Griekse verkiezingsstrijd zonder incidenten HET RCTTEEDAMSCH PAROOL' Twee stoomtrams met elkaar in botsing; een dode Tegenstrijdige Scheepvaart ligt stil Vuur en walm uit postwagon VOOR HET EERST SINDS SOCRATES Critiek van Nederland op Malan s rassenpolitiek Twee generaals dingen naar de macht Politiek der VS blijft in grondslagen ongewijzigd*' OORLOG EN VREDE verklaringen Misverstand door verkeerd begrepen fluitseinen Goederentrein ramde militaire vrachtwagen Chauffeur trachtte nog een ongeluk ie voor komen Prins Bernhard is nu in Peru WAT VOOR WEER? Toenemende kans op neerslag Vliegtuig in Korea neergestort; 44 doden Dr Palijn wijst in V.N.-Assemblée op bepalingen over mensenrechten AMBASSADEUR CHAPIN GELOOFT: Vooruitzichten der handelsbetrekkingen souden wederzijds gunstig zijn Nevelig en kond Aantal Nederlanders ruim 10.4 miilioen Lid van bende, die dr Linse ontvoerde gearresteerd Mist spelbreker in Nieuwe Waterweg 12e Jaargang, no. 270 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tél. 6930Q - Abonn-prijs; per week ƒ0.47 per kwartaal /ó.OS, losse nummers ƒ0.10 Opgericht door" de Stichting „Het Parool" DE Zaterdag 1-5 November 19S2 Uitgave W.V, De Nieuwe Pers Postgiro 390644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf ROTTERDAM. Door een noodlottig misverstand zijn gis teravond omstreeks halfelf op de Beijerlandselaan twee stoom trams van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij met elkaar in botsing gekomen. Uit een postwagon sloeg een metershoge steekvlam. In de postwagen bevond zich een butagas-fles, die voor verlichtingsdoeleinden dient en waarvan de leiding af knapte. Het gas vatte vlam en veroorzaakte een laaiende vuur zee. In de postwagon bevond zich de 48-jarige postbeambte J. G. van der Vaate, gewoond hebbende in de Portugesestraat tc Rotterdam. Hij kwam in de vlammen om. Ben machinist, een agent en voor bijgangers renden op de fel bran dende wagon af c» trachtten de postbeambte te redden. Vuur en walm sloegen hun echter tegemoet en zi j waren gedwongen zich terug te trekken. Personeel van het Colos seum-theater. dat-recht tegenover de plaats van het ongeluk staat, snelde toe met blusmiddelen cn een slang op de waterleiding. Ook zij stonden machteloostegenover de vuurzee. De postwagon was bovendien aan de binnenzijde met haken afgesloten een maatregel ter voorkoming van diefstallen zodat men het onge lukkige slachtoffer niet kon berei ken. Slechts een aantal postzakken kon worden gered, hoewel een groot gedeelte van de post is verbrand. Kruispunt van. dubbel en enkel spoor Het ongeluk.' gebeurde op de plaats, waar een dubbel spoor over gaat in een enkel spoor. Hier na- DEN BOSCH. Ofschoon de mi litaire chauffeur., die Vrijdagavond csn goederentrein bij Acht (N. Br.) een eindweegs tegemoet liep, luid schreeuwend cn zwaaiend de be stuurder van de eJectrische locomo tief trachtte duidelijk te maken, dat hij moest stoppen, heeft hij een on- geluk'iüet -wetcav te vooxkonynL;;5: -w. De wagenvöerdcr begreep hem niet: de trein reed daardoor óp een militaire vrachtauto, die op de onbe waakte overweg stond. De wagen wcird 200 meter meegesleurd en de trein ontspoorde, daarbij beide ba nen versperrend van het traject Den Eosch— Eindhoven. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De vrachtauto was op de overweg geslipt en de wielen waren tussen de rails vast komen te zitten. LIMA Vrijdag is prins Bern hard hier uit Quito gearriveerd. Op het vliegveld \verd hij o.a. welkom geheten door de Peruaanse minister van Buitenlandse Zaken en de Ne derlandse gezant. De Prins, die een kort verblijf in de club, waar hij logeert, een bezoek aflegde bij president Adriu werd tijdens zijn tocht door de bevlagde straten be geleid door een speciaal escorte, Donderdagavond heeft de Prins tij dens een dinér te Quito president Ibarra van Ecuador de versierselen van het grootkruis van de Neder- landse_Leeuw opgespeld, DE BILT - Het KNMI deelt me de: De laatste dagen stond het weer in onsland. onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die boven de Noordzee Aag en een verbinding vormde tussen .een hogedriikge tried bij Ierland en een krachtig maxi mum boven Rusland. Br «jas hier door toemig turnd, cadaj, de tempe ratuur 's nachts tot beneden het vriespdnt kón dalen. Plaatselijk kwam twee tot drie graden vorst voor. Aan 'de flank van het Russische hogedrukgebied ontwikkelde zich gisteren boven Polen oen storing, die, vergezeld van een uitgebreid neerslaggebied, naar Denemarken trok. In Duitsland bracht de sto ring op .vele plaatsen sneeuw, in Denemarken regen.' De storing deed vanmorgen de wind iets toenemen, uit Westelijke richting. Het neer slaggebied was toén tot dicht b'j het Noord-Oosten van het land ge naderd. De kans op enige regen nam hierdoor toe". Het behoeft hierbij nauwelijks te worden opgemerkt, dat geep vorst van enige betekenis te verwachten is. derden twee tramstellen elkaar- uit tegenovergestelde richting. Een Urn- ge bietentrein kwam uit do richting Rosestraat en moest van dubbel spoor op enkel spoor komen. Uit de richting Oud-Beijerland naderde op enkel spoor een personentrein, die dus rechts van. de bietentrein op dubbel spoor moest komen. Door een misverstand merkte de machi nist van de bietentrein de personen trein te laat op. Toen hij de trein zag remde hjj uit alle macht, ter wijl de machinist van de andere trein de snelheid verhoogde om te trachten nog voor de bietentrein om op dubbel spoor te komen. Dit lukte met meer voor de beide achterste wagons, een personenrijtuig, waarin zich .geen passagiers bevonden, en een postwagon. De locomotief van de bietentrein ramde eerst het per sonenrijtuig. waarvan een hoek fi naal werd afgescheurd en vervol gens de postwagon, die in brand vloog met bovenvermeld noodlottig gevolg. De locomotief kwam. schuin, tegen de postwagon aan te staan. Dc machinist, de 50-jarige H. dc Vries uit de Riedcrstraat, verklaar de in de mening te zijn geweest, dat de trciit uit de rirhting Oud-Beier land al was gepasseerd. Kort tevo ren was hem namelijk een treilt ge passeerd, Dit was eenter een andere trein, die uit de richting Oostvowne van de FutseJaan af komt. Vermoe delijk hebben de machinisten el- kaars fluitseinen verkeerd begrepen. De machinist van de trein van Oosl- voome i#u namelijk maar één keer hebben gefloten (het sciii van de trein van Oud-Beijeriandj, terwül het sein „trein van Oostvoome" twee stoten op de fluit zqu zijn. Dit veroorzaakte het mlsversfjnd. Zic uèrdei fiiiz. 6_ De directie van de RTM deelde ons vanmorgen mede, dat nog geen verklaring kan worden afgelegd over de oorzaak van het ongeluk op- de Beyerlandselaan. Deverkla ringen van de machinisten omtrent de fluitseinen lopen namelijk uiteen cn zün met elkaar in tegenspraak'. De politie heeft dé zaak in onder- zoek. De wagons met bieten van de in gelaste treinkónden niet worden afgeremd. Achter de locomotief be vond zich een personenrijtuig, dat wel kon worden afgeremd. Mét het tussen lassen van dit personenrijtuig voldeed de RTM, zo deelde de di rectie ons mede. aan de hiervoor geldende veiligheidsmaatregelen. Het remvermogcu van de tram trein kwam dus aan op de locomo tief 'en de: direct hierop volgende personenwagen, De directie van het Colosseumthcater had. in dc bio scoop maatregelen genomen'om een paniek te voorkomen. Het geluid werd versterkt en alle deuren wer den zorgvuldig gesloten. De bezoe kers hebben niets van het ongeval gemerkt. «Kaüv aüKKBsmsan TOKIO. Een Amerikaans trans portvliegtuig met-37 militairen aan boord, die van verlof in Japan te rugkeerden. is dertig kilometer ten Oosten van Seoel neergestort. Alle passagiers alsook de zeven leden der bemanning, kwamen om het leven. Het toestelwerd sinds Vrij dagmiddag vermist. Vanochtend werd het wrak in bergachtig ge bied gevonden. j (Bijzondere correspondentie) ATHENE. Dit is nog nooit gebeurd, sinds Socrates de gif beker dronk, in dit oude land van hartstocht in de politiek. Morgen gaan de Grieken naar de stembus om een nieuw par lement te kiezen en tot dusverre is geen enkele Griek gedood of gewond ib de verkiezingsstrijd. Er jdjh geen gevechten met stokken of stenen geléverd en er zijn geen bommen in de kof fiehuizen geworpen. In het gehele land heerst rust, kalmte en. vredé:en- een bejaarde Griek meende zich daarom met minaeh- laten. Met iets van minachting in zijn stem herinnerde hij er aan, dat in 1946, toen Churchill werd gewipt, zeven Grieken werden gedood in ruzies over de verkiezingen in Engeland! Men' heeft getracht den verband radicalen van Plast)ras. hebben zich tc leggen tussen deze verkiezingen en de Amerikaanse presidentsverkie zingen. De zege van Eisenhower, zo merkt men op, vergroot de kansen van maarschalk Papagos die bij de vorige verkiezingen wel de mees te stemmen, maar niet de absolute meerderheid behaalde terwijl een overwinning van Stevenson gunstig voor generaal Piastiras en zijn radi caal-liberale coalitie zou zijn ge weest. De gehele verkiezingsstrijd con centreerde zich op twee grote poli tieke groeperingen. De kleine par- NEW YORK. De „apartheidspolitiek" van Zuïd-Afrika is een van de meest, emotionele kwesties geworden, waarmee de Algemene Vergadering van de Ver. Naties zieb bezig" houdt. Te midden van een schier eindeloze reeks redevoeringen, heeft dc Nederlandse gedelegeerde, dr C. L. Patijn, gisteren »h de speciale politieke commissie getracht enige zakelijke helder heid te brengen. Wat daarbij opviel, wal dat Nederland voor het eerst een duidelijk crilisch geluid deed horen over de rassenpolitiek van dr Malan, rijnC^crdwenen: opgegaan in Dr Patijn laakte weliswaar het feit. j stemming is met de bepalingen over j dé twee grote. Tussen deze beide, bet dat menig spreker de ogen sloot voor j de mensenrechten in het Handvest. 'Helleense front van Papagos en de soortgelijke problemen in eigen land en nam do regering van Zuid-Afrika tevens in bescherming tegen een otv juiste voorstelling van zaken, die dikwijls het gevolg was van onvol doende kennis van de gecompliceerd' hcid der rassenproblemen, maar hij sprak tevens de twijfel uit, of Zuid- Af rik a zich cr wel van bewust was hoe sterk de binnenlandse moeilijk heden in de Unie de gemoederen el ders opzweept. Nederland was, aldus de heer Pa- lijn, getuige geweest van de Duitse rassendiscriminatie tegen de Joden, waartegen de bevolking in verzei is gekomen en het kan derhalve een politieke, economische en wettelijke apartheid op grond var» dc huids kleur niet aanvaarden. Hij wees er op, dat het Handvest der V.N. de on dertekenaars, wat betreft de men senrechten. verlichtingen oplegt. Uit dien hoofde neemt Nederland der halve het standpunt in, dat' de As semblee het recht heeft, de kwes tie te bespreken. Aangezien echter in twijfel kan worden getrokken of de juridische positie van de Assem blee het toelaat, dat zij zich met binnenlandse aangelegenheden be zighoudt, geeft Nederland er de voorkeur aan, dat de kwestie aan het Internationale Gerechtshof wordt voorgelegd. De Nederlandse delegatie behoudt zich echter haar definitieve houding voor in verband mei een gisteren door Noorwegen. Denemarken en IJsland gezamenlijk ingediend amen dement op de motie van achttien landen, waarin de instelling van een studiecommissie wordt gevraagd. In dien deze geamendeerde motie zou worden aanvaard, zou zij zich niel uitsluitend tot Zuid-Afrika richten, doch een beroep doen op alle staten met gemengde bevolkingen, een po litiek te voeren, welke in overeen- Van Zaterdagavond tot Zondagavond'. .Vee] bewolking met hier en daar mist en plaatselijk enige neer slag. Weinig wind. Koud weer. 16 Nov Zon óp 8 u 2 m onder 16 4ï» min.- Maan -op 7 u us on der lö u 38 m 11 Nov. Zon op N I m onder 16 u 46 min.; Maan 'op 8 li 22 m ro der 16' u' 4 m. BEF W EER VAN VANMORGEN 7 ÜÜR Max,temp Neersl, station Weer wind m/s Gisteren in 74 u. Gek. bew, N.5 OC 0 mm Stockholm Sneeuw O.Z.0.2 Kopenhager Regen n.N.O, 5 Mist windstil .1 Goh. bew. Windstil 0 Parijs Mist Windstil Bordeaux Regen Z.W. 4 Nice -3 4 Sneeuw W.Z.W. 4 1 11 - 5 0.1 Münchcn Geh. bew. Z.W. l -6 0 Zurich Geli. bew. N.Ö.2 -1 1 Wenen Sneeuw Windstil 0 ROTTERDAM. De ambassadeur der V.S.. In ons land, de heer Selder» Chapin, ïs er van overtuigd, dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van bet buitenland," in'haar grónd- slagen onveranderd zal blijven na de verkiezing van Eisenhower tot pre sident. Hij verklaarde dit Vrijdag in Atlanta" tijdens een lunch van „The American Businessmen's Club". Hij meent, dat de V.S. zullen voortgaan maatregelen te nemen ter handhaving van de vrede en ter ver betering van het welzijn der mens heid. Confrontatie met 'de.werkelijk heid za] de V.S. er steeds meer toe" brengen volledig partner te zijn in de gemeenschap der vrije volkeren. ..Eisenhower is toch, de man. die de grote kruistocht dei- vrije volkeren leidde door de vlammende 'ver schrikking van de. oorlog heen", zei hij. „hij heeft zij aan 'zij gewerkt met Nederland en andere volkeren om de NATO te maken tot een le vende cn florerende gemeenschap van naties". Sprekend over de wederzijdse han dels-betrekkingen pleitte. de heer Chapin voor vermindering der hin dernissen. Naar zijn mening zijn de vooruitzichten goed. want de V.S. hebben verscheidene producten no dig, ook uit Nederland. De heer Cha pin gelooft ook,, dat de V.S. zullen voortgaan met hun streven naar een meer öberale invoerpolitiek, waar van ook Nederland zal profiteren. „Uw land heeft al voordeel gehad van investering van Amerikaans particulier kapitaal", zei hij. Hij be rekende, dat Nederland van Juni '51 tot Juni '52 alleen aan levensmidde len voor meer dan 17V? millioen dol- Driejarig jongetje verdronken GOES. Vrijdagmiddag is te Veen (N. Br.) een driejarig jongetje in een afwateringkanaal te water geraakt en verdronken. Een voorbij ganger zag langs het kanaal de klompjes slaan cn vond kort daarop de. kleine in het water- drijvend. lar heeft geleverd. Daar komen dan nog bij de leveranties aan militaire goederen, Ook het levendige toeris me uit 'de -.VS. bracht Nederland veel voordeel. ,.Er zouden echter nóg meer Ame rikanen Nederland Kfebben bezocht, als de hatel-acco'mmcdatie er beter was", verklaarde de.heer Chapin ten slotte. DEN HAAG Gp I October j.i. telde ons land 10.408.89S inwoners, zo blijkt uit het statistischbulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het tijk vak Januari— September .1952 zijn. 56.057 huwe lijken gesloten (overeenkomstige pe riode 1951- 68.559)..het aantal levend geborenen bedraagt 177.571 (in over eenkomstige periode 1951: 174.317), het aantal overledenen 55,831 (1951: 58.416). In September 1952 zijn 7645 huwelijken gesloten (1951: 8044); het aarital levend geborenen bedroeg 19.229 (1951: 19020), het aantal over ledenen 5310 0951: 5140). .Wordt voor Indonesiërs die ons land bezoeken, visum verplicht? (Eigen bericht) DEN HAAG. Te verwachten valt, dat met ingang van l Decem ber a.s. Indonesiërs, die .zich naar Nederland willen begeven en daar voor kortere 'of langere tijd wensen te vertoeven, in het bezit van een visum zullen moeten zijn. Deze eis, die tot dusverre voor hen vsn Ne derlandse Rant nog niet werd ge stéld, geldt als regel voor vrijwel alle buitenlanders. Alleen met be trekking tot de tot eén betrekkelijk klein aantal Europese staten beho rende burgers bestaat de visumvcr- piichting niet meer. dc communisten geplaatst. De beweging van Papagos heeft alle anti-communistische, conserva tieve, nationalistische, liberale en ge matigd-democratische elementen op geslorpt, die bang zijn, dat de com munisten onder het bewind van Piastiras hun positie versterken. PJastiras is zelf weliswaar geen com munist. maar hjj laat zich vaak be ïnvloeden door vrienden, die niet ge heel van communistische smetten vrij zijn. Vlak voor de verkiezingen kan de situatie als volgt worden samenge vat: de Helleense beweging van Pa- pagas heeft een lichte vooruitgang geboekt, de radicalen (EPEK) van Plasliras hebben zich kunnen hand haven. maar de liberalen, de klas sieke partij van Venizeios, is aan het wankelen gebracht. Steeds meer liberalen lopen over naar Papagos. Zo heeft reeds een vijftigtal voor aanstaande personen uit de partij van Venizeios. voor het merendeel volksvertegenwoordigers en oud-mi ni nsters. de partij van Papagos ge kozen. omdat zij niet de verdenking op 2ich willen- laden met de commu nisten samen te werken, die de nei ging hebben zich in de coalitie Plas- tiras-Venizeios binnen te dringen. Het staat, vast dat de communis ten, die zich aandienen onder de naam EDA (Bond van Links-Demo craten) en voor de schone schijn met enkele lijsten var. „onafhankelijkst)" aan de verkiezingen deel nemen, hun grootste inspanning concentreren op Piastiras om de felle antï-conimu- nist Papagos de weg te versperren. De locomotief van de bietentrein kwam dwars over de rails en schuintegen de uitgebrande post wagon aan te staan. „Pebaue" nog aan de grond bij Vlissingen VXISSINGEN. Uil het Portu- gese s.s. „Pebane", dat nog bij Vlissingen op een zandbank zit, is momenteel 410 ton cement gelost. Het plan bestaat om nog 750 ton j telossen en daarna de pogingen om het schip vlot te trekken te hervatten. Zeer waarschijnlijk zal dit Zondag geschieden. De lading ijzer zal men in het schip laten zitten. Van een personenrijtuig werd een hoek finaal afgescheurd. tt'ESI-at'KUJN. De West- Berlijnse politie is er Donderdag: in geslaagd een lid van de bende, die de advocaat dr Linse heeft ontvoerd, te arresteren. Het ïs Edith Handreck, een 24-jarige fa brieksarbeidster uit West-Eerlijn. Zy ïs een vriendin van de ver loofde van de hoofdschuldige, Liedtke. Dr Linse. liet van de commissie van onderzoek der organisatie van „Vrije Juristen" werd op 8 Juli 1952 naar de Oostelijke sector van Berlijn ontvoerd. De politie heeft Edith Handreck gevangen genomen, omdat zij na gelaten had. hetgeen zij van de ontvoering wist, ter kennis van de politie te brengen. Onder de Duitse wet is dit een overtreding. Wervelstorm op Formosa eist minstens 65 doden FORMOSA Het Zuid-Westen van Formosa is Donderdagavond door ecu hevige typhoon geteis terd. die dood ch ellende heeft ge zaaid in- de havenstad Kaohsioeng en de nationalistische marine basis Tsoying. Volgens de thans beschik bare gegevens zijn in deze twee plaatsen 65 mensen om het leven gekomen en liepen ruim zeshon derd personen verwondingen op. Prof. Einstein voorgesteld als president van Israel TEL AVIV, Het Israëlische avondblad „Maariv" heeft voorge steld. professor Albert Einstein te benoemen, tot opvolger van presi dent Weizmann. „Hjj behoort aan ons, niet aan de universiteit van Princeton", aldus de hoofdredac teur van. het blad. Het blad schreef dat het feit, dat Einstein geen Is raëlisch burger is, geen bezwaar behoeft te zijn, omdat Weizmann voor zijn benoeming tot president immers Brits burger was. De secretaresse van .prof. Ein stein verklaarde, dat naar haar me ning Einstein niet serieus op het voorstel zou ingaan. Zij wees er op dat hjj eet) geleerde was cn geen staatsman. HOEK VAN HOLLAND- Oc dikke mist was de oorzaak, dat de loodsdienst vanmorgen om kwart voor elf moest worden gestaakt. Daarvoor was het toch al een hele. toer geweest de schepen de Nieuwe Waterweg binnen te loodsen. Ook het uitgaande scheepvaartverkeer moest worden beperkt. Gisteren heeft hei hele scheep vaartverkeer door de potdichte mist stil gelegen van kwart over zeven 's morgens tot half vijf 's avonds. Daarna klaarde het wéér gedurende drie kwartier enigszins op, zodat enkele schepen konden uit- en bin nenvaren. Doch to .tr zakte het ne velgordijn weer. Veiligheidshalve heeft men vannacht alleen inko mend scheepvaartverkeer toege staan. Voordat vanmorgen om negen uur uitgaande schepen de gelegenheid werd geboden hun reis voort te zetten, zwaaiden nog juist twee grote tankers t.w. Soya Andrea voor de BPM en de Atlantic bestemd voor de Esso. de pieren van Hoek van Holland binnen. Buitengaats ligt nog steeds de ;,Nautlc" met "raachineschade te wachten, totdat sleepboten een gaat je zien om het schin binnen te brengen. Inmiddels hebben ook de Nederlandse coaster „Rika" en het Spaanse s.S. „Sac Leiida" het anker- voor de monding van de Nieuwe Waterwee latèn vallen. Ook deze schepen nebben machineschade. De sleepboten „Blankenburg". „Hum- ber". „Achilles'* en „Kinderdijk" van L. Smit en Go's Internationale Sleepdienst zijn uitgevaren om as sistentie -te verlenen.. DE vraag of ontwapening niet 'beter ware dan dc Europees Defensiegemeenschap of welka andere defenslegemeenschap ook» Be antwoorden vrij vlotweg en volgaarne Bevestigend. Laten wij er aan herin neren, dat de landen van het Westen zeer snel hebben ontwapend na de jongste oorlog en dat aanvankelijk geen baar op bet hoofd van bun staatslieden dacht aan zoiets als een Atlantisch Verdrag of een Europees leger. Dat de dingen anders zijn ge lopen dan ongetelden zo gaarne had den gewijd en zo innig hadden ge hoopt, is niet het gevolg van gebrek aan geestdrift van bet Westen voor ccn samenleving zonder dreiging of bedreiging. De democratische landen zijn pas wantrouwig geworden toen bleek, dat de Sovjet-Unie grote legers op de heen hield en daarmee druk uitoefende ter uitbreiding van haar machtssfeer. De eerste alarmbel klonk, toen in Tsjecho-SIowakije de lichten der vrij heid werden gedoofd. Dit feit was de voornaamste reden van de aaneen sluiting der Atlantische staten. De overval in Korea veroorzaakte het tweede alarm. Pas toen is het Westen wat vaart gaan zetten achter de her- Bewapening. Geen land doet hier trou wens graag aan mee. Er is hier en daar grimmigheid, maar nergens vindt men een spoor van enthousiasme. De enige overweging is, dat de landen van het Westen in „het schrik'lijk pleit van dwang en vrijheid" het op de vrijheid houden, met heel hun over tuiging, met heel hun hart. Natuurlijk ware ontwapening dui zendmaal beter dan een complex van militaire verdragen. Helaas, er is geen keus. Men kan oplossingen voorstellen voor een hele reeks van grote vraagstukken, men kan pleiten voor broederschap inplaats van strijd en voor toepassing alom van het char ter der rechten van de mens: maar men dient zich bewust te zijn, dat alle plannen, alle pleidooien, alle idealis tische stemmen niet verder reiken dan lot de grenzen van de Oostelijke lan den, Daar, waar dc bomen zijn omge hakt en zwaargewapende soldaten de wacht houden, verstommen alle gelui den uit het Westen. De mensen hier kunnen de beste bedoelingen, de edel ste voornemens hebbenmaar zij wor den niet verstaan aan de overzijde Van deze scheidingslijn. Weet iemand wat zich'diör afspeelt? Wéét iemand, hoeveel tanks daar uit de fabrieken rollen, hoeveel vliegtuigen de monta gehallen veriaten? De West Europe anen kunnen wel betogen opzetten en elkaar verwijten doen; maar ginds gaat men even stil als koortsachtig zijn gang. Geen stem van protest kan zich verheffen. DE vrede is ondeelbaar, de ont wapening is ondeelbaar. Als de Sovjet-Unie kanonnen giet en soldaten opleidt, kan bet Westen on mogelijk er van uitgaan, dat dat al leen maar voor de aardigheid gebeurt. Het Westen, dat zich de ervaringen van de dertiger jaren maar al te goed herinnert, stelt zich in staat van ver dediging. En dan komt meteen de vraag op of het zich kan veroorloven aan die verdediging Duitsland niet te laten deelnemen. Wij weten, dat cr veel weerstand is tegen een Duitse bijdrage aan de verdediging van Europa. Wie, die zich de ervaringen van de laatste oorlog herinnert, kan daar ook verrukt over zijn? Maar moeten wij met elkaar Duitsland dan verdedigen? Dat bete kende een diensttijd van drie jaar of nog langer en nog veel hogere uitga ven, Het kan geen voordeel zijn, Duitsland vrij te stellen van zijn eigen bescherming. Waar het om gaat is, de Duitsers te maken tot betrouw bare deelhebbers aan eea Europese strijdmacht. H£T heeft zin er aan te herinne ren, dat Duitsland nog nimmer een goed verdrag heeft gehad met de Westelijke landen. Het was 1914 verbonden met Oostenrijk Hongarije en in 1939 met Rusland. No kan het in de kring der vrije vol ken treden, nu kunnen de soldaten, een andere gez-.idheid leren dan die, welke heerste in de legers van Bis marck, van Wilhelm, van Hitier. Dit maal is niet de drang naar macht de inzet: ditmaal is de inzet de vrijheid. De verandering kan inderdaad radi caal zijn, wanneer de verbonden strijdkrachten komen te staan onder een Europese autoriteit. Het heeft meer zin, daarvoor te strijden dan te gen Duitse deelneming, waarmee in feite de verdediging van ons wereld deel staat of valt. Europa zoekt met de oorlog, het zoekt de vrede. En het zal naar onze mening alleen dan vrede hebben als het in staat ïs een deugdelijke vuist le maken. Toon Hermans vanavond in VARA-,,Showboat" (Van onze correspondent) HILVERSUM. De reeks ge sprekken met kapiteins van op zee varende schepen, die Karet Prior 's Zaterdagavonds als Showboat-ge- zagvoerder heeft in dit VARA-pro- gramma. wordt hedenavond onder broken voor een gesprek, dat Karei Prior zal voeren met Toon Hermans en zijn echtgenote, die zich aan boord van de „Nieuw Amsterdam" op weg naar Amerika bevinden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1