik maakte, Hierdoor zou de mogelijkheid worden geschapen voor een rechtvaardige oplossing, waaraan de heer De Boer ten koste van alles zoekt te ontkomen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1