V EEBEtUa Tijdens bewind van mrln'tVeld kwamen er 240.000 huizen bij Voorts GELÉZEN Vader Bouwmeester vormt met kroost eigen orkest Zionisten herdachten hun grote dode: Weizmann Verkeer in 1960 zes keer zo druk als in 1938 Gemeenten moeten in PBO. niet haar ambtenaren Consult Minister Witte wil particuliere houwers eeiiijk'e kans geven Rechercheur had een fijne neus: inbreker met buit geknipt i en gewogen Muzikaalste gezin van Nederland? 1 Sobere bijeenkomst in het Amsterdams Concertgebouw Regionale verkeers-technische leergangen beloven succes te zullen worden Nog geen beslissing over spoorbrug Hollands Diep Minister Beel antwoordt Tweede Kamer Bewindsman gaat niet in op vragen over de „spionnage" bij middelbaar onderwijs Zuid-Korea wiUeger tot 2 millioen man uitbreiden Oorlogsmisdadigers allen in gevangenis te Breda Socialistische partij in Australië oefent critiek op immigratie CAO voor personeel bij radio-omroep Scheüpe Wind Paleis van Versailles wordt gerestaureerd Wilde staking bij 'n weverij in Enschede Perzië doet Britten een nieuw aanbod in oliegeschil Amerikaanse firma's bieden Truman een „baantje" aan Donderdag 13 November 1952 DEN HAAG. Onder het bewind van minister In 't Veld, die op 1 Maart 1948 in functie trad, zijn 330.000 k 240-000 woningen tot stand gekomen, deelt de nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede. Hy spreekt de ver wachting uit, dat in 1953 de voltooiing van ten minste 50.000 nieuwe wonin gen tegemoet mag worden gezien. Het is niet onmogelijk, dat ïn 1953 het aantal nieuwe woningen nog boven de norm van 55.000 kan worden onge voerd. De minister wyst er op, dat het jtotaai aantal werkloze bouwvak arbeiders geen aanwijzing is voor een opvoering der woningbouw productie. welke nog mogelijk is. De gebieden met grote aantallen Onderzoek naar oliekartel Engeland weigert Amerika inzage documenten LONDEN. Engeland zal om veiligheidsredenen weigeren toe te staan, dat de Amerikaanse ge rechtelijke instantie, die een on derzoek instelt naar het bestaan van een internationaal oliekartel. inzage verkrijgt van bepaalde do cumenten van vitaal belang inzake de werkzaamheden van de Engel se oliemaatschappijen. Zoals hekend heeft de Ameri kaanse regering negen grote olie maatschappijen, waaronder de Anglo-Iranian Oil Company en de Asiatic Petroleum Company, die tot de Shell-groep behoort, gedag vaard om inzage te verlenen in haar boeken over de periode se dert 1 Januari 1943. De maatschap pijen zijn beschuldigd van kartel vorming. EDE. De 23-jange K. uit Hur- wenen (Betuwe) werd Woensdag meegenomen naar het politiebu reau, omdat zijn houding verden king wekte. Bij fouillering vond men ruim negenduizend gulden aan bankpapier, een gouden hor loge en enkele gouden munten. De jongeman bekende, dat -hij de vo rige nacht in het garagebedrijf Van Leeuwen te Zaltbammel door in braak dit alles had bemachtigd. De Betuwnaar bekende meteen een tweede inbraak, eveneens in Zalt- bommel, doch. hier was het resul taat maar gering geweest. Na zijn nachtelijke escapades kocht K. in Zaltbonunel een kaartje naar Ede, waar kennissen, van hem woonden, niet bevroedende, dat hij bij aan komst vrijwel onmiddellijk in de cel zou belanden, doordat een re chercheur een fijne neus had. Sleepboten willen trachten ,.Bakir" vlot te trekken SCHIEBMONNIKOOG. Nu de weersomstandigheden er iets gunsti ger uitzien, zullen andermaal pogin gen in het werk worden gesteld door de sleepboten. .Holland* en ,See£alke' om met het Turkse s.s. „Bakir", dat in de vroege ochtenduren van 6 No vember j.l. aan de grond liep en se dertdien hoog en droog op het strand heeft gezeten, verbinding te krijgen. Daarna zal worden gepoogd de „Ba- kir" vlot te slepen, eventueel met be hulp van nog twee sleepboten. Eerst wordt evenwel een gedeelte van de uit 47 koppen bestaande be manning en de drie passagiers van boord gehaald, DE romanfiguur Balten Beussens uit Plet Aken's „Het Begeren" is een keiharde kerel. Stoer en enorm sterk van laf "en leden; hard ook in de geest. Keihard en gemeen te zijn is zijn ideaal, voor zwakkelingen heeft hij ver achting. De sterke Balten heeft altijd alles gekregen en bereikt, wat hij wilde. Maar met de grootste begeerte m zijn leven, de mooie, maar hem koel be jegenende schoonzuster, die met Baltens twee broers by hem op de boerderij woont, gaat het met naar wens. Daar door en door de zich ontwikkelende sociale strijd der arbeiders, waarbij hij eigenlijk tegen ztfn wil werd betrokken, komt er verandering m zijn doen en denken in zijn leven. Hij ziet zijn ver keerde levenshouding in. als hij m de gevangenis zit ten gevolge van een vechtpartij met de arbeiders tegen gen darmes. Hij ontdekt, dat hu twee be geerten heeft: sociale gerechtigheid en Maria. H« weet dat hij ze beiden zal vinden. Piet van Aken gebruikte bij het be schrijven van zijn harde, onbehouden hoofdpersoon, vaak harde, niet zelden gemene taal, die menig lezer zal erge ren; die zeker ook met nodig was, doch die desondanks de aandacht sterk boeit. Eer. goed boek, (Ujtg. N.V, „De Arbei derspers" te Amsterdam, prijs /S,ïfl). JOURNAAL De redactie van „De Joodse Wachter" heeft een extra nummer van dit blad uitgegeven, geheel gewijd aan de nage dachtenis van dr Chaim Weizmann. de eerste president van de jonge staat Is raël, die Zondag is overleden Dr M. Amir, Israels gezant ui Nederland de consul Y. Nassie, mr I. L. Hamburg, •dr J. Meyer en de heer Alfred Polak "schreven artikelen ter herdenking van deze uitzonderlijk grote figuur. De ad ministratie van het blad is gevestigd: Joh. Vermeerstraat 22. Amsterdam-Zuid De „Sterrcngids 1953", samengesteld door dr J. J. Ralmond Jr. is verschenen. Hij is, in opdracht van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde, uitgegeven door J. B. Wolters in Groningen, Even als zijn voorgangers behoeft hu geen aanbeveling meer. voor iedereen, die zich ook maar enigszins interesseert voor de komische verschijnselen aan de hemel, is hij onmisbaar, De orris is weer S 2,90. De dichter Ad den Besten heeft een bundeltje verzen gepubliceerd in de reeks ,De Ceder" die bij J. M. Meulen- noff te Amsterdam verschijnt. „Verleden Tijd" noemde hij deze verzameling Het zyn verzen, die zich vlot en veelal ge makkelijk laten lezen en die een gevoe lige sfeer ademen. De dichter zit vol beelden en hu ts verliefder op elk beeld en elke gedachte afzonderlijk dan op het vers in zijn totaliteit. Vandaar dat zelden een gaaf geheel werd verkregen, dat wel eens onechte beelden werden genoteerd en nu en dan een zin onbe- gruoelijk en lelijk wordt. Men zal "deze verzen dan ook inzon derheid waarderen om hun stemming, om een raak beeld, een suggestieve aan duiding of een treffend fragment (o.a. •n een reeks „Lof van Utrecht"). (Prijs werkloze bouwvakarbeiders zijn n..l niet dezelfde als die, waai in de ergste woningnood heerst. Het te werk stellen van arbeiders van elders in de streken met grote wo ningnood stuit op grote bezwaren De stelling, dat Woningwet- bouw pas aah de orde dient te komen in geval de particuliere bouwactiviteit te kort schiet in het bouwen van woningen, waar voor alleen bepaalde bevolkings groepen de huur kunnen opbren gen, zou de minister buiten discus sie willen laten nu de ervaring, in het verleden opgedaan, geleeid heeft, dat de particuliere bouw activiteit de minder draagkrach tige bevolkingsgroepen niet af doende heeft kunnen helpen en de Woningwetbouw juist daar door tot ontwikkeling is gekomen. De minister is echter bereid om de particuliere woningbouw - een eerlijke kans te geven. Intussen blijft ook in de toekomst voor de Woningwetbouw een belangrijke taak weggelegd. Voor premiewoningen is door wijziging der begroting 20 mil- lioen meer uitgetrokken, waar door eventueel 5000 premies meer kunnen worden toegekend. Een wijziging van de premieregeling is in voorbereiding. Voor een afzonderlijk departe ment van Wederopbouw en Volks huisvesting ziet de minister nog geruime tijd een taak. Teneinde tegemoet te komen aan de klacht, dat de huren van woningen voor bejaarden de draagkracht van de gegadigden te boven gaan. wordt een wijziging van het Woningbe- sluit voorbereid. Hoewel de minister vóór 1 Ja nuari het advies van de Sociaal- Economische Raad voor de huur verhoging verwacht, zal het niet mogelijk zijn om het wetsvoorstel zo vroeg in te dienen, dat de huurverhoging op 1 Januari zou kunnen ingaan. "Wat de opzetten bij aanbesteding betreft wacht de minister de beslissing van de Ho ge Raad af, omtrent het vonnis van het Amsterdamse Gerechts hof, waarbij een aannemer boete werd opgelegd. (Advertentie l.M.) $chijn bedriegt. AlsU denkx.dat bovenstaande dunne lijn niet recht maar gebroken is,komt U even bedrogen uit als wanneer U denkt dat ieder hoofdpijntabletjc Aspinrt is- Controleert U hei maai. Een Aspirin tablet herkent U aan her Bayerkruis, (Van onze correspondent). AMSTERDAM, „By de op richting van de Joodse staat werd Chaim Weizmann president en historie! Hij heeft zijn enorme betekenis gehad, maar aan de staatwording van Israel zijn de ANW'B-DIRECTEUR BOOTS VERMOEDT: Tan onze correspondent) ARNHEM De ANWB hield vandaag: in „Musis Sacrum" zijn eerste regionale verkeerstechnische leergang. De tweede wordt 20 No vember in Groningen, de derde 27 November in Eindhoven gehouden. Deze decentralisatie in het ver keerstechnisch onderwijs kon wel eens een succes bluken. In Arnhem althans was de belangstelling uit vele kringen vanmorgen onver wacht groot. De directeur afd. Wegen en Ver keer van de ANWB, de heer A. G. M, Boots, verstrekte enkele inte ressante cijfers. „Onze wegen," zei hij „worden momenteel bereden door 170-000 personenauto's, 6200 autobussen, 88.000 vrachtauto's, 5.500 trekauto's. 3.600 speciale voer tuigen, 116.000 motorrijwielen en 230.000 bromfietsen. Dit betekent bijna een verdubbeling van het aantal in 1938 aanwezige motor voertuigen." Aannemend, dat in 1960 ons land 12 millioen inwoners zal tellen en dat de autodichtheid 45 per 1.000 bewoners zal bedragen, betekent dit dan een verkeer, dat zes maal zo druk zal 2ijn als in 1938 en drie maal zo druk als thans. Het aantal bromfietsen stijgt met 70.000 per jaar. Tijdens een persconferentie, wel ke aan de leergang voorafging, heeft de ANWB enkele punten van, zijn verlanglijstje genoemd; aanleg van veel rijwielpaden, wijziging van het viaduct op de grens Den Haag-Wassenaar, verbetering van het wegvak Wassenaar-Haagse Schouw en Amsterdam-'t Gooi. Voorts heeft de ANWB bij de betrokken instanties aangedrongen HILVERSUM. Zaterdagavond zijn in de KRO-studio opnamen ge maakt van een zeer bijzonder ge zin; dat van de heer F. Bouwmees ter uit Woubrugge (bij Leiden). Met 2ijn negen, kinderen (twee dochters en zeven zoons) formeert de 58-jari- ge_ heer P. Bouwmeester (de „Steh geiger" op de foto) een strijkorkest bestaande uit vijf violen, cello, con trabas, guitaar, piano en slagwerk. Met zijn zeven zonen samen vormt de heer Bouwmeester een biaasor- kest (twee saxophoons, trompet, piston, trombone, tuba, bombardon en slagwerk) en versterkt niet Moe der Bouwmeester, de twee dochters uit het strijkorkest en nog twee schoondochters is het gezin ten slot te ook nog eens een a cappelakoor met Vader Bouwmeester als diri gent. „We wilden zc graag een pia no hebben, want dan zou het pas goed gaan natuurlijk. Wij zijn een boerenarbeidersgezin en daar vind je niet zo gauw een piano. Maar in de oorlog hebben we er een ge ruild. Tegen drie pondf,shag. Eigen teelt. En toen heb ik meteen maar een liedje gemaakt: „Shag-pret", vertelde Pa Bouwmeester. Dat spe len ze als strijkorkest En als blaas orkest spelen ze de „Hollandia-mars" van vaaer, gecomponeerd toen de Duitsers ons land weer uittrokken in 1945. A.s. Zaterdagavond zal in het KRO-programma Weekend-serenade van Ger de Roos, die op zoek is naar het muzikaalste gezin van Ne derland, deze zeer bijzondere fami lie te beluisteren zijn. DEN HAAG. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft mede namens zijn collega van O., K. en W, op schriftelijke vragen van 't Twee de Kamerlid Willems (P. v. d. A.}, over een nieuwe spoorwegbrug by de Moerdijk, geantwoord, dat aan de aesthetische vormgeving van de brug volledig aandacht zal worden ge schonken. Een beslissing over de bouw is nog niet genomen, Aan de N.S. is bericht, dat aan het plan geen uitvoering mag worden gegeven zonder machtiging van de minister van Verkeer en Waterstaat. DEN HAAG De minister van Binnenlandse Zaken heeft in zijn memorie van antwoord medege deeld, dat naar zijn mening de ge meenten als zodanig' moeten toe treden tot de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en niet de hoof den van haar bedrijven en dien sten, Omtrent dc financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten deelt hij mede. dat de com missie-Oud heeft voorgesteld de noodregeling met drie jaar te ver lengen. De voorgestelde regeling wil echter wèl de thans bestaande uitkeringen uit het gemeentefonds tot één uitkering samenvoegen. Voor een aantal gemeenten is er een gunstiger perspectief door het opnemen van een minimum-uitke ring per inwoner, waardoor vooral de financiële mogelijkheden van kleinere gemeenten worden ver groot. Van de Nederlandse Kampeer- raad wordt advies verwacht om trent de vraag of, en zo ja, ten aanzien van welke punten een wettelijke regeling van het kampe ren wenselijk moet worden geacht. Voor de bescherming van de burgerbevolking zijn in vrijwel elke A-gemeente, A-kring en B-kring thans een hoofd, comman danten van dienst en voldoend in structiekader. Deze kernen hebben i de opzet van de organisatie gron- dig uitgewerkt. j Omtrent het artikel van de rec tor van het Dordtse Gymnasium, betreffende spionnage bij het mid delbaar onderwijs, merkt de minis ter op. dat, uitsluitend beoordeeld naar de feiten, er geen bezwaar zou bestaan, op de daaromtrent gestelde vragen in te gaan. Hy onthoudt er zich echter van. ten einde niet in gevallen, waarin hy daartoe in 's lands belang geen vrijheid zou kunnen vinden, de weg te openen voor het trekken van niet gerechtvaardigde conclu sies over de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Perzische olieproductie: millioen ton per jaar PARIJS, De directeur van Perzie's genationaliseerde olie industrie, Makki, heeft medege deeld, dat de Perzische oliepro ductie ongeveer een millioen ton per jaar bedraagt. Zolang de pro ductie onder de 8 millioen ton per jaar blijft, heeft Perzië geen behoefte aan buitenlandse tech nici, zo zeide hij. Tot dusver heb ben 380 Duitse technici en des kundigen uit vele andere landen hun diensten aan Perzië aangebo den. {Advertentie LIW.) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige rangheden Zuivert open huidplekken met-de des injecterende en snel generende "onderst Indische vice-president voorzitter Unesco- j aarvergadering PARIJS. Prof. Radhakrish- nan. vice-president van India, is Woensdag met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de 7e jaarvergadering van de Unesco, de opvoedkundige-, wetenschap pelijke en culturele organisatie der verenigde volkeren. In zijn openingsrede verklaarde de nieu we voorzitter, dat „menselijke stomheid" de oorzaak is. dat de wetenschap en techniek nog met een betere wereld voor allen tot stand hebben gebracht. De 64 jaar oude professor zei, dat de wereld de grootste behoefte heeft aan ruimheid, begrip en vrijheid. NEW YORK, De Zuid-Ko- reaanse delegatie bij de V.N. wil uitbreiding van het Zuid-Koreaan- se leger tot 2 millioen man om de voornaamste last van de strijd te gen de communistische agressors over te nemen. De Zuid-Koreanen heten opnieuw horen, dat zy te gen een bestand zijn en dat zij zullen blijven aandringen op de ver'jrjging van geheel Korea on der hun bewind. Deze verklarin gen waren vervat in een boekje van 46 pagina's, dat de Zuid-Ko- reaanse delegatie heeft laten druk ken voor verspreiding onder de delegaties bij de V.N. Hierin werd gezegd, dat Zuid-Korea graag zijn strijdmacht wil uitbreiden, maar dat het hiervoor aanzienlijke hulp van onze bondgenoten moet heb ben. Kasjmir krijgt gekozen staatshoofd SRlNAGAR. Dc volksvertegen woordiger van Kasjmir heeft Woensdag met algemene stemmen een wetsontwerp aangenomen tot beëindiging van een 106 jaar oude monarchie en ter vervanging van de maharadja door een gekozen staatshoofd. op beveiliging van bochten, ophef fing slipgevaar, verbetering van kruispunten enz. Het onlangs in gebruik genomen jedeelte van de nieuwe rijksweg Utrecht-Amsterdam wordt reeds door 3.000 voertuigen per dag ge bruikt. BREDA Alle zestig Duitse oorlogsmisdadigers, die gevangen zaten in het strafgesticht „Norger- haven", zyn thans overgebracht naar de 'Bredase strafgevangenis. Onder ben zijn veertien misdadi gers. aan wie levenslange gevange nisstraf is opgelegd. In de gevan genis te Breda bevonden zich reeds geruime tijd de tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde Neder landse politieke delinquenten. CANBERRA He! bestuur der Australische socialistische party heeft de regering er Woensdag van beschuldigd haar belofte aan duizenden immigranten, dat werk in Australië zouden krijgen, te hebben geschonden. Het party- bestuur is van mening dat immi granten, die dat wensen naar hun land van herkomst moeten kun nen terug keren, zonder de kosten voor hun reis naar Australië terug te moeten betalen. Het Australische socialistische partijbestuur oefent critiek op het door de regering gevolgde immi gratiebeleid. Het verzekert dat de immigratie-moeilijkheden zijn ver oorzaakt door de financiële rege- ringspolitiek en niet door tekort aan werk. Het zegt dat de afge treden socialistische regering er in geslaagd is 200.000 immigran ten in Australië toe te laten, zon der dat er werkloosheid optrad. Het socialistische partijbestuur is van mening dat een voortzetting der immigratie op de huidige schaal, tezamen met de zich uit breidende werkloosheid, de oplos sing der Australische economische en maatschappelijke vraagstukken 2al bemoeilijken. Vier omroepen accoord met Avro nog overleg AMSTERDAM. Na langdurige besprekingen tussen het bestuur van de Nederlandse Radio Unie en de vertegenwoordigers van de vakbe weging is overeenstemming verkre gen over de inhoud van een collec tieve arbeidsovereenkomst. Het Col lege van rijksbemiddelaars hechtte zijn goedkeuring aan dit contract. Het scheidsgerecht, dat by mogelijke geschillen zal optreden, wordt a.s. Zaterdag om 1 uur in een bijeen komst in de KRO-studio geïnstal leerd. Prof. mrdrG. v. d. Bergh zal als voorzitter van dit scheidsgerecht optreden, prof. mr W. F. de Gaay Fortman als plaatsvervangend voor zitter. De KRO, de NCRV, de VARA, de VPRO en enkele neveninstellingen van de omroep hebben elk hetzelfde contract met de betrokken vakorga nisaties gesloten. Het overleg met het AVRO-bestuur is nog gaande. namen verbonden van andere Jo den, die echter andere mensen zijn geworden met andere midde len dan Weizmann, dank zjj Weiz mann". Mr Abel J. Herzberg heeft, m zijn herdenking van de ontslapen president van Israel, met boven staande woorden wellicht 'le grootste hulde gebracht. welke men aan de nagedachtenis van een groot man kan wijden: aio der keiharde eerlijkheid. In een door de Nederlandse Zionistenbond Woensdagavond m het Concertgebouw belegde bij eenkomst had tevoren de bonds voorzitter, mr I. L. Hamburger, van eenzelfde eerlijkheid blijk ge geven, toen hij gewaagde van de oppositie, die Weizmann in de dertiger jaren en daarna had on dervonden ook in Nederlandse Zionistische kringen wegens zijn vergaande concessies aan Groot-Bnttannië, de toenmalige mandataris in Palestina. Zó sterk was die tegenstand, dat V* mann in 1946 niet werd herkozen als voorzitter van het Congres. Maar zo overtuigd waren ook zim tegenstanders van zyn grootheid, dat in 1948 slechts één man de eer werd ■waardig gekeurd, de eerste president te zijn van de staat Israel. De gezant van Israel, dr M. Amïr, haalde een gesprek op tus sen Weizmann en Balfour. Toen de Brit niet begreep, waarom Weizmann geen belangstelling had voor het TJgandaprojcct tot kolo nisatie van Joden, zei laatstge noemde: „Wilt U Parijs hebben'" „Wij hebben Londen al", was het antwoord. „Welnu, toen er op de plaats van Londen nog slechts moerassen waren, hadden wij Je ruzalem al!" Op het podium was een om floerst portret van Weizmann ge plaatst. waarbij, als symbool van eeuwig licht, een kaars was ont stoken. Met het Israëlische volks lied is de samenkomst, die een sober karakter had. besloten. Adverteutie l.M.) maakt Uw keel droog et» effent dc weg voor verkoudheden. Verzacht en maak Uw_keel vochtig met Koningin Elizabeth heeft Woens dagmiddag een bezoek gebracht aan het modehuis van Nor man Hartnell in Londen om zich op de hoogte te stelten van de laat ste modesnufjes. Op onze foto ziet u vier 17100012en van japon nen, die haar belangstelling trok ken. Beneden zit mannequin Eli zabeth gekleed in een zioare wit zijden avondjapon met kersrode broderie. Een aantrekkelijk rood velvet avondmanteltje hoort er bij.- Staande van links naar rechts: Dolores in een groen tu len botjapön waarop in citroen- peel en goud camelia's zyn ge borduurd; Jane in een japon uan een stof graf als een visnet, waarop kristallen en aquamarij nen zijn aangebracht. Lana draant een velvet avondjapon geborduurd met diamanten. LONDEN. Het paleis van Versailles, dat danig in verval ge raakt bleek te zijn, kan thans als „gered" beschouwd worden, aldus heeft de Franse staatssecretaris voor Schone Kunsten, Conu, in antwoord op een vraag in het Franse parlement medegedeeld. De nodige herstelhngswerkzaamheden zullen in de nabije toekomst wor den uitgevoerd. De regering heeft een som van bijna vier millioen gulden, ter beschikking gesteld en voorts krijgt men voor de restau ratie de opbrengst' van een trek king van de staatsloterij hetgeen ook Dp een dergelijke som gelds neerkomt. Van schenkingen van particuliere zijde wordt nog meer verwacht. Drmr Hugenholtz (dieren beschermer nummer één) misschien naar Amerika LEIDEN. Dr mr W. Hugenholtz president van de Wereldfede ratie voor Dierenbescherming, is door diverse Amerikaanse humani tairs organisaties en dierenbescher mingsverenigingen uitgenodigd om in het voorjaar 1953 lezingen in de Nieuwe Wereld te komen houden. De heer Hugenholtz heeft de uit nodiging in beraad gehouden. ENSCHEDE. Een. wilde sta king, waarbij vier en veertig arbei ders en arbeidsters zijn betrokken, is uitgebroken in de weverij van de N.V. „Ter Kuile Cromhof". De wevers zijn van oordeel, dat door een nieuw tarief, dat in tal van ondernemingen in Twenthe reeds is ingevoerd, minder zullen, gaan verdienen. De Uniebonden in de textielindustrie geloven, dat dit zogenaamde „gemeten tarief", een zeer juiste beloning der prestatie: ten gevolge zal hebben. Roemeense sleepboot door Joego-Slavië in beslag genomen BELGRADO Joego-Slavische autoriteiten hebben Woensdag •een Roemeense sleepboot in beslagge nomen op grond van het feit, dat zij trachtte zich een weg door het Sip-kanaal te banen, hoewel de seinen dit verboden, zo meldt het Joego-Slavische persbureau Tan- jaeg. Het Sipkanaal is in 1896 ge graven om de Donauscheepvaart in staat te stellen de gevaarlijke engte van de „IJzeren Poort" te passeren. De Joego-Siavische ver tegenwoordiger in de commissie voor de „IJzeren Poort" zal scherp protesteren tegen het gedrag van de Roemeense sleepboot, aldus Tanjoeg. NEW YORK. De Perzische vertegenwoordiger in de economi sche en financiële commissie der Verenigde Naties, dr Ali Gholi Ardalan, heeft in een korte toe spraak op een bijeenkomst der commissie, die in hoofdzaak aan andere onderwerpen was gewijd, namens Perzië een nieuw voor stel gedaan voor een regeling van het oliegeschil met Groot-Brittan- nië. Dr Ardalan zeide, dat zijn rege ring bereid is de „Anglo Iranian Oil Company" schadeloosstelling te verlenen op de in Groot-Brit- tannië geldende grondslagen voor de vergoeding aan eigenaars van genationaliseerde industrieën. „Perzië doet dit aanbod als bhik van zijn goede wil", verklaarde dr Ardalan. De Britse vertegenwoordiger in de commissie, sir Cliffo-d, zeid°, dat hii in de loot» van de volgen de week ot> het Perzische voorstel zal antwoorden. WASHINGTON. Een aantal firma's heeft president Truman reeds uitgenodigd by haar in dienst te treden als hij in Januari 1953 het presidentschap aan gene raal Eisenhower zal hebben over gedragen. Truman heeft echter geen enkel aanbod aanvaard, al dus is_ Woensdag in kringen van het Witte Huis vernomen. Onofficieel is vernomen, dat een dezer firma's een groot publici- teitsbedrijf is. Een bericht, dat Truman een betrekking met een salaris van 1 millioen dollar per jaar is aangeboden, kon tot op heden niet worden bevestigd. A LLEEN thuis op een stoel ge- zeten, begon ïk plotseling over mijn gehele lichaam te sid deren. Daar er niets vreesaanja gends was geschied en het raam goed gesloten bleekzei ik tof mij zelf: „Jij bent ziek." Ik vibreer de naar het medicijnkastje, at wat tabletjes, nam enige slokken uit van vorig lijden overgeschoten flesjes en keerde met de thermo meter tussen de lippen op mijn stoei terug. Koorts bleek ik, tot mijn teleurstelling, niet te hebben maar het sidderen hield aan, zo dat ik mij ontkleedde en met de telefoon in bed kroop. Het is heerlijk, op klaarlichte dag schuldeloos onder de defcens te liggen. Ik besloot er een ge riefelijk weekje van te maken maar begreep dat ik alleen zon der protest van mijn omgeving zo lang in bed zou blijuen, als ik kon bouwen op het graniet van een onaantastbaar medisch aduies. En daarom draaide ik het nummer van de dokter met het doel, hem mijn ellende zó af te schilderen, dat hij het niet de moeite waard zou vinden te komen en derhalve telefonisch „een paar daagjes on der de wol blijven' zou aanraden, want zo'n consult kun je, als je het suggestief aan je urouio over vertelt. gemakkelijk rekken tot een alibi dat een week meegaat. ,Met Veerda' O. dokter neem me niet kwalijk dat ik u opbel maar ik voel me op het moment niet zo goed", zei ik met zachte, ernstige stem. „Koorts heb ik niet, maar tóch beef ik over mijn hele lichaam. Hebt u dat verschijnsel wel eens meer ontmoet?" „Ja," zei Ml. „O. dat treft, dan kunt u mij misschien door de telefoon wel even zeggen wat ik het best Jcatt doen'1 zei ik. „Dat is ook gemak kelijker voor u, anders moet it helemaal naar mijn huis komen „Ik heb een wagentje," sprak hij, „Ja ja, dat weet ik dokter," ver volgde ik haastig. .JVfaar u zit na tuurlijk. tot ower uw oren tn het werk en zó gewichtig is dat ge- bibber van mij nu ook weer niet. Een paar daagjes onder de icol en dan zal het wel weer in orde zijn, Iykt me. Wat denkt u er van?" Ik luisterde in spanning. Hij hoefde nu alleen maar „Ja" te zeggen en die tueefc lekker lui lezen toas safe. Enige tijd bleef het stiï. Overwoog hij tóch nog te komenDat zou niet gunstig zijn. Eindelijk zei hij: „En ik heb een vlaggetje." Pardon dokter?" vroeg ik. „Een blauw vlaggetje," hield hij vol, „Op uw auto?" vroeg ik ont hutst. Was hij zat? Hij leek me altijd zo'n nette, uitgebalanceerde man. De telefoon kraakte hevig. Toen klonk een vrouwenstem: „Ja? O, ts u het. Neem me niet kicalijfc hoor. maar mijn zoontje had de telefoon opgenomen. De bengel. Hij doet het telkens. En hij is pas •oijf, moet rekenen. Mijn. man.? Nee, die is op reis. Zijn, vervanger Maar dat nummer heb ik niet opgebeld, want ik had geen trek in het risico, mijn ziektebeeld ook nog eens te ontvouwen aan een poes of een gedresseerde aap. Nee ik heb maar gewoon een cognac- groc genomen. Twéé. Dat is altijd goed. KRONKEL ATHENE. De oefening „Lang- stap", waaraan een 160 schepen, 300 vliegtuigen en leger- en marine eenheden van Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië. Griekenland ea Turkije hebben deelgenomen, is ge ëindigd- De oefening is gehouden in het Oostelijk deel van de Mid dellandse Zee en heeft tien dagen geduurd. De trompetterende Louis Arm strong is in Zwitserland aangeko men. Een heel klein Zwitsers trom- pettertje wachtte hem op het station op. Hij had zyn toetertje meege bracht, tuartj hij wilde van collega Louis eens precies weten hoe je daarop een dubbel gekruiste c kunt blazen. Louis tilde hem boven op zijn koffer en deed het voor op'zyn eigen trompet. Daarna onderhiel den de twee zich over de verschil len in kreunstijl t«sse« Amerika en Zwitserland 9 De Egyptische mannen kunnen nu ook ud worden var. de feministische partij „Dochter van de Nijl", heeft voorzitster Dona Sjafik ge2egd Enkele baardige „dochters" zijn reeds toege treden. De Edammer vrouwen zijn boos op het gemeentebestuur, dat aan twee Edammer meisjes een studietoelage wei. gerde. vier vrouwenorganisaties hebben by 3, en W. geprotesteerd. Want, zeg gen ze alie jongens die er om vroegen hebben er een gekregen. Nou dan! Het Arnhems Vrouwencomité heeft de Amerikaanse film „Marva's Ahoy" uit Arnhem verbannen. De film, zeiden ze tegen de bioscoopdirecteur, geeft in geen enkel opzicht een goed beeld van het werk en het lever» van de Neder landse Marva's. De directeur was het er mee eens en beloofde de film niet meer te draaien. Op het Bloemendaalse strand Is een zeehond gevangen. Hij gaat naar Artis in Amsterdam. Zaterdag gaan de Staatsmijnen me neer JT. Corvers in Hoensbroek huldi gen. Veertig jaar heeft hij als onder gronds houwer in de „Emma" gewerkt. Daarvoor had hu al tien iaar in andere mijnen gewerkt, zodat hij er een halve eeuw „ondergronds" heeft

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3