5,Karimun55 met goed gevolg van stapel Vaart op de Maas hervat Sonneveld brengt humor in de onderwereld Rijken De Lange bestaat deze week honderd jaar „Meres N." ging te water Dodenherdenking op Duits kerkhof in Nederland Over 14 dagen de „Karimata" Optimistisch geluid over stcialtekort Radioprogramma- Televisie-programma Rijkswerkplaatsen H. H. KETELAAR IS 30.000ste CURSIST HEES? HOEST] Al drie doden door botsing van bus en veewagen Ta nevenkwestie nog niet opgelost „Het meisje met de grote voeten" Draagbaar, Draht-Commode, Lunchconcert Truman doet beroep op religieuze leiders van Amerika Everest-expeditie op terugweg? Bij werf Gusto in Schiedam Accordeonfestijn Rotterdamse Kunststichting Dank aan ons land voor verzorging van de graven; geen ongeregeldheden pSPEELT llllll,lillillll^BlltlllMMll,lmB*™iW,^ I BRIDGE AGATHA CHRISTIE I Charles Maurras overleden Auto tegen een boom; één dode Maandag 17 November 1952 Met goed gevolg Is Zaterdagmiddag van een helling by de Rotterdamscbe Droogdok Maatschappij het zevende schip waarvoor de RDM bouwop dracht kreeg van de Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam, het m.s. „Karimun" te water gelaten en gedoopt door mevr. G. A. Verschoor—Ha vens Gréve, echtgenote van de „Nederland"-directeur, ir J. Verschoor. De „Karimun" is een vracht- en passagiersschip van een serie waarvan er nog vyf in aanbouw zijn. Zaterdag 29 November wordt by P. Bmlt Jr. ie „Karimata" te water gelaten. nog tot volle tevredenheid vaart. Evenals ir Van der Pols verge leek hij de bouw van de „Kari mun" met die van de „Baii", die in '43 in het geheim te water werd gelaten om de bezetter van de werf te weren. In Mei of Juni zal de ..Kart- mun" zijn proeftocht kunnen ma ken. De .Karimata" zal tn Augus tus 1953 misschien worden opge leverd. De ..Bawean", in aanbouw bii de NDSM, komt in Septembei '53 klaar; de ..Banka" (Vuyk, Ca- pelle a. d. IJssel) wordt in Juli 1953 opgeleverd. De „Kangean" en de „Krakatau", die worden ge bouwd door resp. P. Smit Jr en v. d. Giessen, komen pas in 1956 klaar. De '„Karimun" is een enkel- schoef-motorschip met een elec- triscb gelaste, uit secties opge bouwde romp. De hoofdmotor is een 12 cylinder Werkspoor-Sulzer diesel. De lengte bedraagt bijna 162 meter, de breedte ongeveer 20_ en de holte bijna 13 meter Bij een diengang van 9 meter heeft dit schip, dat is genoemd naar een eilandje in de straat van Malakka. een draagvermogen De bruto inhoud is 10.500 R.ton. Van de 6 ruimen zijn 2 en 5 speciaal ingericht als dieptetank vnor het vervoer van eetbare oliën en latex (capaciteit 4070 ton) en in de 2 zich onder het opperdek bevindende tussendek ken is een koelvrlesruimte met eer vermogen van 45 last. Het schip kriigt 23 laadbomen, die worden bediend door 20 elec- triscbe lieren, De dienstsnelheid va ndp „Karimun" zal 16mul zijn. De 68 man grote équipage krijgt merendeels éénpersoonshut ten: de 12 passagiers hebben be schikking over 4 één- en 4 twee- oersoonshutten. p«>n eetzaal en een rooksalon D* „Karimun" is vol ledig airconditioned. Terwijl RDM-slepers de „Kari mun" langs de werf meerden richtte de directeur van de RDM, ir K. van der Pols, zich tot me vrouw Verschoor en bood haar het ceremomele bijltje en een zil veren fruitschaal aan. Hij vees de genodigden er op dat de op dracht stamt van vóór de order hausse. Ondanks vele moeilijkhe den, die konden worden overwon nen, zij het soms op kostbare wiize. en mei medewerking van Hoogovens, overheid. Lloyd's en de technische dienst van de „Ne derland" kon de stapelloop nu eindelijk geschieden, hoewel de „Karimun" eigenlijk al varende had moeten zijn. aldus spreker. Over bet staaltekort liet hij zich optimistisch uit. daar volgens hem de Europese Kolen- en Staalge meenschap er op uit is om goed koop en spoedïz staal te leveren. Jhr. H. L. A. van Kretschmar van Veen, directeur van de „Ne derland", zei dat de „Saparoea", bij de RDM in 1922 gebouwd, nu DINSDAG 18 NOVEMBER 195Z HILVkhSu'M 1. 402 m. - KRO: 7.00 Nieuws. I.iu GremoloonmuïieK. 7.45 Morgengebed en Liturgisene kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra- znofoonmuziek. S.OO Voor de huisvrouw. S 35 Waters landen 9 40 „Lichtbaken", causerie 10.vu Voor de kleuters. 1015 Gramofoonmuziek. 10 55 Idem. 11.00 Voor de huisvrouw. 1130 Schoolradio. 12 00 Angelus 12 03 Metropoie Orkest (12.30—12.33 Land- en tumbouwmede- tiehngenj 12.55 Zonnewijzer. 13-00 Nws en Katholiek Hleüws. 13 20 Actualitei ten 13 25 Amuseir.entemuiiek 14.00 Ge varieerd programma. 14 5o Gramofoon muziek. 15.00 .Kier Vrij Europa", 15J30 „Ben je zestig?" 16,00 Voor de zieken. 16.30 Ztékenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: drs R. Kool: „So ciale aspecten-^ van het Tienjarenplan voor Suriname" 18 0(1 Pianorecital. 18 05 Radio Phjlharmotilscb Orkest. 18 2(1 Sportpraatje. 18 30 R.V D.: dr J. J Smith, „Het leven in zee" 19 00 Nwt 18 10 Reis Z.K-H Prins Bernhard naar Midden, en -Zuid-Amerika. 1015 „Uit het BoeK deT Boeken" 19.30 Gramo foonmuziek. 20 25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Schuberliade", klankbeeld. 21 50 .Huwclnk in op spraak" causerie 22 05 Gramofoon- rnuzlek. 22.45 Avondgebed en Liturgi sche Kalender 23 00 Nieuws £3 15 We- reldkarnpioensenappen Dammen 23 20 24 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 nl - AVRO 1 00 Nieuws. 710 Gramofoonmuziek, 7.15 Ochtendgymnastiek 7 30 Cramofoon- inuziek, VPRO 7 50 Dagopening. AVRO 8 00 Nieuws 8 15 Gramofoon muziek 9 00 Morgenwijding 9.15 Gra in of non muziek 9 25 Voor de huisvrouw 9 30 Gramofoonmuziek 10 50 Voor de kleuters 1100 Voor de zieken. 1130 Mezzo-sopraan en olano 12 00 Dansmu ziek 12 30 Land- en tu in bow wm edede lingen 12 33 Voor het platteland 12 40 Pianaduo, 13 00 Nieuws 1315 Medede lingen of gramofoonmuziek 13 20 Lich te muziek 14 00 -Zeg eens Amerika 14 30 Grnmofoonrmiziek 14 40 School radio 15 00 Gramofoonmuziek 1515 Voor de vrouw 15 45 Gratnofoonmuriek 16 30 Voor dc leugd 17.30 Amusements muziek 17 50 Militaire causerie 18 00 Nieuws 18 15 Pianospel 18 3(1 Gramo foonmuziek 18 50 Paris vr»us parle. 18 55 !?anfsrc-orkeBt 1920 Verzpokpro- gramina 20 00 Nieuws 20 05 Geva- Tleerd programma 21 |ft Lichte mu ziek, 2130 Ik weet tk -weet wat U met weet 21 45 Tirnler mu2iek 22 30 Bui tenlands overzicht zp 45 Oreel en plano 23 00 Nieuws 23 15 New Vork railing. 23 20—24 00 GramofnorinfUirlek ENGELAND BBL Light Programme 1500 en 247 m 12 00 .Mrs Dale's dagboek" 12 15 Nederlandse volksliederen- en dansen 12 45 Voordracht HOI Parlemetitsnver- zicht 13 15 Vragen beantwoording 13 45 Orkestconcert 14 45 Voor de kleuters 15 00 Veor de vrouw {P no Str1ikorke=t en solist IR 45 Dansmuziek 17 15 Mrs Dale's dagboek" 17 30 Lichte muziek 18 00 AmusMnentsmurlek 18 30 Geva rieerd programma 19 00 ^raroofonnmu» ziek to 15 Voor de teucri 18 44 Hoor spel 20 00 Nieuws en radlmournaal 20 25 Snort 20 3(1 Hoorsne! 21 88 Geva rieerd programma 2? (10 Muzikaal pro gramma 2*1 88 Nieuws 2315 Actualitei ten 23 20 Dansmuziek 1)95 Voordracht 9 20 Orgel, viool en sopraan 0 56—1 ön Nieuws BELG IB Brussel 374'm 11.45 Gramnfnnnm'iv.ek 12 311 weer berichten 12*14 G ra mof non m'i7"*k 13 "9 Nieuws 13 15 Gramofoonmuziek 14 8(1 Schoolradio 15 38 riammonHorpelsonl 16 08 OoerrMe-vnncprt 1" 38 Hammond- orgelsnel 17 88 Nieuwe 17 10 Beiaard-" sPel 17 15 Voor de kleuters 17.38 Gra mofoonmuziek 17 50 Boekbespreking 78 80 Gramnfnonmuzlek 18 38 Voor de soldaten 1R00 Nieuw* 19 40 Cïrnmo- fnrmmurtek 19 58 Causerie 20 09 Amu sementsmuziek 21 38 Omroenorkost 22,88 Nieuws 22 t5 Lichte muziek 22 45. Gramofoonmuziek 22 55—23 88 Nieuws Dinsdag 18 Novpember 1852 N.C.R.V 20,15—21 45 1 Journaal. 2 Oude muziekinstrumenten, 3 Weerbericht. Pauze 4 Marionettenspel en pantomime. 5 Dagsluiting. Hnnrj Harm Ketelaar, pijpfitter, is de derligduizendstc cursist die de Rijkswerkplaatsen aan het bedrijfs leven konden afleveren. Zaterdag ontving Ketelaar uil handen van minister Suurboff een oorkonde en een doos gereedschap en van de heer ir B. Wilton een aanstelling als pijpfitter in diens bedrijf. Minister Suurhoff had vooraf een rede gehouden over de betekenis van de Rijkswerk plaatsen, de scho ling van volwassenen gezien tegen de achtergrond van industrialisatie en werkloosheidsbestrijding. De Rijkswerkplaats heeft nooit de bedoeling, de normale vakopleiding te verdringen of over te nemen De ervaring heeft geleerd, dat deze snelle opleiding bruikbaar is: het scepticisme van het bedrijfsleven Is verdwenei of bezig te verdwijnen. Welvaart van het land en persoon lijk geluk van dg cursist worden dank zij de Rijkswerkplaats gediend. Ook de heer A. D. van Mill, di recteur ■'generaal van het Rijksar beidsbureau en de heer T. Sybran- dy, directeur van de Rijkswerk- plaats te Rotterdam, hebben het i woord gevoerd. De heer Ketelaar heeft voor de onderscheiding dank gezegd. (Advertentie l.M.) ..bereid t ds genees krachtige ingrediën ten van Vicks VapoRub. Zwaar gewonde chaffeur bleek oververmoeid APELDOORN- De 34-janse gehuwde J Paulsen uit Apeldoorn, die by de botsing tussen een vee wagen en een ENKA-autobus ern stig was gewond, Is overleden, zo dat dit ongeval thans drie doden heeft geeist. Het onderzoek heeft bewezen, dat de chauffeur van de veewagen J. Klaren beek uit Barnevèld, die ook ernstig gewond is over vermoeid was De man had, in dienst van de fa Hazebeek in We- kerom, ongeveer 24 uur achtereen dienst gedaan. Tegen de firma beeft de politie dan ook proces-verbaal opgemaakt. ROTTERDAM. De binnen schippers in Maastricht en Maas- bracht die bijna een week gewei gerd hebben te varen, zijn vandaag weer begonnen. Het conflict over de tarieven met de verladers is nog niet geheel opgelost maar in af wachting van een vergadering van de noteringscommissie voor Lim burg die de tarieven moet vaststel len, heeft men zich bereid, ver klaard. te nummeren. Voor de tijd van het jaar staan de. tarieven in Limburg vrij laag. Dit klemt temeer daar de abnor maal hoge waterstand in de Maas het varen zeer bemoeilijkt. De sïeeptaneven zyn hierdoor aanzien lijk verhoogd en de schippers ach ten een hogere notering dan ook gerechtvaardigd. De verladers voelden er niets voor, aan de wensen van de schip pers tegemoet te komen waarop de schippers weigerden het vervoer Ie verrichten. Vergaderingen met de vertegenwoordigers van de schip- persorganisaties hebben geen resul taat opgeleverd en zo heeft het werk een week stilgelegen. Vrijdag waren de verladers bereid, de ta rieven opnieuw onder de loupe te nemen als de schippers oereid zou den zyn in afwachting daarvan te nummeren. De meerderheid van da schippers heeft zdch hter vóór ver klaard en vandaag is het scheep vaartverkeer hervat. Vanmiddag om twse uur zou de r.oteringscomcus- sie bijeenkomen, F EERTIEN dagen Wim Kan heeft de Rotterdamse cabarelhonger öZyfc- baar geenszins kunnen stillen. Wim Sonneveld, die door een samen.' loop wan. omstandigheden onmiddellijk na het ABC-ensemble Luxor be trok, hield Zaterdagavond „Het meisje met de grote voeten" ten doop voor een uitstekend gevulde zaal. Eerst nog wat zuinig en sloom in zijn reacties, gaf het publiek zich toch spoedig gewonnen aan de feestelijk verpakte humor van deze muzi kale detective parodie vol verrassingen. Het was ditmaal zelfs een Neder landse premiere, waarvan Rotter dam de eer genoot, want Sonneveld, die dit jaar met veel tegenslag te kampen heeft gehad, klapte het minder gelukkig uitgevallen „Gas tenboek" dicht en stelde dit nieuwe programma samen t.g.v. dc opening van het nieuwe De la Mar-t heater in Amsterdam omstreeks Kerstmis. „Het meisje met de grote voeten", wykt enigszins af van de „traditio nele" cabaretvorm, die Sonneveld trouwens (gelukkig) nooit integraal heelt gehandhaafd. Hijzelf deelt de ze parodie in bij het Engelse genre van de intimate show, „een feeste lijk aangeklede intieme revue, ge baseerd op een verhaal". Die lijn van het verhaal, die men ook in „Artistenpension" een zekere rol zag spelen, is hier nog weer scherper doorgetrokken, maar in bet scenario is gelukkig genoeg ruimte openge laten voor talrijke uitstapjes naar die decoratieve fantasieën, waarin Sonneveld zich zo thuis voelt. Hij koos ditmaal een „crimineel" milieu: als de jonge modekoning Jacques Pletie begint hij met z'n bruid kwijt te raken op de dag van het huweLyk. Een speurtocht brengt Vrijdag zal sneeuw, storm en regen dienende op een pas ge storte betonvloer bÖ hef parkeerterrein vóór de schouwburg een tent zijn opgeslagen. In die tent. die komt te staan op de heek pan Karei Doormanstraat en wat de Korte Lijnbaan moet worden, zuilen de di rectieleden van de -Firma Rij ken en De Lange middags recipieren, daar dit jaar hun firma zijn honderdjarig bestaan viert. De betonuloer is het fundament van het nieuwe pand, dat de firma volgend jaar Sep tember hoopt te betrekken, een onderdeel van 't nieuwe winkelcentrum. hem spoedig in de onderwereld, bij zware jongens en lichte vrouwen, maar ook in de opera, een dans school en de speelzaal van Monte Carlo. Reeds lang is Sonneveld bezig met een speciale vorm van dans en pan tomime, nieuwe, vooral visuele as pecten aan het cabaret toe te voe gen. Dit element u» thans nog ver sterkt. Behalve de voortreffelijke Albert Mok die met alleen mimisch en als danser-choreograaf een grote aanwinst blijkt, zijn cr nu ook de watervlugge danser Roy Carr en Betty Meddings, die zich hoofdza kelijk als danseres weert. Geen wonder dus, dat het nummer „Ver dacht bezoek aan de dansschool" met de kostelijke parodie op klas sieke drilstijl één van de hoogte punten werd. Een ander vormt de opera-persiflage met Conny Stuart ais Butterfly en Mol in een komisch gedanste Japanse vertelling. Verrassend voorbeeld van de ar tistiek wel zeer geslaagde, onginele en bijzonder rijke aankleding is de modeshow van „Maison Pletie", waar Sonneveld zijn nieuwste „priktol len" presenteert en een discours houdt over modekunst, één van de weinige echte conferences In dit programma. Na Hetty Blok heeft Dok Lia Dorana het gezelschap ver laten, maar Beppie Nooy maakte o.a. als „de blonde vrouw in het spel" een mooi debuut. Ook Paul Deen is een nieuwe verschijning, evenals de jonge Louis Dusee. Em my Arbous maakt iets zeer aparts van „De moeder van de gangster" doer Annie Schmidt, die met ïna Phiïïppo, Dick Swidde en Sonneveld voor de meeste teksten zorgde. Behalve Dïny de Neef treedt (als verrassing aan het slot) een onbe kende reus op in de voorstelling, die muzikaal uitstekend gesteund wordt door het piano-duo Schutte en De Raaö. ÏL F. REEDIJK. WASHINGTON. President Tru- men heeft Zondag een beroep ge daan op de religieuze leiders ven Amenka om zich in vereniging te verzetten tegen „uitbarstingen van kwezelachtig fanatisme" die, naar hij zei, van tijd tot tijd zowel de Ver enigde Staten als iri het overig deel van de wereld plegen uit te breken, „Wederzijds respect en verdraag zaamheid voor het geloof van ande ren is het geheim van de kracht van dit gezegende land," verklaarde de president in een toespraak bij de eerste steenlegging voor een nieuwe synagoge van de Joodse gemeente te Washington. „Als we wet vasthou den aan ons geloof in God," zei de president, „kunnen we niets doen tegen gevaren van buitenaf en te gen vrees en wantrouwen, die deze gevaren onder ons teweegbrengen". NEW DEJLHL Volgens personen die -voortdurend in verouifling suiaa met de Zwitserse Everest-expedltfe, zou deze op de terugweg zijn. Uit de berichten blijkt niet, of de Zwit sers er in geslaagd zijn de top van de Mount-Everest te bereiken. Volgens vroegere berichten had de expeditie een kamp op minder dan 600 meter van de top bereikt en waren de weersomstandigheden gunstig. Andere berichten melden dat de expeditie een punt bereikt heeft, dat slechts zestig meter beneden de top ligt, dus meer dan twee hon derd meter boven het hoogste tot- nog toe bereikte punt. De elfjarige Marian Goudriaan wachtte Zaterdagmiddag even voor half drie niet te lang met het laten vallen van de champagnefles tegen de boeg van het nieuwe schip, de „Meres N.", voor rekening van Van Nievelt, Goudriaan en Co. gebouwd bij de werf Gusto. Er was reden voor die haast, want aan de over zijde, bij de Rotterdamse Droogdok, wachtte ook een schip op de doop in het water van de Maas. Omdat dit samenvallen van twee tewater latingen slechts zelden voorkomt en de vader van Marian, de heer W. Goudriaan, ook als commissaris van de Rotterd. Droogdokmaatschappij wel speciaal geïnteresseerd was bij hetgeen aan de overkant van de rivier plaatsvond, ontruimden de talrijke genodigden bii dc tewater lating het plankier niet direct na het vlotte verlaten van de werf door de ..Meres N". maar wachtten het gebeuren bij de Droogdok ook nog af. Nadat ook dit achter de rug was, verenigde men zich in de commis- sarissertkamer van de werf Gusto, waar allereerst mr H. Smulders als directeur bet woord voerde. De heer W Goudriaan. directeur van Van Nievelt. Goudriaan en Co hoopte op een snelle afbouw. Naar hij mededeelde was men zeer tevreden over de ervarinsfn met het zuster schip van de Meres N". de Me- grez N", welk schip 00 22 Juli bn de werf Gusto van de helling rieed. Ook bij de bouw van de „Meres N." de krel -werd"1 half Septem ber gelegd paste men sectie- bouw toe. De lengte bedraagt 64.50 m., de breedte op spanten 9.70 m. Geladen heeft het schip een diep gang van 3.60 meter en een draag vermogen in zeewater van 860 ton. Klasse: Bureau Veritas, Atlantische vaart. Voor aandrijving is er een Storkmotor van 700 A.P.K. bij 300 omwentel, per minuut. Ook de ..Me res N'1 is bestemd voor de dienst tussen Frankrijk en Marokko. De Firma Rijken en De Lange heeft het hoekpand verkozen bo ven andere in de verwachting dat naast de schouwburg een concert zaal zal verrijzen, waarvoor de be treffende wethouder binnenkort met een plan hoopt te komen. Het pand krijgt kelder met speciale accoustiek. een studio, een recitai- zaal en grote toonzalen De archi tecten Van den Broek en Bakema ontwierpen het <met veel glas), in. het pand wordt tevens de Firma Lichtenauer gevestigd. Momenteel staan de concertvleugels in een pakhuis. Is het nieuwe pand klaar, dan is daar ruimte. Een preciese datum van oprich ting is niet bekend; wel weten de tegenwoordige firmanten die in 1 ech te lijn van de oprichters afstam men, dat in 1852 de pianostemmer W. G. A. Rijken en diens broer Jan F. zich lieerden met Samuel de Lange, organist van -Je Grote Kerk Nederland en Frankrijk zijn het eens over landbouwbeleid DEN HAAG. Tijdens het be zoek van de Franse minister van Landbouw, Lourens, aan minister Mansholt hebben beide ministers een informatieve bespreking gehou den over de vooruitzichten van de W est-Eur opese landbouwintegrstle. Met het oog op de komende West- Eurcpese ministersconferentie, die de Franse regering in Januari 1953 belegt, bleek in belangrijke mate overeenstemming te bestaart met i betrekking tot de te volgen pro cedure. en muziekleraar. Piano's werden m de stad per draag Da ar en naar Den Haag per handkar getranspor teerd. Sinds het overlijden van Samuel de Lange in 1S93 is ae fir ma altijd een Rijkers-affaire ge weest. De firma slaagde erin bet „pianola"- tydperk (de mecïianische pianoi te over leven, Men noemde deze icunstspel- apparaten wel de ..Draht-commode" Het samenvallen van het uit de mode raken der pianola's, de opkomst de ra dio en de crisis werd door Rijken en De Lange getrotseerd. Langzaam kon de zaak weer worden opgebouwd. Mei 1940 bracht dit echter abrupt ten einde. Meer dan 140 instrumenten werden ver woest Gelukkig kón sooedig de nood- winkel aan de Jangkmdstraat worden betrokken, die hopelijk volgend jaar zal worden verlaten. Gedurende de hon gerwinter hing een gordijn voor de etalage van de noodwmkel Vanaf Dolle Dinsdag stond daar namelijk een be vrijdingstableau opgesteld Winke lende Duitsers bemerkten niets. De jongste firmant. Anton Rij ken, %vas de grnrilegger van de lunchconcerten, waartoe hij toen. hij in 1949 uit de V.S. terugkeerde, het initiatief nam Hij wist het be drjjfsleven en de Rotterdamse Kunststichting te interesseren. De pauze-concerten zijn nu in hun vierde seizoen en gemeten nog j steeds een groeiende belangstelling. ZATERDAGAVOND werd in de Rivierahal weer het jaarlijkse, lang zamerhand traditie geworden, accordeon-festival van de Rotterdam se Kunststichting gevierd. Zes verenigingen „Olympia", „Unique", „Casanova", „Excelsior", „*t Westen", „Progressio" bevolkten achter eenvolgens het ruime toneel om hun 7ntirikale kundigheid te laten horen. De aanzienlijke menigte, die zich door het onvriendelijke weer niet had laten weerhouden de reis naar de Rivièrahal te maken, werd voor die woed ruimschoots beloond met een gevarieerd programma van goed- ge halte, welks uitvoering een festijn in de beste betekenis van het woerd is geworden. Zoals de heer J. P. Bruul, voor zitter van de Adviescommissie Mu ziekbeoefening van de Rotterdamse Kunststichting in zijn openings woord zei, is de bedoeling van deze accordeonmuziekfeesten, dat de i*er- schillende verenigingen kennisma ken met eikaars prestaties en de resultaten van hun waarnemingen benutten voor de opvoering van het peil van hun orkest. Het lijdt geen twijfel of deze avond heeft aan dit doel volkomen beantwoord. De door leeftijdsverschil der leden nogal uit eenlopende orkesten toonden ieder (Van onze correspondent) VENRAY. Nadat vorige week Zondag niets was gekomen van de aangekondigde demonstraties door Nederlandse en Duitse ex-SS-ers op het enorme Duitse snldatenkerkhof by Venray, is gistermiddag wei een kleine herdenking van de Duitse ge- T 4 door ?).illllil!l!illl!ill(l]|II[IIIIIII{||IIIII|iIll1il!llllltljlilti&llllllJlllllltlllllltlll|tliil|]||||||iltl||l!llUll!|llllllllililllllllllillilllii|lilllllllllillllllUllllIllllllilltlllllll1l(i? 42 „Ja, maar dat fteeil ze natuurlijk met gemeend. Je moet die uingen met zo letterlijk opnemen! Mensen als zij bekendheden, moeten zul ke dingen wel zeggen," „Ze heeft het wei gemeend! Ze was enig had niet leuker en vnendsehappelyker kunnen 2ijn. tieefl rae zclis een van haar boeken gegeven. Kijk!" Rhoda hief vol trots daar duit omhoog Anne vroeg achterdochtig: „Waar over hebben jullie het gehad? Toch niet over mij?" „Wat verbeeld jij je wel... wat een ingebeeld schaap!" „Nee, zonder gekheid Waar over hebben jullie het gehad over de moord?" „We hebben het over haar moord, haar moorden gehad. Ze schrijft er op het ogenbltk een rr.i'i ve, "i m de kastanje-en-uien-vulling van de Kerpigans Ze was enig., zo ge woon en menselijk en ze beweerde, dat schrijven hard werken was en dat zc met hajr intriges soms zo in de knoop zat. dat ze niet meer los wist te komen cn daarna hebben we sterke koffie gedronken en gloeiende toast gegeten." Dan zei ze opeens: „Maar jé zult honger hebben, Anne -- Moet je geen thee drinken?" „Nee. Ik heb thee gedronken. Met Mrs. Lommer." „Mrs Lommer? Dat is die vrouw, die er ook by is geweest, niet?" Anne knikte. „Waar heb je haai ontmoet? Ben je naar haar toegezaan?" „Neeik heb haar in Harley Street ontmoet.' „Hoe was ze' Aardig?' Anne zei langzaam: „Ik weet 't niet goed.-Eigenaardig is beter het woord. Heiemaa] niet zoals die avond!" „Denk je nog altijd, dat zij het gedaan heeft?" Anne gaf met dadelijk antwoord. Dan zei 2e: „Ik weet het met Toe, laten we er niet langer over pra ten, Rhoda Je weet, wat ik daai het land aan heb zo lang over éen ding doorgaan." „Goed, Anne. Hoe was de advo caat? Uitgedroogd en formeel?" „Nee. Het tegendeel juist Leven dig en bij de pinken." „Dat klinkt m elk geval veelbe lovend." Ze aarzelde even... maat zei dan: „En hoe was Majoor Des- pard?" „Erg aardig." „Hij is verliefd op je, Anne. Ik weet 't zeker!" „Praat met zo'n onzin, Rhoda." ,,'t Is geen onzinJe zult zien dat ik gelijk heb. Zachtjes neuriënd liep Rhoda voort. Ze dacht; „Hij Is natuurlijk verliefd op haar. Anne is erg knap Maar een beetje vaag. Hij moet niet denken, dat hij ïuar ooit mee krijgt mee het binnenland in en zo... Zou ze ook niet kunnen.... ze gilt al als zé een muis ziet... laat staan een slang of zo. Man nen worden altijd verliefd op vrou wen, die met bij hen passen." Hardop zei ze: „Daar komt cie bus naar Paddington. Dan halen we nog net de trein van tien voor vij ven." NEGENTIENDE HOOFDSTUK Krygsraad De telefoon in de kamer van P01- rot begon te rinkelen en een be leefde stem zei: „Met brigadier O'Connor. De complimenten van de hoofdinspecteur en of het mon sieur Poirot zou schikken, om half twaalf op Scotland Yard te ko men?" Poirot antwoordde bevestigend en brigadier O'Connor belde af. Om éen minuut voor half twaalf stapte Poirot voor de stoep van Scotland Yard uit een taxien werd enthousiast begroet door Mrs. Oliver. „Monsieur Poirot o, wat ee° bof. U bent mijn redder in de nood." „Hoezo, madame? Wat kan ik voor u doen?" „M'n taxi voor me betalen. Ik weet niet, hoe ik me zo heb kun nen vergissen, maar ik heb mijn tas meegenomen, waarin ik mijn buitenlandse geld bewaar en da chauffeur is zo koppig ais een muil ezel en weigert pertinent francs of lire's of marken aan te nemen." Poirot haaide met een galant ge* oaar wat kleingeld uit zijn zak en betaalde de koppige chauffeut. Daarna ging hij met Mrs. Oliver de grote deur van Scotland Yard binnen. Ze werden dadelijk naar Batt le's privékantoor gebracht. De hoofdinspeccteur zat achter zyn bureau en zag er nog „houteriger" uit dan anders. „Precies een mo dern stuk houtsnijwerk", fluisterde Mrs Oliver Poirot in het oor. Battle stond op, drukte beiden de hand en ging weer zitten. „Ik vond, dat het tijd werd voor een kleine bijeenkomst", zei Battle, ,.U zult waarschijnlijk willen we ten, of ik wat verder ben gekomen en ik wil graag weten, of u al ver der bent. We wachten alleen nog cp kolonel Race en dan Op dat ogenblik ging de deur open en kwam Race binnen. ,,'t Spijt me, dat ik wat laat ben. Battle. Hoe maakt u het, mrs. Oli ver? Hallo, monsieur Poirot. 't Spyt me, dat ik u heb laten wachten. Maar ik ga morgen weg en ik had nog een hoop m orde te maken." „Waar gaat u plotseling naar toe" vroeg mrs. Oliver. „Een poosje jagende kant van Beloetsjistan uit." Met een licht-u-omsche glimiacn zei Poirot: „Niet helemaal zuivel daar dat stukje van de wereld- U zult voorzichtig moeten zijn." „Dat ben ik van plan", zei Race ernstig maar zyn ogen schitter den. .Hoeft u iets voor ons. Kolonel?" vroeg Battle. ,,Ja. Inlichtingen over Despa. d Hier zijn ze Hij schoof Battle een bundeltje papieren toe. „Om te beginnen een hoop data en plaatsen De meeste van geen belang. Niets m zyn na deel. Een kranige kerel, 'n Strikte voorstander van discipline. Gezien bij de inboorlingen. Geniet alge meen vertrouwen. Een van de na men, die ze in Afrika voor hem hebben -- waar ze uitmunten in het bedenken van zulke dm gen Is: ,JDe man die zijn mond weet dicht te houden en rechtvaardig oor deelt" Algemene opinie van de blanken: „Despard is een sports man. Kranig schutter. De kalmte in eigen persoon. Gaat niet over één nacht ijs en is uiterst betrouw baar"." (Wordt vervolgd.) vallenen, op deze begraafplaats ge houden. Ongeveer 150 Duitsers arriveerden reeds vnj vroeg in de Zondagoch tend op de begraafplaats „IJssel- steyn". 's Morgens bezochten allen afzonderlijk de graven x'an gesneu velde familieleden. De middag droeg door de aanwezigheid van enkele Duitse autoriteiten een meer offi cieel karakter. De Duitse zaakgelas tigde in ons land, Werner von Hol leben, legde namens de Eondsrege- nng een krans bij het grote wit-hou- ten kruis temidden van bijna dertig duizend Duitse graven. Hij sprak deernis uit met de nabestaanden, eerbied voor de gevallenen en hoop te op een betere toekomst voor ae wereld. Tevoren had de R.K. prelaat van München-Gïadbach namens alle goedgezinde Duitsers dank aan Ne derland overgebracht voor de goede zorgen, die aan deze begraafplaats zyn besteed. Een lange toespraak be sloot hij met de bede dat Europa nimmer meer de oorlog zal kennen „want het is waanzin". Een soortge lijke rede hield het hoofd van de Duits-Evangelische kerk in Neder land, ds Kaetzke, wiens standplaats Den Haag is. Nederlandse ex-soidaten van het Duitse leger of de SS hebben zich met met de plechtigheid bemoeid. De herdenking heeft geen enkel mo ment aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. De herdenking viel samen met de Duitse „Volkstrauertag", de dag, waarop West Duitsland de 5.50Q.Ö00 gesneuvelde soldaten en het onbe kende aantal omgekomen burgers uit de tweede wereldoorlog herdacht, voor het eerst sinds 1945. President Heuss verzocht daarbij het Duitse volk aan de doden van vreemde vol ken, in Duitsland begraven, dezelfde eer te bewijzen als aan zijn eigen doden. Onder die doden rekende hij met nadruk ook de slachtoffers van luchtaanvallen, van concentratie kampen en de omgebrachte Joden. Zweedse afvaardiging bij Hoge Gezagsorgaan KSG STOCKHOLM - Het ïwwdf.0 ministerie van Buitenlandse Z3ken heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat de Zweedse regering een afvaardi ging by het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- cn Staalge meenschap heeft beno'emd. hun beste kanten en gaven daar mede de andere volop gelegenheid vergelijkingen te trekken en pres taties te beoordelen. „Olympia" onder leiding van A. C. Rutten opende het programma. Hoe wel gehandicapt door een onvolle dig ledental, kregen zijn beide stuk ken een zeer aannemelijke uitvoe ring. „Unique" bracht a,a. Vineis- Kloeken ten gehore. Directeur J. P. Tiebosch bleek zijn vele jeugdige spelers uitstekend in de hand te hebben. „Casanova" vervolgens met dirigent H. Vfedebregt oogstte terecht veel succes met énkele bekende nummers. „Excelsior" met dirigent Fh, van Loon heropende na de pauze het programma met Ein Balletabend en Rhapsodischer Walzer. beide stuk ken die technisch zowel als muzi kaal hoge eisen aan de spelers stel len. Dat ze beide een verdienste lijke uitvoering kregen, strekt dit gezelschap tot hoge eer. Die schone Galathé, Wem, Weib und Ge- sang en Si j'étais roi waren de nummers die van „*t Westen" on der leiding van H. L. de Groot een bijzonder frisse en zuivere uitvoe ring kregen. Hat grote orkest „Pro gressio" onder leiding van Fr. Pee- len sloot de rij. Het oogstte vooral succes met de potpourri van ope rette-melodieën Fortissimo, die werd opgeluisterd met solozang door de heer M. J. Stedehouwer. PARUS De Franse schrijver, dichter en politicus Charles Manr- ras is Zondagmorgen in de ouder dom van 84 jaar overleden. De bejaarde schrijver en poli tieke agitator zat formeel een le venslange gevangenisstraf uit we gens collaboratie met de Duitsers ten tijde van het Vichy-regime. Enkele van Maurras" werken zijn ,,Le Chexnin de Paradis" (1895), „Antinea" (1901) en „Les Amants de Vénise" (1902). Van zijn hand als dichter verscheen o.m, in 1931 „Au Signe de Lore" Maurras was indertijd een bit tere tegenstander van Dreyfus, de Joodse kapitein, die onschuldig wegens spionnage werd veroor deeld. GOES Bij Hoogerbeide (N.B.) is Zaterdagavond een vrachtauto van de fa C. de Koeyer uit ïerseke tegen een boom gereden, waarby de chauffeur, de 42-jarlge onge huwde P. Kale uit Ierseke. werd gedood. De naast hem zittende C. Pauwe bleef ongedeerd De wagen kwam terug uit Brussel, waarheen geregeld visserij-producten ver voerd worden. DEN HAAG Met Ingang van 11 December a^. wordt het mogelijk luchtpostpakketten met aangegeven waarde (maximaal f 500,naar de Nederlandse Antillen en Suriname te verzenden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7