Brussel beleeft begin 1953 een sensationele rechtszaak CIRCUS EUROPA: géén hogescliool-toneel Kruisvuur van vragen op raadhuis VAN BEUNINGEN CONTRA COREMANS Is „Laatste Avondmaalvan Vermeer of van Van Meegeren Gemeente stelt gevraagde grond niet beschikbaar Gudj es uit Kralingseveer zoeken een dagverblijf Nederland: eerste land, dat EDG-verdrag zal tekenen Magdalena trok de leeuw aan zijn staart Positie Faustus nader bepaald Kaderleden ANMB in Emporium Nood-restaurant in nood (die zo vreselijk graag willen kaarten) Komt er een rechtstreekse weg over de vrijkomende spoordijk? Zaterdag uitspraak Mr D. U. STIKKER VERWACHT: Ontwerp zou binnen Volgend jaar weer „Femina" Veroordeeld wegens overtreding met verkoopautomaten twee weken worden ingediend Spaak: Tito wil met Tewaterlating op werf Gusto Haagsche Comedie samenwerken Haar eerste zondige greep was uniek Donderdag 13 November 1952 5 (Van ome correspondent) BRUSSEL De reeds lang geleden door de Rotterdamse zaken." rnart en kunstverzamelaar D. G. van Beuningen geuite bedreiging prof. ar p. Coremans. directeur van het Centraal Laboratorium der Belgi sche musea, voor het gerecht te dagen in verband met diens optreden xn de affaire van de vervalste Ver meers, is nu uitgelopen op een for meel proces. Deze zaak. die aanvankelijk op 30 October zou voorkomen en toen werd uitgesteld, is nu definitief voor 21 en 22 Januari 1953 op r?osplaatst van de Brusselse rechtbank van Eerste Aanleg. De aanstelling van bekende advocaten van groot kaliber Thévenet en Delacroix voor de heer Van Beuningen, en de liberale senator en oud- mimster Buisseret voor prof. Coremans bezorgt dit proces op zich zelf al een even sensationele inslag als de hele zaak-Van Meegeren steeds heeft gehad. Zweeds schip in aanvaring! Het van Hamburg voor Rotterdam bestemde Zweedse motorschip Carlshamn C1POO ton) is vanmorgen vroeg op de Elbe ter hoogte van Schulau in aanvaring gekomen met een nog onbekend gebleven stoom schip. De gezagvoerder vroeg drin gend om de assistentie van pomp- boten aangezien ernstige lekkage was ontstaan. Van Brunshausen is een sleepboot vertrokken naar de positie van het zinkende schip. Met de aanklacht van de heer Van Beuningen, de eigenaar van het Laatste Avondmaal, een der schilderijen, die volgens een uit spraak van het Nederlandse ge recht door Van Meegeren zou zijn geschilderd, is het een vreemde geschiedenis. De heer Van Beu ningen heeft vertrouwen in de mening van zijn adviseur, de Brusselse schilderijen-restaurateur Jean Decoen, die volhoudt, dat het Laatste Avondmaal alsook de ver maarde Emmaüsgangers echte Ver meers of althans echte zeventien- de-eeuwse schilderijen zijn, in te genstelling tot de andere 2es, bij de Van Meegeren-affaire betrok ken doeken. Decoen meent, dat het chemisch en natuurkundig la boratorium-onderzoek van prof. Coremans die hiertoe destijds door de Nederlandse justitie "Was uitgenodigd in verband met de rechtszaak tegen Van Meegeren onvoldoende en oppervlakkig is geweest. Reeds verscheidene ma len is Decoen, die zijn opvattingen ook in een royaal uitgevoerd boek werk heeft neergelegd, in het openbaar tegen prof. Coremans in het krijt getreden, waarbij hij zo ver ging deze van knoeierijen te beschuldigen. Die vage en allerminst op over tuigende bewijzen berustende be schuldigingen spitsten zich toe tot een regelrechte bedreiging met een rechtszaak, toen prof. Coremans in December 1949 fe Brussel onthul de, dat hij anderhalve maand te voren in Van Meegerens vroegere atelier te Nice een doek had ont dekt, dat ook het Laatste Avond maal voorstelde. Dit schilderij ver schilde weinig van het toen reeds bekende, dat de heer Van Bev- ningen in eigendom had. Alleen was het niet, zoals de andere Vermeers" kwasi oud gemaakt, door kunstmatige craquelures, ter wijl ook een röntgen-onderzoek aantoonde, dat dit nu de over schildering was van een werk van Govert Flinck, waarvan Van Mee geren zelf had getuigd, dat hij het doek had gebruikt voor zijn Laatste Avondmaal. Prof. Core mans erkende toen, dat hij buiten zijn boekje van natuurweten schappelijk expert was gog maar hij had een onderzoek ter plaatse nodig geacht omdat De coen en diens aanhangers hun op vatting mede baseerden op een onverklaarbare tegenspraak in Van Meegerens mededelen. DECOEN SUGGEREERT Onmiddellijk na het ten toon stellen van het bewuste doek sug gereerde Decoen, dat dit doorge stoken kaart was; dat prof. Core mans corrtedie speelde en dat deze zogenaamde „Van Meegeren" nu juist een copie was van het echte Laatste Avondmaal van de echte Vermeer. De heer Van Beuningen begon daarna prof. Coremans met sommaties te achtervolgen, ten einde hem zijn verklaringen te laten herroepen. Er werd zelfs in het begin van het vorige iaar een ultimatum gesteld. Prof. Coremans heeft dit alles rustig langs zich heen laten gaan en niet gerea geerd, Hij meende zijn plicht te hebben gedaan als man van we tenschap en achtte het optreden van de combinatie Van Beuningen —Decoen een onverkwikkelijke en met veel geld opgeblazen rel, die tot doel had het in het bewuste schilderij geïnvesteerde kapitaal te redden. De heer Van Beuningen heeft nu zijn bedreiging in zover uitge voerd, dat wel een burgerlijk pro ces is aanhangig gemaakt, waar voor ook de beschuldigingen van Decoen zeer zeker de drijfveer zijn, maar dat formeel de aan klacht een tegengestelde strekking heeft. Prof. Coremans zal zich na melijk moeten verantwoorden voor het feit, dat in het Belgische recht heet een „onopzettelijk mis drijf" (in het Frans „quasï-délit). Het gaat dan niet om zijn optre den als expert, maar om zijn uit latingen in het openbaar, waarbij de vervalsingen van Van Meege ren ten onrechte als een vast staand feit worden omschreven. Voor de heer Van Beuningen be tekent dit dan een schadelijke aangelegenheid, die de waarde van een door hem echt geacht schil derij vermindert. Aangezien, knoei erij opzet inhoudt, zal een daar mee verband houdende beschuldi ging buiten het geding moeten blijven, maar uiteraard zal de hele Van Meegeren-affaire met de eveneens geruchtmakende nasleep weer op het tapijt komen. PIKANT NEVENASFECT Er is nog een pikant nevenas pect aan deze kwestie, waarvoor men zich in België aL evenzeer in teresseert. Prof. Coremans is een ambtenaar van de Belgische re gering en als zodanig betrokken geworden in de zaak-Van Meege ren. Kan nu maar willekeurig een proces worden gevoerd tegen een ambtenaar door lieden, die rich grote uitgaven kunnen veroorlo ven. en moet hij 2ich dan ook maar hoge kosten getroosten om zich als privé persoon te verde digen, vraagt men zich af. De Belgische minister van Onderwijs beseft blijkbaar hierbij een ver antwoordelijkheid te hebben en heeft een eigen advocaat aange wezen om het proces te volgenen desnoods bij de debatten tussen beide te komen. Als beklaagde zal prof. Coremans, die ook hoogle raar te Gent is en dus een we tenschappelijke naam heeft te ver dedigen, allerminst alleen staan en het, is trouwens niet onmogelijk, dat de rollen van beschuldiger en beschuldigde daarna nog eens worden omgekeerd. Benoemingen door de Raad De gemeenteraad heeft benoemd: dr M. J. Pattist (klassieke letteren) en J. Kromhout (Duitse taal) aan het Erasmiaans gymnasium; J. D. C. van Gent (lich, oefening) aan de kweekschool; P. F. A. Briel, G. C. de Feijter en J. W. Westerhog als leerkrachten aan de zeevaartschool; J. A. Vermeulen, als onderwijzer aan de ULO a 3. „Gij vertegenwoordigt veertien duizend leden uit de afdelingen Rotterdam, Schiedam en Vlaardin- gen van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrüfsbond. Dat is één vijfde deel van het totale aantal leden in Nederland. Het Is een groot aantal, maar het moet nog groter worden, willen wjj onze wens: medezeggenschap van de ar beiders In bedrgfsraden en fabriekskernen, in vervulling zien gaant" Aldus sprak gisteravond in Em porium de heer G. G. Maters, voor zitter van de afdeling Rotterdam van de ANMB. de in een mobili satie-bijeenkomst in verband met de nieuwe grote propaganda-actie van de A.NJXT.B. verzamelde ka derleden van de afdelingen Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen toe. Hij riep de toestanden onder de arbeiders van vóór de tijd van de vakbewegingen in herinnering, en wees op de grote verbeteringen, die de sociale toestanden sindsdien hebben ondergaan. De enthousiaste woorden van de heer Maters werden omlijst door een programma van muziek, zang en declamatie. Het arbeiderszang- koor „Stem des Volks" (L.M.) on der de kundige en bezielende lei ding van Hans Lichtenstein gaf zeer goede koorzang ten beste. Het gezelschap „Berg Fret" oogstte veel bijval met haar harmonieuze klan ken, terwijl de heer L. M. Lede- boerWesterhoven veler bewonde ring afdwong voor zijn gevoelige, meeslepende declamatie van enkéle fedichten en fragmenten uit boe- en van bekende auteurs. De districtsbestuurder van de afdeling Schiedam en omgeving, de heer B, v. d, Berg. sprak het welkomstwoord uit en sloot de avond, die door een aanzienlijk aantal kaderleden werd bijge woond; DE GEMEENTE Js niet bereid het perceel grond aan de Kruiskade- hoek Karei Doormanstraat ter beschikking te stellen van de eigenaar van tearoom-restaurant Matthë, dat zoals men weet bU vonnis van de Rotterdamse kantonrechter uiterlijk 13 November van de Binnenweg ver dwenen zou moeten zijn. Weer in brandpunt der belangstelling De wijkraad voor Kralingseveer heeft gisteravond in een korte zitting korte metten gemaakt met een aantal onderwerpen, waarover gauw over eenstemming kon worden bereikt. De ouden vin dagen van de wijk hadden geschreven aan de raad voor een dagverblijf, waar ze hun vrije tüd kunnen besteden en ze wensten een kolentoeclag voor de oudjes die van „Drees" trekken. Dit deelde de plv. gemeente- advocaat mr Van Wessem "Woens dagmiddag mee bij de voortgezet te behandeling van het kort ge ding voor de president van de rechtbank. Wél kon de heer Jan sen (de eigenaar) grond aanvra gen buiten het Wederopbouw- plan van de binnenstad (dit komt neer op het gebied buiten de brandgrens); hij zou dan op pre cies dezelfde manier behandeld worden als andere gegadigden. „Onaanvaardbaar" noemde mr. Kreulcn, raadsman van de tegen partij, deze beslissing van de ge meente. Zoals raen zich herinnert, had de president via mr Van. Wes sem een beroep bedaan op de ge meente om de zaak alsnog in der minne te schikken. Mr. Kreulen bracht naar voren, dat er een goodwill van 12 jaren vernietigd zou worden en het bestaan van de eigenaar en de personeelsstaf ernstig bedreigd werd. Hij persis teerde bij 2ün eis: schorsing van de executie van het ontruimings- vonnis van de kantonrechter, tot dat deze uitspraak in appèl zou zijn behandeld, subs, toewijzing van het bewuste stuk grond op verbeurte vati een dwangsom van föOO,- per dag. Uit de repliek van mr Van Wes sem bleek, dat de gemeente het verzoek met heeft willen inwilli gen omdat zij ervoor beducht is, over een jaar weer voor dezelfde moeilijkheden te staan. De president mr J. van Vollen hoven was daarentegen van me ning, dat men die moeilijkheden kan ondervangen door een zorg vuldig getedigeerd contract sui generis. „Als ik vonnis moet wij zen op strikt juridische basis, kan dit naar mijn gevoel geen, het Geruime tijd geleden hebben dc oudjes gesproken met de heer J, Bol. beheerder van het wijkgebouw der Nederl. Herv. Kerk, over het ge bruik van dit gebouw. Zij hadden na dit gesprek echter niets meer van zich laten horen. Zij voelden, het als een bezwaar dat in het wijkgebouw het kaartspel niet zou mogen wor den beoefend. Nu er plannen zijn voor een nieuw wijkgebouw aan het Elandplein voelen de oude lieden er voor de onderhandelingen weer te openen. Tweede wjjkraads-voorzit- ter J. Blokland gaat met een depu tatie van de ouden van dagen met de heer Bol spreken. Over de toeslag gaat de wijkraad advies inwinnen bij B. en W_ Men wil weten of voor deze toeslag een landelijke actie aan de gang is. Eén en ander wordt bemoeilijkt door de verscheidenheid van organisaties van ouden van dagen. Met dc IJsselmcndse wijkraad zal overleg geschieden over de te vroege tijden waarop het veer tussen beide wijken *s avonds voor het laatst ver trekt. Om 21,15 uur de laatste dienst van IJsselraonde en om 21.30 voor het laatst van Kralingseveer. Weer hebben B. en W. afwijzend beschikt op een verzoek "om verbre ding van de spoorwegovergang Us- Vóór Januari 2955 zal dit gebou wencomplex verrezen zijn aan de Veersingel, achter het station, te Vlaardingen. Dezer dagen is de bouw aanbesteedDe Unilever zal hierin een Centraal Research La boratorium en een proeffabriek vestigen. Er zullen vooral welen- schappelijke onderzoekingen van eetbare en technische oliën en vetten worden uitgevoerd. Het terrein, waarop de gebouwen zul len verryzen, is 2,7 ha groot. De inhoud wan het complex zal 25,000 m* bedragen, tcnoyl de vloerop pervlakte 5500 771- groot zal zijn. Ontwerpers zijn de architecten ir A. van der Steur en de onlangs overleden ir W. A. C. Herman de Groot. selmondselaan. De spoorbaan zal waarschijnlijk volgend jaar mèt het station Maas verdwijnen. Na afloop van de vergadering hoorden wü stemmen opgaan om over de dan niet toeer gebruikte spoorwegdijk een rechtstreekse weg aan te leggen naar Kralingseveer. Deze weg zal uitstekend de huidige verbinding kunnen vervangen. Ook zal het aantrekkelijk zijn om langs de weg die ontstaat, woningen, te bouwen. Ter sprake kwamen verder nog klachten over de nog steeds niet ge plaatste .telefooncel. „De eerstvol gende is voor u," had de gemeente beloofd. Maar intussen zijn er al weer nieuwe geplaatst in de stad, terwijl Kralingseveer dog cel-loos is. Een tweede klacht ging over de slechte verlichting van de Giraffen- straat, waér men een tweede lanta ren wenst op de hoek van de Rob- bensingel. Reeds na iets meer dan een half uur vergaderen kon de zitting wor den gesloten door tweede voorzitter Blokland. Voorzeker een unicum. rechtsgevoel bevredigende uitweg uit deze impasse brengen," aldus de president. Er waren fouten ge maakt door eiser, maar het gmp toch niet aan restaurant Mattbé van de kaart te vegen. Mr. Van Wessem antwoordde, dat de ge meente niets meer kon doen en dat er in de binnenstad geen tij delijke bouwwerken meer worden toegelaten. De president bepaalde de uitspraak op Zaterdagochtend 10 uur. Gemeentebestuur Nijme gen bezoekt Rotterdam Gisteren heeft het gemeentebe stuur van Nijmegen onder leiding van de burgemeester, mr, Ch. M. J, H. Hustinx, een bezoek gebracht aan Rotterdam, meer in het hijzon der ter bezichtiging van de weder opbouw en ter bespreking van de daaraan verbonden financierings problemen, Van het gezelschap maakten, deel uit de wethouders W. Beukemma, N. Windt, M. J. Duives, mr W. H. Meuwissen en de gemeen te-secretaris mr J- I- M. Meddens. Na de begroeting ten stadhmze werden een aantal wederopbouw- e bi eet en bezichtigd o.m. het Win kelcentrum Coolsingel-West (in aanbouw) en de woningbouw te Overschie. Een maaltijd op het stadhuis be sloot de dag. In de concertzaal van het Groot- handelsgebouw zal „Rotte's Mannen koor" Donderdagavond. 27 November een concert geven Een Mem orkest van de Koninklijke Militaire Kape] en me vrouw Annie van Veldhoven, sopraan, werken mee. De deelnemers aan de beurs voor mode en huishouding „Femina" te Rotterdam zijn bijeen geweest.,voor een. nabespreking met het bestuur. Het volgend jaar zal de „Femina" voor de vijfde maal worden gehou den. Deze lustrumbeurs, waarvoor zich al weer vele gegadigden heb ben opgegeven, opent op 25 Sep tember 1953 en zal duren tot en met 7 October d.a.v. - Generaal W, 3. K. Baay zal Zater dagmiddag de nieuwe sociëteit van het Veteranen Legioen. Nederland aan de Rochussenstraat 30 openen. Gedenkteken* in voormalig Joods Ziekenhuis In het voormalige Joodse zieken huis aan de Schietbaaniaan te Rot terdam is een gedenkteken ont huld in het trappenhuis, ter nage dachtenis aan de ontruiming van dit ziekenhuis in. Februari 1943 en aan degenen, die daarbij het leven lieten. De zieken werden destijds door de Duitsers weggevoerd naar Westerbork en Polen. Daarna is dit ziekenhuis in gebruik genomen als gebouw van de gemeente-zieken huizen te Rotterdam. Leden, van de voormalige staf van het Joodse ziekenhuis, alsmede het nog in leven zijnde peroneel, vormden een comité, dat gelden heeft ingezameld voor het gedenk teken, dat ontworpen en uitgevoerd is door de beeldhouder J. Wert- heim. Het Rotterdams Opera Koor geeft 27 en 28 November *s avonds in de Rivièrahal Italiaanse opera-concerten, waaraan bekende solisten medewerken. in staat zal zijn het juiste demo cratische gevoel voor een. verenigd Europa te scheppen. Wegens overtreding van. de Win kelsluitingswet 1951 heeft de Econo mische Kamer van. de Rotterdamse rechtbank de 38-jarige banketbak ker G- van der S. veroordeeld tot een geldboete van 2 subs 1 dag. Aan de deur van zijn winkel was een verkoopautomaat bevestigd* die vanuit de winkel bijgevuld kon worden. De 42-jarige winkelier- automatiekhouder G. A. van D. uit Bergambacht werd wegens overtre ding van dezelfde wet veroordeeld tot eveneens een geldboete van f 2. Hij had in de avonduren een. ver- koopautoxoaat in werking gehad es bijgevuld die ingebouwd was in <te hal van een "bijgebouw, dat via een. plaatsje van zijn winkelhuis uit te bereiken was. LONDEN. De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker sprak Woensdag de ver wachting uit, dat Nederland het eerste land zal zijn, dat het ver drag voor een Europese defensie- gemeenschap zal bekrachtigen. Hij verwachtte, dat het wetsontwerp voor de bekrachtiging binnen twee weken bij het parlement zon wor den ingediend en dat er geen ern stige moeilijkheden aan een goed keuring in de weg gelegd zouden worden. Onze ambassadeur voegde daar aan toe, dat Nederland van mening is, dat de defensiegemeenschap een volledige federatie op politiek en economisch gebied noodzakelijk maakt. Hij gaf te kennen, dat de Nederlandse steun voor het politiek gezagsorgaan zou kunnen afhangen van de bereidheid der betrokken landen ook een economische fede ratie aan te gaan. Naar de mening van mr Stikker moeten de Westelijke mogendheden de huidige gelegenheid aangrijpen, om tot een accoord te komen, dat W7 1 T T j. de Duitse medewerking bij de ver- \y GStelllKC S0CiailSt6Il dediging verzekert- Uiteraard, zo J voegde hij hieraan toe, hebben toespraken als die van generaal Ramcke bezorgdheid gewekt, maar wij vertrouwen, dat dr Adenauer Zaterdagmiddag om kwart over twee vindt op de werf Gusto te Schiedam de tewaterlating plaats van het in aanbouw zijnde motor schip „Meres N". De bouw ge schiedt in opdracht van Van Nïe- velt, Gouariaan Co. te Rotter dam, Wanneer in het vierde (en laatste) bedrijf van Circus Europa de minister van het Verenigd Koninkrijk opmerkt dat men een onvrucht bare discussie gevoerd heeft", is dat één van de zeldzame momenten in dit verward orerende stuk, dat de spijker weliswaar onbedoeld op de kop wordt geslagen, Het is alleen via ar jammer dat het bijna tot het eind moet duren voor men dit verhelderende inzicht verneemt. Want reeds in de aanloop van het ment wel situaties te scheppen, die eerste bedrijf van Ary den Hertog's tot redelijk toneel kunnen leiden, nieuwste stuk, dat zo'n teleurstellen- j maar heeft daarvoor zulke lange ZüRICK. De Belgische so cialistenleider Spaak heeft Woens dag verklaard, dat maarschalk Tito vastbesloten is te goeder trouw samen te werken met de socialistische partijen van West- Europa. Spaak verbleef enkele uren op het vliegveld van Zürïeh, waar hij. terugkerend van een zeven daags bezoek aan Joego-SlavK^ moest overstappen. „In Joego-Slavië is een groots experiment aan de gang, dat in een buitengewoon goede atmos feer ten uitvoer gebracht wordt", deelde hij mede. DEN HAAG. De voorzitter van de verenigingen voor effectenbe scherming en voor fondsenhouders heeft m een telegram aan de Twee de Kamer geprotesteerd tegen eventuele verlenging van de drvi- dendbeperking. Uitkeringen aan aandeelhouders zullen door ophef fing van de dividendstop niet noe menswaardig stijgen aldus het tóe- gram. de maar achteraf toch pikante hors d'oeuvre was van de Haagse Kunsi- maand, manifesteren zich de ernstige gebreken op pijnlijke wijze. De schrijver weet van moment tot mo- T K ZOU haast zeggen, U hebt de -Meeuw aan z'n staart getrokken! meende de Rotterdamse politie rechter mr Ch. J. Enschede, die het unieke delict van Magdalena 55 jaar en nimmer in aanraking met de politie! te behandelen kreeg. Uniek was niet de kleine misdaad zelf. maar de aard van de buit, een greep uit duizenden, zo gezegd, al was het dan geen geluk kige. Het jaarlijkse feest, waarbü de vroede vaderen in de gelegenheid worden gesteld een kruisvuur van vragen op B. en W. los te laten, is weer be gonnen. VerHngens, klachten, suggesties, men vindt ze terug in het Cen traal Rapport over de gemeentebegroting. Daar dansen ze nu schots en scheef door elkaar, misschien niet altüd tot vreugde van de ambtenaren, de adviseurs van het gemeentebestuur, die orde nji zaken moeten atellen en bovendien moeten proheren op de soms nogal netelige vragen een be vredigend antwoord te geven. Deze keer geen politieke beschou wingen. Alle leden onthielden zich van politieke beschouwingen of ver klaarden daaraan thans geen be hoefte te hebben. Wel, dat spaart tijd en ruimte. Maar met de financiële beschouwingen zijn de heren raads leden niet zo gauw klaar. Het oude stokpaardje van de verhouding van rijk en gemeente is er vanzelfspre kend bij- Het is ook belangrijk! En dan komen achter elkaar de binding van een. vastgestelde rentevoet "bij de gemeentelijke leningspolitiek en het verbod om tot investeringen over te gaan, indien niet de kapi taalsvoorziening is verzekerd, Ver trouw er rustig op, dat daarover nog een hartig woordje wordt gespro ken bij de behandeling van de begro ting zelf. Bij he{ hoofdstuk over welvaarts- politiek blijkt ongerustheid over het langzame tempo in de exploitatie van de Spaanse polder. Dat viel te verwachten. Zoals te verwachten viel. dat men zou informeren naar de stand van zaken van het Beurtvaart- centrum. Tegen het zittingnemen van ambtenaren in de dagelijkse be sturen van allerlei stichtingen, welke afhankelijk zijn van gemeentelijke subsidie, heeft men ook iets. En hoe staat het met de resultaten van Ahoy'? O ja, het zijn volhouders: „de heren willen alles precies weten en daarin hebben ze nog gelijk ook" Uiteraard staat ook de wederop bouw in het centrum van de belang stelling, b.v. de omgeving van het station, er wordt zelfs gepleit voor herziening van het basisplan om grotere aantallen woningen in het verwoeste gebied mogelijk te maken. Ook dit is niet nieuw. Bij hoofdstuk volkshuisvesting troffen wij wèl een nieuw geluid aan. Afschaffing van de huurmachtigingen, zodat ieder zelf een woning kan zoeken. Andere leden merken prompt op, dat zulks tot chaos zal leiden. Vragen en nog eens vragen, over het vliegveld Schieveen en over de tram, over het onderwijs en over Luxor, over slechte bestratingen en over volkstuincomplexen. Misschien is het toch beter even de antwoorden af te wachten. Dan weten wij ten minste om en nabij waar wij aam toe zijn. Dg eerste actetas (en stel Hg ook de laatste), die de brave Magdale na ir» haar crimineel smetteloze bestaan prijs verklaard, behoorde namelijk toe aan.... een politie agent! Dat wist Magdalena natuur lijk niet, toen ze het onbeheerde varkensieder van z'n plaatsje m de overvolle lyn 9 verwijderde. Maar thuis kwam zc tot deze verbijste rende ontdekking. En de tas hoe had ze zo uit kunnen uitzoeken? bleek louter gevuld te zijn met talloze processen-verbaal. Die poli tieman moest wel zeer ijverig ge weest zijn. Het verbaal van haar diefstal zat er weliswaar nog niét in. Kijk, raadde de politierechter aan. twee dingen moet u goed ont houden. In de eerste plaats: moet u nooit gappen: 2. als u niet weet wat u mét zoiets moet doen. breng het dan terug als gevonden voor werpen. Hoe kwam u trouwens tot die daad? Vrouw Magdalena: ik heb 't per ongeluk gedaan. Ik was zo zenuw achtig. De Officier van Justitie: hebt u geen pak slaag gehad van uw man, toen die het hoorde? Magdalena: nee. Officier: nou, u had het wel ver diend. Politierechter: meneer de Offi cier, ik betwijfel de sociaal-paeda- gogische waarde van deze opmer king. Voor het „bijzonder domme feit" eiste de Officier een geldboete van f 25. Dat viel Magdalena hard mee. De politierechter deed er voor alle zekerheid nog 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar bij. En haalt u derge lijke krankzinnige streken niet meer uit, was zyrt woord ten af scheid. pauzes nodig, die gevuld worden met vage politiserende praatjes van de koude grond en met zogenaamd s$;m- bolische vet gelijkingen die op niets blijken te berusten, dat men nauwe lijks van een dramatische lijn in het stuk kan spreken. Den Hertog jongleert maar wat met een echt circus .Europa' en een vaag continent. Europa als circus en deinst er niet vor terug dit alles in de verhouding tot Amerika te be trekken. Een vondst, die hem duur te staan komt omdat hij er niet in slaagt het niveau te scheppen, waar op deze discussie eventueel gevoerd zou kunnen worden. Het draait ten slotte toch op een goedkoop kleur bekennen uit, en hoewel met duide lijke tegenzin wordt Circus Europa aan Amerika verkocht om. te func- tionneren als een soort van open- lucht-cultuurmuseum voor Holly wood en televisie. Het is onbegrijpelijk, dat de Ame rikaanse ambassade het nodig ge vonden heeft inlichtingen in te win nen omtrent mogelijke anti-Ameri kaanse tendensen van dit stuk. Circus Europa heeft namelijk even. weinig tendenz als betekenis. Het, na de diplomatieke rel „opnieuw aangepas te" slot maakt de verwarring alleen nog maar groter. Hoogstens demonstreert deze .fan tasie rondom een dierbaar bezit' schrijvers liefde voor zijn Europa; maar waren daarvoor vier lang ge rekte bedrijven rommelig, oneven wichtig en pretentieus toneel nodig? Dit alles moest natuurlijk wel zyn stempel drukken op de vertoning, die de Haagsche Comedie (Woensdag avond voor de Rotterdamsche Kunst kring in de Schouwburg') gaf. De tekst bood al heel weinig houvast en de meeste acteursprestaties kwa men dan ook niet boven middelmatig peil uit. Cees Laseur had de zware hoofd rol van de advocaat (vurig pleitend voor een acrobate en Europa), maar hij was niet erg op dreef en weinig rolvast. Van de overigen maakten vooral Theo Frerikel, Annie van Duyn, Luc Lutz en Elisabeth An dersen nog het meeste van hun lang niet altijd dankbare rollen. Als re gisseur is Laseur ditmaal ook bene den verwachting gebleven; tenminste had men meer eenheid en tempo üi de voorstelling willen zien. De dé cors waren van Hans van Norden. 2e droegen goed tot de algemeen- rommelige sfeer van Circus Europa hij. H, F. REEDIJK Vervolg van pag. 1 van de Heemraadssi n geL Er staat nog ai wat deining en daardoor is het ook mogelijk ongeveer de positie van het wrak te zien. Er .bo ven staat n.L een. grote neer, Ö..W.Z. een branding, die wordt veroor zaakt door de golven die tegen het enkele meters onder het waterop pervlak liggende schip opbotsen. Van de groene wrakboei naar de uiterste punt van het Noorderhoofd is het slechts een afstand van on geveer honderd meter en het vereist heel wat stuurmanskunst om de binnenkomende schepen de rivier op te loodsen. Het uitvaren gaat uiteraard makkelijker, omdat het nog altijd eenvoudiger is van een kleine ruimte naar een grote te varen dan omgekeerd. Met die hon derd meter brede vaargeul, zoals die nu officieel bekend is en waar over men in het begin maar naar moest gissen is het zeer begrijpelijk en uit veiligheidsoverwegingen, zeer te loven, dat Rijkswaterstaat (hoe rampzalig het er aanvankelijk vqor Rotterdam uitzag) de scheepvaart direct na het zinken van de Faustus volkomen heeft verboden. Het is nu nog zeer moeilijk grote schepen bin nen te krijgen, hetgeen we gisteren met eigen ogen hebben kunnen aan schouwen. Zelfs de kleine loggers hadden de grootste moeite zodanig te manoeuvreren, dat zij niet uit hun roer liepen. Boven het wrak van het rampzalige schip zwermen honderden meeuwen, die als gieren over het water scheren, om de vis sen, die door de brekende golfslag naar boven bomen te verschalken om de eetbare waar, die langzamerhand uit het binnenste van de Faustus begint los te raken (b.v. de proviandering voor de be manning) op te pikken. Tegen het vallen van de duisternis heeft het motorvlet van een duikervaartuig een lijn "Uitgezet en die boven het wark verankerd. De duiker, die zich te water begeeft, kan zich via deze lijn naar het wrak laten zakken. Men moet toch alle respect voor deze mensen hebben, die door mid del van een stalen helm en leren kleding beschermd zijn tegen het water, doch met hun blote handen het koude zeewater in plonsen en daar een kwartier of langer blijven. Het is dan ook een volkomen op elkaar ingesteld team deze duiker- ploegen; onverschrokken knapen, die zich niet zo heel erg gauw van de wijs laten brengen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5